Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιανουαρίου 2023❤


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Stemi17 είπε:

κορίτσια μου μπράβο για τις αυχενικές σας και τα καλά σας νέα! Χαίρομαι πάρα πολύ να διαβάζω τέτοια! Εμένα με έπιασε μια τεράστια ανησυχία και φόβος για τον αυριανό μου υπέρηχο που θα είμαι 10 εβδ. και 3 ημέρες. Ο προηγούμενος υπέρηχος ήταν πριν 2,5 εβδομάδες. Προσπαθώ να είμαι θετική και ελπίζω όλα να είναι καλά! Συμπτώματα δεν είχα ποτέ, μόνο λίγο αναγούλες ώρες ώρες, υπνηλία και καούρες. 

Να μην αγχώνεσαι ( λέω εγώ που τρέμω με το καθετί χαχα) όλα καλά θα είναι εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι οι 10 εβδομάδες είναι το "μαξιλαράκι" μας και ότι συνεχίζουμε δυναμικά. Εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 370
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Panagiotapan είπε:

Κορίτσια μου @MinakiG @Blue_bubble Συγχαρητήρια εύχομαι πάντα καλά αποτελέσματα να έχετε μέσα απ' την καρδιά Μου! Έκανα κι εγώ την αυχενική μου δείχνουν όλα καλά κατά 70% είναι αγοράκι!!! μου είπε πως το μωρό είναι μεγαλύτερο και δεν περίμενε να είμαι μόνο 12 εβδομάδων. Έχω μια απορία μήπως ξέρετε, φεύγοντας μου είπε πως "έχεις ένα τέλειο μωρό μπράβο " παρόλα αυτά όταν διάβασα τα αποτελέσματα χωρίς να γνωρίζω βέβαια, είδα πως μια τιμή για την ακρίβεια PI φλεβωδη πόρου, χωρίς να ξέρω τι είναι αυτό ήταν λίγο πάνω απ' το φυσιολογικό.. καθώς και το κεφαλουραιο μήκος και η περίμετρος κοιλιάς ήταν ακριβώς στο όριο. Παρόλα αυτά ο γιατρός δν μου τόνισε κάτι ...εγώ όμως νομίζω ότι είμαι η πιο αγχωμενη της παρέας!! 

Με το καλό κ εσυ κοπέλα μου!! Να το το πρωτο αγοράκι της παρέας!! Μην τα σκέφτεσαι αυτά από τι στιγμή π σ είπε ότι όλα είναι εντάξει είσαι εντός οριων

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Despoina K είπε:

Με το καλό κ εσυ κοπέλα μου!! Να το το πρωτο αγοράκι της παρέας!! Μην τα σκέφτεσαι αυτά από τι στιγμή π σ είπε ότι όλα είναι εντάξει είσαι εντός οριων

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειμαι καινούργια στο φορουμ!! Είμαι σήμερα 12 εβδομάδων και έκλεισα την αυχενική για την επόμενη Δευτέρα... Μου είπε η κοπέλα κάποια πράγματα για προετοιμασία όμως μου είπε οτι θα μου πάρουν και αίμα αλλά να φαω κανονικά. Δεν χρειάζεται να είμαι νηστική δηλαδή όπως γίνεται συνήθως... Ξέρετε τον λόγο? Δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα αυτό??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Vassoulinaki είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειμαι καινούργια στο φορουμ!! Είμαι σήμερα 12 εβδομάδων και έκλεισα την αυχενική για την επόμενη Δευτέρα... Μου είπε η κοπέλα κάποια πράγματα για προετοιμασία όμως μου είπε οτι θα μου πάρουν και αίμα αλλά να φαω κανονικά. Δεν χρειάζεται να είμαι νηστική δηλαδή όπως γίνεται συνήθως... Ξέρετε τον λόγο? Δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα αυτό??

Γεια σου Vassoulinaki,

υποθέτω ότι θέλει να σου πάρει αίμα ή για το pappA ή για το nipt.

