Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Εμείς ξυπνάμε αργά και κοιμόμαστε αργά. Οπότε τρώει βραδινό στις 7 και γάλα στις 10.

Όχι, έτοιμες κρέμες δε δίνω. Κρέμα βρώμης εννοώ το quaker. 

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα Laky μου!

Ναι,λέω για βραδινό να δίνω ζυμαρικά βρασμένα στο ζωμό κότας,τόσο καιρό δίνω λαχανικά με κρέας που φτιάχνω το πρωί και το τρώει σε 3 δόσεις. Μου είπε ο γιατρός ότι μπορώ να κάνω και συνδυασμους. Πχ στο ζωμό μπορώ να βράσω ρύζι με αρακά και καρότο και μετά θα τα πολτοποιω,πιστεύω πως θα είναι πολύ νόστιμο. Ζωμός+ζυμαρικό η ρύζι+ λαχανικά. Η κρέμα με τα δημητριακά τι ακριβώς είναι? 

Καλησπέρα Melie ❤️

Φασολάδα έφαγε ο μπέμπης? Μερακλής βλέπω,σε λίγο θα ζητήσει και τσιροσαλατα ο γλυκούλης! Μπράβο του πάντως ❤️ Πάντως έχει μειωθεί πολύ ο θηλασμός,σε σημείο που στεναχωριέμαι κιόλας..λέω ποτε μεγάλωσε η σκατουλα,που μέχρι χθες τη θήλαζα όλη μέρα...

Σίγουρα είναι μερακλής, γιατί έχει καταγωγή από την Πόλη! Αφού στην εγκυμοσύνη είχα θέματα με το στομάχι μου, και ένα από τα λίγα πράγματα που με έκανε να στρώσω ήταν ο παστουρμάς, χα χα! 😂

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 31 λεπτά , Melie είπε:

Εμείς ξυπνάμε αργά και κοιμόμαστε αργά. Οπότε τρώει βραδινό στις 7 και γάλα στις 10.

Όχι, έτοιμες κρέμες δε δίνω. Κρέμα βρώμης εννοώ το quaker. 

Σίγουρα είναι μερακλής, γιατί έχει καταγωγή από την Πόλη! Αφού στην εγκυμοσύνη είχα θέματα με το στομάχι μου, και ένα από τα λίγα πράγματα που με έκανε να στρώσω ήταν ο παστουρμάς, χα χα! 😂

Αντέχει δηλαδή ξύπνιος; Γιατί εγώ για να τον κοιμισω στις 10 θα πρέπει μετά το απογευματινό να κοιμηθεί σίγουρα.

πρίν από 32 λεπτά , Melie είπε:

Εμείς ξυπνάμε αργά και κοιμόμαστε αργά. Οπότε τρώει βραδινό στις 7 και γάλα στις 10.

Όχι, έτοιμες κρέμες δε δίνω. Κρέμα βρώμης εννοώ το quaker. 

Σίγουρα είναι μερακλής, γιατί έχει καταγωγή από την Πόλη! Αφού στην εγκυμοσύνη είχα θέματα με το στομάχι μου, και ένα από τα λίγα πράγματα που με έκανε να στρώσω ήταν ο παστουρμάς, χα χα! 😂

Τα quaker πως τα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω... Μουλιάζω 2 ή 3 κουταλιές της σούπας βρώμη σε ζεστό νερό για 5-10 λεπτά. Στραγγίζω και κρατάω τις νιφάδες. Χτυπάω στο μουλτι με μισή ή μια μπανάνα και έτοιμο! 

Μπορεί να μην το φάει όλο, αλλά δεν πιέζω, γιατί είναι βαρύ και δε θα μου πιεί γάλα μετά. Το μισό πάντως το τρώει σίγουρα στη χειρότερη.

Κοίτα... εμένα μου κοιμάται αρκετά το μεσημέρι. Και σίγουρα αν φάει στις 7, θα τον βάλω άλλο ένα μισάωρο 21:00-21:30. Τον ξυπνάω, του διαβάζω κάτι ή παίζουμε κανένα τέταρτο, τον μπανιαρίζω, πίνει γάλα και κοιμάται πια για τα καλά.

