Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Μετά το ελέγχουν με κολπικο υπέρηχο σωστά; Δεν βάζουν χέρια κτλ;; Αυτό με αγχώνει πολύ βασικά το θεωρώ άβολο

στην β επιπέδου μου είπε η γιατρος το θελουμε ως 25 το λιγότερο άρα μια χαρά είσαι με το 3.2 

Από όσο ξέρω προς το τέλος μπαίνει χέρι,  δεν ξέρω βέβαια και σίγουρα, δεν μου έχει τύχει. Εμένα προς το παρόν με κολπικό υπέρηχο με παρακολουθεί. Ελέγχουν με χέρι πιθανότατα για να δουν αν υπάρχει διαστολή ή αν έχει μαλακώσει ο τράχηλος. Αλλά καλύτερα ρώτα τον γιατρό σου, μπορεί να λέω και βλακειες! Έτσι γινόταν πιο παλιά η εξέταση, ίσως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα!

2 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Σήμερα μπήκε μια αδέσποτη γατούλα στο σαλόνι μου. Τριγυρνάει εδώ και μέρες στο μπαλκόνι μου. Την έδιωξα αμέσως. Τριβόταν πάνω στην κουρτίνα. Να την κατεβάσω να την πλύνω λέτε Ε; Έβαλα ξανά για πλύσιμο τα ρούχα που είχα στην απλώστρα γιατί μπορεί να τριβόταν και πάνω σε αυτά. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι μόνο από κακά γάτας μπορώ να πάθω τοξόπλασμα όχι από τρίχες

Ερχόμενη σε επαφή με τα περιττώματα γάτας μη εμβολιασμενης μπορεί να κολλήσεις κάτι. Την κουρτίνα δεν θα την κατέβαζα προσωπικά, αλλά τα ρούχα θα τα έπλενα γιατί σιχαίνομαι γενικότερα τις τρίχες!!! Ο γιατρός μου λέει ότι πιο εύκολα θα κολλήσω από άπλυτη ντομάτα πχ πάρα από γάτα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια τι κάνετε? Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω σχεδόν καθε μέρα.. ήθελα να σας ρωτήσω έχετε αρχίζει να αγοραζετε φορμακια για το μωρό και να φτιάχνετε την τσάντα μαιευτηριου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω σχεδόν καθε μέρα.. ήθελα να σας ρωτήσω έχετε αρχίζει να αγοραζετε φορμακια για το μωρό και να φτιάχνετε την τσάντα μαιευτηριου?

Καλημέρα. Εγώ τα έχω από το πρώτο μου παιδάκι πολλά unisex δεν θα πάρω αλλά αμιγώς κοριτσίστικα για αρχή αλλά θα ξεκινήσω από βδομάδα να τα πλένω. Αν δεν είχα, ναι θα έπαιρνα σιγά σιγά από τώρα. Επίσης, τσάντα μαιευτηρίου λέω να φτιάξω γύρω στις 32-33 εβδομάδες να είναι stand by.

Καλημέρα κορίτσια μου. Νοιώθω εδώ και καμμία βδομάδα σφιξιματα που κρατούν για δευτερόλεπτα χαμηλά στην κοιλιά. Αυτά να είναι συσπάσεις; Είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη θέμα με τον τράχηλο επειδή έκανα συσπάσεις αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν καταλάβαινα σωστά ποιες είναι συσπάσεις και ποιες κινήσεις του μωρού. Νιώθω σαν να σφίγγεται εσωτερικά η κοιλιά χαμηλά και πονάω για δευτερόλεπτα. Τετάρτη έχω υπέρηχο και θα το αναφέρω στο γιατρό. Βέβαια μου έχει αυξήσει ήδη το μαγνήσιο σε δύο την ημέρα γιατί φοβάται και για τον τράχηλο λόγω ιστορικού και λόγω ότι έχει κάτσει πολύ χαμηλά το μωρό και πιέζει.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , lazy_bee είπε:

τι λετε να πάρουμε από ρούχα για το μωρό? δε θελω να,πάρω πολλά επειδή μεγαλώνει!!

