Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Πως ειστε; πως πάνε τα μωράκια σας; 

Εμείς κλείνουμε τον 6ο σε 15 μέρες... Απίστευτο μου φαίνεται! Σαν χθες ήταν που γράφαμε για εξετάσεις β επιπέδου κλπ 🥰

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που τα πηγαίνουν τόσο καλά τα μωρουλια σας❤️Η τοσοδουλα μου είναι μόλις 5,650,με το σταγονόμετρο βάζει γραμμάρια..Τη Δευτέρα έχουμε παιδίατρο και είπε πως θα δούμε τι θα κάνουμε και να μην αγχωνομαι,διότι τα κιλά που παίρνουν τα μωρά,δεν είναι ίδια σε όλα τα τρίμηνα..Πιστεύω πως σίγουρα θα μας ξεκινήσει στερεές τροφές και να δω τι θα δώσω στη μικρη λόγω της αλλεργίας της..

@Anastasiadeκορίτσι μου εύχομαι να μην χρειαστεί να το ξανατρυπησουν το μικρούλη σου,είναι ταλαιπωρία αυτό το πράγμα! 

μπράβο η κούκλα , μεγαλωνει 😁,  καλή αρχή με το φαγητό ❤️ δυστυχώς θα χρειαστεί 🥺 πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ήταν κακή και η 2η αιμοληψία.. θα τον πάω από κει τι να κάνω.. μόνο στην σκέψη μου ρχεται να βάλω τα κλάματα 🥺

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

μπράβο η κούκλα , μεγαλωνει 😁,  καλή αρχή με το φαγητό ❤️ δυστυχώς θα χρειαστεί 🥺 πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ήταν κακή και η 2η αιμοληψία.. θα τον πάω από κει τι να κάνω.. μόνο στην σκέψη μου ρχεται να βάλω τα κλάματα 🥺

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 
Κορίτσια και εμείς αρχίσαμε τις γκρίνιες   Πολύ ανήσυχος μέσα στην ημέρα, δεν στέκεται πουθενά. Στο ρηλαξ δεν γουστάρει πλέον να κάθεται. Σήμερα τον έβαλα στο καρότσι και τον έφερα στη κουζίνα για να μαγειρέψω. Στο γυμναστήριο ευτυχώς ακόμα κάθεται. Αλλά τσιρίζει συνέχεια και θέλει να τον γυρνάμε μπρούμυτα. Και τα βραδιά το ανώτερο που κοιμάται είναι 3-3.5 ώρες σερι. Μετά ξυπνάει ανά 1-2 ώρες για να θηλάσει. Λες κ είναι νεογέννητο πάλι είναι. Τώρα με το φαγητό που σας έλεγα έχω μπει στην ομάδα στο φβ για blw την ελληνική. Και λένε εκεί πρέπει να έχεις κλείσει 6 μήνες για να ξεκινήσεις τροφές και να έχεις και όλα τα σημάδια  ετοιμότητας. Εγώ θα πω στον παιδίατρο την επόμενη φορά που θα πάμε ότι θα κάνω μάλλον κομμάτια και θα αρχίσω με λαχανικά. Να δω τι θα μου πει πάλι. Γιατί κάτι μου λέει δεν θα με υποστηρίξει. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2023 at 1:31 ΠΜ, Rina_87 είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 
Κορίτσια και εμείς αρχίσαμε τις γκρίνιες   Πολύ ανήσυχος μέσα στην ημέρα, δεν στέκεται πουθενά. Στο ρηλαξ δεν γουστάρει πλέον να κάθεται. Σήμερα τον έβαλα στο καρότσι και τον έφερα στη κουζίνα για να μαγειρέψω. Στο γυμναστήριο ευτυχώς ακόμα κάθεται. Αλλά τσιρίζει συνέχεια και θέλει να τον γυρνάμε μπρούμυτα. Και τα βραδιά το ανώτερο που κοιμάται είναι 3-3.5 ώρες σερι. Μετά ξυπνάει ανά 1-2 ώρες για να θηλάσει. Λες κ είναι νεογέννητο πάλι είναι. Τώρα με το φαγητό που σας έλεγα έχω μπει στην ομάδα στο φβ για blw την ελληνική. Και λένε εκεί πρέπει να έχεις κλείσει 6 μήνες για να ξεκινήσεις τροφές και να έχεις και όλα τα σημάδια  ετοιμότητας. Εγώ θα πω στον παιδίατρο την επόμενη φορά που θα πάμε ότι θα κάνω μάλλον κομμάτια και θα αρχίσω με λαχανικά. Να δω τι θα μου πει πάλι. Γιατί κάτι μου λέει δεν θα με υποστηρίξει. 