Εννοείται πως θα μπορούσα να τον κοίμισω μια και καλή από τις 9, πιστεύω ότι θα ανταποκρινόταν. Θέλω όμως να χωρέσω πέντε γεύματα μέσα στη μέρα, αλλιώς θα έτρωγε 4. Και δε θέλω να τον ξυπνάω νωρίτερα το πρωί, γιατί έχω τον μεγάλο που πρέπει να ετοιμαστεί και να πάει σχολείο, την άντληση γάλακτος που μου παίρνει αρκετό χρόνο, κλπ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Melie είπε:

Θα σου πω... Μουλιάζω 2 ή 3 κουταλιές της σούπας βρώμη σε ζεστό νερό για 5-10 λεπτά. Στραγγίζω και κρατάω τις νιφάδες. Χτυπάω στο μουλτι με μισή ή μια μπανάνα και έτοιμο! 

Μπορεί να μην το φάει όλο, αλλά δεν πιέζω, γιατί είναι βαρύ και δε θα μου πιεί γάλα μετά. Το μισό πάντως το τρώει σίγουρα στη χειρότερη.

Κοίτα... εμένα μου κοιμάται αρκετά το μεσημέρι. Και σίγουρα αν φάει στις 7, θα τον βάλω άλλο ένα μισάωρο 21:00-21:30. Τον ξυπνάω, του διαβάζω κάτι ή παίζουμε κανένα τέταρτο, τον μπανιαρίζω, πίνει γάλα και κοιμάται πια για τα καλά.

Εννοείται πως θα μπορούσα να τον κοίμισω μια και καλή από τις 9, πιστεύω ότι θα ανταποκρινόταν. Θέλω όμως να χωρέσω πέντε γεύματα μέσα στη μέρα, αλλιώς θα έτρωγε 4. Και δε θέλω να τον ξυπνάω νωρίτερα το πρωί, γιατί έχω τον μεγάλο που πρέπει να ετοιμαστεί και να πάει σχολείο, την άντληση γάλακτος που μου παίρνει αρκετό χρόνο, κλπ. 

Και κάθε απόγευμα τρώει το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Συγγνώμη ρε κορίτσια αλλά αυτά τι ώρα θα τα φάνε; Γιατί αν φάνε απόγευμα ας πούμε τραχανά μπορεί μετά να πιεί και γάλα για να κοιμηθεί; Ειδικά αυτά που πίνουν ξένο. Τα κοιμιζετε αργά;

Η κρέμα με τα δημητριακά είναι οι έτοιμες οι κρέμες. Έχουν όλες οι εταιρείες. Εσείς δε δίνατε κρέμα με δημητριακά το απόγευμα; 

Γενικά έτοιμες κρέμες παίρνετε; Και αν ναι τι κρέμες;

Α τώρα κατάλαβα ποιες εννοείς,τύπου φαριν λακτε. Όχι δεν αγοράζουμε κρέμες,λογω.του ότι είχε αλλεργία στην πρωτεϊνη αγελαδινού γάλακτος και φοβομασταν μην την πειράξουν.Την ξεπέρασε βέβαια,αλλά μιας και ξεκινήσαμε με κανονικό φαγητό και φρούτα, συνεχίζουμε έτσι. Είδα κάτι γιαουρτακια με φαριν λακτε,ίσως τα δοκιμάσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έδωσα και κομμάτια χθες κ σήμερα. Τα λαχανικά δεν τα θέλει καθόλου. Παίρνει μια φάτσα αηδίας κάθε φορά που πάει να τα πιάσει. Τα φρούτα όμως τα τσακίζει. Είναι ακόμα μικρούλης όμως και δεν τα καταφέρνει να τα πιάσει. Πάντως από χθες σήμερα πήγε καλύτερα. Κατάφερε μόνος του και έπιασε αρκετά κομμάτια. Τη φρουτοκρεμα το πρωί όμως δεν θα τη κόψω. Γιατί θέλω λίγο να πάρει τα πάνω του. Αν θέλετε πείτε μου κανένα συνδυασμό ωραίο. Εμείς κάνουμε αχλάδι μήλο αβοκάντο κ μερικές φορές βάζω μπανάνα. Όχι πάντα γιατί ζορίζεται να κανει κακά του. Την άλλη βδομάδα έχει παιδίατρο.

