Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

2 hours ago, marpi91 said:

Καλησπέρα σας! Έχω μερικές ερωτήσεις!

:confused: Ξερετε πότε είναι ιδανικά να ξεκινήσουμε μαθήματα ανωδυνου τοκετού, ανάσες κλπ;

:confused: τα ρουχαλάκια κλπ που έχω αγοράσει, είναι πολύ νωρίς να τα πλύνω και να τα σιδερωσω από τώρα; έλεγα να οργανώσω τα συρτάρια, αλλά άμα είναι να θέλουν πάλι μετά, κρίμα είναι..

:confused: έχετε βρει κάποιο καταστημα με νυχτικα για το μαιευτήριο που να σας βόλεψαν; Αν παρω απλο τιραντακι (οχι θηλασμού, κλασικό) δεν θα βολεψει λέτε; 

 

Να μην σε φοβίζει ο πλακούντας κορίτσι μου, απλά χρειάζεται λίγη παραπάνω προσοχή τώρα που βαραίνει το μωράκι σιγα σιγά. Να μην σηκώνεις βάρη και το παιδάκι σου όσο γίνεται. Αυτό θα αποτρέψει το να γίνει επιπωματικος. Αν παραμείνει παραχειλιος νομίζω δεν τίθεται και θέμα καισαρικής, αλλά συμβουλέψου και τον γιατρό σου! 

Καισαρική θα κάνω γιατί και ο πρώτος μου με καισαρική πήγε. Ο γιατρός μου το ξεκαθάρισε δεν υπάρχει πιθανότητα για φυσιολογικό ακόμα και με παραχειλιο και προηγηθησα καισαρική. Και δεν ήθελα φυσιολογικά ούτως ή άλλως. Είναι δύσκολο με το παιδί.... Σήμερα με γονάτισε... 

  • Μου αρέσει 1

4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α,  τι σε ανησυχεί σχετικά με τον πλακούντα δηλαδή; γιατί συνήθως αυτό που έγραψα είναι η "επιπλοκη" που θέλουν όλες να αποφύγουν, αλλά αφού εσύ θα έκανες ούτως ή άλλως καισαρική και την επιθυμείς, μια χαρά! Όλα καλά θα είναι! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω μερικές ερωτήσεις!

:confused: Ξερετε πότε είναι ιδανικά να ξεκινήσουμε μαθήματα ανωδυνου τοκετού, ανάσες κλπ;

:confused: τα ρουχαλάκια κλπ που έχω αγοράσει, είναι πολύ νωρίς να τα πλύνω και να τα σιδερωσω από τώρα; έλεγα να οργανώσω τα συρτάρια, αλλά άμα είναι να θέλουν πάλι μετά, κρίμα είναι..

:confused: έχετε βρει κάποιο καταστημα με νυχτικα για το μαιευτήριο που να σας βόλεψαν; Αν παρω απλο τιραντακι (οχι θηλασμού, κλασικό) δεν θα βολεψει λέτε; 

 

Να μην σε φοβίζει ο πλακούντας κορίτσι μου, απλά χρειάζεται λίγη παραπάνω προσοχή τώρα που βαραίνει το μωράκι σιγα σιγά. Να μην σηκώνεις βάρη και το παιδάκι σου όσο γίνεται. Αυτό θα αποτρέψει το να γίνει επιπωματικος. Αν παραμείνει παραχειλιος νομίζω δεν τίθεται και θέμα καισαρικής, αλλά συμβουλέψου και τον γιατρό σου! 

Καλημέρα! 

1. Νομίζω και από τώρα είναι μια χαρά να ξεκινήσεις μαθήματα.. 

2. Εγώ θα σου έλεγα να τα πλύνεις τέλος Οκτωβρίου αρχές Νοεμβρίου να είναι πιο φρεσκοπλυμμένο.

3. Δες moromou.gr έχω πάρει στην πρώτη γέννα έχει πολύ ωραία μοντέρνα σχέδια, βολικά για θηλασμό καλή ποιότητα και πολύ φθηνά σε σχέση με άλλα. 

