Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, είναι και τα δικά σας μωράκια υπερκινητικα? Είναι 8 εβδομάδων και οπότε προσπαθώ να τον βάλω να κοιμηθεί κουνάει χέρια πόδια στον ύπνο του με αποτέλεσμα να ξυπνάει...έχουμε προσπαθήσει να τον φασκιωσουμε ελαφριά αλλά τίποτα.. έχω απελπιστεί..γενικά κοιμάται ελάχιστα πρωί βράδυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια σας εμφανίζονται και εσάς κάτι κινέζικα στο κεντρικό μενού αντί για τα συνηθισμένα θέματα? Πάτησα ένα και είχε ένα κατεβατο ό,τι να ναι με κινέζικα γράμματα. Λέτε να είναι ιός και να μου εμφανιστουν τίποτα ανωμαλίες και μαλαπερδες ? 

Όχι εμένα δεν βγάζει κάτι. 
Κορίτσια ο μπέμπης έχει τώρα 3-4 μέρες π κοιμάται σερι το βράδυ πολλές ώρες. Τις πρώτες μέρες ήταν 7ωρα και τώρα κοιμήθηκε 9ωρο. Σοκ. Από τη μια χαίρομαι αλλά από την άλλη ανησυχώ. Παράγγειλα αυτά π μου είπατε να αυξήσω την παραγωγή κ φοβάμαι μην πετρωσει το στήθος μου τόσες ώρες π κοιμάται. Μήπως να πάρω κ ένα θήλαστρο να βγάζω στο ενδιάμεσο; Ή δεν θα κρατησει όλο αυτό με τον ύπνο; Αχχχ δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια σας εμφανίζονται και εσάς κάτι κινέζικα στο κεντρικό μενού αντί για τα συνηθισμένα θέματα? Πάτησα ένα και είχε ένα κατεβατο ό,τι να ναι με κινέζικα γράμματα. Λέτε να είναι ιός και να μου εμφανιστουν τίποτα ανωμαλίες και μαλαπερδες ? 

Χαχαχαχα..έκλαψα στο γέλιο πρωί πρωί ρε κορίτσι ...όχι εμενα δεν μου εμφανίζει τίποτα...δεν ξέρω τι έχεις κάνει εσύ και σου εμφανίζει αυτά 🤣😜

πρίν από 44 λεπτά , Rina_87 είπε:

Όχι εμένα δεν βγάζει κάτι. 
Κορίτσια ο μπέμπης έχει τώρα 3-4 μέρες π κοιμάται σερι το βράδυ πολλές ώρες. Τις πρώτες μέρες ήταν 7ωρα και τώρα κοιμήθηκε 9ωρο. Σοκ. Από τη μια χαίρομαι αλλά από την άλλη ανησυχώ. Παράγγειλα αυτά π μου είπατε να αυξήσω την παραγωγή κ φοβάμαι μην πετρωσει το στήθος μου τόσες ώρες π κοιμάται. Μήπως να πάρω κ ένα θήλαστρο να βγάζω στο ενδιάμεσο; Ή δεν θα κρατησει όλο αυτό με τον ύπνο; Αχχχ δεν ξέρω τι να κάνω. 

😲😲Ευτυχία είναι αυτό που περιγράφεις.παίρνει σειρουλα μάλλον το μωράκι σου ..έτσι νομίζω δηλαδή.ρωτα και τον γιατρό όμως.

Αν πονάς καλό είναι να πάρεις πιστεύω..για να ανακουφιζεσαι κιόλας και να διατηρήσεις τη παραγωγή σου .Με αυτά τα σκευάσματα που πήρα για τη παραγωγή δεν έτυχε να έχω τέτοιο θέμα γιατί κι ο μικρός 6-7 ώρες το πολύ έχει κάνει να φάει .

