Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Στη πρώτη τιμή ποσό είναι το όριο σου είπε;; Μήπως είναι το 90; Είχα την εντύπωση ότι είναι 100 

Το 92 είναι το όριο

Προσπαθησα σήμερα να κάνω το πρώτο τρύπημα το πρωί που ξύπνησα. Την πρώτη δεν τα κατάφερα, την δεύτερη μου έδειξε 51, αλλά νομίζω το έκανα λάθος και την τριτη που το έκανα κ καλύτερα από ολεσ τις φορές μου έδειξε 79 και ειπα οκ το δέχομαι καλό είναι :lol:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , Sisii είπε:

Το 92 είναι το όριο

Προσπαθησα σήμερα να κάνω το πρώτο τρύπημα το πρωί που ξύπνησα. Την πρώτη δεν τα κατάφερα, την δεύτερη μου έδειξε 51, αλλά νομίζω το έκανα λάθος και την τριτη που το έκανα κ καλύτερα από ολεσ τις φορές μου έδειξε 79 και ειπα οκ το δέχομαι καλό είναι :lol:

Με το μηχανάκι το κανεις;; Έχει κ ο πατέρας μου και μου κάνει συχνά απλά έτσι το τσεκάρω! Ρυθμίζεις κ την βελόνα ποσό να σε τρυπήσει 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανέρχομαι με το θέμα κυτταρομεγαλοιός γιατί έχω αγχωθεί πολύ με μια νέα εξέλιξη. 

Είμαι 28+4 εβδομάδων έγκυος. Τα igg μου έβγαιναν θετικά σε υψηλή τιμή σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι σήμερα αλλά τα είχα θετικά και στο πρώτο μου παιδάκι. Έδειχναν ότι έχω περάσει τον ιό και είχα αντισώματα από παλιά.

Έκανα πάλι πριν μια βδομάδα εξετάσεις και ξαφνικά μου βγάζει τα igm ασθενώς θετικά που δείχνουν τωρινή λοίμωξη 1.1 με όριο το 1. Έχω τρομάξει πάρα πολύ. Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε επανεξέταση σε πέντε μέρες και αν βγουν πάλι θετικά να κάνουμε άλλη εξέταση που δείχνει πόσο πρόσφατο είναι. Μου είπε όμως κι όλας να μην ανησυχώ γιατί σε πολλές έγκυες που πέρασαν κοβιντ βγαίνουν αυτά τα αντισώματα του κυτταρομεγαλοιού θετικά ψευδώς. Δεν ξέρω πως συνδέεται αλλά έτσι μου είπε. 

Αν είναι κυτταρομεγαλοιός είναι απανανεργοποιηση του ιού ή επαναλοίμωξη. Η αλήθεια έχω και το παιδί στον παιδικό σταθμό δεν ξέρω αν ξανά κόλλησα. Αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ. 

Διάβασα στο ίντερνετ ότι αν πρόκειται για δεύτερη έκθεση στον ιό τότε υπάρχει μόνο 1% πιθανότητα να περάσει στο μωρό και πολύ μικρή πιθανότητα να πάθει κάτι σε σχέση με το να είχα πρώτη επαφή με αυτό τον ιό.

Ρώτησα το γιατρό τι γίνεται αν είναι τωρινή επαναλοίμωξη και μου λέει μην αγχώνεσαι θα το δούμε βήμα βήμα. Αλλά είμαι ήδη 28 εβδομάδων.

 

Έχει καμία εμπειρία με όλα όσα έγραψα;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα πρόσεξα πως και στις εξετάσεις που έκανα τέλος Ιουλίου ήταν 1.5 Τώρα την μέτρησαν 1.1.

Εγώ κοβιντ πέρασα τέλος Ιουνίου. 

Τις εξετάσεις του Ιουλίου παρατήρησα είχα ξεχάσει να τις στείλω στο γιατρό γιατί μπήκε σχεδόν την ίδια περίοδο το παιδάκι μου στο Παίδων με κάτι πολύ σοβαρό. 

