Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , marpi91 είπε:

Αυτά βγαίνουν σε συνάρτηση με την αιμάτωση του πλακούντα, την καλή του λειτουργία και το κατά πόσο η γυναίκα έχει αυξημένη πίεση. Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα ωστόσο. Εμένα μου είπε, ένα ποσοστό που είναι καλό, αν πλακωθείς στα γλυκά και στο αλάτι, αλλάζει πολυ εύκολα προς το χειρότερο! Είναι όλα πιθανότητες λοιπόν,και πολλά περνάνε απο το χέρι μας,  τις επιλογές μας 

Εμένα μου είχε βγει 1:51 για μη ανάπτυξη του μωρού μετά τις 37 εβδομάδες κ μου έδωσε ασπιρίνη! Η πίεση μου είναι πάντα καλή την μετράω κάθε εβδομάδα αλλά έτσι κι αλλιως  αλάτι δεν τρώω καθόλου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Εμένα μου είχε βγει 1:51 για μη ανάπτυξη του μωρού μετά τις 37 εβδομάδες κ μου έδωσε ασπιρίνη! Η πίεση μου είναι πάντα καλή την μετράω κάθε εβδομάδα αλλά έτσι κι αλλιως  αλάτι δεν τρώω καθόλου 

Εμένα η περιορισμένη ανάπτυξη ήταν 1:317 και η προεκλαμψία 1:94. Και εγώ παίρνω Σαλοσπίρ των 160 κάθε βράδυ από τοτε. Η πίεση μου είναι κ εμένα καλή όταν μου την μετράει ο γιατρός, μόνη μου δεν έχω ασχοληθεί να την μετρήσω να πω την αλήθεια. Αλλά εγώ έχω και μια αγάπη με το αλατι, και συνεχίζω και τρώω γιατί δεν μου είπε κάτι σχετικό ο γιατρός… παίζει ρόλο Ε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Sisii είπε:

Εμένα η περιορισμένη ανάπτυξη ήταν 1:317 και η προεκλαμψία 1:94. Και εγώ παίρνω Σαλοσπίρ των 160 κάθε βράδυ από τοτε. Η πίεση μου είναι κ εμένα καλή όταν μου την μετράει ο γιατρός, μόνη μου δεν έχω ασχοληθεί να την μετρήσω να πω την αλήθεια. Αλλά εγώ έχω και μια αγάπη με το αλατι, και συνεχίζω και τρώω γιατί δεν μου είπε κάτι σχετικό ο γιατρός… παίζει ρόλο Ε; 

Εγώ την μετράω γιατί αγχώθηκα χαχαχα αλλά πάντα είναι 5 ή 6 η χαμηλή και 10 ή 11 η ψηλή μου… εμένα το ποσοστό προεκλαμψία είναι 1:148 κ αυτό δε το λες κ μεγάλο ποσοστό αλλά περισσότερο για την ανάπτυξη του μωρού μου είπε να παιρνω την ασπιρίνη ως 36 εβδομαδες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Αν το κρίνει ο γιατρος σου κ εσυ θες μπορεί να προχωρήσεις! Αλλά αν όλα είναι καλά ομως δε νομίζω να σε βάλει για περαιτέρω εξέταση

Κατάλαβα... ευχαριστώ πολύ..μακάρι όλα να είναι καλά 

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εμενα μου τις έκαναν μέσα στο ιατρείο την ίδια μέρα! 

Η Β επιπέδου είναι για έλεγχο ανατομίας και ανωμαλιών. Είναι ακόμα πιο σημαντικός σαν υπέρηχος καθώς εμφανίζεται η ανάπτυξη των οργάνων, του εγκεφάλου κλπ αν έχει γίνει σωστά και το αν υπάρχει πιθανότητα για σύνδρομα (τα ίδια πάλι με την αυχενική απλα εκεί φαίνεται πιο καλά). Και αν υπάρχουν συγγενείς ανωμαλίες σε κάποιο όργανο. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! Και η β' επίπεδου παρόμοια είναι;; Τι έξτρα δείχνει;;; Δείχνει για περισσότερα σύνδρομα;;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!! Τις αιματολογικές θα τις κάνω σε μικροβιολογικό μετά την αυχενική διαφάνεια ε;; Τις γράφει η γιατρός αν υπάρχει ασφάλεια;;

Εμενα μου τις εκαναν εκει που εκανα την αυχενικη αμεσως μετα τον υπερηχο. Νομιζω ετσι συνηθιζεται αφου η συνολικη εξεταση αποτελειται απο υπερηχο και αιματολογικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Annie4 είπε:

Εμενα μου τις εκαναν εκει που εκανα την αυχενικη αμεσως μετα τον υπερηχο. Νομιζω ετσι συνηθιζεται αφου η συνολικη εξεταση αποτελειται απο υπερηχο και αιματολογικη