@Blue Velvet πες μου λίγο με το θηλασμό πως πάει; Γιατί εμένα θηλάζει συνέχεια και θέλω να πάρω ελπίδες για αργότερα. Ειδικά το βράδυ ανα μια ώρα στήθος με έχει τσακίσει. Βέβαια τώρα περνάμε το άλμα 23-26. Σήμερα μπήκαμε στην 26 βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Rina_87 είπε:

Κορίτσια έδωσα και κομμάτια χθες κ σήμερα. Τα λαχανικά δεν τα θέλει καθόλου. Παίρνει μια φάτσα αηδίας κάθε φορά που πάει να τα πιάσει. Τα φρούτα όμως τα τσακίζει. Είναι ακόμα μικρούλης όμως και δεν τα καταφέρνει να τα πιάσει. Πάντως από χθες σήμερα πήγε καλύτερα. Κατάφερε μόνος του και έπιασε αρκετά κομμάτια. Τη φρουτοκρεμα το πρωί όμως δεν θα τη κόψω. Γιατί θέλω λίγο να πάρει τα πάνω του. Αν θέλετε πείτε μου κανένα συνδυασμό ωραίο. Εμείς κάνουμε αχλάδι μήλο αβοκάντο κ μερικές φορές βάζω μπανάνα. Όχι πάντα γιατί ζορίζεται να κανει κακά του. Την άλλη βδομάδα έχει παιδίατρο.

@Blue Velvet πες μου λίγο με το θηλασμό πως πάει; Γιατί εμένα θηλάζει συνέχεια και θέλω να πάρω ελπίδες για αργότερα. Ειδικά το βράδυ ανα μια ώρα στήθος με έχει τσακίσει. Βέβαια τώρα περνάμε το άλμα 23-26. Σήμερα μπήκαμε στην 26 βδομάδα. 

Και εμείς περνάμε τώρα αυτό το άλμα . Είμαστε στην 24η εβδομάδα και νιώθω ότι έχω άλλο παιδί . Από εκεί που κοιμόταν στις 21.00 , ξυπνούσε στις 05.00 για θηλασμό και ξανά στις 9-10, τώρα κοιμάται 21.00 και ξυπνάει κάθε μέρα στη 01.00, στις 04.00 , στις 07.00 και μετά ξυπνάει στις 09.00. Λες και έχει καταπιεί ρολόι και ξυπνάει τις ίδιες ώρες . Τι να πω , ας ελπίσουμε να επανέλθουν σύντομα . Υπομονή !

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Rina_87, μπράβο σας! Κι εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά με τα κομμάτια από μέρα σε μέρα (το κάνω συμπληρωματικά). Από φρούτα μπορείς να προσθέσεις ακτινίδιο και πεπόνι. Μάνγκο βάζουν πολλοί, δεν έχω δοκιμάσει, γιατί δε βρήκα κανένα ώριμο λαχταριστό.

Αργότερα, κεράσια και φράουλες αν σας επιτρέπει ο γιατρός (εμάς έδωσε το οκ για όλα τα φρούτα ταυτόχρονα). Βερίκοκα, νεκταρίνια, ροδάκινα και βανίλιες τον άλλο μήνα (δεν έχουν κάνει την εμφάνισή τους ακόμα στη λαϊκή που παραφυλάω, λολ). Και μετά καρπούζι και σταφύλια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2023 at 6:15 ΜΜ, Laky είπε:

Τυχερή είσαι. Εγώ και γάλα που άλλαξα τίποτα. Θέλει στήθος. Μόλις βλέπει το μπουκάλι κλαίει. Αν καταφέρω να του δώσω λίγο είναι μετά από κλάματα και φυσικά αφού ζαλιστεί πάνω στο στήθος. Και εννοείται αν πιει 100ml κάνω πάρτυ. Απλά το παλεύω για να μη ξεχάσει το μπουκάλι. Εσένα τι ποσότητα πίνει; Δε ξέρω πραγματικά αυτό το παιδί τι άλλο να το κάνω. 