13 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι το σκέφτομαι κ το ξανά σκέφτομαι! Την τελευταία φορά π πήγα γιατρο δλδ την Τετάρτη που μας πέρασε η πίεση μου ήταν 13 με 8 δεν είναι λίγο τσιμπημένη;; Αγχώθηκα λίγο… μέχρι τώρα ήταν 11 με 10 η μεγάλη και 5 με 6 η μικρή 

Τις ασκήσεις εγώ ήδη τις αρχισα δεν ξέρω αν είναι νωρις ή όχι αλλά επειδή πάω γυμναστική κάνουμε κ ανάσας, και ασκήσεις που βοηθούν το μωράκι για να πάρει θέση, άσχετα ότι ειναι με τα πόδια κάτω! 
 

τα ρουχαλάκια εγώ θα τα πλύνω γύρω στον 8ο μήνα που θα ξέρω κ ένα περίπου τι γίνεται κ με το σπίτι μας αν θα ειναι έτοιμο να μετακομίσουμε ή όχι! (Είναι το μόνο που με αγχώνει, το ιδανικο να μετακομίσω πριν γεννηθεί το μωρό αλλά οπως έρθουν) 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα τίποτα για εμένα ακόμη…αλλά μάλλον θα πάρω από το H&M online 

Καλημέρα κορίτσι μου! Νομίζω ξεκινά να μας ανησυχήσει στο 14-8 ή 14-9 κάτι τέτοιο. Η γιατρός σου είπε τίποτα; Καλού κακού όμως περιόρισε το αλάτι όσο μπορείς!

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Καλημέρα! 

1. Νομίζω και από τώρα είναι μια χαρά να ξεκινήσεις μαθήματα.. 

2. Εγώ θα σου έλεγα να τα πλύνεις τέλος Οκτωβρίου αρχές Νοεμβρίου να είναι πιο φρεσκοπλυμμένο.

3. Δες moromou.gr έχω πάρει στην πρώτη γέννα έχει πολύ ωραία μοντέρνα σχέδια, βολικά για θηλασμό καλή ποιότητα και πολύ φθηνά σε σχέση με άλλα. 

Καλημέρα κορίτσι μου! Νομίζω ξεκινά να μας ανησυχήσει στο 14-8 ή 14-9 κάτι τέτοιο. Η γιατρός σου είπε τίποτα; Καλού κακού όμως περιόρισε το αλάτι όσο μπορείς!

Όχι δε μου είπε κάτι…αλάτι γενικά δεν τρώω! Άσε θα την μετράω ως να ξαναπάω ισως να έτυχε…πάντως δεν έχω πριστει καθόλου ούτε στα χέρια ούτε στα πόδια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Όχι δε μου είπε κάτι…αλάτι γενικά δεν τρώω! Άσε θα την μετράω ως να ξαναπάω ισως να έτυχε…πάντως δεν έχω πριστει καθόλου ούτε στα χέρια ούτε στα πόδια 

Ναι σίγουρα μπορεί να ήταν και μια μεμονωμένη μέτρηση να ήσουν αγχωμένη ή οτιδήποτε. Το καλύτερο είναι να την μετράς και μόνη σου στο σπίτι μια στο τόσο για να την παρακολουθήσεις να δεις αν ήταν κάτι μεμονωμένο.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ναι σίγουρα μπορεί να ήταν και μια μεμονωμένη μέτρηση να ήσουν αγχωμένη ή οτιδήποτε. Το καλύτερο είναι να την μετράς και μόνη σου στο σπίτι μια στο τόσο για να την παρακολουθήσεις να δεις αν ήταν κάτι μεμονωμένο.

