Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

On 1/7/2022 at 9:59 ΠΜ, Sisii είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εδώ και μια εβδομάδα έχω τρομερούς πονοκεφάλους και ημικρανίες κυρίως όταν ξυπνάω από ύπνο. Δε ξέρω τι να κάνω. Κάποιες φορές το ντεπόν δεν κάνει τίποτα και δε θέλω να τα παίρνω και σαν καραμέλες. 
 

Εχει καμία το ίδιο θέμα; 
ο γιατρός μου είπε ότι είναι από την εγκυμοσύνη γιατί εγώ γενικά δεν είχα συχνούς πονοκεφάλους πριν 

Παρούσα!!!!2 εβδομάδες  τρομερό  πονοκεφαλο  ξεκινάει  από πίσω αυχένα και φτάνει μέχρι πίσω στα μάτια... δεν έχω ρωτήσει  αλλά και στα άλλα 2 παιδάκια  μ μόλις έμπαινα 2ο τρίμηνο  είχα πονοκεφαλο  λόγο μεγαλύτερης  ροής αίματος...

Τα μωράκια συνήθως τα νιώθουμε  μετά την 16 -17η  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα μανουλες!!Ούτε εμένα μου έχει πει τα γραμμάρια του μωρού ο γιατρός!!

Τώρα που πήγα ήταν 9.04 εκατοστά κ περίμενα ότι θα έχει ψηλώσει παραπάνω αφού κάθε δύο εβδομάδες που το έβλεπα έπαιρνε περίπου 3 πόντους! Δεν πιστεύω να είναι κάτι ε;

Εγώ παίρνω από την αρχή pregnacare, filicine, vitamin D, utrogestan, ενέσεις inohep κ.α και τώρα μου είπε να σταματήσω τη σαλοσπιρ και σιγά σιγά τις ενέσεις prolutex κ ξεκίνησα μαγνήσιο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω σίδηρο(δεν μου φερνει δυσκοιλιότητα), φυλλικό οξύ και ασπιρίνη. 
 

Ο Σίδηρος που μου εχει βάλει είναι 80mg και μου λέει 2 την ημέρα αλλά εγώ αντέχω λόγω γεύσης μόνο το 1 την ημέρα και πίνω μόνο 1. Εσείς τι σίδηρο παίρνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έχω αρχίσει να νιώθω το μωρό σχεδόν απ' την 14η εβδομάδα, παρόλο που είναι το πρώτο μου μωράκι. Σήμερα είμαι 17+3 και σχεδόν κάθε μέρα το νιώθω. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω χαχα Κυρίως όμως το βράδυ που ξαπλώνω και χαλαρώνω. Μην αγχώνεστε θα αρχίσετε να το νιώθετε όλες, παίζει ρόλο η θέση του πλακούντα και εννοείται η ανάπτυξη του μωρού σας. Εξάλλου στις 18-20 εβδομάδες το νιώθουμε καλά το μωρό, το λένε κι οι γυναικολόγοι. 

Επίσης από φάρμακα παίρνω από 1 legofer(σίδηρος) πρωί βράδυ, 1 folidex(φολικό οξύ) μόνο πρωί και από 1 trofocard max(μαγνήσιο) πρωί βράδυ μετά το φαγητό. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εγώ παίρνω σίδηρο(δεν μου φερνει δυσκοιλιότητα), φυλλικό οξύ και ασπιρίνη. 
 

Ο Σίδηρος που μου εχει βάλει είναι 80mg και μου λέει 2 την ημέρα αλλά εγώ αντέχω λόγω γεύσης μόνο το 1 την ημέρα και πίνω μόνο 1. Εσείς τι σίδηρο παίρνετε; 

Παιρνω Fer de far είναι φακελάκια που ρίχνεις σε νερό και γίνονται σαν πορτοκαλάδα. Έχει καλή γεύση σε σχέση με άλλα σκευάσματα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εγώ παίρνω σίδηρο(δεν μου φερνει δυσκοιλιότητα), φυλλικό οξύ και ασπιρίνη. 
 

