Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Περιορισμός ανάπτυξης εμβρύου


Recommended Posts

1 hour ago, Little star είπε:

Καλύτερα είμαι,  ευχαριστώ! Πονάω αλλά περπατάω. Είμαι στη φάση σήμερα που μαθαίνω θήλαστρα, αποστειρωτες κτλ και προσπαθώ να βγάζω γάλα και περνάει η μερα με αυτό γιατί είναι πολύ χρονοβόρο. Πήγα είδα τη μικρή και σοκαρίστηκα η αλήθεια είναι γιατί είναι πολύ πιο μικρή από ο, τι την είδα στις φωτογραφίες χθες. Είναι πολύ πολύ μικρή και στεναχωρηθηκα η αλήθεια είναι έτσι που την είδα. Έκλαψε κιόλας και ήταν σαν νιαουρισμα νεογεννητου γατιου. Έπαθε ίκτερο και την έχουν με φωτοθεραπεια αλλά δεν τους ανησυχεί ο ικτερος. Της έδωσαν και 1 ml γάλα και φαίνεται να ανταποκρίνεται καλά στη σίτιση.  Είναι πολύ θετικό ότι δεν έχει πάρει οξυγόνο,  οι εξετάσεις της είναι ικανοποιητικες αλλά όπως μας είπε και η γιατρος είναι ένα πολύ μικρό μωρό που έχει να αντιμετωπίσει ένα εχθρικό περιβάλλον με ενδονοσοκομειακες λοιμώξεις κτλ.

Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρούλα αλλά έχουμε πει ότι είναι μαχητρια, τα μωράκια που γεννιούνται προωρα είναι τρελοί μαχητές. Στη μονάδα δίπλα στο γιο μου υπήρχαν πολλά μικρακια τα οποία μπορεί να έμεναν καιρό μέσα αλλά μια χαρά τα κατάφερναν. Οι ενδονοσοκομειακες και εμένα με φόβιζαν όπως και τα λόγια των γιατρών ο δικος μου επειδη χανοταν οταν φτάσαμε στο μαιευτηριο γεννήθηκε με εγκεφαλικη αιμορραγία αλλά όλα πήγαν καλά, έτσι νομίζω θα συμβεί και σε εσας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Νανα82 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρούλα αλλά έχουμε πει ότι είναι μαχητρια, τα μωράκια που γεννιούνται προωρα είναι τρελοί μαχητές. Στη μονάδα δίπλα στο γιο μου υπήρχαν πολλά μικρακια τα οποία μπορεί να έμεναν καιρό μέσα αλλά μια χαρά τα κατάφερναν. Οι ενδονοσοκομειακες και εμένα με φόβιζαν όπως και τα λόγια των γιατρών ο δικος μου επειδη χανοταν οταν φτάσαμε στο μαιευτηριο γεννήθηκε με εγκεφαλικη αιμορραγία αλλά όλα πήγαν καλά, έτσι νομίζω θα συμβεί και σε εσας!

Πες στο κορίτσι τι γιο έχεις τώρα;;;  τον καλύτερο μετά τον δικό μου!!!! Χα χα χα χα χα χα χα χα 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Νανα82 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρούλα αλλά έχουμε πει ότι είναι μαχητρια, τα μωράκια που γεννιούνται προωρα είναι τρελοί μαχητές. Στη μονάδα δίπλα στο γιο μου υπήρχαν πολλά μικρακια τα οποία μπορεί να έμεναν καιρό μέσα αλλά μια χαρά τα κατάφερναν. Οι ενδονοσοκομειακες και εμένα με φόβιζαν όπως και τα λόγια των γιατρών ο δικος μου επειδη χανοταν οταν φτάσαμε στο μαιευτηριο γεννήθηκε με εγκεφαλικη αιμορραγία αλλά όλα πήγαν καλά, έτσι νομίζω θα συμβεί και σε εσας!

