Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Bluee19 είπε:

      η οικονομ σου είχε πει πως έχει λίγο αυξημένες τιμές απλώς δεν χρειάζεσαι αντιπηκτικές ή σου είχε πει πως η εξετάσεις σου είναι καθαρές ; 

      Η οικονομ μου είχε κάνει κάποιες βασικές εξετάσεις (πρωτεΐνη c,s , αντιπηκτικό λύκου,καρδιολογική,  αντί θρόμβινη) και βάσει αυτών και του ιστορικού μου είχε πει πως δεν χρειάζεται να κάνω τον γονιδιακό έλεγχο για τις μεταλλάξεις. Το ίδιο είπε κ ο γυναικολόγος και εγω τώρα επέμενα και μου τις έδωσε και ενώ όλα είναι καλά βγήκε το PAI-1. Φφφ φοβάμαι κορίτσια μήπως έχει γίνει ήδη κάτι κακό 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.. υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση ή να εχει κοντο τράχηλο, να μου πει τις εμπειρίες της και πως τα πάει μέχρι στιγμής?? Υπαρχει η πιθανότητα να κάνω και φοβάμαι πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ερώτηση...Όταν κάνετε τις κλασσικές εξετάσεις αίματος πχ κάθε μήνα, κόβετε το σίδηρο κ αλλά φάρμακα 2,3 μέρες πριν ή όχι? Δε μ είπε κάτι ο γιατρός κ τώρα το διάβασα κάπου... Επίσης, έπαιρναεδω κ 2 μέρες κ θα παίρνω για άλλες 3 αντιβιωση αμοξιλ για κάτι άσχετο με την εγκυμοσύνη αλλά ήρθε ο καιρός για επαναληπτικές αίματος (γιατί έχω κ χαμηλό αιματοκρίτη κ το ελέγχουμε συχνά, δε μπορώ να τις αργήσω πολύ...). Θα επηρεάσει η αντιβιωση? Πρέπει να τη κόψω? Πόσες μέρες πριν?

Επίσης 2η ερώτηση. Όσες γέννησαν πρόσφατα ή ξέρουν από ΓΕΝΕΣΙΣ, έχουν καλούς αναισθησιολογους? Κάποιος με πολύ καλό όνομα? Γιατί έχω τραυματική εμπειρία από την επισκληριδιο στο προηγούμενο τοκετό μου (Δε θυμάμαι καν όνομα ήταν πριν 10 χρόνια κ σε άλλη κλινική) και φοβάμαι πολύ τώρα....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια ερώτηση...Όταν κάνετε τις κλασσικές εξετάσεις αίματος πχ κάθε μήνα, κόβετε το σίδηρο κ αλλά φάρμακα 2,3 μέρες πριν ή όχι? Δε μ είπε κάτι ο γιατρός κ τώρα το διάβασα κάπου... Επίσης, έπαιρναεδω κ 2 μέρες κ θα παίρνω για άλλες 3 αντιβιωση αμοξιλ για κάτι άσχετο με την εγκυμοσύνη αλλά ήρθε ο καιρός για επαναληπτικές αίματος (γιατί έχω κ χαμηλό αιματοκρίτη κ το ελέγχουμε συχνά, δε μπορώ να τις αργήσω πολύ...). Θα επηρεάσει η αντιβιωση? Πρέπει να τη κόψω? Πόσες μέρες πριν?

Επίσης 2η ερώτηση. Όσες γέννησαν πρόσφατα ή ξέρουν από ΓΕΝΕΣΙΣ, έχουν καλούς αναισθησιολογους? Κάποιος με πολύ καλό όνομα? Γιατί έχω τραυματική εμπειρία από την επισκληριδιο στο προηγούμενο τοκετό μου (Δε θυμάμαι καν όνομα ήταν πριν 10 χρόνια κ σε άλλη κλινική) και φοβάμαι πολύ τώρα....

