Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , marpi91 είπε:

@Sisii λοιπόν έχει ανέβει πολύ ωραίο βιντεακι στο fb από την μαία της ομάδας Ωκυτοκινη - μητρικός θηλασμός και τα λέει όλα πολύ αναλυτικά για την αγορά θηλαστρου. Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε στην απόφαση να μην αγοράσω αλλά να νοικιάσω και σίγουρα να μην δανειστώ από γνωστή (δεν φαντάζεσαι τι κίνδυνο κρύβει για το μωρό)! 

Καλέ τι 3,7!!! Τι νούμερα ωραία είναι αυτά που έχετε οι περισσότερες! Εγώ στη Β επιπέδου ήμουν στο 2,8 κλειστός με περιδεση και πεσσό!!! 

Αχού μεγαλωσεεε! Κι εμείς αύριο έχουμε ραντεβού! Στην αυχενική ήταν  620 γρ., για να δούμε πόσο πήρε! Πιστεύω τώρα θα μου γράψει καμπύλη ζαχάρου να κάνω,  εχω και τη βυθοσκόπηση και πίεση ματιών τη Δευτέρα.. πλησιαζουμεεε!!!!

Είχα θέμα με τον τράχηλο στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά σε αυτήν προς το παρόν πάει καλά! Φτου φτου! Απλά το παρακολουθούμε τώρα γιατί πιέζει το κεφαλάκι τον τράχηλο. Με το καλό όλα και για την βυθοσκοπηση τίποτα δεν είναι μην ανησυχείς. Στο λέω γιατί άκουγα κι εγώ διάφορα και είχα τρομάξει χαχαχα.

Κορίτσια θα κάνετε όλες καμπύλη; Εμένα μου είπε επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα διαβήτη αυτή τη φορά δεν θα κάνουμε καμπύλη απλά τώρα αυτή την εβδομάδα θα κάνω με τις υπόλοιπες του μήνα και γλυκοζυλιομένη. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Είχα θέμα με τον τράχηλο στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά σε αυτήν προς το παρόν πάει καλά! Φτου φτου! Απλά το παρακολουθούμε τώρα γιατί πιέζει το κεφαλάκι τον τράχηλο. Με το καλό όλα και για την βυθοσκοπηση τίποτα δεν είναι μην ανησυχείς. Στο λέω γιατί άκουγα κι εγώ διάφορα και είχα τρομάξει χαχαχα.

Κορίτσια θα κάνετε όλες καμπύλη; Εμένα μου είπε επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα διαβήτη αυτή τη φορά δεν θα κάνουμε καμπύλη απλά τώρα αυτή την εβδομάδα θα κάνω με τις υπόλοιπες του μήνα και γλυκοζυλιομένη. 

Εμένα θα μου την γράψει τώρα που θα πάω για υπέρηχο στις 22 του μήνα. Άρα γύρω στις 26-27 εβδομάδες θα την κάνω εγώ. Και έχω κάνει ήδη μια ακόμη στις 18 εβδομάδες γιατί έχω αντίσταση στην ινσουλίνη λόγω ΣΠΩ, οποτε ήθελε να την δει και από πιο νωρίς. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Ευχαριστώ, κορίτσια! Εγώ αν μπορέσω να θηλάσω, έχω την δυνατότητα να θηλάσω μέχρι να γίνει ενός χρόνου. Οποτε, μπορω να κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Απλώς, ανησυχώ μήπως πάθω κάτι και πρέπει να βγάζω το γαλα από το στηθος για να μην πετρώνει κτλ. Τότε δεν θα πρέπει να το έχω έτοιμο; Ή να το παραγγείλω μόνο οταν το χρειαστώ και όλα καλά; 

εγω για όλα αυτά θα πάρω δική μου μαία...γιατι θέλω να θυλάσω 1 χρόνο οπότε δεν θέλω απο λαθος χειρισμό να το χασω....θυλαστρο και εγω ίσως νοικιάσω για αρχη και μετα θα πάρω εαν χρειαστει medela

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Εμένα θα μου την γράψει τώρα που θα πάω για υπέρηχο στις 22 του μήνα. Άρα γύρω στις 26-27 εβδομάδες θα την κάνω εγώ. Και έχω κάνει ήδη μια ακόμη στις 18 εβδομάδες γιατί έχω αντίσταση στην ινσουλίνη λόγω ΣΠΩ, οποτε ήθελε να την δει και από πιο νωρίς. 

