Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε;

Χάθηκα λίγο αλλά σας διαβάζω. 

Σε άλλα νέα, 37+2 σήμερα. Ανυπομονώ, αγχώνομαι κιόλας πότε θα έρθει η στιγμή της γέννας. Κατά τ' άλλα όλα καλά, την Παρασκευή πάω για το τρίτο καρδιοτοκογραφημα και αναμένουμε. 

Για το θέμα ύπνου που λέγατε, δύσκολα περνάω κι εγώ. Κοιμάμαι πολύ αργά, το μπεμπέ άρχισε να μην χωράει φαίνεται, όλη μέρα κι όλη νύχτα έχουμε πάρτι :P

Όσο για το θέμα του σεξ, πικρή ιστορία. Ο σύζυγος φοβάται και δεν θέλει. Έχουμε μαλώσει πολλές φορές γιατί δεν καταλαβαίνει, ότι δεν υπάρχει κίνδυνος εάν προσέχουμε. Εμένα οι ορμόνες μου βαρανε καμπανάκι. Δεν είναι ότι το σκέφτομαι συνέχεια, αλλά το ζητάω. Είναι απολύτως φυσιολογικό νομίζω. Ξεσπάω συνέχεια σε κλάματα με το παραμικρό για όλα και νιώθω οτι δεν πάει τίποτα καλά μεταξύ μας σαν ζευγάρι. Εδώ και λίγο καιρό κοιμόμαστε χώρια, γιατί λέει να βολευομαι καλύτερα μόνη στο κρεβάτι. Νιώθω απόρριψη απ' τον ίδιο μου τον άντρα. Ίσως και να είμαι λίγο υπερβολική λόγω ορμονών.

Αυτά, τα είπα και ξελαφρωσα -_-

Συγγνώμη για το σεντόνι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε;

Χάθηκα λίγο αλλά σας διαβάζω. 

Σε άλλα νέα, 37+2 σήμερα. Ανυπομονώ, αγχώνομαι κιόλας πότε θα έρθει η στιγμή της γέννας. Κατά τ' άλλα όλα καλά, την Παρασκευή πάω για το τρίτο καρδιοτοκογραφημα και αναμένουμε. 

Για το θέμα ύπνου που λέγατε, δύσκολα περνάω κι εγώ. Κοιμάμαι πολύ αργά, το μπεμπέ άρχισε να μην χωράει φαίνεται, όλη μέρα κι όλη νύχτα έχουμε πάρτι :P

Όσο για το θέμα του σεξ, πικρή ιστορία. Ο σύζυγος φοβάται και δεν θέλει. Έχουμε μαλώσει πολλές φορές γιατί δεν καταλαβαίνει, ότι δεν υπάρχει κίνδυνος εάν προσέχουμε. Εμένα οι ορμόνες μου βαρανε καμπανάκι. Δεν είναι ότι το σκέφτομαι συνέχεια, αλλά το ζητάω. Είναι απολύτως φυσιολογικό νομίζω. Ξεσπάω συνέχεια σε κλάματα με το παραμικρό για όλα και νιώθω οτι δεν πάει τίποτα καλά μεταξύ μας σαν ζευγάρι. Εδώ και λίγο καιρό κοιμόμαστε χώρια, γιατί λέει να βολευομαι καλύτερα μόνη στο κρεβάτι. Νιώθω απόρριψη απ' τον ίδιο μου τον άντρα. Ίσως και να είμαι λίγο υπερβολική λόγω ορμονών.

Αυτά, τα είπα και ξελαφρωσα -_-

Συγγνώμη για το σεντόνι.

Καταλαβαίνω πως νιώθεις, κι εγω είναι ώρες που τον νιώθω λίγο απόμακρο. Πάντως όταν τον είχα ρωτήσει εάν θα κάναμε σεξ σε περίπτωση που δεν υπήρχε κίνδυνος και μπορούσαμε, με κοίταζε λες και κατέβηκα από τον Άρη!! Τι να πω, κάποιοι άντρες είναι περίεργοι με αυτό το θεμα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Freedom1998 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε;

Χάθηκα λίγο αλλά σας διαβάζω. 

Σε άλλα νέα, 37+2 σήμερα. Ανυπομονώ, αγχώνομαι κιόλας πότε θα έρθει η στιγμή της γέννας. Κατά τ' άλλα όλα καλά, την Παρασκευή πάω για το τρίτο καρδιοτοκογραφημα και αναμένουμε. 

