Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 27 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

      υγρά κιτρινωπά στο σερβιετακι εχω καιρό τώρα αλλά οκ με έχει δει! πόνους δεν εχω , το μωράκι το νιώθω όλη μέρα ! συσπάσεις -σφιξιματα εχω έτσι κ αλλιώς όποτε δεν μου κάνει εντυπωση! απλώς αυτό το βάρος μ κάνει εντυπωση , κάθε μέρα το χω! 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως έχει κάποια χαμηλη φερριτινη να μου πει πως το αντιμετωπισε? Έχω φεριτινη 15 και σίδηρο 150. Δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό αυτό, περιμένω από τον γιατρό απάντηση. Πίνω συμπληρώμα σιδήρου, και κρεας τρώω αρκετό. Τι άλλο να κάνω για να αυξηθεί η φερριτινη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως έχει κάποια χαμηλη φερριτινη να μου πει πως το αντιμετωπισε? Έχω φεριτινη 15 και σίδηρο 150. Δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό αυτό, περιμένω από τον γιατρό απάντηση. Πίνω συμπληρώμα σιδήρου, και κρεας τρώω αρκετό. Τι άλλο να κάνω για να αυξηθεί η φερριτινη???

Έχω 7 φεριτινη που ξεκίνησε από 11.

Απλά προσπάθησα να μην πέσει άλλο...πολλά πολλά πράσινα (σπανάκι, μπρόκολο κτλ) φυσικούς χυμούς και υπομονή. Μην ανησυχείς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως έχει κάποια χαμηλη φερριτινη να μου πει πως το αντιμετωπισε? Έχω φεριτινη 15 και σίδηρο 150. Δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό αυτό, περιμένω από τον γιατρό απάντηση. Πίνω συμπληρώμα σιδήρου, και κρεας τρώω αρκετό. Τι άλλο να κάνω για να αυξηθεί η φερριτινη???

Εγώ παιρνω 2 συμπληρώματα σιδήρου την ημέρα κ εγώ οπως η @evaki23 λαχανικά πράσινα, φρούτα κ που και που λίγο κιμα βοδινο σε μπιφτέκι κυρίως γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να το φάω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τελική ευθεία λοιπόν! Εγώ 24 Νοεμβρίου μπαίνω στον μήνα μου (36η εβδομάδα) και θα πάω να κόψω κάπου εκεί γύρω και τα ράμματα της περιδεσης. 7 εβδομάδες καλέ, μάξιμουμ! 

Εχω φρικάρει κι εγώ γιατί ενώ τα έχω πάρει όλα νιώθω πως τίποτα δεν είναι έτοιμο! Επίσης πληροφορήθηκα πως κόβοντας τα ράμματα μπορεί να γεννήσω μέχρι και εκείνη την στιγμή αν ερεθιστει πολύ ο τράχηλος και κάνει συσπάσεις, οπότε θα πάω με βαλιτσουλα στο Ρέα για καλό και για κακό! 

Επίσης εχθές το βράδυ ανακάλυψα στο κάτω μέρος της κοιλιάς κόκκινες ραγάδες, δεξιά κι αριστερά.. απογοητευτηκα γιατί τόσα λάδια και κρέμες τελικά δεν έκαναν τίποτα! Αλλά τι να κάνουμε! Ας έρθει το αγοράκι μου,  να είναι καλά και θα τις έχω για παράσημο! 

Και εγώ έκανα πρόσφατα λίγες δεξιά και αριστερά και λίγες στην μέση και ας εβαζα κρέμα… το πιο περίεργο από όλα είναι που έκανα ραγάδες και στο τρίγωνο του μπικίνι. Αυτό τι φάση; 
 

Επίσης απντειτ για τον διαβητη κύησης μου: άρχισαν να ανεβαίνουν λίγο οι μετρήσεις μου(της νηστείας και 1 ώρα μετά το πρωινό) και μου είπε ο γιατρός να πάω σε διατροφολόγο να μου γράψει διατροφή ειδική μπας και το σώσουμε χωρίς ινσουλίνη.
Οι κοπέλες με διαβητη κύησης πως πάτε; :wub:


Ααα έχουμε και ντοπλερ την Παρασκευη το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τελική ευθεία λοιπόν! Εγώ 24 Νοεμβρίου μπαίνω στον μήνα μου (36η εβδομάδα) και θα πάω να κόψω κάπου εκεί γύρω και τα ράμματα της περιδεσης. 7 εβδομάδες καλέ, μάξιμουμ! 

