Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Είχαμε επίσκεψη και εμείς σήμερα. Όλα καλά, κανένα σημάδι έναρξης τοκετού. 35+5 σήμερα 2454γρ. Μικρούλης γενικά αλλά εντός φυσιολογικων ορίων 

  • Μου αρέσει 6

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... με διαβήτη κύησης (που όμως δεν έχει επηρεάσει το βάρος του μωρού- ίσα ίσα που είναι στη μέση προς τα κάτω της καμπύλης) γέννας υποχρεωτικά με καισαρική? Το προτείνουν για κάποιο λόγο οι γιατροί? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Matina87 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; έχετε καθόλου πονακια γενικά χαμηλά στον τράχηλο;πήγα για περπάτημα το απογευμα κ κάπως νιώθω από εκείνη την ώρα..

Και εγω εχω στο ηβικο οστο αν εννοεις εκει..ρωτησα την μαια μου και μου ειπε ειναι φυσιολογικο γιατι το μωρο ειναι με το κεφαλι  κατω και ειναι απο το βαρος..

Ρε κοριτσια δεν ξερω με εχει πιασει ενας φοβος και αγχος για την γεννα οσο πλησιαζει ο καιρος..γενικα για τους πονους..το ειπα και στην μαια μου και μου ειπε θα μιλησουμε για τις ανησηχιες σου στο επομενο ραντεβου και θα σε βοηθησουμε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , MeliD είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... με διαβήτη κύησης (που όμως δεν έχει επηρεάσει το βάρος του μωρού- ίσα ίσα που είναι στη μέση προς τα κάτω της καμπύλης) γέννας υποχρεωτικά με καισαρική? Το προτείνουν για κάποιο λόγο οι γιατροί? 

Όχι. Γεννας φυσιολογικα. Όταν υπάρχει θέμα με το μωρό ο διαβήτης κύησης δεν προϋποθέτει από μόνος του καισαρική. Συνήθως όμως γεννας μέχρι την 39η εβδομάδα με πρόκληση.

Εγώ να πω την αλήθεια πιο πολύ γέρνω προς τη καισαρική. Φοβάμαι να γεννήσω με πρόκληση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; έχετε καθόλου πονακια γενικά χαμηλά στον τράχηλο;πήγα για περπάτημα το απογευμα κ κάπως νιώθω από εκείνη την ώρα..

Θα σου πω τι αίσθηση έχω! Πίεση και σαν να έχω ανοίξει από κάτω ή σαν να έχω κάτι εκεί που θέλει να βγει!! επίσης με πιέζει την κύστη κ νιώθω ότι θέλω να κατουρήσω συνέχεια αλλά ψευδώς!! 

5 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... με διαβήτη κύησης (που όμως δεν έχει επηρεάσει το βάρος του μωρού- ίσα ίσα που είναι στη μέση προς τα κάτω της καμπύλης) γέννας υποχρεωτικά με καισαρική? Το προτείνουν για κάποιο λόγο οι γιατροί? 

Γέννας φυσιολογικά χωρίς πρόβλημα εφόσον είναι κάτι που ελέγχεται!! Η γυναικολόγος μου λέει οτι μπορώ και να εξαντλήσω τον μήνα! Ο ενδοκρινολόγος μου λέει μέχρι 39η να γεννήσω γιατί λέει μετά η μήτρα γίνεται τοξική για το μωρό! Πρώτη φορά το άκουσα αυτό! Θα τκ πω στη γυναικολόγο να δω τι θα πει! 

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Όχι. Γεννας φυσιολογικα. Όταν υπάρχει θέμα με το μωρό ο διαβήτης κύησης δεν προϋποθέτει από μόνος του καισαρική. Συνήθως όμως γεννας μέχρι την 39η εβδομάδα με πρόκληση.

Εγώ να πω την αλήθεια πιο πολύ γέρνω προς τη καισαρική. Φοβάμαι να γεννήσω με πρόκληση.

