Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Καλήμερα κορίτσι μου 

Και εγώ είμαι 41 και έκανα νιπτ και περιμένω απάντηση 

Λόγω του ότι είναι ειχα πολύ καλή αυχενική δε θέλει να με πάει για αμνιο θεωρεί πολύτιμη την κύηση μου 

Παρ όλο που η pappa μου ανέβασε πολύ τα ποσοστά . 

Συγνώμη που πετάγομαι χαχα αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα ,μπορείς να μου πεις τι πιθανότητες είχες;και γω καλές είχα αλλά προτιμάει αμνιο στην ηλικία μου .εγώ βέβαια έκανα Νιπτ και τωρα το σκέφτομαι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Κοριτσια εδώ και μέρες νομίζω ότι κάτι νιώθω να με "γαργαλάει" αλλα έλεγα το έντερο θα είναι. Σήμερα είμαι 14+4 και κάθε φορά που ξαπλώνω στον καναπέ και είμαι χαλαρή κάτι χαρχαλεύει κι έτσι έκανα ένα κόλπο που διάβασα με τον φακό του κινητού για να το επιβεβαιώσω! Άναψα τον φακό και τον μετακινουσα πάνω από την κοιλιά ενώ ήμουν ξαπλωμένη και παιδιάααα πρέπει να είναι όντως το μωρό γιατί ξεκίνησε να κάνει σαν τρελό, εκτός και αν το έντερο μου έχει φωτοευαισθησια :lol:. Νιώθει καμιά σας τίποτα ή παραλογιζομαι??? 

@Hope.2019 περαστικά σας κορίτσι μου! Λίγο μελακι με λεμόνι ίσως που είναι αντισηπτικό,  αλλά δεν έχει σχέση με βακτήριο ο κοβιντ, ιός είναι, μάλλον θα κάνει τον κύκλο του.. υπομονή! 2 3 μέρες είναι τα δύσκολα και μετά υποχωρούν τα έντονα συμπτώματα!

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ νομίζω ότι έχω νιώσει το μωρό εδώ κ μια εβδομάδα περίπου,μόνο που αυτό που έχω νιώσει είναι σαν κάποιος να χτυπάει από μέσα, ένα τακ τακ κ τέλος! Και όχι κάθε μέρα!Προχθές το βράδυ το ενιωσα δύο φορές!Εγώ είμαι 14+2 σήμερα.Δεν νομίζω να είναι το έντερο γτ έχω καταλάβει πως κάνει, αλλα δεν είμαι κ σίγουρη 100% αφού είναι το πρώτο μ!; Μακάρι να είναι το μπεμπακι!!:grin:Τα κορίτσια που έχουν προηγούμενη εμπειρία θα μας διαφωτίσουν!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Κωνσταντίνα13 είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι χαχα αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα ,μπορείς να μου πεις τι πιθανότητες είχες;και γω καλές είχα αλλά προτιμάει αμνιο στην ηλικία μου .εγώ βέβαια έκανα Νιπτ και τωρα το σκέφτομαι 

1/118 μου το έβγαλε η pappa 

Αλλά είχα άριστη αυχενική 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Maritsaki είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ νομίζω ότι έχω νιώσει το μωρό εδώ κ μια εβδομάδα περίπου,μόνο που αυτό που έχω νιώσει είναι σαν κάποιος να χτυπάει από μέσα, ένα τακ τακ κ τέλος! Και όχι κάθε μέρα!Προχθές το βράδυ το ενιωσα δύο φορές!Εγώ είμαι 14+2 σήμερα.Δεν νομίζω να είναι το έντερο γτ έχω καταλάβει πως κάνει, αλλα δεν είμαι κ σίγουρη 100% αφού είναι το πρώτο μ!; Μακάρι να είναι το μπεμπακι!!:grin:Τα κορίτσια που έχουν προηγούμενη εμπειρία θα μας διαφωτίσουν!!

