Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Equality είπε:

Κοριτσια στο νοσοκομειο ποιες εξετασεις θα κανετε στο μωρο;

Επισης αν εχει ίκτερο θα το αφήσετε να του δώσουν φορμουλα;

Λοιπόν θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου...εμένα μου είπε το καρδιολόγικο έλεγχο να κάνω σίγουρα από εκεί και πέρα θα μας δει λέει η Παιδίατρος. Τώρα η αλήθεια είναι ακόμη το σκέφτομαι και για τα άλλα.

Σχετικά με τον ίκτερο...δεν ξέρω και σε ποιο νοσοκομείο είσαι...αλλά το μητρικό γάλα κάνει θαύματα στον ίκτερο σύμφωνα με τις τελευταίες μελέτες. Ιδανικά ζητά λάμπα στο δωμάτιο ώστε να το θηλάζεις και να κάνει και το μωρό την θεραπεία του. Σε κάθε περίπτωση εάν θέλεις να θηλάζεις για καιρό να ζητήσεις ότι του δώσουν να το κάνουν με σύριγγα η κυπελλάκι και όχι με μπιμπερό. Αυτά θα κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, evaki23 είπε:

Λοιπόν θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου...εμένα μου είπε το καρδιολόγικο έλεγχο να κάνω σίγουρα από εκεί και πέρα θα μας δει λέει η Παιδίατρος. Τώρα η αλήθεια είναι ακόμη το σκέφτομαι και για τα άλλα.

Σχετικά με τον ίκτερο...δεν ξέρω και σε ποιο νοσοκομείο είσαι...αλλά το μητρικό γάλα κάνει θαύματα στον ίκτερο σύμφωνα με τις τελευταίες μελέτες. Ιδανικά ζητά λάμπα στο δωμάτιο ώστε να το θηλάζεις και να κάνει και το μωρό την θεραπεία του. Σε κάθε περίπτωση εάν θέλεις να θηλάζεις για καιρό να ζητήσεις ότι του δώσουν να το κάνουν με σύριγγα η κυπελλάκι και όχι με μπιμπερό. Αυτά θα κάνω και εγώ.

Στο Μητερα θα ειμαι.Ο καρδιολογικος ειναι στις εξτρα εξετασεις;Στις εξτρα ξερω ισχυα,οφθαλμολογικο και ακουογραμμμα.Στις βασικες νομιζω ειναι καποιες αιματολογικες.Για καρδιολογικο δεν εχω ακουσει.

Επισης δεν ηξερα οτι μπορεις να χεις κ στο δωματιο λαμπα!Το ξερω οτι λενε πια πως το μητρικο γαλα δεν κανει κακο στον ικτερο αλλα πολλοι πατανε στο γεγονος οτι τις πρωτες μερες δεν εχουμε πολυ κ για να κατεβει ο ικτερος χρειαζεται καλη ενυδατωση για να φυγει με τα ουρα η χολερυθρινη.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Hope.2019 said:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό 35+4 σήμερα. Μάλλον θα γεννήσω πρώτα από όλες. Θα πάω πάλι σε τέσσερις μέρες γιατί το αμνιακό μειώθηκε πάρα πολύ και έχει μείνει ελάχιστο. Το μωρό 2533.

Δυστυχώς η ιστορία επαναλήφθηκε και πάλι θα γεννήσω νωρίτερα. Αν έχει χειροτερέψει η κατάσταση την Τρίτη θα με βάλει έκτακτα μπορεί και την επόμενη εβδομάδα αλλιώς το πολύ σε μια μίση εβδομάδα στην 37η. Φοβάμαι πολύ μην μπει πάλι το μωρό μου στην μονάδα λόγω αναπνευστικού όπως το πρώτο μου. Θα κάνω και ενέσεις κορτιζόνης και ο θεός βοηθός. Δεν ξέρω νοιώθω πως η ιστορία επαναλαμβάνεται.

