Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ με φυσιολογικό θέλω να γεννήσω εκτός αν συμβεί κάτι πολύ σοβαρό και γίνεται μόνο με καισαρική. Γενικά εδώ στην Ελλάδα για ψύλλου πήδημα οι μαιευτήρες πάνε με καισαρική. Εγώ το σιχαίνομαι αυτό το σύστημα. Απλά βολεύει τους ίδιους. Εγώ δε φοβάμαι τόσο τις ωδίνες όσο το κλίμα,τον όρο και την πεταλούδα στο νοσοκομείο. Ευτυχώς δεν είμαι η μόνη.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια εγώ με φυσιολογικό θέλω να γεννήσω εκτός αν συμβεί κάτι πολύ σοβαρό και γίνεται μόνο με καισαρική. Γενικά εδώ στην Ελλάδα για ψύλλου πήδημα οι μαιευτήρες πάνε με καισαρική. Εγώ το σιχαίνομαι αυτό το σύστημα. Απλά βολεύει τους ίδιους. Εγώ δε φοβάμαι τόσο τις ωδίνες όσο το κλίμα,τον όρο και την πεταλούδα στο νοσοκομείο. Ευτυχώς δεν είμαι η μόνη.

Είμαστε πολλές με τις ίδιες φοβίες... χααχαχα ίσως δεν φοβόμαστε τόσο τους πόνους γιατι είναι και η άγνοια στη μεση.. δεν ξέρουμε τι να μας περιμένει! Βέβαια μόλις πάρουμε τα μωρά μας αγκαλιά θα τα ξεχάσουμε όλα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι απο τις  μανουλες Μαρτίου (ΠΗΤ 6/3) αλλά εχω ξαναγράψει εδώ. Η δική μου φοβία είναι η γέννα, οπως και της jiji αν θυμάμαι καλά...και ιδίως οι πόνοι! Οπότε θέλω όπως και δήποτε να γεννήσω με επισκληρίδιο! Πρόσφατα έμαθα ότι στο δημόσιο που είχα σκοπό να γεννήσω δεν κάνουν σε καμία κοπέλα (Λάρισα) ..οπότε λογικά θα αλλάξω πλάνο και θα πάω σε ιδιωτικό μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο! Πιστεύω θα μας βοηθήσουν βιντεάκια με γέννες και σχετική ενημέρωση , ώστε να είμαστε όσο πιο χαλαρές γίνεται..ξέρω βέβαια ότι το δύσκολο κομμάτι έρχεται μετά , μαζί με το μωρό! Αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..Μακάρι όλες μας να έχουμε εναν όσο γίνεται πιο ανωδυνο και εύκολο τοκετό και μια καλή αναρρωση!! Προς το παρόν...ας χαρούμε τις γιορτές και τα μελομακάρονα! Χιχιιχιχιχ 

Πόσα κιλά έχετε βάλει κορίτσια μέχρι τώρα; Έχω 13 και μόλις μπήκα 3ο τρίμηνο ..καλά πήγε κι αυτό χχαχχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Είμαστε πολλές με τις ίδιες φοβίες... χααχαχα ίσως δεν φοβόμαστε τόσο τους πόνους γιατι είναι και η άγνοια στη μεση.. δεν ξέρουμε τι να μας περιμένει! Βέβαια μόλις πάρουμε τα μωρά μας αγκαλιά θα τα ξεχάσουμε όλα.. 

Καλημέρα.... ακριβώς.....

