Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 39 λεπτά , Wish_soon είπε:

Καλημεραααα.. εγώ δεν νομίζω να πάρω καθόλου για νεογέννητο .. έχω ένα φορμάκι  μακρυμάνικο μόνο που μου το πήρε δώρο ο άντρας μου και θα του το βάλω όταν βγούμε από τη κλινική με το καλό .. Ίσως να πάρω ακόμα 2τμχ για 1-3 μηνών αλλά φανελάκια κοντομάνικα θα πάρω κατευθείαν για 3-6 μηνών.. 

Πήρα κ εγώ ακόμα 2 τεμάχια και 1 που μου πήρε η μαμα μου εξωτερικα, βασικά για την κλινικη θα είναι αυτά! Κ έχω ακόμα 3 από τον ανιψιό μου ισως τα βάλουμε τις πρωτες ημερες στο σπίτι! Εσωτερικά κοντομάνικα έχω από τον ανιψιό μου γιατί αυτος γεννήθηκε Μάιο έχω αρκετά 3-6 κ μερικά 0-3 λεω να μη πάρω! Αν χρειαστούν θα παραγγείλω. 

πρίν από 27 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Καλημέρα! Όχι γιατί τα newborn το πιο πιθανό είναι να μην τα βάλει καθόλου είναι υπερβολικά μικρά. Έχω 5 εσωτερικά 0-3 μηνών με μακρύ μανίκι από τον γιο μου για εκτός σπιτιού και πήρα και άλλα 5 με κοντό μανίκι για μέσα στο σπίτι γιατί εμπειρικά από το γιο μου που του έβαζα μόνο με μακρύ μανίκι είχε σκάσει το παιδί και ιδρωνε μέσα στο σπίτι μέρα - νύχτα. Ακόμα και τα 0-3 λίγο θα τα βάλει κι αυτά  γιατί μεγαλώνουν γρήγορα στην αρχή και μετά θα πάρω 3-6.

Ναι ναι εχεις δίκιο εσωτερικά βάζουμε 0-3 καλύτερα… πήρα 2 εξωτερικά up to 1 month, κ ένα μου πήρε δώρο η μαμα μου κ έχω κ τρία από τον ανιψιό μου! Νομίζω είναι υπέρ αρκετά! Εσωτερικό κοντομάνικα έχω πολλά από τον ανιψιό μου λεω να μη πάρω κ αν χρειαστεί θα παραγγείλω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Πήρα κ εγώ ακόμα 2 τεμάχια και 1 που μου πήρε η μαμα μου εξωτερικα, βασικά για την κλινικη θα είναι αυτά! Κ έχω ακόμα 3 από τον ανιψιό μου ισως τα βάλουμε τις πρωτες ημερες στο σπίτι! Εσωτερικά κοντομάνικα έχω από τον ανιψιό μου γιατί αυτος γεννήθηκε Μάιο έχω αρκετά 3-6 κ μερικά 0-3 λεω να μη πάρω! Αν χρειαστούν θα παραγγείλω. 

Ναι ναι εχεις δίκιο εσωτερικά βάζουμε 0-3 καλύτερα… πήρα 2 εξωτερικά up to 1 month, κ ένα μου πήρε δώρο η μαμα μου κ έχω κ τρία από τον ανιψιό μου! Νομίζω είναι υπέρ αρκετά! Εσωτερικό κοντομάνικα έχω πολλά από τον ανιψιό μου λεω να μη πάρω κ αν χρειαστεί θα παραγγείλω 

Τέλεια μια χαρά! Απλά επειδή και τα εξωτερικά ίσως δεν τα βάλει πολύ ανάλογα και πόσο ύψος και βάρος γέννησης θα έχει ίσως χρειαστεί να πάρεις πολύ σύντομα και εξωτερικά 0-3. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πηρατε καθόλου εσωτερικά newborn? Λεω να μη πάρω καθόλου, πήρα μόνο 3τμχ εξωτερικά φορμάκια κ μου είχε δώσει και ακόμα 3 η νύφη μου που δεν τα έβαλαν σχεδόν καθόλου

Καλημέρα! Όχι, καθόλου. Με το 3 έχω ξεκινήσει που είναι στην ουσία από 0 έως 3. Μόνο την πάνα να σκεφτείς πόσο φουσκωτή είναι δεν ξέρω πως στο καλό χωράνε στο νούμερο 1, είναι για μωράκια γυρω στα 2,5 κιλά ή προωράκια πιστεύω. 

 

Γέννησε εχθές μια φίλη μου στο Ρέα, λέει τα καλύτερα για το νοσοκομείο, για τον γιατρό της από την άλλη... δεν είχε καθόλου καλή εμπειρία τοκετού κορίτσια και με έπιασε μεγάλο άγχος.. έχει αγχωθεί καμία σας από τόσο νωρίς για τον τοκετο; όταν σκέφτομαι ότι σε 10 εβδομάδες το πολύ γενναω με πιάνει ταχυκαρδία, μουδιαζουν τα χέρια μου.. τι στην ευχή με έχει πιάσει δεν ξέρω.. άκουσα και τα χθεσινά και έδεσε το γλυκό :roll:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Τέλεια μια χαρά! Απλά επειδή και τα εξωτερικά ίσως δεν τα βάλει πολύ ανάλογα και πόσο ύψος και βάρος γέννησης θα έχει ίσως χρειαστεί να πάρεις πολύ σύντομα και εξωτερικά 0-3. 