Αχ τι να σε διαφωτισουμε γιατί και μεις με την εμπειρία σαν πρωταρες κάνουμε .Εγώ 16+1 και ακόμα δεν το έχω καταλάβει και όπως καταλαβαίνεις και εσύ έχω αρχίσει και αγχώνομαι.Αλλα το ταπ ταπ που λες κάπως έτσι είναι και το μωρό τις πρώτες φορές 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Maritsaki είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ νομίζω ότι έχω νιώσει το μωρό εδώ κ μια εβδομάδα περίπου,μόνο που αυτό που έχω νιώσει είναι σαν κάποιος να χτυπάει από μέσα, ένα τακ τακ κ τέλος! Και όχι κάθε μέρα!Προχθές το βράδυ το ενιωσα δύο φορές!Εγώ είμαι 14+2 σήμερα.Δεν νομίζω να είναι το έντερο γτ έχω καταλάβει πως κάνει, αλλα δεν είμαι κ σίγουρη 100% αφού είναι το πρώτο μ!; Μακάρι να είναι το μπεμπακι!!:grin:Τα κορίτσια που έχουν προηγούμενη εμπειρία θα μας διαφωτίσουν!!

Δεν είναι νωρις να το νοιωσεις; Δεν ξέρω κ εγώ το πρώτο μου αλλά έχω την εντύπωση κοντά στις 20 εβδομαδες θα αρχίσουμε να το νιώθουμε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Ellidr είπε:

1/118 μου το έβγαλε η pappa 

Αλλά είχα άριστη αυχενική 

Οκ κατάλαβα .Οπότε τώρα περιμένεις τα αποτελέσματα και συ ;της Νιπτ εννοώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Maritsaki είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ νομίζω ότι έχω νιώσει το μωρό εδώ κ μια εβδομάδα περίπου,μόνο που αυτό που έχω νιώσει είναι σαν κάποιος να χτυπάει από μέσα, ένα τακ τακ κ τέλος! Και όχι κάθε μέρα!Προχθές το βράδυ το ενιωσα δύο φορές!Εγώ είμαι 14+2 σήμερα.Δεν νομίζω να είναι το έντερο γτ έχω καταλάβει πως κάνει, αλλα δεν είμαι κ σίγουρη 100% αφού είναι το πρώτο μ!; Μακάρι να είναι το μπεμπακι!!:grin:Τα κορίτσια που έχουν προηγούμενη εμπειρία θα μας διαφωτίσουν!!

Κι εγώ αυτο ακριβώς νιώθω! Λες και κάποιος είναι στριμωγμενος και γυρίζει πλευρό! Την προηγούμενη φορά πάλι στην 14η Εβδομάδα άρχισα να καταλαβαίνω τις κινήσεις και μόνο που δεν με έβγαλαν τρελή σε άλλο γκρουπ! Μου έλεγαν αποκλείεται, στο 1ο παιδί πρέπει να φτάσεις 19 με 20 εβδομάδες.. χαζομάρες θα πω εγώ τώρα, μπορεί να μην ολοκληρώθηκε η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, αλλά ξέρω ότι και τότε ήταν το μωράκι μου και το επιβεβαιώνω τώρα, που νιώθω το μπεμπακι μου να κάνει απλωτές στην κοιλίτσα της μαμάς! :x

πρίν από 9 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Δεν είναι νωρις να το νοιωσεις; Δεν ξέρω κ εγώ το πρώτο μου αλλά έχω την εντύπωση κοντά στις 20 εβδομαδες θα αρχίσουμε να το νιώθουμε 

Κορίτσια, επειδή ρώτησα τον γιατρό μου, παίζει ρόλο η θέση του πλακούντα για το πότε θα νιώσουμε τα πρώτα χτυπήματα. Εγώ πχ έχω πλάγιο δεξιό, δεν είναι τυχαίο που το νιώθω μόνο αριστερά. Και φυσικά μόνο 2 3 φορές τη μέρα μετά το φαΐ όταν ξαπλώνω. Αν κάποια έχει πρόσθιο πλακούντα, και ακουμπάει δλδ στο κοιλιακό τοιχωμα, πιθανόν να το νιώσει λίγο πιο αργά, καθώς ο πλακούντας δημιουργεί ακόμα ένα στρώμα πίσω από τη μήτρα, τους κοιλιακούς μας και το κοιλιακό λίπος! Όπως και να έχει, είναι θέμα χρόνου να νιώσετε όλες τα θαυματακια σας! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , marpi91 είπε:

Κι εγώ αυτο ακριβώς νιώθω! Λες και κάποιος είναι στριμωγμενος και γυρίζει πλευρό! Την προηγούμενη φορά πάλι στην 14η Εβδομάδα άρχισα να καταλαβαίνω τις κινήσεις και μόνο που δεν με έβγαλαν τρελή σε άλλο γκρουπ! Μου έλεγαν αποκλείεται, στο 1ο παιδί πρέπει να φτάσεις 19 με 20 εβδομάδες.. χαζομάρες θα πω εγώ τώρα, μπορεί να μην ολοκληρώθηκε η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, αλλά ξέρω ότι και τότε ήταν το μωράκι μου και το επιβεβαιώνω τώρα, που νιώθω το μπεμπακι μου να κάνει απλωτές στην κοιλίτσα της μαμάς! :x

