Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Amalia! είπε:

Καλωσόρισες κορίτσι μου!!! Εύχομαι να νιώσεις καλύτερα σύντομα και να χαρείς οσο μπορείς την εγκυμοσύνη σου! Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική για τις εγκυούλες γι αυτό προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά! Βρίσκομαι κι εγώ σε ξεκούραση καθώς έχω κοντό τράχηλο και κάθε εβδομάδα που περνάει μου δίνει χαρα! Γιατί ξεκίνησες τις συσπάσεις στον 6ο? Ήταν εντονες με πόνο και τακτικοτητα, ή όχι? Σε κάθε περίπτωση να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά..! 

Σε ευχαριστώ πολύ.Η αληθεια είναι οτι δε μπορώ να τη χαρώ αυτη την εγκυμοσύνη κ νιωθω τυψεις γιαυτο.Συσπασεις ξεκινησαν μαλλον λόγω κούρασης..εχω ηδη μια κορουλα 3 ετων.Ηταν πολυ εντονες κ συχνες  με δυσφορια.Ο τραχηλος βεβαια ειναι καλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Αχ κορίτσια χάλια μέρα η σημερινή...ξύπνησα με τρομερή αναγούλα και κάνω όλη μέρα εμετούς...εγώ που δεν είχα καθόλου τέτοια...δεν ξέρω αν είναι ίωση αν κ δεν πήγα κάπου να κολλήσω...έχω φοβηθεί λίγο...δεν ξέρω αν πρέπει να πάω στο γιατρό...πάντως δεν έχω φάει όλη μέρα ότι κ να προσπάθησα να φάω το βγάζω επιτόπου...μόνο νερό πίνω.. 

 Jiji, καλημέρα !!Πως ξημέρωσες;Μίλησες με τον γιατρό σου;Έχεις και τον διαβήτη οπότε θέλει προσοχή.Περαστικα σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Effita said:

Γεια σας κορίτσια με το καλό σε ολες τα μωράκια σας! Μολις γράφτηκα στο φόρουμ.Θα μπορουσα να συνομιλω μαζί σας; Εχω Πητ 1 Μαρτίου και περιμενω αγοράκι.Εχω ήδη μια κορούλα τριων ετων.Εν συντομία θα σας πω το ιστορικο μου.Περασα χαλια μεχρι τον 5ο απο εμετούς,ζαλαδες,κοπωση.Στον 6ο ξεκινησαν συσπάσεις επρεπε να παρω καποια φαρμακα τα οποια δε τα παιρνω επειδη με πειραξαν απιστευτα.Ειμαι σε ξεκουραση οσο γινεται.Εχω ομως επηρεαστει πολυ ψυχολογικα."Επεσα" πολύ τις προηγουμενες εβδομάδες.Τωρα καπως καλυτερα ..αλλά κ παλι δυσκολευομαι.Σκεφτηκα μηπως παρω κουραγιο και δυναμη απο εσας.❤

Καλωσηρθες κοπελα μου! Ευχομαι απο δω κ περα να κυλησει πιο ομαλα η εγκυμοσυνη σου. Η ψυχολογια μας κ μονο λογω ορμονων ειναι ενα ρολλερκοστερ στην διαρκεια της εγκυμοσυνης παρολ’αυτα να σκεφτεσαι το μωρακι σου κ να παιρνεις δυναμη! Οτι θελεις κ σκεφτεσαι να μας γραφεις εδω κ να τα λεμε!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Effita είπε:

Γεια σας κορίτσια με το καλό σε ολες τα μωράκια σας! Μολις γράφτηκα στο φόρουμ.Θα μπορουσα να συνομιλω μαζί σας; Εχω Πητ 1 Μαρτίου και περιμενω αγοράκι.Εχω ήδη μια κορούλα τριων ετων.Εν συντομία θα σας πω το ιστορικο μου.Περασα χαλια μεχρι τον 5ο απο εμετούς,ζαλαδες,κοπωση.Στον 6ο ξεκινησαν συσπάσεις επρεπε να παρω καποια φαρμακα τα οποια δε τα παιρνω επειδη με πειραξαν απιστευτα.Ειμαι σε ξεκουραση οσο γινεται.Εχω ομως επηρεαστει πολυ ψυχολογικα."Επεσα" πολύ τις προηγουμενες εβδομάδες.Τωρα καπως καλυτερα ..αλλά κ παλι δυσκολευομαι.Σκεφτηκα μηπως παρω κουραγιο και δυναμη απο εσας.❤

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Εγώ είμαι η Σπυριδούλα και είμαι ακριβώς στην 29η εβδομάδα και περιμένω 16/02 με το καλό τη μπέμπα μου. Πρώτο παιδάκι. 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα όσον αφορά τους εμετους διότι εγώ κάνω μέχρι σήμερα σχεδόν κάθε πρωί αλλά όχι σε τέτοια συχνότητα και ποσότητα όπως μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου που έκανα έως και 6-7-8 την ημέρα και εργαζομουν σεζόν κιόλας. Ένα δράμα η ψυχολογία στα τάρταρα. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα και ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Σήμερα έχω ραντεβού στη γυναικολογο να δούμε τη μπουμπούκα μου. 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Effita είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.Η αληθεια είναι οτι δε μπορώ να τη χαρώ αυτη την εγκυμοσύνη κ νιωθω τυψεις γιαυτο.Συσπασεις ξεκινησαν μαλλον λόγω κούρασης..εχω ηδη μια κορουλα 3 ετων.Ηταν πολυ εντονες κ συχνες  με δυσφορια.Ο τραχηλος βεβαια ειναι καλος.

Παίρνεις μαγνήσιο?? Τώρα που ξεκουραζεσαι έχουν ελλατωθει? Κοίτα, οι πιο πολλές γυναίκες περνούν κάποια δυσκολία. Η εγκυμοσύνη φτάνει το σώμα μας στα άκρα. Να σκέφτεσαι ότι κάνεις το καλύτερο που μπορείς.. αφού ο τράχηλος δεν έχει επηρεαστεί, βρίσκεσαι σε κάποιο κίνδυνο τώρα? Γιατί και τα χάπια που μειώνουν τις συσπάσεις δεν είναι για συνέχεια. Ο γιατρός μου μου έχει πει ότι αυτά είναι μόνο για 2-3 ημέρες για να προλάβουν να σου κάνουν τις ενέσεις κορτιζόνης. Η βιβλιογραφία αυτό λέει. Οπότε μην νιώθεις άσχημα που δεν μπορείς τα παρεις..

@Jiji πως είσαι???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Καλό μήνα να έχουμε!

@Jiji περαστικά! Ελπίζω να είσαι καλύτερα!

@Effita καλώς ήρθες! Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και με το καλό το νέο μέλος! Ξεκουράσου και όλα καλά θα πάνε! Για τις συσπάσεις να ξέρεις βοηθάει να πίνεις πολύ νερό.

@SpiridoulaK τι ωραία που θα δεις την μπέμπα σου σήμερα! Εγώ την άλλη Παρασκευή έχω ραντεβού..

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια από χθες το βράδυ νιώθω κάτι στην περιοχή της ουρηθρας. Όχι τσούξιμο ή πονο.. σαν μια πίεση, πως να το εξηγήσω.. Εξετάσεις έκανα πριν 2 εβδομαδες δεν είχα κάτι. Σκέφτομαι να ξεπλύνω την περιοχή με λίγο χαμομήλι.. εχετε καμια ιδεα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Amalia! είπε:

Βρε κορίτσια από χθες το βράδυ νιώθω κάτι στην περιοχή της ουρηθρας. Όχι τσούξιμο ή πονο.. σαν μια πίεση, πως να το εξηγήσω.. Εξετάσεις έκανα πριν 2 εβδομαδες δεν είχα κάτι. Σκέφτομαι να ξεπλύνω την περιοχή με λίγο χαμομήλι.. εχετε καμια ιδεα?