Ναι εξωτερικα 0-3 πήρα γύρω στα 10 -12 μαζί με κάτι βελούδο κ κάπου εκεί τα 3-6! 

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα! Όχι, καθόλου. Με το 3 έχω ξεκινήσει που είναι στην ουσία από 0 έως 3. Μόνο την πάνα να σκεφτείς πόσο φουσκωτή είναι δεν ξέρω πως στο καλό χωράνε στο νούμερο 1, είναι για μωράκια γυρω στα 2,5 κιλά ή προωράκια πιστεύω. 

 

Γέννησε εχθές μια φίλη μου στο Ρέα, λέει τα καλύτερα για το νοσοκομείο, για τον γιατρό της από την άλλη... δεν είχε καθόλου καλή εμπειρία τοκετού κορίτσια και με έπιασε μεγάλο άγχος.. έχει αγχωθεί καμία σας από τόσο νωρίς για τον τοκετο; όταν σκέφτομαι ότι σε 10 εβδομάδες το πολύ γενναω με πιάνει ταχυκαρδία, μουδιαζουν τα χέρια μου.. τι στην ευχή με έχει πιάσει δεν ξέρω.. άκουσα και τα χθεσινά και έδεσε το γλυκό :roll:

Ναι νομίζω τα 0-3 είναι πιο βολικά από ολες τις απόψεις! Βέβαια εξαρταται και από το μωρό το βάρος κτλ…ελπίζω να τα βάλουμε όλα από μια φορά χαχαχα

εχετε τον. Ίδιο γιατρο;; Μην αγχώνεσαι νομίζω έρχονται όλα φυσικά! (Στο κεφάλι μου το δημιούργησα έτσι γιατί πραγματικά δεν θέλω να αγχωθώ, περισσότερο ανυπομονώ!!!) χθες διάβαζα κάπου 12 ΣΚ ως τα Χριστούγεννα κ ένα σοκ το έπαθα γιατί λεω έχω λιγότερα από 12 ΣΚ μόνη με τον άντρα μου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα! Όχι, καθόλου. Με το 3 έχω ξεκινήσει που είναι στην ουσία από 0 έως 3. Μόνο την πάνα να σκεφτείς πόσο φουσκωτή είναι δεν ξέρω πως στο καλό χωράνε στο νούμερο 1, είναι για μωράκια γυρω στα 2,5 κιλά ή προωράκια πιστεύω. 

 

Γέννησε εχθές μια φίλη μου στο Ρέα, λέει τα καλύτερα για το νοσοκομείο, για τον γιατρό της από την άλλη... δεν είχε καθόλου καλή εμπειρία τοκετού κορίτσια και με έπιασε μεγάλο άγχος.. έχει αγχωθεί καμία σας από τόσο νωρίς για τον τοκετο; όταν σκέφτομαι ότι σε 10 εβδομάδες το πολύ γενναω με πιάνει ταχυκαρδία, μουδιαζουν τα χέρια μου.. τι στην ευχή με έχει πιάσει δεν ξέρω.. άκουσα και τα χθεσινά και έδεσε το γλυκό :roll:

Εγώ κορίτσι μου γέννησα στο Ρέα το γιο μου Φεβρουάριο του 2021 και τώρα με το καλό θα γεννήσω και το κοριτσάκι μου. Έχω να πω τα καλύτερα οι μαίες είναι καταπληκτικές και πολύ υποστηρικτικές στο μητρικό θηλασμό, το φαγητό υπέροχο γενικά έχω την καλύτερη εμπειρία. Εγώ γέννησα με καισαρική τομή βέβαια αλλά είχα πολύ καλή εμπειρία και απο το προσωπικό και από τον αναισθησιολογο που ήταν εξαιρετικός που όταν έπαθα μια κρίση πανικού πάνω στο χειρουργείο το κατάλαβε επειδή είπα ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω και κάτι μου χορήγησε αμέσως και ηρέμησα. Οι μαίες μετά στο δωμάτιο έρχονται σε καθαρίζουν συνέχεια από τα αίματα την πρώτη μέρα που γίνεσαι χάλια, είναι πολύ ευγενικές εκτός από μια που θυμάμαι που ήταν λίγο σνομπ. Γενικά όμως έχω πολύ περισσότερο άγχος τώρα γιατί όσο να πεις σαν δεύτερη εμπειρία ξέρω πως είναι και αγχώνομαι πιο πολύ!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ναι εξωτερικα 0-3 πήρα γύρω στα 10 -12 μαζί με κάτι βελούδο κ κάπου εκεί τα 3-6! 

Ναι νομίζω τα 0-3 είναι πιο βολικά από ολες τις απόψεις! Βέβαια εξαρταται και από το μωρό το βάρος κτλ…ελπίζω να τα βάλουμε όλα από μια φορά χαχαχα

εχετε τον. Ίδιο γιατρο;; Μην αγχώνεσαι νομίζω έρχονται όλα φυσικά! (Στο κεφάλι μου το δημιούργησα έτσι γιατί πραγματικά δεν θέλω να αγχωθώ, περισσότερο ανυπομονώ!!!) χθες διάβαζα κάπου 12 ΣΚ ως τα Χριστούγεννα κ ένα σοκ το έπαθα γιατί λεω έχω λιγότερα από 12 ΣΚ μόνη με τον άντρα μου 

Όχι δεν έχουμε τον ίδιο γιατρό, ευτυχώς! Δεν την προστάτεψε σε πολλά θέματα, αλλά τέλος πάντων! 

