Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

Καλή σας μέρα κόρες! 

Διαβάζω τις εμπειρίες σας από τις αυχενικες, αύριο είναι η σειρά μου. Έχω αγωνία μεγάλη. Μου ξεκίνησε μια κουβέντα για αμνιοπαρακέντηση ο γιατρός λόγω ηλικιας, πριν κάνουμε καν την αυχενική πριν κάνουμε καν τις εξετάσεις με το περιφερικό αιμα και έχω πραγματικά αγχωθει πολύ. Δεν επιθυμώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση, ελπίζω να μην έχω αύριο ενδείξεις που να την καθιστούν απαραίτητη. 

Εχουν αλλάξει τα πράγματα, το μόνο σίγουρο, αλλά το τραυμα έχει μείνει. Θυμάμαι την μητέρα μου πριν πολλά χρόνια να πηγαίνει για αμνιοπαρακέντηση και να γυρίζει με άδεια κοιλιά. Από τις πρώτες μου αναμνήσεις σαν παιδί. 

Ούτε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει, από φόβο πάλι, είχα περιοριστεί στο Πανόραμα αφου και τότε είχε γίνει γιατί ήμουν πάνω από 35 (36 τότε). Τώρα που είμαι 41, δεν ξέρω τι να περιμένω.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Ολετ είπε:

Καλή σας μέρα κόρες! 

Διαβάζω τις εμπειρίες σας από τις αυχενικες, αύριο είναι η σειρά μου. Έχω αγωνία μεγάλη. Μου ξεκίνησε μια κουβέντα για αμνιοπαρακέντηση ο γιατρός λόγω ηλικιας, πριν κάνουμε καν την αυχενική πριν κάνουμε καν τις εξετάσεις με το περιφερικό αιμα και έχω πραγματικά αγχωθει πολύ. Δεν επιθυμώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση, ελπίζω να μην έχω αύριο ενδείξεις που να την καθιστούν απαραίτητη. 

Εχουν αλλάξει τα πράγματα, το μόνο σίγουρο, αλλά το τραυμα έχει μείνει. Θυμάμαι την μητέρα μου πριν πολλά χρόνια να πηγαίνει για αμνιοπαρακέντηση και να γυρίζει με άδεια κοιλιά. Από τις πρώτες μου αναμνήσεις σαν παιδί. 

Ούτε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει, από φόβο πάλι, είχα περιοριστεί στο Πανόραμα αφου και τότε είχε γίνει γιατί ήμουν πάνω από 35 (36 τότε). Τώρα που είμαι 41, δεν ξέρω τι να περιμένω.

 

Καλήμερα κορίτσι μου 

Και εγώ είμαι 41 και έκανα νιπτ και περιμένω απάντηση 

Λόγω του ότι είναι ειχα πολύ καλή αυχενική δε θέλει να με πάει για αμνιο θεωρεί πολύτιμη την κύηση μου 

Παρ όλο που η pappa μου ανέβασε πολύ τα ποσοστά . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Ellidr είπε:

Καλήμερα κορίτσι μου 

Και εγώ είμαι 41 και έκανα νιπτ και περιμένω απάντηση 

Λόγω του ότι είναι ειχα πολύ καλή αυχενική δε θέλει να με πάει για αμνιο θεωρεί πολύτιμη την κύηση μου 

Παρ όλο που η pappa μου ανέβασε πολύ τα ποσοστά . 