Δεν τα επηρεάζει το φαγητό αυτά αλλά γενικά μην φας πολύ πριν τις εξετάσεις αίματος γιατί το αίμα γίνεται πιο πηχτό κ μπορεί η αιμοληψία να σε ταλαιπωρήσει περισσότερο. 

Κι εγώ είμαι κοντά στην αυχενική, 11 εβδομάδων κ 5 ημερών σήμερα. Σε καμιά δεκαριά μέρες θα πάω για αυχενική. Τρέμω τι θα ακούσω..

Είμαι 38 χρονών με έμβρυο από ωοληψία που έκανα όταν ήμουν 37. 

Την τελευταία φορά που έκανα υπέρηχο, πριν 10 μέρες δηλαδή, ήταν καλά το μωρό. Αύριο θα ξαναπάω για υπέρηχο κ ελπίζω να είναι καλά το μικρούλι. 

Φοβάμαι γιατί πέρσι έχασα το πρώτο μου εμβρυάκι 8 εβδομάδων περίπου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/5/2022 at 7:06 ΜΜ, Lilian 28 είπε:

Έχω αρκετά μεγάλη αποκόλληση σάκου.. οπότε συνεχίζω ξάπλα και ξεκούραση... Το μωράκι όμως εκεί.. χτυπάει η καρδούλα του και μεγαλώνει κανονικά... 

Κορίτσι μου γτ καισαρική??? Δεύτερη εγκυμοσύνη??

Φαντάζεσαι να ναι Πρωτοχρονιά?? Αντί για αλλαγή χρονιάς να κάνεις αλλαγή πανας!! :') 

Καλησπερα σας ειμαι κ εγω 7 βδομαδων κ εχω ενα αιμάτωμα..βγάζετε κ εσεις κομματια απο τ vasclor μαύρα; Εχω βγάλει σημερα 4 τετοια σ μέγεθος ελιας 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vassoulinaki είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειμαι καινούργια στο φορουμ!! Είμαι σήμερα 12 εβδομάδων και έκλεισα την αυχενική για την επόμενη Δευτέρα... Μου είπε η κοπέλα κάποια πράγματα για προετοιμασία όμως μου είπε οτι θα μου πάρουν και αίμα αλλά να φαω κανονικά. Δεν χρειάζεται να είμαι νηστική δηλαδή όπως γίνεται συνήθως... Ξέρετε τον λόγο? Δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα αυτό??

Καλώς όρισες Βασουλινάκι! Με το καλό η αυχενική! Εγώ σήμερα είμαι 10+4 και έχω αυχενική στις 5/7. Κι εγώ όπως και το @κοτοπουλάκι έχω αγωνία για την εξέταση, μιας και είμαι από τις μεγαλύτερες εδώ, αν όχι η μεγαλύτερη (42,5) και όσο να 'ναι μια αγωνία παραπάνω την έχω λόγω ηλικίας... Το αν έχεις φάει πριν, δεν επηρεάζει όλες τις εξετάσεις να ξέρεις, εξαρτάται από το τι ελέγχεται. Οπότε αφού σου είπαν ότι μπορείς να φας, μη το σκέφτεσαι. Κατά τα άλλα τι είδους προετοιμασία σου είπαν να κάνεις? Εμένα δε μου ανέφεραν τίποτα! Δεν ξέρω δηλαδή αν πρόκειται να μου πούνε κάτι όσο πλησιάζουμε χρονικά προς την εξέταση, γιατί το ραντεβού είναι κλεισμένο πολύ καιρό τώρα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Panagiotapan είπε:

Να μην αγχώνεσαι ( λέω εγώ που τρέμω με το καθετί χαχα) όλα καλά θα είναι εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι οι 10 εβδομάδες είναι το "μαξιλαράκι" μας και ότι συνεχίζουμε δυναμικά. Εύχομαι τα καλύτερα!!

