Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Despoina1988 είπε:

      Δεν δίνουν τα ουτροτζεσταν για τις συσπάσεις κυρίως τα δίνουν σαν υποστήριξη προγεστερόνης για να βοηθήσει την μήτρα να υποστηρίξει το αρχομενο έμβρυο . επίσης και η βιοχημική αποβολή λέγεται .

      Ναι προγεστερονη ειναι αλλα τη δινουν σωρηδον και για συσπασεις οπως το μαγνησιο, ειτε στοματικα ειτε κολπικα, προληπτικα. Με την ιδια ευκολια που δινουν πχ φολικο που οντως ειναι απολυτως απαραιτητο. 

      Ναι βιοχημικη αποβολη. Απλα δεν υπαρχει εμβρυο. 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Κορίτσια εγώ τελικά θα γεννήσω αυτή την Παρασκευή 25 του μήνα. Μειώθηκε κι άλλο το αμνιακό και επίσης το μωρό πήρε ελάχιστο βάρος. Το βγάζει 2600 οπότε και με την απόκλιση του υπερήχου θα δούμε την ίδια μέρα πόσο ακριβώς θα γεννηθεί γιατί μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και κάτω από 2500 μήπως χρειαστεί μονάδα προληπτικά λόγω πρωτοκόλλου του Ρέα. Ελπίζω ο υπέρηχος να έχει πέσει μέσα στο βάρος. Θα κάνω αύριο και μεθαύριο και ενέσεις κορτιζόνης και εύχομαι να είναι εντάξει αναπνευστικά που είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος.

Να το κ το δεύτερο μωράκι!!! Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!! Με το καλό εύχομαι!! Μακάρι να μη χρειαστεί τίποτα να απορροφήσει τις ενέσεις κ να είναι κ οκ στο βάρος του!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Κορίτσια εγώ τελικά θα γεννήσω αυτή την Παρασκευή 25 του μήνα. Μειώθηκε κι άλλο το αμνιακό και επίσης το μωρό πήρε ελάχιστο βάρος. Το βγάζει 2600 οπότε και με την απόκλιση του υπερήχου θα δούμε την ίδια μέρα πόσο ακριβώς θα γεννηθεί γιατί μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και κάτω από 2500 μήπως χρειαστεί μονάδα προληπτικά λόγω πρωτοκόλλου του Ρέα. Ελπίζω ο υπέρηχος να έχει πέσει μέσα στο βάρος. Θα κάνω αύριο και μεθαύριο και ενέσεις κορτιζόνης και εύχομαι να είναι εντάξει αναπνευστικά που είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος.

Κορίτσι μου ακόμα κ αν δεν έχει πέσει μέσα ο υπέρηχος στην χειρότερη θα είναι 2300. Ακόμα και 2300 να είναι, είναι εξαιρετικό το βαρος άντε να μείνει προληπτικά 2-3 μέρες στην μονάδα. Ο ανιψιός μου γεννήθηκε 2180 και δεν μπήκε ούτε μια μέρα στην θερμοκοιτίδα. Και απ τη στιγμή που θα κανεις τις ενέσεις θα είναι μια χαρά και το αναπνευστικό οποτε θα πάνε όλα τέλεια! Μην αγχώνεσαι, τέτοια ώρα την Παρασκευή θα έχεις το μπεμπακι σου αγκαλιά!  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Zako είπε:

Κορίτσι μου ακόμα κ αν δεν έχει πέσει μέσα ο υπέρηχος στην χειρότερη θα είναι 2300. Ακόμα και 2300 να είναι, είναι εξαιρετικό το βαρος άντε να μείνει προληπτικά 2-3 μέρες στην μονάδα. Ο ανιψιός μου γεννήθηκε 2180 και δεν μπήκε ούτε μια μέρα στην θερμοκοιτίδα. Και απ τη στιγμή που θα κανεις τις ενέσεις θα είναι μια χαρά και το αναπνευστικό οποτε θα πάνε όλα τέλεια! Μην αγχώνεσαι, τέτοια ώρα την Παρασκευή θα έχεις το μπεμπακι σου αγκαλιά!  