Τώρα το πρόσεξα και το ανέφερα στο γιατρό μου και μου είπε ότι είναι καλό γιατί εφόσον δείχνει ότι πέφτει η τιμή πιθανότατα είναι λάθος. Πάντως όπως και να έχει θα κάνω επανέλεγχο σε πέντε μέρες. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Μίλησα με τον γιατρό μου. Τελικα όντως έχω διαβητη κύησης. Και η πρώτη και η δεύτερη τιμή είναι παθολογικές. Μου είπε να μετριέμαι με το μηχάνημα που σε τσιμπάει 4 φορές την μέρα… ΔΕ ΘΕΛΩΩΩΩ:wacko:

Κομμενες οι πίτσες, τα γλυκα, τα πολλά ψωμιά κτλ κτλ κτλ 

Καλησπέρα μανούλες Δεκεμβρίου! Εγώ είμαι Ιανουαρίου τυπικά αλλά σας διαβάζω αρκετά συχνά. Διάβασα το θέμα του διαβήτη και ήθελα να σου πω @Sisii ότι συμπάσχω. Κ εμένα στη καμπύλη διαγνώστηκε διαβήτης κύησης, είχαμε και κάποιες ενδείξεις στον τελευταίο υπέρηχο πχ. το μωρό είχε μεγαλύτερο βάρος από το φυσιολογικό. Μου ήρθε πολύ απότομα και έπεσα ψυχολογικά γιατί από την αρχή της εγκυμοσύνης προσέχω τη διατροφή μου και δεν το περίμενα ειλικρινά.  Σήμερα ξεκίνησα κ εγώ μετρήσεις στο σπίτι, θα τις κάνω για μια εβδομάδα κ μετά θα συζητήσουμε με τον ενδοκρινολόγο μου για το πως θά το ρυθμίσουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Blue_bubble είπε:

Καλησπέρα μανούλες Δεκεμβρίου! Εγώ είμαι Ιανουαρίου τυπικά αλλά σας διαβάζω αρκετά συχνά. Διάβασα το θέμα του διαβήτη και ήθελα να σου πω @Sisii ότι συμπάσχω. Κ εμένα στη καμπύλη διαγνώστηκε διαβήτης κύησης, είχαμε και κάποιες ενδείξεις στον τελευταίο υπέρηχο πχ. το μωρό είχε μεγαλύτερο βάρος από το φυσιολογικό. Μου ήρθε πολύ απότομα και έπεσα ψυχολογικά γιατί από την αρχή της εγκυμοσύνης προσέχω τη διατροφή μου και δεν το περίμενα ειλικρινά.  Σήμερα ξεκίνησα κ εγώ μετρήσεις στο σπίτι, θα τις κάνω για μια εβδομάδα κ μετά θα συζητήσουμε με τον ενδοκρινολόγο μου για το πως θά το ρυθμίσουμε.

Καλησπερα, και εγώ έχω διαβήτη κυησης. Κάνω μετρήσεις με μηχανάκι αλλά καμια δεν έχει βγει εκτός οριων. Είμαι 29+2 σήμερα και το βάρος του μωρου είναι 1.5 kg ξέρετε αν είναι φυσιολογικό η αν είναι αυξημένο;

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι είναι μια χαρά αλλά εγώ αγχωνομαι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Αστερακι91 είπε:

Καλησπερα, και εγώ έχω διαβήτη κυησης. Κάνω μετρήσεις με μηχανάκι αλλά καμια δεν έχει βγει εκτός οριων. Είμαι 29+2 σήμερα και το βάρος του μωρου είναι 1.5 kg ξέρετε αν είναι φυσιολογικό η αν είναι αυξημένο;

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι είναι μια χαρά αλλά εγώ αγχωνομαι. 