Κορίτσια το απόγευμα μόνο δημητριακά δίνεται; Καμία άλλη κρέμα; Κάθε μέρα το ίδιο; Επίσης δε του αρέσουν αυτές οι κρέμες των δημητριακών που δεν είναι γλυκές. Και αναγκαστικά την ανακατεύω με τη μπισκότοκρεμα.

Τώρα πίνει 180ml αλλά έχω παρατηρήσει ότι ενώ το πίνει όλο και δεν ζητάει παραπάνω , πλέον δεν τον κρατάει πολλές ώρες..δλδ στις 2.5 το πολύ 3 ωρες πεινάει . Μάλλον επειδή μεγαλώνει και τρώει κ φαγητό το γάλα του πέφτει ελαφρύ . 

Εγω το απόγευμα του δίνω κρέμα βρώμης συνήθως ή κάνω αντίστροφη με το πρωί και του δίνω τη Φρουτοκρεμα.. βέβαια μερικές φορές επειδή είμαστε έξω του δίνω γάλα για ευκολία . 

Γίναμε 6 μηνών στις 13/5 και πηγαμε στον γιατρό προχθές .Μας είπε σταδιακά να δώσουμε το απλό γάλα , το Νο2 αντί για το υποαλλεργικο No1 που πίνει τώρα..θα δοκιμάσουμε με μια κουταλιά και σταδιακά θα το αυξάνουμε μέχρι να σταματήσουμε τελείως το παλιό.Για να δούμε..ελπίζω να μην τον πιάσουν τα κοιλιακά του τώρα που πάμε καλά . 

Κατά τ αλλα έχει πάει 9.700 και 68εκ και γενικά είναι ψηλά στις καμπύλες. Κάναμε και το εμβόλιο και είχε τρελή όλη μερα γκρίνια χθες.

On 17/5/2023 at 10:30 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα μανούλες!

Πήγαμε παιδίατρο σήμερα,όλα τέλεια,ψυχοκινητικα είναι σούπερ! Επίσης,η μπέμπα ανέβηκε κ άλλο στις καμπύλες,πήρε 2ποντους και έβαλε 460γρ.Ξεκινάμε γιαουρτακια,ρύζι και ζυμαρικά από αύριο!Θα της φτιάχνω πολύ ωραία φαγητάκια, ανυπομονώ ❤️

Μας μίλησε ο γιατρός για το εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας τύπου Β,το οποίο δυστυχώς δεν συνταγογραφειται,διότι δεν είναι υποχρεωτικό,αλλά εμείς θα το κάνουμε οπωσδήποτε. Κοστίζει 95€ η κάθε δόση και σε σύνολο 3δοσεις.σε δύο χρόνια. Είναι σπάνια η νόσος,αλλά πολύ επικίνδυνη και έτσι δεν χρειάστηκε να το σκεφτούμε παραπάνω,τον άλλο μήνα θα κάνει την πρώτη δόση. Παρενέργειες ελάχιστες,όπως πυρετός,αλλά δε φοβάμαι,έτσι κ αλλιώς η μπέμπα δεν είχε καμία παρενέργεια σε κανένα εμβόλιο,παρά μόνο λιγη υπνηλία 

Κι εμείς θα το κάνουμε σε 2 μήνες .Εννοείται δεν το σκεφτήκαμε καθόλου παραπάνω...και σπάνια που είναι ποτέ δεν ξέρεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια έδωσα και κομμάτια χθες κ σήμερα. Τα λαχανικά δεν τα θέλει καθόλου. Παίρνει μια φάτσα αηδίας κάθε φορά που πάει να τα πιάσει. Τα φρούτα όμως τα τσακίζει. Είναι ακόμα μικρούλης όμως και δεν τα καταφέρνει να τα πιάσει. Πάντως από χθες σήμερα πήγε καλύτερα. Κατάφερε μόνος του και έπιασε αρκετά κομμάτια. Τη φρουτοκρεμα το πρωί όμως δεν θα τη κόψω. Γιατί θέλω λίγο να πάρει τα πάνω του. Αν θέλετε πείτε μου κανένα συνδυασμό ωραίο. Εμείς κάνουμε αχλάδι μήλο αβοκάντο κ μερικές φορές βάζω μπανάνα. Όχι πάντα γιατί ζορίζεται να κανει κακά του. Την άλλη βδομάδα έχει παιδίατρο.

