Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια,  και εμεις μια απο τα ίδια...σαν αλλαγη ομως λιγο που ξεκινήσαμε το πρόγραμμα αυτό από χθες, τον παίρνει ο ύπνος πιο γρήγορα και χωρίς να κλαψει...ενώ πριν γινόταν μάχη.. μάλλον τον έβαζα πολύ νωρίς για ύπνο. κάποια πράγματα τα κάναμε και από πριν οπότε καπως βοηθούσαν.. μακάρι να ξεκινήσει να κοιμαται παραπάνω.

@thelμόλις ολοκληρωσουμε τη διαδικασία και δούμε αν υπάρχει βελτιωση θα σας πω αναλυτικά την εμπειρία μας.

@Angel92και εμενα το ίδιο κάνει, πίνει λαίμαργα, μεγάλη ποσότητα και μετα το βγάζει, προσπαθώ να τον κρατάω κανα τέταρτο αγκαλιά και μετα να το αφήνω ...αν και δυσανασχετεί αλλά κάπως καλύτερα είναι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σας κοριτσια..χθες το βραδυ η μικρη ηταν πολυ ανησυχη.. ενω ηθελε να κοιμηθει μολις την εβαζα στο κρεβατι της ξυπνουσε.. την επερνα την νανουριζα κοιμοταν.. καταληξαμε μετα το νανουρισμα να ξαπλωσω αργα αργα στο κρεβατι μου αγκαλια με εκεινην και την πηρε ο υπνος και μετα απο λιγο την πηγα στο κρεβατι της.. δεν ξερω τι ειχε ηθελε μονο αγκαλια και να καθοταν καθησμενη ενω δεν μπορει 100% να κατσει ετσι..λετε να περναει αλμα; αυριο κλεινουμε τον 4ο..

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, thel said:

Κορίτσια καλημέρα ! Μην ανησυχείτε τα περάσαμε και εμείς .. ένα μήνα είχα τρελαθεί με τον ύπνο .. είμαι από μανούλες Οκτωβρίου ! Όταν τελείωσε το άλμα άρχισε να κοιμάται 12 ώρες με μία αφύπνιση στο ενδιάμεσο ! Βέβαια έχει δύο μέρες τώρα που έχει κάνει 3 αφυπνίσεις .. ίσως γιατί μπαίνουμε στην 23η βδομάδα που ξεκινάει το επόμενο άλμα ή επειδή μέσα στην ημέρα έχουμε βγει εκτός προγράμματος τελείως ! Επίσης, δύο εβδομάδες μετά το άλμα τελικά γύρισε κιόλας .. πολλές φορές όμως προσπαθεί να γυρίσει αλλά μαγκώνει το χεράκι της και εκνευρίζεται. 

@Sofi91 όταν ολοκληρώσεις την θετική εκπαίδευση ύπνου εάν δεν σου κάνει κόπο γράψε μας εάν δεν σου κάνει κόπο γράψε μας εάν βοήθησε ! 

Καλησπερα κοριτσια!

@thelΑχχχ μας δίνεις κουράγιο!!Χθες ξύπνησε γκρινιαζοντας.Κ φυσικά έτσι συνέχισε όλη μας η μερα.Το βράδυ ξύπνησε πάρα πολλές φορές, κ μ έπιασε απελπισία 🫠 Νεογεννητο ξυπνουσε τόσες φορές.

Κάτι άλλο που θέλω να σας ρωτήσω είναι πόσες ώρες κοιμούνται εσάς το βράδυ τώρα με το αλμα?Εμένα γύρω στις 9 ώρες κ μου φαίνεται λίγο.Βεβαια μεγαλώνουν αλλά κ πάλι δεν είναι λίγο?Δε θα πρεπε να κοιμαται 10-12 ώρες? 

10 hours ago, Matina87 said:

Καλημέρα κορίτσια!!και εμείς που έχουμε βγάλει τα πρώτα δοντακια το ίδιο έχουμε όταν βγήκαν τα δοντακια δεν είχαμε τόση γκρίνια.. μέρες είναι και θα περάσουν ανοίγει και ο καιρός μετά θα πηγαίνουμε βολτιτσες!

