Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Maritsaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εχθές πήγαμε για ντοπλερ!! Όλα τέλεια μ είπε ο εμβρυολογος!! Ο πλακούντας είπε είναι Grade 2. Η μπέμπα έφτασε 2.250!!! Έπαθα σοκ δεν περίμενα ότι θα ηταν τόσο πολύ η χοντρούλα μ!!! :wub:Αλλά χάρηκα μακάρι να συνεχίσει να παίρνει έτσι κιλακια!!!

Επίσης ξαναγύρισε με το κεφάλι κάτω κ απ'ότι μ είπε  ο γιατρός δεν το βλέπει να ξανακάνει τούμπα. Η περιτυλιξη που είχε κάνει ο ομφάλιος στον αυχένα πριν 2 εβδομάδες που την ξανά ειδα, ευτυχώς δεν υπάρχει πια, ξεμπερδευτηκε!!

Όσο για τις ραγαδες που λέτε,εγώ τις είχα έτοιμες από πριν μείνω έγκυος :D όπως κ τα περιττά κιλά!! Μη στεναχωριέστε γιαυτα!! Μια γυναίκα που ζει το θαύμα αυτό όσα σημάδια κ να αποκτήσει θα πρέπει να είναι τιμή της κ καμάρι της!! Φτάνει πια με τα πρότυπα του σώματος, ομορφιάς κλπ!!Το σώμα αλλάζει όπως ορίζει η φύση του, σημασία έχει να το αγαπάμε εμείς με οποίες αλλαγές θα έρθουν κ τώρα κ στο μέλλον κ έπειτα θα το αγαπούν κ οι εκείνοι που μας αγαπάνε!! Για τους υπόλοιπους μη νοιάζεστε!!! :wink:

Μια χαρά το κορίτσι σου!! Πόσες εβδομάδες είσαι τώρα;; Και τώρα ποτέ θα ξανά πας;; 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/11/2022 at 1:53 ΠΜ, Irenesirene είπε:

Καλησπέρα! Δηλαδή περίπου τι ημερομηνία σου έδωσε?! Γιατί και εμένα η ΠΗΤ μου είναι για 25.12 και δεν ξέρω αν μου άλλαξε ημερομηνία λόγω Χριστουγέννων, αλλά μου είπε ότι θα μπούμε για καισαρική 15-16 Δεκεμβρίου. Με έπιασε λίγο απροετοιμαστη, αλλά ίσως και καλύτερα, για να είμαστε σπίτι μας στις γιορτές.. 

Αρα εσενα σου εδωσε 10μερες πριν. Εμενα 14 μερες πριν. Δηλαδη εχω ΠΗΤ 02/01 και θα παμε 19/12. Θα μπορουσαμε αν το ζητουσα να παμε και 20 ή 21 αλλα θα ηθελα Χριστουγεννα να ειμαστε σπιτι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Μια χαρά το κορίτσι σου!! Πόσες εβδομάδες είσαι τώρα;; Και τώρα ποτέ θα ξανά πας;; 
 

32+2 είμαι σήμερα!!Τώρα θα πάω σε δύο εβδομάδες στον γυναικολόγο μ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Και εγώ έκανα πρόσφατα λίγες δεξιά και αριστερά και λίγες στην μέση και ας εβαζα κρέμα… το πιο περίεργο από όλα είναι που έκανα ραγάδες και στο τρίγωνο του μπικίνι. Αυτό τι φάση; 
 

Επίσης απντειτ για τον διαβητη κύησης μου: άρχισαν να ανεβαίνουν λίγο οι μετρήσεις μου(της νηστείας και 1 ώρα μετά το πρωινό) και μου είπε ο γιατρός να πάω σε διατροφολόγο να μου γράψει διατροφή ειδική μπας και το σώσουμε χωρίς ινσουλίνη.
Οι κοπέλες με διαβητη κύησης πως πάτε; :wub:


Ααα έχουμε και ντοπλερ την Παρασκευη το βράδυ!

Γεια σου κοπελα μου. Τοσον καιρο δεν ειχες ειδικη διατροφη δηλαδη? Σιγουρα θα σε βοηθησει. Εγω απο την 1η στιγμη κανω συγκεκριμενη και αυστηρη διατροφη. Με το νηστειας ομως κ εγω παιζω γυρω στο οριο, μια πανω μια κατω. Δοκιμασε να τρως μεσα στη νυχτα λιγη φρυγανια(ολικης) κ λιγο τυρι light. Εμενα αυτο δειχνει να με βοηθαει μαλλον. Και λεω μαλλον γιατι 2 μερες προλαβα να το εφαρμοσω, απο χθες ειμαι με γαστρεντεριτιδα! Περα της ταλαιπωριας εχω το αγχος του ζαχαρου που προφανως δεν γινεται να τρωω αυτα που εχει η διατροφη μου :-( απο τους εμετους και τις ωρες που ειχα να φαω βαρεσα νηστειας 107 σημερα!