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου! Αφού θα έχεις μπει στο μήνα σου μη στεναχωριέσαι καθόλου ! Μια φίλη μου γέννησε στις 36 εβδομάδες και το μωράκι της ήταν σούπερ ! Δεν χρειάστηκε ούτε παρακολούθηση! Ότι είναι για καλό θα γίνει και θα το κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου γερό !

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Equality είπε:

Στο Μητερα θα ειμαι.Ο καρδιολογικος ειναι στις εξτρα εξετασεις;Στις εξτρα ξερω ισχυα,οφθαλμολογικο και ακουογραμμμα.Στις βασικες νομιζω ειναι καποιες αιματολογικες.Για καρδιολογικο δεν εχω ακουσει.

Επισης δεν ηξερα οτι μπορεις να χεις κ στο δωματιο λαμπα!Το ξερω οτι λενε πια πως το μητρικο γαλα δεν κανει κακο στον ικτερο αλλα πολλοι πατανε στο γεγονος οτι τις πρωτες μερες δεν εχουμε πολυ κ για να κατεβει ο ικτερος χρειαζεται καλη ενυδατωση για να φυγει με τα ουρα η χολερυθρινη.

Κι εμένα η παιδίατρος είπε πως το μητρικό γάλα επιδεινώνει τον ίκτερο και πως μπορεί να βλέπουμε κίτρινο δερματακι μέχρι να σαραντισει. Δεν ξέρω για την φόρμουλα, αν είναι σε επικίνδυνο επίπεδο ο ικτερος και μου πει η παιδίατρος ότι μόνο έτσι θα βοηθήσω το μωράκι μου, θα δώσω. Εμάς η παιδίατρος είναι και στο ρεα που θα γεννήσω, οπότε θα είναι η ίδια που θα ελέγξει το μωρό και μόλις γεννηθει και μετά. 

Μας είπε ότι εκείνη προτείνει τον καρδιολογικο έλεγχο, μαζί με οφθαλμολογικο έλεγχο και ακουογραμμα, καθώς συμφέρει και οικονομικά να κάνεις το πλήρες πακέτο.. βλέποντας και κάνοντας, πάντως! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Equality είπε:

Στο Μητερα θα ειμαι.Ο καρδιολογικος ειναι στις εξτρα εξετασεις;Στις εξτρα ξερω ισχυα,οφθαλμολογικο και ακουογραμμμα.Στις βασικες νομιζω ειναι καποιες αιματολογικες.Για καρδιολογικο δεν εχω ακουσει.

Επισης δεν ηξερα οτι μπορεις να χεις κ στο δωματιο λαμπα!Το ξερω οτι λενε πια πως το μητρικο γαλα δεν κανει κακο στον ικτερο αλλα πολλοι πατανε στο γεγονος οτι τις πρωτες μερες δεν εχουμε πολυ κ για να κατεβει ο ικτερος χρειαζεται καλη ενυδατωση για να φυγει με τα ουρα η χολερυθρινη.

Καλησπέρα οφθαλμολογικο τι να καταλάβει? Καρδιολόγο έκανα εγώ και τίποτα άλλο. Καλά και το τεστ αίματος για αλλεργίες οφθαλμίατρο από ένα χρονών και πάνω. Μην ανχωνεσαι και βιάζεσαι θα σου πει ο παιδίατρος τι χρειάζεται. Όσο για τον ίκτερο εγώ δεν είχα γάλα δεν θυλασα είχε και όταν βγήκαμε σπίτι ακόμη έφαγε καλά γεύματα και έφυγε και ο ίκτερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Καλησπέρα οφθαλμολογικο τι να καταλάβει? Καρδιολόγο έκανα εγώ και τίποτα άλλο. Καλά και το τεστ αίματος για αλλεργίες οφθαλμίατρο από ένα χρονών και πάνω. Μην ανχωνεσαι και βιάζεσαι θα σου πει ο παιδίατρος τι χρειάζεται. Όσο για τον ίκτερο εγώ δεν είχα γάλα δεν θυλασα είχε και όταν βγήκαμε σπίτι ακόμη έφαγε καλά γεύματα και έφυγε και ο ίκτερο. 

