Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

Πω πω.. Έχετε πει τόσα! Σας έχασα! Έχω μια απορια: δεν θα σας δανεισουν τίποτα?! Τα παίρνετε όλα από την αρχή??? Αν δεν σας δανεισουν, θα σας πρότεινα να είστε κάπως συγκρατημένες με τα ψώνια σας, πέρα από τα μεγάλα κομμάτια, γιατί και θα σας φέρουν πολλά και γιατί βασικά το ίδιο το παιδί θα σας δείξει τις ανάγκες του, σε συνδιασμο με την καθοδήγηση της παιδιάτρου. Για παράδειγμα, εμένα ο υπνοσακος δεν με βόλεψε καθόλου. Το κρεβατάκι, πάλι καλά που μας το δάνεισαν. Το γυρίζουμε επιτόπου πίσω, γιατί ήμασταν μέχρι τώρα στην συγκοιμηση και πλέον στο μοντεσοριανο κρεβάτι της. Η κάθε μία ξέρει το μπάτζετ της, απλά έχετε το και αυτό κατά νου. 

Εγώ έχω απίστευτη συχνοουρια και καούρες. Που είναι φυσιολογικό, αλλά παρά πολύ ενοχλητικό. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ κορίτσια εκτός από το πονοκέφαλο που είναι καθημερινό πλέον αλλά η πίεση μου είναι οκ που τη μετράω, έχω κ απίστευτη νύστα αυτό που είχα το πρώτο καιρό θέλω να κοιμάμαι συνέχεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Κ εμένα έχουν επιστρέψει συμπτώματα που είχα στο πρώτο τρίμηνο, υπνηλία,ναυτια  κ κούραση!

Καλά για τις καούρες ας το αφήσουμε...κάνουν πάρτυ εδώ κ δύο μήνες περίπου!! Ευτυχώς όχι κάθε μέρα! Επίσης ο γιατρός μ είπε ότι μπορώ να παίρνω μάλοξ για το στομάχι κ τις καούρες. Που στην αρχή δεν το έπαιρνα έλεγα εντάξει αντέχω αλλά ευτυχώς που το δοκίμασα μια φορά κ σώθηκα!! Δρα κατευθείαν κ είναι τέλειο δεν αισθάνεσαι τπτ ούτε καούρα ουτε ξινιλες!!Βέβαια δεν κάνω κατάχρηση οπότε πραγματικά το χρειάζομαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Μια απ' τα ίδια κι εγώ. Πολλά συμπτώματα του πρώτου τριμήνου έχουν επιστρέψει δυναμικά. Το Σάββατο μπαίνω στον 8ο, 31 εβδ. Απίστευτο μου φαίνεται. 

Πολλές καούρες σχεδόν καθημερινά, παίρνω simeco σε χάπι μασωμενο και βοηθάει πολύ. Υπνηλία όλη μέρα, νιώθω σαν άρρωστη και θέλω να κοιμάμαι. Άρχισαν πριζονται αρκετά τα πόδια μου, ειδικά όταν κουράζομαι μετά απο δουλειές στο σπίτι και ορθοστασία ή αρκετό περπάτημα. Νιώθω δυσφορία λόγω της πίεσης του μωρού στο στομάχι και στα πλευρά επειδή έχει πάρει θέση προς τα κάτω. Επίσης νομίζω ξεκίνησαν οι συσπάσεις, τραβήγματα κάτω χαμηλά σαν κράμπες, αν είναι αυτό ή κάτι άλλο, δε ξέρω. Και εννοείται συχνοουρια, κάθε 20λεπτα περίπου τουαλέτα, πίνω πολλά υγρά οπότε τα πήγαινε έλα δεν σταματάνε.

Το καλύτερο όμως δεν σας το είπα, γενικά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παρατηρώ το στήθος μου, ειδικά τους τελευταίους μήνες έχει αλλάξει και χθες παρατήρησα σταγονιτσες γάλα να βγάζει. Για κάποιο λόγο χάρηκα πάρα πολύ. Πριν λίγες μέρες σας έλεγα εδώ, πότε θα βγάλω κι εγώ γάλα, μου φαινόταν περίεργο.... Εεε και ήρθε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Εγώ κορίτσια εκτός από το πονοκέφαλο που είναι καθημερινό πλέον αλλά η πίεση μου είναι οκ που τη μετράω, έχω κ απίστευτη νύστα αυτό που είχα το πρώτο καιρό θέλω να κοιμάμαι συνέχεια 

Αχ η νύστα έχει επιστρέψει και σε μένα ακριβώς όπως το πρώτο τρίμηνο.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έβλεπα κ εγώ τους υπνόσακους ήθελα να ρωτήσω τι νούμερο θα πάρετε; Εγώ είδα στο mother care που έχω κάρτα και είναι σε έκπτωση όλοι είναι 2.5tog! Σκέφτηκα να πάρω 1-3 γιατί το 3-6 θα είναι μέσα στην άνοιξη βέβαια κ την άνοιξη έχει κρύο, απλά λεω μην πάει χαμένο 

2 ώρες πρίν, Maritsaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!Κ εμένα έχουν επιστρέψει συμπτώματα που είχα στο πρώτο τρίμηνο, υπνηλία,ναυτια  κ κούραση!