Άδικα αγχώθηκα τελικά. Ευτυχώς όλα καλά, το σπορακι μου μεγάλωσε και έγινε μωράκι. Απίστευτη η χαρά που πήρα εννοείται. Μου πήραν και αίμα για papp a και έκλεισα αυχενική στις 8/7. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα αρκετά... Μέχρι την αυχενική πάλι! Χιχιχι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Stemi17 είπε:

Άδικα αγχώθηκα τελικά. Ευτυχώς όλα καλά, το σπορακι μου μεγάλωσε και έγινε μωράκι. Απίστευτη η χαρά που πήρα εννοείται. Μου πήραν και αίμα για papp a και έκλεισα αυχενική στις 8/7. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα αρκετά... Μέχρι την αυχενική πάλι! Χιχιχι. 

Μπράβο βρε κορίτσι, χαίρομαι!!! Εντάξει, όλες λίγο πολύ αγχωνόμαστε πριν από τους υπερήχους μέχρι να δούμε ότι όλα είναι καλά! Μάλλον είναι αναπόφευκτο! Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου! Νόμιζα ότι το αίμα για το Pappa το παίρνουν μαζί με την αυχενική, δεν ήξερα ότι μπορεί να προηγηθεί χρονικά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , happiness79 είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι, χαίρομαι!!! Εντάξει, όλες λίγο πολύ αγχωνόμαστε πριν από τους υπερήχους μέχρι να δούμε ότι όλα είναι καλά! Μάλλον είναι αναπόφευκτο! Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου! Νόμιζα ότι το αίμα για το Pappa το παίρνουν μαζί με την αυχενική, δεν ήξερα ότι μπορεί να προηγηθεί χρονικά! 

Ναι, έτσι το κάνουν εδώ Κύπρο. Βγαίνουν τα αποτελέσματα της ανάλυσης αίματος και είναι έτοιμα για τη μέρα που θα γίνει η αυχενική να βγάλουν αμέσως τα νούμερα λογικά. Τι να σου πω δεν ξέρω καθώς είναι η πρώτη μου φορά! Αλλά και στις εγκυμοσύνες των φίλων μου έτσι μου είπαν ότι έκαναν. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Vassoulinaki είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειμαι καινούργια στο φορουμ!! Είμαι σήμερα 12 εβδομάδων και έκλεισα την αυχενική για την επόμενη Δευτέρα... Μου είπε η κοπέλα κάποια πράγματα για προετοιμασία όμως μου είπε οτι θα μου πάρουν και αίμα αλλά να φαω κανονικά. Δεν χρειάζεται να είμαι νηστική δηλαδή όπως γίνεται συνήθως... Ξέρετε τον λόγο? Δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα αυτό??

Καλώς ήρθες με το καλό ,όχι δεν έχει σχέση γτ αιματολογική της αυχενικης αν έχεις φάει!! 

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Vassoulinaki είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειμαι καινούργια στο φορουμ!! Είμαι σήμερα 12 εβδομάδων και έκλεισα την αυχενική για την επόμενη Δευτέρα... Μου είπε η κοπέλα κάποια πράγματα για προετοιμασία όμως μου είπε οτι θα μου πάρουν και αίμα αλλά να φαω κανονικά. Δεν χρειάζεται να είμαι νηστική δηλαδή όπως γίνεται συνήθως... Ξέρετε τον λόγο? Δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα αυτό??

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!! Εμένα συγκεκριμένα μου είπε ο γιατρός θέλω να έχεις φάει καλό πρωϊνό πριν έρθεις και μισή ώρα πριν μια σοκαλοτιτσα για να κουνιέται το μωρό !! Και μου πήραν κανονικά αίμα , Οπότε νομίζω πως δν χρειάζεται να είσαι νηστική 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

τελικά μου έκανε σήμερα την αυχενική. Ο γιατρός έμεινε ευχαριστημένος,

σας λέω τι βρήκε να μου πείτε μια γνώμη κ εσείς.

