Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Όχι δεν μου ανέφερε τίποτα από τα τρία. Γενικά δεν μου μίλησε καθόλου για τον πλακούντα. Ίσως μου αναφέρει κάτι ο γιατρός στο ραντεβού. Να σε ρωτήσω, μήπως λόγω χαμηλού τραχήλου πρέπει να σταματήσω και τις επαφές; Γνωρίζεις; 

Εντωμεταξύ ρε κορίτσια εγώ σκύβω συχνά γιατί όλο και κάτι θέλω να πιάσω που είναι χαμηλά κτλ. Λυγίζω γόνατα και σκύβω. Είναι κακό; Πρέπει να το κόψω; Ο γιατρός για σκύψιμο δεν μου έχει αναφέρει ποτε τίποτα… 

Λοιπόν, εμάς μας είχε απαγορεύσει τις επαφές, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ο γιατρός σου είναι ο πιο κατάλληλος να σε συμβουλέψει για όλα αυτά. Τώρα, όσον αφορά το σκυψιμο, γενικά πρέπει να αποφεύγεται. Αν είναι να σκύψεις βέβαια, είναι σωστό όπως το κάνεις,  λυγιζοντας τα γόνατα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Ναι, έχει συμβεί σε εμένα. Πράγματι, είχα συνέχεια αιμορραγίες, από την αρχή που δεν οφειλονταν σε τίποτα παθολογικο. Αυτό συμβαίνει γιατί ο πλακούντας είναι ένα αγγειοβριθές όργανο και όπως πιέζεται αιμορραγει. Οπότε ναι, μια επιπλέον ξεκούραση και προσοχή την χρειάζεσαι. Επίσης, όπως μεγαλώνει η κοιλίτσα μας συνήθως ένας πλακούντας που είναι χαμηλός ανεβαίνει κάπως προς τα επάνω. Ο επιπωματικος από τόσο νωρίς όμως δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ανέβει ολόκληρος ώστε να απελευθερωθει ο γενετικός σωλήνας. Σε περίπτωση επιπωματικου κάνουν απαραίτητα καισαρική και όλα καλά, δεν κατάλαβα γιατί σου είπαν ότι θα έχεις δύσκολη γέννα! Να σας πάνε όλα καλά εύχομαι! 

Προς τον παρόν είμαι στην 14 εβδομάδα και δόξα το θεό δεν είχα καμία αιμορραγία απλώς μου έκανε εντύπωση πουου είπε ότι από την εμπειρία της δεν νομίζει να ανέβει και ίσως προς τους τελευταίους μήνες να έχω αιμορραγίες .τι να πω μακάρι να αλλΞει θέση

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Αθανασία Ι είπε:

Προς τον παρόν είμαι στην 14 εβδομάδα και δόξα το θεό δεν είχα καμία αιμορραγία απλώς μου έκανε εντύπωση πουου είπε ότι από την εμπειρία της δεν νομίζει να ανέβει και ίσως προς τους τελευταίους μήνες να έχω αιμορραγίες .τι να πω μακάρι να αλλΞει θέση

 

 

 

 

 

 

 

Μακάρι να ανέβει μωρέ, όντως, αλλά και να μην ανέβει δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Εφόσον το ξέρεις από τόσο νωρίς, όσο βαραίνει το μωράκι σου απλα δεν θα πρέπει να είσαι πολλή ώρα όρθια, και να κάνεις απότομες κινήσεις. Προσοχή και όλα θα πάνε καλά, ακόμα και αν χρειαστεί καισαρική! Άλλωστε, φαντάζομαι, δεν έχει σημασία το πως θα γεννησουμε τα μωράκια μας, αρκεί να τα πάρουμε υγιή στην αγκαλιά μας! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται πρώτα από όλα να είναι υγιές και αυτό και η μανούλα και δεν σε ενδιαφέρει αν είναι με καισαρική η όχι.  Εσύ δουλεύες στην εγκυμοσύνη σου ;; Εγώ πάω κανονικά και αυτό με προβληματίζει λιγο αν πρέπει να σταματήσω η οχι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Αθανασία Ι είπε:

Αυτό εννοείται πρώτα από όλα να είναι υγιές και αυτό και η μανούλα και δεν σε ενδιαφέρει αν είναι με καισαρική η όχι.  Εσύ δουλεύες στην εγκυμοσύνη σου ;; Εγώ πάω κανονικά και αυτό με προβληματίζει λιγο αν πρέπει να σταματήσω η οχι

