Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Κορίτσια, ξέρετε κάποιες εταιρίες που στέλνουν δείγματα δωρεάν; 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς αλλά εγώ είχα κάνει αίτηση στο babyspace.gr. Βάζεις τα στοιχεία σου και σου στέλνουν ένα gift box, έχει διαφορά δείγματα από κρέμες για τη μαμά και το μωρό, ένα μπιμπερο με πιπίλα, δείγματα για απορρυπαντικό ρούχων του μωρού και ενημερωτικά φυλλάδια. Είναι ενδιαφέρον και δωρεάν. Κάνε μια αίτηση δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Εσύ για τι δείγματα εννοείς;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για άλλη μια φορά! Σήμερα, ο δεύτερος γενετιστής μας είπε ότι εφόσον ο άντρας μου είναι αρτιμελής, πάρα την έλλειψη αυτής της σειράς χρωμοσωματων, το πιο πιθανό είναι να μην εμφανίσει πρόβλημα ούτε η μικρή.. Δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι πριν φτάσει τα τρία, αλλά δεν θεωρούν ότι πρέπει να κάνουμε διακοπή κύησης! Για το στάδιο που είμαστε, νομίζω ότι είναι η καλύτερη δυνατή εξέλιξη. 

Εύχομαι από δω και πέρα όλες να έχουμε να μοιραστούμε μόνο ευχάριστα νέα! Ευχαριστώ για τη στήριξη σας και πάλι! 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Freedom1998 είπε:

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς αλλά εγώ είχα κάνει αίτηση στο babyspace.gr. Βάζεις τα στοιχεία σου και σου στέλνουν ένα gift box, έχει διαφορά δείγματα από κρέμες για τη μαμά και το μωρό, ένα μπιμπερο με πιπίλα, δείγματα για απορρυπαντικό ρούχων του μωρού και ενημερωτικά φυλλάδια. Είναι ενδιαφέρον και δωρεάν. Κάνε μια αίτηση δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Εσύ για τι δείγματα εννοείς;

Έκανα ναι. Αυτό εννοούσα

μου είπαν θα μου τα στείλουν στους επόμενους 2 μήνες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για άλλη μια φορά! Σήμερα, ο δεύτερος γενετιστής μας είπε ότι εφόσον ο άντρας μου είναι αρτιμελής, πάρα την έλλειψη αυτής της σειράς χρωμοσωματων, το πιο πιθανό είναι να μην εμφανίσει πρόβλημα ούτε η μικρή.. Δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι πριν φτάσει τα τρία, αλλά δεν θεωρούν ότι πρέπει να κάνουμε διακοπή κύησης! Για το στάδιο που είμαστε, νομίζω ότι είναι η καλύτερη δυνατή εξέλιξη. 

Εύχομαι από δω και πέρα όλες να έχουμε να μοιραστούμε μόνο ευχάριστα νέα! Ευχαριστώ για τη στήριξη σας και πάλι! 

Εξαιρετικά τα νέα!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα από νωρίς τράχηλο γύρω στο 2 με χοάνη και τον κρατήσαμε σταθερά με ξεκούραση και glopir προς τις τελευταίες εβδομάδες για τις συσπάσεις. Σε αυτή την εγκυμοσύνη εδώ και λίγες μέρες έχω πόνο χαμηλά το νιώθω σαν τεράστιο βάρος που βαραίνει προς τα κάτω στον κόλπο και ταυτόχρονα φτάνει μέχρι τους προσαγωγούς. Το είπα στον γιατρό μου γιατί είναι εκτός αυτές τις μέρες και μου είπε να πάω αύριο στο Ρέα να κάνω υπερήχο με ένα συνεργάτη του οπωσδήποτε γιατί φοβάται για τον τράχηλο μιας και έχω ιστορικό. Μήπως κάποια αντιμετωπίζει τέτοιους είδους πόνο; Ανησυχώ και έχω πολύ αγωνία για αύριο. Ο γιατρός επιστρέφει Τετάρτη και έτσι κι αλλιώς έχω και τότε ραντεβού μαζί του.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα από νωρίς τράχηλο γύρω στο 2 με χοάνη και τον κρατήσαμε σταθερά με ξεκούραση και glopir προς τις τελευταίες εβδομάδες για τις συσπάσεις. Σε αυτή την εγκυμοσύνη εδώ και λίγες μέρες έχω πόνο χαμηλά το νιώθω σαν τεράστιο βάρος που βαραίνει προς τα κάτω στον κόλπο και ταυτόχρονα φτάνει μέχρι τους προσαγωγούς. Το είπα στον γιατρό μου γιατί είναι εκτός αυτές τις μέρες και μου είπε να πάω αύριο στο Ρέα να κάνω υπερήχο με ένα συνεργάτη του οπωσδήποτε γιατί φοβάται για τον τράχηλο μιας και έχω ιστορικό. Μήπως κάποια αντιμετωπίζει τέτοιους είδους πόνο; Ανησυχώ και έχω πολύ αγωνία για αύριο. Ο γιατρός επιστρέφει Τετάρτη και έτσι κι αλλιώς έχω και τότε ραντεβού μαζί του.

