Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Zako είπε:

Ο δικός μου δεν νομίζω ότι είναι από αυτούς που δεν παίρνουν.. για αυτό αγχώνομαι. Πληρώνουμε φαντάσου κανονικά επίσκεψη κάθε φορά και μας κάνει κ ο ίδιος τον υπέρηχο. Είναι λες κ πας σε ιδιωτικό ιατρείο. 
Φοβάμαι ότι στο τέλος θα του δώσουμε ότι μπορούμε και θα ζητήσει τα διπλάσια.. έχω διαβάσει διαφορά για τιμές που παίζουν στο Έλενα για αυτό θέλω να ρωτήσω να ξεμπερδεύουμε. Μην βρεθούμε μετά προ εκπλήξεως. Αλλά είναι τόσο κάθετος ο άντρας μου σε αυτό το θέμα που δεν νομίζω να βγάλουμε άκρη.. 

Ουτε εγώ έχω δει κάποια διαρροή, μόνο μια φορά ζουλήχτηκα και έβγαλα λίγο γιατί είχα και γω άγχος να δω εάν έχω γάλα. Το είπα στον γιατρό μου και μου ειπε ακριβώς αυτό που σου ειπε η μαία σου. Μάλιστα μου ειπε ότι δεν κάνει να έχουμε διαρροές νωρίτερα από τον τοκετό γιατί κάνει η μήτρα πρόωρες συσπάσεις.

Τότε θα πρότεινα να καλέσεις εσύ ή ίδια τον γιατρό κάποια στιγμή, και πολύ απλά και ωραία να του πεις πως επειδή κοντεύει ο καιρός και θέλουμε να δούμε τον προϋπολογισμό μας, μπορείτε να μας πείτε ποια θα είναι η αμοιβή σας για τον τοκετό; Είναι πολύ λογικό να θες να ρωτήσεις. Καλά, σε δημόσιο νοσοκομείο και να παίρνει επίσκεψη ο γιατρός για εξέταση εγκύου πρώτη φορά ακούω! Ρώτα, αλλά να είσαι προετοιμασμενη για ότι ακούσεις! 

Ευχαριστώ για την απάντηση για τις θηλες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , marpi91 είπε:

Τότε θα πρότεινα να καλέσεις εσύ ή ίδια τον γιατρό κάποια στιγμή, και πολύ απλά και ωραία να του πεις πως επειδή κοντεύει ο καιρός και θέλουμε να δούμε τον προϋπολογισμό μας, μπορείτε να μας πείτε ποια θα είναι η αμοιβή σας για τον τοκετό; Είναι πολύ λογικό να θες να ρωτήσεις. Καλά, σε δημόσιο νοσοκομείο και να παίρνει επίσκεψη ο γιατρός για εξέταση εγκύου πρώτη φορά ακούω! Ρώτα, αλλά να είσαι προετοιμασμενη για ότι ακούσεις! 

Ευχαριστώ για την απάντηση για τις θηλες! 

Σε πληροφορώ εμείς είμαστε από τους τυχερούς γιατί ο γιατρός είναι επιμελητής και δινουμε 36 ευρώ κάθε φορά. Εαν πχ είναι διευθυντής δίνεις 60 και ακόμα καλύτερα συντονιστής διευθυντής 65!! Και εμένα μου έκανε τρελή εντύπωση όταν πρωτοπήγα αλλά σου λέει άμα δεν θέλεις να σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός και να μην πληρώνεις το αντίστοιχο παραβολο, πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία και οποίος έχει εφημερία θα σε εξετασει.. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Zako είπε:

Όχι, καμία παρενέργεια. Μόνο το χέρι πονούσε λίγο όπως είπε και η @Rafaela_123

Ρε κορίτσια, υπάρχει κάποια που πρόκειται να γεννήσει σε δημόσιο μαιευτήριο; 
Με παρακολουθεί εξαιρετικός γιατρος στο Έλενα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου αλλά δεν έχουμε κάνει ακόμα κουβέντα για αμοιβή.. εγώ θέλω πολύ να τον ρωτησω για να μην του δώσουμε λιγότερα στο τέλος απ ότι ζητάει και γίνουμε ρεζίλι αλλά ο ξεροκεφαλος αντρουλης μου αρνείται κατηγορηματικά να του κάνουμε κουβέντα και να δώσουμε οσα μπορούμε εμείς.. 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν είμαι βέβαια Αθήνα. Δεν ξέρω πως είναι εκεί τα πράγματα. Αλλά υποτίθεται πας σε δημόσιο για μην πληρώνεις κλινική και θα πληρώσεις τον γιατρό; Για ποιο λόγο; Ασφάλεια υποτίθεται γι αυτό έχουμε. Δημόσια υγεία. Δεν το καταλαβαίνω. Εμένα θα με ξεγεννησει οποίος γιατρός εφημερεύει εκείνη τη μέρα, αλλά όχι να τον πληρώσω κιόλας. Άλλωστε απαγορεύονται τα "φακελάκια", ως τι θα τον πληρώσεις;