Ακομα ειμαι στο ψαξιμο παιδιατρου κ καποιοι μου παν να μην κανω καμια,καποιοι τα ισχυα,καποιοι τον ακουστικο.

Καρδιολογικο δε μου ανεφερε κανενας.Ειναι στις εξτρα;

Αρα για τον ικτερο εδωσες φορμουλα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Equality είπε:

Ακομα ειμαι στο ψαξιμο παιδιατρου κ καποιοι μου παν να μην κανω καμια,καποιοι τα ισχυα,καποιοι τον ακουστικο.

Καρδιολογικο δε μου ανεφερε κανενας.Ειναι στις εξτρα;

Αρα για τον ικτερο εδωσες φορμουλα;

Καλά εγώ γέννησα σε νοσοκομείο. Για μενα όλα αυτά που ζητάνε τα ιδιωτικά είναι για έξτρα χρήματα. Άποψη δική μου ο καθένας κάνει ότι θέλει. Κάναμε καρδιά γιατί είχα προεκλαμψια και έπρεπε να δούμε και το μωρό και όντως έχει ενφυσιμα αλλά όχι ιδιοπαθή θα φύγει δηλαδή. Ναι έδωσα φόρμουλα και συνέχισα με φόρμουλα γιατί έκανε παλινδρομηση και έπρεπε να δώσω ιδικό γάλα. Τα ισχια θα τα δει η παιδίατρος αν δεν πάνε τέρμα κάτω θα σε στείλει σε ορθοπεδικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Καλά εγώ γέννησα σε νοσοκομείο. Για μενα όλα αυτά που ζητάνε τα ιδιωτικά είναι για έξτρα χρήματα. Άποψη δική μου ο καθένας κάνει ότι θέλει. Κάναμε καρδιά γιατί είχα προεκλαμψια και έπρεπε να δούμε και το μωρό και όντως έχει ενφυσιμα αλλά όχι ιδιοπαθή θα φύγει δηλαδή. Ναι έδωσα φόρμουλα και συνέχισα με φόρμουλα γιατί έκανε παλινδρομηση και έπρεπε να δώσω ιδικό γάλα. Τα ισχια θα τα δει η παιδίατρος αν δεν πάνε τέρμα κάτω θα σε στείλει σε ορθοπεδικό. 

 

πρίν από 48 λεπτά , marpi91 είπε:

Μας είπε ότι εκείνη προτείνει τον καρδιολογικο έλεγχο, μαζί με οφθαλμολογικο έλεγχο και ακουογραμμα, καθώς συμφέρει και οικονομικά να κάνεις το πλήρες πακέτο.. βλέποντας και κάνοντας, πάντως! 

Τωρα που το σκεφτομαι εμεις εχουμε κανει καρδιολογικο ελεγχο πριν κανα 2μηνο, εξεταση που απ'οτι καταλαβα δεν την κανουν ολοι και την ειχα χρυσοπληρωσει!
Εμας την εχει ο γυναικολογος μεσα στις βασικες εξετασεις.Αρα μαλλον ειμαι καλυμμενη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Equality είπε:

 

Τωρα που το σκεφτομαι εμεις εχουμε κανει καρδιολογικο ελεγχο πριν κανα 2μηνο, εξεταση που απ'οτι καταλαβα δεν την κανουν ολοι και την ειχα χρυσοπληρωσει!
Εμας την εχει ο γυναικολογος μεσα στις βασικες εξετασεις.Αρα μαλλον ειμαι καλυμμενη