Και γω το ψάχνω για blw..είναι καμιά που το σκέφτεται ή το έχει αρχίσει; 

Επίσης κι εμένα κορίτσια γκρινιάζει αρκετά ειδικά επειδή θέλει να σηκώνεται σε καθιστή θέση και πολλές φορές σφίγγεται να το κάνει μόνος του αλλά δεν μπορεί..νευριάζει πολύ και κοκκινίζει ολόκληρος..

Όσο για τον ύπνο μια από τα ίδια @Rina_87μου..τα βράδια περνάμε δύσκολα..ξυπνάει πολύ συχνά. Τη μέρα κοιμαται λίγο με εξαίρεση δύο φορές που κοιμήθηκε σερί 3 και 4 ώρες - λογικό βέβαια αφού τη νύχτα είναι ανήσυχος -αλλά υπάρχουν στιγμές που ειναι σ πολύ καλή διάθεση και παίζουμε χωρίς να κλαψουριζει καθόλου .

Οι υπόλοιπες τι κάνετε κοριτσια μου; 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πως ειστε??

εμεις καναμε τη 2η δοση των εμβολίων,  κοντεύουμε τα 8 κιλά και 66 εκ. Μας είπε και εμας ο γιατρός να ξεκινήσουμε με λαχανικά το μεσημέρι, αν και δεν κάθεται ακόμα καλα...δνε ξερω πως ακριβώς θα τον ταίσω. @Angel92μου φαίνεται μαζί παμε εμεις 😆😆.

Η γκρίνια καπως καλύτερα παει, μέσα στη μέρα ειναι πολύ χαμογελαστος,  παρατηρει τα παντα και θέλει επίσης να πιάνει συνέχεια διάφορα αντικείμενα. 

Από  ύπνο μέσα στην ημέρα καπως καλύτερα παμε, αντέχει παραπάνω ξύπνιος χωρίς γκρίνια αλλά το βράδυ μας έχει αποδιοργανωθει τελείως.  Σήμερα ήταν το χειρότερο,  κάθε μία ώρα ξυπνούσε,  ήθελε μόνο αγκαλιά και μόλις τον αφήναμε κάτω έκλαιγε. Ευχομαι μετά από αυτή την εβδομάδα να φτιάξει λίγο το πράγμα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Sofi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πως ειστε??

εμεις καναμε τη 2η δοση των εμβολίων,  κοντεύουμε τα 8 κιλά και 66 εκ. Μας είπε και εμας ο γιατρός να ξεκινήσουμε με λαχανικά το μεσημέρι, αν και δεν κάθεται ακόμα καλα...δνε ξερω πως ακριβώς θα τον ταίσω. @Angel92μου φαίνεται μαζί παμε εμεις 😆😆.

Η γκρίνια καπως καλύτερα παει, μέσα στη μέρα ειναι πολύ χαμογελαστος,  παρατηρει τα παντα και θέλει επίσης να πιάνει συνέχεια διάφορα αντικείμενα. 

Από  ύπνο μέσα στην ημέρα καπως καλύτερα παμε, αντέχει παραπάνω ξύπνιος χωρίς γκρίνια αλλά το βράδυ μας έχει αποδιοργανωθει τελείως.  Σήμερα ήταν το χειρότερο,  κάθε μία ώρα ξυπνούσε,  ήθελε μόνο αγκαλιά και μόλις τον αφήναμε κάτω έκλαιγε. Ευχομαι μετά από αυτή την εβδομάδα να φτιάξει λίγο το πράγμα. 

@Sofi91μου μάλλον σε όλα μαζί πάμε...αυτό το βράδυ ήταν το χειρότερο όλων.χειροτερα και από ότι όταν ήταν νεογέννητο ..ξυπνούσε κάθε 1-2 ώρες με κλάμα .