Μωρέ κι εγω ανυπομονώ, απλά έχω ένα θέμα με την επισκληριδιο..την τρέμω! Και λέω αν χρειαστεί τελευταία στιγμή να κάνω καισαρική, όπως έγινε με την φίλη μου; πιστεύω πως θα μου περάσει.. πρέπει να μου περάσει! 

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Εγώ κορίτσι μου γέννησα στο Ρέα το γιο μου Φεβρουάριο του 2021 και τώρα με το καλό θα γεννήσω και το κοριτσάκι μου. Έχω να πω τα καλύτερα οι μαίες είναι καταπληκτικές και πολύ υποστηρικτικές στο μητρικό θηλασμό, το φαγητό υπέροχο γενικά έχω την καλύτερη εμπειρία. Εγώ γέννησα με καισαρική τομή βέβαια αλλά είχα πολύ καλή εμπειρία και απο το προσωπικό και από τον αναισθησιολογο που ήταν εξαιρετικός που όταν έπαθα μια κρίση πανικού πάνω στο χειρουργείο το κατάλαβε επειδή είπα ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω και κάτι μου χορήγησε αμέσως και ηρέμησα. Οι μαίες μετά στο δωμάτιο έρχονται σε καθαρίζουν συνέχεια από τα αίματα την πρώτη μέρα που γίνεσαι χάλια, είναι πολύ ευγενικές εκτός από μια που θυμάμαι που ήταν λίγο σνομπ. Γενικά όμως έχω πολύ περισσότερο άγχος τώρα γιατί όσο να πεις σαν δεύτερη εμπειρία ξέρω πως είναι και αγχώνομαι πιο πολύ!

Εχω χειρουργηθει κι εγώ 2 φορές στο Ρέα και είχα εξαιρετική εμπειρία από το προσωπικό κλπ. Μαία θα έχω τη δική μου μάλιστα, και αυτό είναι ένα συν! Απλά.. είναι η αγωνία μου τεράστια και προσπαθώ να το πολεμησω, αλλά μόλις το σκέφτομαι με πιάνει αμοκ! Δεν φοβάμαι ότι θα γίνει κάτι κακό! Έχω μεγαλοποιησει στο μυαλό μου τη διαδικασία νομίζω (αναισθησία, πόνος κλπ) και μου φέρνει όλα αυτά τα συναισθήματα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , marpi91 είπε:

Όχι δεν έχουμε τον ίδιο γιατρό, ευτυχώς! Δεν την προστάτεψε σε πολλά θέματα, αλλά τέλος πάντων! 

Μωρέ κι εγω ανυπομονώ, απλά έχω ένα θέμα με την επισκληριδιο..την τρέμω! Και λέω αν χρειαστεί τελευταία στιγμή να κάνω καισαρική, όπως έγινε με την φίλη μου; πιστεύω πως θα μου περάσει.. πρέπει να μου περάσει! 

Εχω χειρουργηθει κι εγώ 2 φορές στο Ρέα και είχα εξαιρετική εμπειρία από το προσωπικό κλπ. Μαία θα έχω τη δική μου μάλιστα, και αυτό είναι ένα συν! Απλά.. είναι η αγωνία μου τεράστια και προσπαθώ να το πολεμησω, αλλά μόλις το σκέφτομαι με πιάνει αμοκ! Δεν φοβάμαι ότι θα γίνει κάτι κακό! Έχω μεγαλοποιησει στο μυαλό μου τη διαδικασία νομίζω (αναισθησία, πόνος κλπ) και μου φέρνει όλα αυτά τα συναισθήματα..

Πάντως ακόμα και να χρειαστεί επισκληριδιος ειλικρινά είναι το τελευταίο που θα πρέπει φοβάσαι. Είχα ακούσει διάφορα,πονάει κλπ και ήμουν τρομοκρατημένη. Ειλικρινά σου μιλάω πότε μου την έκανε δεν το κατάλαβα, ρώτησα αυτό ήταν δεν πόνεσα καθόλου μια πίεση ένιωσα μόνο. Γενικά να σκέφτεσαι ας γίνει ότι είναι καλύτερο για το μωράκι σου και πως ότι και αν χρειαστεί να γίνει στο τέλος μόλις το γνωρίσεις τα ξεχνάς όλα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.. γύρισα από τον γυναικολόγο και είμαι πολύ απογοητευμένη..

Αρχικά να πω ότι ο μπέμπης μας είναι 1350γρ, έχει γυρίσει με το κεφαλακι προς τα κάτω και ο τράχηλος είναι 3εκ και κλειστός! 

Στα προβλήματα τώρα.. τη Δευτέρα πάω για τριπλεξ καρωτίδων για να διερευνηθεί το αποτέλεσμα της βυθοσκόπησης.. εκεί θα κριθεί αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά. 

Επίσης, ο γιατρός μου έκανε κήρυγμα για το βάρος, πως έχω ξεφύγει πολύ, πως πρέπει να κάνω διατροφή κλπ. Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω πάρει 8 κιλά.. τρώω προσεκτικά, αλλά είμαι 20 εβδομάδες κλεισμένη σπίτι, καναπέ κρεβάτι, ελαχιστες εξωτερικές μετακινήσεις, πρώτα με αποκόλληση, μετα η περίδεση.. δεν καίω τίποτα.. του λέω θέλετε δλδ να τρώω σαλάτες με κοτόπουλο όλη μέρα; και μου λέει δεν θέλω  να κάνεις δίαιτα, αλλά διατροφή. Έφυγα εμφανώς εκνευρισμένη μα είπα θα προσπαθήσω... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.. γύρισα από τον γυναικολόγο και είμαι πολύ απογοητευμένη..