Μακάρι κορίτσι μου! Απλά φοβάμαι γιατί το έχω περάσει πάλι με το πρώτο παιδάκι μου που ενώ γεννήθηκε και 37 εβδομάδες και 2600 χρειάστηκε διασωληνωθηκε λόγω ανώριμων πνευμόνων αν και είχα κάνει και ενέσεις. Τώρα αυτό θα γεννηθεί 36 εβδομάδες πιο αδύνατο μάλλον από το πρώτο παιδί και φοβάμαι ότι πάλι θα έχει αναπνευστικό θέμα.

πρίν από 23 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Να το κ το δεύτερο μωράκι!!! Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!! Με το καλό εύχομαι!! Μακάρι να μη χρειαστεί τίποτα να απορροφήσει τις ενέσεις κ να είναι κ οκ στο βάρος του!!

Μακάρι! Έχω πολύ άγχος αν θα είναι εντάξει το μωρό..

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου! Απλά φοβάμαι γιατί το έχω περάσει πάλι με το πρώτο παιδάκι μου που ενώ γεννήθηκε και 37 εβδομάδες και 2600 χρειάστηκε διασωληνωθηκε λόγω ανώριμων πνευμόνων αν και είχα κάνει και ενέσεις. Τώρα αυτό θα γεννηθεί 36 εβδομάδες πιο αδύνατο μάλλον από το πρώτο παιδί και φοβάμαι ότι πάλι θα έχει αναπνευστικό θέμα.

Μακάρι! Έχω πολύ άγχος αν θα είναι εντάξει το μωρό..

Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου αλλα κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά!❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου! Απλά φοβάμαι γιατί το έχω περάσει πάλι με το πρώτο παιδάκι μου που ενώ γεννήθηκε και 37 εβδομάδες και 2600 χρειάστηκε διασωληνωθηκε λόγω ανώριμων πνευμόνων αν και είχα κάνει και ενέσεις. Τώρα αυτό θα γεννηθεί 36 εβδομάδες πιο αδύνατο μάλλον από το πρώτο παιδί και φοβάμαι ότι πάλι θα έχει αναπνευστικό θέμα.

Μακάρι! Έχω πολύ άγχος αν θα είναι εντάξει το μωρό..

Όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου θα δεις!!την Παρασκευή θα την έχεις στην αγκαλιά σου!

Το 2ο μωράκι στην ομάδα θα είναι και θα είναι όλα μια χαρά!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια εγώ τελικά θα γεννήσω αυτή την Παρασκευή 25 του μήνα. Μειώθηκε κι άλλο το αμνιακό και επίσης το μωρό πήρε ελάχιστο βάρος. Το βγάζει 2600 οπότε και με την απόκλιση του υπερήχου θα δούμε την ίδια μέρα πόσο ακριβώς θα γεννηθεί γιατί μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και κάτω από 2500 μήπως χρειαστεί μονάδα προληπτικά λόγω πρωτοκόλλου του Ρέα. Ελπίζω ο υπέρηχος να έχει πέσει μέσα στο βάρος. Θα κάνω αύριο και μεθαύριο και ενέσεις κορτιζόνης και εύχομαι να είναι εντάξει αναπνευστικά που είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος.

Κοριτσάρα μου με το καλο! Ευχομαι ολοψυχα να μην χρειαστεί καν θερμοκοιτιδα αλλα και εαν χρειαστει να ειναι για πολυ πολυ λιγο. Χαλαρωσε οσο μπορεις και κρατα θετικη σκεψη. :-)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Zako είπε:

Μη σου πω ότι θες κ παραπάνω. Ένα δυωρακι για αρχή μέσα στο νερό θες για να κόψεις το μηδενικό παραβολο από τη γραμματεία. Φαντάσου ότι την τελευταία φορά που πήγα πήρα νουμερακι και είχα το 49. Η κυρια στο ταμείο φώναζε το 60. Λέω συγνώμη πέρασε το νούμερο μου κ δεν το κατάλαβα; Όχι καλη μου μου λέει τερματίζει στο 100 και ξανα αρχίζουν τα νούμερα από την αρχή. Μετά θες άλλη μια ώρα τουλάχιστον να μπεις στο γραφείο του γιατρού παίζοντας σφαλιάρες με όλες τις υπόλοιπες για να σου σφραγίσει το χαρτί η γραμματέας του κ να σε στείλει στο τμήμα υπερήχων όπου περιμένεις άλλες δυο ώρες για τον υπέρηχο. Αφού τελειώσει ο υπέροχος κατεβαίνεις κάτω κ ξαναρχίζεις τις σφαλιάρες μέχρι να μπεις μέσα να σε δει ο γιατρός. Ασε πολύ γέλιο, ο άντρας μου κόντεψε να βγάλει φλύκταινες ο καημένος χαχαχ..δημόσια υγεία σου λέει μετά

Μα τι λες τώρα;;; απελπισία σκέτη! Καλα, δεν θα ξεχάσω στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ένα βράδυ που είχα αιμορραγία και πήγα εκτάκτως γιατί είναι δίπλα μου και ο τότε γιατρός μου έμενε στου διαολου.. περίμενα έξω 2,5 ώρες γιατί είχαν 3 γυναίκες που γεννουσαν και δεν χωρούσα να με δούνε.. κατάντια.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , marpi91 είπε:

Μα τι λες τώρα;;; απελπισία σκέτη! Καλα, δεν θα ξεχάσω στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ένα βράδυ που είχα αιμορραγία και πήγα εκτάκτως γιατί είναι δίπλα μου και ο τότε γιατρός μου έμενε στου διαολου.. περίμενα έξω 2,5 ώρες γιατί είχαν 3 γυναίκες που γεννουσαν και δεν χωρούσα να με δούνε.. κατάντια.. 

Όπως ακριβώς το λες, απελπισία. Εάν δεν έχεις γιατρό δεν είναι ούτε απ έξω να περνάς δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια εγώ τελικά θα γεννήσω αυτή την Παρασκευή 25 του μήνα. Μειώθηκε κι άλλο το αμνιακό και επίσης το μωρό πήρε ελάχιστο βάρος. Το βγάζει 2600 οπότε και με την απόκλιση του υπερήχου θα δούμε την ίδια μέρα πόσο ακριβώς θα γεννηθεί γιατί μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και κάτω από 2500 μήπως χρειαστεί μονάδα προληπτικά λόγω πρωτοκόλλου του Ρέα. Ελπίζω ο υπέρηχος να έχει πέσει μέσα στο βάρος. Θα κάνω αύριο και μεθαύριο και ενέσεις κορτιζόνης και εύχομαι να είναι εντάξει αναπνευστικά που είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος.

Με το καλοοο!!! Να το και το δεύτερο μπεμπάκι της ομαδαρας μας!!! Θετική σκέψη και όλα να σας πάνε τέλεια!!! Να μας ενημερώσεις όταν μπορείς!!! :x

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου! Απλά φοβάμαι γιατί το έχω περάσει πάλι με το πρώτο παιδάκι μου που ενώ γεννήθηκε και 37 εβδομάδες και 2600 χρειάστηκε διασωληνωθηκε λόγω ανώριμων πνευμόνων αν και είχα κάνει και ενέσεις. Τώρα αυτό θα γεννηθεί 36 εβδομάδες πιο αδύνατο μάλλον από το πρώτο παιδί και φοβάμαι ότι πάλι θα έχει αναπνευστικό θέμα.

Μακάρι! Έχω πολύ άγχος αν θα είναι εντάξει το μωρό..