Εγώ είχα πάρει 6-7 φορμακια 0-3 και 6-7 κοντομανικα ζιπουνακια. Αλλάζουν πολύ γρήγορα νούμερο στην αρχή οπότε μην επενδύσεις σε μικρό  νούμερο πάρε λίγα και πιο πολλά μεγαλύτερο νούμερο. Δεν θα πρότεινα μακρύ μανίκι στο ζιπουνακι γιατί στο αλλαγμα δεν με είχαν βολεψει καθόλου. Επίσης, σκουφάκια και γαντακια μας είχαν ζητήσει στο μαιευτήριο. Καλτσακια δύο τρία ζευγάρια. Χμμ αυτά νομίζω.

Κορίτσια επίσης,θέμα σουτιέν θηλασμού. Θέλω να αγοράσω. Έχω κάποια από την πρώτη εγκυμοσύνη h&m αλλά μου είναι ήδη μικρά και το στήθος πρίζεται παρά πολύ όταν κατεβαίνει το γάλα όποτε θέλουμε σίγουρα ένα νούμερο τουλάχιστον μεγαλύτερο από ότι θα φοράμε όταν πάμε να γεννήσουμε. Εγώ χρειάζομαι μεγάλο νούμερο και στα h&m δεν βγάζουν πιο μεγάλο από ότι είδα. Τώρα φανταστείτε το 80D μου είναι μικρό. Ξέρετε κάποιο κατάστημα που σκοπεύετε να αγοράσετε για να το δοκιμάσω από κοντά να δω ακριβώς πόσο μεγαλύτερο πρέπει να πάρω ; Γιατί νιώθω μια ανασφάλεια να αγοράσω νούμερο από το ίντερνετ.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα. Εγώ τα έχω από το πρώτο μου παιδάκι πολλά unisex δεν θα πάρω αλλά αμιγώς κοριτσίστικα για αρχή αλλά θα ξεκινήσω από βδομάδα να τα πλένω. Αν δεν είχα, ναι θα έπαιρνα σιγά σιγά από τώρα. Επίσης, τσάντα μαιευτηρίου λέω να φτιάξω γύρω στις 32-33 εβδομάδες να είναι stand by.

Καλημέρα κορίτσια μου. Νοιώθω εδώ και καμμία βδομάδα σφιξιματα που κρατούν για δευτερόλεπτα χαμηλά στην κοιλιά. Αυτά να είναι συσπάσεις; Είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη θέμα με τον τράχηλο επειδή έκανα συσπάσεις αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν καταλάβαινα σωστά ποιες είναι συσπάσεις και ποιες κινήσεις του μωρού. Νιώθω σαν να σφίγγεται εσωτερικά η κοιλιά χαμηλά και πονάω για δευτερόλεπτα. Τετάρτη έχω υπέρηχο και θα το αναφέρω στο γιατρό. Βέβαια μου έχει αυξήσει ήδη το μαγνήσιο σε δύο την ημέρα γιατί φοβάται και για τον τράχηλο λόγω ιστορικού και λόγω ότι έχει κάτσει πολύ χαμηλά το μωρό και πιέζει.

Καλησπέρα, κάτι παρόμοια νιώθω τις τελευταίες και εγώ αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμη. Δεν ξέρω αν είναι συσπάσεις η απλά το μωρό είτε η μήτρα που μεγαλώνει. Τα νιώθω σαν στιγμιαίες εντός τσιμπιες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Silia89 είπε:

Καλησπέρα, κάτι παρόμοια νιώθω τις τελευταίες και εγώ αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμη. Δεν ξέρω αν είναι συσπάσεις η απλά το μωρό είτε η μήτρα που μεγαλώνει. Τα νιώθω σαν στιγμιαίες εντός τσιμπιες.

Ακριβώς έτσι κι εγώ! Εμπειρικά νομίζω είναι συσπάσεις αλλά θα το ρωτήσω κι εγώ αύριο. Παίρνεις μαγνήσιο εσύ;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ακριβώς έτσι κι εγώ! Εμπειρικά νομίζω είναι συσπάσεις αλλά θα το ρωτήσω κι εγώ αύριο. Παίρνεις μαγνήσιο εσύ;

Ναι παίρνω trofocard max. Εγώ δεν έχω προηγούμενη εμπειρία και δεν ήμουν σίγουρη αλλά θέλω να μιλήσω και με τον γιατρό μου για σιγουριά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγώ έκανα χθες 27 και 6 τον 1ο μου doppler λόγω μονηρης οφθαλικης.

