Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 31 λεπτά , Marilou7 είπε:

Γεια σας!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό...όλα μια χαρά...ο μπέμπης 1850γρ. και είμαι 31 εβδομάδων ακριβώς!!! Έκανα και καρδιοτοκογράφημα σήμερα πρώτη φορά και μου είπε θα κάνουμε σε κάθε επίσκεψη πλέον...τώρα σε 15 μέρες πάλι!

Τέλειο βάρος ο μπέμπης σας!!!! Τι είναι το καρδιοτοκογραφημα και γιατί το κάνουμε και πότε;;; Εγώ μόνο για το ντοπλερ ξέρω που θα κάνω σε 1-2 εβδομάδες. Σήμερα είμαι 29+3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 38 λεπτά , Effita είπε:

@Jiji πες κανενα τιπ μπας κ περασουν κ για μενα γρηγορα οι μερες.. γιατι βλέπω να με βρίσκει εντελώς μουρλή ο γιοκας μου.

Κάνε ανακαίνιση το σπίτι χαχχχα εμένα αυτό με κρατάει απασχολημένη κ φουλ αγχωμένη γιατί ακόμα δεν είναι έτοιμο το καινούριο σπιτι κ με βλέπω να γενναω κ να μένουμε ακόμα στο μικρό!οπότε νιώθω ότι τρέχουν οι μέρες οχι απλά περνάνε χαχαχα

Ρε κορίτσια μόνο εγώ είμαι τόσο φοβισμένη με τον τοκετό? Το σκέφτομαι κ νομίζω θα πάθω κρίση πανικού! Φοβάμαι τον πονο,το τι μπορεί να συμβεί και επιπλέον αν θα τα καταφέρω με ένα τόσο μικρουλι πλασματακι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Τέλειο βάρος ο μπέμπης σας!!!! Τι είναι το καρδιοτοκογραφημα και γιατί το κάνουμε και πότε;;; Εγώ μόνο για το ντοπλερ ξέρω που θα κάνω σε 1-2 εβδομάδες. Σήμερα είμαι 29+3

Είναι μια απλή και ανώδυνη εξέταση...ξαπλώνεις σε μια πολυθρόνα και σου βάζουν πάνω στην κοιλίτσα 2 μηχανήματα μικρά πιασμένα με λάστιχα. Το ένα καταγράφει τις συσπάσεις της μήτρας, το άλλο τους παλμούς του μωρού...κάθεσαι εκεί κάνα 20λεπτο μέχρι να γίνουν οι καταγραφές και μετά βγαίνει ένα χαρτί που το αξιολογεί ο γιατρός... Γίνεται από την 28η εβδομάδα και έπειτα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marilou7 είπε:

Γεια σας!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό...όλα μια χαρά...ο μπέμπης 1850γρ. και είμαι 31 εβδομάδων ακριβώς!!! Έκανα και καρδιοτοκογράφημα σήμερα πρώτη φορά και μου είπε θα κάνουμε σε κάθε επίσκεψη πλέον...τώρα σε 15 μέρες πάλι!

Έχεις συσπάσεις?? Γιατί από τόσο νωρίς? Έχω διαβάσει ότι όταν μπούμε στον μήνα μας χρειάζεται να κάνουμε κάθε φορά.. Ο μπέμπης σου μεγάλωσε πολύ!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Amalia! είπε:

Έχεις συσπάσεις?? Γιατί από τόσο νωρίς? Έχω διαβάσει ότι όταν μπούμε στον μήνα μας χρειάζεται να κάνουμε κάθε φορά.. Ο μπέμπης σου μεγάλωσε πολύ!!!