και εγω με ΣΠΩ αλλά χωρις αντισταση... την εκανα και όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκέφτομαι να νοικιάσω νοσοκομειακο γιστι λένε στην αρχή δε θηλάζει πολύ και μπορεί να κοπεί το γάλα σου (?) οποία ξέρει ας δοορθωσει. ερωτηση: με τη χρήση θήλαστρου μπορεί να εχεις μεγαλύτερη πτώση στήθους?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Είχα θέμα με τον τράχηλο στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά σε αυτήν προς το παρόν πάει καλά! Φτου φτου! Απλά το παρακολουθούμε τώρα γιατί πιέζει το κεφαλάκι τον τράχηλο. Με το καλό όλα και για την βυθοσκοπηση τίποτα δεν είναι μην ανησυχείς. Στο λέω γιατί άκουγα κι εγώ διάφορα και είχα τρομάξει χαχαχα.

Κορίτσια θα κάνετε όλες καμπύλη; Εμένα μου είπε επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα διαβήτη αυτή τη φορά δεν θα κάνουμε καμπύλη απλά τώρα αυτή την εβδομάδα θα κάνω με τις υπόλοιπες του μήνα και γλυκοζυλιομένη. 

Εγω δεν ξέρω αν θα μου γράψει για καμπύλη, καθώς οι 2 εξετάσεις μου για γλυκόζυλιωμενη ήταν 5,3 και 4,5 πολύ χαμηλές. Αλλά αν κρίνω από οοολες αυτές τις εξετάσεις που με στέλνει γενικά, δεν βλέπω να τη γλιτώνω!!! 

Για τη βυθοσκόπηση ξέρω μόνο ότι θα μου βάλει κάποιο αναισθητικό και μετά θα βλέπω θολά, ελπίζω να μην πονάει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , marpi91 είπε:

Εγω δεν ξέρω αν θα μου γράψει για καμπύλη, καθώς οι 2 εξετάσεις μου για γλυκόζυλιωμενη ήταν 5,3 και 4,5 πολύ χαμηλές. Αλλά αν κρίνω από οοολες αυτές τις εξετάσεις που με στέλνει γενικά, δεν βλέπω να τη γλιτώνω!!! 

Για τη βυθοσκόπηση ξέρω μόνο ότι θα μου βάλει κάποιο αναισθητικό και μετά θα βλέπω θολά, ελπίζω να μην πονάει! 

Καθόλου δεν πονάει απλά λίγο κάνεις υπομονή μετά να σου βάλει μπροστά ένα φακό και κρατάς λίγο το μάτι ανοιχτό. Κατά τα άλλα δεν πονάει καθόλου. Απλά να με πας με συνοδό γιατί μετά για περίπου δύο ώρες θα βλέπεις θολά πάρα πολύ 

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εγω δεν ξέρω αν θα μου γράψει για καμπύλη, καθώς οι 2 εξετάσεις μου για γλυκόζυλιωμενη ήταν 5,3 και 4,5 πολύ χαμηλές. Αλλά αν κρίνω από οοολες αυτές τις εξετάσεις που με στέλνει γενικά, δεν βλέπω να τη γλιτώνω!!! 

Για τη βυθοσκόπηση ξέρω μόνο ότι θα μου βάλει κάποιο αναισθητικό και μετά θα βλέπω θολά, ελπίζω να μην πονάει! 

Για ποιο λόγο θα κάνεις τη βυθοσκοπηση; Ρωτάω γιατί εγώ είχα μυωπία παλιότερα, έχω κάνει λέιζερ 3 χρόνια τώρα βέβαια. Φαντάζομαι θα πρέπει να περάσω κ εγώ οφθαλμίατρο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Κορίτσια οι αστραγαλοι  σας έχουν πρηστεί  καθόλου???

Γενικά και το πέλμα και το χέρι. Πάλι με φορεμένη την βέρα θα γεννήσω χαχα

8 ώρες πρίν, lazy_bee είπε:

και εγω σκέφτομαι να νοικιάσω νοσοκομειακο γιστι λένε στην αρχή δε θηλάζει πολύ και μπορεί να κοπεί το γάλα σου (?) οποία ξέρει ας δοορθωσει. ερωτηση: με τη χρήση θήλαστρου μπορεί να εχεις μεγαλύτερη πτώση στήθους?

Δεν ισχύει αυτό, δεν κόβεται όσο προσφέρεις κατεβάζεις. Απλά θα το έχεις το μωρο συνέχεια στο στήθος και μην ακούσεις καμία μπουρδαεκει μέσα, το έχουν λες και το χουν τάμα να απολαρδιωνουν τις γυναίκες. Μπες στην ομάδα του φεησμπουκ Αττική εθελοντική ομάδα θηλασμού και αααααν χρειαστεί καλύτερα να απευθυνθείς σε μιασυμβουλο πριν κάνεις το οτιδήποτε 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Maritsaki είπε:

 

Για ποιο λόγο θα κάνεις τη βυθοσκοπηση; Ρωτάω γιατί εγώ είχα μυωπία παλιότερα, έχω κάνει λέιζερ 3 χρόνια τώρα βέβαια. Φαντάζομαι θα πρέπει να περάσω κ εγώ οφθαλμίατρο;

