Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κ εγώ τόσα έβαλα 6.5 κ φαντάζομαι θα πάω ως τα 10 ως να γεννήσω…πόσες εβδομαδες είσαι τώρα;;

27 σήμερα! Εμενα ο γιατρός μου έχει πει μέχρι 12, ελπίζω να μην τα ξεπεράσω για πολύ. Μέχρι 15 υπολογίζω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , marpi91 είπε:

27 σήμερα! Εμενα ο γιατρός μου έχει πει μέχρι 12, ελπίζω να μην τα ξεπεράσω για πολύ. Μέχρι 15 υπολογίζω. 

Κ εγώ το Σάββατο γίνομαι 27!! Πωπω φτάσαμε στο 3ο τρίμηνο!! Σε λίγους μηνες θα κρατάμε τα μωράκια μας!! 
 

πρίν από 35 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Έχω βάλει μόνο 2 κιλά και η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι, μήπως δεν είναι φυσιολογικό μήπως το μωρό δεν τρέφεται σωστά και δεν θα έχει το κατάλληλο βάρος. Γενικά οι ορμόνες δεν πάνε καλά, σκέφτομαι συνεχώς αρνητικά και απαισιόδοξα.

μην αγχώνεσαι τα μωράκια βρίσκουν κ τρωνε! Όσο ο γιατρος το βλέπει να αναπτύσσεται σωστά μην ανησυχείς :) 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Έχω βάλει μόνο 2 κιλά και η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι, μήπως δεν είναι φυσιολογικό μήπως το μωρό δεν τρέφεται σωστά και δεν θα έχει το κατάλληλο βάρος. Γενικά οι ορμόνες δεν πάνε καλά, σκέφτομαι συνεχώς αρνητικά και απαισιόδοξα.

Το μωράκι σου στις μετρήσεις του είναι μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης; αν είναι και αν ο γιατρός σου δεν έχει θίξει το ζήτημα, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! 

Σκέψου τις γυναίκες στις χώρες του 3ου κόσμου, σε συνθήκες πραγματικής πείνας και έλλειψης θρεπτικών συστατικών, και πάλι φέρνουν στον κόσμο υγιή μωράκια!

Να ρωτήσεις τον γιατρό σου για να σε καθησυχάσει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marpi91 είπε:

Το μωράκι σου στις μετρήσεις του είναι μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης; αν είναι και αν ο γιατρός σου δεν έχει θίξει το ζήτημα, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! 

Σκέψου τις γυναίκες στις χώρες του 3ου κόσμου, σε συνθήκες πραγματικής πείνας και έλλειψης θρεπτικών συστατικών, και πάλι φέρνουν στον κόσμο υγιή μωράκια!

Να ρωτήσεις τον γιατρό σου για να σε καθησυχάσει! 

Ναι ναι όλες οι τιμές στις καμπύλες είναι φυσιολογικές, απλά όλα είναι στο μυαλό μου. Αγχώνομαι για όλα, αυτό είναι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Freedom1998 είπε:

Ναι ναι όλες οι τιμές στις καμπύλες είναι φυσιολογικές, απλά όλα είναι στο μυαλό μου. Αγχώνομαι για όλα, αυτό είναι. 

Το σώμα μας ξέρει τι κάνει και το μωράκι σου μεγαλώνει σωστά και φυσιολογικά! Να χαλαρώσεις όσο μπορείς γιατί και αυτά νιώθουν το στρες το δικό μας! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας! Πήρα μόλις τις εξετάσεις του μηνα όλα καλά εκτός από τον αιματοκρίτη. Από 38 που είχα πήγε 32 . Ο γιατρός ανησύχησε μου είπε εκτός από μια αμπούλα σίδηρο που πίνω κάθε πρωί να παίρνω και ένα filicine το απόγευμα και να κάνω μια επανεξέταση σε μια εβδομάδα. Είναι καμμία κοπέλα εδώ να εχει τόσο χαμηλό αιματοκρίτη; 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Κορίτσια γεια σας! Πήρα μόλις τις εξετάσεις του μηνα όλα καλά εκτός από τον αιματοκρίτη. Από 38 που είχα πήγε 32 . Ο γιατρός ανησύχησε μου είπε εκτός από μια αμπούλα σίδηρο που πίνω κάθε πρωί να παίρνω και ένα filicine το απόγευμα και να κάνω μια επανεξέταση σε μια εβδομάδα. Είναι καμμία κοπέλα εδώ να εχει τόσο χαμηλό αιματοκρίτη; 

