Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Sisii είπε:

Πωπω λες να φταίει το γαλα; Θα το κόψω να δω, δεν το είχα σκεφτεί γιατί είναι πρωτεΐνη…

Και κάτι λίγο άκυρο. Αν τρως φρυγανιές, ποιες παίρνεις; Γιατί εγώ παίρνω κάτι wasa αλλά τις νιώθω πολύ άγευστες και θέλω να τις αλλάξω 

Γιατί δε δοκιμάζεις αντί για φρυγανιές να φτιάχνεις μια ομελέτα μαζί με το τυρί και την γαλοπούλα σου και να πίνεις και το γαλατακι σου! Μου φαίνεται περίεργο να σου ανεβάζει το σακχαρο το γαλα.. Πιο πιθανό ότι φταιει η φρυγανιά. Και πιο χορταστικό θα είναι το πρωινό σου και πιο ποιοτικό.. 

Διαφορετικά θα δοκίμαζα την μια φρυγανιά από τις δύο να την φάω με ένα κουταλακι φυστικοβουτυρο ή ταχίνι, τα οποία εξίσου βοηθούν στην ρύθμιση του σακχάρου.. Ο μπαμπάς μου που έχει σακχαρο, συνήθως θα φάει αυγά βραστα με τυράκι, και λίγο ψωμι με ταχίνι και δεν έχει θέμα..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Γιατί δε δοκιμάζεις αντί για φρυγανιές να φτιάχνεις μια ομελέτα μαζί με το τυρί και την γαλοπούλα σου και να πίνεις και το γαλατακι σου! Μου φαίνεται περίεργο να σου ανεβάζει το σακχαρο το γαλα.. Πιο πιθανό ότι φταιει η φρυγανιά. Και πιο χορταστικό θα είναι το πρωινό σου και πιο ποιοτικό.. 

Διαφορετικά θα δοκίμαζα την μια φρυγανιά από τις δύο να την φάω με ένα κουταλακι φυστικοβουτυρο ή ταχίνι, τα οποία εξίσου βοηθούν στην ρύθμιση του σακχάρου.. Ο μπαμπάς μου που έχει σακχαρο, συνήθως θα φάει αυγά βραστα με τυράκι, και λίγο ψωμι με ταχίνι και δεν έχει θέμα..  

Τηγανητά αποφεύγω. Γενικά με ανεβάζουν πολύ. Δεν είναι οι φρυγανιές που με ανεβάζουν είναι τσεκαρισμένο. Και η διατροφολόγος που μίλησα πριν λίγο πάλι σε βιντεοκληση μου είπε ότι πολύ πιθανό είναι το γαλα που με ανεβάζει σε συνδιασμο με τα υπόλοιπα, όχι μόνο του. 

3 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Να ξερεις οτι στον διαβητη πολλα που φαινονται αθωα δεν ειναι. Ή καποια της ιδιας κατηγοριας συμπεριφερονται αλλιως. Πχ μπορει να πιεις γαλα κ να ανεβει κ με το γιαουρτι να μην ανεβει. Ειναι παραλογο γενικα για αυτο κανε δοκιμες!

Παιρνω φρυγανιες ολικης αλεσης elite.

Θα τις δοκιμάσω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Sisii είπε:

Τηγανητά αποφεύγω. Γενικά με ανεβάζουν πολύ. Δεν είναι οι φρυγανιές που με ανεβάζουν είναι τσεκαρισμένο. Και η διατροφολόγος που μίλησα πριν λίγο πάλι σε βιντεοκληση μου είπε ότι πολύ πιθανό είναι το γαλα που με ανεβάζει σε συνδιασμο με τα υπόλοιπα, όχι μόνο του. 

Θα τις δοκιμάσω! 