Ως τωρα τί έκανες με διατροφή? Τί έτρωγες περιπου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Maritsaki είπε:

32+2 είμαι σήμερα!!Τώρα θα πάω σε δύο εβδομάδες στον γυναικολόγο μ! 

Τέλειο ζουμερό μωράκι!! Εγώ έχω γιατρο τη Παρασκευή ανυπομονώ πολύ να δω ποσό πήγε…!! 

πρίν από 28 λεπτά , Annie4 είπε:

Γεια σου κοπελα μου. Τοσον καιρο δεν ειχες ειδικη διατροφη δηλαδη? Σιγουρα θα σε βοηθησει. Εγω απο την 1η στιγμη κανω συγκεκριμενη και αυστηρη διατροφη. Με το νηστειας ομως κ εγω παιζω γυρω στο οριο, μια πανω μια κατω. Δοκιμασε να τρως μεσα στη νυχτα λιγη φρυγανια(ολικης) κ λιγο τυρι light. Εμενα αυτο δειχνει να με βοηθαει μαλλον. Και λεω μαλλον γιατι 2 μερες προλαβα να το εφαρμοσω, απο χθες ειμαι με γαστρεντεριτιδα! Περα της ταλαιπωριας εχω το αγχος του ζαχαρου που προφανως δεν γινεται να τρωω αυτα που εχει η διατροφη μου :-( απο τους εμετους και τις ωρες που ειχα να φαω βαρεσα νηστειας 107 σημερα!

Ως τωρα τί έκανες με διατροφή? Τί έτρωγες περιπου?

Ωχ ταλαιπωρία η γαστρεντερίτιδα το περασα στις αρχές τις εγκυμοσύνης!! Περαστικά λιγες μερες κρατάει…αν δε σε πειράζει η πατάτα στο ζάχαρο εγω μόνο με τη πατάτα βραστή με λεμονή την έβγαζα το μόνο που ανεχόμουν τα υπόλοιπα όλα εμετο κ ρύζι κ φρυγανιές κ λαπά όλα εμετο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Τέλειο ζουμερό μωράκι!! Εγώ έχω γιατρο τη Παρασκευή ανυπομονώ πολύ να δω ποσό πήγε…!! 

Ωχ ταλαιπωρία η γαστρεντερίτιδα το περασα στις αρχές τις εγκυμοσύνης!! Περαστικά λιγες μερες κρατάει…αν δε σε πειράζει η πατάτα στο ζάχαρο εγω μόνο με τη πατάτα βραστή με λεμονή την έβγαζα το μόνο που ανεχόμουν τα υπόλοιπα όλα εμετο κ ρύζι κ φρυγανιές κ λαπά όλα εμετο! 

Με πειραζει πολυ η πατατα :-( και το ρυζι. Και γενικα ο,τι ενδεικνυται για τη γαστρεντεριτιδα αντενδεικνυται για το ζαχαρο. Ας ελπισω να κρατησει λιγο μην καταληξω σε ινσουλινη λιγω αυτου, τοση προσπαθεια εχω κανει. Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Annie4 είπε:

Με πειραζει πολυ η πατατα :-( και το ρυζι. Και γενικα ο,τι ενδεικνυται για τη γαστρεντεριτιδα αντενδεικνυται για το ζαχαρο. Ας ελπισω να κρατησει λιγο μην καταληξω σε ινσουλινη λιγω αυτου, τοση προσπαθεια εχω κανει. Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου.

Δεν έχω ιδέα από διαβήτη, αλλά εντάξει μέσα σε 2 μερες που θα κρατήσει η γαστρεντεριτιδα υπάρχει περίπτωση να υποτροπιασει τόσο πολύ το σακχαρο και να μην το ρυθμίζεις μετά?? Αν τρως μικρές ποσότητες ίσως να μην στο ανεβάζει τόσο.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Δεν έχω ιδέα από διαβήτη, αλλά εντάξει μέσα σε 2 μερες που θα κρατήσει η γαστρεντεριτιδα υπάρχει περίπτωση να υποτροπιασει τόσο πολύ το σακχαρο και να μην το ρυθμίζεις μετά?? Αν τρως μικρές ποσότητες ίσως να μην στο ανεβάζει τόσο.. 

