Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Ναι όταν βάζεις υπνοσακο δεν χρειάζεται η κουβέρτα. Επίσης βοηθάει πολύ τα μωράκια στον ύπνο, με τα χεράκια μέσα.

Οι καλύτεροι οι υπνοσακοι είναι οι grobag, που πλέον αν δεν κάνω λάθος συνεργάζεται με την tommee tippee στο my sunshine.gr. Έχει νούμερα κανονικά όπως τα ρουχαλακια του μωρού και επιλέγεις εννοείται αν το θέλεις για χειμώνα ή καλοκαίρι. Έχει μεγεθολογιο από κάτω να δεις με εκατοστά και κιλά του μωρου. Το χειμώνα παίρνουμε το 2,5 tog είναι από 16-20°C. Υπάρχει με 1 tog που είναι για την άνοιξη/φθινόπωρο είναι και 0,2 tog για το καλοκαίρι. Επίσης υπάρχει 3,5 tog απλά στην Ελλάδα δύσκολα να βρεις, είναι για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στις σκανδιναβικές χώρες, είναι για θερμοκρασίες κάτω των 16°C.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Όταν βαζεις τον υπνόσακο τι άλλο του φοράς; Γιατί αν είναι η θερμοκρασία 16-20 βαθμοί δεν θα ζεστενεται;; 
 

κοριτσια έχετε κ εσείς πονοκέφαλο;; Έχει δυο τρεις ημερες που έχω μου περνάει χωρις πανατολ αλλά είναι κουραστικό ειδικά στη δουλεια! Είναι σύμπτωμα; Ή να φοβαμαι για προεκλαμψία;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Όταν βαζεις τον υπνόσακο τι άλλο του φοράς; Γιατί αν είναι η θερμοκρασία 16-20 βαθμοί δεν θα ζεστενεται;; 
 

κοριτσια έχετε κ εσείς πονοκέφαλο;; Έχει δυο τρεις ημερες που έχω μου περνάει χωρις πανατολ αλλά είναι κουραστικό ειδικά στη δουλεια! Είναι σύμπτωμα; Ή να φοβαμαι για προεκλαμψία;; 

Κανονικά τα ρουχαλακια του. Εσωρουχακι  και φορμακι. Σκέψου ότι ο Υπνοσακος είναι η κουβέρτα του. Πίστεψέ με δεν ζεσταίνεται.

Όσο για τον πονοκέφαλο, έχω κι εγώ. Δεν νομίζω ότι είναι σύμπτωμα. Ας μας βοηθήσει κάποια άλλη μήπως γνωρίζει.

Εγώ έχω παρατηρήσει τελευταία ότι έχω συσπάσεις κάτω χαμηλά στην κοιλιά. Σαν τράβηγμα σαν κράμπα το νιώθω. Αυτό είναι ή κάτι άλλο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Ναι όταν βάζεις υπνοσακο δεν χρειάζεται η κουβέρτα. Επίσης βοηθάει πολύ τα μωράκια στον ύπνο, με τα χεράκια μέσα.

Οι καλύτεροι οι υπνοσακοι είναι οι grobag, που πλέον αν δεν κάνω λάθος συνεργάζεται με την tommee tippee στο my sunshine.gr. Έχει νούμερα κανονικά όπως τα ρουχαλακια του μωρού και επιλέγεις εννοείται αν το θέλεις για χειμώνα ή καλοκαίρι. Έχει μεγεθολογιο από κάτω να δεις με εκατοστά και κιλά του μωρου. Το χειμώνα παίρνουμε το 2,5 tog είναι από 16-20°C. Υπάρχει με 1 tog που είναι για την άνοιξη/φθινόπωρο είναι και 0,2 tog για το καλοκαίρι. Επίσης υπάρχει 3,5 tog απλά στην Ελλάδα δύσκολα να βρεις, είναι για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στις σκανδιναβικές χώρες, είναι για θερμοκρασίες κάτω των 16°C.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Χίλια ευχαριστώ! Πολύ κατατοπιστικα όλα!Δεν έχω ιδέα για τίποτα από όλα αυτά! Αλλά έχω δει τους Grobag σε διαφήμιση! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marpi91 είπε:

Χίλια ευχαριστώ! Πολύ κατατοπιστικα όλα!Δεν έχω ιδέα για τίποτα από όλα αυτά! Αλλά έχω δει τους Grobag σε διαφήμιση! 

Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα η αλήθεια είναι. Είμαι υπέρ του υπνοσακου. Όχι μόνο στον ύπνο και κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Όντως οι grobag είναι οι καλύτεροι. Πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά είναι οι πιο ποιοτικοί. Ψάξε κριτικές και βιντεάκια να δεις, να βοηθηθεις μέχρι να καταλήξεις τι ακριβώς θέλεις να πάρεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Όταν βαζεις τον υπνόσακο τι άλλο του φοράς; Γιατί αν είναι η θερμοκρασία 16-20 βαθμοί δεν θα ζεστενεται;; 
 

κοριτσια έχετε κ εσείς πονοκέφαλο;; Έχει δυο τρεις ημερες που έχω μου περνάει χωρις πανατολ αλλά είναι κουραστικό ειδικά στη δουλεια! Είναι σύμπτωμα; Ή να φοβαμαι για προεκλαμψία;; 

 

πρίν από 9 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Κανονικά τα ρουχαλακια του. Εσωρουχακι  και φορμακι. Σκέψου ότι ο Υπνοσακος είναι η κουβέρτα του. Πίστεψέ με δεν ζεσταίνεται.

Όσο για τον πονοκέφαλο, έχω κι εγώ. Δεν νομίζω ότι είναι σύμπτωμα. Ας μας βοηθήσει κάποια άλλη μήπως γνωρίζει.

Εγώ έχω παρατηρήσει τελευταία ότι έχω συσπάσεις κάτω χαμηλά στην κοιλιά. Σαν τράβηγμα σαν κράμπα το νιώθω. Αυτό είναι ή κάτι άλλο;

Καλημέρα! Λοιπόν, από την Κυριακή μου έχουν επιστρέψει πολλά συμπτώματα του 1ου τριμήνου όπως αναγούλες, πονοκέφαλος, ζαλάδες, με ενοχλούν μυρωδιές και με τραβάει η κοιλιά χαμηλά, δεξιά και αριστερά. Ε, πήρα τη μαία μου και μου εξήγησε τα εξής: η κοιλιά τραβάει πάλι γιατί όπως στο πρώτο τρίμηνο μεγάλωνε από το πουθενά και μας πόναγε, στο 2ο η αλλαγή είναι πιο ήπια, ε τώρα που παίρνει όλο το βάρος το μωρό και η κοιλιά ανεβαίνει, μου λέει τώρα να δεις τεντωμα η μήτρα! Άρα αυτό είναι φυσιολογικό. Για μυρωδιές και αναγούλες ευθύνονται οι ορμόνες ακόμα 1 φορά.  Το θέμα του πονοκεφαλου τώρα, που είναι το πιο σοβαρό. Προσπαθούμε να μετράμε πίεση όταν έχουμε ξαφνικό και απότομο πονοκέφαλο. Αν η πίεση είναι φυσιολογική δεν υπάρχει πρόβλημα. Ψιλιαζομαστε πίεση όταν κάνουν και τα μάτια μας μαυρακια ή ζαλιζομαστε. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσια μου. Μόνα ζυγά όλες στον έβδομο μήνα πια !

Πήγα την Δευτέρα στον ενδοκρινολόγο γιατί εκδήλωσα διαβήτη και αρχίσα τις μετρήσεις , διατροφή και περπάτημα. Πολύ περπάτημα. Χαλάλι!

 

Την Παρασκευή ήρθε η διαβόητη συρταριερα από το ΙΚΕΑ (έχουμε ήδη μια για τον μεγάλο μου ) την στήσαμε και αγάλι αγάλι θα αρχίσω να πλένω σιδερωνω και φυλάω τα ρουχαλακια του μωρού. 

έρχεται ακριβώς την ίδια εποχή με τον αδερφό του , οπότε αυτά που έχω να αγορασω είναι καθαρά για να το καλοδεχούμενο το μωράκι, τα έχουμε όλα ήδη. 