Μην φοβάσαι! Το κάθε μωρό είναι διαφορετικό! Τώρα εχεις κοριτσάκι τα κοριτσάκια λένε είναι πιο δυνατά! Κ εμένα ο ανιψιός μου διασωληνώθηκε όχι λόγο βάρους τελικά που φοβόμασταν αλλά για τους πνεύμονες που τελικά δεν απορρόφησε τις ενέσεις! Τα κοριτσάκια λένε είναι πιο δυνατά!!! Να είσαι θετική να εχεις εμπιστοσύνη στο μωρό σου! Και να χρειαστεί να γίνει θα είναι για το καλό του!! Τώρα στη κοιλιτσα σου στρεσαρετε για αυτό θα γεννήσετε θα κανεις το καλύτερο για το μωρό σου!! Δες το θετικά σε 2 μερες θα δεις τι φιλοξενουσες  μέσα στην κοιλιτσα σου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Μην φοβάσαι! Το κάθε μωρό είναι διαφορετικό! Τώρα εχεις κοριτσάκι τα κοριτσάκια λένε είναι πιο δυνατά! Κ εμένα ο ανιψιός μου διασωληνώθηκε όχι λόγο βάρους τελικά που φοβόμασταν αλλά για τους πνεύμονες που τελικά δεν απορρόφησε τις ενέσεις! Τα κοριτσάκια λένε είναι πιο δυνατά!!! Να είσαι θετική να εχεις εμπιστοσύνη στο μωρό σου! Και να χρειαστεί να γίνει θα είναι για το καλό του!! Τώρα στη κοιλιτσα σου στρεσαρετε για αυτό θα γεννήσετε θα κανεις το καλύτερο για το μωρό σου!! Δες το θετικά σε 2 μερες θα δεις τι φιλοξενουσες  μέσα στην κοιλιτσα σου!!!

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ και μου είπε και ο γιατρός ότι είναι πολύ επικίνδυνο να το αφήσουμε μέσα κι άλλο. Το δεύτερο σενάριο ήταν να πήγαιναμε κάθε μέρα για υπέρηχο και nstνα δούμε αν είναι όλα καλά για να παίρναμε μια παράταση άντε τρεις τέσσερις μέρες πιο κάτω. Αλλά μου λέει και πιο στρεσογόνο θα είναι για σένα και πιο επικίνδυνο. Από ότι μου είπε βάση της αυχενικής θα είμαι 36+5 αλλά βάση Τελευταίας περιόδου θα με βγάλουν 36+1 στο μαιευτήριο οπότε θα είμαι οριακά. Ελπίζω να είναι και 2500+ όπως δείχνει ο υπέρηχος. Πάντως αυτό για το κοριτσάκια μου το είπαν και ο γιατρός και η μαία ότι τα κορίτσια είναι πιο δυνατά και ελπίζουμε να πάνε καλύτερα τα πράγματα και να μην χρειαστεί μονάδα ή αν χρειαστεί να μπει προληπτικά για μια δύο μέρες μόνο.

Της Αγίας Αικατερίνης την Παρασκευή ελπίζω να είναι σημαδιακή ημέρα και να προστατεύσει το μωρό μου να πάνε όλα καλά.

9 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Με το καλοοο!!! Να το και το δεύτερο μπεμπάκι της ομαδαρας μας!!! Θετική σκέψη και όλα να σας πάνε τέλεια!!! Να μας ενημερώσεις όταν μπορείς!!! :x

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Εύχομαι και σε όλες εσάς τις υπόλοιπες με το καλό! 

9 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Κοριτσάρα μου με το καλο! Ευχομαι ολοψυχα να μην χρειαστεί καν θερμοκοιτιδα αλλα και εαν χρειαστει να ειναι για πολυ πολυ λιγο. Χαλαρωσε οσο μπορεις και κρατα θετικη σκεψη. :-)

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Είστε πραγματικά μεγάλο στήριγμα με τα λόγια σας με ηρεμείτε αρκετά κορίτσια! Γιατί αν και το είχα στο μυαλό μου επειδή το είδαμε από τον προηγούμενο υπέρηχο, τώρα έχω αγχωθεί για όλα. 