@Matina87Πότε βγάλατε τα πρώτα δοντάκια σας?Πόσο είστε?

Όπως τα λέτε κορίτσια.Κ εμένα με μανία βάζει τα χέρια στο στομα, όλη μέρα τα τρώει, πόσα μασητικα του πήραμε αλλά προτιμά τα χέρια του.Κ σαλακια μπόλικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Michaela! είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

@thelΑχχχ μας δίνεις κουράγιο!!Χθες ξύπνησε γκρινιαζοντας.Κ φυσικά έτσι συνέχισε όλη μας η μερα.Το βράδυ ξύπνησε πάρα πολλές φορές, κ μ έπιασε απελπισία 🫠 Νεογεννητο ξυπνουσε τόσες φορές.

Κάτι άλλο που θέλω να σας ρωτήσω είναι πόσες ώρες κοιμούνται εσάς το βράδυ τώρα με το αλμα?Εμένα γύρω στις 9 ώρες κ μου φαίνεται λίγο.Βεβαια μεγαλώνουν αλλά κ πάλι δεν είναι λίγο?Δε θα πρεπε να κοιμαται 10-12 ώρες? 

@Matina87Πότε βγάλατε τα πρώτα δοντάκια σας?Πόσο είστε?

Όπως τα λέτε κορίτσια.Κ εμένα με μανία βάζει τα χέρια στο στομα, όλη μέρα τα τρώει, πόσα μασητικα του πήραμε αλλά προτιμά τα χέρια του.Κ σαλακια μπόλικα.

Τα βγάλαμε όταν ήταν 4 μηνών και 3 ημερών...σε μια βδομάδα κορίτσια θα ξεκινήσουμε φρούτοκρεμα και μετά από δύο εβδομάδες κρέμες αλλά να σας πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα ποια να προτιμήσω είναι όλες το ίδιο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Matina87 said:

Τα βγάλαμε όταν ήταν 4 μηνών και 3 ημερών...σε μια βδομάδα κορίτσια θα ξεκινήσουμε φρούτοκρεμα και μετά από δύο εβδομάδες κρέμες αλλά να σας πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα ποια να προτιμήσω είναι όλες το ίδιο;

Δεν έχω ιδεα εγώ να σου πω την αλήθεια.Ο παιδιατρος δε σας σύστησε κάποια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είμαστε μεγαλύτεροι (7 μηνών) αλλά ο γιατρός μας είναι κατά των έτοιμων κρεμων. Μας είπε να δίνουμε (ξεκινάμε την άλλη εβδομάδα, μέχρι στιγμής τρώμε φρουτόκρεμα και λαχανικά με κρέας) ένα μείγμα από βρώμη, μπανάνα και γάλα (εγώ θα δίνω θηλασμού) χτυπημένο στο μουλτι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Καλημερα σας κοριτσια..χθες το βραδυ η μικρη ηταν πολυ ανησυχη.. ενω ηθελε να κοιμηθει μολις την εβαζα στο κρεβατι της ξυπνουσε.. την επερνα την νανουριζα κοιμοταν.. καταληξαμε μετα το νανουρισμα να ξαπλωσω αργα αργα στο κρεβατι μου αγκαλια με εκεινην και την πηρε ο υπνος και μετα απο λιγο την πηγα στο κρεβατι της.. δεν ξερω τι ειχε ηθελε μονο αγκαλια και να καθοταν καθησμενη ενω δεν μπορει 100% να κατσει ετσι..λετε να περναει αλμα; αυριο κλεινουμε τον 4ο..

Σίγουρα @elena93...κλείνουμε τον 4ο τη Δευτέρα και είμαστε έτσι ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Τα βγάλαμε όταν ήταν 4 μηνών και 3 ημερών...σε μια βδομάδα κορίτσια θα ξεκινήσουμε φρούτοκρεμα και μετά από δύο εβδομάδες κρέμες αλλά να σας πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα ποια να προτιμήσω είναι όλες το ίδιο;

😲😲Τόσο μικρό εβγαλε δόντια;;  Φαίνονται κανονικά δηλαδή;

Δεν έχω ιδέα κι εγώ..κι μένα ο γιατρός μου πε όταν αρχίσουμε δεν θα τρώμε έτοιμες κρέμες .

