Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

Ρε κορίτσια σημερα γιορταζε ο ανηψιος μου κ εχω ερθει επισκεψη κ παρόλο που έφαγα γλυκό( κατι που γενικά δεν κανω επειδη δεν μ αρέσουν) δεν εχω καταλαβει το μωρό.Δε ξερω πως θα κοιμηθω αποψε απ το άγχος.Γενικα δεν ειναι κ πολυ δραστηριο μωρο.Δε το καταλαβαίνω εντονα.Τι αγχος Θεε μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Effita είπε:

Ρε κορίτσια σημερα γιορταζε ο ανηψιος μου κ εχω ερθει επισκεψη κ παρόλο που έφαγα γλυκό( κατι που γενικά δεν κανω επειδη δεν μ αρέσουν) δεν εχω καταλαβει το μωρό.Δε ξερω πως θα κοιμηθω αποψε απ το άγχος.Γενικα δεν ειναι κ πολυ δραστηριο μωρο.Δε το καταλαβαίνω εντονα.Τι αγχος Θεε μου!

Γλυκιά μου έτσι ήμουν πριν λίγες μέρες αν θυμάσαι.. μια ολόκληρη μέρα σχεδόν δεν είχα νοιώσει τη μπέμπα που είναι κ γενικά πολύ δραστήρια...μπορεί απλά να ξεκουράζεται το μικρακι...αλλά αν νοιώθεις αγχωμένη πήγαινε μέχρι τον γιατρό σου αύριο να ηρεμησεις...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Jiji είπε:

Γλυκιά μου έτσι ήμουν πριν λίγες μέρες αν θυμάσαι.. μια ολόκληρη μέρα σχεδόν δεν είχα νοιώσει τη μπέμπα που είναι κ γενικά πολύ δραστήρια...μπορεί απλά να ξεκουράζεται το μικρακι...αλλά αν νοιώθεις αγχωμένη πήγαινε μέχρι τον γιατρό σου αύριο να ηρεμησεις...

Ευχαριστώ πολύ..μακαρι να ξεκουράζεται ο μπέμπακος.Απλα γενικα μου φαινεται πολυ ησυχος.Εχω το σαββατο ραντεβου,αλλα αν δεν το νιωσω μεσα στη νυχτα η το πρωι θα παω νωριτερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Effita είπε:

Ρε κορίτσια σημερα γιορταζε ο ανηψιος μου κ εχω ερθει επισκεψη κ παρόλο που έφαγα γλυκό( κατι που γενικά δεν κανω επειδη δεν μ αρέσουν) δεν εχω καταλαβει το μωρό.Δε ξερω πως θα κοιμηθω αποψε απ το άγχος.Γενικα δεν ειναι κ πολυ δραστηριο μωρο.Δε το καταλαβαίνω εντονα.Τι αγχος Θεε μου!

Ποτε ήταν η τελευταία φορά που το κατάλαβες?? Σε εμένα ποτε δεν έχει πιάσει αυτό με το γλυκό.. όσες φορές είπα ααα δεν το χω ακούσει πολύ σήμερα το μονο που έκανα ήταν να χαϊδέψω την κοιλιά μου και να το πειράξω. Και πάλι τότε κατάλαβα μια μικρή κίνηση, οπότε το άφησα στην ησυχία του γιατί πιθανώς κοιμόταν, κι όντως αργότερα ξεκίνησε τις κλωτσιές. Δε λέει κάτι δηλαδή το ότι έφαγες γλυκό! Το πρωι που θα ξυπνήσεις παρατήρησε το, περπάτησε λίγο μέσα στο σπίτι, σκύψε κάνα 2 φορές ίσως, πίεσε την κοιλίτσα χαμηλά και θα δεις! Ελπίζω με όλα αυτα να κινηθεί και να σε ξε αγχώσει! Να μας πεις μας τα νέα σου!

Εγώ κορίτσια 2η μερα που ξυπνάω τέτοια ώτα από την πείνα.. και πείνα κανονική, όχι αστεία! Σηκώθηκα και μασουλάω δημητριακά.. ελπίζω να μην χτίζω νέα συνήθεια νυχτιάτικα χχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Amalia! είπε:

Ποτε ήταν η τελευταία φορά που το κατάλαβες?? Σε εμένα ποτε δεν έχει πιάσει αυτό με το γλυκό.. όσες φορές είπα ααα δεν το χω ακούσει πολύ σήμερα το μονο που έκανα ήταν να χαϊδέψω την κοιλιά μου και να το πειράξω. Και πάλι τότε κατάλαβα μια μικρή κίνηση, οπότε το άφησα στην ησυχία του γιατί πιθανώς κοιμόταν, κι όντως αργότερα ξεκίνησε τις κλωτσιές. Δε λέει κάτι δηλαδή το ότι έφαγες γλυκό! Το πρωι που θα ξυπνήσεις παρατήρησε το, περπάτησε λίγο μέσα στο σπίτι, σκύψε κάνα 2 φορές ίσως, πίεσε την κοιλίτσα χαμηλά και θα δεις! Ελπίζω με όλα αυτα να κινηθεί και να σε ξε αγχώσει! Να μας πεις μας τα νέα σου!