Εενα κορίτσια σας το έχω ξαναπεί, πήγε ακλαφτο και το λίκνο και η κούνια και το καρότσι. Συγκοιμιση από την πρώτη μέρα ενώ τα είχα κάπως αλλιώς πλασμένα στο μυαλό μου και μάρσιπος μέχρι και τα 3,6 στην αρχή μπροστά και μετά πλάτη. Κάνετε το καλύτερο να είστε προετοιμασμένες για όλα (κι εγώ τώρα θα τα ξαναβγαλω όλα από την αρχή) απλά το αναφέρω γιατί υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο. Μη απογοητευτειτε, ακολουθούμε απλώς τα μωράκια μας. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα σας! Είδα από αρκετές να λέτε για υπνοσακο. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο; επίσης όταν βάζουμε υπνοσακο δεν βάζουμε κουβέρτα ή παπλωματακι; ευχαριστώ!

Εγώ θα πάρω έναν gro bag 2.5 tog. Μετά από έρευνα μου φάνηκε πολύ καλός 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sisii είπε:

Εγώ θα πάρω έναν gro bag 2.5 tog. Μετά από έρευνα μου φάνηκε πολύ καλός 

Κι εγώ μάλλον εκεί θα καταλήξω! Τα κοιτάζω απ το πρωί! Βοήθησε πολύ και η @Freedom1998 στην επιλογή και να κατανοησω πως πανε αυτα τα tog!

πρίν από 9 λεπτά , evaki23 είπε:

από απορρυπαντικό ποιο παίρνουμε?

Πήρα να δοκιμάσω Αρκάδι σε υγρό και proderm. Πήρα και ένα σπρέι απολύμανσης planet baby για να περνάω τα συρτάρια του και τις επιφάνειες. Τώρα δεν ξέρω αν κάνει καλό και αυτό, σίγουρα θα το κάνω και μετά θα ανοίγω τέντα τα παράθυρα, μυρίζει σαν οινόπνευμα! 

Βρε κορίτσια, μην γελάσετε..! 

Όλοι οι υπνοσακοι που βλέπω από Grobag δεν έχουν... χέρια!!! Έτσι πρέπει να είναι;! Βλέπω από άλλες μάρκες που έχουν θέση για τα χεράκια, αυτοί που κοιτάζω για 0-6 μηνών έχουν κουμπάκια για να βγαίνουν τα χέρια, αλλά εμείς δεν τα θέλουμε υποτίθεται μέσα και ζεστά στον ύπνο;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , marpi91 είπε:

Κι εγώ μάλλον εκεί θα καταλήξω! Τα κοιτάζω απ το πρωί! Βοήθησε πολύ και η @Freedom1998 στην επιλογή και να κατανοησω πως πανε αυτα τα tog!

Πήρα να δοκιμάσω Αρκάδι σε υγρό και proderm. Πήρα και ένα σπρέι απολύμανσης planet baby για να περνάω τα συρτάρια του και τις επιφάνειες. Τώρα δεν ξέρω αν κάνει καλό και αυτό, σίγουρα θα το κάνω και μετά θα ανοίγω τέντα τα παράθυρα, μυρίζει σαν οινόπνευμα! 

Βρε κορίτσια, μην γελάσετε..! 

Όλοι οι υπνοσακοι που βλέπω από Grobag δεν έχουν... χέρια!!! Έτσι πρέπει να είναι;! Βλέπω από άλλες μάρκες που έχουν θέση για τα χεράκια, αυτοί που κοιτάζω για 0-6 μηνών έχουν κουμπάκια για να βγαίνουν τα χέρια, αλλά εμείς δεν τα θέλουμε υποτίθεται μέσα και ζεστά στον ύπνο;;; 

Έχουν κουμπάκια στο πλάι για τα χέρια. Στην αρχή τα έχουμε μέσα τα χεράκια. Αργότερα ανοίγουμε τα κουμπάκια για να έχουν τα χέρια τους έξω. Μετά τους 3 μήνες συνήθως τα βγάζουμε. Κανονικά λένε ένας Υπνοσακος δεν πρέπει να έχει μανικακια, γιατί υπάρχει περίπτωση υπερθέρμανσης του μωρού. Γι αυτό και στους grobag έχει κουμπάκια.

Ελπίζω να κατάλαβες έτσι όπως τα εξηγώ. :lol:

πρίν από 38 λεπτά , evaki23 είπε:

από απορρυπαντικό ποιο παίρνουμε?

