Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

αυτό είδα,συμφέρει από Δανία...

και νότια είναι,έχει θάλασσα(από νησί είμαστε άλλωστε)...ωραία πόλη.

κι ο άντρας μου ήδη μαθαίνει από το ίντερνετ,εγώ 1-2 μαθήματα έκανα...ας μάθει πρώτα αυτός και μετά μου τα μαθαίνει...χεχε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτό είδα,συμφέρει από Δανία...

και νότια είναι,έχει θάλασσα(από νησί είμαστε άλλωστε)...ωραία πόλη.

κι ο άντρας μου ήδη μαθαίνει από το ίντερνετ,εγώ 1-2 μαθήματα έκανα...ας μάθει πρώτα αυτός και μετά μου τα μαθαίνει...χεχε

Ναι είναι πολύ ωραία!Από το παραθυρο των σπιτιών βλεπεις παρκα με δαση και λιμνες με χήνες!!Είναι πολύ ξεκούραστο για τα μάτια το τοπίο...Για τη γλώσσα μην ανησυχεις.Όταν πας εκει θα την μάθεις γρήγορα με την καθημερινη εξάσκηση..Η πεθερά μου την ειχε μάθει σε 6 μηνες,συνεννοούταν και καποιες κοπελες ξενες που εχω γνωρισει και συζητησει μαζι τους το ιδιο μου ειχαν πει.Επισης πολλες λεξεις μοιαζουν με τα αγγλικα απλα αλλαζει η προφορα τους!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα ... Σημερα ο αντρουλης μου με εκανε πολυ χαρουμενη ξανασυζητησαμε το θεμα Σουηδια που ειχαμε βαλει στο πισω μερος του κεφαλιου μας . Και ναι και μεις ψαχνουμε για Μαλμο γιατι ειναι κοντα σε συγγενεις και φιλους που αν παει ο ανδρας μου πρωτος θα μπορει να μεινει σε καποιον αφου ειναι μια ωρα δρομος απο το Χελσιμπορε .... Οσο αφορα την πρωτευουσα ειναι ακριβη ειδικα τα ενηκια της μενει ο αλλος μου κουνιαδος αλλα μια καλη μου φιλη που μενει επισης στοκολμη λιγο πιο εξω μου ειπε λογικες τιμες ... Θα δουμε θα κανω τα κουμαντα μου απο τωρα εγω .. Με μας το καλο ειναι οτι ο ανδρας μου ξερει Σουηδικα ......

labc81 εγω κανω απο τωρα ποδηλατο εδω στο νησι και μου αρεσει πολυ ....

Αντε κοριτσια ολες στο Μαλμο ....


2iX0p3.png 10hx.jpg10hxp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Α και αυτο που λες για το joking μας ελεγε ο κουνιαδος πριν κανα μηνα που ηρθε ειναι τρελες οι σουηδεζες αμα βγεις το πρωι κανουν ολες ....

Ναι κάνουν μερικοί και πριν πάνε στη δουλειά τους το πρωί!χεχε!Και εγώ ,να σου πω την αληθεια οταν ανεβαινω κ εχει καλο καιρο στη Σουηδία κάνω και τζόκιν κ ποδήλατο!Σε τραβαει το τοπίο και η γενική ηρεμία που έχεις σαν άνθρωπος εκεί..:)Και γω ποντάρω στον άντρα μου που είναι από εκεί οπότε θα ανέβει αυτός πρωτος να βρει δουλειά κ μετα εμείς τσούρμο..:)


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα και απο μενα ... Σημερα ο αντρουλης μου με εκανε πολυ χαρουμενη ξανασυζητησαμε το θεμα Σουηδια που ειχαμε βαλει στο πισω μερος του κεφαλιου μας . Και ναι και μεις ψαχνουμε για Μαλμο γιατι ειναι κοντα σε συγγενεις και φιλους που αν παει ο ανδρας μου πρωτος θα μπορει να μεινει σε καποιον αφου ειναι μια ωρα δρομος απο το Χελσιμπορε .... Οσο αφορα την πρωτευουσα ειναι ακριβη ειδικα τα ενηκια της μενει ο αλλος μου κουνιαδος αλλα μια καλη μου φιλη που μενει επισης στοκολμη λιγο πιο εξω μου ειπε λογικες τιμες ... Θα δουμε θα κανω τα κουμαντα μου απο τωρα εγω .. Με μας το καλο ειναι οτι ο ανδρας μου ξερει Σουηδικα ......

labc81 εγω κανω απο τωρα ποδηλατο εδω στο νησι και μου αρεσει πολυ ....