Εγώ δεν το θέλω το θηλαστρο γιατί αν αρχίσεις συστηματικά μετά πρέπει να αντλείς τακτικά για να μη πετρώνει ..έτσι κατάλαβα από το λίγο που το χρησιμοποίησα δηλαδή αλλά αν δεν έχεις άλλη επιλογή τι να κάνεις?!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rina_87 είπε:

Όχι εμένα δεν βγάζει κάτι. 
Κορίτσια ο μπέμπης έχει τώρα 3-4 μέρες π κοιμάται σερι το βράδυ πολλές ώρες. Τις πρώτες μέρες ήταν 7ωρα και τώρα κοιμήθηκε 9ωρο. Σοκ. Από τη μια χαίρομαι αλλά από την άλλη ανησυχώ. Παράγγειλα αυτά π μου είπατε να αυξήσω την παραγωγή κ φοβάμαι μην πετρωσει το στήθος μου τόσες ώρες π κοιμάται. Μήπως να πάρω κ ένα θήλαστρο να βγάζω στο ενδιάμεσο; Ή δεν θα κρατησει όλο αυτό με τον ύπνο; Αχχχ δεν ξέρω τι να κάνω. 

Και εμένα τώρα κοιμάται πολλές ώρες ο μπέμπης και ανησυχώ μήπως δεν παίρνει βάρος γιατί κλείνει και 12ωρο μέχρι να φάει .. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Matina87 είπε:

Και εμένα τώρα κοιμάται πολλές ώρες ο μπέμπης και ανησυχώ μήπως δεν παίρνει βάρος γιατί κλείνει και 12ωρο μέχρι να φάει .. 

Μήπως είναι απλά επειδή μεγαλώνουν; Ο γιατρός τι λέει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια❤️ και μένα κάποιες φορές έχει κοιμηθεί 8 9 ώρες σερί,  ρώτησα την παιδιατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και να μην αγχώνομαι εφόσον τρώει και παίρνει βάρος.. και εννοείται άρχισε πάλι να πετρωνει λιγο το στηθος μου και περιμένω πως και πως να ξυπνήσει να το αδειάσει λίγο να ανακουφιστω🤣❤️

5 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είναι και τα δικά σας μωράκια υπερκινητικα? Είναι 8 εβδομάδων και οπότε προσπαθώ να τον βάλω να κοιμηθεί κουνάει χέρια πόδια στον ύπνο του με αποτέλεσμα να ξυπνάει...έχουμε προσπαθήσει να τον φασκιωσουμε ελαφριά αλλά τίποτα.. έχω απελπιστεί..γενικά κοιμάται ελάχιστα πρωί βράδυ..

και ο δικός μου κάποιες φορές με το που τον βάζω στο λικνο αρχίζει να κουνιέται πολύ και ξυπνάει.. νομίζω το κάνει όταν τον ενοχλεί κάτι .. συνήθως τρώει λιγο και ξανακοιμαται μετά πιο ήρεμα..του βάζω και λευκούς ηχους οταν βλεπω οτι εχει υπερενταση και βοηθανε αρκετά.. κουράγιο κορίτσι .. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην μέρα τρώει ανα μια ώρα. Κ το βράδυ κάνει ένα τεράστιο κενό. Θα πάρω τη μαία να δω τι θα μου πει. Ο παιδίατρος δεν έχει ιδέα απο θηλασμό και δεν μπορώ να συνενοηθω. Αν του τα πω θα μ πει δώσε ξένο. Το λέει συνέχεια. Έχει αρχίσει κ με εκνευρίζει. Αν το παιδί πειναγε δεν θα κοιμόταν 9ωρες σερι.  Εγώ έτσι πιστεύω.  Απλά θέλει την ημέρα να τρώει κ το βράδυ να κοιμάται. Δεν θα του αλλάξω εγώ το προγραμμα. Εγώ ακολουθώ το παιδί. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

Μέσα στην μέρα τρώει ανα μια ώρα. Κ το βράδυ κάνει ένα τεράστιο κενό. Θα πάρω τη μαία να δω τι θα μου πει. Ο παιδίατρος δεν έχει ιδέα απο θηλασμό και δεν μπορώ να συνενοηθω. Αν του τα πω θα μ πει δώσε ξένο. Το λέει συνέχεια. Έχει αρχίσει κ με εκνευρίζει. Αν το παιδί πειναγε δεν θα κοιμόταν 9ωρες σερι.  Εγώ έτσι πιστεύω.  Απλά θέλει την ημέρα να τρώει κ το βράδυ να κοιμάται. Δεν θα του αλλάξω εγώ το προγραμμα. Εγώ ακολουθώ το παιδί. 