Εγω εχω την πολυτέλεια να δουλεύω για όσο χρειαστεί από το σπίτι. Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα και τα εχω βολέψει με τηλεκπαιδευση. Ωστόσο μέχρι την 9η εβδομάδα πήγαινα κανονικά, ήμουν 12 με 14 ώρες στο δρόμο, από σπίτι σε σπίτι, κουβαλα βιβλία, ανέβαινε σκάλες, να οδηγώ όλη μέρα.. μέχρι που έπαθα αποκόλληση και δεν ξαναβγήκα σε μάθημα δια ζώσης. Τους είπα πως έχει η κατάσταση και πως όποιος θέλει ακολουθεί! Ευτυχώς έδειξαν όλοι κατανόηση! Εσύ κάνεις απαιτητική δουλειά? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/6/2022 at 12:51 ΜΜ, Queen είπε:

Δεν με έδωσε χαρτί όλα τα αλλά με είπε οτι είναι καλά και το ρινικό οστό εμφανές η αυχενική βγήκε ανεβασμένη 

Καλή να μη στεναχωριέσαι.. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.. Ευτυχώς, υπάρχει η επιστήμη και η γνώμη για να δώσουν λύσεις. 

Και εγώ φοβόμουν πάρα πολύ για την αμνιοπαρακεντηση, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και προσπάθησα να την αποφύγω.. Αλλά η nipt, αν υπάρχει κάτι, θα σε παραπέμψει πάλι για αμνιο, οπότε είναι λίγο κοροϊδία. Η αμνιοπαρακεντηση, έχει τον κίνδυνο της αποβολής. Αλλά είναι πάρα πολύ χαμηλό το ποσοστό. Με λίγη προσοχή, όλα θα πάνε καλά. Εγώ είχα 1/1350. Τώρα έχω 1/770 και ήμουν σχεδόν σίγουρη από την αρχή ότι δεν τη γλυτώνω. 

Απλά, δεν σας έγραψα όλες αυτές τις μέρες, γιατί με είχε πάρει από κάτω που μέσα σε ένα χρόνο έχω πέσει στα μισά. 

Αλλά θα τα καταφέρουμε. ΟΛΕΣ!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irenesirene είπε:

Καλή να μη στεναχωριέσαι.. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.. Ευτυχώς, υπάρχει η επιστήμη και η γνώμη για να δώσουν λύσεις. 

Και εγώ φοβόμουν πάρα πολύ για την αμνιοπαρακεντηση, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και προσπάθησα να την αποφύγω.. Αλλά η nipt, αν υπάρχει κάτι, θα σε παραπέμψει πάλι για αμνιο, οπότε είναι λίγο κοροϊδία. Η αμνιοπαρακεντηση, έχει τον κίνδυνο της αποβολής. Αλλά είναι πάρα πολύ χαμηλό το ποσοστό. Με λίγη προσοχή, όλα θα πάνε καλά. Εγώ είχα 1/1350. Τώρα έχω 1/770 και ήμουν σχεδόν σίγουρη από την αρχή ότι δεν τη γλυτώνω. 

Απλά, δεν σας έγραψα όλες αυτές τις μέρες, γιατί με είχε πάρει από κάτω που μέσα σε ένα χρόνο έχω πέσει στα μισά. 

Αλλά θα τα καταφέρουμε. ΟΛΕΣ!!! 

Καλημέρα!Τελικά έξανες αμνιο ή Νιπτ;

Τι εννοείς ότι μέσα σε ένα χρόνο έχεις πέσει στα μισά ?Ποσοστά ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Καλή να μη στεναχωριέσαι.. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.. Ευτυχώς, υπάρχει η επιστήμη και η γνώμη για να δώσουν λύσεις. 

Και εγώ φοβόμουν πάρα πολύ για την αμνιοπαρακεντηση, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και προσπάθησα να την αποφύγω.. Αλλά η nipt, αν υπάρχει κάτι, θα σε παραπέμψει πάλι για αμνιο, οπότε είναι λίγο κοροϊδία. Η αμνιοπαρακεντηση, έχει τον κίνδυνο της αποβολής. Αλλά είναι πάρα πολύ χαμηλό το ποσοστό. Με λίγη προσοχή, όλα θα πάνε καλά. Εγώ είχα 1/1350. Τώρα έχω 1/770 και ήμουν σχεδόν σίγουρη από την αρχή ότι δεν τη γλυτώνω. 

Απλά, δεν σας έγραψα όλες αυτές τις μέρες, γιατί με είχε πάρει από κάτω που μέσα σε ένα χρόνο έχω πέσει στα μισά. 

Αλλά θα τα καταφέρουμε. ΟΛΕΣ!!! 

Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη. Όλες τραβάμε τον Γολγοθά μας άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο. Θα μείνω μόνο στο τελευταίο που έγραψες. Θα τα καταφέρουμε όλες. Έτσι ξυπνάω και έτσι κοιμάμαι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα13 είπε:

Καλημέρα!Τελικά έξανες αμνιο ή Νιπτ;

Τι εννοείς ότι μέσα σε ένα χρόνο έχεις πέσει στα μισά ?Ποσοστά ;

Πάω κατευθείαν για αμνιοπαρακεντηση. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να κάνω δυο εξετάσεις.. Άσε που υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση στην ποιότητα των εργαστηρίων που γίνεται η ανάλυση των αποτελεσμάτων.. Αν έκανα κάτι άλλο, θα ήταν μάλλον CVS, αλλά επειδή πάλι αφήνει 1% πιθανότητα λάθους, δεν το ρισκάρω. Εφόσον ξεπέρασα το φόβο της αμνιοπαρακεντησης, πάω για το πιο κατατοπιστικο. Αλλά ο καθένας έχει τη δική του οπτική. 

Ναι ναι.. Για τα ποσοστά μου έλεγα.. Μετά τα σαράντα είναι ταχύτατη η πτώση. 

Το ήξερα, αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. 

@evaki23@evaki23 δεν παραπονιέμαι.. Αυτή τη φορά έχω μια εύκολη εγκυμοσύνη ευτυχώς, γιατί δεν έχω καμία βοήθεια και η πρώτη είναι πολύ μικρή. Η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν πολύ δύσκολη και καταλαβαίνω όλες τις κοπέλες που αγχώνονται. Αλλά είπαμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Irenesirene είπε:

Πάω κατευθείαν για αμνιοπαρακεντηση. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να κάνω δυο εξετάσεις.. Άσε που υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση στην ποιότητα των εργαστηρίων που γίνεται η ανάλυση των αποτελεσμάτων.. Αν έκανα κάτι άλλο, θα ήταν μάλλον CVS, αλλά επειδή πάλι αφήνει 1% πιθανότητα λάθους, δεν το ρισκάρω. Εφόσον ξεπέρασα το φόβο της αμνιοπαρακεντησης, πάω για το πιο κατατοπιστικο. Αλλά ο καθένας έχει τη δική του οπτική. 

Ναι ναι.. Για τα ποσοστά μου έλεγα.. Μετά τα σαράντα είναι ταχύτατη η πτώση. 

Το ήξερα, αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. 

@evaki23@evaki23 δεν παραπονιέμαι.. Αυτή τη φορά έχω μια εύκολη εγκυμοσύνη ευτυχώς, γιατί δεν έχω καμία βοήθεια και η πρώτη είναι πολύ μικρή. Η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν πολύ δύσκολη και καταλαβαίνω όλες τις κοπέλες που αγχώνονται. Αλλά είπαμε.. :)

Καταλαβαίνω πολύ καλά την απόφαση να πας για αμνιοπαρακέντηση..η επιστημονική της εγκυρότητα είναι ακαταμάχητη ..εγώ από την άλλη όμως δεν θα μπορούσα να περιμένω τόσο πολύ μέσα στην αβεβαιότητα..προφανώς και δεν εύχομαι να κάνω δύο εξετάσεις,που οικονομικά θα μου βγουν όσο και η γέννα ..ας οψεται η ελπίδα ότι δεν θα χρειαστεί να κάνω αμνιο μετά την nipt✌️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Christina++ είπε:

Καταλαβαίνω πολύ καλά την απόφαση να πας για αμνιοπαρακέντηση..η επιστημονική της εγκυρότητα είναι ακαταμάχητη ..εγώ από την άλλη όμως δεν θα μπορούσα να περιμένω τόσο πολύ μέσα στην αβεβαιότητα..προφανώς και δεν εύχομαι να κάνω δύο εξετάσεις,που οικονομικά θα μου βγουν όσο και η γέννα ..ας οψεται η ελπίδα ότι δεν θα χρειαστεί να κάνω αμνιο μετά την nipt✌️

 

3 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Καλή να μη στεναχωριέσαι.. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.. Ευτυχώς, υπάρχει η επιστήμη και η γνώμη για να δώσουν λύσεις. 

Και εγώ φοβόμουν πάρα πολύ για την αμνιοπαρακεντηση, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και προσπάθησα να την αποφύγω.. Αλλά η nipt, αν υπάρχει κάτι, θα σε παραπέμψει πάλι για αμνιο, οπότε είναι λίγο κοροϊδία. Η αμνιοπαρακεντηση, έχει τον κίνδυνο της αποβολής. Αλλά είναι πάρα πολύ χαμηλό το ποσοστό. Με λίγη προσοχή, όλα θα πάνε καλά. Εγώ είχα 1/1350. Τώρα έχω 1/770 και ήμουν σχεδόν σίγουρη από την αρχή ότι δεν τη γλυτώνω. 

