Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

Να σας ζήσει το μωράκι σας γερό και τυχερό!!! Καλή ανάρρωση και σε εσένα!!! Εννοείται είσαι μανούλα Δεκεμβρίου 

πρίν από 59 λεπτά , evaki23 είπε:

Αν πάμε έτσι μέχρι να γεννησουμε την κάτσαμε την βάρκα :???:

Οντως!! Ξύπνησα στις 3:30 για τουαλέτα κ από τότε δεν ξανά κοιμήθηκα κ τώρα πρέπει να σηκωθώ για δουλεια :roll:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου και να ειναι στο σπίτι σας το συντομότερο δυνατό. Είσαι δύναμη κι εσύ όπως κι εκείνη. Σου στέλνω την αγάπη μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου. Ήθελα να σας κανω μια ερωτηση σχετικά με τις κινησεις του μωρού. Εγώ την ασισθάνομαι αρκετά γενικά, τον τελευταίο καιρό πιο "χοντρές" κινήσεις ή τεντώματα και πιο αραιά κλωτσιές. Διαβάζω ότι πρέπει οι κλωτσιές να είναι τουλαχιστον 10 μεσα στη μερα αλλα μου φαινεται καπως κουλό να μετράω, ανέφικτο βασικά. Εγώ αρκούμαι στο οτι την αισθανομαι. Ο γιατρος μου ειχε πει να εχουμε κινητικοτητα μεσα στη μερα. Πειτε μου κι εσεις τί ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annie4 είπε:

Καλημερα κορίτσια μου. Ήθελα να σας κανω μια ερωτηση σχετικά με τις κινησεις του μωρού. Εγώ την ασισθάνομαι αρκετά γενικά, τον τελευταίο καιρό πιο "χοντρές" κινήσεις ή τεντώματα και πιο αραιά κλωτσιές. Διαβάζω ότι πρέπει οι κλωτσιές να είναι τουλαχιστον 10 μεσα στη μερα αλλα μου φαινεται καπως κουλό να μετράω, ανέφικτο βασικά. Εγώ αρκούμαι στο οτι την αισθανομαι. Ο γιατρος μου ειχε πει να εχουμε κινητικοτητα μεσα στη μερα. Πειτε μου κι εσεις τί ξερετε.

Καλημέρα! Εμάς η οδηγία που μας έδωσε είναι να το ακούμε σίγουρα κάθε 2 ώρες. Αν περάσει 1.30 2 ώρες και τίποτα, τρώμε γλυκό. Αν πάλι τίποτα παίρνουμε αμέσως τηλέφωνο! Αυτό με τις 10 κλωτσιές μας είπε πως είναι απαρχαιωμένη άποψη και πως κάθε μωρό έχει το δικό του μοτίβο ύπνου οπότε δεν στέκει! Παρατήρησε λοιπόν αν κάθε 2 ώρες νιώθεις να κινείται! Και σε εμένα πλέον οι κλωτσιές έχουν γίνει τεντωματα, λες και σέρνεται μια σαύρα μέσα στη κοιλιά μου. Νιώθω ξεκάθαρα προς τα που γέρνει το κωλί του :lol:

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλημέρα! Εμάς η οδηγία που μας έδωσε είναι να το ακούμε σίγουρα κάθε 2 ώρες. Αν περάσει 1.30 2 ώρες και τίποτα, τρώμε γλυκό. Αν πάλι τίποτα παίρνουμε αμέσως τηλέφωνο! Αυτό με τις 10 κλωτσιές μας είπε πως είναι απαρχαιωμένη άποψη και πως κάθε μωρό έχει το δικό του μοτίβο ύπνου οπότε δεν στέκει! Παρατήρησε λοιπόν αν κάθε 2 ώρες νιώθεις να κινείται! Και σε εμένα πλέον οι κλωτσιές έχουν γίνει τεντωματα, λες και σέρνεται μια σαύρα μέσα στη κοιλιά μου. Νιώθω ξεκάθαρα προς τα που γέρνει το κωλί του :lol:

Χαχαχαχα, ρε συ κι εγω αυτο ακριβως νιωθω, ακριβως ομως, τελεια περιγραφη, χαχαχα! Την αισθανομαι συχνοτατα, δεν περνανε σε καμια περιπτωση 2 ωρες ποτε περα απο τη νυχτα που πλεον κοιμαται κ εκεινη μαζι μου. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@Lababies Παράξενα μας τα λέει ο γιατρός! Χοάνη δεν είναι υγρό! Είναι ότι ο τράχηλος ανοίγει σε σχήμα Y ή U και προβάλλει το θυλακιο μέσα (ο σάκος δλδ). Όπως και να έχει, αντιβιωση κανονικά πρέπει να παίρνεις κάθε μήνα για 6 μέρες λόγω των ραμματων για να αποφευχθεί μόλυνση και φλεγμονή. Στα 1,6 εκ ο τράχηλος έφτασε έτσι ξαφνικά; πόσος ήταν στα πρώτα σας ραντεβού; επίσης, σου δίνει αντιυπερτασικα για να μην κάνεις συσπάσεις;;; Το μαγνήσιο έχει βιβλιογραφικά αποδειχθεί πως δεν βοηθάει στην αποφυγή των συσπάσεων τέτοιου είδους. Επίσης, μήπως να συζητήσεις να τοποθετήσετε και έναν πεσσό στον τράχηλο για έξτρα υποστήριξη; 

Οκ, όντως "ζωγράφισε" αν τον έφτασε από 1,6 στο 2,4 είναι πραγματικά μεγάλο κέρδος αλλά το ότι δεν σου εξηγεί πράγματα είναι φάουλ. Για το μικρόβιο που λες, έκανες καλλιέργεια κολπικου υγρού; Και καλά πριν την περίδεση! Τώρα πως θα κάνεις καλλιέργεια; είναι αδύνατο με ραμμα στον τράχηλο και τα υποθετα! 

Εγω εχω κάνει περίδεση προληπτικά κορίτσι μου, γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μεσα σε 3 μέρες έφτασα από 3,5 εκ στο 1,1 με χοάνη U και προβολή θυλακιου λογω πρόωρων συσπασεων τοκετού και μετά από περίδεση που κράτησε 1 μέρα έχασα το μωρό. 

Τωρα όμως που άλλαξα γιατρό έκανα αμέσως μετά την αυχενική και από 3,2 έφτασε 4. Πιθανότατα να μην χρειαζόταν καν να την κάνω, αλλα δεν μπορουσα να το διακινδυνευσω! Εβαλα και πεσσο ταυτόχρονα και με την αγωγή που κάνω με αντιβίωση και αντιυπερτασικο έχω φτάσει με κλειστό τράχηλο στην 36η εβδομάδα και περιμένω το μωράκι μου. 

πρίν από 25 λεπτά , Annie4 είπε:

Χαχαχαχα, ρε συ κι εγω αυτο ακριβως νιωθω, ακριβως ομως, τελεια περιγραφη, χαχαχα! Την αισθανομαι συχνοτατα, δεν περνανε σε καμια περιπτωση 2 ωρες ποτε περα απο τη νυχτα που πλεον κοιμαται κ εκεινη μαζι μου. 

Εμ είδες;! Όλα τέλεια λοιπόν!!! 

πρίν από 44 λεπτά , vivi24 είπε:

Καλημέρα  έχετε κάνει  το εμβόλιο  του κοκκυτη?

Καλημέρα! Εμένα μόνο το αντιγριπικό μου είπε και έκανα, για κοκκυτη που ρώτησα μου είπε δεν χρειάζεται, αλλά βλέπω πολλούς γιατρούς να σας το έχουν προτείνει. 

5 ώρες πρίν, Lababies είπε:

Όταν έκανα περιδεση έλεγε ο γιατρός είναι 16 ( αριθμητικά στο λέω γιατί ούτε που τα καταλαβαίνω ) μετά έκανα την β επιπέδου αφού έκανα το χειρουργείο και ήταν 24. Λέει ανοικτός με χοάνη . Στο μεταξύ η χοάνη είχε ένα υγρό σαν βλέννη όπου πήρα και αντιβιωση .( τώρα περιμένω να πάω να δω υπάρχει ακόμα το μικρόβιο τι γίνεται δεν εξηγεί και μόνο φόβος επικρατεί .) εσυ γιατί έχεις κάνει περιδεση ;❤️

Και όταν βγηκα από περιδεση λέει τι έκανα ο ……. Ζωγράφισα . Είδα στον υπέροχο ότι όντως έκλεισε εκεί στο ράμμα ( μακ Ντόναλντ λέγεται για την ακρίβεια ) απλά μέσα από το ράμμα εκεί που είναι το έμβρυο δηλαδή υπάρχει η σκισμη και ανοιγοκλείνει αναλόγως με την πίεση του μωρού . Πίνω μαγνήσιο χ3 και υπόθετο προγεστερονη χ3. Αίμα δεν είχα ποτέ ούτε πόνους έντονους : κάτι τσιμπήματα μόνο . 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

Να σου ζησει το μωρακι σου, να είναι γερό και καλοτυχο και συντομα στην αγκαλιά σας!!❤️

1 hour ago, vivi24 είπε:

Καλημέρα  έχετε κάνει  το εμβόλιο  του κοκκυτη?