Θέλω να κοιμηθω ρε κοριτσιααα :((

  • Δύναμη! 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ που θα πάει...θα φτιάξει λίγο πιστεύω...θέλω δηλαδή να πιστεύω ότι δεν θα συνεχίσουμε έτσι γιατί δεν μας βλέπω καλά χαχαχα. Ήθελα να σε ρωτήσω, είπες ότι ο παιδιατρος σας σου είπε να μην τον βάλεις ακόμα στο καρεκλάκι για φαγητό,  δηλαδή καλύτερα να τον ταίσεις στο ριλαξ ή στην αγκαλιά?

πρίν από 29 λεπτά , Angel92 είπε:

@Sofi91μου μάλλον σε όλα μαζί πάμε...αυτό το βράδυ ήταν το χειρότερο όλων.χειροτερα και από ότι όταν ήταν νεογέννητο ..ξυπνούσε κάθε 1-2 ώρες με κλάμα .

Θέλω να κοιμηθω ρε κοριτσιααα :((

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Και γω το ψάχνω για blw..είναι καμιά που το σκέφτεται ή το έχει αρχίσει; 

Επίσης κι εμένα κορίτσια γκρινιάζει αρκετά ειδικά επειδή θέλει να σηκώνεται σε καθιστή θέση και πολλές φορές σφίγγεται να το κάνει μόνος του αλλά δεν μπορεί..νευριάζει πολύ και κοκκινίζει ολόκληρος..

Όσο για τον ύπνο μια από τα ίδια @Rina_87μου..τα βράδια περνάμε δύσκολα..ξυπνάει πολύ συχνά. Τη μέρα κοιμαται λίγο με εξαίρεση δύο φορές που κοιμήθηκε σερί 3 και 4 ώρες - λογικό βέβαια αφού τη νύχτα είναι ανήσυχος -αλλά υπάρχουν στιγμές που ειναι σ πολύ καλή διάθεση και παίζουμε χωρίς να κλαψουριζει καθόλου .

Οι υπόλοιπες τι κάνετε κοριτσια μου; 

 

 

 

Καλημέρα κορίτσια!!πήγαμε και εμείς παιδίατρο εχθές μιας που αύριο κλείνουμε 5μηνων..κάναμε το επαναληπτικό του πνευμονιόκοκκου και μας έκανε πυρετό 38 και γενικά είναι ανήσυχος ο μικρός και μαραμενος.. σήμερα ξεκινήσαμε φρούτοκρεμα αχλάδι σκέτο για αρχή οι γκριμάτσες του ήταν τέλειες!! κορίτσια εσείς δίνετε νεράκι τώρα που ξεκινήσατε τροφές;σας είπε ο γιατρός να είναι βρασμένο ή όχι;μας έκοψε και την αποστείρωση και μας είπε να τον βάζουμε να κάθεται κανονικά..είπε είναι πολύ δυνατός..είμαστε 66.5 και 7580 ανεβήκαμε κ λίγο στην καμπύλη βάρους..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Εμείς από γκρινια είμαστε πολύ καλύτερα,πλέον ξυπνάει πολύ χαμογελαστος κ έχει όρεξη όλη μέρα. Πλέον μπορώ να πω ότι κάνει 3 ύπνους την ημέρα,τον έκοψε τον 4ο.Το βράδυ μας όμως σχετικά με τις αφυπνισεις δεν μπορώ να πω ότι άλλαξε.Ξυπναει αρκετές φορές.Αχχ @Angel92κ εγώ θέλω να κοιμηθώ 