Σύμφωνα με 3 εφαρμογές που κοιτάζω είναι εντός ορίων το βάρος! Στους υπερηχους βγαίνει μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης ή περισσότερο; Άμα λέει και ο γιατρός ότι είναι όλα καλά, εμπιστεύσου τον και μην αγχώνεσαι! Όλα καλά θα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Χθες είχαμε γιατρό και μπορώ να πω πως αυτόν τον υπέρηχο τον ευχαριστήθηκα!!! Όλα είναι καλά, πλην του παραχείλιου πλακούντα, ο οποίος έχει καλά χαρακτηριστικά και δείχνει ότι θα ανέβει... Ο μπέμπης χαμογελούσε!! Βγάλαμε πολύ ωραίες φωτό και είδαμε παχουλά χειλάκια και γαλλική μυτούλα παρακαλώ!! Ζυγίζουμε 870γρ !! Μετά από τον Ιούλιο κατάφερε να έρθει και ο άντρας μου μαζί και ο μεγάλος μας που είναι 2 χρονών ο οποίος παρακολουθούσε την οθόνη με μεγάλη προσήλωση !!! Όλα πάνε καλά και αντί για 2 εβδομάδες θα μας δει σε ένα μήνα!! Μετά είπε ντόπλερ και τελική ευθεία!! Κάπου κοντά στα Χριστούγεννα θα κάνουμε τη καισαρική!! 

  • Μου αρέσει 3

4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Σύμφωνα με 3 εφαρμογές που κοιτάζω είναι εντός ορίων το βάρος! Στους υπερηχους βγαίνει μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης ή περισσότερο; Άμα λέει και ο γιατρός ότι είναι όλα καλά, εμπιστεύσου τον και μην αγχώνεσαι! Όλα καλά θα είναι!

Ποιες εφαρμογές κοιτάζεις αν επιτρέπεται; ναι μέσα στις καμπυλες ανάπτυξης ειναι. 

Εμένα απλά μου φάνηκαν πολλα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αστερακι91 είπε:

Ποιες εφαρμογές κοιτάζεις αν επιτρέπεται; ναι μέσα στις καμπυλες ανάπτυξης ειναι. 

Εμένα απλά μου φάνηκαν πολλα. 

Εχω κατεβάσει της philips το pregnancy +, εχω το Flo, και ένα που λέγεται σκέτο pregnancy, πράσινο με 2 πατουσάκια. Από το play store. Κάθε μία με βολεύει για άλλο λόγο. Οι 2 πρώτες είναι εξαιρετικές! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω; Είμαι 27+5 κ το μωράκι έχει 1-2 μερες που το νιώθω μεν αλλά όχι οπως πριν έντονα, τώρα είναι πολύ πιο ήπιες οι κινήσεις του! Αυτό είναι φυσιολογικό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω; Είμαι 27+5 κ το μωράκι έχει 1-2 μερες που το νιώθω μεν αλλά όχι οπως πριν έντονα, τώρα είναι πολύ πιο ήπιες οι κινήσεις του! Αυτό είναι φυσιολογικό; 

Καλημέρα! Νομίζω ότι δεν είναι κάτι για να ανησυχείς κ εγώ 27+4 σήμερα κ δυο μέρες ήταν ήρεμη χτύπαγε μεν αλλά όχι έντονα! Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό αφού τα αισθανόμαστε!! Αλλά ας μας πει κ κάποια μανούλα αν ξέρει κάτι παραπάνω!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Maritsaki είπε:

Καλημέρα! Νομίζω ότι δεν είναι κάτι για να ανησυχείς κ εγώ 27+4 σήμερα κ δυο μέρες ήταν ήρεμη χτύπαγε μεν αλλά όχι έντονα! Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό αφού τα αισθανόμαστε!! Αλλά ας μας πει κ κάποια μανούλα αν ξέρει κάτι παραπάνω!!