Εάν είναι στις βασικές κάνε την. Εγώ υπέρηχο στο παιδί είχα κάνει έξω σε παιδοκαρδιολογο αλλά 25 ευρώ είχα πληρώσει.Δεν είχα κάνει κάτι άλλο και ούτε μου είχε ζητήσει η παιδίατρος. Εσύ να κάνεις ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα και να μην λες μετά μήπως έπρεπε να το κανω. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οταν γεννησα τον γιο μου του ειχαμε κανει το πακετο των εξτρα εξετασεων, δλδ ωρλ, γαστρεντερολογ, ορθοπεδ, οφθαλμ, καρδιολογ. Του ειχαν βρει ενα φυσημα στην καρδια, πολυ συχνο φαινομενο. Του εκλεισε σχεδον ολο στους 3μηνες και ολο στα 2 χρονια. Ενταξει, γενικα κανοντας αυτες τις εξετασεις ημασταν πιο ησυχοι. Ειχαν κοστισει στο ΓΑΙΑ 350 ευρω. Τωρα που θα γεννησω στο ΜΗΤΕΡΑ νομιζω κοστιζουν 250 αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

 

Να σας ρωτησω κατι? Αισθανεστε κι εσεις πλεον οτι τα μωρα σας εχουν στριμωχτει και τεντωνονται? Ειμαι 33+5 κι εδω κι ενα 3ημερο νιωθω οτι πλεον το μωρο ειναι τεραστιο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Annie4 είπε:

Κορίτσια οταν γεννησα τον γιο μου του ειχαμε κανει το πακετο των εξτρα εξετασεων, δλδ ωρλ, γαστρεντερολογ, ορθοπεδ, οφθαλμ, καρδιολογ. Του ειχαν βρει ενα φυσημα στην καρδια, πολυ συχνο φαινομενο. Του εκλεισε σχεδον ολο στους 3μηνες και ολο στα 2 χρονια. Ενταξει, γενικα κανοντας αυτες τις εξετασεις ημασταν πιο ησυχοι. Ειχαν κοστισει στο ΓΑΙΑ 350 ευρω. Τωρα που θα γεννησω στο ΜΗΤΕΡΑ νομιζω κοστιζουν 250 αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

 

Να σας ρωτησω κατι? Αισθανεστε κι εσεις πλεον οτι τα μωρα σας εχουν στριμωχτει και τεντωνονται? Ειμαι 33+5 κι εδω κι ενα 3ημερο νιωθω οτι πλεον το μωρο ειναι τεραστιο.

Ναι κι εγώ το νιώθω ότι τεντώνεται και δεν χωράει. Βλέπω και την κοιλιά μου να κάνει κύματα. Πλέον κουνιέται και πιέζεται πολύ η κοιλιά μου το νιώθω σαν να είναι μεγάλο πολύ. Τώρα είναι φυσιολογικό νομίζω έχουν μεγάλωσει αρκετά και αρχίζουν να μην έχουν αρκετό χώρο!

 

Εγώ κορίτσια αυτό το σαββατοκύριακο θα το περάσω χαλαρά και θα προσπαθήσω να συνειδητοποιήσω ότι μπορεί την επόμενη εβδομάδα να γεννήσω. Μπορεί δηλαδή να κάνω την Τρίτη υπέρηχο και nst και να μου πει ξέρεις γεννάς. Εύχομαι βέβαια να φτάσει η επόμενη Κυριακή να κλείσω τουλάχιστον 37 εβδομάδες.

  • Μου αρέσει 4

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ναι κι εγώ το νιώθω ότι τεντώνεται και δεν χωράει. Βλέπω και την κοιλιά μου να κάνει κύματα. Πλέον κουνιέται και πιέζεται πολύ η κοιλιά μου το νιώθω σαν να είναι μεγάλο πολύ. Τώρα είναι φυσιολογικό νομίζω έχουν μεγάλωσει αρκετά και αρχίζουν να μην έχουν αρκετό χώρο!

 

Εγώ κορίτσια αυτό το σαββατοκύριακο θα το περάσω χαλαρά και θα προσπαθήσω να συνειδητοποιήσω ότι μπορεί την επόμενη εβδομάδα να γεννήσω. Μπορεί δηλαδή να κάνω την Τρίτη υπέρηχο και nst και να μου πει ξέρεις γεννάς. Εύχομαι βέβαια να φτάσει η επόμενη Κυριακή να κλείσω τουλάχιστον 37 εβδομάδες.