Απλά, δεν σας έγραψα όλες αυτές τις μέρες, γιατί με είχε πάρει από κάτω που μέσα σε ένα χρόνο έχω πέσει στα μισά. 

Αλλά θα τα καταφέρουμε. ΟΛΕΣ!!! 

Το θέμα μου είναι οτι ναι βγήκε αυξημένη η αυχενική μου το αίμα βγήκε 1/20000 με ειπαν οτι το αίμα είναι καλό αλλά η αυχενική είναι ανεβασμένη....αυτή είπε οτι λέει να κάνω την νιπτ την Ρώτησα αν πρέπει να κάνω αμνιο και με είπε δεν λέει κάτι τέτοιο αλλά με λέει το αίμα τα έριξε στο 1/20000 από εκεί που ηταν 1 στις 5.500 τώρα είναι 1/20000 αλλά είναι ανεβασμένη η αυχενική δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αφου προτείνει να κάνω νιπτ θα κάνω αλλά φοβάμαι..μην έχει κάτι το μωρο μου απο την αλλη η εμβρυολόγος οτάν ήμουν εκεί με είπε οτι αλλες κοπέλες με 3mm είχαν μια χαρά μωρά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Queen είπε:

 

Το θέμα μου είναι οτι ναι βγήκε αυξημένη η αυχενική μου το αίμα βγήκε 1/20000 με ειπαν οτι το αίμα είναι καλό αλλά η αυχενική είναι ανεβασμένη....αυτή είπε οτι λέει να κάνω την νιπτ την Ρώτησα αν πρέπει να κάνω αμνιο και με είπε δεν λέει κάτι τέτοιο αλλά με λέει το αίμα τα έριξε στο 1/20000 από εκεί που ηταν 1 στις 5.500 τώρα είναι 1/20000 αλλά είναι ανεβασμένη η αυχενική δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αφου προτείνει να κάνω νιπτ θα κάνω αλλά φοβάμαι..μην έχει κάτι το μωρο μου απο την αλλη η εμβρυολόγος οτάν ήμουν εκεί με είπε οτι αλλες κοπέλες με 3mm είχαν μια χαρά μωρά 

Να κάνεις ότι σου προτείνει ο γιατρός σου. Τα ποσοστά σου είναι καλά αλλά εάν σου πει για nipt να κάνεις. Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , evaki23 είπε:

Να κάνεις ότι σου προτείνει ο γιατρός σου. Τα ποσοστά σου είναι καλά αλλά εάν σου πει για nipt να κάνεις. Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά. 

Θα κάνω εννοείται..αλλά με έχουν μαυρίσει την ψυχή 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Queen είπε:

 

Το θέμα μου είναι οτι ναι βγήκε αυξημένη η αυχενική μου το αίμα βγήκε 1/20000 με ειπαν οτι το αίμα είναι καλό αλλά η αυχενική είναι ανεβασμένη....αυτή είπε οτι λέει να κάνω την νιπτ την Ρώτησα αν πρέπει να κάνω αμνιο και με είπε δεν λέει κάτι τέτοιο αλλά με λέει το αίμα τα έριξε στο 1/20000 από εκεί που ηταν 1 στις 5.500 τώρα είναι 1/20000 αλλά είναι ανεβασμένη η αυχενική δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αφου προτείνει να κάνω νιπτ θα κάνω αλλά φοβάμαι..μην έχει κάτι το μωρο μου απο την αλλη η εμβρυολόγος οτάν ήμουν εκεί με είπε οτι αλλες κοπέλες με 3mm είχαν μια χαρά μωρά 

Αρα 1/ 5.500 είχες όχι 1/5.5

Είναι μια χαρά οι εξετάσεις σου 

Εγώ στην θέση σου δε θα έκανα τίποτα 

Αλλά εγώ το ξεκαθαρίζω 

Με τέτοιες τιμές είσαι σούπερ .καθόλου μην αγχώνεσαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Queen είπε:

Θα κάνω εννοείται..αλλά με έχουν μαυρίσει την ψυχή 

Βρε, με αυτά που είχες γράψει, άλλα είχα καταλάβει! Μια χαρά είσαι! Εμπιστεύεσαι τη γιατρό σου? Αν ναι, μην το συζητάς καθόλου!!! Η nipt δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία! Καλά αποτελέσματα!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...