Κορίτσια, επειδή ρώτησα τον γιατρό μου, παίζει ρόλο η θέση του πλακούντα για το πότε θα νιώσουμε τα πρώτα χτυπήματα. Εγώ πχ έχω πλάγιο δεξιό, δεν είναι τυχαίο που το νιώθω μόνο αριστερά. Και φυσικά μόνο 2 3 φορές τη μέρα μετά το φαΐ όταν ξαπλώνω. Αν κάποια έχει πρόσθιο πλακούντα, και ακουμπάει δλδ στο κοιλιακό τοιχωμα, πιθανόν να το νιώσει λίγο πιο αργά, καθώς ο πλακούντας δημιουργεί ακόμα ένα στρώμα πίσω από τη μήτρα, τους κοιλιακούς μας και το κοιλιακό λίπος! Όπως και να έχει, είναι θέμα χρόνου να νιώσετε όλες τα θαυματακια σας! 

Αααα κατάλαβα! Ευχαριστώ!! Εγώ δεν ξέρω που είναι ο πλακούντας να ρωτήσω την άλλη φορά! Αλλά στην αυχενική το ριπορτ έγραφε anterior δλδ πρόσθιος! 
 

εγώ κορίτσια να πω ότι σήμερα το πρωί στην δεξιά μεριά είχα σαν καρούμπαλο το δέρμα ήταν πιο σκληρό από ότι στην υπόλοιπη κοιλια δεν ξέρω άμα ήταν το μωρό ή κανένα έντερο 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες στον υπέρηχο ο γιατρός μου είπε πως ο πλακούντας είναι οπίσθιος χαμηλός αλλά το χαμηλός λογικά θα αλλάξει γιατί ανεβαίνει ο πλακούντας όσο μεγαλώνει η μήτρα. Δεν βλέπει να είναι «επιπωματικος» μου είπε οποτε δεν ανησυχούμε. Όλως παραδόξως δεν μου απαγόρευσε τίποτα, ούτε επαφές ούτε τίποτα. Το μωρό φαίνεται μια μέρα παραπάνω από ότι είμαι μέχρι στιγμής. Και μου ειπε να μην ανησυχώ με τις πιθανότητες για προεκλαμψία κτλ. γιατί είναι απλά πιθανότητες που βγήκαν από πολλά διαφορετικά πράγματα και θα το παρακολουθούμε. Μου ειπε ότι την αυχενική την κάνουν περισσότερο για τα σύνδρομα σε αυτή την εβδομάδα, το αν ο πλακούντας ειναι καλός θα το δούμε αργότερα. Οι πιθανότητες για συνδρομα ειναι «ανύπαρκτες» ευτυχώς, οποτε κατι ειναι κ αυτό. 
 

Έχουν αρχίσει να σχηματίζονται κ οστά σιγά σιγά. Είδαμε το μοιραίο. 
Μου έβαλε να κάνω και την πρώτη καμπύλη ζαχαρου και βαριέμαι παρά πολύ να πάω 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Αααα κατάλαβα! Ευχαριστώ!! Εγώ δεν ξέρω που είναι ο πλακούντας να ρωτήσω την άλλη φορά! Αλλά στην αυχενική το ριπορτ έγραφε anterior δλδ πρόσθιος! 
 

εγώ κορίτσια να πω ότι σήμερα το πρωί στην δεξιά μεριά είχα σαν καρούμπαλο το δέρμα ήταν πιο σκληρό από ότι στην υπόλοιπη κοιλια δεν ξέρω άμα ήταν το μωρό ή κανένα έντερο 

Αυτό το είχα κι εγώ κάποια στιγμή το καρούμπαλο που λες αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν από τις ενέσεις που κάνω χωρίς να είμαι κ σίγουρη, μετά από δυο-τρεις μέρες δεν υπήρχε!

Είχα διαβάσει σε άλλη ομάδα ότι το αισθάνεσαι 18-20 εβδομάδων κ ότι παίζει ρόλο που βρίσκεται ο πλακούντας! Βέβαια υπήρχαν κ μανουλες που το ένιωσαν αρκετά νωρίτερα χωρίς να είναι σίγουρες κ μόλις έφτασαν σε αυτές τις εβδομάδες το συνειδητοποίησαν αφού η αίσθηση ήταν ίδια!!!