Εγώ κορίτσια 2η μερα που ξυπνάω τέτοια ώτα από την πείνα.. και πείνα κανονική, όχι αστεία! Σηκώθηκα και μασουλάω δημητριακά.. ελπίζω να μην χτίζω νέα συνήθεια νυχτιάτικα χχαχα

Καλημέρα κορίτσια. 06:30 η ώρα!!!! Το μάτι γαρίδα.

Πάντως δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο δραστήρια. Η μπέμπα μου είναι πάρα πολύ ειδικά το πρωί πλέον. Υπάρχουν όμως και φορές σπάνια όμως που δεν είναι τόσο. Δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες και για αυτά. Μου είπε η μαμά μου ότι εγώ δεν ήμουν τόσο δραστήριο μωρό όσο η αδερφή μου για παράδειγμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να έχουμε το νου μας να τα καταλαβαίνουμε, ειδικά από τώρα που ξεκινάει και μειώνεται ο χώρος στη μήτρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Ξύπνια απο τις 5:15 μετα το "εκατοστο" ραντεβού στην τουαλέτα!

Εγω οταν δεν κουνιέτε αγγίζω την κοιλία μου σε διαφορα σημεία λιγο πιο έντονα και συνήθως ανταποκρίνεται.

Να σας ρωτήσω...πως θα σκεπαζετε τα μικρα σας στο κρεβατάκι τους;Με κουβέρτα ή θα φορανε υπνόσακο;

Τα παιδία μου γεννήθηκαν αλλες εποχές του χρόνου οποτε οταν ηρθε ο χειμώνας ήταν λιγο μεγαλύτερα και μπορούσαν ανετα να φορέσουν υπνόσακο το βράδυ... κατι που με βολεψε πολυ...τώρα ομως προβληματιζομαι εαν κανει για νεογέννητο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ τις τελευταίες μέρες κοιμάμαι λίγο καλύτερα. Σηκώνομαι βέβαια για τουαλέτα αρκετές φορές, αλλά ευτυχώς μετά ξανάκοιμάμαι γρήγορα. 

Laura με κουβέρτα θα την σκεπάζω την μπέμπα. Έτσι έκανα και στα διδυμα που γεννήθηκαν Δεκέμβρη. Με τους υπνοσακους δεν το έχω ψάξει τι ισχύει. 

Από κιλά είμαι στα +7,5 με διατροφή βέβαια. 

Κορίτσια χθες είχα μια δυσκολη μέρα. Πονουσα στην κοιλιά δεξιά χαμηλά, δεν με έπιανε ούτε παυσίπονο. Την έβγαλα όλη μέρα στο κρεβάτι. Ευτυχώς σήμερα είμαι καλύτερα, πονάω αλλά πολύ λιγότερο. Φοβήθηκα για σκωληκοειδίτιδα.. Θέλω να πιστεύω όμως ότι ο πόνος ήταν από ένα ινομυωμα που ξέρω ότι έχω. Εν τω μεταξύ ο γιατρός που με παρακολουθεί έρχεται Παρασκευή και Σάββατο μόνο, για να πήγαινα να με δει. Οπότε υπομονή μέχρι την Παρασκευή που έχω έτσι και αλλιώς ραντεβού.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. εγώ σκοπεύω να αγοράσω υπνόσακο.. έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερος για τα νεογέννητα γιατί δεν χρειάζεται να τα σκεπάζεις με πολλά που είνια επικίνδυνο.. 

@Arden η σκωληκοειδίτιδα είναι σοβαρό και επείγον περιστατικό οπότε αν δεις οτι πονάς πολύ και σήμερα στο ίδιο σημείο να πας στο νοσοκομείο να σε δουν, μην περιμένεις μέχρι την παρασκευή!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. εγώ σκοπεύω να αγοράσω υπνόσακο.. έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερος για τα νεογέννητα γιατί δεν χρειάζεται να τα σκεπάζεις με πολλά που είνια επικίνδυνο.. 

@Arden η σκωληκοειδίτιδα είναι σοβαρό και επείγον περιστατικό οπότε αν δεις οτι πονάς πολύ και σήμερα στο ίδιο σημείο να πας στο νοσοκομείο να σε δουν, μην περιμένεις μέχρι την παρασκευή!

Ναι ναι το ξέρω, απλά νιώθω καλύτερα σήμερα και δεν έχω πάρει παυσίπονο από χθες το απόγευμα. Οπότε θέλω να πιστεύω πως δεν ήταν σκωληκοειδίτιδα. Εννοείται αν με ξαναπιάσει θα πάω στο νοσοκομείο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Laura♡ είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ξύπνια απο τις 5:15 μετα το "εκατοστο" ραντεβού στην τουαλέτα!

Εγω οταν δεν κουνιέτε αγγίζω την κοιλία μου σε διαφορα σημεία λιγο πιο έντονα και συνήθως ανταποκρίνεται.