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Φίλη μου γέννησε προ ημερών στο Έλενα και πλήρωσε μόνο το δωμάτιο μονόκλινο κάτι ψίχουλα σε σχέση με τα χιλιάρικα του ιδιωτικού. Και ήταν και πλήρως ανακαινισμενο! Στον γιατρό έδωσαν με το ζόρι κάποια χρήματα, δεν τα έπαιρνε με τίποτα. Σχεδόν του τα πέταξαν δλδ. Αλλά έχω ακούσει πολλούς να δίνουν το γνωστό φακελάκι, με όσα ο καθένας κρίνει και μπορεί. Άλλωστε στο δημόσιο νοσοκομείο ο γιατρός πληρώνεται από το κράτος για τις υπηρεσίες του. Αν ήσουν σε ιδιωτικό θα σου έλεγα ότι αργήσατε κιόλας να ρωτήσετε, αλλά τώρα ίσως γερνω προς την άποψη του άντρα σου, μόνο και μόνο γιατί τα βάζω με την ανύπαρκτη δημόσια περίθαλψη!!!

Επαναφέρω θέμα που είχε συζητηθεί παλαιότερα, καθώς δεν έχει αλλάξει κάτι για εμένα και αγχώνομαι! 

Έχετε όλες κάποιο υγρό που τρέχει από τις θηλες; κάποιο στίγμα στη μπλούζα; κάτι που να ορίζει πως έχουν πάρει μπρος οι μαστοι; Παιδιά εγώ τίποτα απολύτως! Η μαία μου με μαλώνει, δεν παίζει κανένα ρόλο λέει και πως πρώτα αφαιρείται ο πλακουντας και μετά κατεβαίνει γάλα.. εγώ έχω κολλήσει πως δεν θα έχω γάλα. Αφήστε που τα νιώθω λιγότερο πρησμένα από τους προηγούμενους μήνες.. φρικάρω άδικα;;;

Έχω παρατηρήσει ελάχιστες μικρές σταγόνες σαν γάλα μοιάζει γιατί εχει μπεζ - άσπρο χρώμα. Όχι όμως συνέχεια και σε καμία περίπτωση δεν έχει γίνει μούσκεμα, ούτε καν έστω ένα σημαδακι η μπλουζα. Είναι απειροελάχιστες οι σταγονιτσες κι αυτό γιατί ζουλιξα εγώ το στήθος από περιέργεια. Κι εγώ αγχώνομαι γι αυτό το θέμα μήπως δεν έχω γάλα. Έχω ακούσει από άλλες ότι έτρεχε γάλα αρκετό απ' το στήθος προς το τέλος και γινόταν μούσκεμα. Επίσης το στήθος μου σχεδόν απ' την αρχή και μέχρι τώρα είναι ξεπρισμενο. Δεν άλλαξα καν νούμερο σουτιέν όπως λένε άλλες. Και αναρωτιέμαι πότε θα πριστει και θα γεμίσει γάλα. Τι άγχη είναι αυτά που έχουμε -_-

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zako είπε:

Σε πληροφορώ εμείς είμαστε από τους τυχερούς γιατί ο γιατρός είναι επιμελητής και δινουμε 36 ευρώ κάθε φορά. Εαν πχ είναι διευθυντής δίνεις 60 και ακόμα καλύτερα συντονιστής διευθυντής 65!! Και εμένα μου έκανε τρελή εντύπωση όταν πρωτοπήγα αλλά σου λέει άμα δεν θέλεις να σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός και να μην πληρώνεις το αντίστοιχο παραβολο, πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία και οποίος έχει εφημερία θα σε εξετασει.. 

