Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

23 ώρες πρίν, Queen είπε:

Κορίτσια καλησπέρα @Hope.2019 περαστικά να πάνε όλα καλα.

Κορίτσια για το τσιγάρο που είδα και εγώ καπνίστρια 10 χρόνια.... Στην πρώτη εκανα καμία τζουρα αέρα και πού. Τώρα θα κάνω ποιο πολλές απο 3 4 τζουρες γιατί εχω πολλά νεύρα και άγχος.... Πιστεύω οτι καλυτερα να κανείς καμία τζουρα γιατί και τα νεύρα και το άγχος δεν κανουν καλό.. Εχω και το άγχος που δεν νιώθω το μωρο και είμαι χαλιά... Μέσα μου και δεν είναι μόνο αυτό να σας πω την αλήθεια 

Λίγες τζουρες καπου καπου λογικα δεν δημιουργουν προβλημα...αν μπορεις να μην το κατεβαζεις κανονικα ακομα καλυτερα. Εγω ακομα βασταω αλλα σκεφτομαι αν κανω ενα να μην κατεβασω καν τον καπνο. Εισαι πολυ αγχωμενη εξ αρχης, τι σε προβληματιζει κοπελα μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , Annie4 είπε:

Λίγες τζουρες καπου καπου λογικα δεν δημιουργουν προβλημα...αν μπορεις να μην το κατεβαζεις κανονικα ακομα καλυτερα. Εγω ακομα βασταω αλλα σκεφτομαι αν κανω ενα να μην κατεβασω καν τον καπνο. Εισαι πολυ αγχωμενη εξ αρχης, τι σε προβληματιζει κοπελα μου?

Προσπαθώ να μην το κατεβάζω τέρμα κάτω.

Κοιτά αν και εσύ θες τόσο πολύ μια δύο τζουρες δεν είναι τόσο κακό.

Είμαι πολύ.. Πολλά αλήθεια πολλά 

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2022 at 9:47 ΠΜ, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. σας έχασα λίγο. Περνάω δύσκολα με τον μικρό μου ειχε πυρετό 40  6 μέρες, εξάνθηματα, εμετούς , διάρροια μην τα πολυλογω είμαστε νοσοκομείο από χθες. Τον περασμένο μήνα είχαμε περάσει κοβιντ. Ε, το παιδί μου εμφάνισε αυτό το σπάνιο σύνδρομο μετά τον κοβιντ που λέγεται mis-c. Ευτυχώς δεν πρόλαβε να πειράξει ζωτικά όργανα. Χθες του βάλανε για 13 ώρες γ'σφαιρινη , του δίνουν και κορτιζόνη, αντιβιοτικά και από σήμερα ασπιρίνη προληπτικά για να μη πειράζουν ζωτικά όργανα. Ευτυχώς ο πυρετός από χθες έπεσε. Κορίτσια προσέξτε πολύ με τον κοβιντ ειδικά όσες έχετε παιδάκι ήδη. Εμάς στην αρχή ο παιδίατρος νόμιζε ότι ήταν κοξακι. Αλλά τελικά ήταν αυτό. Ήταν το πρώτο περιστατικό μου είπε με παιδάκι του που του συνέβη.

Κατά τα άλλα με την εγκυμοσύνη μια χαρά,τώρα κουράζομαι πολύ όλη μετά στο νοσοκομείο αλλά τι να κάνουμε ; Αρκεί να γίνει καλά και να βγούμε σύντομα.

Καλησπέρα κορίτσι. Πως είστε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι. Πως είστε?