  • Μου αρέσει 4

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Hope.2019 said:

Κορίτσια εγώ τελικά θα γεννήσω αυτή την Παρασκευή 25 του μήνα. Μειώθηκε κι άλλο το αμνιακό και επίσης το μωρό πήρε ελάχιστο βάρος. Το βγάζει 2600 οπότε και με την απόκλιση του υπερήχου θα δούμε την ίδια μέρα πόσο ακριβώς θα γεννηθεί γιατί μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και κάτω από 2500 μήπως χρειαστεί μονάδα προληπτικά λόγω πρωτοκόλλου του Ρέα. Ελπίζω ο υπέρηχος να έχει πέσει μέσα στο βάρος. Θα κάνω αύριο και μεθαύριο και ενέσεις κορτιζόνης και εύχομαι να είναι εντάξει αναπνευστικά που είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος.

Με το καλό κορίτσι μου! Ότι και να αισθάνεσαι από ανυπομονησία μέχρι άγχος σκέψου θα σου φύγουν με το που δεις το μωράκι σου και θα το πάρεις αγκαλιά! Όλα καλά θα πάνε! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Είστε πραγματικά μεγάλο στήριγμα με τα λόγια σας με ηρεμείτε αρκετά κορίτσια! Γιατί αν και το είχα στο μυαλό μου επειδή το είδαμε από τον προηγούμενο υπέρηχο, τώρα έχω αγχωθεί για όλα. 

Ειναι παρα μα παρα πολυ λογικό. Όμως ειλικρινά έχω μια αίσθηση ότι θα πανε ολα πιο καλά απο όσο περιμένεις. Οτιδήποτε αισθανεσαι οτι χρειάζεσαι απο εμας και μπορουμε ειμαστε μαζι σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια εγώ τελικά θα γεννήσω αυτή την Παρασκευή 25 του μήνα. Μειώθηκε κι άλλο το αμνιακό και επίσης το μωρό πήρε ελάχιστο βάρος. Το βγάζει 2600 οπότε και με την απόκλιση του υπερήχου θα δούμε την ίδια μέρα πόσο ακριβώς θα γεννηθεί γιατί μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και κάτω από 2500 μήπως χρειαστεί μονάδα προληπτικά λόγω πρωτοκόλλου του Ρέα. Ελπίζω ο υπέρηχος να έχει πέσει μέσα στο βάρος. Θα κάνω αύριο και μεθαύριο και ενέσεις κορτιζόνης και εύχομαι να είναι εντάξει αναπνευστικά που είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος.

Με το καλό κορίτσι μου, όλα θα πάνε καλά!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ και μου είπε και ο γιατρός ότι είναι πολύ επικίνδυνο να το αφήσουμε μέσα κι άλλο. Το δεύτερο σενάριο ήταν να πήγαιναμε κάθε μέρα για υπέρηχο και nstνα δούμε αν είναι όλα καλά για να παίρναμε μια παράταση άντε τρεις τέσσερις μέρες πιο κάτω. Αλλά μου λέει και πιο στρεσογόνο θα είναι για σένα και πιο επικίνδυνο. Από ότι μου είπε βάση της αυχενικής θα είμαι 36+5 αλλά βάση Τελευταίας περιόδου θα με βγάλουν 36+1 στο μαιευτήριο οπότε θα είμαι οριακά. Ελπίζω να είναι και 2500+ όπως δείχνει ο υπέρηχος. Πάντως αυτό για το κοριτσάκια μου το είπαν και ο γιατρός και η μαία ότι τα κορίτσια είναι πιο δυνατά και ελπίζουμε να πάνε καλύτερα τα πράγματα και να μην χρειαστεί μονάδα ή αν χρειαστεί να μπει προληπτικά για μια δύο μέρες μόνο.

Της Αγίας Αικατερίνης την Παρασκευή ελπίζω να είναι σημαδιακή ημέρα και να προστατεύσει το μωρό μου να πάνε όλα καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Εύχομαι και σε όλες εσάς τις υπόλοιπες με το καλό! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Είστε πραγματικά μεγάλο στήριγμα με τα λόγια σας με ηρεμείτε αρκετά κορίτσια! Γιατί αν και το είχα στο μυαλό μου επειδή το είδαμε από τον προηγούμενο υπέρηχο, τώρα έχω αγχωθεί για όλα. 

Η Αγία Αικατερίνη θα σας βοηθήσει θα δεις κ το μωράκι θα είναι μια χαρά κ εσυ!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...