Στη Κέρκυρα είναι διαφορετικά. Να φανταστείς θα έρθει η Κουρή η εμβρυολόγος από Αθήνα για την αυχενική διαφάνεια γιατί στο νησί δεν έχουμε εξειδικευμένο ιατρό και η αυχενική θα γίνει στο ιατρείο της γυναικολόγου μου...οπότε δεν νομίζω να μου γίνει εκεί η αιμοληψία για τις ειδικές εξετάσεις αίματος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LouloudakiK είπε:

Στη Κέρκυρα είναι διαφορετικά. Να φανταστείς θα έρθει η Κουρή η εμβρυολόγος από Αθήνα για την αυχενική διαφάνεια γιατί στο νησί δεν έχουμε εξειδικευμένο ιατρό και η αυχενική θα γίνει στο ιατρείο της γυναικολόγου μου...οπότε δεν νομίζω να μου γίνει εκεί η αιμοληψία για τις ειδικές εξετάσεις αίματος.

Στο ιατρείο σου παίρνουν απλα το αίμα και το στέλνουν έξω σε εργαστήριο αυτοί. Τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια να πηγαίνει εκτός μόνη της! Αλλά όπως και να έχει το αποτέλεσμα να είναι καλό και ας την κάνεις όπου να' ναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marpi91 είπε:

Στο ιατρείο σου παίρνουν απλα το αίμα και το στέλνουν έξω σε εργαστήριο αυτοί. Τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια να πηγαίνει εκτός μόνη της! Αλλά όπως και να έχει το αποτέλεσμα να είναι καλό και ας την κάνεις όπου να' ναι!

Ακριβώς!!! Άντε να δούμε.... ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πήγαμε εχθές στον γιατρό μας για τελευταίο τσεκ πριν τις διακοπές! Όλα πολύ καλά, ευτυχώς! Αλλά ο μπέμπης αδύνατο να βγει φώτο 3d! Μια είχε μπροστά το πόδι, μια είχε και τα 2 χέρια! Δεν θέλει να τον δούμε!

Ο τράχηλος έπεσε στο 3,4 πάρα την περιδεση, αλλά ο γιατρός μου είπε είναι σούπερ δεδομένου ότι το μωράκι βαραίνει πια, αναμενόμενο να κονταινει σιγα σιγά ο τράχηλος. Το βασικό είναι που είναι εντελώς κλειστός, αυτό μας ενδιαφέρει! 

Και μιας που λέγαμε για εξετάσεις εχθές, μου τις ξαναέγραψε οοολες πάλι από την αρχή (γενικές, τοξοπλασμα, έρπητα, λιστερια , κλπ). Θέλει πριν τη Β επιπέδου να έχουν γίνει πάλι όλες. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Στη Κέρκυρα είναι διαφορετικά. Να φανταστείς θα έρθει η Κουρή η εμβρυολόγος από Αθήνα για την αυχενική διαφάνεια γιατί στο νησί δεν έχουμε εξειδικευμένο ιατρό και η αυχενική θα γίνει στο ιατρείο της γυναικολόγου μου...οπότε δεν νομίζω να μου γίνει εκεί η αιμοληψία για τις ειδικές εξετάσεις αίματος.

Εμας στην Κύπρο για να γίνει η αυχενική πρέπει να έχουν κ τα αποτελέσματα του αίματος! Για αυτό μας παιρνουν αιμα ο γιατρος μας στο ιατρεία περίπου 10 μερες πριν σε ένα ραντεβού που θα έχουμε και όταν πάμε για αυχενική έχουν τα αποτέλεσμα και με τον υπέρηχο βγαίνει και το report! Και το νιπτ ακόμα στη γιατρο μου έδωσα αιμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.. σας έχασα λίγο. Περνάω δύσκολα με τον μικρό μου ειχε πυρετό 40  6 μέρες, εξάνθηματα, εμετούς , διάρροια μην τα πολυλογω είμαστε νοσοκομείο από χθες. Τον περασμένο μήνα είχαμε περάσει κοβιντ. Ε, το παιδί μου εμφάνισε αυτό το σπάνιο σύνδρομο μετά τον κοβιντ που λέγεται mis-c. Ευτυχώς δεν πρόλαβε να πειράξει ζωτικά όργανα. Χθες του βάλανε για 13 ώρες γ'σφαιρινη , του δίνουν και κορτιζόνη, αντιβιοτικά και από σήμερα ασπιρίνη προληπτικά για να μη πειράζουν ζωτικά όργανα. Ευτυχώς ο πυρετός από χθες έπεσε. Κορίτσια προσέξτε πολύ με τον κοβιντ ειδικά όσες έχετε παιδάκι ήδη. Εμάς στην αρχή ο παιδίατρος νόμιζε ότι ήταν κοξακι. Αλλά τελικά ήταν αυτό. Ήταν το πρώτο περιστατικό μου είπε με παιδάκι του που του συνέβη.