Καλά κάνεις και εγώ έτσι πιστεύω.. άμα το μωρό είναι καλά και παίρνει το βάρος που πρέπει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Silia89 όσο περνάει ο καιρός θα κοιμάται πιο πολυ τα βράδια,μην ανησυχείς .Μπορεί να έχει αέρια και να ζοριζεται λίγο,πολλά μωράκια το έχουν αυτο

@Rina_87 λογικά θα αυξηθεί η παραγωγή σου και ειδικά αν βάζεις το μωρό συχνά στο στήθος. Εγώ όταν έχω να τη θηλάσω πάνω από 4 ώρες,πετρώνει λίγο,αλλά κάνω μαλαξεις την ώρα του θηλασμού και περνάει. Το θηλαστρο θα σε βοηθήσει πολύ και θα αυξηθεί κ άλλο η παραγωγή σου. Εγώ νοίκιασα το νοσοκομειακο της medela ,κάνει τρομερή δουλειά. Ο γυναικολόγος σου είναι λίγο περίεργος ε? Τι εμμονή και αυτή με το ξένο? Εφόσον δεν θέλεις να δώσεις και το μωρό σου παίρνει βάρος και είναι υγιές,δεν δικαιολογείται το κόλλημα του

@Angel92το έπαθαν και άλλες αυτό με το κεντρικό μενού και τα κινέζικα,εδώ και δύο μέρες υπάρχει πρόβλημα. Έστειλα μήνυμα στη διαχείριση,αλλά δεν τους ανέφερα τους προβληματισμούς μου σχετικά με τις ανωμαλίες 🤣

 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Μέσα στην μέρα τρώει ανα μια ώρα. Κ το βράδυ κάνει ένα τεράστιο κενό. Θα πάρω τη μαία να δω τι θα μου πει. Ο παιδίατρος δεν έχει ιδέα απο θηλασμό και δεν μπορώ να συνενοηθω. Αν του τα πω θα μ πει δώσε ξένο. Το λέει συνέχεια. Έχει αρχίσει κ με εκνευρίζει. Αν το παιδί πειναγε δεν θα κοιμόταν 9ωρες σερι.  Εγώ έτσι πιστεύω.  Απλά θέλει την ημέρα να τρώει κ το βράδυ να κοιμάται. Δεν θα του αλλάξω εγώ το προγραμμα. Εγώ ακολουθώ το παιδί. 

Ακριβώς θα ειχε δώσει σημαδια το παιδί αν πεινουσε .θα είχε γκρίνια..φαντάζομαι ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο και θα ξαναπώ ότι είσαι πολύ τυχερή.

εμενα μουρμουραει όλο το βράδυ στον ύπνο του,αφήνει αέρια και ξυπνάει κ 2-3 φορές κανονικά και τρώει .

εν τω μεταξύ έχει παρατηρήσει καμία κανένα θέμα με τα προβιοτικά ; Όταν τα πίνει (το colimil και το biogaia) για κπ ώρα γκρινιάζει και σαν να πονάει..σχεδόν κατευθείαν όταν το πιει .Μόνο σ εμάς συμβαίνει αυτό; Σήμερα του έδωσα μόνο το colimil το πρωί .τη βραδινη δόση colimil και τ biogaia δεν τ έδωσα.μου είχε πει κι ο γιατρός όταν είχε έρθει να τ μειώσω  όταν έγινε 2μηνβν κ ήρθε για τ εμβόλιο 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Angel92 είπε:

Ακριβώς θα ειχε δώσει σημαδια το παιδί αν πεινουσε .θα είχε γκρίνια..φαντάζομαι ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο και θα ξαναπώ ότι είσαι πολύ τυχερή.

εμενα μουρμουραει όλο το βράδυ στον ύπνο του,αφήνει αέρια και ξυπνάει κ 2-3 φορές κανονικά και τρώει .