Κράτα με ενημερη αν θες με τις δοκιμες που θα κανεις. Ειναι ενα ζητημα πολυ ιδιαιτερο και διαφορετικο στον καθε οργανισμο και προσωπικα το εχω μεγαλη εννοια. Λεω, 1,5 μηνας εμεινε, μακαρι με τη διατροφη να το κραταμε εκει που πρεπει. Σου στελνω αγωνιστικους χαιρετισμους, χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Ναι, προς το παρόν πάω για φυσιολογικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, γιατί ο μπέμπης είναι λίγο χοντρουλης ήδη. Θα δείξει 

Έκανα χθες κάτι παρόμοιο για να το δοκιμάσω! Σηκώθηκα στις 3μιση και ήπια λίγο γαλα και τώρα πριν λίγο που μέτρησα το νηστείας ήταν 94(χαμηλό νούμερο για εμένα)! Θα δοκιμάσω και με την φρυγανιά σήμερα.

Για πρωινό τρώω συνήθως 2 φρυγανιές με τυρί και γαλοπούλα και ένα ποτήρι γάλα

 

Ποσο ειναι ο μπέμπης σου ?σε ποια εβδομάδα? Και 4 κιλά γεννιούνται  μωρά φυσιολογικά  μην αγχώνεσαι  :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Ποσο ειναι ο μπέμπης σου ?σε ποια εβδομάδα? Και 4 κιλά γεννιούνται  μωρά φυσιολογικά  μην αγχώνεσαι  :)

30η εβδομάδα που τον είδαμε ήταν 1.720κατι. Δεν είναι παρα πολύ αλλά μου είπε και ο γιατρός ότι ξεκινάει και βγαίνει μεγάλος στις καμπύλες του. Αύριο έχω ντοπλερ θα τον δούμε και εκεί 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια ποσά νυχτικα / πυτζαμες θα βάλετε μαζί σας στο μαιευτήριο;

Εγω εχω πάρει 3 σετ νυχτικα με ρόμπες, για την 1η μέρα επέλεξα μαύρο γιατί δεν θέλω να καταστραφεί από την αιμορραγία. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , marpi91 είπε:

Εγω εχω πάρει 3 σετ νυχτικα με ρόμπες, για την 1η μέρα επέλεξα μαύρο γιατί δεν θέλω να καταστραφεί από την αιμορραγία. 

Πως το πήρες; Με κουμπιά με τιράντα; Έχω φάει τον κόσμο κ δε βρίσκω μόνο πυτζαμες!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια ποσά νυχτικα / πυτζαμες θα βάλετε μαζί σας στο μαιευτήριο;

Εγώ μια νυχτικιά μόνο και μια ρόμπα μακριά λέω να πάρω. Ίσως βάλω και άλλη μια νυχτικιά να έχω καβάτζα δε ξέρω 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Πως το πήρες; Με κουμπιά με τιράντα; Έχω φάει τον κόσμο κ δε βρίσκω μόνο πυτζαμες!! 

Εγω πήρα με τιράντες,  δεν είναι καν εγκυμοσύνης, αλλά έχω μεσαίου μεγέθους στήθος, δεν θα με δυσκολέψει δλδ. Μόλις κατεβάσω ραντουλα βγαίνει όλο έξω! Αν έχεις μεγάλο στήθος παρε με κουμπάκια, ακούω πως βολεύει καλύτερα. Δες h&m και soon mama 

πρίν από 50 λεπτά , Sisii είπε:

Εγώ μια νυχτικιά μόνο και μια ρόμπα μακριά λέω να πάρω. Ίσως βάλω και άλλη μια νυχτικιά να έχω καβάτζα δε ξέρω 

Μου είπε η μαία μου πως είναι σχεδόν βέβαιο πως η πρώτη θα λερωθει και με γνώμονα αυτό πήρα 3. Θα ιδρωσω κιόλας σίγουρα,  οπότε δε το ρισκάρω με 1 νυχτικό! Είμαι πάντα του "καλύτερα να το πάρω και ας είναι αχρείαστο"!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Sisii είπε:

Εγώ μια νυχτικιά μόνο και μια ρόμπα μακριά λέω να πάρω. Ίσως βάλω και άλλη μια νυχτικιά να έχω καβάτζα δε ξέρω 

 

πρίν από 37 λεπτά , marpi91 είπε:

Εγω πήρα με τιράντες,  δεν είναι καν εγκυμοσύνης, αλλά έχω μεσαίου μεγέθους στήθος, δεν θα με δυσκολέψει δλδ. Μόλις κατεβάσω ραντουλα βγαίνει όλο έξω! Αν έχεις μεγάλο στήθος παρε με κουμπάκια, ακούω πως βολεύει καλύτερα. Δες h&m και soon mama 

Μου είπε η μαία μου πως είναι σχεδόν βέβαιο πως η πρώτη θα λερωθει και με γνώμονα αυτό πήρα 3. Θα ιδρωσω κιόλας σίγουρα,  οπότε δε το ρισκάρω με 1 νυχτικό! Είμαι πάντα του "καλύτερα να το πάρω και ας είναι αχρείαστο"!!! 

Εμένα είναι μικρό το στήθος μου τώρα μεγάλωσε με την εγκυμοσύνη… κ εγω 3 σκέφτηκα να πάρω 2 πυτζαμες κ ένα νυχτικό γιατί τα νυχτικα γενικά δε τα φοράω κ δεν θέλω να αγοράζω κ μετά να μη τα φοράω! Στην λίστα μου έγραψαν 3 νυχτικα! Σίγουρα θα λερωθεί σίγουρα θα ιδρώσουμε είναι κ οι ορμόνες! Στο H&M κοίταξα δεν έχει size :( 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια ποσά νυχτικα / πυτζαμες θα βάλετε μαζί σας στο μαιευτήριο;

Εγώ τρία νυχτικά θα πάρω κοντό μανίκι και μια ρόμπα. Τα πήρα όλα από το moromou.gr το έχω ξανά πει έχει πολύ καλή ποιότητα και είναι πολύ οικονομικά. Είναι κατάλληλα για θηλασμό εννοείται. Έχω πάρει και κουμπιά και με φερμουάρ στα πλάγια του στήθους. Τα είχα από το πρώτο παιδάκι και είναι σούπερ βολικά. Απλά δεν ξέρω αν φέρνει Κύπρο. 

1 hour ago, Sisii είπε:

Εγώ μια νυχτικιά μόνο και μια ρόμπα μακριά λέω να πάρω. Ίσως βάλω και άλλη μια νυχτικιά να έχω καβάτζα δε ξέρω 

Πάρε κι άλλες εγώ λέω. Επειδή έχω ξανά γεννήσει θα σου πω ότι θα λερωθεί σίγουρα με αίμα και επίσης λόγω των ορμονών σου που θα ιδρώνεις αλλά και της της υπερβολικής ζέστης θα θες να αλλάζεις κάθε μέρα. Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μόνο δύο και το μετάνιωσα και πήρα άλλο ένα τώρα να έχω τρία. 

πρίν από 18 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

 

Εμένα είναι μικρό το στήθος μου τώρα μεγάλωσε με την εγκυμοσύνη… κ εγω 3 σκέφτηκα να πάρω 2 πυτζαμες κ ένα νυχτικό γιατί τα νυχτικα γενικά δε τα φοράω κ δεν θέλω να αγοράζω κ μετά να μη τα φοράω! Στην λίστα μου έγραψαν 3 νυχτικα! Σίγουρα θα λερωθεί σίγουρα θα ιδρώσουμε είναι κ οι ορμόνες! Στο H&M κοίταξα δεν έχει size :( 