Κατά τα άλλα με την εγκυμοσύνη μια χαρά,τώρα κουράζομαι πολύ όλη μετά στο νοσοκομείο αλλά τι να κάνουμε ; Αρκεί να γίνει καλά και να βγούμε σύντομα.

  • Λυπημένη/-ος 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. σας έχασα λίγο. Περνάω δύσκολα με τον μικρό μου ειχε πυρετό 40  6 μέρες, εξάνθηματα, εμετούς , διάρροια μην τα πολυλογω είμαστε νοσοκομείο από χθες. Τον περασμένο μήνα είχαμε περάσει κοβιντ. Ε, το παιδί μου εμφάνισε αυτό το σπάνιο σύνδρομο μετά τον κοβιντ που λέγεται mis-c. Ευτυχώς δεν πρόλαβε να πειράξει ζωτικά όργανα. Χθες του βάλανε για 13 ώρες γ'σφαιρινη , του δίνουν και κορτιζόνη, αντιβιοτικά και από σήμερα ασπιρίνη προληπτικά για να μη πειράζουν ζωτικά όργανα. Ευτυχώς ο πυρετός από χθες έπεσε. Κορίτσια προσέξτε πολύ με τον κοβιντ ειδικά όσες έχετε παιδάκι ήδη. Εμάς στην αρχή ο παιδίατρος νόμιζε ότι ήταν κοξακι. Αλλά τελικά ήταν αυτό. Ήταν το πρώτο περιστατικό μου είπε με παιδάκι του που του συνέβη.

Κατά τα άλλα με την εγκυμοσύνη μια χαρά,τώρα κουράζομαι πολύ όλη μετά στο νοσοκομείο αλλά τι να κάνουμε ; Αρκεί να γίνει καλά και να βγούμε σύντομα.

Περαστικά σας!!! Να πάνε όλα καλά! Καημενουλι μικρακι.. Εμένα η γυναικολόγος μου σε αυτή την εγκυμοσύνη μου είπε "κοίτα μόνο να μην κολλήσεις κοβιντ, γιατί είναι άγνωστο έδαφος".. Και διαβάζω εδώ που σχεδόν όλες το περάσατε και έχω τρομοκρατηθει. 

Εμένα η γυναικολόγος μου μου γράφει κάθε μήνα εξετάσεις, το κλασικό πακετάκι της εγκυμοσύνης και ουρολογικες, συν καλλιέργεια κολπικου υγρού. Έκανα, για αυτό το μήνα υπέρηχο και είναι μια χαρά η μικρούλα και περιμένω τα αποτελέσματα των προαναφερθεντων εξετάσεων. 

Στις 25 είχα κάνει αμνιοπαρακεντηση και έχουμε τα αποτελέσματα για τα τρία βασικά σύνδρομα και με σιγουριά το φύλο. 

Ενα μεγάλο μπράβο σε όσες καταφέρνετε και δεν καπνίζετε! Εγώ δεν το κατάφερα ούτε στην πρώτη ούτε τώρα.. Και όταν προσπάθησα, νόμιζα ότι θα σκοτώσω άνθρωπο! 

Β επιπέδου θα κάνουμε προς το τέλος του μήνα. 

Τα έγραψα όλα μαζί, γιατί ρίχνω πολύ τρέξιμο με το παιδί και δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να ξαναμπώ. 

Καλές διακοπές σε όσες φύγουν, καλή υπομονή σε όσες είμαστε στη ρουτίνα! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα @Hope.2019 περαστικά να πάνε όλα καλα.

Κορίτσια για το τσιγάρο που είδα και εγώ καπνίστρια 10 χρόνια.... Στην πρώτη εκανα καμία τζουρα αέρα και πού. Τώρα θα κάνω ποιο πολλές απο 3 4 τζουρες γιατί εχω πολλά νεύρα και άγχος.... Πιστεύω οτι καλυτερα να κανείς καμία τζουρα γιατί και τα νεύρα και το άγχος δεν κανουν καλό.. Εχω και το άγχος που δεν νιώθω το μωρο και είμαι χαλιά... Μέσα μου και δεν είναι μόνο αυτό να σας πω την αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. σας έχασα λίγο. Περνάω δύσκολα με τον μικρό μου ειχε πυρετό 40  6 μέρες, εξάνθηματα, εμετούς , διάρροια μην τα πολυλογω είμαστε νοσοκομείο από χθες. Τον περασμένο μήνα είχαμε περάσει κοβιντ. Ε, το παιδί μου εμφάνισε αυτό το σπάνιο σύνδρομο μετά τον κοβιντ που λέγεται mis-c. Ευτυχώς δεν πρόλαβε να πειράξει ζωτικά όργανα. Χθες του βάλανε για 13 ώρες γ'σφαιρινη , του δίνουν και κορτιζόνη, αντιβιοτικά και από σήμερα ασπιρίνη προληπτικά για να μη πειράζουν ζωτικά όργανα. Ευτυχώς ο πυρετός από χθες έπεσε. Κορίτσια προσέξτε πολύ με τον κοβιντ ειδικά όσες έχετε παιδάκι ήδη. Εμάς στην αρχή ο παιδίατρος νόμιζε ότι ήταν κοξακι. Αλλά τελικά ήταν αυτό. Ήταν το πρώτο περιστατικό μου είπε με παιδάκι του που του συνέβη.