Ααα αυτό μου θυμίζει το σύστημα στο Αιγινητειο που είναι πανεπιστημιακη νευρολογική κλινική και σου λέει Διευθυντής 80 ευρώ, ειδικευόμενος 65 και πάει λέγοντας! Ρε τι ζούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν είμαι βέβαια Αθήνα. Δεν ξέρω πως είναι εκεί τα πράγματα. Αλλά υποτίθεται πας σε δημόσιο για μην πληρώνεις κλινική και θα πληρώσεις τον γιατρό; Για ποιο λόγο; Ασφάλεια υποτίθεται γι αυτό έχουμε. Δημόσια υγεία. Δεν το καταλαβαίνω. Εμένα θα με ξεγεννησει οποίος γιατρός εφημερεύει εκείνη τη μέρα, αλλά όχι να τον πληρώσω κιόλας. Άλλωστε απαγορεύονται τα "φακελάκια", ως τι θα τον πληρώσεις;

Έχω παρατηρήσει ελάχιστες μικρές σταγόνες σαν γάλα μοιάζει γιατί εχει μπεζ - άσπρο χρώμα. Όχι όμως συνέχεια και σε καμία περίπτωση δεν έχει γίνει μούσκεμα, ούτε καν έστω ένα σημαδακι η μπλουζα. Είναι απειροελάχιστες οι σταγονιτσες κι αυτό γιατί ζουλιξα εγώ το στήθος από περιέργεια. Κι εγώ αγχώνομαι γι αυτό το θέμα μήπως δεν έχω γάλα. Έχω ακούσει από άλλες ότι έτρεχε γάλα αρκετό απ' το στήθος προς το τέλος και γινόταν μούσκεμα. Επίσης το στήθος μου σχεδόν απ' την αρχή και μέχρι τώρα είναι ξεπρισμενο. Δεν άλλαξα καν νούμερο σουτιέν όπως λένε άλλες. Και αναρωτιέμαι πότε θα πριστει και θα γεμίσει γάλα. Τι άγχη είναι αυτά που έχουμε -_-

Υπάρχει η επιλογή να γεννήσεις στην εφημερία με όποιον εφημερεύει όπως λες κ εσυ και να μην πληρώσεις τίποτα. Αλλά εάν σε βλέπει συγκεκριμένος γιατρός και τον πάρεις μέσα στη νύχτα πχ να έρθει σου ζηταει κ ένα αντίστοιχο ποσό και δεν το θεωρώ παραλογο. Δεν μπορεις να περιμενεις από έναν άνθρωπο να σε παρακολουθεί αποκλειστικά, να σηκώνει το τηλ του ότι ώρα και να τον πάρεις να σε ξεγεννήσει ο ιδιος και να μην του δωσεις κάτι. Διαφωνώ κάθετα βέβαια με την ταρίφα που έχουν μερικοί, δηλ σου λένε εγώ παίρνω 1.000 και άμα θέλεις. Αυτό το θεωρώ λάθος. Αλλά το να δώσεις ότι μπορείς χωρίς να στο ζητήσει ο γιατρός δεν το βρίσκω κακό. Δεν μιλάμε βεβαια για τα άπιαστα διχιλιαρα του ιδιωτικού αλλά ένα 500αρι ας πούμε δεν είναι τραγικό. Οσο για το απαγορεύονται τα φακελάκια γελάω, ζούμε στην Ελλάδα εδώ τους δίνεις ότι μπορείς ως «δώρο» και σου ζητάνε κ αλλά.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν είμαι βέβαια Αθήνα. Δεν ξέρω πως είναι εκεί τα πράγματα. Αλλά υποτίθεται πας σε δημόσιο για μην πληρώνεις κλινική και θα πληρώσεις τον γιατρό; Για ποιο λόγο; Ασφάλεια υποτίθεται γι αυτό έχουμε. Δημόσια υγεία. Δεν το καταλαβαίνω. Εμένα θα με ξεγεννησει οποίος γιατρός εφημερεύει εκείνη τη μέρα, αλλά όχι να τον πληρώσω κιόλας. Άλλωστε απαγορεύονται τα "φακελάκια", ως τι θα τον πληρώσεις;

Έχω παρατηρήσει ελάχιστες μικρές σταγόνες σαν γάλα μοιάζει γιατί εχει μπεζ - άσπρο χρώμα. Όχι όμως συνέχεια και σε καμία περίπτωση δεν έχει γίνει μούσκεμα, ούτε καν έστω ένα σημαδακι η μπλουζα. Είναι απειροελάχιστες οι σταγονιτσες κι αυτό γιατί ζουλιξα εγώ το στήθος από περιέργεια. Κι εγώ αγχώνομαι γι αυτό το θέμα μήπως δεν έχω γάλα. Έχω ακούσει από άλλες ότι έτρεχε γάλα αρκετό απ' το στήθος προς το τέλος και γινόταν μούσκεμα. Επίσης το στήθος μου σχεδόν απ' την αρχή και μέχρι τώρα είναι ξεπρισμενο. Δεν άλλαξα καν νούμερο σουτιέν όπως λένε άλλες. Και αναρωτιέμαι πότε θα πριστει και θα γεμίσει γάλα. Τι άγχη είναι αυτά που έχουμε -_-