εν τω μεταξύ έχει παρατηρήσει καμία κανένα θέμα με τα προβιοτικά ; Όταν τα πίνει (το colimil και το biogaia) για κπ ώρα γκρινιάζει και σαν να πονάει..σχεδόν κατευθείαν όταν το πιει .Μόνο σ εμάς συμβαίνει αυτό; Σήμερα του έδωσα μόνο το colimil το πρωί .τη βραδινη δόση colimil και τ biogaia δεν τ έδωσα.μου είχε πει κι ο γιατρός όταν είχε έρθει να τ μειώσω  όταν έγινε 2μηνβν κ ήρθε για τ εμβόλιο 

 

Εγώ τα έκοψα κορίτσι μου. Τίποτα δε δίνω πια. Μου είπε η γιατρός να τα κόψω. Η αλήθεια είναι ότι δε τα θυμόμουν και συνέχεια. Αλλά κι εμένα ξυπνάει απ' τα αέρια 3 φορές περίπου τη νύχτα και κλαίει. Τον βάζω στο στήθος και ξανακοιμαται. Και πίνει και ξένο!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο παιδίατρος μας είπε να συνεχίσουμε το biogaia,διότι είναι προβιοτικο και δεν κάνει κακο. Ίσως δεν μας το σταμάτησε επειδή η μπέμπα ζοριζεται με τα κακά της,τι να πω..Η αλήθεια είναι πως μετά το δεύτερο εμβόλιο έχουμε μεγάλη βελτίωση,αλλά και πάλι δεν είναι στάνταρ ότι θα κάνει κακά κάθε μέρα. Επίσης κλάνει συνέχεια και κλαίει και όταν το κάνει αυτό την ώρα που θηλάζει,τραβάει τη θηλή με μανία και πονάω πολύ.. 

Κορίτσια χθες έτρωγε ο άντρας μου μήλο και έδωσε στη μπέμπα να γλείψει μια φετουλα. Το μωρό ξετρελαθηκε,άρχισε να πιπιλαει το μήλο και μολις της το έπαιρνε,αυτή μετα το έψαχνε 🤣 Ήταν και ξινομηλο,φαντάζομαι τι έχει να γίνει όταν δοκιμάσει καρπούζι,παίζει να μας φάει κάνα χέρι 🤣

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Εμάς ο παιδίατρος μας είπε να συνεχίσουμε το biogaia,διότι είναι προβιοτικο και δεν κάνει κακο. Ίσως δεν μας το σταμάτησε επειδή η μπέμπα ζοριζεται με τα κακά της,τι να πω..Η αλήθεια είναι πως μετά το δεύτερο εμβόλιο έχουμε μεγάλη βελτίωση,αλλά και πάλι δεν είναι στάνταρ ότι θα κάνει κακά κάθε μέρα. Επίσης κλάνει συνέχεια και κλαίει και όταν το κάνει αυτό την ώρα που θηλάζει,τραβάει τη θηλή με μανία και πονάω πολύ.. 

Κορίτσια χθες έτρωγε ο άντρας μου μήλο και έδωσε στη μπέμπα να γλείψει μια φετουλα. Το μωρό ξετρελαθηκε,άρχισε να πιπιλαει το μήλο και μολις της το έπαιρνε,αυτή μετα το έψαχνε 🤣 Ήταν και ξινομηλο,φαντάζομαι τι έχει να γίνει όταν δοκιμάσει καρπούζι,παίζει να μας φάει κάνα χέρι 🤣

 

7 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ τα έκοψα κορίτσι μου. Τίποτα δε δίνω πια. Μου είπε η γιατρός να τα κόψω. Η αλήθεια είναι ότι δε τα θυμόμουν και συνέχεια. Αλλά κι εμένα ξυπνάει απ' τα αέρια 3 φορές περίπου τη νύχτα και κλαίει. Τον βάζω στο στήθος και ξανακοιμαται. Και πίνει και ξένο!