Και εννοείται ότι καλα κάνεις και κάνεις θηλαστρο,  το γάλα σου αυτές οι πρώτες σταγονες που θα της δώσεις είναι ευεργετικές..εγώ του έδινα για 2 μήνες γάλα που αντλούσα,  σταμάτησα λόγω παλλινδρομησεων αλλά και πάλι ένα γεύμα είναι δικό μου γάλα.. 

πρίν από 3 λεπτά , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Πες στο κορίτσι τι γιο έχεις τώρα;;;  τον καλύτερο μετά τον δικό μου!!!! Χα χα χα χα χα χα χα χα 

Πάλι τα ίδια? Είπαμε ο δικός μου είναι καλύτερος....πέρα από την πλάκα όταν το ζούσα μου φαινόταν τεράστιο όλο αυτό και τότε η Ελισάβετ μου έλεγε ότι θα το ξεπεράσουμε, δεν την πίστευα φυσικά αλλά τελικά ειχε δίκιο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Νανα82 είπε:

Και εννοείται ότι καλα κάνεις και κάνεις θηλαστρο,  το γάλα σου αυτές οι πρώτες σταγονες που θα της δώσεις είναι ευεργετικές..εγώ του έδινα για 2 μήνες γάλα που αντλούσα,  σταμάτησα λόγω παλλινδρομησεων αλλά και πάλι ένα γεύμα είναι δικό μου γάλα.. 

Πάλι τα ίδια? Είπαμε ο δικός μου είναι καλύτερος....πέρα από την πλάκα όταν το ζούσα μου φαινόταν τεράστιο όλο αυτό και τότε η Ελισάβετ μου έλεγε ότι θα το ξεπεράσουμε, δεν την πίστευα φυσικά αλλά τελικά ειχε δίκιο...

Είπαμε ευτυχώς που υπάρχει η μενν και παίρνουμε γερά τα παιδάκια μας απλά όταν φύγουμε από κει την εκτιμάμε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Είπαμε ευτυχώς που υπάρχει η μενν και παίρνουμε γερά τα παιδάκια μας απλά όταν φύγουμε από κει την εκτιμάμε 

Ναιιιιι εννοείται ναιιι αν δεν υπήρχαν οι μενν αστο...ευτυχώς που η επιστήμη έχει εξελιχθεί τόσο πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει κορίτσι μου το μωράκι σου, να είναι γερό κ όταν βγείτε απ' τη Μενν όλα σιγά σιγά θα ξεχαστούν! Η Παναγίτσα έκανε το θαύμα της!!! Μην σε τρομάζει το μέγεθος, είναι πολύ δυνατό το κορίτσι σου, ήδη ότι δεν χρειάζεται οξυγόνο είναι πολύ πολύ καλό!! Όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου όλες! Έχω ξεκινήσει και καταλαβαίνω τώρα τι είναι η Μενν. Σήμερα με άφησαν να μπω με τα χίλια ζόρια γιατί είμαι ακόμα στο νοσοκομείο και με έχουν λυπηθεί όλοι. Πέρα από όλα όσα έχουμε να αντιμετωπίσουμε πόσο ψυχοφθορο να θέλεις να δεις το παιδί σου και να μην σε αφήνουν? Αρχίζω και συνειδητοποιω πόση υπομονή θα χρειαστώ και ότι αυτά που έζησα και ακουσα μέχρι τώρα είναι λίγα σε σχέση με αυτά που θα ζήσω και θα ακούσω. Ενώ όταν με ενημερώνουν οι άλλοι γιατροί (όλοι με έχουν μάθει πλέον και μου δινουν πληροφορίες) είμαι χαρούμενη, με το που μιλάω με τους νεογνολογους προσγειωνομαι απότομα. Πολύ μικρό το μωρό, θα δούμε, είναι εχθρικό το περιβάλλον με λοιμώξεις κτλ. Από ο, τι έχω καταλάβει και από ο, τι μου έχετε πει και εσείς λογικά οι νεογνολογοι μας προσγειωνουν απότομα κάπως ε? Το καλο ειναι οτι φαίνεται να είναι δεκτική στο γάλα,  αφήνει δηλαδή υπόλοιπα, όχι σε όλα τα γεύματα,  αλλά αφήνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Little star είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου όλες! Έχω ξεκινήσει και καταλαβαίνω τώρα τι είναι η Μενν. Σήμερα με άφησαν να μπω με τα χίλια ζόρια γιατί είμαι ακόμα στο νοσοκομείο και με έχουν λυπηθεί όλοι. Πέρα από όλα όσα έχουμε να αντιμετωπίσουμε πόσο ψυχοφθορο να θέλεις να δεις το παιδί σου και να μην σε αφήνουν? Αρχίζω και συνειδητοποιω πόση υπομονή θα χρειαστώ και ότι αυτά που έζησα και ακουσα μέχρι τώρα είναι λίγα σε σχέση με αυτά που θα ζήσω και θα ακούσω. Ενώ όταν με ενημερώνουν οι άλλοι γιατροί (όλοι με έχουν μάθει πλέον και μου δινουν πληροφορίες) είμαι χαρούμενη, με το που μιλάω με τους νεογνολογους προσγειωνομαι απότομα. Πολύ μικρό το μωρό, θα δούμε, είναι εχθρικό το περιβάλλον με λοιμώξεις κτλ. Από ο, τι έχω καταλάβει και από ο, τι μου έχετε πει και εσείς λογικά οι νεογνολογοι μας προσγειωνουν απότομα κάπως ε? Το καλο ειναι οτι φαίνεται να είναι δεκτική στο γάλα,  αφήνει δηλαδή υπόλοιπα, όχι σε όλα τα γεύματα,  αλλά αφήνει. 

