Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μεγαλύτερο κεφαλάκι κ ελάχιστα αλλοιωμένος ο πλακουντας μου.


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου❤

Είμαι 29+4 εβδομαδων και μέχρι στιγμής πάνε όλα καλα!!!

Χθες πήγα για έναν απλό υπέρηχο, εγώ ήθελα δηλαδή δεν ήταν προγραμματισμένος, και ενώ τα φυσιολογικά όρια στην περίμετρο του κεφαλιού είναι 69-75 εμάς ήταν 79mm.

Το υπόλοιπο σώμα και τα κιλά του (1346gr) είναι φυσιολογικά !!! Ο γιατρός μου δε βλέπει κάτι απλά μου είπε πως έχει λίγο μεγάλο κεφαλι από το κανονικό,με αγχώνει αρκετά βέβαια δε το κρύβω. Διάβασα και είδα πως υπάρχει ένας φόβος όταν είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο ένα μέρος του σώματος, δηλαδή αν είχε μεγάλο κεφάλι αλλά είχε κ λίγο μεγαλύτερο σώμα για την ηλικία του δεν υπάρχει λόγος άγχους. 

Τώρα που είναι μόνο το κεφαλάκι του;;;

Έχει τύχει σε καμια; Δεν ξέρω είμαι να σκάσω....

Επίσης,μου είπε χθες ότι βλέπει μια μικρή αλλοίωση στον πλακούντα μου,αλλά το μωράκι τρέφεται σωστά. Μου είπε να κόψω τελείως τα γλυκά και να περιορίσω τους υδατάνθρακες. 

Δεν μου ανέφερε καθόλου αν έχει πάει στο grade 2 ή στο grade 3 οπότε δεν ξέρω να σας πω ακριβώς....

Το μόνο που μου εδειξε εμενα είναι κατι μικρές λευκές πιτσιλιές,στον υπέρηχο, και μου μου λέει έχει λίγο γεράσει....αυτά. Αναφέρθηκε πως αυτό έγινε από την κακή διατροφή που έκανα....και όντως έτρωγα ότι να ναι :(

Εχει τύχει και αυτό σε καμια; αν ναι πήγαν όλα καλα; γιατί διαβάζω πως μπορεί να χρειαστεί να γεννήσω νωρίτερα.

Να σημειώσω πως είμαι 22 χρόνων δεν καπνίζω ούτε κάπνιζα και δε πίνω τίποτα. 

 

πρίν από 7 λεπτά , ΕλεονώραΑνι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου❤

Είμαι 29+4 εβδομαδων και μέχρι στιγμής πάνε όλα καλα!!!

Χθες πήγα για έναν απλό υπέρηχο, εγώ ήθελα δηλαδή δεν ήταν προγραμματισμένος, και ενώ τα φυσιολογικά όρια στην περίμετρο του κεφαλιού είναι 69-75 εμάς ήταν 79mm.

Το υπόλοιπο σώμα και τα κιλά του (1346gr) είναι φυσιολογικά !!! Ο γιατρός μου δε βλέπει κάτι απλά μου είπε πως έχει λίγο μεγάλο κεφαλι από το κανονικό,με αγχώνει αρκετά βέβαια δε το κρύβω. Διάβασα και είδα πως υπάρχει ένας φόβος όταν είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο ένα μέρος του σώματος, δηλαδή αν είχε μεγάλο κεφάλι αλλά είχε κ λίγο μεγαλύτερο σώμα για την ηλικία του δεν υπάρχει λόγος άγχους. 

Τώρα που είναι μόνο το κεφαλάκι του;;;

Έχει τύχει σε καμια; Δεν ξέρω είμαι να σκάσω....

Επίσης,μου είπε χθες ότι βλέπει μια μικρή αλλοίωση στον πλακούντα μου,αλλά το μωράκι τρέφεται σωστά. Μου είπε να κόψω τελείως τα γλυκά και να περιορίσω τους υδατάνθρακες. 

Δεν μου ανέφερε καθόλου αν έχει πάει στο grade 2 ή στο grade 3 οπότε δεν ξέρω να σας πω ακριβώς....

Το μόνο που μου εδειξε εμενα είναι κατι μικρές λευκές πιτσιλιές,στον υπέρηχο, και μου μου λέει έχει λίγο γεράσει....αυτά. Αναφέρθηκε πως αυτό έγινε από την κακή διατροφή που έκανα....και όντως έτρωγα ότι να ναι :(

Εχει τύχει και αυτό σε καμια; αν ναι πήγαν όλα καλα; γιατί διαβάζω πως μπορεί να χρειαστεί να γεννήσω νωρίτερα.