@Blue Velvet πες μου λίγο με το θηλασμό πως πάει; Γιατί εμένα θηλάζει συνέχεια και θέλω να πάρω ελπίδες για αργότερα. Ειδικά το βράδυ ανα μια ώρα στήθος με έχει τσακίσει. Βέβαια τώρα περνάμε το άλμα 23-26. Σήμερα μπήκαμε στην 26 βδομάδα. 

Καλημέρα ❤️ο θηλασμός μειώθηκε πολυ,λόγω του ότι τρώει πολύ φαγητό. Πλέον τη θηλαζω 2-3 φορές τη μέρα από λίγο,περίπου δέκα λεπτά,ίσα για να κλείσει τα ματάκια της και το βράδυ πάλι 2-3 φορές από πέντε λεπτά και τέλος. Θα δεις,μόλις αρχίσει να τρώει καλά,δεν θα θέλει τόσο γάλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Melie said:

Rina_87, μπράβο σας! Κι εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά με τα κομμάτια από μέρα σε μέρα (το κάνω συμπληρωματικά). Από φρούτα μπορείς να προσθέσεις ακτινίδιο και πεπόνι. Μάνγκο βάζουν πολλοί, δεν έχω δοκιμάσει, γιατί δε βρήκα κανένα ώριμο λαχταριστό.

Αργότερα, κεράσια και φράουλες αν σας επιτρέπει ο γιατρός (εμάς έδωσε το οκ για όλα τα φρούτα ταυτόχρονα). Βερίκοκα, νεκταρίνια, ροδάκινα και βανίλιες τον άλλο μήνα (δεν έχουν κάνει την εμφάνισή τους ακόμα στη λαϊκή που παραφυλάω, λολ). Και μετά καρπούζι και σταφύλια.

Σας εδωσε οκ για ακτινίδιο ; Εμένα ο γιατρός μου έχει πει οκ για όλα τα φρούτa εκτός του ακτινιδίου !

3 hours ago, Angel92 said:

Τώρα πίνει 180ml αλλά έχω παρατηρήσει ότι ενώ το πίνει όλο και δεν ζητάει παραπάνω , πλέον δεν τον κρατάει πολλές ώρες..δλδ στις 2.5 το πολύ 3 ωρες πεινάει . Μάλλον επειδή μεγαλώνει και τρώει κ φαγητό το γάλα του πέφτει ελαφρύ . 

Εγω το απόγευμα του δίνω κρέμα βρώμης συνήθως ή κάνω αντίστροφη με το πρωί και του δίνω τη Φρουτοκρεμα.. βέβαια μερικές φορές επειδή είμαστε έξω του δίνω γάλα για ευκολία . 

Γίναμε 6 μηνών στις 13/5 και πηγαμε στον γιατρό προχθές .Μας είπε σταδιακά να δώσουμε το απλό γάλα , το Νο2 αντί για το υποαλλεργικο No1 που πίνει τώρα..θα δοκιμάσουμε με μια κουταλιά και σταδιακά θα το αυξάνουμε μέχρι να σταματήσουμε τελείως το παλιό.Για να δούμε..ελπίζω να μην τον πιάσουν τα κοιλιακά του τώρα που πάμε καλά . 

Κατά τ αλλα έχει πάει 9.700 και 68εκ και γενικά είναι ψηλά στις καμπύλες. Κάναμε και το εμβόλιο και είχε τρελή όλη μερα γκρίνια χθες.

Κι εμείς θα το κάνουμε σε 2 μήνες .Εννοείται δεν το σκεφτήκαμε καθόλου παραπάνω...και σπάνια που είναι ποτέ δεν ξέρεις.

Μπαμπατσικούλικο, μπράβο !

Εμένα ο δικός μου που είναι 7 μηνών, μόλις το έκανε πριν 2 ημέρες. Είναι σπάνιο να κολλήσει αυτή την ασθένια, αλλα είναι τόσο επικύνδινη, που δεν σκεφτήκαμε λεπτό να ΜΗΝ το κάνουμε.