Κι εγώ αυτό ήξερα, πως πληρώνεις μόνο αν θες αναβάθμιση σε καλύτερο δωμάτιο κάποιο συμβολικό ποσό. Βέβαια, εδώ αν κατάλαβα σωστά, η κοπέλα έχει συγκεκριμένο γιατρό που την παρακολουθεί. Εσύ δλδ κάθε φορά που πηγαίνεις για υπέρηχο σε παρακολουθεί άλλος γιατρός; μπερδεύτηκα! Ή σε παρακολουθεί κάποιος συγκεκριμένος και απλά θα γεννήσεις με όποιον έχει εφημερία; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , marpi91 είπε:

Κι εγώ αυτό ήξερα, πως πληρώνεις μόνο αν θες αναβάθμιση σε καλύτερο δωμάτιο κάποιο συμβολικό ποσό. Βέβαια, εδώ αν κατάλαβα σωστά, η κοπέλα έχει συγκεκριμένο γιατρό που την παρακολουθεί. Εσύ δλδ κάθε φορά που πηγαίνεις για υπέρηχο σε παρακολουθεί άλλος γιατρός; μπερδεύτηκα! Ή σε παρακολουθεί κάποιος συγκεκριμένος και απλά θα γεννήσεις με όποιον έχει εφημερία; 

Στα δημόσια υπάρχουν δυο δρόμοι:

1) Ο ‘νομιμος’ δρομος όπου ανοίγεις καρτέλα και σε παρακολουθούν δωρεάν διάφοροι γιατροί μιας πτέρυγας του νοσοκομείου ή επι πληρωμή σε παρακολουθεί ένας συγκεκριμένος γιατρος στα απογευματινά ραντεβού  και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις πας στην εφημερία και σε ξεγεννάει οποίος είναι διαθέσιμος 

2) Σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός είτε σε πρωινά είτε σε απογευματινά ραντεβού επι πληρωμή, μιλάς αποκλειστικά με εκείνον έχοντας το κινητό του και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις σε ξεγεννάει ο ίδιος επι πληρωμή, το λεγόμενο φακελάκι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Zako είπε:

Υπάρχει η επιλογή να γεννήσεις στην εφημερία με όποιον εφημερεύει όπως λες κ εσυ και να μην πληρώσεις τίποτα. Αλλά εάν σε βλέπει συγκεκριμένος γιατρός και τον πάρεις μέσα στη νύχτα πχ να έρθει σου ζηταει κ ένα αντίστοιχο ποσό και δεν το θεωρώ παραλογο. Δεν μπορεις να περιμενεις από έναν άνθρωπο να σε παρακολουθεί αποκλειστικά, να σηκώνει το τηλ του ότι ώρα και να τον πάρεις να σε ξεγεννήσει ο ιδιος και να μην του δωσεις κάτι. Διαφωνώ κάθετα βέβαια με την ταρίφα που έχουν μερικοί, δηλ σου λένε εγώ παίρνω 1.000 και άμα θέλεις. Αυτό το θεωρώ λάθος. Αλλά το να δώσεις ότι μπορείς χωρίς να στο ζητήσει ο γιατρός δεν το βρίσκω κακό. Δεν μιλάμε βεβαια για τα άπιαστα διχιλιαρα του ιδιωτικού αλλά ένα 500αρι ας πούμε δεν είναι τραγικό. Οσο για το απαγορεύονται τα φακελάκια γελάω, ζούμε στην Ελλάδα εδώ τους δίνεις ότι μπορείς ως «δώρο» και σου ζητάνε κ αλλά.. 

Κορίτσι μου, μιας και επιβεβαίωσε και η @Freedom1998ότι στο δημόσιο είναι κανονικά δωρεάν, για μένα βαλε στο φακελάκι σου ενα ποσο, ο,τι αντεχει ο προϋπολογισμός σας και δωστο του ως ευχαριστώ για τις υπηρεσίες του. Τώρα αν σου πει εκείνη την ώρα ξέρετε είναι τόση η αμοιβή, πείτε του νωρίς μας ενημέρωσες! Καμία ντροπή να μη νιώσεις. Το πολύ πολύ συμπληρώνεις εκ των υστέρων αυτά που θα σου ζητήσει. Πραγματικά, να ζητάνε τόσα χρήματα σε δημόσιο νοσοκομείο και να παίρνουν επίσκεψη.. δεν το χωράει νους! Και πληρώνονται από το κράτος και έχουν και τα ιδιωτικά ιατρεία τους ,από παντού μαζεύουν. 