Είμαστε από την Παρασκευή μέσα κάνει την θεραπεία του. Μας ανεβάζει ακόμα κάθε πρωί μέχρι 37.6. Ακόμα δεν πολύ τρώει κάτι τσιμπάει μέσα στη μέρα. Απλά σε σχέση με πριν δέκα μέρες που ξεκίνησε όλο αυτό και έκοψε το φαγητό κάτι είναι λέω. Επίσης ακόμα δεν έχει ενέργεια θέλει ο αγκαλιά και μας δείχνει το κρεβάτι και την πολυθρόνα στο δωμάτιο να ξαπλώσουμε. Σήμερα θα περάσουμε πάλι καρδιολόγο γιατί όπως σας είπα αυτό το μετά κοβιντ σύνδρομο επηρεάζει όλα τα όργανα μπορεί να αποβεί μοιραίο αν δεν το προλάβεις. Ευτυχώς το προλάβαμε. Κάναμε πάλι εξετάσεις αίματος επανάληψη και βλέπουμε. Αφού ρε κορίτσια όλοι οι γιατροί εδω στο Παίδων Πεντέλης μας είπαν ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό το σύνδρομο,συμβαίνει στο 1% των παιδιών που νόσησαν με απόσταση ένα μήνα από τη νόσηση συνήθως και συμβαίνει συνήθως σε παιδάκια λίγο πιο μεγάλα. Εμείς είμαστε πολύ άτυχοι που μας συνέβη και μάλιστα σε τόσο μικρή ηλικίας, είναι μόλις 18 μηνών.

 

@Annie4

  • Λυπημένη/-ος 8

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Είμαστε από την Παρασκευή μέσα κάνει την θεραπεία του. Μας ανεβάζει ακόμα κάθε πρωί μέχρι 37.6. Ακόμα δεν πολύ τρώει κάτι τσιμπάει μέσα στη μέρα. Απλά σε σχέση με πριν δέκα μέρες που ξεκίνησε όλο αυτό και έκοψε το φαγητό κάτι είναι λέω. Επίσης ακόμα δεν έχει ενέργεια θέλει ο αγκαλιά και μας δείχνει το κρεβάτι και την πολυθρόνα στο δωμάτιο να ξαπλώσουμε. Σήμερα θα περάσουμε πάλι καρδιολόγο γιατί όπως σας είπα αυτό το μετά κοβιντ σύνδρομο επηρεάζει όλα τα όργανα μπορεί να αποβεί μοιραίο αν δεν το προλάβεις. Ευτυχώς το προλάβαμε. Κάναμε πάλι εξετάσεις αίματος επανάληψη και βλέπουμε. Αφού ρε κορίτσια όλοι οι γιατροί εδω στο Παίδων Πεντέλης μας είπαν ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό το σύνδρομο,συμβαίνει στο 1% των παιδιών που νόσησαν με απόσταση ένα μήνα από τη νόσηση συνήθως και συμβαίνει συνήθως σε παιδάκια λίγο πιο μεγάλα. Εμείς είμαστε πολύ άτυχοι που μας συνέβη και μάλιστα σε τόσο μικρή ηλικίας, είναι μόλις 18 μηνών.

 

@Annie4

Δόξα τω Θεω που το προλάβατε, τυχεροί μέσα στην ατυχία σας. Είσαι κι εσύ έγκυος, έιναι ακομα δυσκολοτερο ολο αυτο να το αντιμετωπισεις αλλά θα τελειωσει συντομα και αισίως. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Είμαστε από την Παρασκευή μέσα κάνει την θεραπεία του. Μας ανεβάζει ακόμα κάθε πρωί μέχρι 37.6. Ακόμα δεν πολύ τρώει κάτι τσιμπάει μέσα στη μέρα. Απλά σε σχέση με πριν δέκα μέρες που ξεκίνησε όλο αυτό και έκοψε το φαγητό κάτι είναι λέω. Επίσης ακόμα δεν έχει ενέργεια θέλει ο αγκαλιά και μας δείχνει το κρεβάτι και την πολυθρόνα στο δωμάτιο να ξαπλώσουμε. Σήμερα θα περάσουμε πάλι καρδιολόγο γιατί όπως σας είπα αυτό το μετά κοβιντ σύνδρομο επηρεάζει όλα τα όργανα μπορεί να αποβεί μοιραίο αν δεν το προλάβεις. Ευτυχώς το προλάβαμε. Κάναμε πάλι εξετάσεις αίματος επανάληψη και βλέπουμε. Αφού ρε κορίτσια όλοι οι γιατροί εδω στο Παίδων Πεντέλης μας είπαν ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό το σύνδρομο,συμβαίνει στο 1% των παιδιών που νόσησαν με απόσταση ένα μήνα από τη νόσηση συνήθως και συμβαίνει συνήθως σε παιδάκια λίγο πιο μεγάλα. Εμείς είμαστε πολύ άτυχοι που μας συνέβη και μάλιστα σε τόσο μικρή ηλικίας, είναι μόλις 18 μηνών.