Εχω φρικάρει κι εγώ γιατί ενώ τα έχω πάρει όλα νιώθω πως τίποτα δεν είναι έτοιμο! Επίσης πληροφορήθηκα πως κόβοντας τα ράμματα μπορεί να γεννήσω μέχρι και εκείνη την στιγμή αν ερεθιστει πολύ ο τράχηλος και κάνει συσπάσεις, οπότε θα πάω με βαλιτσουλα στο Ρέα για καλό και για κακό! 

Επίσης εχθές το βράδυ ανακάλυψα στο κάτω μέρος της κοιλιάς κόκκινες ραγάδες, δεξιά κι αριστερά.. απογοητευτηκα γιατί τόσα λάδια και κρέμες τελικά δεν έκαναν τίποτα! Αλλά τι να κάνουμε! Ας έρθει το αγοράκι μου,  να είναι καλά και θα τις έχω για παράσημο! 

Υγεία να έχει το μωράκι και οι ραγαδες ούτε που θα φαίνονται μόλις ασπρίσουν..! τι κρέμες χρησιμοποιείς? Όχι ότι έχει σημασία, είναι και θέμα δερματος, αλλά λέμε..

3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εγώ παιρνω 2 συμπληρώματα σιδήρου την ημέρα κ εγώ οπως η @evaki23 λαχανικά πράσινα, φρούτα κ που και που λίγο κιμα βοδινο σε μπιφτέκι κυρίως γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να το φάω! 

 

3 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Έχω 7 φεριτινη που ξεκίνησε από 11.

Απλά προσπάθησα να μην πέσει άλλο...πολλά πολλά πράσινα (σπανάκι, μπρόκολο κτλ) φυσικούς χυμούς και υπομονή. Μην ανησυχείς!

Εγώ είχα 70 κι έπεσε στο 15.. με πράσινα λαχανικά ε?? Οκ τρώω αλλά θα τα βάλω στην καθημερινότητα.. ευχαριστώ κορίτσια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Amalia! είπε:

Υγεία να έχει το μωράκι και οι ραγαδες ούτε που θα φαίνονται μόλις ασπρίσουν..! τι κρέμες χρησιμοποιείς? Όχι ότι έχει σημασία, είναι και θέμα δερματος, αλλά λέμε..

 

Εγώ είχα 70 κι έπεσε στο 15.. με πράσινα λαχανικά ε?? Οκ τρώω αλλά θα τα βάλω στην καθημερινότητα.. ευχαριστώ κορίτσια..

Βάζω burts bees mama butter και prevenstria της frezyderm

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Υγεία να έχει το μωράκι και οι ραγαδες ούτε που θα φαίνονται μόλις ασπρίσουν..! τι κρέμες χρησιμοποιείς? Όχι ότι έχει σημασία, είναι και θέμα δερματος, αλλά λέμε..

 

Εγώ είχα 70 κι έπεσε στο 15.. με πράσινα λαχανικά ε?? Οκ τρώω αλλά θα τα βάλω στην καθημερινότητα.. ευχαριστώ κορίτσια..

Βάζω την κρέμα της mustela και το bio oil αμέσως μετά το μπάνιο. Γενικά και σήμερα παρατήρησα ότι είναι έντονες μόλις βγαίνω από το μπάνιο, ίσως λόγω του ζεστού νερού. Μετά σαν να ξεκοκκινιζουν λίγο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια έχω ραγαδες. Το κορυφαίο που θυμάμαι από την πρώτη εγκυμοσύνη είναι ότι έβαζα την κρέμα της frezyderm και δεν είχα ούτε μια μέχρι να γεννήσω. Όταν γέννησα όμως και άρχισε να πέφτει η πολύ κοιλιά της πρώτες μέρες εκεί εμφανίστηκαν. Εντωμεταξυ δεν είχα μεγάλη κοιλιά φανταστείτε στον 9ο ήμουν σαν σαν είμαι στον 7ο. Τώρα που έχω πιο μεγάλη να δω πως θα γίνω. Αλλά να σας πω κάτι; Καθόλου δεν με νοιάζει πια αρκεί να βγει υγιές το μωρό μου και αυτά όλα εγώ τα βλέπω παράσημα, όπως και την τομή της καισαρικής.