Και κυματα πολλα, ναι! 

Φανταζομαι τα συναισθηματα σου ειναι αναμεικτα τωρα και ειναι λογικο. Αλλα στα αληθεια, 36 ολοκληρωμενες θα εισαι ετσι κ αλλιως, οι πιθανοτητες λενε πως ολα θα πανε καλα. Και εμεις απο δω θα σε ζηλευουμε που θα εχεις ελευθερωθει και θα εχεις στα χερια σου το μωρακι σου. Αχ, ξερεις τι σκεφτομαι εγω? Το παιδακι μου που θα κανω να το δω 3 μερες, δεν ειναι περιεργο? Εσυ το χεις συνειδητοποιησει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Annie4 είπε:

Και κυματα πολλα, ναι! 

Φανταζομαι τα συναισθηματα σου ειναι αναμεικτα τωρα και ειναι λογικο. Αλλα στα αληθεια, 36 ολοκληρωμενες θα εισαι ετσι κ αλλιως, οι πιθανοτητες λενε πως ολα θα πανε καλα. Και εμεις απο δω θα σε ζηλευουμε που θα εχεις ελευθερωθει και θα εχεις στα χερια σου το μωρακι σου. Αχ, ξερεις τι σκεφτομαι εγω? Το παιδακι μου που θα κανω να το δω 3 μερες, δεν ειναι περιεργο? Εσυ το χεις συνειδητοποιησει?

Ναι είναι ανάμικτα τα συναισθήματα πολύ. Γενικά τις τελευταίες μέρες από την μια ανυπομονώ, από την άλλη ανησυχώ αν πάνε όλα καλά! Για το παιδάκι μου που θα αφήσω σπίτι είναι πολύ μεγάλο το άγχος. Δεν το έχω ξανά αφήσει ποτέ. Γενικά σκέφτομαι συνέχεια ότι θα νοιώθει ότι το εγκατέλειψα. Γενικά όλο τέτοια σκέφτομαι και με πιάνουν εύκολα τα κλάματα τελευταία! Και το μετά εννοείται σκέφτομαι πως θα έχω αγκαλιά το μωρό και εκείνος θα νοιώθει παράξενα. 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annie4 είπε:

Κορίτσια οταν γεννησα τον γιο μου του ειχαμε κανει το πακετο των εξτρα εξετασεων, δλδ ωρλ, γαστρεντερολογ, ορθοπεδ, οφθαλμ, καρδιολογ. Του ειχαν βρει ενα φυσημα στην καρδια, πολυ συχνο φαινομενο. Του εκλεισε σχεδον ολο στους 3μηνες και ολο στα 2 χρονια. Ενταξει, γενικα κανοντας αυτες τις εξετασεις ημασταν πιο ησυχοι. Ειχαν κοστισει στο ΓΑΙΑ 350 ευρω. Τωρα που θα γεννησω στο ΜΗΤΕΡΑ νομιζω κοστιζουν 250 αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

 

Να σας ρωτησω κατι? Αισθανεστε κι εσεις πλεον οτι τα μωρα σας εχουν στριμωχτει και τεντωνονται? Ειμαι 33+5 κι εδω κι ενα 3ημερο νιωθω οτι πλεον το μωρο ειναι τεραστιο.

Εδώ 35+1 και νιώθω πως θα σκιστεί η κοιλιά μου! Εχθές είχε τουρλώσει τον πωπο του από τη μια μεριά, είχε τεντωσει το δέρμα μου, είπα θα σκάσω αλήθεια! Άσε το πόδι του στο πλευρό μου ψηλά ψηλά! Τώρα νομίζω και αυτα ταλαιπωρουνται από εδώ και μπρος.. προσπαθώ με ζεστά ντουζακια μέσα στη μέρα να τον χαλαρώνω και αυτόν, του αρέσει πολύ έχω καταλάβει, ηρεμεί μετά για κάποιες ώρες. Ρίχνω στην κοιλίτσα νερό και τον χαϊδεύω.. αχ θα μου λείψουν αυταααα :(:x

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...