Δυστυχώς δεν έχω νιώσει κάτι παρόμοιο.

Εύχομαι αύριο να είναι όλα καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellidr είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Ποια έχει ξεκινήσει να φτιάχνει βαλίτσα μαιευτηρίου;; 

Λέω σήμερα να πάω να ψωνίζω σιγά σιγά να την φτιάξω να είμαι έτοιμη 

Τι λέτε;;

Καλημέρα!Εγώ στο πρώτο την είχα φτιάξει γύρω στις 30 εβδομάδες κι αυτό γιατί δεν ήξερα αν θα γεννήσω αύριο πχ λόγω υπολοιπομενης ανάπτυξης. Εγώ λέω να κάνεις ότι θα σε κάνει να νοιώθει πιο ήρεμη. Αν την ετοιμάσεις και έτσι νιώθεις ήρεμη να το κάνεις. Δες τι χρειάζεται να πάρεις ανάλογα που θα γεννήσεις. Πχ στο ιδιωτικό θες ελάχιστα πράγματα ενώ στο δημόσιο σχεδόν τα πάντα. Κάνε μια ερώτηση στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις να σου πουν τι θα χρειαστεί να έχεις μαζί σου.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellidr είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Ποια έχει ξεκινήσει να φτιάχνει βαλίτσα μαιευτηρίου;; 

Λέω σήμερα να πάω να ψωνίζω σιγά σιγά να την φτιάξω να είμαι έτοιμη 

Τι λέτε;;

Καλημέρα 

Εγω λεω από Οκτώβρη να την φτιάξω! Γιατί μια βόλτα που έκανα στα καταστήματα τώρα έρχονται τα χειμερινά ρουχαλάκια κ τώρα αρχισα να παιρνω! Ελάχιστα πραγματάκια πήρα. Μου έφεραν κ κάποια δώρο κ εγώ πήρα ελάχιστα! 

θα σας δώσουν λίστα τι να πάρετε μαζί σας; 
 

θα κάνετε δυο βαλίτσες μια δικιά σας μια του μωρού;; 
 

εγω αύριο που θα είμαι σπίτι, σήμερα φεύγουμε από τις διακοπες, θα πάω να κλείσω το καρότσι και τα υπόλοιπα πράγματα! 

18 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα από νωρίς τράχηλο γύρω στο 2 με χοάνη και τον κρατήσαμε σταθερά με ξεκούραση και glopir προς τις τελευταίες εβδομάδες για τις συσπάσεις. Σε αυτή την εγκυμοσύνη εδώ και λίγες μέρες έχω πόνο χαμηλά το νιώθω σαν τεράστιο βάρος που βαραίνει προς τα κάτω στον κόλπο και ταυτόχρονα φτάνει μέχρι τους προσαγωγούς. Το είπα στον γιατρό μου γιατί είναι εκτός αυτές τις μέρες και μου είπε να πάω αύριο στο Ρέα να κάνω υπερήχο με ένα συνεργάτη του οπωσδήποτε γιατί φοβάται για τον τράχηλο μιας και έχω ιστορικό. Μήπως κάποια αντιμετωπίζει τέτοιους είδους πόνο; Ανησυχώ και έχω πολύ αγωνία για αύριο. Ο γιατρός επιστρέφει Τετάρτη και έτσι κι αλλιώς έχω και τότε ραντεβού μαζί του.