Για το θέμα ύπνου που λέγατε, δύσκολα περνάω κι εγώ. Κοιμάμαι πολύ αργά, το μπεμπέ άρχισε να μην χωράει φαίνεται, όλη μέρα κι όλη νύχτα έχουμε πάρτι :P

Όσο για το θέμα του σεξ, πικρή ιστορία. Ο σύζυγος φοβάται και δεν θέλει. Έχουμε μαλώσει πολλές φορές γιατί δεν καταλαβαίνει, ότι δεν υπάρχει κίνδυνος εάν προσέχουμε. Εμένα οι ορμόνες μου βαρανε καμπανάκι. Δεν είναι ότι το σκέφτομαι συνέχεια, αλλά το ζητάω. Είναι απολύτως φυσιολογικό νομίζω. Ξεσπάω συνέχεια σε κλάματα με το παραμικρό για όλα και νιώθω οτι δεν πάει τίποτα καλά μεταξύ μας σαν ζευγάρι. Εδώ και λίγο καιρό κοιμόμαστε χώρια, γιατί λέει να βολευομαι καλύτερα μόνη στο κρεβάτι. Νιώθω απόρριψη απ' τον ίδιο μου τον άντρα. Ίσως και να είμαι λίγο υπερβολική λόγω ορμονών.

Αυτά, τα είπα και ξελαφρωσα -_-

Συγγνώμη για το σεντόνι.

Να τα λες! Να τα λες, γιατί μόνο εμείς εδώ έχουμε τα ίδια βιώματα αυτή τη στιγμή και οι άντρες μας δεν καταλαβαίνουν τι σκέψεις μπορεί να περνάνε από το μυαλό μας...

Το καλοκαίρι, στις διακοπές μας, μόλις είχα κλείσει τον 5ο μήνα θυμάμαι, αλλά είχα αρκετά μεγάλη κοιλίτσα. Είχαμε ήδη πόσους μήνες αποχής από ΚΑΘΕ σεξουαλικη δραστηριότητα. Ε, και είχα λυσσάξει κάτι να κάνω, κάπως να βρεθούμε σαν ζευγάρι.. ετρεμα στην ιδέα ότι δεν ευχαριστιεμαι εγώ αλλά ότι ακόμα περισσότερο εκείνος που είναι άντρας και θα του λείπει πιο πολύ και κάτι τέτοια χαζά.. και ότι είμαι λίγη και δεν μπορώ να μας προσφέρω ευχαρίστηση επειδή έχω όλο προβλήματα στην εγκυμοσύνη.. και πάω που λες μια μέρα να ξεκινήσω να κανω παιχνίδι, να θυμηθούμε τι έχουμε μέσα από τα εσώρουχα! Ε, και με πιάνει κράμπα στην κοιλιά! Κοριτσια, τέτοιο κλάμα δεν θυμάμαι να έχω ρίξει στη ζωή μου,  τέτοιο παράπονο, με λυγμούς! Να του λέω πήγαινε με οποία θες θα καταλάβω, δεν σου αξίζει αυτό και κάτι τέτοιες κουλαμάρες! Φυσικά και αφού κατάφερε να με ηρεμήσει μου κράταγε μούτρα που τόλμησα να του πω κάτι τέτοιο λες και όλα περιστρεφονται γύρω από το σεξ και λες και το παιδί το ήθελα μόνη μου ξέρω γω... Τον προσέβαλα λέει και μετά αντε πάλι να κλαίω εγώ! Τώρα το ξεπέρασα και μπορώ να πω καμία δύο φορές κάτι καταφέραμε και απο τα γύρω γύρω να χαρούμε λίγο αλλά περιμένω πως και πως να νιώσουμε λίγο πάλι ως ζευγάρι, να θυμηθούμε ο ένας τον άλλο... Αυτά και από εμένα.. σας χρωστάω 50 ευρώ για τη συνεδρία του ψυχολόγου :P

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις κορίτσια μια από τα ίδια…σεξ έχει τόσο καιρό να κάνουμε κ ο άντρας μου φοβάται αλλά κ εγώ να πω την αλήθεια δεν έχω καθόλου όρεξη…κ δεν ξέρω νιώθω καπως άβολα εννοώ ότι μέσα έχω ένα μωρό δεν ξέρω πως να το εξηγήσω! Κάναμε κ εμεις τα γύρω γύρω αλλά κ εμεις περισσότερο αδέρφια είμαστε….είπαμε τώρα που θα μπω στο μήνα μου κ καπως το σεξ βοηθάει γενικά στον τοκετό να κάνουμε γιατί μετά που θα γεννήσω πάλι θα μας πάρει χρόνο για σεξ…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κ εμεις κορίτσια μια από τα ίδια…σεξ έχει τόσο καιρό να κάνουμε κ ο άντρας μου φοβάται αλλά κ εγώ να πω την αλήθεια δεν έχω καθόλου όρεξη…κ δεν ξέρω νιώθω καπως άβολα εννοώ ότι μέσα έχω ένα μωρό δεν ξέρω πως να το εξηγήσω! Κάναμε κ εμεις τα γύρω γύρω αλλά κ εμεις περισσότερο αδέρφια είμαστε….είπαμε τώρα που θα μπω στο μήνα μου κ καπως το σεξ βοηθάει γενικά στον τοκετό να κάνουμε γιατί μετά που θα γεννήσω πάλι θα μας πάρει χρόνο για σεξ…