Παιδιατρο έχουμε σε 10 μέρες, κ θα τον ρωτήσω για στερεές πότε θα ξεκινήσουμε.Εγω να σας πω την αλήθεια φοβαμαι να ξεκινήσω με blw.Ανυπομονω όμως να ξεκινήσουμε.Προς τον παρόν πάντως δείχνει πολύ ενδιαφέρον όταν τρωμε εμείς.Παρατηρει τα πάντα.Αλλα το στόμα δεν το ανοίγει όταν του πάω κοντά το κουτάλι (για δοκιμη).Δεν ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι όταν ξεκινήσουμε.. 🤣θα δείξει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου δεν αντέχω άλλο! Ειλικρινά δεν αντέχω. Ενα μωρό ήσυχο από 2 μηνών ξαφνικά εδώ κ 2 εβδομάδες (Τώρα είναι στην 19η εβδομάδα) όλη μέρα γκρίνια. Όχι ξαφνικά μάλλον αλλά σταδιακά κ πλέον όλη μέρα! Τη νύχτα κοιμάται σερί Ακόμα 10μιση με 7 περίπου αν και μου έκανε κι εκεί νούμερα 2,3 βράδια αλλά ακόμα οκ. Τη μέρα όμως αρνείται να κοιμηθεί, δείχνει ότι νυστάζει αλλά δε κοιμάται κι όλο γκρίνια, χτυπιέται, τα χέρια με μίσος στο στόμα και τσιρίζει. Αν κοιμηθεί το μεσημέρι 1 ώρα ή ενδιάμεσα 15 λεπτά θα ξυπνήσει πάλι με γκρινια! Άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχει κάτι το παιδί νευρολογική φύσεως... σήμερα της φώναξα απότομα,  δεν αντέχω άλλο. Μόνο τσιρίζει!!! Είναι δυνατόν να νυστάζει τόσο πολύ όλη μέρα? Έχει αρχίσει και να μη τρώει από τα νεύρα της ούτε το γάλα της που δεν άφηνε σταγόνα. Τώρα από τα 5 γεύματα τη μέρα (3 *150 μλ και 2 * 180μλ ) θα αφήσει πάντα 20 μλ, πολλές φορές το βράδυ μέχρι και 60!!! Δε ξέρω πια τι να κάνω.... χαμομήλι???

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Και γω το ψάχνω για blw..είναι καμιά που το σκέφτεται ή το έχει αρχίσει; 

Επίσης κι εμένα κορίτσια γκρινιάζει αρκετά ειδικά επειδή θέλει να σηκώνεται σε καθιστή θέση και πολλές φορές σφίγγεται να το κάνει μόνος του αλλά δεν μπορεί..νευριάζει πολύ και κοκκινίζει ολόκληρος..

Όσο για τον ύπνο μια από τα ίδια @Rina_87μου..τα βράδια περνάμε δύσκολα..ξυπνάει πολύ συχνά. Τη μέρα κοιμαται λίγο με εξαίρεση δύο φορές που κοιμήθηκε σερί 3 και 4 ώρες - λογικό βέβαια αφού τη νύχτα είναι ανήσυχος -αλλά υπάρχουν στιγμές που ειναι σ πολύ καλή διάθεση και παίζουμε χωρίς να κλαψουριζει καθόλου .

Οι υπόλοιπες τι κάνετε κοριτσια μου; 

 

 

 

Αυτό που προσπαθεί να σηκωθεί το κάνει κ ο δικός μου. 
Και μένα σήμερα μόνο αγκαλιά την έβγαλε. Κ γενικά πολύ γκρίνια. 
Τώρα για το φαγητό @Sofi91 πρέπει να κάθονται και να κρατάνε το κεφάλι τους για να ξεκινήσεις. Βασικά να έχει τα σημάδια ετοιμότητας. Να καταπίνουν το φαγητό και να μη το σπρώχνουν έξω με τη γλώσσα τους. Όταν τρως εσυ να δείχνει έντονο ενδιαφέρον για το φαΐ σου. Να μπορεί να φέρει στο στόμα του κάποιο αντικείμενο. Και να ανοίγει το στόμα του όταν του προσφέρεις φαγητό. Αυτά λένε οι οδηγίες από τον παγκόσμιο οργανισμό υγειας και από το cdc της Αμερικής. 
Πάντως επειδή διαβάζω πολύ το τελευταίο διάστημα για το ποτέ να αρχίσω τροφές και με τι να ξεκινήσω πρώτα. Ο καθένας λέει τα δικά του. Άι βγάλε άκρη. Μετά νομίζω κανείς αυτό που πιστεύεις εσυ σωστό σύμφωνα με τα θέλω της οικογένειας σου. 