Ήταν ξανά 13 πολύ παλιά κ όταν ρώτησα αν ήταν λίγο ψηλή μου είπε ισως είσαι αγχωμένη; Αλλά τους νοιάζει πιο πολύ η χαμηλή να μην είναι πολύ ψηλή έτσι μου είχε πει τότε. Κ τότε ήταν 6 κάπου εκεί! Το καλύτερο είναι να την μετράω κ εγώ τώρα για να δούμε ισως να έτυχε!! 
 

εσυ πως είσαι; Ποτέ εχεις ξανά γιατρο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα το πρωί την βυθοσκοπηση, αλλά πριν λίγο άρχισα να βλέπω πάλι καθαρά για να σας γράψω. 

Όραση 10/10, δεν έχω καθόλου μυωπία και η πίεση του ματιού μου είναι 11 στην κλίμακα 10-21 των φυσιολογικων τιμών. 

Ο βυθός του ματιού,  ωστόσο, έδειξε ελίκωση των αγγείων, δηλαδή μια τάση για υπέρταση μελλοντικά.. μόλις έβαλε τον φακό μου λέει "καπνίζεις"??? Το έχω διακόψει εδώ και 6 χρόνια αλλά έχει αφήσει το στίγμα του το ρημάδι... μου πρότεινε να μετράω πίεση 4 φορες την ημέρα για να δω αν ειμαι εντος φυσιολογικων τιμων και να κάνω τριπλεξ καρωτίδων καλου κακού.. Έχω αγχωθεί μην μου πούνε για καισαρική γαμωτο... 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2022 at 12:12 PM, evaki23 said:

το electa μου φάνηκε και εμένα πολύ καλό....

Δεν ξέρω το χρωμα που ήθελα μου είπαν 2 και μηνες αλλά δεν με πείραζε....πήρα το aptica το απλό.

εγω τα παρηγγείλα όλα αλλά θα έρθουν τον Νοεμβριο. Ακόμη καλυτερα.

 

2 και μήνες ; Πωπω .. θα πάω μέσα στην εβδομάδα να το παραγγείλω σίγουρα !

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ήταν ξανά 13 πολύ παλιά κ όταν ρώτησα αν ήταν λίγο ψηλή μου είπε ισως είσαι αγχωμένη; Αλλά τους νοιάζει πιο πολύ η χαμηλή να μην είναι πολύ ψηλή έτσι μου είχε πει τότε. Κ τότε ήταν 6 κάπου εκεί! Το καλύτερο είναι να την μετράω κ εγώ τώρα για να δούμε ισως να έτυχε!! 
 

εσυ πως είσαι; Ποτέ εχεις ξανά γιατρο;

Ναι αυτό να κάνεις! Και πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Μπορεί να ήταν τυχαίο! Εγώ έχω ξανά στις 28 Σεπτεμβρίου που θα είμαι 28+3! 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marpi91 said:

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα το πρωί την βυθοσκοπηση, αλλά πριν λίγο άρχισα να βλέπω πάλι καθαρά για να σας γράψω. 

Όραση 10/10, δεν έχω καθόλου μυωπία και η πίεση του ματιού μου είναι 11 στην κλίμακα 10-21 των φυσιολογικων τιμών. 

Ο βυθός του ματιού,  ωστόσο, έδειξε ελίκωση των αγγείων, δηλαδή μια τάση για υπέρταση μελλοντικά.. μόλις έβαλε τον φακό μου λέει "καπνίζεις"??? Το έχω διακόψει εδώ και 6 χρόνια αλλά έχει αφήσει το στίγμα του το ρημάδι... μου πρότεινε να μετράω πίεση 4 φορες την ημέρα για να δω αν ειμαι εντος φυσιολογικων τιμων και να κάνω τριπλεξ καρωτίδων καλου κακού.. Έχω αγχωθεί μην μου πούνε για καισαρική γαμωτο... 

Έχεις μυωπία ; Γιατί έκανες αυτή την εξέταση ; Και γω εχω μυωπία και αστιγματισμό αλλά δεν μου είπε κάτι ο γιατρός μου ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Wish_soon είπε:

Έχεις μυωπία ; Γιατί έκανες αυτή την εξέταση ; Και γω εχω μυωπία και αστιγματισμό αλλά δεν μου είπε κάτι ο γιατρός μου ..

