Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

      Κορίτσι έκανες χοριακη ? 

      Τι να πω αφού το γράφει Κ μέσα στην σελίδα του gov . Μπορεί να ήταν καινούρια Κ να μην ήξερε 

      Όχι δεν έκανα γιατί σκέφτηκα να μείνω στον αρχικό προγραμματισμό που μου έδωσαν από το κέντρο. Είναι και περίεργοι αυτοί θα μου την έλεγαν αν έκανα του κεφαλιού μου. Τώρα αν θέλει 48ωρο σκέφτηκα πως μετά θα παω Κυριακή σε κάποια κλινική τύπου Ιασώ. Έκανα και δευτερο τεστακι predictor και βγήκε θετικό κ αυτό 🙏

      Ευχαριστω για τον ενδιαφέρον σου 💕

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , evaki23 είπε:

Κάθε μήνα σχεδόν...

Ναι μου την βάζει αυτή την εξέταση. αλλά έπαιρνα και πολλά φάρμακα.

Τωρα είναι πολλές εξετασεις...κυρίως σίδηρός κτλ τοξοπλασμα κτλ κάποιες για το συκώτι Γλυκοζυλιωμένη Αιμοσφαιρίνη θυρωειδη αιματός

Λογικά τώρα που θα πάω στο ραντεβού θα με βάλει να κάνω ξανά φαντάζομαι…θα είμαι 20 εβδομαδες θα περάσουν δλδ περίπου 2 μηνες από την τελευταία φορά π έκανα…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, Queen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εγώ είμαι 18+2 και δεν νιώθω το μωρό στην Μπέμπα 18 ακριβώς την ένιωσα και φοβάμαι πολύ...

 

Καλησπέρα και εγώ μια από τα ίδια την προηγούμενη βδομάδα κάθε δύο μέρες την άκουγα έτσι λίγο και τώρα εδώ και μιαμιση βδομάδα τπτ μάλλον είναι φυσιολογικό μη φοβάσαι 

Έχω κ εγώ πρόσθιο πλακούντα και ο γιατρός μου είχε πει από την 20 εβδομΔα και μετά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellidr είπε:

Καλησπέρα και εγώ μια από τα ίδια την προηγούμενη βδομάδα κάθε δύο μέρες την άκουγα έτσι λίγο και τώρα εδώ και μιαμιση βδομάδα τπτ μάλλον είναι φυσιολογικό μη φοβάσαι 

Έχω κ εγώ πρόσθιο πλακούντα και ο γιατρός μου είχε πει από την 20 εβδομΔα και μετά 

Εγώ έχω να το νιώσω από της 15 εβδομαδες τώρα τίποτα... Εγω αν δεν κάνω λάθος οπίσθιο έχω 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω τι εξετάσεις σας βάζει ο γιατρος κ ποσό συχνά; Εμένα εξετάσεις αίματος κ ούρων δε μου ξανά έβαλε έχει πολύ καιρο έχω να κάνω απο την 12 εβδομάδα νομίζω…

μιας φίλης μου η γιατρος της έβαλε να κάνει κάτι ένζυμα για το συκώτι σε τι χρειάζονται στην εγκυμοσύνη; Εσείς τα κάνετε αυτά; 

Για θυρεοειδή, γενική αίματος, συκώτι, γενική ουρων και τοξοπλασμα κλπ κάθε μήνα σίγουρα. Και αν νιώσω καμια ενόχληση με στέλνει και στο ενδιάμεσο για καλλιέργεια. Έχω πλέον και τα ράμματα λόγω περιδεσης και προσέχουμε πολύ. Επιπλέον με έστειλε για τριπλεξ καρδιάς, υπέρηχο μαστων και τον άλλο μήνα θα πάω και οφθαλμίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Τρίτη έχω αυχενική διαφάνεια.

Θέλω να ρωτήσω εσείς που τα έχετε περάσει,ποια είναι τα ιδανικά φυσιολογικά αποτέλεσματα που σημαίνει ότι όλα είναι καλά δηλαδή;;; Πώς αναγράφονται στη διάγνωση;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Τρίτη έχω αυχενική διαφάνεια.