Κατά τη γνώμη μου μην πάρεις πιτζάμες. Είναι σούπερ άβολες στο μαιευτήριο γιατί πρώτον δεν βολεύουν στην περίπτωση που θέλουν να σου βάζουν φάρμακα μέσω πεταλούδας και δεύτερον αν χρειαστεί τελικά καισαρική με πιτζάμες δεν θα μπορείς την πρώτη μέρα που θα έχεις καθετήρα και γενικά το νυχτικό θα σε βολεψει καλύτερα θεωρώ. Αλλά όπως νιώθεις. Απλά συγγνώμη κι όλας επειδή έχω μια εμπειρία γέννας στο λέω σαν συμβουλή. Σε καταλαβαίνω όμως γιατί ούτε εμενα με βολεύουν σπίτι τα νυχτικά αλλά εκεί μόνο αυτά βολεύουν.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Εγώ τρία νυχτικά θα πάρω κοντό μανίκι και μια ρόμπα. Τα πήρα όλα από το moromou.gr το έχω ξανά πει έχει πολύ καλή ποιότητα και είναι πολύ οικονομικά. Είναι κατάλληλα για θηλασμό εννοείται. Έχω πάρει και κουμπιά και με φερμουάρ στα πλάγια του στήθους. Τα είχα από το πρώτο παιδάκι και είναι σούπερ βολικά. Απλά δεν ξέρω αν φέρνει Κύπρο. 

Πάρε κι άλλες εγώ λέω. Επειδή έχω ξανά γεννήσει θα σου πω ότι θα λερωθεί σίγουρα με αίμα και επίσης λόγω των ορμονών σου που θα ιδρώνεις αλλά και της της υπερβολικής ζέστης θα θες να αλλάζεις κάθε μέρα. Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μόνο δύο και το μετάνιωσα και πήρα άλλο ένα τώρα να έχω τρία. 

Κατά τη γνώμη μου μην πάρεις πιτζάμες. Είναι σούπερ άβολες στο μαιευτήριο γιατί πρώτον δεν βολεύουν στην περίπτωση που θέλουν να σου βάζουν φάρμακα μέσω πεταλούδας και δεύτερον αν χρειαστεί τελικά καισαρική με πιτζάμες δεν θα μπορείς την πρώτη μέρα που θα έχεις καθετήρα και γενικά το νυχτικό θα σε βολεψει καλύτερα θεωρώ. Αλλά όπως νιώθεις. Απλά συγγνώμη κι όλας επειδή έχω μια εμπειρία γέννας στο λέω σαν συμβουλή. Σε καταλαβαίνω όμως γιατί ούτε εμενα με βολεύουν σπίτι τα νυχτικά αλλά εκεί μόνο αυτά βολεύουν.

Αυτο με το αίμα που λετε...δεν ειχα ιδεα, θα υπαρχει τοσο πολυ αιμα;;; φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sisii said:

Αυτο με το αίμα που λετε...δεν ειχα ιδεα, θα υπαρχει τοσο πολυ αιμα;;; φοβαμαι

και εγω ...  

 

εγω πήρα κάτι πιτζαμες από suc.gr εξαιρετικές και σε καλή τιμή.  αλλά με αυτα ποτ ακούω θα παρω και κάνα 2 3 φτηνιάρικα νυχτικα για μεαυτηριο

Link to comment
Share on other sites

@Sisii @lazy_bee εγω κορίτσια δεν είχα τοσο αιμα, οχι. Ποτε δεν λερωθηκα και τα λόχεια μου κρατησαν και λιγες μερες. Εξαρτάται ξεκάθαρα από τον οργανισμό. Μην φοβάστε. Και σε περίοδο δεν έχει τυχει να λερωθειτε? Εγω ναι! Αληθεια, δεν είναι λόγος ανησυχίας η ποσοτητα αίματος που θα έχετε. Και ειλικρινά όσο γραφικό και να ακουστεί είναι το μόνο που δεν θα σκεφτεστε μετα τη γεννα. Καμία ανησυχία μην έχετε :-)

Όσο για τα νυχτικά, συμφωνώ με την @Hope.2019. Στο μαιευτήριο τα νυχτικά βολεύουν!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...