Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Λες να έχει γίνει ήδη κάτι κακό; Γιατί δεν μου είπε να τις κάνω από πριν αυτές τις εξετάσεις δεν καταλαβαίνω. Εγω επέμενα.. 

      Επειδή είναι ακριβές εξετάσεις δεν τις βάζουν προληπτικά . Συνήθως δεν επιρεαζει τόσο νωρίς στην εγκυμοσύνη . Επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή υπάρχει θρομβοφιλια πάντα επιρεαζει . Πολλές φορές δεν επιρεαζει . 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Στης Philips Avent που έχω κι εγώ όντως δεν έχει άλλο κουπάκι. Εγώ βάζω το κρέας και τα λαχανικά εκεί για 20 λεπτά. Τα ζυμαρικά τα κάνω σε ενα μπρίκι για 10 λεπτά μόνα τους (ο γιατρός είπε ότι μια κουταλιά της σούπας αβραστα είναι καλή ποσότητα) και τα προσθέτω στο τέλος για πολτοποίηση με λάδι και λεμόνι στον ατμομάγειρα που τον γυρίζω ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!ειμαι και εγώ σε αναζήτηση αντικουνουπικου και αντηλιακού. .κ εμάς μας είπε το grillen πάνω στα ρούχα και θα πάρω και αυτοκόλλητα για το καρότσι. Για αντηλιακό σκέφτομαι να πάρω ένα 30αρι για μέσα στην πόλη και 50αρι για τις διακοπές μας. .άρχισε και τρώει πάλι ο μικρούλης μου...εγώ τα ζυμαρικά δεν τα πολτοποιω τα δίνω έτσι λίγο λίγο του έχω δώσει φιδέ και θα του δώσω και αστρακια. Αυγο και ψάρι μας έχει βάλει ο παιδίατρος αλλά ακόμη δεν του έχω δώσει..μάλλον πρώτα αυγό θα του δώσω και αργότερα ψαράκι. . σκέφτομαι να του κάνω και κριθαράκι με σάλτσα σπιτική και μοσχαράκι.. σήμερα του έβαλα και κρεμμύδι στα λαχανικά κ λίγο αρακά..αρακά του είχα ξαναδώσει. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!ειμαι και εγώ σε αναζήτηση αντικουνουπικου και αντηλιακού. .κ εμάς μας είπε το grillen πάνω στα ρούχα και θα πάρω και αυτοκόλλητα για το καρότσι. Για αντηλιακό σκέφτομαι να πάρω ένα 30αρι για μέσα στην πόλη και 50αρι για τις διακοπές μας. .άρχισε και τρώει πάλι ο μικρούλης μου...εγώ τα ζυμαρικά δεν τα πολτοποιω τα δίνω έτσι λίγο λίγο του έχω δώσει φιδέ και θα του δώσω και αστρακια. Αυγο και ψάρι μας έχει βάλει ο παιδίατρος αλλά ακόμη δεν του έχω δώσει..μάλλον πρώτα αυγό θα του δώσω και αργότερα ψαράκι. . σκέφτομαι να του κάνω και κριθαράκι με σάλτσα σπιτική και μοσχαράκι.. σήμερα του έβαλα και κρεμμύδι στα λαχανικά κ λίγο αρακά..αρακά του είχα ξαναδώσει. 

Καλημέρα! Εμάς η παιδίατρος μας πρότεινε κ πήραμε για αντηλιακό της frezyderm το baby suncare spf 25, αντικουνουπικα αυτοκολλητα τα cer 8 (κανουν καλη δουλεια μεχρι στιγμης) και σε περιπτωση τσιμπηματος το crilen της frezyderm παλι.

Κορίτσια ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τι μου συνέβη.. από όταν ξεκινήσαμε τις τροφές, τα πρωινά μαζί με το πουρέ φρούτων εδινα στη μικρή μου κ ενα κομμάτι μήλο να το πιπιλάει. Μιλάμε τώρα για το μισό μήλο, το οποίο το κράταγα εγώ μόνο, και εκείνη δν έχει καθόλου δοντάκια ακόμα, οπότε απλά το έγλειφε ή το πιπίλαγε κ της άρεσε πολύ. Κατάφερε όμως να κόψει κομμάτι απο την επιφάνεια του μήλου όπως το έξυνε με τα ούλα της, κ της έκατσε στο λαιμό. Της έκανα λαβή χαιμλιχ για μωρά γιατί δεν ανέπνεε κ είχε κοκκινήσει. Όλα καλά, το έβγαλε αμέσως (ευτυχώς που ξέρω πρώτες βοήθειες) αλλά πήρα μεγάλη τρομάρα κ δεν της έχω ξαναδώσει από τότε. Σκέφτομαι γύρω στον 8ο μήνα να δοκιμάσω πάλι (τώρα είναι 6,5 μηνών).