Καλημέρα, εγώ το έκανα γύρω στην 30η εβδομάδα

Για το αντιγριπικό ακόμα δεν μου έχει κάνει κουβέντα.. @marpi91 σε ποια εβδομάδα το έκανες; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Καλημερα κορίτσια μου. Ήθελα να σας κανω μια ερωτηση σχετικά με τις κινησεις του μωρού. Εγώ την ασισθάνομαι αρκετά γενικά, τον τελευταίο καιρό πιο "χοντρές" κινήσεις ή τεντώματα και πιο αραιά κλωτσιές. Διαβάζω ότι πρέπει οι κλωτσιές να είναι τουλαχιστον 10 μεσα στη μερα αλλα μου φαινεται καπως κουλό να μετράω, ανέφικτο βασικά. Εγώ αρκούμαι στο οτι την αισθανομαι. Ο γιατρος μου ειχε πει να εχουμε κινητικοτητα μεσα στη μερα. Πειτε μου κι εσεις τί ξερετε.

Καλημέρα κορίτσι μου!! Εγώ το τελευταίο διάστημα νομίζω ότι δε κοιμάται καθόλου!!! Εγώ έχω κ κλωτσιές κ συνεχώς κινείται! Ειδικά τα βραδια!! Αλλά και κατά τη διάρκεια της δουλειας το ίδιο!!! Πιο απαλά στη δουλεια αλλά το βράδυ δεν ξέρω τι παθαίνει! Ειδικά χθες το βράδυ συνέχεια ακόμα και στις 3 που ξύπνησα αυτό εκεί να κάνει τα δικά του!! Φτάνει σε σημείο να είναι ενοχλητικό… σήμερα που θα πάω γιατρο θα τη ρωτήσω! Αν και μου είπε γενικά θελουμε να το νιώθω κατά τη διάρκεια της ημέρας

1 ώρα πρίν, vivi24 είπε:

Καλημέρα  έχετε κάνει  το εμβόλιο  του κοκκυτη?

Εγώ το έκανα 30 εβδομάδων και 35 έκανα της γρίπης 

1 hour ago, marpi91 είπε:

Καλημέρα! Εμένα μόνο το αντιγριπικό μου είπε και έκανα, για κοκκυτη που ρώτησα μου είπε δεν χρειάζεται, αλλά βλέπω πολλούς γιατρούς να σας το έχουν προτείνει. 

Στην Κύπρο το προτείνουν όλοι οι γιατροί κ οι παιδίατροι! Έχει γιατρους που βάζουν κ συζύγους να το κάνουν, εγώ το θεωρώ περιττό για τον σύζυγο! Πριν λογά χρόνια είχε παιθανει μωρό από κοκκυτη κ πλέον το συστήνουν έντονα 

πρίν από 53 λεπτά , Zako είπε:

Να σου ζησει το μωρακι σου, να είναι γερό και καλοτυχο και συντομα στην αγκαλιά σας!!❤️

Καλημέρα, εγώ το έκανα γύρω στην 30η εβδομάδα

Για το αντιγριπικό ακόμα δεν μου έχει κάνει κουβέντα.. @marpi91 σε ποια εβδομάδα το έκανες; 

Εγώ το έκανα 35 ακριβώς θέλει και 2 εβδομαδες να αναπτύξουμε αντισώματα οποτε το έκανα στις 35! Επίσης μου είπε η παιδίατρος αν δεν θέλω να το κάνω στην εγκυμοσύνη να το κνω οποσδηποτε μολις γεννήσω αλλά προτιμότερο ατην εγκυμοσύνη να είναι κ τπ μωρό μέσω πλακούντα λίγο καλυμμένο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

@Irenesirene Να σας ζήσει το αγγελούδι σας. Υγιής και καλότυχη να είναι. Να πάνε όλα καλά και σύντομα να πάτε σπίτι σας ❤️

Πόσα κιλά γεννήθηκε τελικά;

Υπομονή θέλει με το θηλαστρο. Γενικά μην πιεζεσαι. Μετά θα πάτε σπίτι σας και θα βρείτε μαζί τους ρυθμούς σας. Πολλά υγρά και περιποίηση οι θηλές. Θα σε βοηθήσουν και τα κοχύλια συλλογής γάλακτος. Εγώ πήρα της medela. Όλα να πάνε τέλεια! Να μας γράφεις νέα σας :D

Η μικρή γεννήθηκε 2180 και ήταν 34+6 εβδομάδων.. Το βάρος της, ευτυχώς, ήταν αρκετά καλό, αν και η γιατρός είπε ότι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, όταν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα. Σήμερα περιμένω να βγω από το νοσοκομείο, για να πάω να τη δω στο παίδων!!! 