Εμένα είχε πάει και 30. Απλά μου έδωσε να παίρνω δυο σίδηρους την ημέρα. Έπαιρνα έναν γιατί τον άλλον τον ξέχναγα και ανέβηκε στο 33 τώρα. Εμένα δεν φάνηκε ανήσυχος. Απλά θέλει να το ανεβάσουμε μέχρι να γεννήσω για να έχω καλό αιματοκριτη όταν θηλάζω; Κάτι τέτοιο κατάλαβα 

 

Σε αλλα νέα εμείς πήγαμε εχθές στον γιατρό και ο μπέμπης είναι 966 γραμμάρια και ήμουν 26&3. Μου είπε ότι είναι λίγο προς μεγάλος κ μου είπε ότι είναι πολύ ζωηρός (κλωτσούσε τον υπέρηχο κάθε φορά που προσπαθούσε να τον βάλει πάνω στην κοιλιά μου ο γιατρός) 

επισης ξεκιναω αυστηρή διατροφή από σήμερα γιατί αν συνεχίσω να βάζω έτσι κιλά μου είπε πως δεν θα μπορώ να ελέγξω το σώμα μου για φυσιολογικό τοκετο και θα με βάλει για καισαρική. Ίσως να μου το είπε για να με φοβίσει μπας και κλείσω το στόμα μου :lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Sisii είπε:

Εμένα είχε πάει και 30. Απλά μου έδωσε να παίρνω δυο σίδηρους την ημέρα. Έπαιρνα έναν γιατί τον άλλον τον ξέχναγα και ανέβηκε στο 33 τώρα. Εμένα δεν φάνηκε ανήσυχος. Απλά θέλει να το ανεβάσουμε μέχρι να γεννήσω για να έχω καλό αιματοκριτη όταν θηλάζω; Κάτι τέτοιο κατάλαβα 

 

Σε αλλα νέα εμείς πήγαμε εχθές στον γιατρό και ο μπέμπης είναι 966 γραμμάρια και ήμουν 26&3. Μου είπε ότι είναι λίγο προς μεγάλος κ μου είπε ότι είναι πολύ ζωηρός (κλωτσούσε τον υπέρηχο κάθε φορά που προσπαθούσε να τον βάλει πάνω στην κοιλιά μου ο γιατρός) 

επισης ξεκιναω αυστηρή διατροφή από σήμερα γιατί αν συνεχίσω να βάζω έτσι κιλά μου είπε πως δεν θα μπορώ να ελέγξω το σώμα μου για φυσιολογικό τοκετο και θα με βάλει για καισαρική. Ίσως να μου το είπε για να με φοβίσει μπας και κλείσω το στόμα μου :lol:

Πόσα κιλά έχεις πάρει δηλαδή; Άσε κι εγώ το ίδιο. Ενώ στο πρώτο παιδάκι είχα πάρει  συνολικά 13 κιλά τώρα με βλέπω με αρκετά παραπάνω. Είμαι 28 εβδομάδων και είμαι ήδη +8. Πεινάω πάρα πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη και πραγματικά προσπαθώ να το ελέγξω και εγώ.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια γεια σας! Πήρα μόλις τις εξετάσεις του μηνα όλα καλά εκτός από τον αιματοκρίτη. Από 38 που είχα πήγε 32 . Ο γιατρός ανησύχησε μου είπε εκτός από μια αμπούλα σίδηρο που πίνω κάθε πρωί να παίρνω και ένα filicine το απόγευμα και να κάνω μια επανεξέταση σε μια εβδομάδα. Είναι καμμία κοπέλα εδώ να εχει τόσο χαμηλό αιματοκρίτη; 