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ποιόν ατμομαγειρα έχεις; Εγώ έχω της Philips Avent και δεν έχει κάποιο άλλο κουπάκι. Θα το ψάξω να δω πως γίνεται να του ξεκινήσω κι εγώ.

Έχω τον russell hobbs,έχει τρία επίπεδα και ένα έξτρα μπολ,που μέσα βάζω κρεας και ζυμαρικά /ρυζι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ευτυχώς με τη μάσκα είμαστε καλύτερα. 

Κορίτσια έχετε δώσει αυγό; Κι αν ναι πότε; Μου είπε η παιδίατρος να δώσω κι αγχώνομαι κάπως μήπως είναι νωρίς 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια μου..Εμείς δώσαμε πριν μερικές μέρες , όταν έκλεισε τον 6ο μήνα ,μόνο κρόκο όμως και ψήνοντας πολύ καλά το ασπράδι γύρω γύρω .. το ασπράδι θα το δώσουμε στο έτος απ' ότι μας έχει πει .

Το τρώει μέρα παρά μέρα και του αρέσει πολύ, τρελαίνεται 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Ioli511 είπε:

Καλημέρα! Εμάς η παιδίατρος μας πρότεινε κ πήραμε για αντηλιακό της frezyderm το baby suncare spf 25, αντικουνουπικα αυτοκολλητα τα cer 8 (κανουν καλη δουλεια μεχρι στιγμης) και σε περιπτωση τσιμπηματος το crilen της frezyderm παλι.

Κορίτσια ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τι μου συνέβη.. από όταν ξεκινήσαμε τις τροφές, τα πρωινά μαζί με το πουρέ φρούτων εδινα στη μικρή μου κ ενα κομμάτι μήλο να το πιπιλάει. Μιλάμε τώρα για το μισό μήλο, το οποίο το κράταγα εγώ μόνο, και εκείνη δν έχει καθόλου δοντάκια ακόμα, οπότε απλά το έγλειφε ή το πιπίλαγε κ της άρεσε πολύ. Κατάφερε όμως να κόψει κομμάτι απο την επιφάνεια του μήλου όπως το έξυνε με τα ούλα της, κ της έκατσε στο λαιμό. Της έκανα λαβή χαιμλιχ για μωρά γιατί δεν ανέπνεε κ είχε κοκκινήσει. Όλα καλά, το έβγαλε αμέσως (ευτυχώς που ξέρω πρώτες βοήθειες) αλλά πήρα μεγάλη τρομάρα κ δεν της έχω ξαναδώσει από τότε. Σκέφτομαι γύρω στον 8ο μήνα να δοκιμάσω πάλι (τώρα είναι 6,5 μηνών).

Πωπω κοπέλα μου ούτε να φανταστώ δεν θέλω τι τρομάρα πήρες ! Εγώ για αυτό τα πολτοποιω τελείως και τρέμω στην ιδέα να ξεκινήσει κομμάτια . Μάλλον θα το αργήσω πολύ! Εγώ κιόλας δεν ξέρω πρώτες βοήθειες , εσυ παρακολουθήσες κάποιο σχετικό σεμινάριο ;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ioli511 είπε:

Καλημέρα! Εμάς η παιδίατρος μας πρότεινε κ πήραμε για αντηλιακό της frezyderm το baby suncare spf 25, αντικουνουπικα αυτοκολλητα τα cer 8 (κανουν καλη δουλεια μεχρι στιγμης) και σε περιπτωση τσιμπηματος το crilen της frezyderm παλι.

Κορίτσια ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τι μου συνέβη.. από όταν ξεκινήσαμε τις τροφές, τα πρωινά μαζί με το πουρέ φρούτων εδινα στη μικρή μου κ ενα κομμάτι μήλο να το πιπιλάει. Μιλάμε τώρα για το μισό μήλο, το οποίο το κράταγα εγώ μόνο, και εκείνη δν έχει καθόλου δοντάκια ακόμα, οπότε απλά το έγλειφε ή το πιπίλαγε κ της άρεσε πολύ. Κατάφερε όμως να κόψει κομμάτι απο την επιφάνεια του μήλου όπως το έξυνε με τα ούλα της, κ της έκατσε στο λαιμό. Της έκανα λαβή χαιμλιχ για μωρά γιατί δεν ανέπνεε κ είχε κοκκινήσει. Όλα καλά, το έβγαλε αμέσως (ευτυχώς που ξέρω πρώτες βοήθειες) αλλά πήρα μεγάλη τρομάρα κ δεν της έχω ξαναδώσει από τότε. Σκέφτομαι γύρω στον 8ο μήνα να δοκιμάσω πάλι (τώρα είναι 6,5 μηνών).