Αντε κοριτσια ολες στο Μαλμο ....

Ναι κάνουν μερικοί και πριν πάνε στη δουλειά τους το πρωί!χεχε!Και εγώ ,να σου πω την αληθεια οταν ανεβαινω κ εχει καλο καιρο στη Σουηδία κάνω και τζόκιν κ ποδήλατο!Σε τραβαει το τοπίο και η γενική ηρεμία που έχεις σαν άνθρωπος εκεί..:)Και γω ποντάρω στον άντρα μου που είναι από εκεί οπότε θα ανέβει αυτός πρωτος να βρει δουλειά κ μετα εμείς τσούρμο..:)

Εμπρός κορίτσια μου καλά εύχομαι τα καλύτερα...Αλίμονο απο μας κόρες που θα μας φάει το τσιμέντο...ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟ:D


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Εμπρός κορίτσια μου καλά εύχομαι τα καλύτερα...Αλίμονο απο μας κόρες που θα μας φάει το τσιμέντο...ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟ:D

στελινουλα εσυ να ερθεις μαζι μου στη μαλτα :-)

Μα δε θα μου κανουν ενα προσωπικο θεμα για τη μαλτα σ'αυτο το καφε; Εγω που θα μιλαω; :-(

Link to comment
Share on other sites

στελινουλα εσυ να ερθεις μαζι μου στη μαλτα :-)

Μα δε θα μου κανουν ενα προσωπικο θεμα για τη μαλτα σ'αυτο το καφε; Εγω που θα μιλαω; :-(

Μαλτα τι όμορφη, είδα φωτο....τι ομορφιά, τι χρώματα....:D:D:D

Στείλε pm στους αδμινς ντεεε να ανοιξουν ενα θέμα... εχω να πω και γω...Παλιά είχαν κάνει ψαχτική και για κει....;)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Μαλτα τι όμορφη, είδα φωτο....τι ομορφιά, τι χρώματα....:D:D:D

Στείλε pm στους αδμινς ντεεε να ανοιξουν ενα θέμα... εχω να πω και γω...Παλιά είχαν κάνει ψαχτική και για κει....;)

εμενα παλι το μονο που δε μου αρεσε στη μαλτα ειναι το τοπιο... Πολυ ξεραιλα, οπως τα δικα μας νησια του αιγιου. Δεν το αντεχω, εγω οπου εχω ζησει ητανε παντα μεσα στο πρασινο, πραγματικα μου εκλεισε την ψυχη λιγο αυτο. Αλλα εχει κρυσταλλινα νερα και υπεροχη θεα προς τη θαλασσα ακομα και απο το κεντρο του νησιου, και καπως εξιλεωνεται στα ματια μου :)

Κατα τ'αλλα μια χαρα μου φανηκε, δουλιτσες εχει, η ζωη φθηνη ειναι, πετρελαιο θερμανσης δε χρειαζεται (οχι οπως εδω πανω που δινω Ε3000 το χρονο για να ζεστανω ενα δυαρι) , οπως καθε τοπος φυσικα εχει τα θετικα και τ'αρνητικα του, αλλα εμας μας αρεσε και θα παμε :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια καλημέρα!!επιστρέψαμε από διακοπές...που λέει ο λόγος,στα πεθερικά είμασταν!!

πάμε πάλι για το ψάξιμο μας...μάλμο δαγκωτό!!

hej hej!!(γεια σου στα σουηδικά)!!Έχω βρει την παρακάτω σελίδα που έχει αρκετα στα σουηδικά:

http://www.nok.se/PageFiles/30789/RIVSTART_Facit_Textbok.pdf και μετά μεταφέρω τη σουηδική λέξη στο παρακάτω λεξικό και βρίσκω την ελληνική σημασία...Έτσι μαθαίνω λεξιλόγιο...

http://lexin.nada.kth.se/lexin/

Βέβαια εμένα βοηθάει κ ο άντρας μου με την προφορά για να ξέρω και πως διαβάζονται...