πρίν από 14 λεπτά , Zako είπε:

Στα δημόσια υπάρχουν δυο δρόμοι:

1) Ο ‘νομιμος’ δρομος όπου ανοίγεις καρτέλα και σε παρακολουθούν δωρεάν διάφοροι γιατροί μιας πτέρυγας του νοσοκομείου ή επι πληρωμή σε παρακολουθεί ένας συγκεκριμένος γιατρος στα απογευματινά ραντεβού  και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις πας στην εφημερία και σε ξεγεννάει οποίος είναι διαθέσιμος 

2) Σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός είτε σε πρωινά είτε σε απογευματινά ραντεβού επι πληρωμή, μιλάς αποκλειστικά με εκείνον έχοντας το κινητό του και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις σε ξεγεννάει ο ίδιος επι πληρωμή, το λεγόμενο φακελάκι 

Άρα, εφόσον εσείς έχετε επιλέξει την κουρτίνα Νο 2 το μόνο που αλλάζει από το να πας σε μια ιδιωτική κλινική είναι ότι το ίδρυμα είναι δημόσιο. Μα δεν θα έπρεπε να σας έχει ενημερώσει για την αμοιβή του απο μονος του; 2 μέρες πριν θα σας το πει; οπότε είτε του δινεις ο,τι έχεις ευχαρίστηση και ο,τι σηκώνει η τσέπη σου, είτε ρωτάς και είσαι έτοιμη να ακούσεις και ποσό μεγάλο.. επίσης μήπως παίζει και το άλλο; δλδ πληρώνοντας τις επισκέψεις στην ουσία να ξεχρεωνεις σιγα σιγά μέρος του τελικού ποσού; εγώ πχ σε ιδιώτη και έχουμε αυτό το σύστημα. Κάθε επίσκεψη δίνω ένα ποσό το οποίο θα αφαιρεθεί από την τελική αμοιβή του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , marpi91 είπε:

Κορίτσι μου, μιας και επιβεβαίωσε και η @Freedom1998ότι στο δημόσιο είναι κανονικά δωρεάν, για μένα βαλε στο φακελάκι σου ενα ποσο, ο,τι αντεχει ο προϋπολογισμός σας και δωστο του ως ευχαριστώ για τις υπηρεσίες του. Τώρα αν σου πει εκείνη την ώρα ξέρετε είναι τόση η αμοιβή, πείτε του νωρίς μας ενημέρωσες! Καμία ντροπή να μη νιώσεις. Το πολύ πολύ συμπληρώνεις εκ των υστέρων αυτά που θα σου ζητήσει. Πραγματικά, να ζητάνε τόσα χρήματα σε δημόσιο νοσοκομείο και να παίρνουν επίσκεψη.. δεν το χωράει νους! Και πληρώνονται από το κράτος και έχουν και τα ιδιωτικά ιατρεία τους ,από παντού μαζεύουν. 

Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση και στο Ελενας και στο Αλεξάνδρας.. το δεν πληρώνω τίποτα και με παρακολουθούν στις εφημερίες προϋποθέτει από 4-6 ώρες αναμονή με την κοιλιά στο στόμα. Στο λέω γιατί στις αρχές και εγώ αυτής της λογικής ήμουν και έκανα δυο τρία ραντεβού χωρίς να πληρώνω. Δεν παλευόταν με τίποτα όμως…
 

Αυτο θα κάνω, θα δώσω ότι μπορώ και βλέποντας κ κάνοντας..

πρίν από 22 λεπτά , marpi91 είπε:

Κορίτσι μου, μιας και επιβεβαίωσε και η @Freedom1998ότι στο δημόσιο είναι κανονικά δωρεάν, για μένα βαλε στο φακελάκι σου ενα ποσο, ο,τι αντεχει ο προϋπολογισμός σας και δωστο του ως ευχαριστώ για τις υπηρεσίες του. Τώρα αν σου πει εκείνη την ώρα ξέρετε είναι τόση η αμοιβή, πείτε του νωρίς μας ενημέρωσες! Καμία ντροπή να μη νιώσεις. Το πολύ πολύ συμπληρώνεις εκ των υστέρων αυτά που θα σου ζητήσει. Πραγματικά, να ζητάνε τόσα χρήματα σε δημόσιο νοσοκομείο και να παίρνουν επίσκεψη.. δεν το χωράει νους! Και πληρώνονται από το κράτος και έχουν και τα ιδιωτικά ιατρεία τους ,από παντού μαζεύουν. 