Ο Σίδηρος που μου εχει βάλει είναι 80mg και μου λέει 2 την ημέρα αλλά εγώ αντέχω λόγω γεύσης μόνο το 1 την ημέρα και πίνω μόνο 1. Εσείς τι σίδηρο παίρνετε; 

Εγώ παιρνω σε χάπι emacrit κ δε μου προκαλεί ούτε εμένα δυσκοιλιότητα γιατί δεν μπορώ τα σιρόπια κ τα διαλυομενα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες σας. Με λένε Μίνα είμαι σήμερα 13w4d. Αυτή είναι η 4η εγκυμοσύνη μου αλλά το 2ο παιδάκι μου. Έχω ένα αγοράκι 20 μηνών από την 1η μου εγκυμοσύνη. ΤΕΡ είχα 31/3 η οποία μου βγάζει ΠΗΤ 5/1. Έχουμε κάνει αυχενική στο ιασώ στις 23/6 και η νέα μου ΠΗΤ είναι 1/1. Δεδομένο ότι θα γεννήσω πάλι με καισαρική θα είμαι μανούλα Δεκεμβρίου και γω. Μου πήρε όλο το πρωί να διαβάσω πάνω κάτω τι έχει συμβεί στην όμορφη ομάδα σας. Ελπίζω να έχετε χώρο και για μένα.  

  • Μου αρέσει 8

4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , MinakiG είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες σας. Με λένε Μίνα είμαι σήμερα 13w4d. Αυτή είναι η 4η εγκυμοσύνη μου αλλά το 2ο παιδάκι μου. Έχω ένα αγοράκι 20 μηνών από την 1η μου εγκυμοσύνη. ΤΕΡ είχα 31/3 η οποία μου βγάζει ΠΗΤ 5/1. Έχουμε κάνει αυχενική στο ιασώ στις 23/6 και η νέα μου ΠΗΤ είναι 1/1. Δεδομένο ότι θα γεννήσω πάλι με καισαρική θα είμαι μανούλα Δεκεμβρίου και γω. Μου πήρε όλο το πρωί να διαβάσω πάνω κάτω τι έχει συμβεί στην όμορφη ομάδα σας. Ελπίζω να έχετε χώρο και για μένα.  

Καλημέρα Μίνα!!Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου κ να χαίρεσαι το αγοράκι σου!!Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!:)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MinakiG είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες σας. Με λένε Μίνα είμαι σήμερα 13w4d. Αυτή είναι η 4η εγκυμοσύνη μου αλλά το 2ο παιδάκι μου. Έχω ένα αγοράκι 20 μηνών από την 1η μου εγκυμοσύνη. ΤΕΡ είχα 31/3 η οποία μου βγάζει ΠΗΤ 5/1. Έχουμε κάνει αυχενική στο ιασώ στις 23/6 και η νέα μου ΠΗΤ είναι 1/1. Δεδομένο ότι θα γεννήσω πάλι με καισαρική θα είμαι μανούλα Δεκεμβρίου και γω. Μου πήρε όλο το πρωί να διαβάσω πάνω κάτω τι έχει συμβεί στην όμορφη ομάδα σας. Ελπίζω να έχετε χώρο και για μένα.  

Καλώς ήρθες στη παρέα μας. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά ❤️  Σε έχω διαβάσει στις μανουλες Ιανουαρίου '23

Κι εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου αλλά το πρώτο μωράκι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες ! Ήρθαν σήμερα για την αιμοληψια για το νιπτ (τρελή εξυπηρέτηση αυτό πάντως μέσα στην ζέστη) και σε δέκα μέρες θα έχουμε καλύτερη εικόνα για το μωράκι μας. 

 

εγώ σήμερα μπήκα στην 15η , δεν το νιώθω ακόμη αν και δεύτερη εγκυμοσύνη, ίσως έχει να κάνει και με την πρόσθια θέση του πλακούντα. 