Θέλω να ρωτήσω εσείς που τα έχετε περάσει,ποια είναι τα ιδανικά φυσιολογικά αποτέλεσματα που σημαίνει ότι όλα είναι καλά δηλαδή;;; Πώς αναγράφονται στη διάγνωση;;;

Καλησπέρα κοπέλα μου. Είναι 3 ποσοστά τύπου 1/x, που σημαινει υπαρχει 1 στις x πιθανοτητες το μωρο να εχει αυτο το συνδρομo. Σε όλες διαφέρει, σε ολες βγαινει αλλο νουμερο. Με το που θα τελειωσει ο υπερηχος θα σου δωσουν μια εικονα και τα τελικα νουμερα θα βγουν σε συνδυασμο και με μια αιματολογικη που θα σου κανουν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Τρίτη έχω αυχενική διαφάνεια.

Θέλω να ρωτήσω εσείς που τα έχετε περάσει,ποια είναι τα ιδανικά φυσιολογικά αποτέλεσματα που σημαίνει ότι όλα είναι καλά δηλαδή;;; Πώς αναγράφονται στη διάγνωση;;;

Από τον υπέρηχο κιόλας θα εχετε την πρώτη εικόνα, όπου ιδανικά θέλουμε ρινικο οστό ορατό, 3 αγγεία στην ομφαλικη αρτηρία, καλή αιμάτωση στον φλεβωδη πόρο και όσο μικρότερη αυχενικη διαφάνεια. Νομίζω μέχρι 2,5 είναι οκ, από εκεί και πάνω ψάχνουν κάτι. Θα πάρεις 3 ποσοστά για τις 3 τρισωμίες, τα οποία είναι πιθανότητες και όχι διάγνωση. Μετά τις αιματολογικες που θα σου κάνουν για ελεύθερη χοριακη και pappA θα πάρεις 1 2 μέρες μετά τα τελικά ποσοστά σας! Επίσης θα σου μετρήσουν και το μήκος του τραχήλου. Θα πάρεις επίσης τα ποσοστά για προεκλαμψια, πρόωρο τοκετό και κάποια ακόμα που δεν θυμάμαι! Εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marpi91 είπε:

Για θυρεοειδή, γενική αίματος, συκώτι, γενική ουρων και τοξοπλασμα κλπ κάθε μήνα σίγουρα. Και αν νιώσω καμια ενόχληση με στέλνει και στο ενδιάμεσο για καλλιέργεια. Έχω πλέον και τα ράμματα λόγω περιδεσης και προσέχουμε πολύ. Επιπλέον με έστειλε για τριπλεξ καρδιάς, υπέρηχο μαστων και τον άλλο μήνα θα πάω και οφθαλμίατρο.

Εμένα δε με ξανά έβαλε από τότε αλλά μάλλον θα με βάλει τώρα που θα πάω…

 

πρίν από 21 λεπτά , marpi91 είπε:

Από τον υπέρηχο κιόλας θα εχετε την πρώτη εικόνα, όπου ιδανικά θέλουμε ρινικο οστό ορατό, 3 αγγεία στην ομφαλικη αρτηρία, καλή αιμάτωση στον φλεβωδη πόρο και όσο μικρότερη αυχενικη διαφάνεια. Νομίζω μέχρι 2,5 είναι οκ, από εκεί και πάνω ψάχνουν κάτι. Θα πάρεις 3 ποσοστά για τις 3 τρισωμίες, τα οποία είναι πιθανότητες και όχι διάγνωση. Μετά τις αιματολογικες που θα σου κάνουν για ελεύθερη χοριακη και pappA θα πάρεις 1 2 μέρες μετά τα τελικά ποσοστά σας! Επίσης θα σου μετρήσουν και το μήκος του τραχήλου. Θα πάρεις επίσης τα ποσοστά για προεκλαμψια, πρόωρο τοκετό και κάποια ακόμα που δεν θυμάμαι! Εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Αυτά τα ποσοστά για προεκλαμψία κ πρόωρος τοκετός όπως κ το αν βάλει βάρος μετά από καποιες εβδομάδες πως βγαίνουν τα ποσοστά ;; 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , marpi91 είπε:

Από τον υπέρηχο κιόλας θα εχετε την πρώτη εικόνα, όπου ιδανικά θέλουμε ρινικο οστό ορατό, 3 αγγεία στην ομφαλικη αρτηρία, καλή αιμάτωση στον φλεβωδη πόρο και όσο μικρότερη αυχενικη διαφάνεια. Νομίζω μέχρι 2,5 είναι οκ, από εκεί και πάνω ψάχνουν κάτι. Θα πάρεις 3 ποσοστά για τις 3 τρισωμίες, τα οποία είναι πιθανότητες και όχι διάγνωση. Μετά τις αιματολογικες που θα σου κάνουν για ελεύθερη χοριακη και pappA θα πάρεις 1 2 μέρες μετά τα τελικά ποσοστά σας! Επίσης θα σου μετρήσουν και το μήκος του τραχήλου. Θα πάρεις επίσης τα ποσοστά για προεκλαμψια, πρόωρο τοκετό και κάποια ακόμα που δεν θυμάμαι! Εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! Και η β' επίπεδου παρόμοια είναι;; Τι έξτρα δείχνει;;; Δείχνει για περισσότερα σύνδρομα;;

1 hour ago, Annie4 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου. Είναι 3 ποσοστά τύπου 1/x, που σημαινει υπαρχει 1 στις x πιθανοτητες το μωρο να εχει αυτο το συνδρομo. Σε όλες διαφέρει, σε ολες βγαινει αλλο νουμερο. Με το που θα τελειωσει ο υπερηχος θα σου δωσουν μια εικονα και τα τελικα νουμερα θα βγουν σε συνδυασμο και με μια αιματολογικη που θα σου κανουν.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!! Τις αιματολογικές θα τις κάνω σε μικροβιολογικό μετά την αυχενική διαφάνεια ε;; Τις γράφει η γιατρός αν υπάρχει ασφάλεια;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! Και η β' επίπεδου παρόμοια είναι;; Τι έξτρα δείχνει;;; Δείχνει για περισσότερα σύνδρομα;;

Στην β επιπέδου ήδη έχουν σχηματίσει όλα τα όργανα του παιδιού και τα βλέπεις καλύτερα, μπορεί να δείξει κ κάτι το οποίο δεν φαινόταν στην αυχενική ή να επιβεβαιώσεις κάτι π είδατε στην αυχενική αν δεν έκανες νιπτ ή αμνιο! Πχ στον αδερφό μου είχανε δει ότι θα είχε το μωρό στραβά πόδια και φοβήθηκαν για σύνδρομα έκαναν νιπτ καθαρό κ αμνιοπαρακέντηση η νύφη μου δεν το ρίσκαρε, και τελικά το κληρονόμησε από τον αδερφό μου ήταν ρεβοιπποποδια! Γεννήθηκε κ άρχισε τις θεραπείες κ τώρα είναι μια χαρά 3 χρόνων ζουζουνι! Κ εγώ όταν πήγα για αυχενική κ το είπα στην γιατρο προσπάθησε να δει πατουσακια αλλα μ είπε στην β επιπέδου θα δείξει καλύτερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Στην β επιπέδου ήδη έχουν σχηματίσει όλα τα όργανα του παιδιού και τα βλέπεις καλύτερα, μπορεί να δείξει κ κάτι το οποίο δεν φαινόταν στην αυχενική ή να επιβεβαιώσεις κάτι π είδατε στην αυχενική αν δεν έκανες νιπτ ή αμνιο! Πχ στον αδερφό μου είχανε δει ότι θα είχε το μωρό στραβά πόδια και φοβήθηκαν για σύνδρομα έκαναν νιπτ καθαρό κ αμνιοπαρακέντηση η νύφη μου δεν το ρίσκαρε, και τελικά το κληρονόμησε από τον αδερφό μου ήταν ρεβοιπποποδια! Γεννήθηκε κ άρχισε τις θεραπείες κ τώρα είναι μια χαρά 3 χρόνων ζουζουνι! Κ εγώ όταν πήγα για αυχενική κ το είπα στην γιατρο προσπάθησε να δει πατουσακια αλλα μ είπε στην β επιπέδου θα δείξει καλύτερα 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Είναι απαραίτητο αν έχεις καλή αυχενική να προχωρήσεις σε περαιτέρω εξετάσεις;; Συστήνεται δηλαδή;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LouloudakiK είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! Και η β' επίπεδου παρόμοια είναι;; Τι έξτρα δείχνει;;; Δείχνει για περισσότερα σύνδρομα;;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!! Τις αιματολογικές θα τις κάνω σε μικροβιολογικό μετά την αυχενική διαφάνεια ε;; Τις γράφει η γιατρός αν υπάρχει ασφάλεια;;

