Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

NIPT μετά απο αυχενική, πότε θα κάνατε;


Recommended Posts

Μόλις κάναμε την αυχενική, και τα αποτελέσματα (για την ηλικία μου) ήταν πολύ καλά. Η αυχ. διαφάνεια ήταν 2, και το ποσοστό για τρισωμία 21 , τροποποιημένο, 1/3630 (απο 1/182 προ αποτελεσμάτων). Ο γιατρός μου είπε , οτι με τέτοια αποτελέσματα, δεν χρειάζεται αμνιο , σίγουρα, και βιβλιογραφικά δεν θα προτεινε ούτε κάποιο τεστ μη-επεμβατικό τύπου NIPT, παρόλα αυτά, εαν θέλω εγώ για να είμαι ήρεμη, μιας και είναι επεμβατικό, θα μπορούσα να κάνω.

Τα ποσοστά εμένα μου φαίνονται πολύ χαμηλά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Εαν ήταν 1/500, 1/800 ή 1/1000 πολύ πιθανών να έκανα, αλλα δεν το σκεφτόμαστε. Εσείς κάνατε ; Με τι ποσοστά ; Τι σας πρότεινε ο γιατρός ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, zouko είπε:

Μόλις κάναμε την αυχενική, και τα αποτελέσματα (για την ηλικία μου) ήταν πολύ καλά. Η αυχ. διαφάνεια ήταν 2, και το ποσοστό για τρισωμία 21 , τροποποιημένο, 1/3630 (απο 1/182 προ αποτελεσμάτων). Ο γιατρός μου είπε , οτι με τέτοια αποτελέσματα, δεν χρειάζεται αμνιο , σίγουρα, και βιβλιογραφικά δεν θα προτεινε ούτε κάποιο τεστ μη-επεμβατικό τύπου NIPT, παρόλα αυτά, εαν θέλω εγώ για να είμαι ήρεμη, μιας και είναι επεμβατικό, θα μπορούσα να κάνω.

Τα ποσοστά εμένα μου φαίνονται πολύ χαμηλά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Εαν ήταν 1/500, 1/800 ή 1/1000 πολύ πιθανών να έκανα, αλλα δεν το σκεφτόμαστε. Εσείς κάνατε ; Με τι ποσοστά ; Τι σας πρότεινε ο γιατρός ;

δ θυμαμαι τα ποσοστα μου πια,αλλα δ εκανα.θα εκανα αμνιο αν το προτεινε ο γιατρος,αλλα δ υπηρχε λογος

η αυχενικη ειναι πιθανοτητες.κανεις δ μπορει να σου πει αν θα εισαι το ενα.παρολα αυτα,δ νομιζω στη θεση σου να το εψαχνα παραπανω(αναλογως κ ηλικια)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, zouko είπε:

Μόλις κάναμε την αυχενική, και τα αποτελέσματα (για την ηλικία μου) ήταν πολύ καλά. Η αυχ. διαφάνεια ήταν 2, και το ποσοστό για τρισωμία 21 , τροποποιημένο, 1/3630 (απο 1/182 προ αποτελεσμάτων). Ο γιατρός μου είπε , οτι με τέτοια αποτελέσματα, δεν χρειάζεται αμνιο , σίγουρα, και βιβλιογραφικά δεν θα προτεινε ούτε κάποιο τεστ μη-επεμβατικό τύπου NIPT, παρόλα αυτά, εαν θέλω εγώ για να είμαι ήρεμη, μιας και είναι επεμβατικό, θα μπορούσα να κάνω.