  • Μου αρέσει 5

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια αν είναι να βγάλουμε ραγαδες, θα βγάλουμε.. εγώ αλλάζω τις κρέμες που χρησιμοποιώ καθε μήνα που μου τελειώνουν.. παίρνω άλλη μάρκα μήπως ετσι καλυφθω καλύτερα. Δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα αυτό που κάνω, θα δείξει όταν κουρεψουν τον γαμπρό!

Επίσης κορίτσια από παλιά θέματα που είχα ξεθάψει, βρήκα ότι πολλές κοπέλες που έβγαλαν ραγαδες χρησιμοποιουσαν την kelosoft scar cream μετά τη γεννα. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, όμως την έχω κρατήσει για να την δω όταν γεννήσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Amalia! είπε:

Τελικά κορίτσια αν είναι να βγάλουμε ραγαδες, θα βγάλουμε.. εγώ αλλάζω τις κρέμες που χρησιμοποιώ καθε μήνα που μου τελειώνουν.. παίρνω άλλη μάρκα μήπως ετσι καλυφθω καλύτερα. Δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα αυτό που κάνω, θα δείξει όταν κουρεψουν τον γαμπρό!

Επίσης κορίτσια από παλιά θέματα που είχα ξεθάψει, βρήκα ότι πολλές κοπέλες που έβγαλαν ραγαδες χρησιμοποιουσαν την kelosoft scar cream μετά τη γεννα. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, όμως την έχω κρατήσει για να την δω όταν γεννήσω. 

Ναι είναι πολύ καλή κρέμα αν και πολύ ακριβή. Εμένα μου την είχε προτείνει ο γιατρός μου να την βάζω και ως επουλωτική για την τομή της καισαρικής αλλά είναι διακριτική η τομή μου και την χρησιμοποίησα λίγο.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Υγεία να έχει το μωράκι και οι ραγαδες ούτε που θα φαίνονται μόλις ασπρίσουν..! τι κρέμες χρησιμοποιείς? Όχι ότι έχει σημασία, είναι και θέμα δερματος, αλλά λέμε..

Εγώ βάζω της frezyderm κ βάζω κ της weleda το λαδακι! Βέβαια δεν είμαι κ πολύ τυπική αν κ δεν έκανα ραγάδες ακόμη και η αλήθεια είναι ότι έχω από όταν ήμουν έφηβη έκανα αρκετές ραγάδες όπου δε φαίνονταν τώρα στην εγκυμοσύνη που μεγάλωσε η κοιλια κ τέντωσε φάνηκαν! Βάζω κ στο στήθος! Αν κάνουμε ραγάδες κορίτσια χαλάλι για αυτό το θαύμα που έχουμε μέσα μας…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εγώ βάζω της frezyderm κ βάζω κ της weleda το λαδακι! Βέβαια δεν είμαι κ πολύ τυπική αν κ δεν έκανα ραγάδες ακόμη και η αλήθεια είναι ότι έχω από όταν ήμουν έφηβη έκανα αρκετές ραγάδες όπου δε φαίνονταν τώρα στην εγκυμοσύνη που μεγάλωσε η κοιλια κ τέντωσε φάνηκαν! Βάζω κ στο στήθος! Αν κάνουμε ραγάδες κορίτσια χαλάλι για αυτό το θαύμα που έχουμε μέσα μας…

Χρησιμοποιουσα κι εγώ της weleda το λαδακι.. αλλά βρε κορίτσι, μετά από ώρα μύριζε περίεργα πάνω μου, αλλά και στα ρούχα.. σαν να είχα να κάνω μπάνιο μέρες χαχα.. το κρεβάτι επίσης! Εσένα δε σου αφήνει άσχημη μυρωδιά μετά?? Εγώ δεν το τελείωσα, συνειδητοποίησα ότι η μυρωδιά προερχόταν από το λάδι όταν μου είχαν μείνει 2 δάχτυλα περίπου και το σταμάτησα!