Καλημέρα. Το νιώθω κι εγώ όταν είναι χαμηλά η μπουμπού 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα. Το νιώθω κι εγώ όταν είναι χαμηλά η μπουμπού 

Το νιώθω εξωτερικά όμως. Δεν ξέρω αν είναι απο το μωρό. Χθες δεν είχα πιει πολύ νερό και δεν είχα πάει πολλές φορές τουαλέτα. Σκέφτομαι μήπως είναι από αυτό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια καλό μήνα καλες γιορτές να έχουμε!!!

@Effita καλωσήρθες στην παρεα μας να χαίρεσαι την κορούλα σου κ με το καλό το νέο μέλος!!μην αγχώνεσαι όλα καλα Θα πάνε.Να μας γράφεις να κρατάμε παρεα η μια στη άλλη να περάσει ο καιρός!!!

@Jijiπως είσαι σήμερα?

@SpiridoulaK με το καλό να δεις την μπεμπα σου!!εγω θα πάω την επόμενη βδομάδα:)
 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Effita είπε:

Γεια σας κορίτσια με το καλό σε ολες τα μωράκια σας! Μολις γράφτηκα στο φόρουμ.Θα μπορουσα να συνομιλω μαζί σας; Εχω Πητ 1 Μαρτίου και περιμενω αγοράκι.Εχω ήδη μια κορούλα τριων ετων.Εν συντομία θα σας πω το ιστορικο μου.Περασα χαλια μεχρι τον 5ο απο εμετούς,ζαλαδες,κοπωση.Στον 6ο ξεκινησαν συσπάσεις επρεπε να παρω καποια φαρμακα τα οποια δε τα παιρνω επειδη με πειραξαν απιστευτα.Ειμαι σε ξεκουραση οσο γινεται.Εχω ομως επηρεαστει πολυ ψυχολογικα."Επεσα" πολύ τις προηγουμενες εβδομάδες.Τωρα καπως καλυτερα ..αλλά κ παλι δυσκολευομαι.Σκεφτηκα μηπως παρω κουραγιο και δυναμη απο εσας.❤

Καλωσόρισες κορίτσι μου κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου.... 

Άκουσα για συσπάσεις και αν σου πω τι έχω περάσει θα πάρεις δύναμη... Στον 4ο μήνα είχα συσπάσεις ανά 3λεπτο δηλαδή γέννα... Πήγα αμέσως νοσοκομείο και με διαφορα φάρμακα μου σταμάτησαν τον κίνδυνο για προωρο τοκετό... 

Από τότε μέχρι κ τώρα 28 βδομάδες είμαι κρεβάτι με περιδεση κ κοντό τράχηλο... Επίσης έχω ακόμα συσπάσεις 15 τη Μερα... Τη Δευτέρα θα πάω στο γιατρό να δούμε τι θα μου πει... 

Οι γιατροί μου έχουν πει ότι θα γεννήσω πρόωρα και να είμαι ευχαριστημένη αν φτάσω 34 βδομάδες αχαχαχ... Έχω άλλες 2 κόρες στις οποίες είχα τέλειες εγκυμοσύνες 

Αυτό εδώ με πεδευει 

Χαλάλι δε πειράζει αχαχα κ ο άντρας μου γεννήθηκε 32 βδομάδες 1.5 κιλό και δεν έπαθε τίποτα κ μιλάμε για έτος 78

Μην αγχώνεσαι να ξεκουράζεσαι κ πολύ νερό.. Οι συσπάσεις αυτές είναι ακίνδυνες.... 