Άρα, εφόσον εσείς έχετε επιλέξει την κουρτίνα Νο 2 το μόνο που αλλάζει από το να πας σε μια ιδιωτική κλινική είναι ότι το ίδρυμα είναι δημόσιο. Μα δεν θα έπρεπε να σας έχει ενημερώσει για την αμοιβή του απο μονος του; 2 μέρες πριν θα σας το πει; οπότε είτε του δινεις ο,τι έχεις ευχαρίστηση και ο,τι σηκώνει η τσέπη σου, είτε ρωτάς και είσαι έτοιμη να ακούσεις και ποσό μεγάλο.. επίσης μήπως παίζει και το άλλο; δλδ πληρώνοντας τις επισκέψεις στην ουσία να ξεχρεωνεις σιγα σιγά μέρος του τελικού ποσού; εγώ πχ σε ιδιώτη και έχουμε αυτό το σύστημα. Κάθε επίσκεψη δίνω ένα ποσό το οποίο θα αφαιρεθεί από την τελική αμοιβή του. 

Ουσιαστικά αυτό που αλλάζει είναι ότι θα πληρώσω τον γιατρό 800 ευρώ έναντι 1500 που ζητάνε στα ιδιωτικά και το δωμάτιο 200 ευρώ για τρία βραδιά μονόκλινο έναντι άλλων 1500ων που ζητάνε τα ιδιωτικά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Freedom1998  καλα κι εγώ 1 νούμερο πανω είμαι στο σουτιέν, αλλα μου ειπαν οτι την 2η μερα μετα τον τοκετό ερχονται και γίνονται σαν πεπόνια χαχαχα εκει που κατεβαινει το γαλα δλδ και πρηζονται πολυ! Για να δούμε! Εγω φοβαμαι να τα ζουληξω να πω την αλήθεια.. ειναι και ευαίσθητες οι θηλες.. θα περιμενω και ο,τι βγάλει!

πρίν από 32 λεπτά , Zako είπε:

Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση και στο Ελενας και στο Αλεξάνδρας.. το δεν πληρώνω τίποτα και με παρακολουθούν στις εφημερίες προϋποθέτει από 4-6 ώρες αναμονή με την κοιλιά στο στόμα. Στο λέω γιατί στις αρχές και εγώ αυτής της λογικής ήμουν και έκανα δυο τρία ραντεβού χωρίς να πληρώνω. Δεν παλευόταν με τίποτα όμως…
 

Αυτο θα κάνω, θα δώσω ότι μπορώ και βλέποντας κ κάνοντας..

Ουσιαστικά αυτό που αλλάζει είναι ότι θα πληρώσω τον γιατρό 800 ευρώ έναντι 1500 που ζητάνε στα ιδιωτικά και το δωμάτιο 200 ευρώ για τρία βραδιά μονόκλινο έναντι άλλων 1500ων που ζητάνε τα ιδιωτικά..

4 με 6 ωρες;;; Τι λες τώρα;;; Σε αναγκάζει δλδ να πας με ραντεβού!

Εμάς 2.000 ο γιατρός, 250 η μαία, 1600 η κλινική σε 3κλινο..βάλε και τις εξετάσεις που θα προκύψουν... άστα μην τα σκέφτομαι και μου ανέβει η πίεση 25! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/21/2022 at 5:37 PM, Hope.2019 said:

36+1 είμαι. Πάω αύριο για υπέρηχο πάλι μετά από τέσσερις μέρες γιατί δυστυχώς έχει μείνει ελάχιστο αμνιακό υγρό και είναι επικίνδυνα τα πράγματα. Οπότε το πάμε βήμα βήμα αλλά το πολύ σε μια βδομάδα θα γεννήσω. Μπορεί πχ αύριο να πάω και να μου πει γέννας έκτακτα.

Ολα καλά θα πάνε! Ένα βήμα τη φορά! Να έρθει γερό και δυνατό να το κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου! 

11 hours ago, vivi24 said:

Καλημέρα  έχετε κάνει  το εμβόλιο  του κοκκυτη?

Εγώ και ο άντρας μου το κάναμε σήμερα που είμαι 35+3 και είχαμε κάνει και της γρίπης 2 βδομαδες πριν! Στης γρίπης δεν είχαμε κανένα σύμπτωμα , σήμερα λίγο ήμουν σαν ζόμπι αλλά συνέρχομαι σιγά σιγά! Τον άντρα μου τον έπιασε πιο πολύ κόπωση και τον πονάει και το χέρι πολύ 

20 hours ago, Irenesirene said:

Αγαπημενες μου, ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τις ευχές.. Μετά το χειρουργείο, ήμουν εντελώς κοτόπουλο και διάβασα ότι γράψατε, αλλά δεν μου έχει μείνει τίποτα.. Ευτυχώς η γιατρός μου για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μεγάλο γατονι και σώσαμε για δεύτερη φορά το κοριτσάκι μας! 