 

12 ώρες πρίν, Michaela! είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

@thelΑχχχ μας δίνεις κουράγιο!!Χθες ξύπνησε γκρινιαζοντας.Κ φυσικά έτσι συνέχισε όλη μας η μερα.Το βράδυ ξύπνησε πάρα πολλές φορές, κ μ έπιασε απελπισία 🫠 Νεογεννητο ξυπνουσε τόσες φορές.

Κάτι άλλο που θέλω να σας ρωτήσω είναι πόσες ώρες κοιμούνται εσάς το βράδυ τώρα με το αλμα?Εμένα γύρω στις 9 ώρες κ μου φαίνεται λίγο.Βεβαια μεγαλώνουν αλλά κ πάλι δεν είναι λίγο?Δε θα πρεπε να κοιμαται 10-12 ώρες? 

@Matina87Πότε βγάλατε τα πρώτα δοντάκια σας?Πόσο είστε?

Όπως τα λέτε κορίτσια.Κ εμένα με μανία βάζει τα χέρια στο στομα, όλη μέρα τα τρώει, πόσα μασητικα του πήραμε αλλά προτιμά τα χέρια του.Κ σαλακια μπόλικα.

@Michaela!άστα κορίτσι μου,κι εμείς μέσα στη γκρίνια είμαστε όλη μέρα ..τη νύχτα έτσι κι έτσι.

Κι έμενα συνολικά 9-10 ώρες κοιμάται με αρκετά  διαλείμματα όμως...και μου φαίνεται κι εμένα λιγο αλλά το ρίχνω στο άλμα για να διατηρήσω την ελπίδα μου ότι θα φτιάξει 😜

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

😲😲Τόσο μικρό εβγαλε δόντια;;  Φαίνονται κανονικά δηλαδή;

Δεν έχω ιδέα κι εγώ..κι μένα ο γιατρός μου πε όταν αρχίσουμε δεν θα τρώμε έτοιμες κρέμες .

 

@Michaela!άστα κορίτσι μου,κι εμείς μέσα στη γκρίνια είμαστε όλη μέρα ..τη νύχτα έτσι κι έτσι.

Κι έμενα συνολικά 9-10 ώρες κοιμάται με αρκετά  διαλείμματα όμως...και μου φαίνεται κι εμένα λιγο αλλά το ρίχνω στο άλμα για να διατηρήσω την ελπίδα μου ότι θα φτιάξει 😜

Καλημέρα κορίτσια!!μάλλον εχουμε φτάσει προς το τέλος του άλματος από εχθες ο μικρός είναι αρκετά πιο ήρεμος  ..ναι ναι φαίνονται κανονικά δεν έχουν βγει ολόκληρα τα δόντια βέβαια έξω, οι ακρουλες τους μόνο, σαν λαγουδάκι μοιάζουμε.ισως παίζει ρόλο ότι και εγώ και αντρας  μου βγάλαμε 4 μηνών τα πρώτα δόντια μας. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!μάλλον εχουμε φτάσει προς το τέλος του άλματος από εχθες ο μικρός είναι αρκετά πιο ήρεμος  ..ναι ναι φαίνονται κανονικά δεν έχουν βγει ολόκληρα τα δόντια βέβαια έξω, οι ακρουλες τους μόνο, σαν λαγουδάκι μοιάζουμε.ισως παίζει ρόλο ότι και εγώ και αντρας  μου βγάλαμε 4 μηνών τα πρώτα δόντια μας. 