Ευτυχώς όλα καλά!η Μπέμπα μεγαλώνει μια χαρά και είμαστε ήδη σχεδόν 1200.

Ανακούφιση μεγάλη. Ξανά ένα doppler στις 34 αλλά όλα καλά.

Και εγώ έχω ξεκινήσει και παίρνω ρουχαλάκια αλλά τσάντα θα φτιάξω 33 εβδομάδες.

@Hope.2019 στα μαθηματα τοκετου ετσι το ςχουν περιγραψει οποτε αυτο πιστεύω  οτι ειναι συσπάσεις

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Εγώ είχα πάρει 6-7 φορμακια 0-3 και 6-7 κοντομανικα ζιπουνακια. Αλλάζουν πολύ γρήγορα νούμερο στην αρχή οπότε μην επενδύσεις σε μικρό  νούμερο πάρε λίγα και πιο πολλά μεγαλύτερο νούμερο. Δεν θα πρότεινα μακρύ μανίκι στο ζιπουνακι γιατί στο αλλαγμα δεν με είχαν βολεψει καθόλου. Επίσης, σκουφάκια και γαντακια μας είχαν ζητήσει στο μαιευτήριο. Καλτσακια δύο τρία ζευγάρια. Χμμ αυτά νομίζω.

Κορίτσια επίσης,θέμα σουτιέν θηλασμού. Θέλω να αγοράσω. Έχω κάποια από την πρώτη εγκυμοσύνη h&m αλλά μου είναι ήδη μικρά και το στήθος πρίζεται παρά πολύ όταν κατεβαίνει το γάλα όποτε θέλουμε σίγουρα ένα νούμερο τουλάχιστον μεγαλύτερο από ότι θα φοράμε όταν πάμε να γεννήσουμε. Εγώ χρειάζομαι μεγάλο νούμερο και στα h&m δεν βγάζουν πιο μεγάλο από ότι είδα. Τώρα φανταστείτε το 80D μου είναι μικρό. Ξέρετε κάποιο κατάστημα που σκοπεύετε να αγοράσετε για να το δοκιμάσω από κοντά να δω ακριβώς πόσο μεγαλύτερο πρέπει να πάρω ; Γιατί νιώθω μια ανασφάλεια να αγοράσω νούμερο από το ίντερνετ.

Το mother care έχει κ ωραία κ μεγάλα νούμερα νομίζω…

εγώ κορίτσια ρώτησα τη παιδίατρο μου και μου είπε εσωτερικά μακρυμάνικα και έξω λίγο πιο χοντρό μακρυμάνικο κάλτσες σκουφάκι κ γαντακια γιατί είναι χειμωνας! Έχω πάρει λίγα 0-3 και λίγα 3-6  αλλά δεν ξέρω ποσά να πάρω γιατί θα ειναη κ χειμωνας 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!!

Εμείς πήγαμε εχθές για υπέρηχο όλα καλά η μπέμπα 27ε  1086 γραμ. !!Όλα πάνε καλά κ είναι όλα φυσιολογικά!Αλλά πάλι είχε τα χέρια στο πρόσωπο κ δεν την είδαμε καθαρά. Το μόνο που με ανησύχησε λίγο είναι ότι έχει κατέβει χαμηλά κ εχει το κεφάλι κάτω κ μου είπε ο γιατρός ξεκούραση!! Έχει καμία μανούλα παρόμοια εμπειρία;;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maritsaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Εμείς πήγαμε εχθές για υπέρηχο όλα καλά η μπέμπα 27ε  1086 γραμ. !!Όλα πάνε καλά κ είναι όλα φυσιολογικά!Αλλά πάλι είχε τα χέρια στο πρόσωπο κ δεν την είδαμε καθαρά. Το μόνο που με ανησύχησε λίγο είναι ότι έχει κατέβει χαμηλά κ εχει το κεφάλι κάτω κ μου είπε ο γιατρός ξεκούραση!! Έχει καμία μανούλα παρόμοια εμπειρία;;