πρίν από 5 λεπτά , MeliD είπε:

Κορίτσια μου δεν αντέχω άλλο! Ειλικρινά δεν αντέχω. Ενα μωρό ήσυχο από 2 μηνών ξαφνικά εδώ κ 2 εβδομάδες (Τώρα είναι στην 19η εβδομάδα) όλη μέρα γκρίνια. Όχι ξαφνικά μάλλον αλλά σταδιακά κ πλέον όλη μέρα! Τη νύχτα κοιμάται σερί Ακόμα 10μιση με 7 περίπου αν και μου έκανε κι εκεί νούμερα 2,3 βράδια αλλά ακόμα οκ. Τη μέρα όμως αρνείται να κοιμηθεί, δείχνει ότι νυστάζει αλλά δε κοιμάται κι όλο γκρίνια, χτυπιέται, τα χέρια με μίσος στο στόμα και τσιρίζει. Αν κοιμηθεί το μεσημέρι 1 ώρα ή ενδιάμεσα 15 λεπτά θα ξυπνήσει πάλι με γκρινια! Άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχει κάτι το παιδί νευρολογική φύσεως... σήμερα της φώναξα απότομα,  δεν αντέχω άλλο. Μόνο τσιρίζει!!! Είναι δυνατόν να νυστάζει τόσο πολύ όλη μέρα? Έχει αρχίσει και να μη τρώει από τα νεύρα της ούτε το γάλα της που δεν άφηνε σταγόνα. Τώρα από τα 5 γεύματα τη μέρα (3 *150 μλ και 2 * 180μλ ) θα αφήσει πάντα 20 μλ, πολλές φορές το βράδυ μέχρι και 60!!! Δε ξέρω πια τι να κάνω.... χαμομήλι???

Δεν νομίζω να έχει κάτι. Είναι το άλμα θεωρώ. Κρατάει μέχρι τη 19η βδομάδα. Κάνε κουράγιο. Εμένα δεν κοιμάται μέσα στη μέρα καθόλου. Μόνο το βράδυ με πολλές αφυπνίσεις για φαγητό. Για το φαγητό της μην ανησυχείς αν παίρνει βάρος. Είναι φάση που περνάνε. Μιλά και με τον παιδίατρο όμως να είναι ενήμερος. Υπομονή σε όλες μας…

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

Αχ που θα πάει...θα φτιάξει λίγο πιστεύω...θέλω δηλαδή να πιστεύω ότι δεν θα συνεχίσουμε έτσι γιατί δεν μας βλέπω καλά χαχαχα. Ήθελα να σε ρωτήσω, είπες ότι ο παιδιατρος σας σου είπε να μην τον βάλεις ακόμα στο καρεκλάκι για φαγητό,  δηλαδή καλύτερα να τον ταίσεις στο ριλαξ ή στην αγκαλιά?

 

Bασικα αν είναι σε καρεκλακι πρέπει να είναι σε κλίση σαν του ριλαξ απ' ότι μου πε ..γύρω στις 60 μοίρες .εσάς τι λέει ο γιατρός ;

6 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!πήγαμε και εμείς παιδίατρο εχθές μιας που αύριο κλείνουμε 5μηνων..κάναμε το επαναληπτικό του πνευμονιόκοκκου και μας έκανε πυρετό 38 και γενικά είναι ανήσυχος ο μικρός και μαραμενος.. σήμερα ξεκινήσαμε φρούτοκρεμα αχλάδι σκέτο για αρχή οι γκριμάτσες του ήταν τέλειες!! κορίτσια εσείς δίνετε νεράκι τώρα που ξεκινήσατε τροφές;σας είπε ο γιατρός να είναι βρασμένο ή όχι;μας έκοψε και την αποστείρωση και μας είπε να τον βάζουμε να κάθεται κανονικά..είπε είναι πολύ δυνατός..είμαστε 66.5 και 7580 ανεβήκαμε κ λίγο στην καμπύλη βάρους..

Εμείς που ξεκινάνε τη Τρίτη  με χορτοσουπα μας έχει γράψει με το γεύμα πάντα να δίνουμε νερό...κανονικά , όχι βρασμένο.

Μπράβο το αγοράκι σου..λεβέντης !!