Αυχενική διαφάνεια 1,5mm

ρινικό οστό: απεικονίζεται

καρδιακή λειτουργία 160 παλμοί/λεπτό

Τρισωμία 21: 1/644

Τρισωμία 18: 1/935

Τρισωμία 13: 1/17072

Μου πήρε αίμα για pappA και nipt

Μάλλον για αγοράκι φαίνεται

τη γνώμη σας  

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Vassoulinaki είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειμαι καινούργια στο φορουμ!! Είμαι σήμερα 12 εβδομάδων και έκλεισα την αυχενική για την επόμενη Δευτέρα... Μου είπε η κοπέλα κάποια πράγματα για προετοιμασία όμως μου είπε οτι θα μου πάρουν και αίμα αλλά να φαω κανονικά. Δεν χρειάζεται να είμαι νηστική δηλαδή όπως γίνεται συνήθως... Ξέρετε τον λόγο? Δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα αυτό??

Γειά σου!!! Καλώς ήρθες!!! Εννοείται να φας ίσα ίσα πρέπει να έχεις φάει καλό πρωινό! Στις περισσότερες εξετάσεις δεν έχει σχέση το φαγητό! Μην αγχώνεσαι καθόλου γι αυτό. Κατα τα άλλα καμία άλλη προετοιμασία! Καλή επιτυχία! 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι. Εμένα μου έκλεισαν αυχενική για την τρίτη που μας έρχεται που θα είμαι 11+3 και σκέφτομαι μήπως είναι λίγο νωρίς? Το είπα στη μαία και μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν θέλω να πάω και να γίνει κάνα λάθος. Εσείς τι λέτε? Μήπως είμαι υπερβολική? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

τελικά μου έκανε σήμερα την αυχενική. Ο γιατρός έμεινε ευχαριστημένος,

σας λέω τι βρήκε να μου πείτε μια γνώμη κ εσείς.

Αυχενική διαφάνεια 1,5mm

ρινικό οστό: απεικονίζεται

καρδιακή λειτουργία 160 παλμοί/λεπτό

Τρισωμία 21: 1/644

Τρισωμία 18: 1/935

Τρισωμία 13: 1/17072

Μου πήρε αίμα για pappA και nipt

Μάλλον για αγοράκι φαίνεται

τη γνώμη σας  

 

Για τις τρισωμιες δεν ξέρω εμένα το χαρτί που κοίταξα τώρα δεν λέει κάτι , μήπως αυτό είναι στο αίμα ;; ( γιατί δεν έχουν βγει ακόμα τα δικά μου)  Όσο αναφορά την αυχενική από όσο μου είπε ο γιατρός και στη δικιά μου τόσο ήταν και μου λέει πολύ καλά !! Με το καλό το αγοράκι σου !!!

πρίν από 58 λεπτά , Pinez είπε:

Γειά σου!!! Καλώς ήρθες!!! Εννοείται να φας ίσα ίσα πρέπει να έχεις φάει καλό πρωινό! Στις περισσότερες εξετάσεις δεν έχει σχέση το φαγητό! Μην αγχώνεσαι καθόλου γι αυτό. Κατα τα άλλα καμία άλλη προετοιμασία! Καλή επιτυχία! 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι. Εμένα μου έκλεισαν αυχενική για την τρίτη που μας έρχεται που θα είμαι 11+3 και σκέφτομαι μήπως είναι λίγο νωρίς? Το είπα στη μαία και μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν θέλω να πάω και να γίνει κάνα λάθος. Εσείς τι λέτε? Μήπως είμαι υπερβολική? 

Και εγώ πήγα στις 12 εβδομάδες ακριβώς και ρώτησα τη μαία μήπως ήταν νωρίς και μου είπε ότι από τις 11 και μετά μπορεί να γίνει η εξέταση κανονικά. Μην αγχώνεσαι ξέρουν.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...