Όχι, δεν έχω ούτε μυωπία, ούτε αστιγματισμό, ούτε πίεση ματιού! Ο γιατρός μου γενικά, μόνο για... πελματογραφημα δεν με έχει στείλει ακόμα!!! 

Στο πρωωωτο μας ραντεβού μου είχε δώσει 1 λίστα με ειδικότητες και εξετάσεις που θα κάνω κατά την διάρκεια της κύησης, σε συγκεκριμένες εβδομάδες.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Ναι αυτό να κάνεις! Και πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Μπορεί να ήταν τυχαίο! Εγώ έχω ξανά στις 28 Σεπτεμβρίου που θα είμαι 28+3! 

Θα περιμένουμε τα νέα σου!! Το παιδάκι σου πως ειναι;;;

6 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα το πρωί την βυθοσκοπηση, αλλά πριν λίγο άρχισα να βλέπω πάλι καθαρά για να σας γράψω. 

Όραση 10/10, δεν έχω καθόλου μυωπία και η πίεση του ματιού μου είναι 11 στην κλίμακα 10-21 των φυσιολογικων τιμών. 

Ο βυθός του ματιού,  ωστόσο, έδειξε ελίκωση των αγγείων, δηλαδή μια τάση για υπέρταση μελλοντικά.. μόλις έβαλε τον φακό μου λέει "καπνίζεις"??? Το έχω διακόψει εδώ και 6 χρόνια αλλά έχει αφήσει το στίγμα του το ρημάδι... μου πρότεινε να μετράω πίεση 4 φορες την ημέρα για να δω αν ειμαι εντος φυσιολογικων τιμων και να κάνω τριπλεξ καρωτίδων καλου κακού.. Έχω αγχωθεί μην μου πούνε για καισαρική γαμωτο... 

Για ποιο λόγο να τα ελέγχει όλα αυτά;;; Εμένα με αγχώνουν όλοι αυτοί οι έλεγχοι αλήθεια!! Για να κανεις καισαρικη πρέπει να να εχεις μυωπία πάνω από 6 βαθμούς κ αυτό θα το κρίνει ο οφθαλμίατρος κ όχι π γυναικολόγος 

Κορίτσια έχετε κ εσείς δυσπεψία; Δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω! Τρώω κάτι και γεμίζω αμέσως κ κάνω πολλες ώρες να το χωνέψω το φαγητό! Αυτό το σύμπτωμα με αρχισα από χθες… σήμερα ατη δουλεια ενιωθα ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, marpi91 said:

Όχι, δεν έχω ούτε μυωπία, ούτε αστιγματισμό, ούτε πίεση ματιού! Ο γιατρός μου γενικά, μόνο για... πελματογραφημα δεν με έχει στείλει ακόμα!!! 

Στο πρωωωτο μας ραντεβού μου είχε δώσει 1 λίστα με ειδικότητες και εξετάσεις που θα κάνω κατά την διάρκεια της κύησης, σε συγκεκριμένες εβδομάδες.. 

Θα περάσεις δηλαδή από όλες τις ειδικότητες χαχαχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2022 at 9:19 AM, marpi91 said:

Α,  τι σε ανησυχεί σχετικά με τον πλακούντα δηλαδή; γιατί συνήθως αυτό που έγραψα είναι η "επιπλοκη" που θέλουν όλες να αποφύγουν, αλλά αφού εσύ θα έκανες ούτως ή άλλως καισαρική και την επιθυμείς, μια χαρά! Όλα καλά θα είναι! 

Με ανησυχεί μην δώσει αιμορραγία μέχρι να γεννήσω, μην γεννήσω πρόωρα και μην γίνει αποκόλληση... Κλασσικά πράγματα στον παραχειλιο πλακούντα.... 


4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...