Όχι, έχεις δίκιο. Κι οι γιατροί μου είπαν οτι για 2 μερες δεν θα συμβει κατι. Τρωω ελαχιστα ούτως ή αλλως, ελπίζω πράγματι να μην ζοριστώ μετα να το ισορροπήσω. Έχω κάνει πολυ κοπο ως τωρα. Σε ευχαριστώ που μου εγραψες :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Γεια σου κοπελα μου. Τοσον καιρο δεν ειχες ειδικη διατροφη δηλαδη? Σιγουρα θα σε βοηθησει. Εγω απο την 1η στιγμη κανω συγκεκριμενη και αυστηρη διατροφη. Με το νηστειας ομως κ εγω παιζω γυρω στο οριο, μια πανω μια κατω. Δοκιμασε να τρως μεσα στη νυχτα λιγη φρυγανια(ολικης) κ λιγο τυρι light. Εμενα αυτο δειχνει να με βοηθαει μαλλον. Και λεω μαλλον γιατι 2 μερες προλαβα να το εφαρμοσω, απο χθες ειμαι με γαστρεντεριτιδα! Περα της ταλαιπωριας εχω το αγχος του ζαχαρου που προφανως δεν γινεται να τρωω αυτα που εχει η διατροφη μου :-( απο τους εμετους και τις ωρες που ειχα να φαω βαρεσα νηστειας 107 σημερα!

Ως τωρα τί έκανες με διατροφή? Τί έτρωγες περιπου?

Περαστικά σου αρχικά ❤️

Δεν έτρωγα άσχημα. Ο,τι μου έβαλε η διατροφολογος έτρωγα πάνω κάτω και πριν. Και εμένα το νηστείας μου εκεί είναι 100-107… ελπίζω να φτιάξει. Θα δοκιμάσω και αυτό με την φρυγανιά που λες. Μέσα στην νύχτα εννοείς να ξυπνάω πχ 2.00-3.00 το βράδυ και να τρώω; 
εγω έχω πρόβλημα και με το μια ώρα μετά το πρωινό. Βαράει κάτι 135-140 έχει πάει και 150κατι. Όλα αυτά την τελευταία εβδομάδα, πριν ήταν όλα μια χαρά και έτρωγα τα ίδια σχεδόν πράγματα…

6 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Αρα εσενα σου εδωσε 10μερες πριν. Εμενα 14 μερες πριν. Δηλαδη εχω ΠΗΤ 02/01 και θα παμε 19/12. Θα μπορουσαμε αν το ζητουσα να παμε και 20 ή 21 αλλα θα ηθελα Χριστουγεννα να ειμαστε σπιτι. 

Και εγώ 19 θέλω να γεννήσω, μου έχει κάτσει ο αριθμός. 26/12 έχω ΠΗΤ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Περαστικά σου αρχικά ❤️

Δεν έτρωγα άσχημα. Ο,τι μου έβαλε η διατροφολογος έτρωγα πάνω κάτω και πριν. Και εμένα το νηστείας μου εκεί είναι 100-107… ελπίζω να φτιάξει. Θα δοκιμάσω και αυτό με την φρυγανιά που λες. Μέσα στην νύχτα εννοείς να ξυπνάω πχ 2.00-3.00 το βράδυ και να τρώω; 
εγω έχω πρόβλημα και με το μια ώρα μετά το πρωινό. Βαράει κάτι 135-140 έχει πάει και 150κατι. Όλα αυτά την τελευταία εβδομάδα, πριν ήταν όλα μια χαρά και έτρωγα τα ίδια σχεδόν πράγματα…

Και εγώ 19 θέλω να γεννήσω, μου έχει κάτσει ο αριθμός. 26/12 έχω ΠΗΤ 

Εσυ πας για φυσιολογικο τοκετο ε? Πολυ πιθανο να γεννησουμε μαζι ομως :-)

Εγω τη φρυγανια με το τυρι (μιση φρυγανια μισο τυρι) τα τρωω εκει γυρω στις 2-3 γιατι ξυπναω συνηθως 7, 7.30 και τοτε μετριεμαι. Πες μου αν θες τι τρως για πρωινο μηπως σου πω κατι βοηθητικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Annie4 είπε:

Εσυ πας για φυσιολογικο τοκετο ε? Πολυ πιθανο να γεννησουμε μαζι ομως :-)

Εγω τη φρυγανια με το τυρι (μιση φρυγανια μισο τυρι) τα τρωω εκει γυρω στις 2-3 γιατι ξυπναω συνηθως 7, 7.30 και τοτε μετριεμαι. Πες μου αν θες τι τρως για πρωινο μηπως σου πω κατι βοηθητικο.