Κορίτσια, τι μερίδες τους δίνετε ; Δηλαδή, η φρουτόκρεμα, τι ποσότητα είναι ; Η χορτόσουπα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είδες που κάθε γιατρός είναι διαφορετικός; Εμένα, να σου πω την αλήθεια, μου έκανε εντύπωση που μας έδωσε το οκ για τη φράουλα και τη ντομάτα, μιας και ξέρω ότι είναι γενικά αλλεργιογόνα. Αλλά όλα πήγαν καλά.

Δε μετράω ποσότητες, αλλά γεμίζω το μπωλάκι του μέχρι πάνω. Πρέπει να έχει γύρω στα 200 ml, μπορεί και 220. Εννοείται πως δεν το τρώει πάντα. 

Σημειωτέον ότι είμαστε μεγαλύτεροι, 9 μηνών πια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie said:

Καλημέρα! Είδες που κάθε γιατρός είναι διαφορετικός; Εμένα, να σου πω την αλήθεια, μου έκανε εντύπωση που μας έδωσε το οκ για τη φράουλα και τη ντομάτα, μιας και ξέρω ότι είναι γενικά αλλεργιογόνα. Αλλά όλα πήγαν καλά.

Δε μετράω ποσότητες, αλλά γεμίζω το μπωλάκι του μέχρι πάνω. Πρέπει να έχει γύρω στα 200 ml, μπορεί και 220. Εννοείται πως δεν το τρώει πάντα. 

Σημειωτέον ότι είμαστε μεγαλύτεροι, 9 μηνών πια. 

Πραγματικά ! Βλέπω και τι λένε οι άλλες κοπέλες και βλέπω πόσο διαφορετικοί είναι όλοι. Εμάς πχ, μας έδωσε οκ για την ντομάτα, 1 μήνα μετά απο τα άλλα λαχανικά, ενώ για την φραουλα, τώρα, στον 7ο , είπε οκ. Μας είπε αντίθετα οτι αλλεργιογόνο είναι το ακτινίδιο για αυτό να μην δώσουμε  ακόμα.

Χορτόσουπα και απογευματινη κρέμα, τρώει 200-220 ι, και το πρωϊ τρώει 1 μπανάνα + 1/4 μήλο ή 3/4 μπανάνα + 1/4 μήλο + 1/4 αχλάδι (τώρα θα ξεκινήσουμε τα άλλα φρούτα) και..... ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ!!!!  Τα χλαπακιάζει όλα ! Ο γιατρός μου είπε να μην δίνω πολύ περισσότερο , δηλαδή άντε μεχρι 250!  Εντωμεταξύ, μου λέει : γάλα πόσο πίνει ; 180-250ml ? Κάτι που ναι, συνηθως τόσο πίνει, αλλα υπάρχουν φορές που έχει πιει και 350 ! Νομίζω πιο πολύ χορταίνει/φουσκώνει με το γάλα , παρά με το φαϊ. Είναι λιχούδης, δεν έχει υπάρχει κάτι που έχει φάει και δεν του αρέσει. 

Και στην καμπύλη (στο βάρος) , ήταν στο 50% και τώρα στο 70% , δεν είναι να πεις οτι είναι απο τα μπαμπάτσικα παιδάκια (είμαστε βέβαια στο ύψος στο 97%) .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια της έφτιαξα τραχανά με κρέας και όταν της έδωσα να δοκιμάσει,με κοίταξε με ένα ύφος : ΤΙΝΑΦΤΟ ΜΩΡΗ ΜΑΝΑ🤮? Ξινισε η μούρη,αηδιασε! Και μόλις της έδωσα μετά γιαούρτι (γιατί κάτι έπρεπε να φάει) το χλαπακιασε,πήρε και το κουτάλι μετά και το δάγκωνε με μανία. Αύριο θα αλλάξω μενού,θα φτιάξω κλασικά φρούτα για πρωινό,μετά κρέας με λαχανικά που το τσακίζει,ένα γιαουρτακι και για βραδυ θα βαλω λίγο κριθαράκι μέσα στο ζωμό κότας,ελπίζω να το φάει,γιατί δε μας τα λέει καλά η πριγκίπισσα 🤣

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...