Κορίτσι μου καλημέρα 

ουτε εγώ ένιωσα κάτι τέτοιο! Θα περιμένουμε να μας πεις! Μήπως στρεσαριστικες η κουράστηκες από το παιδάκι σου με την περιπέτεια σας; Ισως για αυτό! Ελπίζω να μην είναι κάτι :) 

Κορίτσια ελάτε εδώ που είμαστε πιο μεγάλη παρεα

@Mara kwni @Sofistel

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 45 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα 

Εγω λεω από Οκτώβρη να την φτιάξω! Γιατί μια βόλτα που έκανα στα καταστήματα τώρα έρχονται τα χειμερινά ρουχαλάκια κ τώρα αρχισα να παιρνω! Ελάχιστα πραγματάκια πήρα. Μου έφεραν κ κάποια δώρο κ εγώ πήρα ελάχιστα! 

θα σας δώσουν λίστα τι να πάρετε μαζί σας; 
 

θα κάνετε δυο βαλίτσες μια δικιά σας μια του μωρού;; 
 

εγω αύριο που θα είμαι σπίτι, σήμερα φεύγουμε από τις διακοπες, θα πάω να κλείσω το καρότσι και τα υπόλοιπα πράγματα! 

Κορίτσι μου καλημέρα 

ουτε εγώ ένιωσα κάτι τέτοιο! Θα περιμένουμε να μας πεις! Μήπως στρεσαριστικες η κουράστηκες από το παιδάκι σου με την περιπέτεια σας; Ισως για αυτό! Ελπίζω να μην είναι κάτι :) 

Κορίτσια ελάτε εδώ που είμαστε πιο μεγάλη παρεα

@Mara kwni @Sofistel

Ναι κουράστηκα από τέλος Ιουλίου μέχρι τώρα με αυτήν τη περιπέτεια. Αλλά και η κούραση άμα έχεις και ιστορικό μπορεί να επιβαρυνθεί ο τράχηλος. Ελπίζω να είναι όλα καλά ή αν έχει μειωθεί να το προλάβουμε. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχε χρειαστεί περίδεση ή πέσσο ελπίζω ναην χρειαστεί και τώρα. Πάντως σήμερα είμαι καλύτερα απλα άμα κάτσω αρκετά όρθια με πιάνει. 

Για την βαλίτσα εγώ θα γεννήσω σε ιδιωτικό και μας δίνουν λίστα και πραγματικά είναι ελάχιστα αυτά που χρειάζονται. Μόνο είδη προσωπικής υγιεινής, χτένα, νυχτικά θηλασμού σουτιέν κλπ. Σέρβιετες λοχείας σου παρέχουν μια ολόκληρη συσκευασία όπως και κάτι εσώρουχα με δίχτυ. Λανολίνη για το θηλασμό επίσης χρειάζεται. Για το μωρό μόνο ρούχα εξόδου και όταν φεύγουμε με το μωρό και το αβγό θέλουν για να μπει το παιδί εκεί στο μαιευτήριο και να φύγουμε με το αυτοκίνητο. Τίποτα άλλο. Τα ντυνουν εκεί με τα δικά τους και τα αλλάζουν με τις δικές τους πάνες. Επίσης αν δεν τα πας καλά όπως εγώ που είχα μέσα τις θηλές μου είχαν δώσει ψευδοθηλες και κάθε φορά τις αποστειρώναν. Τώρα στο δεύτερο μωρό είναι οκ πιστεύω οι θηλές μου. Αλλά θα δείξει. Εγώ σκέφτομαι να πάρω και κοχύλια θηλασμού γιατί στο πρώτο παιδί που θηλασε λίγο και έκανα και αντλήσεις γιατί μπήκε στη μονάδα υπέφερα και δεν ήθελα τίποτα να ακουμπά τις θήκες μου ,οπότε πιστεύω τα κοχύλια θα είναι σωτήρια. Α, και επιθέματα στήθους εννοείται γιατί μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός τρέχει το στήθος.