Όλα είναι θετικά, αυτό να σκέφτεσαι... Αναπνέει μόνη της, τρέφεται λίγο λίγο κ τα όργανα της λειτουργούν κανονικά. Να κρατάς κάθε μέρα τα θετικά γιατί οι νεογνολογοι ακόμη κ όταν έρθει η ώρα να την πάρετε σπίτι, πάλι τα αρνητικά θα σου λένε... Όλα θα πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Little star είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου όλες! Έχω ξεκινήσει και καταλαβαίνω τώρα τι είναι η Μενν. Σήμερα με άφησαν να μπω με τα χίλια ζόρια γιατί είμαι ακόμα στο νοσοκομείο και με έχουν λυπηθεί όλοι. Πέρα από όλα όσα έχουμε να αντιμετωπίσουμε πόσο ψυχοφθορο να θέλεις να δεις το παιδί σου και να μην σε αφήνουν? Αρχίζω και συνειδητοποιω πόση υπομονή θα χρειαστώ και ότι αυτά που έζησα και ακουσα μέχρι τώρα είναι λίγα σε σχέση με αυτά που θα ζήσω και θα ακούσω. Ενώ όταν με ενημερώνουν οι άλλοι γιατροί (όλοι με έχουν μάθει πλέον και μου δινουν πληροφορίες) είμαι χαρούμενη, με το που μιλάω με τους νεογνολογους προσγειωνομαι απότομα. Πολύ μικρό το μωρό, θα δούμε, είναι εχθρικό το περιβάλλον με λοιμώξεις κτλ. Από ο, τι έχω καταλάβει και από ο, τι μου έχετε πει και εσείς λογικά οι νεογνολογοι μας προσγειωνουν απότομα κάπως ε? Το καλο ειναι οτι φαίνεται να είναι δεκτική στο γάλα,  αφήνει δηλαδή υπόλοιπα, όχι σε όλα τα γεύματα,  αλλά αφήνει. 