Να σημειώσω πως είμαι 22 χρόνων δεν καπνίζω ούτε κάπνιζα και δε πίνω τίποτα. 

 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε σας απάντηση και για όσες το διάβασαν όλο❤❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!! Δεν είναι τεράστια η διαφορά οπότε δε θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα!! Αν υπήρχε ο γιατρός θα στο ελεγε σιγουροτατα!!! Αλήθεια,τι κακο θεωρείς ότι έτρωγες και ωρίμασε ο πλακουντας; Κι εμένα είχε ωριμάσει πρόωρα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλά δε μου είχαν αναφέρει τη διατροφή! Δηλαδή εκτός από γλυκά και υδατάνθρακες που ήδη είπες, τι άλλο ακατάλληλο έτρωγες;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΕλεονώραΑνι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου❤

Είμαι 29+4 εβδομαδων και μέχρι στιγμής πάνε όλα καλα!!!

Χθες πήγα για έναν απλό υπέρηχο, εγώ ήθελα δηλαδή δεν ήταν προγραμματισμένος, και ενώ τα φυσιολογικά όρια στην περίμετρο του κεφαλιού είναι 69-75 εμάς ήταν 79mm.

Το υπόλοιπο σώμα και τα κιλά του (1346gr) είναι φυσιολογικά !!! Ο γιατρός μου δε βλέπει κάτι απλά μου είπε πως έχει λίγο μεγάλο κεφαλι από το κανονικό,με αγχώνει αρκετά βέβαια δε το κρύβω. Διάβασα και είδα πως υπάρχει ένας φόβος όταν είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο ένα μέρος του σώματος, δηλαδή αν είχε μεγάλο κεφάλι αλλά είχε κ λίγο μεγαλύτερο σώμα για την ηλικία του δεν υπάρχει λόγος άγχους. 

Τώρα που είναι μόνο το κεφαλάκι του;;;

Έχει τύχει σε καμια; Δεν ξέρω είμαι να σκάσω....

Επίσης,μου είπε χθες ότι βλέπει μια μικρή αλλοίωση στον πλακούντα μου,αλλά το μωράκι τρέφεται σωστά. Μου είπε να κόψω τελείως τα γλυκά και να περιορίσω τους υδατάνθρακες. 

Δεν μου ανέφερε καθόλου αν έχει πάει στο grade 2 ή στο grade 3 οπότε δεν ξέρω να σας πω ακριβώς....

Το μόνο που μου εδειξε εμενα είναι κατι μικρές λευκές πιτσιλιές,στον υπέρηχο, και μου μου λέει έχει λίγο γεράσει....αυτά. Αναφέρθηκε πως αυτό έγινε από την κακή διατροφή που έκανα....και όντως έτρωγα ότι να ναι :(

Εχει τύχει και αυτό σε καμια; αν ναι πήγαν όλα καλα; γιατί διαβάζω πως μπορεί να χρειαστεί να γεννήσω νωρίτερα.

Να σημειώσω πως είμαι 22 χρόνων δεν καπνίζω ούτε κάπνιζα και δε πίνω τίποτα. 

 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε σας απάντηση και για όσες το διάβασαν όλο❤❤

Κορίτσι μου ,από την στιγμή που δεν ανησύχησε ο γιατρός,προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου. Εμένα κάθε φορά στις μετρήσεις μου έβγαινε κ κάτι λίγο μεγαλύτερο,και στα δυο μου παιδάκια,μια το κεφάλι,μια το μηριαίο οστό,αν είναι μικρή η απόκλιση,να μην αγχώνεσαι. Ποτέ δεν ασχολήθηκα κ άκουγα το γιατρό μου που τον εμπιστεύομαι.