Αρχικά να πω ότι ο μπέμπης μας είναι 1350γρ, έχει γυρίσει με το κεφαλακι προς τα κάτω και ο τράχηλος είναι 3εκ και κλειστός! 

Στα προβλήματα τώρα.. τη Δευτέρα πάω για τριπλεξ καρωτίδων για να διερευνηθεί το αποτέλεσμα της βυθοσκόπησης.. εκεί θα κριθεί αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά. 

Επίσης, ο γιατρός μου έκανε κήρυγμα για το βάρος, πως έχω ξεφύγει πολύ, πως πρέπει να κάνω διατροφή κλπ. Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω πάρει 8 κιλά.. τρώω προσεκτικά, αλλά είμαι 20 εβδομάδες κλεισμένη σπίτι, καναπέ κρεβάτι, ελαχιστες εξωτερικές μετακινήσεις, πρώτα με αποκόλληση, μετα η περίδεση.. δεν καίω τίποτα.. του λέω θέλετε δλδ να τρώω σαλάτες με κοτόπουλο όλη μέρα; και μου λέει δεν θέλω  να κάνεις δίαιτα, αλλά διατροφή. Έφυγα εμφανώς εκνευρισμένη μα είπα θα προσπαθήσω... 

Μην αγχώνεσαι για τα κιλά. Οι γιατροί έτσι κάνουν. Υπάρχουν τόσες γυναίκες που στην εγκυμοσύνη βάζουν 20 και 25 κιλά, και τι έγινε;

Κοίτα να είσαι εσύ καλά, πάνω απ' όλα είναι η ψυχολογία σου για να είναι καλά και το μωράκι σου. Τα κιλά είναι κιλά, θα μπουν και αργότερα θα φύγουν. Μη σκας.

Όσο για την βυθοσκοπηση δεν έχω εμπειρία, οπότε δεν ξέρω τι να σου πω. Όπως και να χει, υπάρχει κι η καισαρική. Για όλα υπάρχει λύση, απλά το άγχος δεν βοηθάει πουθενά, δυστυχώς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@marpi91 Αρχικά σημασία έχει ότι το μωράκι σ είναι μια χαρά!

Το τριπλεξ καρωτίδων τι σχέση έχει με τη βυθοσκοπηση; (Γιατί δεν γνωρίζω) Κ τι σ είχε πει ο οφθαλμίατρος; 

Τώρα όσον αφορά τα κιλά  θεωρώ ότι σίγουρα δικαιολογείται από τη στιγμή που κάθεσαι τόσο καιρό κ όπως είπες δεν καις. Αλλά δεν ξέρω κατά ποσο βοηθάει να σε κράζει ο γιατρός σου. Συνήθως είναι λίγο υπερβολικοί ειδικά αν έχει κάποια παραπάνω κιλά,σίγουρα κι εμένα θα με στεναχωρουσε αν μου τα ψελνε αλλά μετά θα σκεφτόμουν ότι κάνω το καλύτερο για το μωρό μου κ αστον να λέει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.. γύρισα από τον γυναικολόγο και είμαι πολύ απογοητευμένη..

Αρχικά να πω ότι ο μπέμπης μας είναι 1350γρ, έχει γυρίσει με το κεφαλακι προς τα κάτω και ο τράχηλος είναι 3εκ και κλειστός! 

Στα προβλήματα τώρα.. τη Δευτέρα πάω για τριπλεξ καρωτίδων για να διερευνηθεί το αποτέλεσμα της βυθοσκόπησης.. εκεί θα κριθεί αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά. 

Επίσης, ο γιατρός μου έκανε κήρυγμα για το βάρος, πως έχω ξεφύγει πολύ, πως πρέπει να κάνω διατροφή κλπ. Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω πάρει 8 κιλά.. τρώω προσεκτικά, αλλά είμαι 20 εβδομάδες κλεισμένη σπίτι, καναπέ κρεβάτι, ελαχιστες εξωτερικές μετακινήσεις, πρώτα με αποκόλληση, μετα η περίδεση.. δεν καίω τίποτα.. του λέω θέλετε δλδ να τρώω σαλάτες με κοτόπουλο όλη μέρα; και μου λέει δεν θέλω  να κάνεις δίαιτα, αλλά διατροφή. Έφυγα εμφανώς εκνευρισμένη μα είπα θα προσπαθήσω... 

Καλημέρα κορίτσι μου! Μην στεναχωριέσαι! Αρχικά ο γιατρός σου από την αρχή μου φαίνεται υπερβολικός! Καλέ κι εγώ τόσα έχω πάρω στην 30η εβδομάδα μια χαρά είναι δεν είναι δα και ότι πήραμε 20 κιλά! Επίσης γιατί σε βαζει να τσεκαρεις τόσο πολύ τα μάτια; Η βυθοσκοπηση βγήκε κακή; Και από ότι θυμάμαι δεν έχει και μυωπία ή έχεις ; Τα βρίσκω υπερβολικά όλα αυτά και τζάμπα στεναχωριέσαι κορίτσι μου!

