Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Εγκυμοσύνη μετά τα 40


Recommended Posts

Καλησπέρα! 
Ειμαι μαμα δυο αγοριών 6 και 9 ετών και επιθυμώ τρίτο μωράκι, τώρα στα 40 μου! 
Θα ήθελα πολύ να ακούσω εμπειριες, εάν τα έχετε καταφέρει! 
ο σύζυγος δεν είναι ακόμη 100% μαζί μου, έχει τις ανησυχίες του αλλά πιστεύω κατά βάθος ότι το θέλει και αυτός όσο και εγώ. Έχω ένα ινομυωμα 2 εκατοστών το οποίο το παρακολουθούμε, έχω επόμενο ραντεβού τον Φεβρουάριο. 
Αυτό που μας αγχώνει περισσότερο είναι ότι ζουμε στο εξωτερικό και δεν έχουμε βοήθεια από γιαγιάδες η δικούς μας ανθρώπους. Αλλά το θέλω τόσο πολύ, και από ότι διαβάζω όσο Αργούμε τόσο πιο δύσκολο θα είναι.. Και τα δυο τα αγόρια μου τα έκανα στον πρώτο μήνα προσπαθειών. 


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας κορίτσια κ Χρόνια Πολλά!!!

Μη σκέφτεστε ηλικία, είναι "σχεδόν" μύθος! 

Έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη στα 43 που δυστυχώς παλινδρόμησε 8 εβδομάδων. Μου είπαν δεν υπήρχαν ουτε χρωμοσωμικές ανωμαλίες ουτε κάποιο άλλο ανιχνευσιμο προβλημα. Όμως δεν είχα αρκετή προγεστερόνη κ μου είπαν να προσπαθήσω ξανά με φυσικό τρόπο αλλά να παίρνω Salospir. 

Τώρα πάλι έμεινα έγκυος με εξωσωματική, ετών σχεδόν 45, ενώ όλοι οι γιατροί κ γνωστοί μου έλεγαν αποκλείεται σε αυτή την ηλικία να τα καταφέρεις με δικό σου υλικό. Πήγα σε νέο γιατρό, που ενώ του ζητούσα να πάμε με δωρεά, είδε τις εξετάσεις μου κ πίστεψε σε εμένα κ είπε ότι παρά το θέμα της ηλικίας μου θα τα καταφέρουμε. Μου είπε έστω μια προσπάθεια να την κάνουμε. Και έμεινα έγκυος με την πρώτη φορά! 

Δυστυχώς στην 9η εβδομάδα παλινδρόμησε, όμως, όπως μου είπε ο γιατρός μου, αυτό μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο παράγοντες κ οχι απαραίτητα στην ηλικία. 

Δε γνωρίζω τί θα γίνει κ αν θα τα καταφέρω, όμως μη χάνετε το κουράγιο κ την ελπίδα σας! Η σύλληψη κ η εγκυμοσύνη είναι διαφορετικό θέμα για κάθε γυναίκα, διαφορετικός οργανισμός, διαφορετικά ψυχικά και οικονομικά αποθέματα, όμως κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να φέρει ο επόμενος κύκλος! Πάντα να ζητάτε επιπλέον ιατρικές γνώμες πρωτού πάρετε μια απόφαση, και από εκεί κ πέρα είναι και θέμα τύχης. 

Εύχομαι σε όλες Καλή Τυχερή Χρονιά κ με ένα τουλάχιστον μωρό στην αγκαλιά!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, zacharoula1982 είπε:

Καλησπέρα! 
Ειμαι μαμα δυο αγοριών 6 και 9 ετών και επιθυμώ τρίτο μωράκι, τώρα στα 40 μου! 
Θα ήθελα πολύ να ακούσω εμπειριες, εάν τα έχετε καταφέρει! 
ο σύζυγος δεν είναι ακόμη 100% μαζί μου, έχει τις ανησυχίες του αλλά πιστεύω κατά βάθος ότι το θέλει και αυτός όσο και εγώ. Έχω ένα ινομυωμα 2 εκατοστών το οποίο το παρακολουθούμε, έχω επόμενο ραντεβού τον Φεβρουάριο. 
Αυτό που μας αγχώνει περισσότερο είναι ότι ζουμε στο εξωτερικό και δεν έχουμε βοήθεια από γιαγιάδες η δικούς μας ανθρώπους. Αλλά το θέλω τόσο πολύ, και από ότι διαβάζω όσο Αργούμε τόσο πιο δύσκολο θα είναι.. Και τα δυο τα αγόρια μου τα έκανα στον πρώτο μήνα προσπαθειών. 

Καλησπέρα και να ευχηθώ με το καλό,αφού το θέλετε. Το καλό είναι ότι στην εποχή που ζούμε,υπάρχουν οι ανάλογες εξετάσεις να ψάχνεις είτε πριν την κύηση αλλά και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης για να ξέρεις ότι θα φέρεις στον κόσμο ένα υγιές μωρό. Για το ινομυωμα θα σου πει την γνωμη του ο γιατρός,εμένα μετά την δεύτερη εγκυμοσύνη μου,στον ετήσιο έλεγχο βρήκαμε ένα ινομυωμα αλλά μου είπε ο γιατρός ότι το μέγεθος του κ το σημείο που βρίσκεται,δεν επηρεάζει τυχόν μελλοντική εγκυμοσύνη. Για την βοήθεια,ναι καλό θα ήταν να το σκεφτείς,κι εμείς (αν και Ελλάδα) μόνοι μας μεγαλώνουμε τα μωρά μας(2,5+3,5 ετών) και σε αυτήν την φάση τουλάχιστον ,είναι αρκετά δύσκολα. Να υπάρχει πάντως θέληση κ μια κάποια βοήθεια από τον σύζυγο όλα είναι εφικτά. Καλή χρονιά και το 23 να είναι το τυχερό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...