Για τον πλακούντα το θεωρώ λογικό να ξεκινάει να έχει αλλοιώσεις,είσαι 30η εβδομάδα κ αφού το μωράκι θρεφεται οκ,απλά θα το παρακολουθείται. Την διατροφή σου πρόσεχε την,όχι μόνο για τον πλακούντα αλλά για την γενικότερη υγεία την δική σου κ του μωρού. Με το καλό σου εύχομαι,ένα γερό και τελειομηνο μωράκι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , MumMaria είπε:

Κορίτσι μου ,από την στιγμή που δεν ανησύχησε ο γιατρός,προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου. Εμένα κάθε φορά στις μετρήσεις μου έβγαινε κ κάτι λίγο μεγαλύτερο,και στα δυο μου παιδάκια,μια το κεφάλι,μια το μηριαίο οστό,αν είναι μικρή η απόκλιση,να μην αγχώνεσαι. Ποτέ δεν ασχολήθηκα κ άκουγα το γιατρό μου που τον εμπιστεύομαι.

Για τον πλακούντα το θεωρώ λογικό να ξεκινάει να έχει αλλοιώσεις,είσαι 30η εβδομάδα κ αφού το μωράκι θρεφεται οκ,απλά θα το παρακολουθείται. Την διατροφή σου πρόσεχε την,όχι μόνο για τον πλακούντα αλλά για την γενικότερη υγεία την δική σου κ του μωρού. Με το καλό σου εύχομαι,ένα γερό και τελειομηνο μωράκι.

Καλησπέρα Μαρία και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

Η αλήθεια είναι πως κακώς μπαίνω κατευθείαν και ψάχνω,απλά είναι πρώτη μου εγκυμοσύνη και πραγματικά δεν μπορώ να ηρεμήσω από το άγχος...προσπαθώ από τη πρώτη στιγμή να το αποβαλω και να κάνω πράγματα να ξεχνιέμαι αλλά δεν μπορώ με τίποτα...θέλω μόνο να ναι καλά το μωράκι μου❤

Απλά το κεφαλάκι είναι εκτός φυσιολογικων ορίων 4mm, υποθέτω πως αν ήταν κάτι όντως θα φαινόταν από τώρα...μακάρι!!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου❤❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα νέα μανούλα.Στους υπέρηχους υπολόγισε κ ένα ποσοστό λαθους..εμένα για να καταλάβεις μου έβγαζαν το μωρό σχεδόν 4 κιλά και γεννήθηκε 3200 και για αυτό με βάλανε με καισαρική..οπότε προχώρα όσο μπορείς χωρίς άγχος και εμπιστεύσου τον γιατρό σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Polly1 είπε:

Καλημερα!! Δεν είναι τεράστια η διαφορά οπότε δε θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα!! Αν υπήρχε ο γιατρός θα στο ελεγε σιγουροτατα!!! Αλήθεια,τι κακο θεωρείς ότι έτρωγες και ωρίμασε ο πλακουντας; Κι εμένα είχε ωριμάσει πρόωρα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλά δε μου είχαν αναφέρει τη διατροφή! Δηλαδή εκτός από γλυκά και υδατάνθρακες που ήδη είπες, τι άλλο ακατάλληλο έτρωγες;;

Καλησπέρα ❤

Δεν έφαγα ποτέ μου τίποτα ακατάλληλο που απαγορεύεται, απλά πριν ακόμα μάθω πως είμαι έγκυος έτρωγα καθημερινά πολλά γλυκά πατατάκια γαριδάκια κ τέτοια πράγματα. Μου είπαν πως ο πλακουντας επηρεάζεται από τη κακή διατροφή και δυστυχώς εγώ έκανα μέχρι κ πριν λίγο καιρό να σου πω την αλήθεια....

Επίσης ήμουν ήδη παραπάνω κιλά για το ύψος μου ήμουν 63 κιλά όταν έμαθα πως είμαι έγκυος με ύψος 1.60 και να φανταστείς από τα χαζά που έτρωγα μέσα σε ενάμιση μήνα πήρα τα 8 κιλά. Οπότε καταλαβαίνεις....

Τώρα λοιπόν μου είπε κομμένη η ζάχαρη τελείως, ούτε στον καφέ μου.

Υπομονή κορίτσια τι άλλο να κάνω... :(

πρίν από 40 λεπτά , Lilly28 είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα νέα μανούλα.Στους υπέρηχους υπολόγισε κ ένα ποσοστό λαθους..εμένα για να καταλάβεις μου έβγαζαν το μωρό σχεδόν 4 κιλά και γεννήθηκε 3200 και για αυτό με βάλανε με καισαρική..οπότε προχώρα όσο μπορείς χωρίς άγχος και εμπιστεύσου τον γιατρό σου

Να χαίρεσαι το μωράκι σου❤❤

Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο,μακάρι να ναι όλα καλά σε όλες τις μανούλες!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...