Εγώ έχω πάρει το baby planet σε υγρό. Υπάρχει και σε σκόνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Έχουν κουμπάκια στο πλάι για τα χέρια. Στην αρχή τα έχουμε μέσα τα χεράκια. Αργότερα ανοίγουμε τα κουμπάκια για να έχουν τα χέρια τους έξω. Μετά τους 3 μήνες συνήθως τα βγάζουμε. Κανονικά λένε ένας Υπνοσακος δεν πρέπει να έχει μανικακια, γιατί υπάρχει περίπτωση υπερθέρμανσης του μωρού. Γι αυτό και στους grobag έχει κουμπάκια.

Ελπίζω να κατάλαβες έτσι όπως τα εξηγώ. :lol:

Εγώ έχω πάρει το baby planet σε υγρό. Υπάρχει και σε σκόνη.

Ααα, άρα στην ουσία τα χέρια στην αρχη μένουν μέσα κολλημένα στο σώμα; σαν να τα φασκιωναμε;;; Νομίζω κατάλαβα! Θα ψάξω και βίντεο μετά, μην σε ζαλίζω! 

Μα λέω κι εγώ, στη φωτογραφία που το έδειχνε ήταν ένα μωράκι που είχε ένα μόνο χέρι και από την άλλη τίποτα. Και στενοχωρηθηκα για το μωράκι αρχικά και μετά έδωσα και τα εύσημα στην εταιρεία που το επέλεξε για τη διαφημιστική καμπάνια!!! Νομίζω η εγκυμοσύνη με έχει βαρέσει πολύ άσχημα στην ενσυναισθηση!!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , marpi91 είπε:

Ααα, άρα στην ουσία τα χέρια στην αρχη μένουν μέσα κολλημένα στο σώμα; σαν να τα φασκιωναμε;;; Νομίζω κατάλαβα! Θα ψάξω και βίντεο μετά, μην σε ζαλίζω! 

Μα λέω κι εγώ, στη φωτογραφία που το έδειχνε ήταν ένα μωράκι που είχε ένα μόνο χέρι και από την άλλη τίποτα. Και στενοχωρηθηκα για το μωράκι αρχικά και μετά έδωσα και τα εύσημα στην εταιρεία που το επέλεξε για τη διαφημιστική καμπάνια!!! Νομίζω η εγκυμοσύνη με έχει βαρέσει πολύ άσχημα στην ενσυναισθηση!!!!

Ναι ναι ακριβώς, σαν το φασκιωμα που κάνανε παλιά. Με μαζεμένα τα χεράκια μέσα έχει την αίσθηση της ασφάλειας το μωρακι. Νιώθει ακόμα ότι είναι στην κοιλίτσα μας. 

Όχι βρε δεν με ζαλίζεις. Ναι έχει διάφορα βιντεάκια που εξηγούν τα πάντα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Ναι ναι ακριβώς, σαν το φασκιωμα που κάνανε παλιά. Με μαζεμένα τα χεράκια μέσα έχει την αίσθηση της ασφάλειας το μωρακι. Νιώθει ακόμα ότι είναι στην κοιλίτσα μας. 

Όχι βρε δεν με ζαλίζεις. Ναι έχει διάφορα βιντεάκια που εξηγούν τα πάντα.

Ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Θα το παραγγείλω κιόλας να έρχεται!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και γώ ρε κορίτσια της Grobag κοιτούσα να παραγγείλω αλλά αμφιταλαντεύομαι για το μέγεθος . Διάβαζα σε ξένα site ότι το μέγεθος για 3-6 μήνες σε πολλούς ήταν στενό … Λέω να πάω στο μέγεθος 6-9 για μεγαλύτερη σιγουριά ..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Wish_soon είπε:

Και γώ ρε κορίτσια της Grobag κοιτούσα να παραγγείλω αλλά αμφιταλαντεύομαι για το μέγεθος . Διάβαζα σε ξένα site ότι το μέγεθος για 3-6 μήνες σε πολλούς ήταν στενό … Λέω να πάω στο μέγεθος 6-9 για μεγαλύτερη σιγουριά ..

Όπως με τα ρουχαλακια του μωρού, έτσι και με τον υπνοσακο. Εγώ πήρα 0-3 ειναι από 3,200 έως 6,100 κιλά, μετά πας 3-6. Δεν πρέπει να του είναι φαρδύς ο υπνοσακος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...