Αλήθεια; Εισαι τόσο τυχερή που ηρεμησε...εγώ δεν αντέχω άλλο :(

αλήθεια; Πολύ μικροί βγάλατε .. Μπορεί να το πονούσαν κ τα δοντακια το λαγουδάκι σου ♥️

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Άρα υπάρχει ελπίδα και για εμάς λες;; Νόμιζα θα πάει έτσι από εδώ και πέρα,τόσο που κρατάει. 🤔🤔

Εμας παράλληλα με αυτή την απίστευτη γκρινια άρχισε να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα συνέχεια και να βγάζει κάτι στριγκλιες ν να ξεκαρδιζεται ...επίσης έχει αυξήσει πολύ το γάλα σε σημείο που βγάζει μεγάλες ρουκέτες.

Ναι ναι υπάρχει ελπίδα ! Αχ και εγω είχα απελπιστεί γιατί κράτησε κανά μήνα. Ναι κάνει στριγκλιές χαράς .. έχει πολύ πλάκα!  Βέβαια πάλι για τρίτο βράδυ σερί δεν κοιμήθηκε καλά .. έκανε πολλές αφυπνίσεις. Μάλλον μπαίνουμε στο επόμενο άλμα εμείς.. της 23ης βδομάδας με 26! Θα μας γλεντάει πάλι κάθε βράδυ το μικρό! 

Άσχετο υπάρχει κάποια κοπέλα που από Σεπτέμβρη θα πάει βρεφικό το μωράκι της; Εγω ξεκινάω δουλειά τον Νοέμβριο .. είμαι μόνη μου στην Αθήνα και πρέπει να την πάω αλλά δεν θέλω με τίποτα... 😞

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Melie είπε:

Εμείς είμαστε μεγαλύτεροι (7 μηνών) αλλά ο γιατρός μας είναι κατά των έτοιμων κρεμων. Μας είπε να δίνουμε (ξεκινάμε την άλλη εβδομάδα, μέχρι στιγμής τρώμε φρουτόκρεμα και λαχανικά με κρέας) ένα μείγμα από βρώμη, μπανάνα και γάλα (εγώ θα δίνω θηλασμού) χτυπημένο στο μουλτι.

Ρε κορίτσι να σε ρωτήσω. Ξεκίνησες με φρούτα ή λαχανικά; 
Εμένα ο παιδίατρος είναι υπέρ της έτοιμης κρέμας. Και εγώ δεν θέλω να δώσω στο παιδί έτοιμες κρέμες εκτός αν είμαστε κάπου εκτός σπιτιού σαν λύση ανάγκης. Το porridge το δίνεις απόγευμα;

Επίσης αν είναι κάποια κοπέλα που κάνει blw να μας πει γιατί ενδιαφέρομαι να του ξεκινήσω κομμάτια. Η κουμπαρά μ με τον ίδιο παιδίατρο. Ξεκίνησε στο παιδί της φρουτοκρεμα μετά τι αλεύρι κ τέλος λαχανικά κρέας. Το παιδί τώρα είναι 8.5 μηνών κ δεν τρώει λαχανικά κ κρέας καθόλου. Και είναι κ στις πάνω καμπύλες.  Αυτά θέλω να αποφύγω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2023 at 3:16 ΜΜ, thel είπε:

Πέρα από αυτά που είπε η @Melie μου έχει πει πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού ότι η βασική τροφή είναι το γάλα αλλά εισάγουμε τις στέρεες γιατί πλέον δεν αρκεί ο σίδηρος που προσλαμβάνουν από το γάλα. Ο θηλασμός όμως δεν θα πρέπει να αντικαθίσταται από γεύματα στερεών αλλά ναι σίγουρα μπορεί να μειωθεί γιατί το μωρό θα χορταίνει. Θα πρέπει ακόμη να θηλάζουμε μισή με μία ώρα μετά το φαγητό. Καλύτερη επίσης μου είπε είναι η σταδιακή αύξηση της ποσότητας των στερεών που δίνουμε. 