1 hour ago, Maria X. είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι απο τις  μανουλες Μαρτίου (ΠΗΤ 6/3) αλλά εχω ξαναγράψει εδώ. Η δική μου φοβία είναι η γέννα, οπως και της jiji αν θυμάμαι καλά...και ιδίως οι πόνοι! Οπότε θέλω όπως και δήποτε να γεννήσω με επισκληρίδιο! Πρόσφατα έμαθα ότι στο δημόσιο που είχα σκοπό να γεννήσω δεν κάνουν σε καμία κοπέλα (Λάρισα) ..οπότε λογικά θα αλλάξω πλάνο και θα πάω σε ιδιωτικό μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο! Πιστεύω θα μας βοηθήσουν βιντεάκια με γέννες και σχετική ενημέρωση , ώστε να είμαστε όσο πιο χαλαρές γίνεται..ξέρω βέβαια ότι το δύσκολο κομμάτι έρχεται μετά , μαζί με το μωρό! Αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..Μακάρι όλες μας να έχουμε εναν όσο γίνεται πιο ανωδυνο και εύκολο τοκετό και μια καλή αναρρωση!! Προς το παρόν...ας χαρούμε τις γιορτές και τα μελομακάρονα! Χιχιιχιχιχ 

Πόσα κιλά έχετε βάλει κορίτσια μέχρι τώρα; Έχω 13 και μόλις μπήκα 3ο τρίμηνο ..καλά πήγε κι αυτό χχαχχα

Καλημέραααα! Εγώ έχω βάλει 9 κιλά αλλά παραδόξως δεν φαίνονται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι απο τις  μανουλες Μαρτίου (ΠΗΤ 6/3) αλλά εχω ξαναγράψει εδώ. Η δική μου φοβία είναι η γέννα, οπως και της jiji αν θυμάμαι καλά...και ιδίως οι πόνοι! Οπότε θέλω όπως και δήποτε να γεννήσω με επισκληρίδιο! Πρόσφατα έμαθα ότι στο δημόσιο που είχα σκοπό να γεννήσω δεν κάνουν σε καμία κοπέλα (Λάρισα) ..οπότε λογικά θα αλλάξω πλάνο και θα πάω σε ιδιωτικό μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο! Πιστεύω θα μας βοηθήσουν βιντεάκια με γέννες και σχετική ενημέρωση , ώστε να είμαστε όσο πιο χαλαρές γίνεται..ξέρω βέβαια ότι το δύσκολο κομμάτι έρχεται μετά , μαζί με το μωρό! Αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..Μακάρι όλες μας να έχουμε εναν όσο γίνεται πιο ανωδυνο και εύκολο τοκετό και μια καλή αναρρωση!! Προς το παρόν...ας χαρούμε τις γιορτές και τα μελομακάρονα! Χιχιιχιχιχ 

Πόσα κιλά έχετε βάλει κορίτσια μέχρι τώρα; Έχω 13 και μόλις μπήκα 3ο τρίμηνο ..καλά πήγε κι αυτό χχαχχα

Καλημέρα κορίτσι μου...πόσο σε καταλαβαίνω...και νόμιζα ήμουν η μόνη που φοβάμαι τόσο τη γεννα! Αλλά τι να κάνουμε από κάπου πρέπει να βγούνε κ αυτά τα μικρακια! Εγώ έχω βάλει 14 αλλά τώρα λόγω διαβήτη κ διατροφής χάνω κιόλας χαχαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι απο τις  μανουλες Μαρτίου (ΠΗΤ 6/3) αλλά εχω ξαναγράψει εδώ. Η δική μου φοβία είναι η γέννα, οπως και της jiji αν θυμάμαι καλά...και ιδίως οι πόνοι! Οπότε θέλω όπως και δήποτε να γεννήσω με επισκληρίδιο! Πρόσφατα έμαθα ότι στο δημόσιο που είχα σκοπό να γεννήσω δεν κάνουν σε καμία κοπέλα (Λάρισα) ..οπότε λογικά θα αλλάξω πλάνο και θα πάω σε ιδιωτικό μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο! Πιστεύω θα μας βοηθήσουν βιντεάκια με γέννες και σχετική ενημέρωση , ώστε να είμαστε όσο πιο χαλαρές γίνεται..ξέρω βέβαια ότι το δύσκολο κομμάτι έρχεται μετά , μαζί με το μωρό! Αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..Μακάρι όλες μας να έχουμε εναν όσο γίνεται πιο ανωδυνο και εύκολο τοκετό και μια καλή αναρρωση!! Προς το παρόν...ας χαρούμε τις γιορτές και τα μελομακάρονα! Χιχιιχιχιχ 