Εγώ ποτέ δε τα έκοψα. Και την ίδια ημέρα παίρνω πριν πάω για εξετάσεις. Δε μου είπε κανείς κάποια άλλη οδηγία. Τώρα για την αντιβίωση δε γνωρίζω αν θα επηρεάσει.  Ποια ήταν η εμπειρία σου απ' τη προηγούμενη επισκληριδιο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ ποτέ δε τα έκοψα. Και την ίδια ημέρα παίρνω πριν πάω για εξετάσεις. Δε μου είπε κανείς κάποια άλλη οδηγία. Τώρα για την αντιβίωση δε γνωρίζω αν θα επηρεάσει.  Ποια ήταν η εμπειρία σου απ' τη προηγούμενη επισκληριδιο;

Δυστυχώς πολύ άσχημη. Εκτός του ότι με σακάτεψε στο πόνο όταν με τρύπησε, έπεσαν γρήγορα οι παλμοί του μωρού, άρχισαν να με ταρακουνανε οι μισές για να "ξυπνήσει" το μωρό στη κοιλιά με αποτέλεσμα να βγει το σωληνάκι από πίσω, να μη το καταλάβει κανείς,  εγώ να πονάω, να ζητάω κ άλλη δόση,  να μου λένε αποκλείεται να πονάς αφού σου δίνουμε νάρκωση ( αυτό έφευγε έξω από πίσω) . Όταν το κατάλαβαν πια μου είπαν δυστυχώς πρέπει να σε χτυπήσουμε εξαρχής! Αφού το έκαναν κ μου έδωσαν πάλι έγινε το εξής περίεργο... με έπιασε από τη μια πλευρά του σώματος λίγο ενώ από την άλλη καταλάβαινα τα πάντα, να τρελαίνεσαι! Με πόνο πολύ γέννησα φυσικά μετά από 20 συνολικά ώρες... Ο αναισθησιολογος προσπάθησε κάπως να το εξηγήσει μετά ότι δήθεν το καλοκαίρι είναι πιο δύσκολη η νάρκωση κ τη 2η φορά έχει κίνδυνο, πάει πιο μέσα κ αυτό έχει Ρίσκο να σε πιάσει έτσι μόνο από τη μια πλευρά κ Μαλακιες! Συγγνώμη.... 

Απλά είπα δε ξανακάνω ούτε φυσιολογικό ούτε επισκληριδιο τότε, τόσο τρόμαξα! Μεγάλωνοντς όμως πιο πολύ φοβάμαι τις εγχειρήσεις κ την ολική οπότε θέλω τουλάχιστον καλό αναισθησιολογο...

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Δυστυχώς πολύ άσχημη. Εκτός του ότι με σακάτεψε στο πόνο όταν με τρύπησε, έπεσαν γρήγορα οι παλμοί του μωρού, άρχισαν να με ταρακουνανε οι μισές για να "ξυπνήσει" το μωρό στη κοιλιά με αποτέλεσμα να βγει το σωληνάκι από πίσω, να μη το καταλάβει κανείς,  εγώ να πονάω, να ζητάω κ άλλη δόση,  να μου λένε αποκλείεται να πονάς αφού σου δίνουμε νάρκωση ( αυτό έφευγε έξω από πίσω) . Όταν το κατάλαβαν πια μου είπαν δυστυχώς πρέπει να σε χτυπήσουμε εξαρχής! Αφού το έκαναν κ μου έδωσαν πάλι έγινε το εξής περίεργο... με έπιασε από τη μια πλευρά του σώματος λίγο ενώ από την άλλη καταλάβαινα τα πάντα, να τρελαίνεσαι! Με πόνο πολύ γέννησα φυσικά μετά από 20 συνολικά ώρες... Ο αναισθησιολογος προσπάθησε κάπως να το εξηγήσει μετά ότι δήθεν το καλοκαίρι είναι πιο δύσκολη η νάρκωση κ τη 2η φορά έχει κίνδυνο, πάει πιο μέσα κ αυτό έχει Ρίσκο να σε πιάσει έτσι μόνο από τη μια πλευρά κ Μαλακιες! Συγγνώμη.... 

Απλά είπα δε ξανακάνω ούτε φυσιολογικό ούτε επισκληριδιο τότε, τόσο τρόμαξα! Μεγάλωνοντς όμως πιο πολύ φοβάμαι τις εγχειρήσεις κ την ολική οπότε θέλω τουλάχιστον καλό αναισθησιολογο...