Υγ: για την βυθοσκοπηση στο λέω γιατί εγώ έχω πάρα μυωπία έκανα την βυθοσκοπηση στην πρώτη εγκυμοσύνη και όλα καλά δεν μου ζήτησε κάτι άλλο τότε και η γνώμη ήταν της οφθαλμιάτρου από εκεί και πέρα αν είμαι σε θέση να γεννάω φυσιολογικα. Γέννησα με καισαρική για άλλο λόγο τελικά.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Μην αγχώνεσαι για τα κιλά. Οι γιατροί έτσι κάνουν. Υπάρχουν τόσες γυναίκες που στην εγκυμοσύνη βάζουν 20 και 25 κιλά, και τι έγινε;

Κοίτα να είσαι εσύ καλά, πάνω απ' όλα είναι η ψυχολογία σου για να είναι καλά και το μωράκι σου. Τα κιλά είναι κιλά, θα μπουν και αργότερα θα φύγουν. Μη σκας.

Όσο για την βυθοσκοπηση δεν έχω εμπειρία, οπότε δεν ξέρω τι να σου πω. Όπως και να χει, υπάρχει κι η καισαρική. Για όλα υπάρχει λύση, απλά το άγχος δεν βοηθάει πουθενά, δυστυχώς.

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Εχεις δίκιο, απλά όταν είσαι ούτως ή άλλως υπερβαρη από πριν και μια ζωή παλεύεις με τα κιλά πάνω κάτω, προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο σε κατάσταση εγκυμοσύνης. Και ειλικρινά, δεν ξέρω τι καλύτερο μπορώ να κάνω! Τοστ με καφέ πρωί, φρούτο ή γιαούρτι σνακ, μισή μερίδα φαγητό ή μεγαλη σαλάτα για μεσημέρι, ακόμα ένα ελαφρύ σνακ και άλλη μισή μερίδα το βράδυ. 1600 με 1700 θερμίδες τη μέρα για τρίτο τρίμηνο. Να τρώω αέρα;;; 

8 ώρες πρίν, Maritsaki είπε:

@marpi91 Αρχικά σημασία έχει ότι το μωράκι σ είναι μια χαρά!

Το τριπλεξ καρωτίδων τι σχέση έχει με τη βυθοσκοπηση; (Γιατί δεν γνωρίζω) Κ τι σ είχε πει ο οφθαλμίατρος; 

Τώρα όσον αφορά τα κιλά  θεωρώ ότι σίγουρα δικαιολογείται από τη στιγμή που κάθεσαι τόσο καιρό κ όπως είπες δεν καις. Αλλά δεν ξέρω κατά ποσο βοηθάει να σε κράζει ο γιατρός σου. Συνήθως είναι λίγο υπερβολικοί ειδικά αν έχει κάποια παραπάνω κιλά,σίγουρα κι εμένα θα με στεναχωρουσε αν μου τα ψελνε αλλά μετά θα σκεφτόμουν ότι κάνω το καλύτερο για το μωρό μου κ αστον να λέει. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Λοιπόν, όταν έκανα στην 26η εβδ βυθοσκοπηση, δεν μου βρήκε πίεση στα μάτια αλλά έδειξε ελίκωση αγγείων η οποία έχει προκληθεί από το κάπνισμα (το οποίο έχω διακόψει εδώ και 6 χρόνια). Και μου είπε να κάνω τριπλεξ καρωτίδων γιατί η εικονα ήταν λίγο χειρότερη από όσο θα έπρεπε για την ηλικία μου. Ο γιατρός μου Λοιπόν εχθές μου είπε να κάνω οπωσδήποτε το τριπλεξ γιατί δεν μπορεί  να διακινδυνευσει να ζοριστω στον φυσιολογικό τοκετο και να πάθουν ζημιά τα μάτια μου. Απλά αναρωτιέμαι, αν από τόσες γυναίκες εδω μέσα μόνο εγώ έχω κάνει αυτή την εξέταση, μήπως παρα είναι υπερβολικός; δεν έχω τίποτα κατά της καισαρικής, απλά θα ήθελα να αποφύγω την τομή κλπ. Και στην τελική γιατί να μου στερήσει έναν φυσιολογικό τοκετο για κάτι που κάνεις δεν ελέγχει από όσο βλέπω;! 

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Μην στεναχωριέσαι! Αρχικά ο γιατρός σου από την αρχή μου φαίνεται υπερβολικός! Καλέ κι εγώ τόσα έχω πάρω στην 30η εβδομάδα μια χαρά είναι δεν είναι δα και ότι πήραμε 20 κιλά! Επίσης γιατί σε βαζει να τσεκαρεις τόσο πολύ τα μάτια; Η βυθοσκοπηση βγήκε κακή; Και από ότι θυμάμαι δεν έχει και μυωπία ή έχεις ; Τα βρίσκω υπερβολικά όλα αυτά και τζάμπα στεναχωριέσαι κορίτσι μου!