Πόσα κιλά έχετε βάλει κορίτσια μέχρι τώρα; Έχω 13 και μόλις μπήκα 3ο τρίμηνο ..καλά πήγε κι αυτό χχαχχα

Καλημέρα!!!! Κι εγώ στη Λάρισα είμαι! Θα γεννήσω στο ΙΑΣΩ! Έχω βάλει 11 κιλά μέχρι στιγμής αλλά ψέματα να μην πω, τα γλυκάκια μου τα τρώω!χεχε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!!! Εχω κανει τη νυχτα μερα! Τη νυχτα δυσκολευομαι πολυ να κοιμηθώ γιατι δεν βολευομαι και το πρωι κοιμάμαι σαν τούβλο απο τη νύστα! Δεν έχω τυψεις όμως απολαμβάνω τον ύπνο μου πριν τον ερχομό του μωρού, γιατί τέτοιους ύπνους δεν ξέρω πότε θα ξανά κάνω!!! Από κιλά εγώ είμαι στα +7,5..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι απο τις  μανουλες Μαρτίου (ΠΗΤ 6/3) αλλά εχω ξαναγράψει εδώ. Η δική μου φοβία είναι η γέννα, οπως και της jiji αν θυμάμαι καλά...και ιδίως οι πόνοι! Οπότε θέλω όπως και δήποτε να γεννήσω με επισκληρίδιο! Πρόσφατα έμαθα ότι στο δημόσιο που είχα σκοπό να γεννήσω δεν κάνουν σε καμία κοπέλα (Λάρισα) ..οπότε λογικά θα αλλάξω πλάνο και θα πάω σε ιδιωτικό μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο! Πιστεύω θα μας βοηθήσουν βιντεάκια με γέννες και σχετική ενημέρωση , ώστε να είμαστε όσο πιο χαλαρές γίνεται..ξέρω βέβαια ότι το δύσκολο κομμάτι έρχεται μετά , μαζί με το μωρό! Αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..Μακάρι όλες μας να έχουμε εναν όσο γίνεται πιο ανωδυνο και εύκολο τοκετό και μια καλή αναρρωση!! Προς το παρόν...ας χαρούμε τις γιορτές και τα μελομακάρονα! Χιχιιχιχιχ 

Πόσα κιλά έχετε βάλει κορίτσια μέχρι τώρα; Έχω 13 και μόλις μπήκα 3ο τρίμηνο ..καλά πήγε κι αυτό χχαχχα

Καλησπέρα! Περίεργο μου φαίνεται αυτό που λες.Ειναι τακτική του νοσοκομείου; Ρώτησες τον γιατρό που σε παρακολουθεί και σου είπε όχι; Συνήθως συννενοεισαι με έναν αναισθησιολογο και όταν έρθει η ώρα με το καλό, έρχεται και στην κάνει.Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αυτός δεν είναι λόγος για να προτιμήσεις ιδιωτική κλινική από το δημόσιο.Οταν κάτι πάει στραβά στην κλινική στέλνουν τι περιστατικό στο νοσοκομείο.Αυτο και μόνο αρκεί για να σχηματησεις άποψη .Εγώ, δυστυχώς θα γεννήσω σε κλινική γιατί ο γιατρός που έκανα την εξωσωματική είναι ιδιώτης.Θα   ήμουν όμως πολύ πιο ήσυχη αν γεννούσα σε νοσοκομείο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Marla@ είπε:

Καλησπέρα! Περίεργο μου φαίνεται αυτό που λες.Ειναι τακτική του νοσοκομείου; Ρώτησες τον γιατρό που σε παρακολουθεί και σου είπε όχι; Συνήθως συννενοεισαι με έναν αναισθησιολογο και όταν έρθει η ώρα με το καλό, έρχεται και στην κάνει.Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αυτός δεν είναι λόγος για να προτιμήσεις ιδιωτική κλινική από το δημόσιο.Οταν κάτι πάει στραβά στην κλινική στέλνουν τι περιστατικό στο νοσοκομείο.Αυτο και μόνο αρκεί για να σχηματησεις άποψη .Εγώ, δυστυχώς θα γεννήσω σε κλινική γιατί ο γιατρός που έκανα την εξωσωματική είναι ιδιώτης.Θα   ήμουν όμως πολύ πιο ήσυχη αν γεννούσα σε νοσοκομείο...

Στα δημόσια νοσοκομεία δεν κάνουν επισκληριδιο σε φτ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Amalia! είπε:

Στα δημόσια νοσοκομεία δεν κάνουν επισκληριδιο σε φτ..

Επειδή πρόσφατα νοσηλευτηκα στο δημόσιο νοσοκομείο Αλεξάνδρα Αθήνα σχεδόν 1 μήνα γνώρισα πολλα κορίτσια που θα γεννουσαν φυσιολογικα... Εννοείται κάνανε επισκληριδιο... Όταν έχεις δικό σου γιατρό κ τον πληρώνεις απαιτείς τα πάντα... Πληρώνεις εννοείται κ τον Αναισθησιολογο... 

Κι εγώ την ίδια γνώμη με εσένα είχα μέχρι που το είδα με τα μάτια μου.. 

Έτυχε να γνώρισω κ κοπέλα που θα γεννούσε χωρίς δικό της γιατρό στα επείγοντα... Λογικά δε νομίζω να της έκαναν επισκληριδιο. 

 

 

ΟταΝ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μένω σε νησί αλλά θα ανέβω Λάρισα γιατί εκεί κοντά είναι το πατρικό μου για να γεννησω..Μέχρι τώρα με παρακολουθούσε ιδιώτης γιατρός εδώ, οπότε τώρα αναγκαστικά θα αλλάξω και θα βρω κάποιον να αναλάβει τη γέννα μου. Είχα συστάσεις για έναν πολύ καλό γιατρό στο νοσοκομείο Λάρισας, αλλά μίλησα με μια γνωστή μου κοπέλα γυναικολόγο που κάνει ειδικότητα μαζί του και μου είπε ότι δυστυχώς δε γίνεται σε καμία κοπέλα η επισκληριδιος..οπότε το γνωρίζει εκ των έσω. Ίσως σε άλλα μέρη να κάνουν! Δεν αποκλείεται..κι εγώ νόμιζα ότι μπορώ να φέρω δικό μου αναισθησιολογο, αλλά μου το  απεκλεισε η κοπέλα δυστυχώς!  Δεν πειράζει, σημασία έχει να γεννησουμε όσο πιο εύκολα μπορούμε, έχουμε ένα δύσκολο έργο να φέρουμε εις πέρας, αλλά και τόσο όμορφο ταυτόχρονα!! 

Μπράβο για τα κιλά σας κορίτσια, κρατιεστε μια χαρά βλέπω!! Χιχιιχιχ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Σκέφτομαι κι εγώ να την αποφύγω αν τα καταφερω... βέβαια δεν είμαι δογματική, εάν δω ότι δεν αντέχω όταν δυναμώσουν οι πόνοι θα την ζητήσω. Πόσες ώρες διήρκησε ο τοκετός σου? 