 

11 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Να σας ζήσει το μωράκι σας!να είναι κακά και γρήγορα σπίτι σας!

Είναι εντάξει η μικρή? Είχε λίγο βάρος η την έβαλαν λόγω προωροτητας?

Εσύ πως είσαι?

Ps. Φυσικά και Δεκεμβρίου είσαι!

Εγώ είμαι χαρούμενη γιατί σώσαμε το παιδί!!! Σφίγγω τα δόντια και ελπίζω! Θα ρίξω την πιο μεγάλη μου κραυγή μόλις την πάρω αγκαλίτσα, να πάμε σπίτι!!! 

Θερμοκητιδα την έβαλαν λόγω προβλημάτων αναπνευστικου, που σχετίζεται και με την προωροτητα. Περιμένουμε! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zako είπε:

Να σου ζησει το μωρακι σου, να είναι γερό και καλοτυχο και συντομα στην αγκαλιά σας!!❤️

Καλημέρα, εγώ το έκανα γύρω στην 30η εβδομάδα

Για το αντιγριπικό ακόμα δεν μου έχει κάνει κουβέντα.. @marpi91 σε ποια εβδομάδα το έκανες; 

Είχες καμία παρενέργεια??? Δεν το έκανα  στις προηγούμενες  εγκυμοσύνες και το φοβάμαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Irenesirene είπε:

Η μικρή γεννήθηκε 2180 και ήταν 34+6 εβδομάδων.. Το βάρος της, ευτυχώς, ήταν αρκετά καλό, αν και η γιατρός είπε ότι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, όταν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα. Σήμερα περιμένω να βγω από το νοσοκομείο, για να πάω να τη δω στο παίδων!!! 

 

Εγώ είμαι χαρούμενη γιατί σώσαμε το παιδί!!! Σφίγγω τα δόντια και ελπίζω! Θα ρίξω την πιο μεγάλη μου κραυγή μόλις την πάρω αγκαλίτσα, να πάμε σπίτι!!! 

Θερμοκητιδα την έβαλαν λόγω προβλημάτων αναπνευστικου, που σχετίζεται και με την προωροτητα. Περιμένουμε! 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!! Να την χαίρεστε!!! Φαντάζομαι την αγωνία σου μέχρι να πας να την δεις!!! Φίλησε την από ολες μας!!!

πρίν από 15 λεπτά , vivi24 είπε:

Είχες καμία παρενέργεια??? Δεν το έκανα  στις προηγούμενες  εγκυμοσύνες και το φοβάμαι 

Δεν έχει παρενέργειες το εμβόλιο του κοκκυτη, μόνο το χέρι πόνεσα την επόμενη ημέρα 

Επεξεργάστηκαν by Rafaela_123
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

@Lababies Παράξενα μας τα λέει ο γιατρός! Χοάνη δεν είναι υγρό! Είναι ότι ο τράχηλος ανοίγει σε σχήμα Y ή U και προβάλλει το θυλακιο μέσα (ο σάκος δλδ). Όπως και να έχει, αντιβιωση κανονικά πρέπει να παίρνεις κάθε μήνα για 6 μέρες λόγω των ραμματων για να αποφευχθεί μόλυνση και φλεγμονή. Στα 1,6 εκ ο τράχηλος έφτασε έτσι ξαφνικά; πόσος ήταν στα πρώτα σας ραντεβού; επίσης, σου δίνει αντιυπερτασικα για να μην κάνεις συσπάσεις;;; Το μαγνήσιο έχει βιβλιογραφικά αποδειχθεί πως δεν βοηθάει στην αποφυγή των συσπάσεων τέτοιου είδους. Επίσης, μήπως να συζητήσεις να τοποθετήσετε και έναν πεσσό στον τράχηλο για έξτρα υποστήριξη; 

Οκ, όντως "ζωγράφισε" αν τον έφτασε από 1,6 στο 2,4 είναι πραγματικά μεγάλο κέρδος αλλά το ότι δεν σου εξηγεί πράγματα είναι φάουλ. Για το μικρόβιο που λες, έκανες καλλιέργεια κολπικου υγρού; Και καλά πριν την περίδεση! Τώρα πως θα κάνεις καλλιέργεια; είναι αδύνατο με ραμμα στον τράχηλο και τα υποθετα! 