 

@Annie4

Να τελειώσει όλο αυτό να γυρίσετε σπίτι σας με ενέργεια και όλοι καλά!Πω πω τι τραβήξατε! όλα να πάνε καλα μέσα από την ψυχή μου!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Είμαστε από την Παρασκευή μέσα κάνει την θεραπεία του. Μας ανεβάζει ακόμα κάθε πρωί μέχρι 37.6. Ακόμα δεν πολύ τρώει κάτι τσιμπάει μέσα στη μέρα. Απλά σε σχέση με πριν δέκα μέρες που ξεκίνησε όλο αυτό και έκοψε το φαγητό κάτι είναι λέω. Επίσης ακόμα δεν έχει ενέργεια θέλει ο αγκαλιά και μας δείχνει το κρεβάτι και την πολυθρόνα στο δωμάτιο να ξαπλώσουμε. Σήμερα θα περάσουμε πάλι καρδιολόγο γιατί όπως σας είπα αυτό το μετά κοβιντ σύνδρομο επηρεάζει όλα τα όργανα μπορεί να αποβεί μοιραίο αν δεν το προλάβεις. Ευτυχώς το προλάβαμε. Κάναμε πάλι εξετάσεις αίματος επανάληψη και βλέπουμε. Αφού ρε κορίτσια όλοι οι γιατροί εδω στο Παίδων Πεντέλης μας είπαν ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό το σύνδρομο,συμβαίνει στο 1% των παιδιών που νόσησαν με απόσταση ένα μήνα από τη νόσηση συνήθως και συμβαίνει συνήθως σε παιδάκια λίγο πιο μεγάλα. Εμείς είμαστε πολύ άτυχοι που μας συνέβη και μάλιστα σε τόσο μικρή ηλικίας, είναι μόλις 18 μηνών.

 

@Annie4

Περαστικά να είναι κορίτσι μου, εύχομαι να βγείτε γρήγορα κ να επανέλθει το παιδάκι σου! Κουράγιο κ δύναμη, όλα καλά θα πάνε!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια 

Μου βγαίνει ο φρονιμίτης και έχει πρηστεί το ούλο μου καιμποναει απίστευτα κ όταν καταπίνω φανταστείτε ο γιατρός μου είπε αμοξιλ καιο γυναικολόγος συμφωνησε λέτε να έχω θέμα με την αμοξιλ;; 

Αχ δε θα ηρεμήσουμε ποτέ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Ellidr είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

Μου βγαίνει ο φρονιμίτης και έχει πρηστεί το ούλο μου καιμποναει απίστευτα κ όταν καταπίνω φανταστείτε ο γιατρός μου είπε αμοξιλ καιο γυναικολόγος συμφωνησε λέτε να έχω θέμα με την αμοξιλ;; 

Αχ δε θα ηρεμήσουμε ποτέ....