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

God morgon!!(καλημέρα)...

μπράβο labc81,θα τα δείξω του άντρα μου τα σίτε σίγουρα,έχει βρει κι αυτός μαθήματα με ήχο,για να ακούει την προφορά!!

έχετε αποφασίσει πότε θα φύγετε?εμείς λέμε μέχρι τα χριστούγεννα...θα επιδιώξουμε και νωρίτερα βέβαια...

travellingmum εσείς πότε φεύγετε?με το καλό να πάτε!!

Link to comment
Share on other sites

God morgon!!(καλημέρα)...

μπράβο labc81,θα τα δείξω του άντρα μου τα σίτε σίγουρα,έχει βρει κι αυτός μαθήματα με ήχο,για να ακούει την προφορά!!

έχετε αποφασίσει πότε θα φύγετε?εμείς λέμε μέχρι τα χριστούγεννα...θα επιδιώξουμε και νωρίτερα βέβαια...

travellingmum εσείς πότε φεύγετε?με το καλό να πάτε!!

Η προφορά ειναι το όλο θέμα με τα σουηδικά!!Και στο Μάλμε τα μιλάνε και γρήγορα,ενώ στην πρωτεύουσα τα μιλάνε αργά και καθαρά:)Εμείς για μετα τα Χριστούγεννα λέμε γιατί τώρα είμαι έγκυος και περιμένω να γεννήσω πρώτα!Αν και στη Σουηδια η γέννα είναι σχεδόν δωρεάν και σου παρέχουν και δωμάτιο να μένει μαζί κ ο μπαμπάς!:)Μιλούσα χθες με την πεθερά μου και μου είπε ότι έχει στασιμότητα τώρα εκει με τις δουλειες και παίρνει μέτρα η κυβέρνηση για τυχον οικονομική κρίση για να αποφευχθεί...δε νομίζω να πέσουμε πάνω στην κρίση κ εκει γμτ...Πάντως όσο πιο νωρίς φύγει κανείς τόσο το καλύτερο...


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...

πότε γεννάς? κι εγώ αυτό σκέφτομαι,να φύγουμε γρήγορα γιατί σίγουρα έχει φύγει κόσμος και θα φύγει κι άλλος...

ελπίζω να μην είμαστε άτυχοι και σε αυτό,αλλά και πάλι δεν θα φτάσει η χώρα στο χάλι το δικό μας.

σίγουρα θα δυσκολευτούμε στην αρχή,συνυθισμένοι!!

έχουμε πει για μάλμο αλλά σκέφτομαι και την στοκχόλμη, μήπως είναι καλύτερα,πιο πολλές ευκαιρίες για δουλειά...

είναι δύσκολο να αποφασίσεις πόλη,ή να αλλάζω με το παιδί πόλη...

πάντως κι εμείς το 2ο σοηδία βλέπω να το κάνουμε.

δύδιμα έχεις??wow!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω τα κορίτσια τα οποία θα πορευτούν πολύ συντομα για Σουηδία....

Θα θελατε να μου πείτε κάπως το πλάνο των κινησεων σας μόλις πατήσετε το πόδι σας εκει?

Δηλαδή έχετε κάνει κάποιο σχέδιο ή θα πάτε χύμα και ότι προκύψει?

1) Που θα μείνετε? (Σε γνωστο/συγγενη, σε ξενοδοχείο, σε σπίτι?)

2)έχετε κλείσει κάποιες συνεντευξεις με ατζέντιδες?

Ξεκίνησα εγώ κάποιες ερωτήσεις και περιμένω αν θέλετε να μου αναπτύξετε βήμα βήμα λίγο το σκεπτικό των κινησεων σας μπας με βοηθησετε και μένα γιατι ο Αυγουστός 2012 είναι κοντά και ας φαίνετε μακρυά.....

Σας φιλώ....

labc81 καλη Λευτεριά

miamama χάθηκες (κάνεις δίαιτα όπως βλέπω απο την φωτογραφια? Αν ναι στήλτην και σε μένα μπάς και έχω χάσει κανά κιλό μέχρι του χρόνου, δεν κάνω πλάκα)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...