Τα ποσοστά εμένα μου φαίνονται πολύ χαμηλά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Εαν ήταν 1/500, 1/800 ή 1/1000 πολύ πιθανών να έκανα, αλλα δεν το σκεφτόμαστε. Εσείς κάνατε ; Με τι ποσοστά ; Τι σας πρότεινε ο γιατρός ;

Είναι θέμα γιατρού και μαμάς. Εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση χωρίς να χρειάζεται. Οι εξετάσεις ήταν όλες καλές. Η ηλικία μου όμως στα 41. Είχα πει όμως απο μικρή πως αν ποτέ μείνω έγκυος θα κάνω αμνιο. Ο γιατρός μου είναι της ίδιας λογικής. Κάνε αυτό που νιώθεις μετά απο συζήτηση με τον γιατρο σου. Δεν υπάρχει απάντηση ουσιαστικά, ούτε σωστό ή λάθος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα νιπτ γιατί η αυχενική δεν βγήκε καλή.οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές αλλά η papp-a ,το αίμα δηλαδή βγήκε 1/192 πιθανότητες για σύνδρομο down. Ο γιατρός μου συνέστησε την νιπτ μιας και έχει πολύ μεγάλη ευαισθησία για το συγκεκριμένο σύνδρομο νομίζω 99%. Τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ καλά ,αν θυμάμαι καλά 1/25000000!!ένα τέτοιο αστρονομικό νούμερο.η ηλικία μου 38

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, zouko είπε:

Μόλις κάναμε την αυχενική, και τα αποτελέσματα (για την ηλικία μου) ήταν πολύ καλά. Η αυχ. διαφάνεια ήταν 2, και το ποσοστό για τρισωμία 21 , τροποποιημένο, 1/3630 (απο 1/182 προ αποτελεσμάτων). Ο γιατρός μου είπε , οτι με τέτοια αποτελέσματα, δεν χρειάζεται αμνιο , σίγουρα, και βιβλιογραφικά δεν θα προτεινε ούτε κάποιο τεστ μη-επεμβατικό τύπου NIPT, παρόλα αυτά, εαν θέλω εγώ για να είμαι ήρεμη, μιας και είναι επεμβατικό, θα μπορούσα να κάνω.

Τα ποσοστά εμένα μου φαίνονται πολύ χαμηλά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Εαν ήταν 1/500, 1/800 ή 1/1000 πολύ πιθανών να έκανα, αλλα δεν το σκεφτόμαστε. Εσείς κάνατε ; Με τι ποσοστά ; Τι σας πρότεινε ο γιατρός ;

Ποσο ετων εισαι; Γυρω στα 500€ κοστιζει.Ειχα τρισωμια 21 1:60 τρισωμια 18 1:148 κ 13 1:463  & μετα διαμορφωθήκαν ως 
τρισωμια  21 1: 1198  
τρισωμια 18  1: 2951 
Τρισωμια 13 1:9251 
ετών 42 μου ειπε να κανω προληπτικα κ μονο.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nephele78 said:

Ποσο ετων εισαι; Γυρω στα 500€ κοστιζει.Ειχα τρισωμια 21 1:60 τρισωμια 18 1:148 κ 13 1:463  & μετα διαμορφωθήκαν ως 
τρισωμια  21 1: 1198  
τρισωμια 18  1: 2951 
Τρισωμια 13 1:9251 
ετών 42 μου ειπε να κανω προληπτικα κ μονο.

Είμαι 38. Με ivf.

Στατιστικά ήμουν και για τις 3 τρισωμίες

Τ21: 1/182

Τ18: 1/2147

Τ13: 1/5055

Και τροποποιημένα μετά τις εξετάσεις πήγα :

Τ21: 1/3639

Τ18: 1/20000

Τ13: 1/20000

Ο γιατρός που έκανε την αυχενική (πιστοποιημένος) , μου είπε οτι τα αποτελέσματα μου ήταν εξαιρετικά για την ηλικία μου, και οτι δεν ξέρει εαν θα μπορούσαν να γίνουν ακόμα καλύτερα. (Δεν ξέρω να σου πω διαβάζοντας τα, ότι είπε λέω). Ο γυναικολόγος μου μου είπε αυτό που έγραψα παραπάνω. Θεωρώ οτι το 1/3639 είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό. Θα το σκεφτόμουν διαφορετικά για 1/300,1/500 ή και 1/1000. Σκέφτομαι όμως μήπως θα έπρεπε.Δεν ξέρω.