Εγώ είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να τις κόψω ..εχθές τελικα έδωσα το colimil μόνο πρωί κ βράδυ γιατι είχε γκρίνια φουλ.Μολις ήπιε τη βραδινή δόση κοιμήθηκε αμέσως ..όλη μέρα σχεδόν ήταν ξύπνιος ..ήθελα να ήξερα δεν κουράζεται αυτό το παιδί ?! Το biogaia όταν του το έδωσα προχθές τρελάθηκε..ζοριζοταν πολύ :(Ανυπομονώ να κάνουμε το 2ο εμβόλιο σε 1 βδομαδα που γινόμαστε 3ων μπας και ηρεμήσει λίγο.

αλήθεια δώσατε μήλο και του άρεσε ; Μου βάζεις ιδέες .θέλω τόσο πολύ να αρχίσουμε στερεές τροφές ρε κορίτσιαα.

Εσείς έχετε σκεφτεί για πόσο ακόμα θα θηλάζετε ή θα το αφήσετε και θα δείτε πού θα πάει ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

 

Εγώ είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να τις κόψω ..εχθές τελικα έδωσα το colimil μόνο πρωί κ βράδυ γιατι είχε γκρίνια φουλ.Μολις ήπιε τη βραδινή δόση κοιμήθηκε αμέσως ..όλη μέρα σχεδόν ήταν ξύπνιος ..ήθελα να ήξερα δεν κουράζεται αυτό το παιδί ?! Το biogaia όταν του το έδωσα προχθές τρελάθηκε..ζοριζοταν πολύ :(Ανυπομονώ να κάνουμε το 2ο εμβόλιο σε 1 βδομαδα που γινόμαστε 3ων μπας και ηρεμήσει λίγο.

αλήθεια δώσατε μήλο και του άρεσε ; Μου βάζεις ιδέες .θέλω τόσο πολύ να αρχίσουμε στερεές τροφές ρε κορίτσιαα.

Εσείς έχετε σκεφτεί για πόσο ακόμα θα θηλάζετε ή θα το αφήσετε και θα δείτε πού θα πάει ;

 

 

Καλημέρα ❤️ Δεν της δωσαμε να φάει,απλά το πιπιλουσε,ίσα ίσα για τη γεύση. Πάντως ξετρελαθηκε,δώσε και στο δικό σου και πες μας εντυπώσεις 🤣Σχετικά με το θηλασμό,νομίζω πως θα θηλάσω κάνα χρόνο, ελπίζω μη με τσακίσει με τα δοντακια της,το φοβάμαι πολύ. Διαβάζω κάτι ιστορίες απο μανάδες που τα θηλάζουν μέχρι 2-3 χρόνων και απορώ πως τα καταφέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Σας διαβάζω αυτές τις μέρες ,δεν προλαβαίνω να γράψω.. ο μικρός έχει πάρει τα πάνω του , μένει αρκετή ώρα ξύπνιος πια .. κ θέλει απασχόληση.. πήγαμε σήμερα παιδίατρο για 2ο κ 3ο εμβόλιο.. 3ων μηνών ακριβώς 6060 κ 61 εκ. ύψος.. με αποκλειστικό θηλασμό η γιατρός είναι φουλ ικανοποιημένη. πήρε 800 γρμ σε 1 μηνα.. κ 2 εκ. ύψος.. οπότε συνεχίζουμε έτσι . Τώρα τελευταία έχει αρχίσει τη νύχτα να κοιμάται περίπου 4 με 4μιση ώρες σερί.. βάλσαμο για μένα έστω κ αυτό. Ξυπνάει κάπου στις 4 το πρωί για να θηλάσει, μετά στις 5 κ κάτι κ μετά κάπου στις 7.. δεν είναι το ιδανικό αλλά έστω κ αυτές οι ώρες κάτι είναι.. το χεράκι που βάζει στο στόμα, αναπτυξιακό αλμα μας είπε η παιδίατρος.. κατά τα άλλα είναι όλο χαμόγελα κ ήσυχος σχετικά.. ελπίζω όλα τα μωράκια μας να είναι καλά , υγιή κ εμείς σαν γονείς να είμαστε καλά να τα χαιρόμαστε τα μπουμπούκια μας!!! ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...