Καλά για τις καούρες ας το αφήσουμε...κάνουν πάρτυ εδώ κ δύο μήνες περίπου!! Ευτυχώς όχι κάθε μέρα! Επίσης ο γιατρός μ είπε ότι μπορώ να παίρνω μάλοξ για το στομάχι κ τις καούρες. Που στην αρχή δεν το έπαιρνα έλεγα εντάξει αντέχω αλλά ευτυχώς που το δοκίμασα μια φορά κ σώθηκα!! Δρα κατευθείαν κ είναι τέλειο δεν αισθάνεσαι τπτ ούτε καούρα ουτε ξινιλες!!Βέβαια δεν κάνω κατάχρηση οπότε πραγματικά το χρειάζομαι.

Εγώ δυσπεψία έχω αλλά αυτό το ρύθμισα τρώω λίγο ίσα ίσα να χορταίνω πιο πολλά γεύματα…καούρες δεν έχω ούτε είχα στο πρώτο τρίμηνο αλλά είχα αναγούλες κ μου μύριζε το αυτοκίνητο μου ο νεροχύτης κ το ψυγείο! Ευτυχως αυτά δεν επέστρεψαν

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Αχ η νύστα έχει επιστρέψει και σε μένα ακριβώς όπως το πρώτο τρίμηνο.

Κορίτσι μου το παιδάκι σου πως είναι;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια έβλεπα κ εγώ τους υπνόσακους ήθελα να ρωτήσω τι νούμερο θα πάρετε; Εγώ είδα στο mother care που έχω κάρτα και είναι σε έκπτωση όλοι είναι 2.5tog! Σκέφτηκα να πάρω 1-3 γιατί το 3-6 θα είναι μέσα στην άνοιξη βέβαια κ την άνοιξη έχει κρύο, απλά λεω μην πάει χαμένο 

Εγώ δυσπεψία έχω αλλά αυτό το ρύθμισα τρώω λίγο ίσα ίσα να χορταίνω πιο πολλά γεύματα…καούρες δεν έχω ούτε είχα στο πρώτο τρίμηνο αλλά είχα αναγούλες κ μου μύριζε το αυτοκίνητο μου ο νεροχύτης κ το ψυγείο! Ευτυχως αυτά δεν επέστρεψαν

Κορίτσι μου το παιδάκι σου πως είναι;;; 

Ναι κορίτσι μου το 1-3 θα πάρεις, το πιο μικρό. Σταδιακά ξεκινάμε. Όπως με τα ρούχα έτσι κι ο Υπνοσακος. Αργότερα πας 3-6.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια έβλεπα κ εγώ τους υπνόσακους ήθελα να ρωτήσω τι νούμερο θα πάρετε; Εγώ είδα στο mother care που έχω κάρτα και είναι σε έκπτωση όλοι είναι 2.5tog! Σκέφτηκα να πάρω 1-3 γιατί το 3-6 θα είναι μέσα στην άνοιξη βέβαια κ την άνοιξη έχει κρύο, απλά λεω μην πάει χαμένο 

Εγώ δυσπεψία έχω αλλά αυτό το ρύθμισα τρώω λίγο ίσα ίσα να χορταίνω πιο πολλά γεύματα…καούρες δεν έχω ούτε είχα στο πρώτο τρίμηνο αλλά είχα αναγούλες κ μου μύριζε το αυτοκίνητο μου ο νεροχύτης κ το ψυγείο! Ευτυχως αυτά δεν επέστρεψαν

Κορίτσι μου το παιδάκι σου πως είναι;;; 

Είναι καλά, πάμε μια φορά το μηνα στο Παίδων στο λοιμοξιολόγο που τον είχε αναλάβει στο νοσοκομείο και το παρακολουθούμε με εξετάσεις να δούμε ότι δεν έχει κάνει κάποια επιπλοκή. Είναι μέσα στο πρωτόκολλο του mis-c όμως παρακολούθηση για ένα εξάμηνο! Τον τελευταίο καρδιολογικό έλεγχο τον κάναμε τον Σεπτέμβρη και ευτυχώς δεν έκανε κάποιο ανεύρυσμα. Απλά τώρα τρέμω μην ξανά κολλήσουμε κοβιντ, μου έχει γίνει εφιάλτης. Πάει παιδικό σταθμό και έχει κολλήσει κάποιες ιώσεις αλλά ευτυχώς μείναμε στις μύξες και στον βήχα τίποτα άλλο. Κι ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε κολλήσει ξανά κοβιντ. 