Υγ: για την βυθοσκοπηση στο λέω γιατί εγώ έχω πάρα μυωπία έκανα την βυθοσκοπηση στην πρώτη εγκυμοσύνη και όλα καλά δεν μου ζήτησε κάτι άλλο τότε και η γνώμη ήταν της οφθαλμιάτρου από εκεί και πέρα αν είμαι σε θέση να γεννάω φυσιολογικα. Γέννησα με καισαρική για άλλο λόγο τελικά.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όχι, δεν έχω ούτε μυωπία, ούτε πίεση στα μάτια!!! Έδειξε μια ελίκωση αγγείων από κάπνισμα παλιότερα και φοβούνται για αυξημένη πίεση προς το κεφάλι, που δυνητικά μπορεί να μου κάνει πίεση στο μάτι και καμιά αποκόλληση αμφιβληστροειδους από το σπρώξιμο.. πφφφ... δεν έχω άλλα λόγια, αλήθεια.. όσο για τα κιλά, όσες έχω μιλήσει και από το δικό μου περιβάλλον μου λένε πως έχω κάνει καταπληκτική δουλειά δεδομένων των συνθηκών.. άρχισε να μου λέει εχθές και θα φτάσεις πάνω από 100, και θα πάρεις 20 25 κιλα και μετά τι θα σε κάνω κλπ! Ποιες οι πιθανότητες να πάρω 10 ακόμα κιλά σε 10 εβδομάδες maximum;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Σκέψου θετικά ότι ελέγχει τα πάντα κ σε προστατεύει μην τυχόν πάθουν ζημιά τα μάτια σου! Εξάλλου μπορεί να βγει καλή η εξέταση κ να μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά! Εμένα ο γιατρός μ είπε να κάνω βυθοσκοπηση όταν μπω στο μήνα μ παρότι δεν έχω μυωπία πια λόγω εγχείρησης λέιζερ που είχα κάνει, αλλά το θεωρεί απαραίτητο κ μέχρι τότε δεν ξέρω αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά. 

Σίγουρα οι περισσότερες θέλουμε κ μας αξίζει ένας φυσιολογικός τοκετός αλλά μέχρι κ τελευταία στιγμή δεν ξέρουμε αν πιθανόν χρειαστεί καισαρική για οποιονδήποτε λόγο. Καταλαβαίνω ότι θες να αποφύγεις την τομή απλά να σκέφτεσαι ότι θα κάνεις ότι χρειαστεί για το μωράκι σ κ μόλις το πάρεις στην αγκαλιά σου, με όποιον τρόπο κ να γεννήσεις, θα τα ξεχάσεις όλα!!! Εγώ αυτό σκέφτομαι γτ έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί κ να κάνω καισαρική οπότε δεν με απασχολεί ο τρόπος που θα το φέρω στη ζωή αρκεί μόνο να είναι καλά!!!

Για τα κιλά που λες κ εγώ είμαι υπέρβαρη κ φοβόμουν πολύ πόσα θα πάρω μέχρι να γεννήσω. Ο γιατρός μου είχε πει εξαρχής ότι δεν μας ενδιαφέρει να αδυνατίσεις αυτή τη στιγμή αλλά να εξελιχθεί σωστά κ καλά η εγκυμοσύνη! Και νομίζω ότι αυτό είναι κ το πιο σωστό!

Μη σε στεναχωρούν λοιπόν ούτε τα κιλά ούτε αν θα γεννήσεις φυσιολογικά η όχι!Το θέμα είναι ότι παρόλες τις δυσκολίες όλα πάνε καλά, το μωρό σου είναι τέλειο κ κοντεύεις στη στιγμή που θα το πάρεις αγκαλιά! Ευχαριστησου τους τελευταίους μήνες που το έχεις στην κοιλίτσα σου κ τα κιλά θα φύγουν αργότερα! Η φύση ξέρει τι κάνει!! <3 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, marpi91 said:

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Εχεις δίκιο, απλά όταν είσαι ούτως ή άλλως υπερβαρη από πριν και μια ζωή παλεύεις με τα κιλά πάνω κάτω, προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο σε κατάσταση εγκυμοσύνης. Και ειλικρινά, δεν ξέρω τι καλύτερο μπορώ να κάνω! Τοστ με καφέ πρωί, φρούτο ή γιαούρτι σνακ, μισή μερίδα φαγητό ή μεγαλη σαλάτα για μεσημέρι, ακόμα ένα ελαφρύ σνακ και άλλη μισή μερίδα το βράδυ. 1600 με 1700 θερμίδες τη μέρα για τρίτο τρίμηνο. Να τρώω αέρα;;; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Λοιπόν, όταν έκανα στην 26η εβδ βυθοσκοπηση, δεν μου βρήκε πίεση στα μάτια αλλά έδειξε ελίκωση αγγείων η οποία έχει προκληθεί από το κάπνισμα (το οποίο έχω διακόψει εδώ και 6 χρόνια). Και μου είπε να κάνω τριπλεξ καρωτίδων γιατί η εικονα ήταν λίγο χειρότερη από όσο θα έπρεπε για την ηλικία μου. Ο γιατρός μου Λοιπόν εχθές μου είπε να κάνω οπωσδήποτε το τριπλεξ γιατί δεν μπορεί  να διακινδυνευσει να ζοριστω στον φυσιολογικό τοκετο και να πάθουν ζημιά τα μάτια μου. Απλά αναρωτιέμαι, αν από τόσες γυναίκες εδω μέσα μόνο εγώ έχω κάνει αυτή την εξέταση, μήπως παρα είναι υπερβολικός; δεν έχω τίποτα κατά της καισαρικής, απλά θα ήθελα να αποφύγω την τομή κλπ. Και στην τελική γιατί να μου στερήσει έναν φυσιολογικό τοκετο για κάτι που κάνεις δεν ελέγχει από όσο βλέπω;! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όχι, δεν έχω ούτε μυωπία, ούτε πίεση στα μάτια!!! Έδειξε μια ελίκωση αγγείων από κάπνισμα παλιότερα και φοβούνται για αυξημένη πίεση προς το κεφάλι, που δυνητικά μπορεί να μου κάνει πίεση στο μάτι και καμιά αποκόλληση αμφιβληστροειδους από το σπρώξιμο.. πφφφ... δεν έχω άλλα λόγια, αλήθεια.. όσο για τα κιλά, όσες έχω μιλήσει και από το δικό μου περιβάλλον μου λένε πως έχω κάνει καταπληκτική δουλειά δεδομένων των συνθηκών.. άρχισε να μου λέει εχθές και θα φτάσεις πάνω από 100, και θα πάρεις 20 25 κιλα και μετά τι θα σε κάνω κλπ! Ποιες οι πιθανότητες να πάρω 10 ακόμα κιλά σε 10 εβδομάδες maximum;;; 