Καλημέρα κορίτσια! Έχω σήμερα έκλεισα 27 και είναι 2-3 μέρες που τον νιώθω κι εγώ πιο ήπια. Υποθέτω είναι φυσιολογικό δεδομένου ότι ο χώρος τους περιορίζεται σιγά σιγά και δεν μπορούν να κάνουν τούμπες. Την τρίτη που έχω υπέρηχο θα ρωτήσω και το γιατρό

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , NataSou είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω σήμερα έκλεισα 27 και είναι 2-3 μέρες που τον νιώθω κι εγώ πιο ήπια. Υποθέτω είναι φυσιολογικό δεδομένου ότι ο χώρος τους περιορίζεται σιγά σιγά και δεν μπορούν να κάνουν τούμπες. Την τρίτη που έχω υπέρηχο θα ρωτήσω και το γιατρό

 

πρίν από 14 λεπτά , NataSou είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω σήμερα έκλεισα 27 και είναι 2-3 μέρες που τον νιώθω κι εγώ πιο ήπια. Υποθέτω είναι φυσιολογικό δεδομένου ότι ο χώρος τους περιορίζεται σιγά σιγά και δεν μπορούν να κάνουν τούμπες. Την τρίτη που έχω υπέρηχο θα ρωτήσω και το γιατρό

Ευχαριστώ κορίτσια μου θα ρωτήσω κ εγώ τη Δευτέρα!! Μάλλον λόγο χώρου να είναι πιο περιορισμένο 

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2022 at 10:16 ΠΜ, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι με το θέμα κυτταρομεγαλοιός γιατί έχω αγχωθεί πολύ με μια νέα εξέλιξη. 

Είμαι 28+4 εβδομάδων έγκυος. Τα igg μου έβγαιναν θετικά σε υψηλή τιμή σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι σήμερα αλλά τα είχα θετικά και στο πρώτο μου παιδάκι. Έδειχναν ότι έχω περάσει τον ιό και είχα αντισώματα από παλιά.

Έκανα πάλι πριν μια βδομάδα εξετάσεις και ξαφνικά μου βγάζει τα igm ασθενώς θετικά που δείχνουν τωρινή λοίμωξη 1.1 με όριο το 1. Έχω τρομάξει πάρα πολύ. Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε επανεξέταση σε πέντε μέρες και αν βγουν πάλι θετικά να κάνουμε άλλη εξέταση που δείχνει πόσο πρόσφατο είναι. Μου είπε όμως κι όλας να μην ανησυχώ γιατί σε πολλές έγκυες που πέρασαν κοβιντ βγαίνουν αυτά τα αντισώματα του κυτταρομεγαλοιού θετικά ψευδώς. Δεν ξέρω πως συνδέεται αλλά έτσι μου είπε. 

Αν είναι κυτταρομεγαλοιός είναι απανανεργοποιηση του ιού ή επαναλοίμωξη. Η αλήθεια έχω και το παιδί στον παιδικό σταθμό δεν ξέρω αν ξανά κόλλησα. Αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ. 

Διάβασα στο ίντερνετ ότι αν πρόκειται για δεύτερη έκθεση στον ιό τότε υπάρχει μόνο 1% πιθανότητα να περάσει στο μωρό και πολύ μικρή πιθανότητα να πάθει κάτι σε σχέση με το να είχα πρώτη επαφή με αυτό τον ιό.

Ρώτησα το γιατρό τι γίνεται αν είναι τωρινή επαναλοίμωξη και μου λέει μην αγχώνεσαι θα το δούμε βήμα βήμα. Αλλά είμαι ήδη 28 εβδομάδων.

 

Έχει καμία εμπειρία με όλα όσα έγραψα;

Ακριβώς τα ίδια και εγώ κορίτσι μου είχα κάνει avidity την πρώτη φορά και έδειξε παλιά λοίμωξη και τώρα στην επανεξεταση μου έδειξε παλιά igm 1.3 ο γιατρός δεν ανησύχησε καθόλου και δε θα κάνουμε κάτι άλλο η αλήθεια είναι ότι και εγώ στην έχω της εγκυμοσύνης πέρασα Κόρονοιο 

Μην αγχώνεσαι όλα είναι μια χαρά 

Τα μωρά μας είναι τέλεια 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...