Εμένα είναι 30!! Μην αγχώνεσαι κ εγώ παιρνω 2 σίδηρους και 1 φυλλικό +αυτά που έχουν οι βιταμίνες! Να τρως κ λίγο μοσχαρι! Εγώ το έβαλα στη διατροφή μου θέλω δεν θέλω το κάνω σε κιμα γιατί να φάω το κρέας με τίποτα 

3 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εμένα είχε πάει και 30. Απλά μου έδωσε να παίρνω δυο σίδηρους την ημέρα. Έπαιρνα έναν γιατί τον άλλον τον ξέχναγα και ανέβηκε στο 33 τώρα. Εμένα δεν φάνηκε ανήσυχος. Απλά θέλει να το ανεβάσουμε μέχρι να γεννήσω για να έχω καλό αιματοκριτη όταν θηλάζω; Κάτι τέτοιο κατάλαβα 

 

Σε αλλα νέα εμείς πήγαμε εχθές στον γιατρό και ο μπέμπης είναι 966 γραμμάρια και ήμουν 26&3. Μου είπε ότι είναι λίγο προς μεγάλος κ μου είπε ότι είναι πολύ ζωηρός (κλωτσούσε τον υπέρηχο κάθε φορά που προσπαθούσε να τον βάλει πάνω στην κοιλιά μου ο γιατρός) 

επισης ξεκιναω αυστηρή διατροφή από σήμερα γιατί αν συνεχίσω να βάζω έτσι κιλά μου είπε πως δεν θα μπορώ να ελέγξω το σώμα μου για φυσιολογικό τοκετο και θα με βάλει για καισαρική. Ίσως να μου το είπε για να με φοβίσει μπας και κλείσω το στόμα μου :lol:

Ποσά κιλά δλδ έβαλες;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εμένα είχε πάει και 30. Απλά μου έδωσε να παίρνω δυο σίδηρους την ημέρα. Έπαιρνα έναν γιατί τον άλλον τον ξέχναγα και ανέβηκε στο 33 τώρα. Εμένα δεν φάνηκε ανήσυχος. Απλά θέλει να το ανεβάσουμε μέχρι να γεννήσω για να έχω καλό αιματοκριτη όταν θηλάζω; Κάτι τέτοιο κατάλαβα 

 

Σε αλλα νέα εμείς πήγαμε εχθές στον γιατρό και ο μπέμπης είναι 966 γραμμάρια και ήμουν 26&3. Μου είπε ότι είναι λίγο προς μεγάλος κ μου είπε ότι είναι πολύ ζωηρός (κλωτσούσε τον υπέρηχο κάθε φορά που προσπαθούσε να τον βάλει πάνω στην κοιλιά μου ο γιατρός) 

επισης ξεκιναω αυστηρή διατροφή από σήμερα γιατί αν συνεχίσω να βάζω έτσι κιλά μου είπε πως δεν θα μπορώ να ελέγξω το σώμα μου για φυσιολογικό τοκετο και θα με βάλει για καισαρική. Ίσως να μου το είπε για να με φοβίσει μπας και κλείσω το στόμα μου :lol:

Κι εγώ στις 26&1 είχα βάλει 6,5 κιλά και μου λέει προσοχή με τα κιλά από εδώ και πέρα γιατί ανεβαίνει εκθετικά.. αλλά αν τυχόν μου πει για καισαρική για τα κιλα θα μας ακούσει όλο το παλαιό Φάληρο :lol: 

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμένα είναι 30!! Μην αγχώνεσαι κ εγώ παιρνω 2 σίδηρους και 1 φυλλικό +αυτά που έχουν οι βιταμίνες! Να τρως κ λίγο μοσχαρι! Εγώ το έβαλα στη διατροφή μου θέλω δεν θέλω το κάνω σε κιμα γιατί να φάω το κρέας με τίποτα 