Πολύ άσχημη εμπειρία! Λυπάμαι! Εμένα πάλι έπιασε στα πόδια μόνο και όλα τα άλλα τα αισθανόμουν! Τα πόδια σαν να μην υπήρχαν! Μου έλεγαν να τους βοηθήσω να με τοποθετήσουν πιο ψηλά και τους έλεγα ότι δεν τα αισθάνομαι και δεν με πίστευαν!! Η γυναικολόγος που έχω τώρα μου είπε ότι η επισκληρίδιος είναι λίγο στην τύχη να σε πιάσει σωστά δυστυχώς! Γιατί έχει τόσα πολλά νεύρα στο σημείο!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!όσες κάνετε αντιπικτηκες ήθελα να ρωτήσω πρέπει να είναι οπωσδήποτε την ίδια ώρα κάθε μέρα;μου έμειναν μια σήμερα κ μια αύριο ..πειράζει αν σήμερα την κάνω 3 τέταρτα αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!όσες κάνετε αντιπικτηκες ήθελα να ρωτήσω πρέπει να είναι οπωσδήποτε την ίδια ώρα κάθε μέρα;μου έμειναν μια σήμερα κ μια αύριο ..πειράζει αν σήμερα την κάνω 3 τέταρτα αργότερα;

Όχι καλέ..μια ώρα πάνω μια  κάτω φυσικά και δε πειράζει. Εγώ ποτέ δεν την έκανα ακριβώς. Αλλά πώς και θα τις Σταματήσεις; Νόμιζα πως σταματάμε αρκετά μετά τη γέννα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Laky είπε:

Όχι καλέ..μια ώρα πάνω μια  κάτω φυσικά και δε πειράζει. Εγώ ποτέ δεν την έκανα ακριβώς. Αλλά πώς και θα τις Σταματήσεις; Νόμιζα πως σταματάμε αρκετά μετά τη γέννα κιόλας.

Σε  ευχαριστώ πάρα πολύ!! Μου τις έδωσε ο γιατρός μου για 10 μέρες προληπτικά λόγω του ότι είχα κολλήσει κόβιντ..δεν έκανα από την αρχή..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2022 at 8:30 ΠΜ, Marianthi27 είπε:

Δεν φταίει ο θηλασμός κορίτσι μου. Μερικά παιδάκια ανεβάζουν ίκτερο... Δεν κατάλαβα όμως. Βγήκατε και τώρα την κρατήσανε μέσα; Δεν είπαν εσένα να την βάζεις στον ήλιο;

Εξαρτάται για πόσα πράγματα την θέλεις, πόσες μέρες-ώρες...

Άνευ αποδοχών;

Βγήκαμε Κυριακή κ Δευτέρα είχαμε επανελεγχο κ την βάλανε στη ΜΕΝΝ στη λαμπα, οχι δεν είπαν για ήλιο. Την Τρίτη πήγαμε κ την πήραμε... Όλα καλά τελικώς! Κ γω νόμιζα διαφορά γι αυτόν ίκτερο..  Έλεγα εγώ φταίω αλλά τελικά όλα οκ το ξεπέρασε ;)

 

Κατά τ άλλα εχω γίνει κομμάτια... Δεν είχα προετοιμάστει για όλα....ευτυχως πήρε ο άντρας μου την άδεια των 14 ημερών κ έχει κ από την ετήσια μέρες και με βοηθάει.. Αλλιώς κορίτσια πολύ δύσκολα με έβλεπα. Ελπίζω να είστε καλά οι υπόλοιπες.. Αλήθεια δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα σχόλια :-(

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με καισαρική το μωρ

Καλησπέρα κορίτσια εγώ δν μπορώ άλλο αλήθεια αύριο μπαίνω 35 εβδομάδα αλλά δν μπορώ έχω βάρος στο στήθος κ πρήξιμο δν κοιμάμαι καθόλου πονάει όλο μου το σώμα δν ξέρω πως θα βγάλω ακόμα 3 εβδομάδες .έχει καμία από εσάς πόνο στο στήθος κ δύσπνοια;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Ρε κορίτσια και πως γεννάνε δηλαδή με καισαρική και επισκληριδιο; Τι πάει να πει στην τύχη; Τότε τις μισές θα τις σφάζανε εν ψυχρώ!