Στο πρώτο παιδάκι μας έδωσε το οκ ο γιατρός για σεξ μόλις μπω στον ένατο συν περπάτημα! Δεν το τολμούσα αλλά στις 37+6 κάναμε το πρωί και το βράδυ έσπασαν τα νερά! Τυχαίο; δεν ξέρω! Ήταν να πάω με πρόκληση μια εβδομάδα μετά! Κι εγώ το φοβόμουν!! Αλλά σαν την καισαρική όχι! Έχω ακούσει και καλές ιστορίες βέβαια αλλά και πολύ άσχημες! Και μιας που έζησα τον φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο που δεν έπιασε, θα σου πω ότι ναι πόνεσα σαν να ήταν μια πολύ δύσκολη περίοδος με πίεση στην κοιλιά και την μέση, ταλαιπωρήθηκα 13 ώρες αλλά την επόμενη στιγμή ήμουν μια χαρά! Έφαγα κανονικά (που μου είχε λείψει τοοοοσο από τον διαβήτη πάλι) περπάτησα και όλα καλά! Η τομή στο περίνεο με πονούσε που και που αλλά υποφερτό με παυσίπονο! 

On 5/10/2022 at 11:20 ΜΜ, Kristy09 είπε:

Κορίτσια έκανα doppler σήμερα, είμαι 32 εβδομαδων..εκτός του ότι το μωρό προς το παρόν είναι ισχιακό μου είπε ότι είναι μικρό 1688.εσας πόσο είναι τα μωράκια σας; Είναι βέβαιος ότι ακόμα και αν γεννηθεί στην Πητ μέχρι 2600 το πολύ θα γεννηθεί,δεν είδε κάτι ανησυχητικό στον πλακούντα αλλά θέλει να επαναλάβουμε την εξέταση σε 2 εβδομάδες για να δούμε πως αναπτύσσεται..αν δούμε ότι μένει πίσω στην κλίμακα ανάπτυξης θα πρέπει να γεννήσω λεει.. Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; Αύριο θα μιλήσω με τη γυναικολόγο μου και έχω αγχωθει αρκετά..

Όσο βέβαιοι ήταν ότι μωρό μου θα γεννηθεί 4 μιση κιλά και γεννήθηκε 3290; ψάξτο παραπάνω κορίτσι μου! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; έχετε καθόλου πονακια γενικά χαμηλά στον τράχηλο;πήγα για περπάτημα το απογευμα κ κάπως νιώθω από εκείνη την ώρα..

Ενδεχομένως να είχες συσπάσεις... 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Θα σου πω τι αίσθηση έχω! Πίεση και σαν να έχω ανοίξει από κάτω ή σαν να έχω κάτι εκεί που θέλει να βγει!! επίσης με πιέζει την κύστη κ νιώθω ότι θέλω να κατουρήσω συνέχεια αλλά ψευδώς!! 

Γέννας φυσιολογικά χωρίς πρόβλημα εφόσον είναι κάτι που ελέγχεται!! Η γυναικολόγος μου λέει οτι μπορώ και να εξαντλήσω τον μήνα! Ο ενδοκρινολόγος μου λέει μέχρι 39η να γεννήσω γιατί λέει μετά η μήτρα γίνεται τοξική για το μωρό! Πρώτη φορά το άκουσα αυτό! Θα τκ πω στη γυναικολόγο να δω τι θα πει! 

Στο πρώτο παιδάκι μας έδωσε το οκ ο γιατρός για σεξ μόλις μπω στον ένατο συν περπάτημα! Δεν το τολμούσα αλλά στις 37+6 κάναμε το πρωί και το βράδυ έσπασαν τα νερά! Τυχαίο; δεν ξέρω! Ήταν να πάω με πρόκληση μια εβδομάδα μετά! Κι εγώ το φοβόμουν!! Αλλά σαν την καισαρική όχι! Έχω ακούσει και καλές ιστορίες βέβαια αλλά και πολύ άσχημες! Και μιας που έζησα τον φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο που δεν έπιασε, θα σου πω ότι ναι πόνεσα σαν να ήταν μια πολύ δύσκολη περίοδος με πίεση στην κοιλιά και την μέση, ταλαιπωρήθηκα 13 ώρες αλλά την επόμενη στιγμή ήμουν μια χαρά! Έφαγα κανονικά (που μου είχε λείψει τοοοοσο από τον διαβήτη πάλι) περπάτησα και όλα καλά! Η τομή στο περίνεο με πονούσε που και που αλλά υποφερτό με παυσίπονο! 

Όσο βέβαιοι ήταν ότι μωρό μου θα γεννηθεί 4 μιση κιλά και γεννήθηκε 3290; ψάξτο παραπάνω κορίτσι μου! 