Τώρα έχω πάρει σκετο σιτελαιο και χρησιμοποιώ. Έχω διαβάσει ότι κάνει πολύ καλό στο δέρμα, το θρέφει. Έχει και της weleda το λάδι σιτελαιο μέσα. Και δεν μυρίζει άσχημα, βασικό χαχαχ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amalia! είπε:

Χρησιμοποιουσα κι εγώ της weleda το λαδακι.. αλλά βρε κορίτσι, μετά από ώρα μύριζε περίεργα πάνω μου, αλλά και στα ρούχα.. σαν να είχα να κάνω μπάνιο μέρες χαχα.. το κρεβάτι επίσης! Εσένα δε σου αφήνει άσχημη μυρωδιά μετά?? Εγώ δεν το τελείωσα, συνειδητοποίησα ότι η μυρωδιά προερχόταν από το λάδι όταν μου είχαν μείνει 2 δάχτυλα περίπου και το σταμάτησα!

Τώρα έχω πάρει σκετο σιτελαιο και χρησιμοποιώ. Έχω διαβάσει ότι κάνει πολύ καλό στο δέρμα, το θρέφει. Έχει και της weleda το λάδι σιτελαιο μέσα. Και δεν μυρίζει άσχημα, βασικό χαχαχ 

Ναι η αλήθεια είναι ότι μυρίζει εκείνη την ώρα τα βότανα που έχει αλλά μετά δε μου μυρίζει! Οι πυτζαμες μου μυρίζουν γιατί φοράω μετά τη πυτζαμα αλλά γενικά το βάζω το βράδυ όχι το πρωί! Μετά το μπάνιο! Νομίζω είναι καλύτερο από της frezyderm 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Ναι η αλήθεια είναι ότι μυρίζει εκείνη την ώρα τα βότανα που έχει αλλά μετά δε μου μυρίζει! Οι πυτζαμες μου μυρίζουν γιατί φοράω μετά τη πυτζαμα αλλά γενικά το βάζω το βράδυ όχι το πρωί! Μετά το μπάνιο! Νομίζω είναι καλύτερο από της frezyderm 

Τι να σου πω.. εμένα όπου ακουμπούσε το λάδι, μετά μυριζαν άσχημα τα ρούχα, τα σεντονια... δεν την άντεχα αυτή την μυρωδιά και το σταμάτησα..! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εχθές πήγαμε για ντοπλερ!! Όλα τέλεια μ είπε ο εμβρυολογος!! Ο πλακούντας είπε είναι Grade 2. Η μπέμπα έφτασε 2.250!!! Έπαθα σοκ δεν περίμενα ότι θα ηταν τόσο πολύ η χοντρούλα μ!!! :wub:Αλλά χάρηκα μακάρι να συνεχίσει να παίρνει έτσι κιλακια!!!

Επίσης ξαναγύρισε με το κεφάλι κάτω κ απ'ότι μ είπε  ο γιατρός δεν το βλέπει να ξανακάνει τούμπα. Η περιτυλιξη που είχε κάνει ο ομφάλιος στον αυχένα πριν 2 εβδομάδες που την ξανά ειδα, ευτυχώς δεν υπάρχει πια, ξεμπερδευτηκε!!

Όσο για τις ραγαδες που λέτε,εγώ τις είχα έτοιμες από πριν μείνω έγκυος :D όπως κ τα περιττά κιλά!! Μη στεναχωριέστε γιαυτα!! Μια γυναίκα που ζει το θαύμα αυτό όσα σημάδια κ να αποκτήσει θα πρέπει να είναι τιμή της κ καμάρι της!! Φτάνει πια με τα πρότυπα του σώματος, ομορφιάς κλπ!!Το σώμα αλλάζει όπως ορίζει η φύση του, σημασία έχει να το αγαπάμε εμείς με οποίες αλλαγές θα έρθουν κ τώρα κ στο μέλλον κ έπειτα θα το αγαπούν κ οι εκείνοι που μας αγαπάνε!! Για τους υπόλοιπους μη νοιάζεστε!!! :wink:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...