Καλημερα κοριτσι μου …Ε και να πάρεις θα τα χάσεις… τι να κάνουμε δηλαδή… ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός … Τι εννοεί «τι θα σε κάνω μετά» ας κοιτάξει ο γιατρός σου να κάνει τη δουλειά του και αστον να λέει .. Και γώ τη Πέμπτη ζυγίστηκα και την Παρασκευή ξανά το πρωί και με έδειξε η ζυγαριά 1 κιλο πάνω .. Σήμερα μπήκα στην 29η και έχω βαλει 9 κιλά χωρίς να τρώω .. Τη Δευτέρα που θα πάω και γώ στο γιατρό και θα με ζυγίσει το σκέφτομαι τι θα ακούσω και γώ μη νομίζεις αλλά δεν μπορούμε και να τρώμε μόνο γιαούρτι .. πριν μείνω έγκυος πιο πολύ έτρωγα απ ότι τρώω τώρα .. Επίσης η αδερφή του άντρα μου που είναι και αυτή έγκυος όταν πάει στο γιατρό της δε τη ζυγίζει ποτέ .. μια χαρά χαλαρή και άνετη είναι ! Έχουμε που έχουμε τα άγχη μας να σκάμε και για τα κιλά ; Στα λέω να τα ακούω και γώ ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.. γύρισα από τον γυναικολόγο και είμαι πολύ απογοητευμένη..

Αρχικά να πω ότι ο μπέμπης μας είναι 1350γρ, έχει γυρίσει με το κεφαλακι προς τα κάτω και ο τράχηλος είναι 3εκ και κλειστός! 

Στα προβλήματα τώρα.. τη Δευτέρα πάω για τριπλεξ καρωτίδων για να διερευνηθεί το αποτέλεσμα της βυθοσκόπησης.. εκεί θα κριθεί αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά. 

Επίσης, ο γιατρός μου έκανε κήρυγμα για το βάρος, πως έχω ξεφύγει πολύ, πως πρέπει να κάνω διατροφή κλπ. Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω πάρει 8 κιλά.. τρώω προσεκτικά, αλλά είμαι 20 εβδομάδες κλεισμένη σπίτι, καναπέ κρεβάτι, ελαχιστες εξωτερικές μετακινήσεις, πρώτα με αποκόλληση, μετα η περίδεση.. δεν καίω τίποτα.. του λέω θέλετε δλδ να τρώω σαλάτες με κοτόπουλο όλη μέρα; και μου λέει δεν θέλω  να κάνεις δίαιτα, αλλά διατροφή. Έφυγα εμφανώς εκνευρισμένη μα είπα θα προσπαθήσω... 

Αυτό με τις καρωτίδες δεν κατάλαβα τι είναι; Έχει κάτι το μωρό; 
 

όσο για τα κιλά δεν μπορώ να καταλάβω είσαι μια χαρά 8 κιλά!! Άντε να βάλεις ακόμα 3 ως το τελος; 11-12 κιλά σύνολο δεν είναι υπερβολικό! Όσο και να προσέχουμε αυτά τα άτιμα μπαίνουν! Κ εγώ κάνω διατροφή κ μπήκαν 7 κιλά χωρις να τρώω βλακείες!!

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Μην στεναχωριέσαι! Αρχικά ο γιατρός σου από την αρχή μου φαίνεται υπερβολικός! Καλέ κι εγώ τόσα έχω πάρω στην 30η εβδομάδα μια χαρά είναι δεν είναι δα και ότι πήραμε 20 κιλά! Επίσης γιατί σε βαζει να τσεκαρεις τόσο πολύ τα μάτια; Η βυθοσκοπηση βγήκε κακή; Και από ότι θυμάμαι δεν έχει και μυωπία ή έχεις ; Τα βρίσκω υπερβολικά όλα αυτά και τζάμπα στεναχωριέσαι κορίτσι μου!

Υγ: για την βυθοσκοπηση στο λέω γιατί εγώ έχω πάρα μυωπία έκανα την βυθοσκοπηση στην πρώτη εγκυμοσύνη και όλα καλά δεν μου ζήτησε κάτι άλλο τότε και η γνώμη ήταν της οφθαλμιάτρου από εκεί και πέρα αν είμαι σε θέση να γεννάω φυσιολογικα. Γέννησα με καισαρική για άλλο λόγο τελικά.