Από φάρμακα παίρνω μόνο φιλισιν , φαντάζομαι στην επόμενη επίσκεψη θα με μπουκωσει σίδηρο μαγνήσιο ασβέστιο , δεν τα καλοθυμαμαι κιόλας, νομίζω γύρω στην 20η εβδομάδα τα ξεκινησα και την προηγούμενη φορά. 

3 ώρες πρίν, MinakiG είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες σας. Με λένε Μίνα είμαι σήμερα 13w4d. Αυτή είναι η 4η εγκυμοσύνη μου αλλά το 2ο παιδάκι μου. Έχω ένα αγοράκι 20 μηνών από την 1η μου εγκυμοσύνη. ΤΕΡ είχα 31/3 η οποία μου βγάζει ΠΗΤ 5/1. Έχουμε κάνει αυχενική στο ιασώ στις 23/6 και η νέα μου ΠΗΤ είναι 1/1. Δεδομένο ότι θα γεννήσω πάλι με καισαρική θα είμαι μανούλα Δεκεμβρίου και γω. Μου πήρε όλο το πρωί να διαβάσω πάνω κάτω τι έχει συμβεί στην όμορφη ομάδα σας. Ελπίζω να έχετε χώρο και για μένα.  

Καλώς ήρθες Μίνα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 minutes ago, Ολετ said:

Καλημέρα σε όλες ! Ήρθαν σήμερα για την αιμοληψια για το νιπτ (τρελή εξυπηρέτηση αυτό πάντως μέσα στην ζέστη) και σε δέκα μέρες θα έχουμε καλύτερη εικόνα για το μωράκι μας. 

 

εγώ σήμερα μπήκα στην 15η , δεν το νιώθω ακόμη αν και δεύτερη εγκυμοσύνη, ίσως έχει να κάνει και με την πρόσθια θέση του πλακούντα. 

Από φάρμακα παίρνω μόνο φιλισιν , φαντάζομαι στην επόμενη επίσκεψη θα με μπουκωσει σίδηρο μαγνήσιο ασβέστιο , δεν τα καλοθυμαμαι κιόλας, νομίζω γύρω στην 20η εβδομάδα τα ξεκινησα και την προηγούμενη φορά. 

Καλώς ήρθες Μίνα 

Καλώς σας βρήκα. Ο πρόσθιος πλακούντας μπλοκάρει να νιώσεις τις κινήσεις του εμβρύου και ίσως αργήσεις πολύ να τις καταλάβεις ανεξάρτητα από πόσες εγκυμοσύνες είχες...


4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MinakiG είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες σας. Με λένε Μίνα είμαι σήμερα 13w4d. Αυτή είναι η 4η εγκυμοσύνη μου αλλά το 2ο παιδάκι μου. Έχω ένα αγοράκι 20 μηνών από την 1η μου εγκυμοσύνη. ΤΕΡ είχα 31/3 η οποία μου βγάζει ΠΗΤ 5/1. Έχουμε κάνει αυχενική στο ιασώ στις 23/6 και η νέα μου ΠΗΤ είναι 1/1. Δεδομένο ότι θα γεννήσω πάλι με καισαρική θα είμαι μανούλα Δεκεμβρίου και γω. Μου πήρε όλο το πρωί να διαβάσω πάνω κάτω τι έχει συμβεί στην όμορφη ομάδα σας. Ελπίζω να έχετε χώρο και για μένα.  

Φυσικά και έχουμε! Καλώς ήρθες! Να χαιρεσαι το παιδάκι σου κ με το καλό το μωρό σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά! Εγώ έχω δύο τρεις μέρες που δεν νιώθω καθόλου καλά ψυχολογικά... Με πέτυχε στο μαγαζί του άντρα μου μια υπάλληλος που έχει 2 παιδιά και μάλιστα το 1 το γέννησε πρόσφατα και με έστησε στη γωνία κανονικότατα. Με έκανε να αισθανθώ σαν σκουπίδι που τολμάω να μην θέλω να σαπισω μέσα στο σπίτι μου, που πηγαίνω 1 με 2 φορές την εβδομάδα για ένα φαγητό ή καφέ. Που τολμάω ενώ θα κάνω περιδεση μεθαύριο να σκέφτομαι διακοπές αν μου επιτρέψει ο γιατρός. Που τόλμησα να πάω σε μια συναυλία για 2 ώρες ενω ήμουν καθιστή μάλιστα.. Εγώ έβγαινα, μου λέει, αλλά δεν είχα τα δικά σου προβλήματα. Και η φράση που με γονάτισε ηταν "όταν θα χάσεις και αυτό το μωρό μην κλαις μετά".. 