Ποσά κιλά δλδ έβαλες;;

Φυλλικο δεν παίρνετε ούτως ή άλλως από την αρχή της κύησης; εμένα μόλις μπήκα στον 6ο μου το αύξησε κιόλας από fanolit 0,5 σε fanolit 5. Εναν σίδηρο παιρνω. Ο αιματοκρίτης μου είναι ακόμα 38 απο 40 που ειχα πριν την εγκυμοσύνη, ίσως για αυτό, δεν το ηξερα πως βοηθα στην απορρόφηση του σιδήρου! Νομιζα πως το δίνουν για το νευρικό σύστημα του εμβρύου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Κι εγώ στις 26&1 είχα βάλει 6,5 κιλά και μου λέει προσοχή με τα κιλά από εδώ και πέρα γιατί ανεβαίνει εκθετικά.. αλλά αν τυχόν μου πει για καισαρική για τα κιλα θα μας ακούσει όλο το παλαιό Φάληρο :lol: 

Φυλλικο δεν παίρνετε ούτως ή άλλως από την αρχή της κύησης; εμένα μόλις μπήκα στον 6ο μου το αύξησε κιόλας από fanolit 0,5 σε fanolit 5. Εναν σίδηρο παιρνω. Ο αιματοκρίτης μου είναι ακόμα 38 απο 40 που ειχα πριν την εγκυμοσύνη, ίσως για αυτό, δεν το ηξερα πως βοηθα στην απορρόφηση του σιδήρου! Νομιζα πως το δίνουν για το νευρικό σύστημα του εμβρύου. 

Εγώ φυλλικό το έπαιρνα έτσι και αλλιώς από την αρχή οπως κ σίδηρο κ βιταμίνες, όταν ξανά έκανα πρόσφατα εξετάσεις π το αύξησε το σίδηρο το φυλλικό μου είπε 1 είναι 400μg κ έχουν κ οι βιταμίνες πάλι τόσο! Ναι βοηθά στην απορρόφηση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Πόσα κιλά έχεις πάρει δηλαδή; Άσε κι εγώ το ίδιο. Ενώ στο πρώτο παιδάκι είχα πάρει  συνολικά 13 κιλά τώρα με βλέπω με αρκετά παραπάνω. Είμαι 28 εβδομάδων και είμαι ήδη +8. Πεινάω πάρα πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη και πραγματικά προσπαθώ να το ελέγξω και εγώ.

Έχω πάρει ήδη 10…

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Βλεπω που αναφερετε τον αιματοκριτη και για να σας παρηγορησω σας λεω οτι εγω ξεκινησα με 32,5 (έχω στίγμα), παιρνοντας σιδηρο εφτασα στο 27,5 στον 5ο μηνα και εκει μου το τριπλασιασε κ τωρα ειμαι στο 29 και πανευτυχης, χααχχα.

Απο την Τεταρτη που διαγνωστηκα με διαβητη κανω διατροφη κ εχω χασει ηδη ενα κιλο. Το μονο καλο της υποθεσης.

Κοριτσια εχει καμια αλλη ζωηρο μωρο ή μονο εγω κουβαλαω τρελοκομειο? Ολη μερα κοπανιεται. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Πόσα κιλά έχεις πάρει δηλαδή; Άσε κι εγώ το ίδιο. Ενώ στο πρώτο παιδάκι είχα πάρει  συνολικά 13 κιλά τώρα με βλέπω με αρκετά παραπάνω. Είμαι 28 εβδομάδων και είμαι ήδη +8. Πεινάω πάρα πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη και πραγματικά προσπαθώ να το ελέγξω και εγώ.

Κ εγώ κορίτσι μου από 38 πήγε 32 και συνεχίζω με δύο Σιδηρούς και ένα φανολιτ δεν ανησύχησε 

Κατά τ αλλά και εμένα η μικρή κλωτσοχτυπαει όλη μέρα κ όλη νύχτα 

Έχει την πλάκα της ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...