Εγω εχω κάνει περίδεση προληπτικά κορίτσι μου, γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μεσα σε 3 μέρες έφτασα από 3,5 εκ στο 1,1 με χοάνη U και προβολή θυλακιου λογω πρόωρων συσπασεων τοκετού και μετά από περίδεση που κράτησε 1 μέρα έχασα το μωρό. 

Τωρα όμως που άλλαξα γιατρό έκανα αμέσως μετά την αυχενική και από 3,2 έφτασε 4. Πιθανότατα να μην χρειαζόταν καν να την κάνω, αλλα δεν μπορουσα να το διακινδυνευσω! Εβαλα και πεσσο ταυτόχρονα και με την αγωγή που κάνω με αντιβίωση και αντιυπερτασικο έχω φτάσει με κλειστό τράχηλο στην 36η εβδομάδα και περιμένω το μωράκι μου. 

Εμ είδες;! Όλα τέλεια λοιπόν!!! 

Καλημέρα! Εμένα μόνο το αντιγριπικό μου είπε και έκανα, για κοκκυτη που ρώτησα μου είπε δεν χρειάζεται, αλλά βλέπω πολλούς γιατρούς να σας το έχουν προτείνει. 

 

Στα λέω μπερδεμένα γιατί και εμένα δεν μου έχει δώσει να καταλάβω .. ευχαριστώ που απαντάς Λοιπόν πρώτο τρίμηνο ήταν φυσιολογικός ο τράχηλος μου 33 Αν δεν κάνω λάθος η κάπου εκεί . Όταν μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο εκεί 18 εβδομάδων 19 επειδή κουραζόμουν λόγω του παιδιού που εχω σήκωνα βαρύ συνέχεια και μέσα σε είκοσι ημέρες επανεξέταση είδε ότι έχει ανοίξει σαν τρίγωνο 13 μετά 16 έφτασε και μου λέει έτσι δεν κάνουμε δουλειά είναι μονόδρομος . Κάνω εξετάσεις crp και βγήκε 5.89mg/l . Και κάνω και εξετάσεις στρεπτόκοκκος agalactiae και βγαίνει θετικό . ( μου λέει δεν έχει σημασία τώρα αυτό μόνο όταν γεννήσεις αλλά πάρε αντιβιωση και έτσι πήρα για να μπω για περιδεση ) μπαίνω και δεν μου κάνει το απλό ράμμα αλλά με την ταινία την χοντρή ( μακ Ντόναλντ ) που είναι ισχυρή και από πεσσό και από ραμμα . Επιτυχείς (αφού με είχε οδηγήσει ότι δεν θα τα καταφέρουμε καταλαβαίνεις ψυχολογία ) και από τς 19 εβδομάδες μέχρι τώρα καλές μπαίνω 22 είμαι κρεβάτι . Χωρίς πάλι να μου έχει δώσει σαφής οδηγίες .τώρα θέλω να του πω κάνω εξετάσεις ούρων η δεν χρειάζεται πια ; Ακούω μολύνθηκε το μωρό της μιας το έχασαν , ακούω τόσα πολλά φοβάμαι χωρίς λόγο , χωρίς πόνους , χωρίς αίμα αφού στο τέλος ήταν αισιόδοξος ότι θα φτάσουμε μέχρι τέλος . Φοβάμαι για την προωροτητα πολύ γιατί ότι και να λένε οι γιατροί αν το σώμα σου ξεκινήσει τοκετό αστα . 
Επίσης για τα χάπια πίνω αυτά και υπόθετο που σου είπα αλλα δεν είχα καμία σύσπαση . Η αν είχα δεν κατάλαβα γιατί ούτε αυτό ξέρω πως είναι . Στο πρώτο παιδί αν και κάτι μήνες πριν δεν θυμάμαι τέτοιο αίσθημα . Σε πήγα μονοκόματα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zako είπε:

Να σου ζησει το μωρακι σου, να είναι γερό και καλοτυχο και συντομα στην αγκαλιά σας!!❤️

Καλημέρα, εγώ το έκανα γύρω στην 30η εβδομάδα

Για το αντιγριπικό ακόμα δεν μου έχει κάνει κουβέντα.. @marpi91 σε ποια εβδομάδα το έκανες; 

Καλημέρα! Το έκανα τώρα στην 34η εβδομάδα.  Θέλει 2 εβδομάδες για να προσφέρει ανοσοποίηση, οπότε ρώτα εσύ αν δεν στο πει μόνος του!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...