Ίσως κι εγώ αν μπορούσα  να κανω να ένιωθα άβολα εν τέλει, αλλά τώρα που μου το έχουν απαγορεύσει είναι ακόμα χειρότερα γιατί δεν έχω εγώ την επιλογή! Δεν πειράζει, είπαμε! Ο,τι χρειάζεται για να συναντήσουμε τα μωράκια μας!!! :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια .. είμαι σε απόγνωση …το σιτε το έχω ψάξει όλο από τον φόβο μου .

Εκανα περιδεση τραχήλου 19 εβδομάδων και είμαι τώρα στς 21 και 5 ημέρες με τράχηλο 24 (δεν ξέρω καν τι είναι αυτός ο αριθμός που έβγαλε η β επιπέδου ). Έχω ένα μωράκι 15 μηνών που το γέννησα 38 και 5 ημέρες υγιέστατο και πέρα ότι έχω τύψεις που δεν μπορώ να του προσφέρω τίποτα λόγω ακινησίας ( σηκώνομαι χωρίς να μου πει έχει ακριβώς ο γιατρός , για τουαλέτα λίγο να ξεμουδιασω στον καναπέ και κάνα μπάνιο ) δεν ξέρω τι να σκεφτώ ότι θα τα καταφέρω , τόσο άγχος τόσος φόβος γιατί ο γιατρός στην αρχή έκανε σαν τρελός πως άνοιξε τόσο ο τράχηλος και δεν μου έδινε ελπίδες και ξαφνικα μετά την περιδεση μου λέει αν με Ακούς θα τα καταφέρεις . Αυτοπεποίθηση μηδέν εγώ . Φοβάμαι καμία την ίδια περίπτωση ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Irenesirene είπε:

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

Να σας ζήσει το μωράκι σας!να είναι κακά και γρήγορα σπίτι σας!

Είναι εντάξει η μικρή? Είχε λίγο βάρος η την έβαλαν λόγω προωροτητας?

Εσύ πως είσαι?

Ps. Φυσικά και Δεκεμβρίου είσαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

Να σας ζήσει!!! Έχουμε το πρώτο μωράκι της ομάδας Δεκέμβρη λοιπόν! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

Να σας ζήσει το μπουμπούκι σας! Υγιές, γερό και καλότυχο στη ζωή του το κοριτσάκι σας!!! :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lababies είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .. είμαι σε απόγνωση …το σιτε το έχω ψάξει όλο από τον φόβο μου .

Εκανα περιδεση τραχήλου 19 εβδομάδων και είμαι τώρα στς 21 και 5 ημέρες με τράχηλο 24 (δεν ξέρω καν τι είναι αυτός ο αριθμός που έβγαλε η β επιπέδου ). Έχω ένα μωράκι 15 μηνών που το γέννησα 38 και 5 ημέρες υγιέστατο και πέρα ότι έχω τύψεις που δεν μπορώ να του προσφέρω τίποτα λόγω ακινησίας ( σηκώνομαι χωρίς να μου πει έχει ακριβώς ο γιατρός , για τουαλέτα λίγο να ξεμουδιασω στον καναπέ και κάνα μπάνιο ) δεν ξέρω τι να σκεφτώ ότι θα τα καταφέρω , τόσο άγχος τόσος φόβος γιατί ο γιατρός στην αρχή έκανε σαν τρελός πως άνοιξε τόσο ο τράχηλος και δεν μου έδινε ελπίδες και ξαφνικα μετά την περιδεση μου λέει αν με Ακούς θα τα καταφέρεις . Αυτοπεποίθηση μηδέν εγώ . Φοβάμαι καμία την ίδια περίπτωση ; 

Έλα κορίτσι μου, εγώ είμαι με περίδεση. Ο τράχηλος ήταν 2,4 στην β επιπέδου και έκανες μετά περίδεση ή εκανες περιδεση με πιο μακρυ τράχηλο και εφτασε 2,4 μεχρι τη β επιπέδου; ποσος ηταν αρχικά; και επισης το 2,4 απο μονο του δεν λέει πολλά. Ειναι ανοικτός; ειναι κλειστός; εχει δημιουργηθεί χοάνη; Ο,τι θες ρώτησε με! Αλλά να μην βάζεις τον φόβο μπροστά! Πολλές φορές οι γιατροί μας φοβιζουν γιατί σου λέει να μην πάρω ευθύνη αν γίνει κάτι. Είσαι ήδη στην 22η εβδομάδα. Θα πάνε όλα καλά! 