Λοιπόν! Μεγαααλη κουβέντα! Ο γυναικολόγος μου θεωρεί πως μέχρι να πάρει στα χέρια του το μωρό η προτεραιότητα του είναι η υγεία της μαμάς! Με έχει στείλει σε οδοντίατρο, υπέρηχο μαστών, τρίπλεξ καρδιάς και τώρα σε οφθαλμίατρο. Κυριως για να ελέγξει αν έχω μυωπία και πίεση στα μάτια (αν υπάρχει  πίεση δεν κάνει να γεννήσουμε φυσιολογικά π.χ.). Τώρα, η βυθοσκόπηση συγκεκριμένα, δεν ξέρω καν τι διαγιγνωσκει!!! Τη Δευτέρα θα ξέρω περισσότερα! 

14 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Κορίτσια οι αστραγαλοι  σας έχουν πρηστεί  καθόλου???

Μοοοονο οι αστραγαλοι;! Εδώ και μερικές μέρες νιώθω γενικά πρησμένη! Έβγαλα και βέρα και μονόπετρο, είπα θα μου κοπεί το δάχτυλο! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 hours ago, Ολετ said:

Γενικά και το πέλμα και το χέρι. Πάλι με φορεμένη την βέρα θα γεννήσω χαχα

Δεν ισχύει αυτό, δεν κόβεται όσο προσφέρεις κατεβάζεις. Απλά θα το έχεις το μωρο συνέχεια στο στήθος και μην ακούσεις καμία μπουρδαεκει μέσα, το έχουν λες και το χουν τάμα να απολαρδιωνουν τις γυναίκες. Μπες στην ομάδα του φεησμπουκ Αττική εθελοντική ομάδα θηλασμού και αααααν χρειαστεί καλύτερα να απευθυνθείς σε μιασυμβουλο πριν κάνεις το οτιδήποτε 

και,τι γίνεται αν είσαι στο μαιευτηριο και σου παίρνουν το μωρό? 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Ολετ είπε:

Γενικά και το πέλμα και το χέρι. Πάλι με φορεμένη την βέρα θα γεννήσω χαχα

Δεν ισχύει αυτό, δεν κόβεται όσο προσφέρεις κατεβάζεις. Απλά θα το έχεις το μωρο συνέχεια στο στήθος και μην ακούσεις καμία μπουρδαεκει μέσα, το έχουν λες και το χουν τάμα να απολαρδιωνουν τις γυναίκες. Μπες στην ομάδα του φεησμπουκ Αττική εθελοντική ομάδα θηλασμού και αααααν χρειαστεί καλύτερα να απευθυνθείς σε μιασυμβουλο πριν κάνεις το οτιδήποτε 

Εμένα να σου πω την αλήθεια επειδή η μικρή ήταν πολύ λαίμαργη και έπεσε με τα μούτρα και μου μάτωσε τις θηλες, μου κόπηκε το γάλα.. Για σχετικά αρκετό καιρό. Ευτυχώς από το "Έλενα" επιμένουν πολύ στο θηλασμό και με βοήθησαν από το νοσοκομείο. Επίσης, με βοήθησε πάρα πολύ η παιδίατρος μας. Πέρα από τις πρακτικές συμβουλές που έδωσε, μου έγραψε να πάρω και ένα σκεύασμα, με τσουκνίδα, λίγο ακριβούτσικο, αλλά αμέσως κατέβασα πολύ γάλα. Μόλις μπήκε αυτό σε σειρά, όλα πήγαν οκ. Υπάρχει και μια ομάδα εθελοντών μητέρων, που κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά, από ό,τι έχω ακούσει, που σε βοηθούν με το θηλασμό. Λα λετσε λέγονται, με λατινικούς χαρακτήρες. 

Τα πόδια μου έχουν πρηστεί τόσο που πρέπει να έχω ανέβει ένα νούμερο..! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Κορίτσια, στο port Bebe του καροτσιου και στο κάθισμα του αυτοκινήτου πρέπει να βάλουμε σεντονάκι; Και αν ναι, πως θα μπει αφού έχει ζώνες; 

Υπάρχουν καλύμματα, κουβέρτες και υπνοσακοι με ανοίγματα για να περνάν οι ζώνες. Ψαξτο λίγο υπάρχουν σε διάφορα καταστήματα. Μην αγχώνεσαι για όλα υπάρχουν λύσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Υπάρχουν καλύμματα, κουβέρτες και υπνοσακοι με ανοίγματα για να περνάν οι ζώνες. Ψαξτο λίγο υπάρχουν σε διάφορα καταστήματα. Μην αγχώνεσαι για όλα υπάρχουν λύσεις. :)

Άρα πρέπει να βάλω καλλυμα στο port Bebe? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...