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εγω βαλιτσουλα λέω να κάνω μόλις κλείσω τον 6ο με το καλό! 

Πηρα και τον ατμομαγειρα με μπλέντερ της philips Avent και ελπίζω να βγει καλή αγορά! Όσες γνωστές μου έχουν μωρά πίνουν νερό στο όνομά του, λένε πως είναι μεγάλη ευκολία! 

Επίσης, για όσες ψάχνετε καρότσι, είδα και το electa της inglesina που είναι πιο οικονομικό από το aptica xt, ρίξτε μια ματιά! Το aptica μου είπαν δεν προβλέπεται να βγει σύντομα σε καλή προσφορά πάλι, ίσως καποια μικρότερη έκπτωση στο black Friday.  

@Hope.2019 ο πεσσος δεν ειναι τίποτα κορίτσι μου, μπορει να τον τοποθετήσει και στο ιατρείο του! Εγω εχω και περίδεση και πεσσό. Στείλε να μας πεις πως πηγε η εξέταση.

Σιδερένιο να ειναι και το παιδάκι σου, μονο υγεία εύχομαι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω θα αργήσω να την φτιάξω. Σε πρώτη φάση λέω να ξεκινήσω με το δωμάτιο να έχει βαφτεί μέχρι Αρχές Οκτωβρίου και να βάζω σιγά σιγά τα πραγματάκια.

Γεννάει καμία Ιασω?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα!Εγώ στο πρώτο την είχα φτιάξει γύρω στις 30 εβδομάδες κι αυτό γιατί δεν ήξερα αν θα γεννήσω αύριο πχ λόγω υπολοιπομενης ανάπτυξης. Εγώ λέω να κάνεις ότι θα σε κάνει να νοιώθει πιο ήρεμη. Αν την ετοιμάσεις και έτσι νιώθεις ήρεμη να το κάνεις. Δες τι χρειάζεται να πάρεις ανάλογα που θα γεννήσεις. Πχ στο ιδιωτικό θες ελάχιστα πράγματα ενώ στο δημόσιο σχεδόν τα πάντα. Κάνε μια ερώτηση στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις να σου πουν τι θα χρειαστεί να έχεις μαζί σου.

@Hope.2019 @Rafaela_123Θα γεννήσω σε ιδιωτικό γιατί θέλω να παραμείνω με τον γιατρό μου που κάναμε μαζί και την εξωσωματική δεν τον αποχωρίζομαι χαχαχα 

Πήρα λίγα πράγματακια τώρα 

Και θα ρωτήσω στη κλινική τι παρέχουν 

Επίσης λέω μια βαλίτσα και για μένα και για το μωρό 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά κορίτσια. Πήγα στο Ρέα. Τράχηλος 3.3 κλειστός ευτυχώς. Απλά το μωρό είναι με κεφάλι κάτω και πιέζει τον τράχηλο μου είπε η γιατρός εκεί για αυτό πονάω. 23+5 σήμερα και είναι 580 γραμμάρια. Όλα φυσιολογικα. Ηρέμησα αρκετά γιατί στο γιο μου είχα θέμα από νωρίς με τον τράχηλο.

3 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

@Hope.2019 @Rafaela_123Θα γεννήσω σε ιδιωτικό γιατί θέλω να παραμείνω με τον γιατρό μου που κάναμε μαζί και την εξωσωματική δεν τον αποχωρίζομαι χαχαχα 

Πήρα λίγα πράγματακια τώρα 

Και θα ρωτήσω στη κλινική τι παρέχουν 

Επίσης λέω μια βαλίτσα και για μένα και για το μωρό 

 

 

Εννοείται αφού θα είσαι σε ιδιωτικό μια βαλίτσα είναι υπέρ αρκετή. Για το μωρό δεν θες απολύτως τίποτα εκτός των ρούχων εξόδου. 

  • Μου αρέσει 6

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...