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα ιδέα..Νονιζα οτι οταν παω να γεννησω θα ειχα επιλογη για επισκληριδιο.(Δημοσιο νοσοκομείο) Κατι που τελικα ούτε καν!χαχα.Ευτυχως ήμουν τυχερή γεννησα σχετικα γρήγορα.Στις 8 το πρωι εσπασαν τα νερα καπου 9.30 πηγα Νοσοκομειο στις 12 αρχισαν οι πονοι κ 3 παρά τεταρτο γεννησα. Δε το θυμαμαι κ λεω αχ τι ωραια ,ηταν πόνοι οχι αστεία δε το παιζω ατρόμητη.Να το συζητήσεις απο πριν με τον γιατρο σου οποσδηποτε.Εγω παλι με τον ιδιο τροπο ..κ ο Θεος βοηθος.χαχχαχα

19 ώρες πρίν, Efaki είπε:

Και εγω δεν θέλω να κάνω επισκληρίδειο ευχομαι να αντέξω κατά τ αλλά δεν με φοβίζει κάτι εκτός από τον ορο.

Εγω κ τωρα στο δεύτερο δε θα κανω επισκληριδιο.Το θεμα ειναι να μη χρειαστουμε να μας βαλουν πονους..Αυτοι ειναι που ειναι ανυπόφοροι.Συνηθως βαζουν για να γινει πιο γρηγορα ο τοκετος.

@Jiji δεν ήξερα..ειχα μεγαλη άγνοια.Νομιζα οτι αν ζητήσω θα μου κάνουν Τελικά στα δημόσια δεν υπαρχει αυτή η επιλογη.Δεν ηταν ευκολο σιγουρα ουτε το θυμαμαι ονειρικά..Απλα οταν ειδα το παιδακι μου ολα τελειωσαν.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Maria X. said:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι απο τις  μανουλες Μαρτίου (ΠΗΤ 6/3) αλλά εχω ξαναγράψει εδώ. Η δική μου φοβία είναι η γέννα, οπως και της jiji αν θυμάμαι καλά...και ιδίως οι πόνοι! Οπότε θέλω όπως και δήποτε να γεννήσω με επισκληρίδιο! Πρόσφατα έμαθα ότι στο δημόσιο που είχα σκοπό να γεννήσω δεν κάνουν σε καμία κοπέλα (Λάρισα) ..οπότε λογικά θα αλλάξω πλάνο και θα πάω σε ιδιωτικό μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο! Πιστεύω θα μας βοηθήσουν βιντεάκια με γέννες και σχετική ενημέρωση , ώστε να είμαστε όσο πιο χαλαρές γίνεται..ξέρω βέβαια ότι το δύσκολο κομμάτι έρχεται μετά , μαζί με το μωρό! Αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..Μακάρι όλες μας να έχουμε εναν όσο γίνεται πιο ανωδυνο και εύκολο τοκετό και μια καλή αναρρωση!! Προς το παρόν...ας χαρούμε τις γιορτές και τα μελομακάρονα! Χιχιιχιχιχ 

Πόσα κιλά έχετε βάλει κορίτσια μέχρι τώρα; Έχω 13 και μόλις μπήκα 3ο τρίμηνο ..καλά πήγε κι αυτό χχαχχα

Γεια σου κοριτσι μου! Εγω εχω βαλει 9-10 τελευταια που ζυγιστηκα..ναι κ εγω θελω να παρακολουθησω, σεμιναρια, βιντεο κλπ να εχω μια εικονα! 

Εγω παλι που φοβαμαι την επισκληριδιο; Το πιστευετε; Την Πεμπτη παω στο γιατρο κ θελω να κανω μια συζητηση μαζι του σχετικα με την γεννα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου περίεργο να φοβάσαι την επισκληρίδιο...η καθεμία από μας τρέμει κάτι διαφορετικό ή και όλα μαζί χαχχαχα! Ειδικά όταν είναι η πρώτη φορά, η άγνοια μας φοβίζει...Αλλά θα βρούμε τη δύναμη και θα τα καταφέρουμε όλες. Με σωστή ενημέρωση και καλή συννενόηση με τον γιατρό, όλα θα γίνουν! 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...