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Freedom1998 είπε:

Ναι κορίτσι μου το 1-3 θα πάρεις, το πιο μικρό. Σταδιακά ξεκινάμε. Όπως με τα ρούχα έτσι κι ο Υπνοσακος. Αργότερα πας 3-6.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! 

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Είναι καλά, πάμε μια φορά το μηνα στο Παίδων στο λοιμοξιολόγο που τον είχε αναλάβει στο νοσοκομείο και το παρακολουθούμε με εξετάσεις να δούμε ότι δεν έχει κάνει κάποια επιπλοκή. Είναι μέσα στο πρωτόκολλο του mis-c όμως παρακολούθηση για ένα εξάμηνο! Τον τελευταίο καρδιολογικό έλεγχο τον κάναμε τον Σεπτέμβρη και ευτυχώς δεν έκανε κάποιο ανεύρυσμα. Απλά τώρα τρέμω μην ξανά κολλήσουμε κοβιντ, μου έχει γίνει εφιάλτης. Πάει παιδικό σταθμό και έχει κολλήσει κάποιες ιώσεις αλλά ευτυχώς μείναμε στις μύξες και στον βήχα τίποτα άλλο. Κι ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε κολλήσει ξανά κοβιντ. 

Μακάρι να μην ξανά κολλήσετε!!! Ευτυχως όλα πάνε καλά!! Ιώσεις έχει πολλες κ μακάρι να μενετε στα απλά συμπτώματα!!! 
 

το εμβόλιο της γρίπης σκέφτεστε να το κάνετε; Εδώ μας το παρέχουν δωρεάν λόγο κύησης! Η γιατρος μου είπε αν θέλω να το κάνω να το βάλω μέσα στον Νοέμβρη 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Μια απ' τα ίδια κι εγώ. Πολλά συμπτώματα του πρώτου τριμήνου έχουν επιστρέψει δυναμικά. Το Σάββατο μπαίνω στον 8ο, 31 εβδ. Απίστευτο μου φαίνεται. 

Πολλές καούρες σχεδόν καθημερινά, παίρνω simeco σε χάπι μασωμενο και βοηθάει πολύ. Υπνηλία όλη μέρα, νιώθω σαν άρρωστη και θέλω να κοιμάμαι. Άρχισαν πριζονται αρκετά τα πόδια μου, ειδικά όταν κουράζομαι μετά απο δουλειές στο σπίτι και ορθοστασία ή αρκετό περπάτημα. Νιώθω δυσφορία λόγω της πίεσης του μωρού στο στομάχι και στα πλευρά επειδή έχει πάρει θέση προς τα κάτω. Επίσης νομίζω ξεκίνησαν οι συσπάσεις, τραβήγματα κάτω χαμηλά σαν κράμπες, αν είναι αυτό ή κάτι άλλο, δε ξέρω. Και εννοείται συχνοουρια, κάθε 20λεπτα περίπου τουαλέτα, πίνω πολλά υγρά οπότε τα πήγαινε έλα δεν σταματάνε.

Το καλύτερο όμως δεν σας το είπα, γενικά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παρατηρώ το στήθος μου, ειδικά τους τελευταίους μήνες έχει αλλάξει και χθες παρατήρησα σταγονιτσες γάλα να βγάζει. Για κάποιο λόγο χάρηκα πάρα πολύ. Πριν λίγες μέρες σας έλεγα εδώ, πότε θα βγάλω κι εγώ γάλα, μου φαινόταν περίεργο.... Εεε και ήρθε!

Πωωωω μπαίνεις στον 8ο ε;; Τι ωραία!!πως περνάει ο καιρός!! Δλδ θα είσαι από τις πρώτες μανουλες εδώ που θα γεννήσει! Ποτέ με το καλό;

Ένα βράδυ είχα κ εγώ δυσφορία είχε ανέβει αρκετά ψηλά κ μ πίεζε το στομάχι!! Ξάπλωσα λίγο την χάιδεψα κ κατέβηκε μετά από λίγο! Κ εγώ έχω συχνοουρια ανάλογα πόσο μ πιέζει την κύστη, δεν είναι όλη την ημέρα!