Πόσες ημερες έχει που εκενες το νιπτ;; Περιμένω κ εγώ τα αποτελέσματα κ ακόμα δεν έχω τίποτα σήμερα είναι η 8η ημέρα χωρις τα ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Πόσες ημερες έχει που εκενες το νιπτ;; Περιμένω κ εγώ τα αποτελέσματα κ ακόμα δεν έχω τίποτα σήμερα είναι η 8η ημέρα χωρις τα ΣΚ

Εμένα είναι 6 μέρα 

Την έχουν στείλει Αμερική 

Και μου είπε ο γιατρός ότι κάνει 2 με 3 βδομάδες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ellidr είπε:

Εμένα είναι 6 μέρα 

Την έχουν στείλει Αμερική 

Και μου είπε ο γιατρός ότι κάνει 2 με 3 βδομάδες 

Αα σε ευχαριστώ πολύ! Εμένα μου είπε γύρω στις 10 μερες λόγο των ΣΚ κ ακόμα τίποτα! Βέβαια δεν αγχώνομαι γιατί οι παλμοί του ήταν καλοί μετά φυσιολογικοί αλλά ξερεις ένα μικρό άγχος το εχεις…! Υπομονή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Αα σε ευχαριστώ πολύ! Εμένα μου είπε γύρω στις 10 μερες λόγο των ΣΚ κ ακόμα τίποτα! Βέβαια δεν αγχώνομαι γιατί οι παλμοί του ήταν καλοί μετά φυσιολογικοί αλλά ξερεις ένα μικρό άγχος το εχεις…! Υπομονή 

Κ εμένα όλα φυσιολογικά ήταν αλλά ας οψεται η βρωμοpappa 

Anyway υπομονή τι να κάνουμε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ellidr είπε:

Κ εμένα όλα φυσιολογικά ήταν αλλά ας οψεται η βρωμοpappa 

Anyway υπομονή τι να κάνουμε 

Ήταν χαμηλή η pappa σου; Κ εμένα ήταν αλλά οι παλμοί ανέβασαν πολύ το ρίσκο! Άντε θα περιμένουμε 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια πετάγομαι και εγώ απο το πουθενά συγγνώμη κιόλας... Θα κάνω και εγώ την νιπτ...μαζεύω τα λεφτά...αλλά το άγχος μου είναι πολύ χαλιά είμαι σε μια κατάθλιψη...εμένα βγήκε η αυχενική ανεβασμένη και με ειπαν να κάνω νιπτ  τώρα η νιπτ τι θα δείξει..; εμένα η papp-a με είπε οτι είναι καλη αλλά η ελεύθερη χοριακη ηταν ανεβασμένη αλλά αυτή δεν με είπε τίποτα δεν ξέρω αλήθεια...μακάρι σε όλες να είναι καλά τα πραγματα μέσα απο την καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!Κι εμένα βγήκε η pappA κ με είχε καλέσει ο γιατρός μου και μου είπε ότι είναι επηρεασμένες κάποιες ορμόνες,η αυχενική είναι καλή και δεν ανησυχεί και θα μου πει την Πέμπτη που θα πάω τι πρέπει να κάνουμε.

Όταν λέει ορμόνες τι εννοεί; Οι τιμές από την pappA? Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό;Εγώ σκέφτηκα ότι πιθανόν να μου πει να κάνω nipt! Αλλά αυτά τα ποσοστά της pappA είναι ανάλογα με την ηλικία της γυναίκας όπως κ στην αυχενική;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Ήταν χαμηλή η pappa σου; Κ εμένα ήταν αλλά οι παλμοί ανέβασαν πολύ το ρίσκο! Άντε θα περιμένουμε 

Υψηλού κινδύνου βγήκε η pappa 

Ο γιατρός μου λέει ότι φταίει η ηλικία και ότι όλα θα είναι καλά αλλά ένα άγχος το έχω βέβαια γρήγορα σου βγήκε η νιπτ 

Άντε τουλάχιστον να ηρεμήσεις 

πρίν από 5 λεπτά , Ellidr είπε:

Υψηλού κινδύνου βγήκε η pappa 

Ο γιατρός μου λέει ότι φταίει η ηλικία και ότι όλα θα είναι καλά αλλά ένα άγχος το έχω βέβαια γρήγορα σου βγήκε η νιπτ 

Άντε τουλάχιστον να ηρεμήσεις 

Τι σου γράφει στη νιπτ;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellidr είπε:

Υψηλού κινδύνου βγήκε η pappa 

Ο γιατρός μου λέει ότι φταίει η ηλικία και ότι όλα θα είναι καλά αλλά ένα άγχος το έχω βέβαια γρήγορα σου βγήκε η νιπτ 

Άντε τουλάχιστον να ηρεμήσεις 

Τι σου γράφει στη νιπτ;;

Ναι αυτες οι εξετάσεις αίματος είναι ανάλογα με την ηλικία! Για αυτό θέλουν να το συγκρίνουν πάντα με τον υπέρηχο! Όποτε μην αγχώνεσαι αν η αυχενική ήταν όλα καλά προληπτικά κ μόνο έκανες την νιπτ απλά για να είναι καλυμμένοι και οι γιατροί!! 
 

με πήρε τηλ η γιατρος δεν ειδα τα αποτελέσματα θα μου τα δώσει όταν παω! Γράφει κ το φύλο γιατί με ρώτησε αν θέλω να μου το πει κ της είπα όχι γιατι θα κάνουμε πάρτυ!! Μου είπε απλά ότι είναι πολύ χαμηλού ρίσκου για να να ανησυχήσουμε 

1 ώρα πρίν, Maritsaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Κι εμένα βγήκε η pappA κ με είχε καλέσει ο γιατρός μου και μου είπε ότι είναι επηρεασμένες κάποιες ορμόνες,η αυχενική είναι καλή και δεν ανησυχεί και θα μου πει την Πέμπτη που θα πάω τι πρέπει να κάνουμε.

Όταν λέει ορμόνες τι εννοεί; Οι τιμές από την pappA? Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό;Εγώ σκέφτηκα ότι πιθανόν να μου πει να κάνω nipt! Αλλά αυτά τα ποσοστά της pappA είναι ανάλογα με την ηλικία της γυναίκας όπως κ στην αυχενική;

Ναι η pappa είναι ανάλογη με την ηλικία της γυναίκας κ για αυτό συγκρίνουν αυχενική υπέρηχο κ του αίματος! Γιατί μόνο του δεν λέει κάτι! Θα σου πει για νιπτ αν βγήκε κάτι περίεργο!! Αλλά αν η αυχενική σας ήταν οκ να μην ανησυχείς 

2 ώρες πρίν, Queen είπε:

Γεια σας κορίτσια πετάγομαι και εγώ απο το πουθενά συγγνώμη κιόλας... Θα κάνω και εγώ την νιπτ...μαζεύω τα λεφτά...αλλά το άγχος μου είναι πολύ χαλιά είμαι σε μια κατάθλιψη...εμένα βγήκε η αυχενική ανεβασμένη και με ειπαν να κάνω νιπτ  τώρα η νιπτ τι θα δείξει..; εμένα η papp-a με είπε οτι είναι καλη αλλά η ελεύθερη χοριακη ηταν ανεβασμένη αλλά αυτή δεν με είπε τίποτα δεν ξέρω αλήθεια...μακάρι σε όλες να είναι καλά τα πραγματα μέσα απο την καρδιά μου...

Ελέγχουν καποια χρωματοσώματα του εμβρύου κ σου λέει αν έχει κάτι το μωρό πχ σύνδρομο down αλλά φαντάζομαι το κανεις προληπτικά όποτε μην αγχώνεσαι!!! Μόνο κακό κανεις κ σε εσένα κ στο μωρό!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Maritsaki είπε:

@Rafaela_123 Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Μακάρι να είναι όλα καλά!! Χαίρομαι που κι εσύ όπως διάβασα είναι όλα καλά,να ηρεμήσεις κ να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!!

Επιτελους !!! Άντε σε όλα τα κορίτσια εύχομαι από εδώ κ πέρα μόνο χαρούμενα νέα να ακούμε και ολες να χαίρεστε αυτή την περίοδο!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...