Αν έχεις παραπάνω από 5 την ώρα τότε να φοβάσαι 

Καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Effita είπε:

Γεια σας κορίτσια με το καλό σε ολες τα μωράκια σας! Μολις γράφτηκα στο φόρουμ.Θα μπορουσα να συνομιλω μαζί σας; Εχω Πητ 1 Μαρτίου και περιμενω αγοράκι.Εχω ήδη μια κορούλα τριων ετων.Εν συντομία θα σας πω το ιστορικο μου.Περασα χαλια μεχρι τον 5ο απο εμετούς,ζαλαδες,κοπωση.Στον 6ο ξεκινησαν συσπάσεις επρεπε να παρω καποια φαρμακα τα οποια δε τα παιρνω επειδη με πειραξαν απιστευτα.Ειμαι σε ξεκουραση οσο γινεται.Εχω ομως επηρεαστει πολυ ψυχολογικα."Επεσα" πολύ τις προηγουμενες εβδομάδες.Τωρα καπως καλυτερα ..αλλά κ παλι δυσκολευομαι.Σκεφτηκα μηπως παρω κουραγιο και δυναμη απο εσας.❤

Καλωσήρθες!!! Να μην σκέφτεσαι τα δύσκολα που πέρασαν... επικεντρώσου σε θετικές σκέψεις και προσπάθησε να είσαι ήρεμη...όλα θα πάνε καλά και εμείς εδώ θα σου κρατάμε παρεούλα! 

Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό εγώ και ανυπομονώ να δω πόσα κιλάκια έφτασε ο χοντρούλης μου! :razz: 

Επίσης είπα σήμερα να ζυγιστώ έτσι για καλό μήνα... ( Αν και το απέφευγα όπως σας έλεγα για να μην έχω δράματα χαχα) ... Αισίως 11 κιλά έχω πάρει κορίτσια!!! Μ αρέσει που έλεγα τόσα να πάρω σε όλη την εγκυμοσύνη...όνειρο απατηλό χεχε... Τώρα ο νέος στόχος είναι να μην ξεπεράσω τα 15!! Άντε να δούμε...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Παίρνεις μαγνήσιο?? Τώρα που ξεκουραζεσαι έχουν ελλατωθει? Κοίτα, οι πιο πολλές γυναίκες περνούν κάποια δυσκολία. Η εγκυμοσύνη φτάνει το σώμα μας στα άκρα. Να σκέφτεσαι ότι κάνεις το καλύτερο που μπορείς.. αφού ο τράχηλος δεν έχει επηρεαστεί, βρίσκεσαι σε κάποιο κίνδυνο τώρα? Γιατί και τα χάπια που μειώνουν τις συσπάσεις δεν είναι για συνέχεια. Ο γιατρός μου μου έχει πει ότι αυτά είναι μόνο για 2-3 ημέρες για να προλάβουν να σου κάνουν τις ενέσεις κορτιζόνης. Η βιβλιογραφία αυτό λέει. Οπότε μην νιώθεις άσχημα που δεν μπορείς τα παρεις..

@Jiji πως είσαι???

Καλημέρα κορίτσια ήταν μια απίστευτα δύσκολη μέρα η χθεσινή...ευτυχώς σταματήσανε οι εμετοι...μάλλον ήταν ίωση γιατί είχα και διάρροια...σήμερα θα πάω στο νοσοκομείο που έχω έτσι κι αλλιώς ραντεβού για το διαβήτη να τσεκάρουμε...ελπίζω να είναι όλα καλά...ευτυχώς η μπέμπα είναι πολύ κινητική κ έτσι δεν αγχώνομαι τόσο...σήμερα είμαι πολύ καλύτερα...

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Jiji είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήταν μια απίστευτα δύσκολη μέρα η χθεσινή...ευτυχώς σταματήσανε οι εμετοι...μάλλον ήταν ίωση γιατί είχα και διάρροια...σήμερα θα πάω στο νοσοκομείο που έχω έτσι κι αλλιώς ραντεβού για το διαβήτη να τσεκάρουμε...ελπίζω να είναι όλα καλά...ευτυχώς η μπέμπα είναι πολύ κινητική κ έτσι δεν αγχώνομαι τόσο...σήμερα είμαι πολύ καλύτερα...

Μπράβο!!!! Μέχρι εδώ να ήταν και να ηρεμήσεις τώρα!!! Καλή ανάρρωση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...