Καθόλου συσπάσεις!!!Αυτός ο γιατρός γενικά είναι πολύ ψείρας και ξεκινάει από πολύ νωρίς τα καρδιοτοκογραφήματα! Όντως και μια φίλη μου είπε πως μόνο προς το τέλος έκανε...Εγώ από σήμερα...νωρίς νωρίς...αλλά δεν είναι τίποτα σιγά, απλά διαρκεί λίγο παραπάνω η εξέταση στον γιατρό...Μεγάλωσε ναι!!!:x Άντε να πάτε κι εσείς να μας πείτε τα νέα σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Marilou7 είπε:

Καθόλου συσπάσεις!!!Αυτός ο γιατρός γενικά είναι πολύ ψείρας και ξεκινάει από πολύ νωρίς τα καρδιοτοκογραφήματα! Όντως και μια φίλη μου είπε πως μόνο προς το τέλος έκανε...Εγώ από σήμερα...νωρίς νωρίς...αλλά δεν είναι τίποτα σιγά, απλά διαρκεί λίγο παραπάνω η εξέταση στον γιατρό...Μεγάλωσε ναι!!!:x Άντε να πάτε κι εσείς να μας πείτε τα νέα σας!

Να σου πω κι εμένα θα μ άρεσε να κάνω από τώρα, αλλά άμα το πω στον γιατρό μου θα με κοιτάξει περίεργα πιστεύω χαχχαχα γενικά οπότε πάω είμαι πολύ αγχωμένη και ρωτάω διάφορα οπότε δεν έχω περιθώριο για τέτοια χαχαχαχ εγώ έχω σε 2 εβδομάδες το ντοπλερ.. πότε θα το κάνεις εσύ??

2 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Κάνε ανακαίνιση το σπίτι χαχχχα εμένα αυτό με κρατάει απασχολημένη κ φουλ αγχωμένη γιατί ακόμα δεν είναι έτοιμο το καινούριο σπιτι κ με βλέπω να γενναω κ να μένουμε ακόμα στο μικρό!οπότε νιώθω ότι τρέχουν οι μέρες οχι απλά περνάνε χαχαχα

Ρε κορίτσια μόνο εγώ είμαι τόσο φοβισμένη με τον τοκετό? Το σκέφτομαι κ νομίζω θα πάθω κρίση πανικού! Φοβάμαι τον πονο,το τι μπορεί να συμβεί και επιπλέον αν θα τα καταφέρω με ένα τόσο μικρουλι πλασματακι!

Εμένα το μόνο που με αγχώνει είναι το κλισμα (σιχαίνομαι λίγο) και οι ενέσεις που θα μου κάνουν για να βάλουν ορους κτλ. Άμα περάσω από αυτά τα στάδια θα μαι πιο χαλαρή. Δεν πολυσκεφτομαι τους πόνους ή τον τοκετό απο τώρα.. θα κάνεις επισκληριδιο? Εγώ σκέφτομαι να κάνω μικρή δόση..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Amalia! είπε:

Να σου πω κι εμένα θα μ άρεσε να κάνω από τώρα, αλλά άμα το πω στον γιατρό μου θα με κοιτάξει περίεργα πιστεύω χαχχαχα γενικά οπότε πάω είμαι πολύ αγχωμένη και ρωτάω διάφορα οπότε δεν έχω περιθώριο για τέτοια χαχαχαχ εγώ έχω σε 2 εβδομάδες το ντοπλερ.. πότε θα το κάνεις εσύ??

Εμένα το μόνο που με αγχώνει είναι το κλισμα (σιχαίνομαι λίγο) και οι ενέσεις που θα μου κάνουν για να βάλουν ορους κτλ. Άμα περάσω από αυτά τα στάδια θα μαι πιο χαλαρή. Δεν πολυσκεφτομαι τους πόνους ή τον τοκετό απο τώρα.. θα κάνεις επισκληριδιο? Εγώ σκέφτομαι να κάνω μικρή δόση..

Για ντοπλερ πάλι δεν μου είπε τίποτα...!Τι να πω... περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Marilou7 είπε:

Για ντοπλερ πάλι δεν μου είπε τίποτα...!Τι να πω... περίεργο...

Ρώτησε τον γιατί αφού είσαι 31η εβδομάδα είναι να το κάνεις τώρα.. γίνεται μέχρι 32η με 33η εβδομάδα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, N.Angel είπε:

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια!! Κ εμενα ο υπνος μου δεν ειναι κ ο καλυτερος, εχω τα ιδια με τα περισσοτερα κοριτσια εδω μεσα..σηκωνομαι σιγουρα δυο φορες μεσα στην νυχτα για τουαλετα κ αυτο ειναι εξελιξη απο τις 5 που σηκωνομουν..καποιες μερες με πιανει κ εμενα τρελη αυπνια, δεν ξερω γιατι…κ φυσικα πονανε πολυ οι γοφοι μου. Τωρα εχω κ μια νεα προσθηκη στον αυχενα στον τραπεζοειδη, δεν ξερω αν ειναι κοιλη αλλα με ποναει κ οταν ξαπλωνω..