Με το γάλα που λες τι κάνεις για να μη βρέχεται το σουτιέν; Εγώ δεν έχω ακόμη κάτι, είμαι 28+4 βέβαια. Αλλά κ το στήθος μ δεν έχει μεγαλώσει όπως περίμενα από την εγκυμοσύνη δλδ φοράω το ίδιο νούμερο ακόμη! Αυτό μπορεί να παίζει ρόλο στην παραγωγή γάλακτος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Maritsaki είπε:

Πωωωω μπαίνεις στον 8ο ε;; Τι ωραία!!πως περνάει ο καιρός!! Δλδ θα είσαι από τις πρώτες μανουλες εδώ που θα γεννήσει! Ποτέ με το καλό;

Ένα βράδυ είχα κ εγώ δυσφορία είχε ανέβει αρκετά ψηλά κ μ πίεζε το στομάχι!! Ξάπλωσα λίγο την χάιδεψα κ κατέβηκε μετά από λίγο! Κ εγώ έχω συχνοουρια ανάλογα πόσο μ πιέζει την κύστη, δεν είναι όλη την ημέρα!

Με το γάλα που λες τι κάνεις για να μη βρέχεται το σουτιέν; Εγώ δεν έχω ακόμη κάτι, είμαι 28+4 βέβαια. Αλλά κ το στήθος μ δεν έχει μεγαλώσει όπως περίμενα από την εγκυμοσύνη δλδ φοράω το ίδιο νούμερο ακόμη! Αυτό μπορεί να παίζει ρόλο στην παραγωγή γάλακτος;

Καλησπέρα κορίτσι μου. Ναι σύμφωνα με την ΠΗΤ θα είμαι απ' τις πρώτες μέχρι 10/12 αλλά εντάξει αυτό δεν είναι και στάνταρ. Απ' τη στιγμή που μπαίνεις στον μήνα σου, ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να γεννήσεις. 

Όσον αφορά για το γάλα, έχω βάλει απλά επιθέματα στο σουτιέν. Δεν στάζει πολύ γάλα, ίσα ίσα από καμια σταγονιτσα. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η εβδομάδα που διανυεις, ούτε αν το στήθος μεγάλωσε. Εμένα προσωπικά το στήθος μου δεν είναι καθόλου πρησμένο, ούτε άλλαξα μέγεθος απλά έχουν αλλάξει οι θηλές μου. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 29w σήμερα εμείς! Αύριο έχουμε επίσκεψη στον γιατρό να δούμε το μωράκι μας και να κλείσω και ραντεβού για doppler. 

Εγω μπορώ να πω καούρες δεν έχω καθόλου αλλά έχω συχνουρία σε ενοχλητικό βαθμό και επίσης αναγκάζομαι να φάω το φαγητό μου σε δόσεις.. αντε να φαμε 3 μπουκιές.. να μου έρθει λοξιγκας.. να ρευτώ.. μετά πάλι προσπάθεια. Καταλήγω να σιχτιριζω και να τρώω το μισό φαΐ μου! Αλλά το βάρος ανεβαίνει αυτοβούλως!!! Να δω τι θα μου σουρει αύριο ο γιατρός... πφφφ! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πηρατε καθόλου εσωτερικά newborn? Λεω να μη πάρω καθόλου, πήρα μόνο 3τμχ εξωτερικά φορμάκια κ μου είχε δώσει και ακόμα 3 η νύφη μου που δεν τα έβαλαν σχεδόν καθόλου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Rafaela_123 said:

Καλημέρα κορίτσια, πηρατε καθόλου εσωτερικά newborn? Λεω να μη πάρω καθόλου, πήρα μόνο 3τμχ εξωτερικά φορμάκια κ μου είχε δώσει και ακόμα 3 η νύφη μου που δεν τα έβαλαν σχεδόν καθόλου

Καλημεραααα.. εγώ δεν νομίζω να πάρω καθόλου για νεογέννητο .. έχω ένα φορμάκι  μακρυμάνικο μόνο που μου το πήρε δώρο ο άντρας μου και θα του το βάλω όταν βγούμε από τη κλινική με το καλό .. Ίσως να πάρω ακόμα 2τμχ για 1-3 μηνών αλλά φανελάκια κοντομάνικα θα πάρω κατευθείαν για 3-6 μηνών.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πηρατε καθόλου εσωτερικά newborn? Λεω να μη πάρω καθόλου, πήρα μόνο 3τμχ εξωτερικά φορμάκια κ μου είχε δώσει και ακόμα 3 η νύφη μου που δεν τα έβαλαν σχεδόν καθόλου

Καλημέρα! Όχι γιατί τα newborn το πιο πιθανό είναι να μην τα βάλει καθόλου είναι υπερβολικά μικρά. Έχω 5 εσωτερικά 0-3 μηνών με μακρύ μανίκι από τον γιο μου για εκτός σπιτιού και πήρα και άλλα 5 με κοντό μανίκι για μέσα στο σπίτι γιατί εμπειρικά από το γιο μου που του έβαζα μόνο με μακρύ μανίκι είχε σκάσει το παιδί και ιδρωνε μέσα στο σπίτι μέρα - νύχτα. Ακόμα και τα 0-3 λίγο θα τα βάλει κι αυτά  γιατί μεγαλώνουν γρήγορα στην αρχή και μετά θα πάρω 3-6.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...