Τα αιματολογικά ήταν :

β- hCG : 29,42 IU/I

Papp-a : 7,340 IU/I

PIGF: 44,22 pg/ml

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , zouko είπε:

Είμαι 38. Με ivf.

Στατιστικά ήμουν και για τις 3 τρισωμίες

Τ21: 1/182

Τ18: 1/2147

Τ13: 1/5055

Και τροποποιημένα μετά τις εξετάσεις πήγα :

Τ21: 1/3639

Τ18: 1/20000

Τ13: 1/20000

Ο γιατρός που έκανε την αυχενική (πιστοποιημένος) , μου είπε οτι τα αποτελέσματα μου ήταν εξαιρετικά για την ηλικία μου, και οτι δεν ξέρει εαν θα μπορούσαν να γίνουν ακόμα καλύτερα. (Δεν ξέρω να σου πω διαβάζοντας τα, ότι είπε λέω). Ο γυναικολόγος μου μου είπε αυτό που έγραψα παραπάνω. Θεωρώ οτι το 1/3639 είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό. Θα το σκεφτόμουν διαφορετικά για 1/300,1/500 ή και 1/1000. Σκέφτομαι όμως μήπως θα έπρεπε.Δεν ξέρω.

Τα αιματολογικά ήταν :

β- hCG : 29,42 IU/I

Papp-a : 7,340 IU/I

PIGF: 44,22 pg/ml

 

 

Διαβάζω αυτά που γράφετε και παίρνω κουράγιο. Φοβαμαι πάρα πολύ την αυχενική,διότι είμαι 37 και είμαι και εγώ έγκυος μετά από εξωσωματική..Βεβαια όταν έκανα ωοληψια ήμουν 36, κληρονομικότητα δεν έχουμε και ο καρυότυπος που κάναμε με τον άντρα μου βγήκε καλός,αλλά δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο όλα αυτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Blue Velvet said:

Διαβάζω αυτά που γράφετε και παίρνω κουράγιο. Φοβαμαι πάρα πολύ την αυχενική,διότι είμαι 37 και είμαι και εγώ έγκυος μετά από εξωσωματική..Βεβαια όταν έκανα ωοληψια ήμουν 36, κληρονομικότητα δεν έχουμε και ο καρυότυπος που κάναμε με τον άντρα μου βγήκε καλός,αλλά δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο όλα αυτα 

Και εγώ την φοβόμουν, πολύ. Εγώ είμαι 38 , ωοληψία κάναμε τον Φεβρουάριο, λίγες ημέρες πριν τα 38 βασικά, και ο άντρας μου είναι 49. Οπότε είμαστε στην "geriatric" κατηγορία και οι δύο. Και εμείς κάναμε καρυότυπο πέρυσι τον Μάρτιο, και βγήκαν όλα νορμάλ. (YAY)

Η ηλικία σίγουρα παίζει έναν ρόλο, μιας και είναι ένας παράγοντας που συνυπολογίζεται, αλλα δεν νομίζω οτι είναι ο βασικός, σημαντικός παράγοντας για σύνδρομα. Πρέπει να δούμε και όλες τις μετρήσεις.

Ενημέρωσα (όπως και είδε ο γιατρός) οτι υπάρχει και δεύτερος σάκος (με ανεμβρυϊκη κύηση). Απο όσο θυμάμαι και εσύ το ίδιο είχες, δεν είχες δίδυμη κύηση στην αρχή ; Να ενημερώσεις τον γιατρό, γιατί μπορεί να επηρεάσει τις τιμές στην εξέταση αίματος, ώστε να ξέρει να τα λάβει υπόψιν.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, zouko είπε:

Και εγώ την φοβόμουν, πολύ. Εγώ είμαι 38 , ωοληψία κάναμε τον Φεβρουάριο, λίγες ημέρες πριν τα 38 βασικά, και ο άντρας μου είναι 49. Οπότε είμαστε στην "geriatric" κατηγορία και οι δύο. Και εμείς κάναμε καρυότυπο πέρυσι τον Μάρτιο, και βγήκαν όλα νορμάλ. (YAY)

Η ηλικία σίγουρα παίζει έναν ρόλο, μιας και είναι ένας παράγοντας που συνυπολογίζεται, αλλα δεν νομίζω οτι είναι ο βασικός, σημαντικός παράγοντας για σύνδρομα. Πρέπει να δούμε και όλες τις μετρήσεις.