Οταν ομως σκεφτομαι το μωρακι μου ολα τα ξεχναω!! 
 

Κοριτσια να σας ρωτησω εχει ψαξει καμια σεμιναρια online για θηλασμο κ τοκετο; Δεν μπορω ευκολα να βρω..δεν ξερω καν αν ειναι δωρεαν η τα πληρωνουμε..

Είχα παρακολουθήσει πριν κανένα μήνα ένα σεμινάριο μέσω του parents.org. Εχε το νου σου θα το επαναλάβουν, λογικά. Παλιότερα είχε και στην nutricia.gr, φέτος όμως δεν έχουν ανακοινώσει κάτι. 

4 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Κάνε ανακαίνιση το σπίτι χαχχχα εμένα αυτό με κρατάει απασχολημένη κ φουλ αγχωμένη γιατί ακόμα δεν είναι έτοιμο το καινούριο σπιτι κ με βλέπω να γενναω κ να μένουμε ακόμα στο μικρό!οπότε νιώθω ότι τρέχουν οι μέρες οχι απλά περνάνε χαχαχα

Ρε κορίτσια μόνο εγώ είμαι τόσο φοβισμένη με τον τοκετό? Το σκέφτομαι κ νομίζω θα πάθω κρίση πανικού! Φοβάμαι τον πονο,το τι μπορεί να συμβεί και επιπλέον αν θα τα καταφέρω με ένα τόσο μικρουλι πλασματακι!

Εδώ εγώ που τα έχω ξαναπεράσει και φοβάμαι. Είναι λογικό αυτό που νιώθεις. Όλα θα γίνουν όταν έρθει η ώρα! Προσπάθησε να σκέφτεσαι τις χαρούμενες και μαγικές στιγμές που θα ακολουθήσουν και θα σβήσουν όλες τις δυσκολίες και την κούραση.

2 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Για ντοπλερ πάλι δεν μου είπε τίποτα...!Τι να πω... περίεργο...

Μήπως στο κάνει ο ίδιος ο γιατρός σου? Κ εμένα παρ όλο που έχω κλείσει ραντεβού αλλού για Doppler, θα με δει πρώτα ο γιατρός μου και θα μου πει αν χρειάζεται. Αυτή την Παρασκευή έχω ραντεβού. Έχω 1 μήνα να δω την μπέμπα.. ευτυχώς που με έχει ταράξει στις κλωτσιές και ηρεμώ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Να σου πω κι εμένα θα μ άρεσε να κάνω από τώρα, αλλά άμα το πω στον γιατρό μου θα με κοιτάξει περίεργα πιστεύω χαχχαχα γενικά οπότε πάω είμαι πολύ αγχωμένη και ρωτάω διάφορα οπότε δεν έχω περιθώριο για τέτοια χαχαχαχ εγώ έχω σε 2 εβδομάδες το ντοπλερ.. πότε θα το κάνεις εσύ??

Εμένα το μόνο που με αγχώνει είναι το κλισμα (σιχαίνομαι λίγο) και οι ενέσεις που θα μου κάνουν για να βάλουν ορους κτλ. Άμα περάσω από αυτά τα στάδια θα μαι πιο χαλαρή. Δεν πολυσκεφτομαι τους πόνους ή τον τοκετό απο τώρα.. θα κάνεις επισκληριδιο? Εγώ σκέφτομαι να κάνω μικρή δόση..