Καλημέρα! Αγχώθηκα μόνο που  διάβασα αυτό που πέρασες κορίτσι μου..είχα κάνει παλιά σεμινάριο για πρώτες βοήθειες,αλλά δε θυμάμαι σχεδόν τπτ,πρέπει να δω βίντεο για να τα θυμηθώ,είναι απαραίτητο.Και εγώ φοβάμαι τα κομμάτια,τα πολτοποιω όλα πολύ καλά,αλλά χθες βρήκα κοκκαλακι από κατσίκι μέσα στον πουρέ,δεν το πρόσεξα καν! Το έβγαλε η μπέμπα με τη γλώσσα της, ευτυχώς δεν το κατάπιε!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια μου..Εμείς δώσαμε πριν μερικές μέρες , όταν έκλεισε τον 6ο μήνα ,μόνο κρόκο όμως και ψήνοντας πολύ καλά το ασπράδι γύρω γύρω .. το ασπράδι θα το δώσουμε στο έτος απ' ότι μας έχει πει .

Το τρώει μέρα παρά μέρα και του αρέσει πολύ, τρελαίνεται 

Πως το δινεις το αυγο; Γιατι και της το εχω αρχισει της το εχω δοκιμασει σκετο δεν της αρεσει πολυ της το εχω κανει με αβοκαντο δεν το τρωει..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kallibabyboy είπε:

Πωπω κοπέλα μου ούτε να φανταστώ δεν θέλω τι τρομάρα πήρες ! Εγώ για αυτό τα πολτοποιω τελείως και τρέμω στην ιδέα να ξεκινήσει κομμάτια . Μάλλον θα το αργήσω πολύ! Εγώ κιόλας δεν ξέρω πρώτες βοήθειες , εσυ παρακολουθήσες κάποιο σχετικό σεμινάριο ;

 

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα! Αγχώθηκα μόνο που  διάβασα αυτό που πέρασες κορίτσι μου..είχα κάνει παλιά σεμινάριο για πρώτες βοήθειες,αλλά δε θυμάμαι σχεδόν τπτ,πρέπει να δω βίντεο για να τα θυμηθώ,είναι απαραίτητο.Και εγώ φοβάμαι τα κομμάτια,τα πολτοποιω όλα πολύ καλά,αλλά χθες βρήκα κοκκαλακι από κατσίκι μέσα στον πουρέ,δεν το πρόσεξα καν! Το έβγαλε η μπέμπα με τη γλώσσα της, ευτυχώς δεν το κατάπιε!!

Ξέρω λόγω προηγούμενης δουλειάς μου, βέβαια εννοείται στη θεωρία μόνο, πρώτη φορά την εφάρμοσα. 
Υπάρχει μία εφαρμογή για blw, το solid starts που είναι πολύ καλή γιατί γράφει ακριβώς πως να εισάγεις τη κάθε τροφή ανάλογα με την ηλικία, και από εκεί είδα ότι δεν έδωσα με το σωστό τρόπο το μήλο για αυτή την ηλικία... αλλά δεν φανταστηκα ότι μπορούσε με τα ούλα να κόψει κομμάτι 😕

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Πως το δινεις το αυγο; Γιατι και της το εχω αρχισει της το εχω δοκιμασει σκετο δεν της αρεσει πολυ της το εχω κανει με αβοκαντο δεν το τρωει..

Εμένα ο γιατρός μου είπε να το βάζω στη φρουτόκρεμα και το τρώει μια χαρά! Και στο φαγητό μου είχε πει ότι μπορώ να το δίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα του έδωσα πρώτη φορά φράουλες. Έχουμε πολύ γκρίνια. Και αέρια! Οπότε θεωρώ ότι είναι αυτό. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός απ' τη φράουλα και τα δόντια. Αλλά είναι δυνατόν να τον πείραξε η φράουλα και να έχει μόνο αέρια και ανησυχία; Όλη μέρα δεν έφαγε τίποτα σχεδόν σήμερα από εκεί και μετά. Ελάχιστο φαγητό με κλάματα και ούτε τα δημητριακά το απόγευμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!πως είστε;όσες δίνετε ακτινίδιο με ποια άλλα φρούτα το συνδυάζετε;έχει ο μικρούλης μου δυσκοιλιότητα πιθανόν λόγω της γλυκοπατάτας. 

Εγώ το βάζω με μπανάνα και πεπόνι για να είναι και πιο γλυκό. Η με αχλάδι όταν μου έκανε δυσκοιλιότητα και δαμάσκηνα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!πως είστε;όσες δίνετε ακτινίδιο με ποια άλλα φρούτα το συνδυάζετε;έχει ο μικρούλης μου δυσκοιλιότητα πιθανόν λόγω της γλυκοπατάτας. 

Καλημέρα! Βάζω ακτινίδιο,πεπόνι, αβοκάντο και κάποιες φορές προσθέτω και λίγο αχλάδι η μπανάνα. Σήμερα έδωσα ροδάκινο πεπόνι αβοκάντο και μόνο που δεν μου το φερε στο κεφάλι 🤣 Ήταν αισχος όντως,το πέταξα 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...