Εγώ έχω την αίσθηση ότι ήταν το μωρό, γιατί δεν το έχω ξανά νιώσει αυτό το "χτύπημα" κ προχθές μόλις χάιδεψα την κοιλίτσα στο σημείο κοντά στον αφαλό που το ενίωσα ξανά κάνε, αλλά μετά τίποτα!!:rolleyes:

Ας είναι καλά τα μωράκια μας εννοείται κ να τα αισθανθούμε οπότε θέλουν :x

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Ολετ είπε:

Καλή σας μέρα κόρες! 

Διαβάζω τις εμπειρίες σας από τις αυχενικες, αύριο είναι η σειρά μου. Έχω αγωνία μεγάλη. Μου ξεκίνησε μια κουβέντα για αμνιοπαρακέντηση ο γιατρός λόγω ηλικιας, πριν κάνουμε καν την αυχενική πριν κάνουμε καν τις εξετάσεις με το περιφερικό αιμα και έχω πραγματικά αγχωθει πολύ. Δεν επιθυμώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση, ελπίζω να μην έχω αύριο ενδείξεις που να την καθιστούν απαραίτητη. 

Εχουν αλλάξει τα πράγματα, το μόνο σίγουρο, αλλά το τραυμα έχει μείνει. Θυμάμαι την μητέρα μου πριν πολλά χρόνια να πηγαίνει για αμνιοπαρακέντηση και να γυρίζει με άδεια κοιλιά. Από τις πρώτες μου αναμνήσεις σαν παιδί. 

Ούτε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει, από φόβο πάλι, είχα περιοριστεί στο Πανόραμα αφου και τότε είχε γίνει γιατί ήμουν πάνω από 35 (36 τότε). Τώρα που είμαι 41, δεν ξέρω τι να περιμένω.

 

Καλησπέρα!

Επειδή έχω παρόμοια εμπειρία..πρώτο παιδάκι στα 36 με αυχενική τέλεια και πιθανότητες για τα διάφορα σύνδρομα 1/αρκετές χιλιάδες,θα σου πω ότι τώρα,στην δεύτερη εγκυμοσύνη,που είμαι 42 είχα τσίμπημενη αυχενική και τροποποιημένο αποτέλεσμα για down 1/811(νομίζω)Και αυτό επειδή η pappa στη δική μου περίπτωση έριξε τις πιθανότητες..

Το πάμε αργά και σταθερά,πρωτα nipt που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και αν χρειαστεί μετά αμνιο..

Σου εύχομαι να φύγεις ανακουφισμένη από την εξέταση αύριο και να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθεις καθόλου!

πρίν από 19 λεπτά , Κωνσταντίνα13 είπε:

Μόλις ήρθαν τα δικά μου αποτελέσματα του Νιπτ.Παρα πολύ καλά και κορίτσι!

Μπράβο!Άρα πάει η αμνιο,στο καλό!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2022 at 11:01 ΠΜ, Hope.2019 είπε:

Ναι είναι η πέμπτη μέρα που βγαίνει θετικός και αυτός το περνάει σαν συνάχι, φαντάσου δεν έκανε καν πυρετό. Εγώ και το μωρό περνάμε δύσκολα. Χθες το μωρό έκανε και δύο εμετούς και σήμερα διάρροια. Κι εγώ σήμερα από το βήχα και που δεν βγαίνει εύκολα από τον πονόλαιμο έχω κάνει τρεις εμετούς,μου έχει κοπεί και η όρεξη! Ελπίζω να τελειώσει γρήγορα αυτό το πράγμα γιατί το περνάμε πάρα πολύ άσχημα!

Περαστικά και γρήγορα να είστε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Βγήκε η νιπτ όλα καλά ευτυχως πάει και αυτό!!!! Ελπίζω να μη με ξανά αγχώσει το σκατουλι μου ❤️

Μπράβο Ραφαέλα μου,ήταν βέβαιο ότι ήταν μια χαρά το μωρό και άδικα αγχώθηκες!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Βγήκε η νιπτ όλα καλά ευτυχως πάει και αυτό!!!! Ελπίζω να μη με ξανά αγχώσει το σκατουλι μου ❤️

Yπεροχα κοπελα μου!

4 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα13 είπε:

Μόλις ήρθαν τα δικά μου αποτελέσματα του Νιπτ.Παρα πολύ καλά και κορίτσι!

Μπραβο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...