Εδώ κορίτσια δεν κάνουνε κλισμα!!!!πολύ περίεργο μου φαίνεται! Κ σου λένε ότι γίνει έγινε κ δε θέλω να σκέφτομαι τι θα συμβεί εκεί μέσα!σ θα κάνω επισκληρηδιο ναι...κανονικοτατη δόση μη σου πω κ λίγο παραπάνω χαχαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 43 λεπτά , Jiji είπε:

Εδώ κορίτσια δεν κάνουνε κλισμα!!!!πολύ περίεργο μου φαίνεται! Κ σου λένε ότι γίνει έγινε κ δε θέλω να σκέφτομαι τι θα συμβεί εκεί μέσα!σ θα κάνω επισκληρηδιο ναι...κανονικοτατη δόση μη σου πω κ λίγο παραπάνω χαχαχαχα

Κοίτα δεν ξέρω γιατί δεν κάνουν σε εσας..  από τη μια οκ σιχαίνομαι και δε μ αρεσει σαν ιδέα, αλλά από την άλλη δε θα θελα να σπρώχνω και να σκέφτομαι τα ατυχήματα χαχαχχα οπότε το προτιμώ! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Κάνε ανακαίνιση το σπίτι χαχχχα εμένα αυτό με κρατάει απασχολημένη κ φουλ αγχωμένη γιατί ακόμα δεν είναι έτοιμο το καινούριο σπιτι κ με βλέπω να γενναω κ να μένουμε ακόμα στο μικρό!οπότε νιώθω ότι τρέχουν οι μέρες οχι απλά περνάνε χαχαχα

Ρε κορίτσια μόνο εγώ είμαι τόσο φοβισμένη με τον τοκετό? Το σκέφτομαι κ νομίζω θα πάθω κρίση πανικού! Φοβάμαι τον πονο,το τι μπορεί να συμβεί και επιπλέον αν θα τα καταφέρω με ένα τόσο μικρουλι πλασματακι!

Χαχαχα.Σκεφτομαι μήπως αρχισω να ψωνιζω τπτ για τον μπεμπακο μπας κ απασχολώ το μυαλό μου ετσι.Αν κ τα εχω τα περισσοτερα απο την κορουλα μου.Οσο για τον τοκετό κ προσπαθω να μη το σκέφτομαι..αχχαχα..το εχω ζησει ηδη μια φορα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο...ειμαστε πολύ δυνατα πλασματα οι γυναίκες.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Effita είπε:

Χαχαχα.Σκεφτομαι μήπως αρχισω να ψωνιζω τπτ για τον μπεμπακο μπας κ απασχολώ το μυαλό μου ετσι.Αν κ τα εχω τα περισσοτερα απο την κορουλα μου.Οσο για τον τοκετό κ προσπαθω να μη το σκέφτομαι..αχχαχα..το εχω ζησει ηδη μια φορα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο...ειμαστε πολύ δυνατα πλασματα οι γυναίκες.

Χωρίς??? Δεν μπορώ καν να το σκεφτώ πως άντεξες?? Μπράβο!!!!

πρίν από 41 λεπτά , Amalia! είπε:

Κοίτα δεν ξέρω γιατί δεν κάνουν σε εσας..  από τη μια οκ σιχαίνομαι και δε μ αρεσει σαν ιδέα, αλλά από την άλλη δε θα θελα να σπρώχνω και να σκέφτομαι τα ατυχήματα χαχαχχα οπότε το προτιμώ! 

Ναι άσε κι εγώ δε θέλω να το σκέφτομαι αλλά τι να κανω! Νομίζω είναι το τελευταίο που θα με ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή χαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Effita είπε:

Χαχαχα.Σκεφτομαι μήπως αρχισω να ψωνιζω τπτ για τον μπεμπακο μπας κ απασχολώ το μυαλό μου ετσι.Αν κ τα εχω τα περισσοτερα απο την κορουλα μου.Οσο για τον τοκετό κ προσπαθω να μη το σκέφτομαι..αχχαχα..το εχω ζησει ηδη μια φορα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο...ειμαστε πολύ δυνατα πλασματα οι γυναίκες.

Σκέφτομαι κι εγώ να την αποφύγω αν τα καταφερω... βέβαια δεν είμαι δογματική, εάν δω ότι δεν αντέχω όταν δυναμώσουν οι πόνοι θα την ζητήσω. Πόσες ώρες διήρκησε ο τοκετός σου? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...