Δεν ξέρω κι εγώ αυτό σκέφτηκα! 

πρίν από 20 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Με καισαρική το μωρ

Καλησπέρα κορίτσια εγώ δν μπορώ άλλο αλήθεια αύριο μπαίνω 35 εβδομάδα αλλά δν μπορώ έχω βάρος στο στήθος κ πρήξιμο δν κοιμάμαι καθόλου πονάει όλο μου το σώμα δν ξέρω πως θα βγάλω ακόμα 3 εβδομάδες .έχει καμία από εσάς πόνο στο στήθος κ δύσπνοια;

Τα ίδια κι εγώ! Μόλις μπήκα 33η! Πονάω παντού! Χτες βράδυ νόμιζα θα μείνω από τη δύσπνοια κ μετά ένιωθα αρρυθμίες!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , nairobi είπε:

Δεν ξέρω κι εγώ αυτό σκέφτηκα! 

Τα ίδια κι εγώ! Μόλις μπήκα 33η! Πονάω παντού! Χτες βράδυ νόμιζα θα μείνω από τη δύσπνοια κ μετά ένιωθα αρρυθμίες!! 

Έτσικαι εγώ κ όταν ξαπλώνω χειροτερεύει η κατάσταση στην πρώτη εγκυμοσύνη δν είχα δύσπνοια λογικά πιέζουν τα  ζουζούνια στην κοιλίτσα. Δν έχω αντοχη να κάνω τπτ τον γιο Μ πήγα κούνιες κ μέχρι να γυρίσω σπίτι ένιωθα ότι είχα πάει για σκάψιμο δν παλεύετε αυτό το χάλι μονίμως κουρασμένη 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Έτσικαι εγώ κ όταν ξαπλώνω χειροτερεύει η κατάσταση στην πρώτη εγκυμοσύνη δν είχα δύσπνοια λογικά πιέζουν τα  ζουζούνια στην κοιλίτσα. Δν έχω αντοχη να κάνω τπτ τον γιο Μ πήγα κούνιες κ μέχρι να γυρίσω σπίτι ένιωθα ότι είχα πάει για σκάψιμο δν παλεύετε αυτό το χάλι μονίμως κουρασμένη 

Εγώ έτσι ήμουν και στην πρώτη εγκυμοσύνη! Παρακαλούσα κάθε μέρα να περάσει ο καιρός να γεννήσω! Μου έχει πέσει η ψυχολογία αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή μόνο υπομονή να κάνουμε!! Για να ξεχνιέμαι ξεκίνησα χειροποίητα για Χριστούγεννα που θα πάει θα περάσει ο καιρός! Το σίδερο έχω να τελειώσω επίσης το οποίο θα κάνω καθιστή δεν το συζητώ!! Και για βόλτα που λες όλο νιώθω ότι θέλω να πάω τουαλέτα οπότε δεν απομακρύνομαι!! Χαχαχ σαν γιαγιούλες είμαστε από αντοχή αλλά θα ξανανιώσουμε μωρέ που θα πάει!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , nairobi είπε:

Εγώ έτσι ήμουν και στην πρώτη εγκυμοσύνη! Παρακαλούσα κάθε μέρα να περάσει ο καιρός να γεννήσω! Μου έχει πέσει η ψυχολογία αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή μόνο υπομονή να κάνουμε!! Για να ξεχνιέμαι ξεκίνησα χειροποίητα για Χριστούγεννα που θα πάει θα περάσει ο καιρός! Το σίδερο έχω να τελειώσω επίσης το οποίο θα κάνω καθιστή δεν το συζητώ!! Και για βόλτα που λες όλο νιώθω ότι θέλω να πάω τουαλέτα οπότε δεν απομακρύνομαι!! Χαχαχ σαν γιαγιούλες είμαστε από αντοχή αλλά θα ξανανιώσουμε μωρέ που θα πάει!! 

Γιαγιουλα χαχχαχα δν λες τπτ πότε γέννας με το καλό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...