Είχε κάνει από το ζόρι της ήδη κακάκια μέσα στο σάκο και εγώ από την ταλαιπωρία με τις ιώσεις που πέρασα κατ επανάληψη, από τις συσπάσεις της μήτρας, σχεδόν δεν είχε μείνει μήτρα..! Τόσο καλά! Δεν έχω ακούσει πιο κουφές περιπτώσεις από τις δικές μου και εύχομαι να μην ακούσω. 

Η μικρή μας είναι στο Αγ. Σοφία, σε θερμοκητιδα, σε σταθερή κατάσταση, που μας είπαν ότι αυτό είναι θετικό.. Τι να πω?! Θα το παλέψουμε κι αυτό. Εγώ έχω αρχίσει θήλαστρο, για άντληση γάλακτος και από αύριο θα το πηγαίνουμε στο νοσοκομείο. Νοίκιασα νοσοκομειακο, διπλό, για να έχω οκτώ γεύματα την ημέρα. 

Από εκεί και πέρα, στο νοσοκομείο την έχω βγάλει με ένα φανελάκι ουσιαστικά, γιατί έχει πολύ ζέστη, οπότε ξανασκεφτειτε το για μακρυμανικα. Τις αντιπηκτικες μου τις άρχισαν ξανά άμεσα και λοχια υγρά δεν είχα τρομακτικά πολλά.. Έχω μαζί μου τις πάνες βρακάκια μου, αν και μου δώσανε κι εδώ πιο μικρά και είμαι μια χαρά. 

Ευτυχώς είμαι σε μονόκλινο οπότε ηρεμώ λίγο, αλλά όλη μέρα είμαι στο άρμεγμα. 

Ακόμα κι αν γέννησα Νοέμβρη, εγώ νιώθω μια "Δεκεμβριανη", αφού μαζί πορευτηκαμε!!! 

Να πάνε όλα καλά σε όλες μας και να έχουμε γερά και ευτυχισμένα σποράκια!!! Να είστε δυνατές και καλή ψυχολογία!!! 

Υ. Γ. Μιας και λέγατε για αϋπνίες, εγώ είχα εδώ και ένα μήνα.. Με το που γέννησα, θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!! 

Να το το πρώτο του Δεκεμβριουυυυυ! Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας! Να είναι γερή και καλότυχη στη ζωή της! Από δω και πέρα εύχομαι να της έρθουν όλα βολικά και αβίαστα στη ζωή της! Με το καλό να γυρίσετε σπίτι και να είστε αγκαλίτσα μετά όλη μέρα! Φιλιά πολλά και στις δυο σας!
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , marpi91 είπε:

@Freedom1998  καλα κι εγώ 1 νούμερο πανω είμαι στο σουτιέν, αλλα μου ειπαν οτι την 2η μερα μετα τον τοκετό ερχονται και γίνονται σαν πεπόνια χαχαχα εκει που κατεβαινει το γαλα δλδ και πρηζονται πολυ! Για να δούμε! Εγω φοβαμαι να τα ζουληξω να πω την αλήθεια.. ειναι και ευαίσθητες οι θηλες.. θα περιμενω και ο,τι βγάλει!

4 με 6 ωρες;;; Τι λες τώρα;;; Σε αναγκάζει δλδ να πας με ραντεβού!

Εμάς 2.000 ο γιατρός, 250 η μαία, 1600 η κλινική σε 3κλινο..βάλε και τις εξετάσεις που θα προκύψουν... άστα μην τα σκέφτομαι και μου ανέβει η πίεση 25! 

Μη σου πω ότι θες κ παραπάνω. Ένα δυωρακι για αρχή μέσα στο νερό θες για να κόψεις το μηδενικό παραβολο από τη γραμματεία. Φαντάσου ότι την τελευταία φορά που πήγα πήρα νουμερακι και είχα το 49. Η κυρια στο ταμείο φώναζε το 60. Λέω συγνώμη πέρασε το νούμερο μου κ δεν το κατάλαβα; Όχι καλη μου μου λέει τερματίζει στο 100 και ξανα αρχίζουν τα νούμερα από την αρχή. Μετά θες άλλη μια ώρα τουλάχιστον να μπεις στο γραφείο του γιατρού παίζοντας σφαλιάρες με όλες τις υπόλοιπες για να σου σφραγίσει το χαρτί η γραμματέας του κ να σε στείλει στο τμήμα υπερήχων όπου περιμένεις άλλες δυο ώρες για τον υπέρηχο. Αφού τελειώσει ο υπέροχος κατεβαίνεις κάτω κ ξαναρχίζεις τις σφαλιάρες μέχρι να μπεις μέσα να σε δει ο γιατρός. Ασε πολύ γέλιο, ο άντρας μου κόντεψε να βγάλει φλύκταινες ο καημένος χαχαχ..δημόσια υγεία σου λέει μετά

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marpi91 είπε:

@Freedom1998  καλα κι εγώ 1 νούμερο πανω είμαι στο σουτιέν, αλλα μου ειπαν οτι την 2η μερα μετα τον τοκετό ερχονται και γίνονται σαν πεπόνια χαχαχα εκει που κατεβαινει το γαλα δλδ και πρηζονται πολυ! Για να δούμε! Εγω φοβαμαι να τα ζουληξω να πω την αλήθεια.. ειναι και ευαίσθητες οι θηλες.. θα περιμενω και ο,τι βγάλει!