Όταν θα ρωτήσεις το γυναικολόγο σου αυτό γιατί α τη τοξικότητα της μήτρας πες το κι εδώ. Θα ρωτήσω κι εγώ τον δικό μου την επόμενη εβδομάδα αν και αυτός μου είπε να γεννήσω την 39η. Εγώ να σου πω ήθελα και νωρίτερα να είμαι βέβαιη. 38η δηλαδή. Αλλά μου λέει ότι όσο πιο νωρίς κάνεις πρόκληση στην ουσία είναι και πιο δύσκολο αφού το σώμα ακόμη δεν είναι έτοιμο. Δε ξέρω κι εγώ τι να πω. Έχουμε ακόμη. Εκτός κι αν σπάσουν τα νερά κι αποφασίσει ο μικρός το πότε θα βγει. 

Με τα κιλά κορίτσια έχω πάθει πανικό. Συν 20 κιλά κοντεύω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Laky είπε:

Όταν θα ρωτήσεις το γυναικολόγο σου αυτό γιατί α τη τοξικότητα της μήτρας πες το κι εδώ. Θα ρωτήσω κι εγώ τον δικό μου την επόμενη εβδομάδα αν και αυτός μου είπε να γεννήσω την 39η. Εγώ να σου πω ήθελα και νωρίτερα να είμαι βέβαιη. 38η δηλαδή. Αλλά μου λέει ότι όσο πιο νωρίς κάνεις πρόκληση στην ουσία είναι και πιο δύσκολο αφού το σώμα ακόμη δεν είναι έτοιμο. Δε ξέρω κι εγώ τι να πω. Έχουμε ακόμη. Εκτός κι αν σπάσουν τα νερά κι αποφασίσει ο μικρός το πότε θα βγει. 

Με τα κιλά κορίτσια έχω πάθει πανικό. Συν 20 κιλά κοντεύω.

Ναι θα το γράψω! Ευελπιστώ την Τρίτη να γίνει ο υπέρηχος γιατί κανονικά είχα χτες αλλά έτυχε τοκετός και μου το ακύρωσε!! Όχι μόνο το σώμα αλλά και το μωρό! Αν δεν έχει κατέβει αρκετά θα αργήσει πολύ ο τοκετός με αρκετούς κινδύνους όπως η δυσφορία του εμβρύου και άλλα πολλά! Γι' αυτό και οι περισσότερες προκλήσεις καταλήγουν σε καισαρική! Κι εμένα που μου έσπασαν τα νερά σπίτι, το μωρό δεν είχε εμπεδωθεί ακόμα και μου έβαλαν πόνους από ένα σημείο κ μετά για να ξεκινήσουν οι συσπάσεις!! Ήμουν πόσες ώρες με διαστολή 2!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Όταν θα ρωτήσεις το γυναικολόγο σου αυτό γιατί α τη τοξικότητα της μήτρας πες το κι εδώ. Θα ρωτήσω κι εγώ τον δικό μου την επόμενη εβδομάδα αν και αυτός μου είπε να γεννήσω την 39η. Εγώ να σου πω ήθελα και νωρίτερα να είμαι βέβαιη. 38η δηλαδή. Αλλά μου λέει ότι όσο πιο νωρίς κάνεις πρόκληση στην ουσία είναι και πιο δύσκολο αφού το σώμα ακόμη δεν είναι έτοιμο. Δε ξέρω κι εγώ τι να πω. Έχουμε ακόμη. Εκτός κι αν σπάσουν τα νερά κι αποφασίσει ο μικρός το πότε θα βγει. 

Με τα κιλά κορίτσια έχω πάθει πανικό. Συν 20 κιλά κοντεύω.

Μην άγχεσαι. Μόλις γεννήσουμε θα κάνουμε μαζί αυστηρή δίαιτα και θα παρηγορούμε η μία την άλλη. Όποια άλλη θέλει να προσέλθει, καλοδεχούμενη! Εγώ +13 και ιδανικά θέλω να φτάσω μέχρι 40+, οπότε με βλέπω με 2-3 κιλά ακόμα

Κορίτσια, σκέφτεται καμιά να κάνει το εμβόλιο της γρίπης; Και αν ναι, μετά τον τοκετό ή τώρα; Εγώ θα το κάνω αλλά δεν είμαι σίγουρη για το πότε είναι το κατάλληλο timing...