πρίν από 15 λεπτά , vivi24 είπε:

Όλες έχουμε αϋπνίες  τελικά..... 

Εγω σήμερα κοιμόμουν ΟΛΗ ΜΕΡΑ! Τώρα το μάτι γαρίδα! Να δω πως θα με πάρει ο ύπνος απόψε.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Irenesirene Να σας ζήσει το αγγελούδι σας. Υγιής και καλότυχη να είναι. Να πάνε όλα καλά και σύντομα να πάτε σπίτι σας ❤️

Πόσα κιλά γεννήθηκε τελικά;

Υπομονή θέλει με το θηλαστρο. Γενικά μην πιεζεσαι. Μετά θα πάτε σπίτι σας και θα βρείτε μαζί τους ρυθμούς σας. Πολλά υγρά και περιποίηση οι θηλές. Θα σε βοηθήσουν και τα κοχύλια συλλογής γάλακτος. Εγώ πήρα της medela. Όλα να πάνε τέλεια! Να μας γράφεις νέα σας :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Έλα κορίτσι μου, εγώ είμαι με περίδεση. Ο τράχηλος ήταν 2,4 στην β επιπέδου και έκανες μετά περίδεση ή εκανες περιδεση με πιο μακρυ τράχηλο και εφτασε 2,4 μεχρι τη β επιπέδου; ποσος ηταν αρχικά; και επισης το 2,4 απο μονο του δεν λέει πολλά. Ειναι ανοικτός; ειναι κλειστός; εχει δημιουργηθεί χοάνη; Ο,τι θες ρώτησε με! Αλλά να μην βάζεις τον φόβο μπροστά! Πολλές φορές οι γιατροί μας φοβιζουν γιατί σου λέει να μην πάρω ευθύνη αν γίνει κάτι. Είσαι ήδη στην 22η εβδομάδα. Θα πάνε όλα καλά! 

Εγω σήμερα κοιμόμουν ΟΛΗ ΜΕΡΑ! Τώρα το μάτι γαρίδα! Να δω πως θα με πάρει ο ύπνος απόψε.. 

Όταν έκανα περιδεση έλεγε ο γιατρός είναι 16 ( αριθμητικά στο λέω γιατί ούτε που τα καταλαβαίνω ) μετά έκανα την β επιπέδου αφού έκανα το χειρουργείο και ήταν 24. Λέει ανοικτός με χοάνη . Στο μεταξύ η χοάνη είχε ένα υγρό σαν βλέννη όπου πήρα και αντιβιωση .( τώρα περιμένω να πάω να δω υπάρχει ακόμα το μικρόβιο τι γίνεται δεν εξηγεί και μόνο φόβος επικρατεί .) εσυ γιατί έχεις κάνει περιδεση ;❤️

Και όταν βγηκα από περιδεση λέει τι έκανα ο ……. Ζωγράφισα . Είδα στον υπέροχο ότι όντως έκλεισε εκεί στο ράμμα ( μακ Ντόναλντ λέγεται για την ακρίβεια ) απλά μέσα από το ράμμα εκεί που είναι το έμβρυο δηλαδή υπάρχει η σκισμη και ανοιγοκλείνει αναλόγως με την πίεση του μωρού . Πίνω μαγνήσιο χ3 και υπόθετο προγεστερονη χ3. Αίμα δεν είχα ποτέ ούτε πόνους έντονους : κάτι τσιμπήματα μόνο . 

πρίν από 22 λεπτά , Lababies είπε:

Όταν έκανα περιδεση έλεγε ο γιατρός είναι 16 ( αριθμητικά στο λέω γιατί ούτε που τα καταλαβαίνω ) μετά έκανα την β επιπέδου αφού έκανα το χειρουργείο και ήταν 24. Λέει ανοικτός με χοάνη . Στο μεταξύ η χοάνη είχε ένα υγρό σαν βλέννη όπου πήρα και αντιβιωση .( τώρα περιμένω να πάω να δω υπάρχει ακόμα το μικρόβιο τι γίνεται δεν εξηγεί και μόνο φόβος επικρατεί .) εσυ γιατί έχεις κάνει περιδεση ;❤️

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...