Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Όσες γυναίκες κάνουν αντιπηκτικες(όπως εμείς)πρέπει να περάσουν 12 ώρες από την τελευταία ένεση για να γίνει επισκληριδιος,γιατί αλλιώς δημιουργείται αιμάτωμα και είναι απαγορευτικο. Οπότε σε αυτή την περίπτωση γίνεται αναγκαστικά ολική νάρκωση και καισαρική.

Αν όμως δεν σπάσουν τα νερά πριν τις 38εβδομαδες,τοτε πάμε με προγραμματισμένη καισαρική με επισκληριδιο,όπου σταματάμε τις ενέσεις την προηγούμενη μέρα και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Θα ακούς μόνο το γιατρό σου,ο καθένας έχει την άποψη του σχετικά με τον τοκετό,όμως μόνο ο γιατρός ξέρει τι είναι το πιο ασφαλές. Όλα καλά θα πάνε,είτε γεννήσουμε με καισαρική είτε με φυσιολογικό τοκετό,σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλιά :wub:

Εμένα δεν είναι θετικός στην καισαρική. Θέλει να φτάσω τις 39 εβδομάδες και να πάω με πρόκληση. Δε θέλει να μου το πάρει στις 38 εβδομάδες. Εγώ βέβαια δεν νιώθω καθόλου ασφαλής Μ αυτό να πω την αλήθεια. Μέχρι τώρα έκανα τις αντιπηκτικες το βράδυ. Μου είπε σιγά σιγά να τις πάω πρωινή ώρα έτσι ώστε όταν θα κανονίσουμε τη πρόκληση να έχουν περάσει αρκετές ώρες απ' την ένεση. Εσένα τι σου έχει πει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , Laky είπε:

Εμένα δεν είναι θετικός στην καισαρική. Θέλει να φτάσω τις 39 εβδομάδες και να πάω με πρόκληση. Δε θέλει να μου το πάρει στις 38 εβδομάδες. Εγώ βέβαια δεν νιώθω καθόλου ασφαλής Μ αυτό να πω την αλήθεια. Μέχρι τώρα έκανα τις αντιπηκτικες το βράδυ. Μου είπε σιγά σιγά να τις πάω πρωινή ώρα έτσι ώστε όταν θα κανονίσουμε τη πρόκληση να έχουν περάσει αρκετές ώρες απ' την ένεση. Εσένα τι σου έχει πει;

Εμενα είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού,όμως λόγω των αντιπηκτικων,προτιμάει προγραμματισμένη καισαρική παρά πρόκληση,διότι με γνωρίζει 20 χρόνια κ ξέρει ότι δεν θα την παλέψω. Είπαμε να μπω στην 39η εβδομάδα κ να κάνω καισαρική,αν όμως σπάσουν τα νερά πιο πριν,θα κινηθούμε αναλόγως των περιστάσεων. Θα κάνω ο,τι είναι πιο ασφαλές για το μωρό κ για μένα,ακόμα κ αν αυτό είναι καισαρική με ολική νάρκωση.. Σίγουρα δεν θέλω πρόκληση η τοκετό χωρίς επισκληριδιο και απ' όσο φαίνεται δεν πρόκειται να κάνω:)Αν δεν θέλεις πρόκληση,μην το κάνεις κ πήγαινε με καισαρική που το προτιμάς κιόλας. Είναι δικαίωμα σου το πώς θα γεννήσεις,σημασια έχει η ασφάλεια σου και η ψυχική σου ηρεμία

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Εμενα είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού,όμως λόγω των αντιπηκτικων,προτιμάει προγραμματισμένη καισαρική παρά πρόκληση,διότι με γνωρίζει 20 χρόνια κ ξέρει ότι δεν θα την παλέψω. Είπαμε να μπω στην 39η εβδομάδα κ να κάνω καισαρική,αν όμως σπάσουν τα νερά πιο πριν,θα κινηθούμε αναλόγως των περιστάσεων. Θα κάνω ο,τι είναι πιο ασφαλές για το μωρό κ για μένα,ακόμα κ αν αυτό είναι καισαρική με ολική νάρκωση.. Σίγουρα δεν θέλω πρόκληση η τοκετό χωρίς επισκληριδιο και απ' όσο φαίνεται δεν πρόκειται να κάνω:)Αν δεν θέλεις πρόκληση,μην το κάνεις κ πήγαινε με καισαρική που το προτιμάς κιόλας. Είναι δικαίωμα σου το πώς θα γεννήσεις,σημασια έχει η ασφάλεια σου και η ψυχική σου ηρεμία

Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός Μ έχει δει μόλις δύο φορές δυστυχώς. Μετακομισα πρόσφατα οπότε ούτε με ξέρει ούτε τον ξέρω και καμιά ασφάλεια δε νιώθω. Ας φτάσουμε ως εκεί και θα δούμε. Αλλά δύσκολο το βλέπω να ακολουθώ την άποψη του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Laky είπε:

Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός Μ έχει δει μόλις δύο φορές δυστυχώς. Μετακομισα πρόσφατα οπότε ούτε με ξέρει ούτε τον ξέρω και καμιά ασφάλεια δε νιώθω. Ας φτάσουμε ως εκεί και θα δούμε. Αλλά δύσκολο το βλέπω να ακολουθώ την άποψη του.

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω ρε κορίτσι μου,ελπίζω αυτά που μου είπε ο δικός μου γιατρός να σε βοηθήσουν. Ευτυχώς είμαστε στο 2022 και πλέον μπορείς να γεννήσεις με καισαρική αν χρειαστεί,όπως πχ στη δική μας περίπτωση. Σε καταλαβαίνω απόλυτα,διότι κ εγώ αγχώνομαι λόγω των αντιπηκτικων κ με καθησύχασε. ΔΕΝ είσαι αναγκασμένη να πας με πρόκληση,αν θέλει ας γεννήσει αυτός έτσι,σόρρυ κιόλας . Εκτός εάν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που δεν επιτρέπει να κάνεις καισαρική,οπότε εκεί πρέπει να ακούσεις μόνο τον γιατρό

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω ρε κορίτσι μου,ελπίζω αυτά που μου είπκαε ο δικός μου γιατρός να σε βοηθήσουν. Ευτυχώς είμαστε στο 2022 και πλέον μπορείς να γεννήσεις με καισαρική αν χρειαστεί,όπως πχ στη δική μας περίπτωση. Σε καταλαβαίνω απόλυτα,διότι κ εγώ αγχώνομαι λόγω των αντιπηκτικων κ με καθησύχασε. ΔΕΝ είσαι αναγκασμένη να πας με πρόκληση,αν θέλει ας γεννήσει αυτός έτσι,σόρρυ κιόλας . Εκτός εάν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που δεν επιτρέπει να κάνεις καισαρική,οπότε εκεί πρέπει να ακούσεις μόνο τον γιατρό

Όχι δεν υπάρχει κανένας τέτοιος λόγος. Θα του χαλάσω τη στατιστική λέει. Συγγνώμη κιόλας αλλά χ@στηκα ήθελα να του πω. Τελοσπαντων. Ας φτάσουμε μέχρι τη 37η να είμαστε καλά και βλέπουμε.. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Laky είπε:

Όχι δεν υπάρχει κανένας τέτοιος λόγος. Θα του χαλάσω τη στατιστική λέει. Συγγνώμη κιόλας αλλά χ@στηκα ήθελα να του πω. Τελοσπαντων. Ας φτάσουμε μέχρι τη 37η να είμαστε καλά και βλέπουμε.. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. 

Ορίστε??Θα του χαλάσεις τη στατιστική?Κορίτσι μου αυτός είναι τελείως βλαμμένος,αν είσαι Θεσσαλονίκη και αν θέλεις στείλε μου μνμ να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου,ο οποίος έχει πολλά χρόνια εμπειρίας και είναι πάνω απ' όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Αλλά μπορείς να ρωτήσεις και στο φόρουμ για κάποιον καλό γυναικολόγο,δε χρειάζεται να πηγαίνεις σ αυτόν που δεν τον εμπιστεύεσαι.Όλα καλά θα πάνε, κάθε μέρα οι γιατροί ξεγεννανε γυναίκες οι οποίες κάνουν αντιπηκτικες και δεν υπάρχει κανένα θέμα❤️

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2022 at 2:00 ΠΜ, elena93 είπε:

Εγω σημερα πηγα για υπερηχο ειμαι 34+2 και ζυγιζει 2425..ειχα παει και οταν ημουν 31 εβδομαδων και ζυγιζε 1719.. αμα δεν ανησυχει ο γιατρος μην φοβασε ολα θα πανε καλα.. 