Εμενα μου τις έκαναν μέσα στο ιατρείο την ίδια μέρα! 

Η Β επιπέδου είναι για έλεγχο ανατομίας και ανωμαλιών. Είναι ακόμα πιο σημαντικός σαν υπέρηχος καθώς εμφανίζεται η ανάπτυξη των οργάνων, του εγκεφάλου κλπ αν έχει γίνει σωστά και το αν υπάρχει πιθανότητα για σύνδρομα (τα ίδια πάλι με την αυχενική απλα εκεί φαίνεται πιο καλά). Και αν υπάρχουν συγγενείς ανωμαλίες σε κάποιο όργανο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Είναι απαραίτητο αν έχεις καλή αυχενική να προχωρήσεις σε περαιτέρω εξετάσεις;; Συστήνεται δηλαδή;;

Αν το κρίνει ο γιατρος σου κ εσυ θες μπορεί να προχωρήσεις! Αλλά αν όλα είναι καλά ομως δε νομίζω να σε βάλει για περαιτέρω εξέταση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Εμένα δε με ξανά έβαλε από τότε αλλά μάλλον θα με βάλει τώρα που θα πάω…

 

Αυτά τα ποσοστά για προεκλαμψία κ πρόωρος τοκετός όπως κ το αν βάλει βάρος μετά από καποιες εβδομάδες πως βγαίνουν τα ποσοστά ;; 

 

Αυτά βγαίνουν σε συνάρτηση με την αιμάτωση του πλακούντα, την καλή του λειτουργία και το κατά πόσο η γυναίκα έχει αυξημένη πίεση. Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα ωστόσο. Εμένα μου είπε, ένα ποσοστό που είναι καλό, αν πλακωθείς στα γλυκά και στο αλάτι, αλλάζει πολυ εύκολα προς το χειρότερο! Είναι όλα πιθανότητες λοιπόν,και πολλά περνάνε απο το χέρι μας,  τις επιλογές μας 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Για θυρεοειδή, γενική αίματος, συκώτι, γενική ουρων και τοξοπλασμα κλπ κάθε μήνα σίγουρα. Και αν νιώσω καμια ενόχληση με στέλνει και στο ενδιάμεσο για καλλιέργεια. Έχω πλέον και τα ράμματα λόγω περιδεσης και προσέχουμε πολύ. Επιπλέον με έστειλε για τριπλεξ καρδιάς, υπέρηχο μαστων και τον άλλο μήνα θα πάω και οφθαλμίατρο.

Εμένα μου βάζει κάθε μήνα γενική αίματος, ουρα γενική και καλλιέργεια, τοξόπλασμα, κυταρομεγαλοιο και θυροειδη. Συκώτι δεν μ έχει βάλει να κάνω ποτε 

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Αυτά τα ποσοστά για προεκλαμψία κ πρόωρος τοκετός όπως κ το αν βάλει βάρος μετά από καποιες εβδομάδες πως βγαίνουν τα ποσοστά ;; 

Από δείκτη μάζας σώματος, ηλικία , ιατρικό ιστορικό της εγκυου, μητριαιες αρτηρίες, αριθμό κυήσεων κ.α.. δε θυμαμαι αν παίζει ρόλο και η παππΑ

τα έχω ψάξει γιατί κ εγώ ειχα ανεβασμένες πιθανότητες για προεκλαμψία στην αυχενική 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...