2 ώρες πρίν, Michaela! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Εμείς από γκρινια είμαστε πολύ καλύτερα,πλέον ξυπνάει πολύ χαμογελαστος κ έχει όρεξη όλη μέρα. Πλέον μπορώ να πω ότι κάνει 3 ύπνους την ημέρα,τον έκοψε τον 4ο.Το βράδυ μας όμως σχετικά με τις αφυπνισεις δεν μπορώ να πω ότι άλλαξε.Ξυπναει αρκετές φορές.Αχχ @Angel92κ εγώ θέλω να κοιμηθώ 

Παιδιατρο έχουμε σε 10 μέρες, κ θα τον ρωτήσω για στερεές πότε θα ξεκινήσουμε.Εγω να σας πω την αλήθεια φοβαμαι να ξεκινήσω με blw.Ανυπομονω όμως να ξεκινήσουμε.Προς τον παρόν πάντως δείχνει πολύ ενδιαφέρον όταν τρωμε εμείς.Παρατηρει τα πάντα.Αλλα το στόμα δεν το ανοίγει όταν του πάω κοντά το κουτάλι (για δοκιμη).Δεν ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι όταν ξεκινήσουμε.. 🤣θα δείξει!

Όταν έρθει η ώρα θα το παρανοιγει! Είναι ένα σημάδι ετοιμότητας το ενδιαφέρον προς το φαγητό πάντως .

Τις τελευταίες δυο μέρες έχει τόση γκρίνια μέσα στη μέρα που αλήθεια με έχει πονέσει το κεφάλι μου...τι φταίει??

Σκέφτομαι μήπως δόντια γιατί άρχισε να παίρνει την πιπίλα και να μη την αφήνει από εκεί που δεν την ήθελε...και τη δαγκώνει κιόλας 

πρίν από 27 λεπτά , MeliD είπε:

Κορίτσια μου δεν αντέχω άλλο! Ειλικρινά δεν αντέχω. Ενα μωρό ήσυχο από 2 μηνών ξαφνικά εδώ κ 2 εβδομάδες (Τώρα είναι στην 19η εβδομάδα) όλη μέρα γκρίνια. Όχι ξαφνικά μάλλον αλλά σταδιακά κ πλέον όλη μέρα! Τη νύχτα κοιμάται σερί Ακόμα 10μιση με 7 περίπου αν και μου έκανε κι εκεί νούμερα 2,3 βράδια αλλά ακόμα οκ. Τη μέρα όμως αρνείται να κοιμηθεί, δείχνει ότι νυστάζει αλλά δε κοιμάται κι όλο γκρίνια, χτυπιέται, τα χέρια με μίσος στο στόμα και τσιρίζει. Αν κοιμηθεί το μεσημέρι 1 ώρα ή ενδιάμεσα 15 λεπτά θα ξυπνήσει πάλι με γκρινια! Άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχει κάτι το παιδί νευρολογική φύσεως... σήμερα της φώναξα απότομα,  δεν αντέχω άλλο. Μόνο τσιρίζει!!! Είναι δυνατόν να νυστάζει τόσο πολύ όλη μέρα? Έχει αρχίσει και να μη τρώει από τα νεύρα της ούτε το γάλα της που δεν άφηνε σταγόνα. Τώρα από τα 5 γεύματα τη μέρα (3 *150 μλ και 2 * 180μλ ) θα αφήσει πάντα 20 μλ, πολλές φορές το βράδυ μέχρι και 60!!! Δε ξέρω πια τι να κάνω.... χαμομήλι???

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο .δεν ήταν τρέλα ήσυχος βέβαια ο δικός μου αλλά πλέον όλη μέρα τσιριζει, γκρινιάζει,σαν να μην τον ευχαριστεί τίποτα. .μήπως είναι δόντια αν όχι άλμα; Δεν ξέρω .