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα.. είχαμε σήμερα το πρωί ραντεβού με το γιατρό.. ο μικρός μια χαρά, κοντά στα 2600 (33+4).. κατά τα άλλα μου είπε πάλι να κάνω τα απολύτως απαραίτητα γτ τα τοιχώματα της μήτρας έχουν λεπτυνει αρκετά.. κ λόγω της προηγούμενης καισαρικής είναι φυσιολογικό μου είπε αλλά τουλάχιστον να φτάσω μέχρι τις 37 και κάτι εβδομάδες.. μου έγραψε κ κορτιζόνη για τα πνευμόνια του μωρού ( αχρειαστες να ναι) .. κ την ασπιρίνη μέχρι την άλλη Πέμπτη θα την παίρνω τελικά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Μην άγχεσαι. Μόλις γεννήσουμε θα κάνουμε μαζί αυστηρή δίαιτα και θα παρηγορούμε η μία την άλλη. Όποια άλλη θέλει να προσέλθει, καλοδεχούμενη! Εγώ +13 και ιδανικά θέλω να φτάσω μέχρι 40+, οπότε με βλέπω με 2-3 κιλά ακόμα

Κορίτσια, σκέφτεται καμιά να κάνει το εμβόλιο της γρίπης; Και αν ναι, μετά τον τοκετό ή τώρα; Εγώ θα το κάνω αλλά δεν είμαι σίγουρη για το πότε είναι το κατάλληλο timing...

Με τον παιδίατρο που το συζητήσαμε μου είπε αφού γεννήσω να το κάνω! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Laky είπε:

Όχι. Γεννας φυσιολογικα. Όταν υπάρχει θέμα με το μωρό ο διαβήτης κύησης δεν προϋποθέτει από μόνος του καισαρική. Συνήθως όμως γεννας μέχρι την 39η εβδομάδα με πρόκληση.

Εγώ να πω την αλήθεια πιο πολύ γέρνω προς τη καισαρική. Φοβάμαι να γεννήσω με πρόκληση.

Κι εγώ δε θέλω πρόκληση. Γέννησα τη πρώτη μου στις 39 ++  με πρόκληση κ πήγε 20 ώρες η γέννα! Είπα πρόκληση ποτέ ξανά, ένα μαρτύριο ήταν για μένα ... όμως κ όσο σκέφτομαι ότι μπορεί να φτάσω 40 κ να μην έχω γεννήσει μου έρχεται πανικός, δεν αντέχω άλλο! Δε ξέρω τι θα κάνω....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εγώ που κάνω και αντιπηκτικά και ινσουλίνη θα πρέπει να επιλέξω ή πρόκληση ή καισαρική. Κανένας γιατρός δε θα Μ άφηνε ως τις 40 εβδομάδες. Οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Πραγματικά δε ξέρω τι να επιλέξω αν βέβαια μέχρι τότε είναι όλα καλά και μπορώ ακόμη να επιλέξω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Laky είπε:

Μόνο που εγώ που κάνω και αντιπηκτικά και ινσουλίνη θα πρέπει να επιλέξω ή πρόκληση ή καισαρική. Κανένας γιατρός δε θα Μ άφηνε ως τις 40 εβδομάδες. Οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Πραγματικά δε ξέρω τι να επιλέξω αν βέβαια μέχρι τότε είναι όλα καλά και μπορώ ακόμη να επιλέξω.

Όσες γυναίκες κάνουν αντιπηκτικες(όπως εμείς)πρέπει να περάσουν 12 ώρες από την τελευταία ένεση για να γίνει επισκληριδιος,γιατί αλλιώς δημιουργείται αιμάτωμα και είναι απαγορευτικο. Οπότε σε αυτή την περίπτωση γίνεται αναγκαστικά ολική νάρκωση και καισαρική.

Αν όμως δεν σπάσουν τα νερά πριν τις 38εβδομαδες,τοτε πάμε με προγραμματισμένη καισαρική με επισκληριδιο,όπου σταματάμε τις ενέσεις την προηγούμενη μέρα και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Θα ακούς μόνο το γιατρό σου,ο καθένας έχει την άποψη του σχετικά με τον τοκετό,όμως μόνο ο γιατρός ξέρει τι είναι το πιο ασφαλές. Όλα καλά θα πάνε,είτε γεννήσουμε με καισαρική είτε με φυσιολογικό τοκετό,σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλιά :wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...