Συμφωνώ κ εμένα μου είπε η γιατρος είναι στη κρίση του οφθαλμίατρου αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά κ όχι δίκη της! Εκείνος έχει την ειδικοτητα για να κρίνει με ποιον τρόπο θα γεννήσω! Βέβαια εγώ έχω πολύ λίγη μυωπία δεν θα πάω καν σε οφθαλμίατρο! Αλλά θυμάμαι που μου είχε πει ότι στέλνει σε περίπτωση που η ασθενής έχει πάνω από 6-7 βαθμούς μυωπία 

1 hour ago, marpi91 είπε:

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Εχεις δίκιο, απλά όταν είσαι ούτως ή άλλως υπερβαρη από πριν και μια ζωή παλεύεις με τα κιλά πάνω κάτω, προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο σε κατάσταση εγκυμοσύνης. Και ειλικρινά, δεν ξέρω τι καλύτερο μπορώ να κάνω! Τοστ με καφέ πρωί, φρούτο ή γιαούρτι σνακ, μισή μερίδα φαγητό ή μεγαλη σαλάτα για μεσημέρι, ακόμα ένα ελαφρύ σνακ και άλλη μισή μερίδα το βράδυ. 1600 με 1700 θερμίδες τη μέρα για τρίτο τρίμηνο. Να τρώω αέρα;;; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Λοιπόν, όταν έκανα στην 26η εβδ βυθοσκοπηση, δεν μου βρήκε πίεση στα μάτια αλλά έδειξε ελίκωση αγγείων η οποία έχει προκληθεί από το κάπνισμα (το οποίο έχω διακόψει εδώ και 6 χρόνια). Και μου είπε να κάνω τριπλεξ καρωτίδων γιατί η εικονα ήταν λίγο χειρότερη από όσο θα έπρεπε για την ηλικία μου. Ο γιατρός μου Λοιπόν εχθές μου είπε να κάνω οπωσδήποτε το τριπλεξ γιατί δεν μπορεί  να διακινδυνευσει να ζοριστω στον φυσιολογικό τοκετο και να πάθουν ζημιά τα μάτια μου. Απλά αναρωτιέμαι, αν από τόσες γυναίκες εδω μέσα μόνο εγώ έχω κάνει αυτή την εξέταση, μήπως παρα είναι υπερβολικός; δεν έχω τίποτα κατά της καισαρικής, απλά θα ήθελα να αποφύγω την τομή κλπ. Και στην τελική γιατί να μου στερήσει έναν φυσιολογικό τοκετο για κάτι που κάνεις δεν ελέγχει από όσο βλέπω;! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όχι, δεν έχω ούτε μυωπία, ούτε πίεση στα μάτια!!! Έδειξε μια ελίκωση αγγείων από κάπνισμα παλιότερα και φοβούνται για αυξημένη πίεση προς το κεφάλι, που δυνητικά μπορεί να μου κάνει πίεση στο μάτι και καμιά αποκόλληση αμφιβληστροειδους από το σπρώξιμο.. πφφφ... δεν έχω άλλα λόγια, αλήθεια.. όσο για τα κιλά, όσες έχω μιλήσει και από το δικό μου περιβάλλον μου λένε πως έχω κάνει καταπληκτική δουλειά δεδομένων των συνθηκών.. άρχισε να μου λέει εχθές και θα φτάσεις πάνω από 100, και θα πάρεις 20 25 κιλα και μετά τι θα σε κάνω κλπ! Ποιες οι πιθανότητες να πάρω 10 ακόμα κιλά σε 10 εβδομάδες maximum;;; 

Τώρα τα διάβασα όλα συγγνώμη δεν κατάλαβα πριν! Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλεις 10 κιλά! Να συνεχίσεις να τρως ότι τρως και είσαι μια χαρά! Δεν πρέπει να κόβουμε ομαδεσ Τροφών στην εγκυμοσύνη, ακόμα κ κάτι γλυκό να θελουμε να φαμε θα το φάμε και θα το απολαύσουμε!!! Διαβήτη κύησης δεν εχεις όποτε γιατί να αγχώνεσαι;; Έμεινε λίγος καιρός ως να γεννήσουμε στις περισσότερες είναι το πρώτο μας!! Ας ευχαριστηθούμε λίγο αυτες τις στιγμές που έχουμε σαν έγκυες με τους συζύγους γιατί δεν θα ξανά έρθουν και τα κιλά της εγκυμοσύνης φεύγουν δεν μένουν!!!! Θυμάμαι μου είπε ενας διαιτολογος ότι αυτά που μπαίνουν στο τελος φεύγουν χωρις να το καταλάβουμε αυτά που μπαίνουν στο πρώτο τρίμηνο αυτά είναι που μας ταλαιπωρούν!!! Για αυτό χρειάζεται προσοχή στο α τρίμηνο! Στο β κ στο γ θες δεν θες μπαίνουν γιατί βαραίνει και το μωρό τότε!!

Αυτά τα έγραψαν πρόσφατα σε άρθρο στο φβ η κλινικη που θα γεννήσω @marpi91

 

“Αν έχετε μυωπία, θα έχετε ακούσει ότι η μόνη σας επιλογή στον τοκετό είναι η καισαρική τομή. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο και θα εξαρτηθεί από μία σειρά παραγόντων. 

Αν έχετε υψηλή μυωπία (πάνω από 6 βαθμούς) θα συνεκτιμηθεί από την/τον γυναικολόγο και την/τον οφθαλμίατρο που σας παρακολουθεί, κατά πόσο είναι ασφαλές να προχωρήσετε σε φυσιολογικό τοκετό. 

Θα εξεταστούν παράγοντες, όπως ο βυθός του ματιού και η κατάσταση του αμφιβληστροειδή, σε συνδυασμό με τη γενική κατάσταση της εγκυμοσύνης σας, την ηλικία σας και άλλους.

Ενημερωθείτε από τις/τους γυναικολόγους μας για όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για πιθανές επιπτώσεις στα μάτια και την όραση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.“

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...