Όχι, μην ανησυχείς! Ο δικός μου μού ξεκαθάρισε πως φοβόμαστε άδικα, τα αντιβιοτικά που μας δίνουν δεν διαπερνούν τον πλακούντα, και αν τον διαπερνούν δεν είναι σε ποσότητα ικανή να βλάψουν το εμβρυο! Εγώ παιρνω κάθε μήνα προληπτικά 5 μέρες ceclor ή rulid σκέψου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , marpi91 είπε:

Όχι, μην ανησυχείς! Ο δικός μου μού ξεκαθάρισε πως φοβόμαστε άδικα, τα αντιβιοτικά που μας δίνουν δεν διαπερνούν τον πλακούντα, και αν τον διαπερνούν δεν είναι σε ποσότητα ικανή να βλάψουν το εμβρυο! Εγώ παιρνω κάθε μήνα προληπτικά 5 μέρες ceclor ή rulid σκέψου! 

Αχ σ ευχαριστώ πολύ 

Θα ξεκινήσω το πρωί γιατί δε μπορώ. Ούτε να καταπιω από το πόνο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellidr είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

Μου βγαίνει ο φρονιμίτης και έχει πρηστεί το ούλο μου καιμποναει απίστευτα κ όταν καταπίνω φανταστείτε ο γιατρός μου είπε αμοξιλ καιο γυναικολόγος συμφωνησε λέτε να έχω θέμα με την αμοξιλ;; 

Αχ δε θα ηρεμήσουμε ποτέ....

Μην φοβάσαι πήρα και εγώ αντιβιοτικό στην εγκυμοσύνη που ποτέ δεν παιρνω φαντάσου! Μην ανησυχείς πάρε να νιώσεις κ καλύτερα! Οι γιατροί ξέρουν τι μας δίνουν! Περαστικά κορίτσι μου 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς είστε κορίτσια γλυκά;

Εγώ αν και σε διακοπές στην τσίτα είμαι. Μπήκα χτες αισίως στην 20η εβδομάδα και ακόμη τον μπεμπουλη δεν τον έχω νιώσει. Φοβάμαι τόσο πολύ. 

Με δεδομένο ότι είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου θα έπρεπε να τον έχω καταλάβει εδώ και κάνα διβδομαδο. Αλλά τίποτα. Και αργεί το ραντεβού με τον γιατρο ρε γμτ (24/8)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ολετ είπε:

Πώς είστε κορίτσια γλυκά;

Εγώ αν και σε διακοπές στην τσίτα είμαι. Μπήκα χτες αισίως στην 20η εβδομάδα και ακόμη τον μπεμπουλη δεν τον έχω νιώσει. Φοβάμαι τόσο πολύ. 

Με δεδομένο ότι είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου θα έπρεπε να τον έχω καταλάβει εδώ και κάνα διβδομαδο. Αλλά τίποτα. Και αργεί το ραντεβού με τον γιατρο ρε γμτ (24/8)

Καλησπέρα! Μήπως έχεις πρόσθιο πλακούντα κορίτσι μου? Επίσης, διαβάζω παντού πως είναι φυσιολογικό μέχρι και την 25η εβδομάδα να μην νιώθεις κάτι. Ακούμε όλες αυτές τις γενικεύσεις, ότι επειδή είναι 2η εγκυμοσύνη πρέπει καλά και ντε να το ακούσεις νωρίτερα και τρομαζουμε, αλλά κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Μπορεί η θέση του μωρού να μην ευνοεί την κατάσταση ή να κινείται όσο κινείσαι κι εσύ και να μην το καταλαβαίνεις! Εγώ λεω να μην φοβάσαι και να χαρείς χωρίς άγχος τις διακοπές σου!!! 

Καλησπέρα κορίτσια! Όσες έχετε πάει ήδη διακοπές, πως διαχειριζεστε το θέμα του μαγιό? Αλλάζετε με το που θα βγείτε? Ή αν έχετε σκοπό να ξαναβουτηξετε σε κανένα 30λεπτο περιμένετε? Σκέφτομαι πως θα πρέπει να αλλάζω 4 5 μαγιό και κάπως βαριέμαι και μόνο στην ιδέα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...