Ποιος δίνει σε όλες αυτές το δικαίωμα να λενε την άποψή τους? Να είναι τόσο σκ%@%@ψυχες? Από ποιο πανεπιστήμιο αποφοιτούν όσες έχουν γίνει ήδη μητέρες και το παίζουν αυθεντίες?

Ήθελα να ουρλιάξω αλλά δεν έκανα τίποτα, σεβομενη τον χώρο εργασίας του άντρα μου. Είμαι χάλια, αλήθεια. Έχει μαυρίσει η ψυχή μου, σε μια περίοδο που πρέπει να οπλιστω με δύναμη, καθώς έχω μια δύσκολη εβδομάδα μπροστά μου, με ένα χειρουργείο και τις πιθανές επιπλοκές του.. Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά κάπου πρέπει κι εγώ να τα πω.. καμία φορά παίρνεις μεγαλύτερη δύναμη από αγνώστους, παρα από γνωστούς που λένε πράγματα για το "καλό σου ".. 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά! Εγώ έχω δύο τρεις μέρες που δεν νιώθω καθόλου καλά ψυχολογικά... Με πέτυχε στο μαγαζί του άντρα μου μια υπάλληλος που έχει 2 παιδιά και μάλιστα το 1 το γέννησε πρόσφατα και με έστησε στη γωνία κανονικότατα. Με έκανε να αισθανθώ σαν σκουπίδι που τολμάω να μην θέλω να σαπισω μέσα στο σπίτι μου, που πηγαίνω 1 με 2 φορές την εβδομάδα για ένα φαγητό ή καφέ. Που τολμάω ενώ θα κάνω περιδεση μεθαύριο να σκέφτομαι διακοπές αν μου επιτρέψει ο γιατρός. Που τόλμησα να πάω σε μια συναυλία για 2 ώρες ενω ήμουν καθιστή μάλιστα.. Εγώ έβγαινα, μου λέει, αλλά δεν είχα τα δικά σου προβλήματα. Και η φράση που με γονάτισε ηταν "όταν θα χάσεις και αυτό το μωρό μην κλαις μετά".. 

Ποιος δίνει σε όλες αυτές το δικαίωμα να λενε την άποψή τους? Να είναι τόσο σκ%@%@ψυχες? Από ποιο πανεπιστήμιο αποφοιτούν όσες έχουν γίνει ήδη μητέρες και το παίζουν αυθεντίες?

Ήθελα να ουρλιάξω αλλά δεν έκανα τίποτα, σεβομενη τον χώρο εργασίας του άντρα μου. Είμαι χάλια, αλήθεια. Έχει μαυρίσει η ψυχή μου, σε μια περίοδο που πρέπει να οπλιστω με δύναμη, καθώς έχω μια δύσκολη εβδομάδα μπροστά μου, με ένα χειρουργείο και τις πιθανές επιπλοκές του.. Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά κάπου πρέπει κι εγώ να τα πω.. καμία φορά παίρνεις μεγαλύτερη δύναμη από αγνώστους, παρα από γνωστούς που λένε πράγματα για το "καλό σου ".. 