Ναι, προς το παρόν πάω για φυσιολογικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, γιατί ο μπέμπης είναι λίγο χοντρουλης ήδη. Θα δείξει 

Έκανα χθες κάτι παρόμοιο για να το δοκιμάσω! Σηκώθηκα στις 3μιση και ήπια λίγο γαλα και τώρα πριν λίγο που μέτρησα το νηστείας ήταν 94(χαμηλό νούμερο για εμένα)! Θα δοκιμάσω και με την φρυγανιά σήμερα.

Για πρωινό τρώω συνήθως 2 φρυγανιές με τυρί και γαλοπούλα και ένα ποτήρι γάλα

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Sisii είπε:

Ναι, προς το παρόν πάω για φυσιολογικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, γιατί ο μπέμπης είναι λίγο χοντρουλης ήδη. Θα δείξει 

Έκανα χθες κάτι παρόμοιο για να το δοκιμάσω! Σηκώθηκα στις 3μιση και ήπια λίγο γαλα και τώρα πριν λίγο που μέτρησα το νηστείας ήταν 94(χαμηλό νούμερο για εμένα)! Θα δοκιμάσω και με την φρυγανιά σήμερα.

Για πρωινό τρώω συνήθως 2 φρυγανιές με τυρί και γαλοπούλα και ένα ποτήρι γάλα

 

Καλο αυτο με το γαλα τη νυχτα, δοκιμασε κ φρυγανια κ κρατα οποιο σου ταιριαξει.

Λοιπον, οσον αφορα το πρωινο γευμα αυτα που εγω ξερω απο τη διαβητολογο ειναι οτι ολο αυτο που τρως ειναι κομπλε αν βγαλεις το γαλα. Κι εχω διαβασει αλλες κοπελες που μονο γαλα επιναν για πρωινο και περνουσαν το οριο. Δοκιμασε αν θες λοιπον να το αφαιρεσεις μπας και δεις διαφορα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Annie4 είπε:

Καλο αυτο με το γαλα τη νυχτα, δοκιμασε κ φρυγανια κ κρατα οποιο σου ταιριαξει.

Λοιπον, οσον αφορα το πρωινο γευμα αυτα που εγω ξερω απο τη διαβητολογο ειναι οτι ολο αυτο που τρως ειναι κομπλε αν βγαλεις το γαλα. Κι εχω διαβασει αλλες κοπελες που μονο γαλα επιναν για πρωινο και περνουσαν το οριο. Δοκιμασε αν θες λοιπον να το αφαιρεσεις μπας και δεις διαφορα.

Πωπω λες να φταίει το γαλα; Θα το κόψω να δω, δεν το είχα σκεφτεί γιατί είναι πρωτεΐνη…

Και κάτι λίγο άκυρο. Αν τρως φρυγανιές, ποιες παίρνεις; Γιατί εγώ παίρνω κάτι wasa αλλά τις νιώθω πολύ άγευστες και θέλω να τις αλλάξω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Sisii είπε:

Πωπω λες να φταίει το γαλα; Θα το κόψω να δω, δεν το είχα σκεφτεί γιατί είναι πρωτεΐνη…

Και κάτι λίγο άκυρο. Αν τρως φρυγανιές, ποιες παίρνεις; Γιατί εγώ παίρνω κάτι wasa αλλά τις νιώθω πολύ άγευστες και θέλω να τις αλλάξω 

Να ξερεις οτι στον διαβητη πολλα που φαινονται αθωα δεν ειναι. Ή καποια της ιδιας κατηγοριας συμπεριφερονται αλλιως. Πχ μπορει να πιεις γαλα κ να ανεβει κ με το γιαουρτι να μην ανεβει. Ειναι παραλογο γενικα για αυτο κανε δοκιμες!

Παιρνω φρυγανιες ολικης αλεσης elite.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sisii είπε:

Πωπω λες να φταίει το γαλα; Θα το κόψω να δω, δεν το είχα σκεφτεί γιατί είναι πρωτεΐνη…

Και κάτι λίγο άκυρο. Αν τρως φρυγανιές, ποιες παίρνεις; Γιατί εγώ παίρνω κάτι wasa αλλά τις νιώθω πολύ άγευστες και θέλω να τις αλλάξω 

Το γάλα έχει κ υδατάνθρακες μπορεί ο συνδυασμός με τα υπόλοιπα να στο ψηλώνει…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...