Καλησπέρα κορίτσια και από μενα είμαστε στην ίδια εβδομάδα τώρα μπήκε με εμένα στην 23 και έχει εδώ και δυο μέρες με έχει τεντώσει την μέρα είναι σχετικά ήσυχος σχετικά γιατί πριν ήταν ένα μωρό ανύπαρκτο υα ήχος χαμογελαστός κάθονταν ώρες στο ριλαξ η στο πάρκο να παίζει η στο καροτσι βόλτα τις τελευταίες μέρες όμως στον ύπνος έχω τρελαθεί είναι ανήσυχος ξυπνάει χαζό κλαίει κουνιέται συνεχώς δε θέλει πιπίλα θέλει πιπίλα ούτε και αυτός δε ξερει νόμιζα ότι είναι δοντάκια του έδωσα λίγο ντεπόν μια μέρα γιατί βάζει και το χέρι με μίσος στο άτομα και το κουνάει αλλά τπτ έχει παθει και μια μυκητίαση από τα κακά χαμηλά άστο γεννητικά όργανα έφυγε και αυτό δεν ήταν αυτό λέτε να είναι άλμα ένα μωρό που από δυο μηνών και μετά κοιμόνταν όλο το βράδυ χωρίς να ξυπνάει έκλεινε εννιά ωρο για πλάκα έχω τρελαθεί δε ξέρω τι να κάνω πόσες μέρες κρατάει αυτό το άλμα παναγια μου και επίσης ποτέ θα βγουν τα δόντια να ηρεμήσουμε σήμερα έχει ξυπνήσει από τις έξι μισή !! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , xrysoulaAA είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μενα είμαστε στην ίδια εβδομάδα τώρα μπήκε με εμένα στην 23 και έχει εδώ και δυο μέρες με έχει τεντώσει την μέρα είναι σχετικά ήσυχος σχετικά γιατί πριν ήταν ένα μωρό ανύπαρκτο υα ήχος χαμογελαστός κάθονταν ώρες στο ριλαξ η στο πάρκο να παίζει η στο καροτσι βόλτα τις τελευταίες μέρες όμως στον ύπνος έχω τρελαθεί είναι ανήσυχος ξυπνάει χαζό κλαίει κουνιέται συνεχώς δε θέλει πιπίλα θέλει πιπίλα ούτε και αυτός δε ξερει νόμιζα ότι είναι δοντάκια του έδωσα λίγο ντεπόν μια μέρα γιατί βάζει και το χέρι με μίσος στο άτομα και το κουνάει αλλά τπτ έχει παθει και μια μυκητίαση από τα κακά χαμηλά άστο γεννητικά όργανα έφυγε και αυτό δεν ήταν αυτό λέτε να είναι άλμα ένα μωρό που από δυο μηνών και μετά κοιμόνταν όλο το βράδυ χωρίς να ξυπνάει έκλεινε εννιά ωρο για πλάκα έχω τρελαθεί δε ξέρω τι να κάνω πόσες μέρες κρατάει αυτό το άλμα παναγια μου και επίσης ποτέ θα βγουν τα δόντια να ηρεμήσουμε σήμερα έχει ξυπνήσει από τις έξι μισή !! 

Α είναι ίδια βδομάδα με την δικιά μου .. μπήκαμε στην 23η κ εμείς! Μέσα στην ημέρα εμένα δεν έχει αλλάξει .. δεν ήταν ποτέ ήσυχη όμως .. θέλει να της δίνει κάποιος σημασία συνέχεια 😂! Το βράδυ όμως πάλι άλλαξε .. εκεί που το είχαμε βρει ρε γαμώτο .. χθες με ξετίναξε κανονικά! Εγώ δεν πίστευα στα άλματα .. αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Σίγουρα @elena93...κλείνουμε τον 4ο τη Δευτέρα και είμαστε έτσι ακριβώς 

Καλε αυτο το αλμα ειναι χειροτερο απο ολα..τι τραβαμε το βραδυ δεν λεγετε..κλαιει τοσο πολυ οταν την βαζω να ξαπλωσει στο κρεβατι της και μολις την περνουμε αγκαλια σταματαει το κλαμα σαν να μην εκλαψε ποτε..και χθες ετσι κοιμηθηκαμε αγκαλια στο κρεβατι μου γιατι δεν ηθελε με τιποτα στο δικο της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...