4 με 6 ωρες;;; Τι λες τώρα;;; Σε αναγκάζει δλδ να πας με ραντεβού!

Εμάς 2.000 ο γιατρός, 250 η μαία, 1600 η κλινική σε 3κλινο..βάλε και τις εξετάσεις που θα προκύψουν... άστα μην τα σκέφτομαι και μου ανέβει η πίεση 25! 

εμένα ο γιατρος είναι 1200-1500 ευρώ, 280 ευρώ το μονόκλινο (όλα είναι μονόκλινα), 650 μαιευτήριο, 340 η επισκληρίδειο κ ο αναισθησιολόγος, 100 ευρώ η μαία, τα φάρμακα τοκετού λέει 50-100 ευρώ (δεν ξέρω τι φάρμακα είναι αυτά), 20 το καρδιογράφημα, 10 το καρδιοτοκογραφημα, κ αν χρειαστεί γιατρος έξτρα σε φυσιολογικό τοκετό είναι 100 ευρώ! Αυτα ιδιωτικά!! Αν πήγαινα μέσω εοπυ θα ήταν 6 ευρώ όλα αυτά  + το δωμάτιο! Εγώ δε κατάλαβα γιατί πληρώνεις το δημόσιο;; Αφού πληρώνονται οι γιατροί από το κρατος! Συμπληρωμη μόνο δε θες; Γιατί να δώσεις λεφτά έξτρα του γιατρού;;
 

αν μείνει περισσότερο από 2 ημερες τότε εχεις 200 ευρώ έκπτωση 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κι εγώ αυτό ήξερα, πως πληρώνεις μόνο αν θες αναβάθμιση σε καλύτερο δωμάτιο κάποιο συμβολικό ποσό. Βέβαια, εδώ αν κατάλαβα σωστά, η κοπέλα έχει συγκεκριμένο γιατρό που την παρακολουθεί. Εσύ δλδ κάθε φορά που πηγαίνεις για υπέρηχο σε παρακολουθεί άλλος γιατρός; μπερδεύτηκα! Ή σε παρακολουθεί κάποιος συγκεκριμένος και απλά θα γεννήσεις με όποιον έχει εφημερία; 

Ναι ακριβώς κάθε φοράω που πάω με βλέπει άλλος γιατρός, αλλά δεν μπερδευομαστε γιατί είναι μόνο 4 γυναικολόγοι, πλέον τόσοι μήνες πηγαινε έλα εκεί μας έχουν μάθει. Η κάθε κοπέλα έχει την καρτέλα της. Εγώ προσωπικά δεν περιμένω 4-5 ώρες. Κλείνω ραντεβού και το πολύ να περιμένω μισή ώρα να μπω. Υπέρηχο στο νοσοκομείο δεν έχουμε κάνει, πήγαινα έξω σε ιδιώτη και έκανα κάθε μήνα η γυναικολος που με παρακολουθούσε. Πλέον πάω κάθε Παρασκευή πρωί πρωί για καρδιοτοκογραφημα, μόλις τελειώσω κατεβαίνω κάτω, έχω προτεραιότητα και μπαίνω κατευθείαν. Βλέπουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων, μου συνταγογραφουν εξετάσεις αν χρειάζεται και φάρμακα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ τελικά θα γεννήσω αυτή την Παρασκευή 25 του μήνα. Μειώθηκε κι άλλο το αμνιακό και επίσης το μωρό πήρε ελάχιστο βάρος. Το βγάζει 2600 οπότε και με την απόκλιση του υπερήχου θα δούμε την ίδια μέρα πόσο ακριβώς θα γεννηθεί γιατί μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και κάτω από 2500 μήπως χρειαστεί μονάδα προληπτικά λόγω πρωτοκόλλου του Ρέα. Ελπίζω ο υπέρηχος να έχει πέσει μέσα στο βάρος. Θα κάνω αύριο και μεθαύριο και ενέσεις κορτιζόνης και εύχομαι να είναι εντάξει αναπνευστικά που είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος.

  • Μου αρέσει 6

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...