Κατά τα άλλα με την εγκυμοσύνη μια χαρά,τώρα κουράζομαι πολύ όλη μετά στο νοσοκομείο αλλά τι να κάνουμε ; Αρκεί να γίνει καλά και να βγούμε σύντομα.

Περαστικά σας εύχομαι κορίτσι μου! Να πάνε όλα καλά και να βγείτε σύντομα από το νοσοκομείο!!! 
 

Κορίτσια μου καλό σας απόγευμα ❤️❤️❤️  Τι κάνετε;; Εγώ σήμερα πήγα στα καταστήματα να δω περισσότερο τα καρότσια και είμαι ανάμεσα σε 2 ένα της peg perego και ένα άλλο freeon είναι 3 σε 1 γιατί θέλω κ το πορτ μπεμπέ σαν καλάθι και για να τον κοιμίζω εκεί στο δωμάτιο μου στην αρχή κ έτσι κ αλλιως θελουμε και το carseat! θα τα δω ξανά και στο Ίντερνετ αν και μου είπε η κοπέλα θα έρθουν και αλλά μετά τον Σεπτέμβρη! Τα έχετε υπόψην σας; 

πηγα και πήρα και μερικά ρουχαλάκια και δεν ήξερα τι να διαλέξω ήταν όλα τόσο ωραία χαχαχα! Τα βρήκα και σε καλές τιμές γιατί είχαν και παλιο στοκ και είχαν εκπτώσεις  πήρα κάποια 0-1 και 1-3 κ πήρα και κάτι 3-6 πιο λεπτό θα το βάλει προς Απρίλιο!!! Μου έδωσαν και μια λίστα με όλα τα πράγματα που χρειάζεται ένα μωράκι και τι χρειάζεται στην κλινικη!!! Μου πήρε κ η πεθερά μου αρκετά από το ταξίδι που πήγε τώρα! και από το κατάστημα μου είπαν ότι μου τα κρατάνε στην αποθήκη και όταν θα τα θέλω θα μου τα φέρουν αυτοί στο σπίτι! Όποτε καλύτερα γιατί τώρα δεν έχω κ που να τα βάλω! Ανυπομονώ κορίτσια να περάσουν οι μηνες να τον πάρω στην αγκαλιά μου…ακόμα στα μισά είμαι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. σας έχασα λίγο. Περνάω δύσκολα με τον μικρό μου ειχε πυρετό 40  6 μέρες, εξάνθηματα, εμετούς , διάρροια μην τα πολυλογω είμαστε νοσοκομείο από χθες. Τον περασμένο μήνα είχαμε περάσει κοβιντ. Ε, το παιδί μου εμφάνισε αυτό το σπάνιο σύνδρομο μετά τον κοβιντ που λέγεται mis-c. Ευτυχώς δεν πρόλαβε να πειράξει ζωτικά όργανα. Χθες του βάλανε για 13 ώρες γ'σφαιρινη , του δίνουν και κορτιζόνη, αντιβιοτικά και από σήμερα ασπιρίνη προληπτικά για να μη πειράζουν ζωτικά όργανα. Ευτυχώς ο πυρετός από χθες έπεσε. Κορίτσια προσέξτε πολύ με τον κοβιντ ειδικά όσες έχετε παιδάκι ήδη. Εμάς στην αρχή ο παιδίατρος νόμιζε ότι ήταν κοξακι. Αλλά τελικά ήταν αυτό. Ήταν το πρώτο περιστατικό μου είπε με παιδάκι του που του συνέβη.

Κατά τα άλλα με την εγκυμοσύνη μια χαρά,τώρα κουράζομαι πολύ όλη μετά στο νοσοκομείο αλλά τι να κάνουμε ; Αρκεί να γίνει καλά και να βγούμε σύντομα

.πω ρε κορίτσι μου 

Περαστικά του και γρήγορα σπίτι σας να ηρεμήσεις και εσύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...