 

Ναι κορίτσι μου εγώ είναι με το κεφάλι κάτω και πολύ χαμηλά από 24 εβδομάδων. Έχω και πόνο πολύ χαμηλά από αυτο! Πριν από τρεις εβδομάδες ο τράχηλος ήταν 3.7 αλλά και μένα μου είπε προσοχή και θα ελέγχουμε τον τράχηλο συχνά γιατί τον πιέζει το μωρό και μπορεί να κοντύνει και να ανοίξει ξαφνικα. Τώρα είμαι 28+2 και έχω αύριο ραντεβού και δεν σου κρύβω ότι έχω οι αγωνία με αυτό το θέμα. Εσύ πόσο είσαι;

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ναι κορίτσι μου εγώ είναι με το κεφάλι κάτω και πολύ χαμηλά από 24 εβδομάδων. Έχω και πόνο πολύ χαμηλά από αυτο! Πριν από τρεις εβδομάδες ο τράχηλος ήταν 3.7 αλλά και μένα μου είπε προσοχή και θα ελέγχουμε τον τράχηλο συχνά γιατί τον πιέζει το μωρό και μπορεί να κοντύνει και να ανοίξει ξαφνικα. Τώρα είμαι 28+2 και έχω αύριο ραντεβού και δεν σου κρύβω ότι έχω οι αγωνία με αυτό το θέμα. Εσύ πόσο είσαι;

27+1 σήμερα. Τον ρώτησα για τον τράχηλο μου είπε είναι μια χαρά αλλά δεν είδα τη μέτρηση να ξέρω πόσο. Πόνο δεν έχω απλά με πιέζει έντονα όταν κουνιέται κ νόμιζα ότι ήταν τα πόδια τόσο δυνατά που ένιωθα την κίνηση!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά να μην έχουμε τίποτα απρόοπτα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Hope.2019 said:

Εγώ είχα πάρει 6-7 φορμακια 0-3 και 6-7 κοντομανικα ζιπουνακια. Αλλάζουν πολύ γρήγορα νούμερο στην αρχή οπότε μην επενδύσεις σε μικρό  νούμερο πάρε λίγα και πιο πολλά μεγαλύτερο νούμερο. Δεν θα πρότεινα μακρύ μανίκι στο ζιπουνακι γιατί στο αλλαγμα δεν με είχαν βολεψει καθόλου. Επίσης, σκουφάκια και γαντακια μας είχαν ζητήσει στο μαιευτήριο. Καλτσακια δύο τρία ζευγάρια. Χμμ αυτά νομίζω.

Κορίτσια επίσης,θέμα σουτιέν θηλασμού. Θέλω να αγοράσω. Έχω κάποια από την πρώτη εγκυμοσύνη h&m αλλά μου είναι ήδη μικρά και το στήθος πρίζεται παρά πολύ όταν κατεβαίνει το γάλα όποτε θέλουμε σίγουρα ένα νούμερο τουλάχιστον μεγαλύτερο από ότι θα φοράμε όταν πάμε να γεννήσουμε. Εγώ χρειάζομαι μεγάλο νούμερο και στα h&m δεν βγάζουν πιο μεγάλο από ότι είδα. Τώρα φανταστείτε το 80D μου είναι μικρό. Ξέρετε κάποιο κατάστημα που σκοπεύετε να αγοράσετε για να το δοκιμάσω από κοντά να δω ακριβώς πόσο μεγαλύτερο πρέπει να πάρω ; Γιατί νιώθω μια ανασφάλεια να αγοράσω νούμερο από το ίντερνετ.

είδα ότι έχει στα marks and Spencer (δεν,ξερω σε ποια καταστήματα βεβαια) πολύ βολικά και ωραία σχέδια! mothercare λίγο που είδα στο ίντερνετ έχει πολύ λίγα,νούμερα διαθέσιμα..  εν τω μετάξυ δεν ξερω αν και εσείς είχατε το ίδιο θέμα..  εγώ δυσκολεύτηκα πολύ να βρω ρούχα εγκυμοσυνης. κατέληξα να αγοράσω μεγάλα νούμερα από,κανονικά μαγαζια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...