Χαμομήλι δοκίμασα μέσα στο γάλα του το βράδυ αλλά χωρίς καμία διαφορά ..αν κάνεις κάτι και πιάσει πες μου.κι εμένα έχει μειώσει πολύ το φαγητό... μέσα στη μέρα κυρίως  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, MeliD said:

Κορίτσια μου δεν αντέχω άλλο! Ειλικρινά δεν αντέχω. Ενα μωρό ήσυχο από 2 μηνών ξαφνικά εδώ κ 2 εβδομάδες (Τώρα είναι στην 19η εβδομάδα) όλη μέρα γκρίνια. Όχι ξαφνικά μάλλον αλλά σταδιακά κ πλέον όλη μέρα! Τη νύχτα κοιμάται σερί Ακόμα 10μιση με 7 περίπου αν και μου έκανε κι εκεί νούμερα 2,3 βράδια αλλά ακόμα οκ. Τη μέρα όμως αρνείται να κοιμηθεί, δείχνει ότι νυστάζει αλλά δε κοιμάται κι όλο γκρίνια, χτυπιέται, τα χέρια με μίσος στο στόμα και τσιρίζει. Αν κοιμηθεί το μεσημέρι 1 ώρα ή ενδιάμεσα 15 λεπτά θα ξυπνήσει πάλι με γκρινια! Άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχει κάτι το παιδί νευρολογική φύσεως... σήμερα της φώναξα απότομα,  δεν αντέχω άλλο. Μόνο τσιρίζει!!! Είναι δυνατόν να νυστάζει τόσο πολύ όλη μέρα? Έχει αρχίσει και να μη τρώει από τα νεύρα της ούτε το γάλα της που δεν άφηνε σταγόνα. Τώρα από τα 5 γεύματα τη μέρα (3 *150 μλ και 2 * 180μλ ) θα αφήσει πάντα 20 μλ, πολλές φορές το βράδυ μέχρι και 60!!! Δε ξέρω πια τι να κάνω.... χαμομήλι???

Αχ κορίτσι μου υπομονή θα σου πω.Κ εμείς στη 19η ειμαστε κ είναι καλυτερα από γκρινια. Τελειώνει θελω να πιστευω.Τουλαχιστον δε σου χάλασε κ τον υπνο το βραδινό. Κ εμένα έτρωγε λιγότερο, το στηθος το ηθελε κ δεν το ηθελε, λόγω του άλματος θεωρώ ότι είναι. Αλλα παιδιά τρώνε περισσότερο κ άλλα λιγότερο στα άλματα.Νυσταζει κ έχει νεύρα γτ της λείπει υπνος λογικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κορίτσια εμάς έχει 3 μέρες που ηρέμησε από γκρίνια ο μικρός, να βάζετε κρεμούλα για τα ούλα βοήθησε πολύ σε εμάς..τώρα έχουν ξεκινήσει να πρήζονται τα επάνω μας είπε ο γιατρός κ τα κάτω πλαϊνά..εγώ της frezyderm του βάζω την baby gums και τον ηρεμεί πολύ.. σήμερα δακρύζει κορίτσια συνεχώς το ένα ματάκι κ κάνει τσίμπλες δεν ξέρω τι είναι τώρα αυτό..από βδομάδα θα πάρω τον παιδίατρο αν συνεχιστεί..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Matina87 είπε:

Κουράγιο κορίτσια εμάς έχει 3 μέρες που ηρέμησε από γκρίνια ο μικρός, να βάζετε κρεμούλα για τα ούλα βοήθησε πολύ σε εμάς..τώρα έχουν ξεκινήσει να πρήζονται τα επάνω μας είπε ο γιατρός κ τα κάτω πλαϊνά..εγώ της frezyderm του βάζω την baby gums και τον ηρεμεί πολύ.. σήμερα δακρύζει κορίτσια συνεχώς το ένα ματάκι κ κάνει τσίμπλες δεν ξέρω τι είναι τώρα αυτό..από βδομάδα θα πάρω τον παιδίατρο αν συνεχιστεί..

αυτό με το ματάκι το είχαμε πάθει και εμείς , στην αρχή δακρυζε και έπιανε τσιμπλες και ένα πρωί ξυπνησε και δεν άνοιγε το μάτι του από τις τσιμπλες . καθάρισμα με γάζα και όρο μας είχε πει η παιδίατρος,  με διαφορετική γάζα το κάθε μάτι για να μη μολυνθεί και το άλλο, και ένα κολλύριο μας είχε δώσει και πέρασε σε μια , δύο μέρες.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...