Κορίτσι μου κανεις δεν έχει το δικαίωμα να σου πει ΤΙΠΟΤΑ. Αυτοί οι άνθρωποι που δεν σεβονται τπτ δεν χρειάζονται να υπάρχουν στην ζωή μας. Και την συναυλία σου θα πας και τις διακοπές σου θα σκεφτέις και τις βόλτες σου θα κάνεις γιατί το αξιζεις ΠΟΛΎΥΥΥΥΥΥ περισσότερο απ΄όλες. Γιατί θα κάνεις χαρούμενο τον εαύτο σου και το μωράκι σου. Γιατί στην τελική αυτό γουστάρεις. Και τα προβλήματα που λεει η αλλη ότι έχεις εγω θα σου πω ότι δεν είναι τιποτα γιατί στην πραγματικότητα είναι αυτά που κάνεις για να είσαι πιο ήρεμη...Το μωρό σου θα είναι καλά.....αυτό το πτυχίο ιατρικής από το google πες της δεν πιάνει σε εσενα έχείς κανονικό γιατρό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά! Εγώ έχω δύο τρεις μέρες που δεν νιώθω καθόλου καλά ψυχολογικά... Με πέτυχε στο μαγαζί του άντρα μου μια υπάλληλος που έχει 2 παιδιά και μάλιστα το 1 το γέννησε πρόσφατα και με έστησε στη γωνία κανονικότατα. Με έκανε να αισθανθώ σαν σκουπίδι που τολμάω να μην θέλω να σαπισω μέσα στο σπίτι μου, που πηγαίνω 1 με 2 φορές την εβδομάδα για ένα φαγητό ή καφέ. Που τολμάω ενώ θα κάνω περιδεση μεθαύριο να σκέφτομαι διακοπές αν μου επιτρέψει ο γιατρός. Που τόλμησα να πάω σε μια συναυλία για 2 ώρες ενω ήμουν καθιστή μάλιστα.. Εγώ έβγαινα, μου λέει, αλλά δεν είχα τα δικά σου προβλήματα. Και η φράση που με γονάτισε ηταν "όταν θα χάσεις και αυτό το μωρό μην κλαις μετά".. 

Ποιος δίνει σε όλες αυτές το δικαίωμα να λενε την άποψή τους? Να είναι τόσο σκ%@%@ψυχες? Από ποιο πανεπιστήμιο αποφοιτούν όσες έχουν γίνει ήδη μητέρες και το παίζουν αυθεντίες?

Ήθελα να ουρλιάξω αλλά δεν έκανα τίποτα, σεβομενη τον χώρο εργασίας του άντρα μου. Είμαι χάλια, αλήθεια. Έχει μαυρίσει η ψυχή μου, σε μια περίοδο που πρέπει να οπλιστω με δύναμη, καθώς έχω μια δύσκολη εβδομάδα μπροστά μου, με ένα χειρουργείο και τις πιθανές επιπλοκές του.. Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά κάπου πρέπει κι εγώ να τα πω.. καμία φορά παίρνεις μεγαλύτερη δύναμη από αγνώστους, παρα από γνωστούς που λένε πράγματα για το "καλό σου ".. 

Αν είναι ποτέ δυνατόν! Κορίτσι μου, δες το καθαρά να χαρείς! Καμία βαση δεν εχουν όσα σου είπε, τι συζηταμε τωρα? Τύχη είναι μια γυναικα να χαιρεται και να ζει ομορφα οσο μπορει στην εγκυμοσύνη της, τύχη και ικανότητα να ζει θετικά παρά τις δυσκολίες. Εγώ το θαυμάζω και το επιδιώκω. Μπράβο σου που παρά τη δυσκολία που υπάρχει εσύ δεν ξεχνάς να ζεις, πόσο καλό κανεις στο μωρο σου να ξερες!!! Μη μαυρίζεις, μην το κάνεις αυτό εξαιτίας της. Είσαι ήδη μια υπέροχη μαμά που κάνει ο,τι καλύτερο. Γιατί για μένα καλή μαμα είναι αυτή που φροβτίζει ΚΑΙ τον εαυτό της. Προχώρα κοπελα μου ακριβώς ετσι και οταν περασει κι αυτη η φαση με την περιδεση συνεχισε να κανεις ο,τι αγαπας!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...