Κ εγώ σήμερα έκανα ντοπλερ 33+4 2500 κιλά μου είπε είναι μεγαλουτσικο για την ηλικία του αλλά αυτό μας συμφέρει γτ θα μπω με καισαρική γύρω στις 37-38 εβδομάδες κ Μ λέει θα φτάσει τα 3 κιλά .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nantiaki al είπε:

Κ εγώ σήμερα έκανα ντοπλερ 33+4 2500 κιλά μου είπε είναι μεγαλουτσικο για την ηλικία του αλλά αυτό μας συμφέρει γτ θα μπω με καισαρική γύρω στις 37-38 εβδομάδες κ Μ λέει θα φτάσει τα 3 κιλά .

Γιατί τόσο νωρίς;

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Ορίστε??Θα του χαλάσεις τη στατιστική?Κορίτσι μου αυτός είναι τελείως βλαμμένος,αν είσαι Θεσσαλονίκη και αν θέλεις στείλε μου μνμ να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου,ο οποίος έχει πολλά χρόνια εμπειρίας και είναι πάνω απ' όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Αλλά μπορείς να ρωτήσεις και στο φόρουμ για κάποιον καλό γυναικολόγο,δε χρειάζεται να πηγαίνεις σ αυτόν που δεν τον εμπιστεύεσαι.Όλα καλά θα πάνε, κάθε μέρα οι γιατροί ξεγεννανε γυναίκες οι οποίες κάνουν αντιπηκτικες και δεν υπάρχει κανένα θέμα❤️

Τώρα αγχώνομαι ν αλλάξω πάλι γιατρό. Την άλλη εβδομάδα υποτίθεται ξεκινάμε τον καρδιοτοκογραφο. Ας φτάσουμε λίγο παρακάτω και βλέπουμε. Εξάλλου η απόφαση πάντα είναι δική μας! Σ ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για τη βοήθεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Με καισαρική το μωρό το περνούν γύρω στις 38 εβδομάδες  είναι το δεύτερο παιδάκι μου κ έχω κάνει ήδη μια καισαρική λόγο ενός αυτοάνοσος που έχω δν μπορώ να πάω φυσιολογικα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κορίτσια μπορείτε να ξαπλωσετε κανονικά; Εγώ κοιμόμουν με δύο μαξιλάρια και τώρα όσο περνάει ο καιρός θέλω να είμαι πιο ψηλά. Σε λίγο νομίζω θα κοιμάμαι καθιστή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Επίσης κορίτσια μπορείτε να ξαπλωσετε κανονικά; Εγώ κοιμόμουν με δύο μαξιλάρια και τώρα όσο περνάει ο καιρός θέλω να είμαι πιο ψηλά. Σε λίγο νομίζω θα κοιμάμαι καθιστή.

Εγώ κοιμάμαι με τρία η τέσσερα,ανάλογα το πόσο άσχημα θα είμαι λόγω του εμετού και της καούρας. Επίσης δε μπορώ να κοιμηθώ σερί,ξυπνάω κάθε μέρα γύρω στις  5 τα χαράματα και  ξανακοιμαμαι στις 9. Όταν μου λέει κάποιος αυτό το " κοιμήσου τώρα που μπορείς" θέλω να τον δαγκώσω :mrgreen:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

2 μαλιξαρια στο κεφάλι, το κλασσικό μαξιλάρι εγκυμοσύνης ανάμεσα στα πόδια κ για να στηρίζει τη μέση μου κ σχεδόν κάθε βράδυ ξύπνια από τις 2-3 μέχρι τις 5 τουλάχιστον.. δεν πάει πολύ καλά όλο αυτό..

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

2 μαλιξαρια στο κεφάλι, το κλασσικό μαξιλάρι εγκυμοσύνης ανάμεσα στα πόδια κ για να στηρίζει τη μέση μου κ σχεδόν κάθε βράδυ ξύπνια από τις 2-3 μέχρι τις 5 τουλάχιστον.. δεν πάει πολύ καλά όλο αυτό..

Κι εγώ τις ίδιες ώρες ξυπνάω! Ωραίαααααα....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Εγώ κοιμάμαι με τρία η τέσσερα,ανάλογα το πόσο άσχημα θα είμαι λόγω του εμετού και της καούρας. Επίσης δε μπορώ να κοιμηθώ σερί,ξυπνάω κάθε μέρα γύρω στις  5 τα χαράματα και  ξανακοιμαμαι στις 9. Όταν μου λέει κάποιος αυτό το " κοιμήσου τώρα που μπορείς" θέλω να τον δαγκώσω :mrgreen:

Μια απο τα ιδια και εγω τοτε ξυπναω και ξανακοιμαμαι..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...