Να σας ρωτήσω...πως θα σκεπαζετε τα μικρα σας στο κρεβατάκι τους;Με κουβέρτα ή θα φορανε υπνόσακο;

Τα παιδία μου γεννήθηκαν αλλες εποχές του χρόνου οποτε οταν ηρθε ο χειμώνας ήταν λιγο μεγαλύτερα και μπορούσαν ανετα να φορέσουν υπνόσακο το βράδυ... κατι που με βολεψε πολυ...τώρα ομως προβληματιζομαι εαν κανει για νεογέννητο...

Καλημέρα....εγώ ξανακοιμηθηκα λίγο αφού ήμουν ξύπνια από τις 06:30.

εγώ για λόγους ασφαλείας θα της έχω υπνοσακο. Έχω πάρει πικέ και βελουτε. 

1 hour ago, Amalia! είπε:

Κορίτσια τα καλυμματα του καροτσιου ή του λικνου θα τα πλύνετε??

Ε ναι ένα πλύσιμο το θέλουν νομίζω. Εγώ όλα τα πλένω 

2 ώρες πρίν, Arden είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ τις τελευταίες μέρες κοιμάμαι λίγο καλύτερα. Σηκώνομαι βέβαια για τουαλέτα αρκετές φορές, αλλά ευτυχώς μετά ξανάκοιμάμαι γρήγορα. 

Laura με κουβέρτα θα την σκεπάζω την μπέμπα. Έτσι έκανα και στα διδυμα που γεννήθηκαν Δεκέμβρη. Με τους υπνοσακους δεν το έχω ψάξει τι ισχύει. 

Από κιλά είμαι στα +7,5 με διατροφή βέβαια. 

Κορίτσια χθες είχα μια δυσκολη μέρα. Πονουσα στην κοιλιά δεξιά χαμηλά, δεν με έπιανε ούτε παυσίπονο. Την έβγαλα όλη μέρα στο κρεβάτι. Ευτυχώς σήμερα είμαι καλύτερα, πονάω αλλά πολύ λιγότερο. Φοβήθηκα για σκωληκοειδίτιδα.. Θέλω να πιστεύω όμως ότι ο πόνος ήταν από ένα ινομυωμα που ξέρω ότι έχω. Εν τω μεταξύ ο γιατρός που με παρακολουθεί έρχεται Παρασκευή και Σάββατο μόνο, για να πήγαινα να με δει. Οπότε υπομονή μέχρι την Παρασκευή που έχω έτσι και αλλιώς ραντεβού.

Εύχομαι να είναι περαστικά αλλά αν ξαναδείς ενόχληση πρέπει να πας σε ένα γιατρό.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Arden εύχομαι να είσαι καλύτερα!!!

@Amalia! και εγω ολα θα τα βάλω για να πλυθούν.

@SpiridoulaK @Amalia! Και εγω σαν πρώτη επιλογή εχω τον υπνόσακο. Ποιο μέγεθος πήρατε-θα πάρετε; βρήκατε 0-3;;;; δεν θέλω να εχει πολυ αέρα μην τυχον και φύγει μέσα...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Ξύπνησα κι εγώ 6.45 σας διάβασα αλλά ξανακοιμηθηκα και ξύπνησα τώρα! Εγώ κουβέρτες έχω πάρει και ναι τα καλύμματα από το λίκνο τα έπλυνε η μαμά μου όλα...μετά ξαναμπαίνουν εύκολα... Κορίτσια είχα 4 μέρες να πάω τουαλέτα...είχα πρηστεί...χθες έδρασε το ντουφαλακ και έγινε το θαύμα...και νιώθω ότι η κοιλιά μου έμεινε μισή!!! Χεχεχ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια σήμερα πήγα γιατρό το μωράκι είναι 1300 όλα είναι μια χαρα κ προχωράμε για το ντομπλερ αρχές Γενάρη συν αιματολογικες.Και εγω με το καλό όλα θα τα πλύνω να τα χω έτοιμα δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα καταλήξω σε κουβέρτα η υπνόσακο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 Κορίτσια καλημέρα.. Ειμαι 29+1 και στα +8 κιλά.... Πρόσφατα πήγα για υπέρηχο το μωρό μια χαρά μεγαλώνει στα 1,300 γρ και ο τράχηλος εξακολουθεί Ναναι κοντός..

Κάθε μέρα κ μια νίκη χαχα. Έχει πέσει πολύ ταβανοθεραπεια.... :rolleyes:

Το μωρό είναι πολύ υπερκινητικο  ιδιαίτερα όταν κάθομαι στα πλάγια ξαπλωμένη... Εκεί πέφτει πολύ γαργάλημα ιδιαίτερα κλωτσιές στα πλευρά... 

Θα κάνω σε 3 βδομάδες μαγνητική εγκεφάλου του μωρού να σιγιυρευτουμε ότι όλα είναι καλά λόγω λίγο υγρού που έχει στο κεφαλάκι.. 

Θα προτιμήσω το Μητέρα που έχει ανοιχτό μαγνητικό τομογράφο αχ... Ελπίζω να μη με πιάσει καμία κρίση πανικού μέσα εκεί άπαπαπα.... 

Αυτα κορίτσια υπομονή λίγο έμεινε ακόμα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...