Σε ποιο μαιευτήριο ειστε; Στο μητερα; Να απαιτείς πάντα αυτό που θες!! Όλα θέλουν τον χρόνο τους!!Θα πάρει το βάρος και όλα θα φτιάξουν! Εγώ σχεδόν έχω αποβάλλει από τη μνήμη μου τις μερες στη μενν και είναι σχεδόν μήνας μόνο που βγήκαμε!! Κουράγιο, πλέον οι περιπτώσεις αυτές αποτελούν ρουτίνα με θετική εξέλιξη!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Little star είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου όλες! Έχω ξεκινήσει και καταλαβαίνω τώρα τι είναι η Μενν. Σήμερα με άφησαν να μπω με τα χίλια ζόρια γιατί είμαι ακόμα στο νοσοκομείο και με έχουν λυπηθεί όλοι. Πέρα από όλα όσα έχουμε να αντιμετωπίσουμε πόσο ψυχοφθορο να θέλεις να δεις το παιδί σου και να μην σε αφήνουν? Αρχίζω και συνειδητοποιω πόση υπομονή θα χρειαστώ και ότι αυτά που έζησα και ακουσα μέχρι τώρα είναι λίγα σε σχέση με αυτά που θα ζήσω και θα ακούσω. Ενώ όταν με ενημερώνουν οι άλλοι γιατροί (όλοι με έχουν μάθει πλέον και μου δινουν πληροφορίες) είμαι χαρούμενη, με το που μιλάω με τους νεογνολογους προσγειωνομαι απότομα. Πολύ μικρό το μωρό, θα δούμε, είναι εχθρικό το περιβάλλον με λοιμώξεις κτλ. Από ο, τι έχω καταλάβει και από ο, τι μου έχετε πει και εσείς λογικά οι νεογνολογοι μας προσγειωνουν απότομα κάπως ε? Το καλο ειναι οτι φαίνεται να είναι δεκτική στο γάλα,  αφήνει δηλαδή υπόλοιπα, όχι σε όλα τα γεύματα,  αλλά αφήνει. 

Οι νεογνολογοι? Δύσκολη ιστορία πραγματικά... εμενα μου έλεγαν ότι στον εγκέφαλο του έβρισκαν κάτι που λέγεται τριγωνα επιτασεων , κανεις λοιπόν δε μπήκε στον κόπο να μου εξηγήσει τι σκατα ήταν αυτό...κάθε μέρα έκλαιγα και φοβόμουν  και πι νεογνολογοι δε μου εξηγούσαν τι προβλήματα θα είχαμε να αντιμετωπίσουμε μακροπροθεσμα ,τελικά η Ελισάβετ μίλησε με τη δική της νεογνολογο όπου μας εξήγησε ότι δεν ήταν κάτι σημαντικό και ότι πιο πιθανόν ηταν ότι θα υποχωρούσε όπως και έγινε...θέλω να σου πω αυτό πιυ ειχα και σε εμένα, ένα μεγάλο βήμα είναι ότι ζουν ο καιρός θα δείξει τι θα έχεις τελικά να αντιμετωπίσεις... όσα ήδη γράφεις πάντως είναι ήδη πολύ καλα, εμενα είχε διασωληνωθει παρότι γεννήθηκε 2120 και ξεκινούσα τη 33εβδομαδα όταν γεννήθηκε !! Όλα θα πάνε υπεροχα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Σε ποιο μαιευτήριο ειστε; Στο μητερα; Να απαιτείς πάντα αυτό που θες!! Όλα θέλουν τον χρόνο τους!!Θα πάρει το βάρος και όλα θα φτιάξουν! Εγώ σχεδόν έχω αποβάλλει από τη μνήμη μου τις μερες στη μενν και είναι σχεδόν μήνας μόνο που βγήκαμε!! Κουράγιο, πλέον οι περιπτώσεις αυτές αποτελούν ρουτίνα με θετική εξέλιξη!

Όχι είμαι Κρήτη σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν έχουν εδώ τα ιδιωτικά μενν. Οπότε δεν μπορείς να ζητάς πολλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...