Ενημέρωσα (όπως και είδε ο γιατρός) οτι υπάρχει και δεύτερος σάκος (με ανεμβρυϊκη κύηση). Απο όσο θυμάμαι και εσύ το ίδιο είχες, δεν είχες δίδυμη κύηση στην αρχή ; Να ενημερώσεις τον γιατρό, γιατί μπορεί να επηρεάσει τις τιμές στην εξέταση αίματος, ώστε να ξέρει να τα λάβει υπόψιν.

Και εγώ ωοληψια έκανα στα 36 και την εμβρυομεταφορα λίγες μέρες πριν κλείσω τα 37. Ο άντρας μου είναι 32.Δεν ήξερα ότι πρέπει να ενημερώσω σχετικά με τη δίδυμη κύηση, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία ❤️ Σωστά θυμάσαι,ήταν δύο στην αρχή και στην 5η-6η εβδομάδα απεβαλλα το ένα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να κρατάμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας❤️❤️❤️ Σ ευχαριστώ και παλι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 minutes ago, Blue Velvet said:

Και εγώ ωοληψια έκανα στα 36 και την εμβρυομεταφορα λίγες μέρες πριν κλείσω τα 37. Ο άντρας μου είναι 32.Δεν ήξερα ότι πρέπει να ενημερώσω σχετικά με τη δίδυμη κύηση, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία ❤️ Σωστά θυμάσαι,ήταν δύο στην αρχή και στην 5η-6η εβδομάδα απεβαλλα το ένα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να κρατάμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας❤️❤️❤️ Σ ευχαριστώ και παλι 

Απέβαλλες τελείως ; Δηλαδή, δεν υπάρχει τωρα καθόλου δευτερος σάκος, τίποτα ;  Πες το όπως και να έχει. Εγω το ανέφερα, διότι ένας δεύτερος σακος, ασχετα έαν έχει προχωρήσει όπως ο άλλος, όσο να ναι, επηρεάζει ορμονολογικά τα αποτελέσματα, οπότε, καλό είναι να το ξέρεις !

Θα πάνε , και τέλος του χρόνου θα μιλάμε για τα μπεμπάκια μας !♥

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , zouko είπε:

Απέβαλλες τελείως ; Δηλαδή, δεν υπάρχει τωρα καθόλου δευτερος σάκος, τίποτα ;  Πες το όπως και να έχει. Εγω το ανέφερα, διότι ένας δεύτερος σακος, ασχετα έαν έχει προχωρήσει όπως ο άλλος, όσο να ναι, επηρεάζει ορμονολογικά τα αποτελέσματα, οπότε, καλό είναι να το ξέρεις !

Θα πάνε , και τέλος του χρόνου θα μιλάμε για τα μπεμπάκια μας !♥

 Ναι,είχα κανονική αποβολή με φριχτους πόνους,ρίγος,κρύο ιδρώτα και αίμα. Απλά επειδή ήταν πολύ μικρό,το απορρόφησε ο οργανισμός και δεν χρειάστηκε να κάνω καποια επέμβαση η να πάρω φάρμακα. Προς το παρόν όλα πάνε καλά με το μωρό,απλά έχω πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη. Κάνω εμετούς όλη μέρα,έχω αναγουλες,καούρες και ναυτία. Και βάζω δάχτυλο για να κάνω εμετο,αλλιώς υποφέρω περισσότερο. Αλλά λέω δεν πειράζει,το μωρό να είναι καλά και ας ταλαιπωρουμαι. Με το καλό λοιπόν τα μωράκια μας❤️❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2022 at 12:02 ΜΜ, zouko είπε:

Μόλις κάναμε την αυχενική, και τα αποτελέσματα (για την ηλικία μου) ήταν πολύ καλά. Η αυχ. διαφάνεια ήταν 2, και το ποσοστό για τρισωμία 21 , τροποποιημένο, 1/3630 (απο 1/182 προ αποτελεσμάτων). Ο γιατρός μου είπε , οτι με τέτοια αποτελέσματα, δεν χρειάζεται αμνιο , σίγουρα, και βιβλιογραφικά δεν θα προτεινε ούτε κάποιο τεστ μη-επεμβατικό τύπου NIPT, παρόλα αυτά, εαν θέλω εγώ για να είμαι ήρεμη, μιας και είναι επεμβατικό, θα μπορούσα να κάνω.

Τα ποσοστά εμένα μου φαίνονται πολύ χαμηλά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Εαν ήταν 1/500, 1/800 ή 1/1000 πολύ πιθανών να έκανα, αλλα δεν το σκεφτόμαστε. Εσείς κάνατε ; Με τι ποσοστά ; Τι σας πρότεινε ο γιατρός ;

εγω πιστευω εφοσον δεν στο συστηνει κανεις, κανε αυτο που θεωρεις μεσα σου καλυτερο. εγω πχ μετα τα 35 θα κανα αμνιο προληπτικα κ χωρις ευρηματα γτ ξερω ομως προσωπικα οτι μονο ετσι θα ημουν σχετικα πιο ηρεμη. εχω κανει αμνιο στην 1η εγκυμοσυνη για συγκεκριμενο λογο, στις 2 επομενες οχι. αλλα ημουν κ με ωαρια πριν τα 30. τωρα ειμαι 33 οποτε σε επομενη κυηση Θεου θελοντος πριν τα 35 θα κανα νίπτ.μετα τα 35 θα επελεγα αμνιο η τροφοβλαστη.

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2022 at 12:02 ΜΜ, zouko είπε:

Μόλις κάναμε την αυχενική, και τα αποτελέσματα (για την ηλικία μου) ήταν πολύ καλά. Η αυχ. διαφάνεια ήταν 2, και το ποσοστό για τρισωμία 21 , τροποποιημένο, 1/3630 (απο 1/182 προ αποτελεσμάτων). Ο γιατρός μου είπε , οτι με τέτοια αποτελέσματα, δεν χρειάζεται αμνιο , σίγουρα, και βιβλιογραφικά δεν θα προτεινε ούτε κάποιο τεστ μη-επεμβατικό τύπου NIPT, παρόλα αυτά, εαν θέλω εγώ για να είμαι ήρεμη, μιας και είναι επεμβατικό, θα μπορούσα να κάνω.

Τα ποσοστά εμένα μου φαίνονται πολύ χαμηλά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Εαν ήταν 1/500, 1/800 ή 1/1000 πολύ πιθανών να έκανα, αλλα δεν το σκεφτόμαστε. Εσείς κάνατε ; Με τι ποσοστά ; Τι σας πρότεινε ο γιατρός ;

Καλησπέρα,τα ποσοστά σου είναι πολύ καλά και η αυχενική πτυχή. Με το καλό σου εύχομαι!

Εγώ έκανα και στα δυο μου παιδάκια νιπτ. Με αυχενική κάτω από δύο,αλλά έχοντας στο ιστορικό μου 2 παλινδρομες στην 8η εβδομάδα,μια fsh ανεβασμένη,κ την μητέρα μου να έχει περάσει εμμηνόπαυση πριν τα 40 της. Οπότε ,για καθαρά ψυχολογικούς λόγους έκανα κ την νιπτ(που μιλάμε φυσικά για πιθανότητες μιας κ είναι μη επεμβατική). Η ηλικία μου στην πρώτη εγκυμοσύνη 32 και στην δεύτερη 33. 

Παρ'ολα αυτά ,αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό της νιπτ, κάντο γιατί δεν έχεις κάτι να χάσεις. 

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...