Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

36+3 σήμερα εγώ.. ευτυχώς περνάνε οι μέρες ώστε να έρθει η Τετάρτη. Θα σκάσω από το άγχος μου να δω τι θα κάνουμε.... Και τι γίνεται με το αμνιακό...

Στους υπερηχους που σου δίνει, στο αμνιακο υγρο γράφει ότι είναι μειωμένο; με παραξενεύει που δε σου χε πει κάτι στα προηγούμενα ραντεβού σας.. Εμένα καθε φορά που πάω, λέει αμνιακο φυσιολογικό.. θεωρώ αν άρχιζε να μειώνεται θα μου το έλεγε, να πιω περισσότερο νερό γιατί βοηθάει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Υπομονή κορίτσι μου. Θα τα περάσουμε όλες αυτά τα μετεγχειρητικά συμπτώματα.... Το καλό είναι ότι δε πονάς.... Γενικά πόσες ημέρες κρατάει ο πόνος; 

Δεν θα σου δώσουν κάτι για την δυσκοιλιότητα;; Η μπέμπα σου είναι μια χαρά ε;;; Α σε πονάνε οι θηλές σου όταν θηλάζεις;

Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά κοντεύω κι εγώ όπως όλες οπότε....

την επόμενη του χειρουργείο πονουσα απίστευτα σε σημείο που δεν μπορούσα να μιλισω...κ ενώ μου είχαν δώσει κ παυσίπονα δε με πιάσανε...από τη δεύτερη μέρα ένιωσα κιολας πολύ καλύτερα κ σήμερα που είναι η τρίτη μέρα είμαι ακόμα καλύτερα...βέβαια τσούζει μερικές φορές η πληγή αλλά λογικό...κ δεν μπορώ να τρέχω περπατάω ίσα ίσα σιγά σιγά...το στήθος ακόμα δε με πόνεσε μερικές φορές όταν πιπιλιζει η μπέμπα νιώθω κάτι τσιμπηματακια μόνο...μου έδωσαν κάτι φακελάκια για να είναι πιο μαλακα τα κακά σορρυ κιολας για την περιγραφή χαχαχαχ τελικά πήγα το μεσημέρι με πολύ ζόρι αλλά κάτι κατάφερα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amalia! είπε:

Στους υπερηχους που σου δίνει, στο αμνιακο υγρο γράφει ότι είναι μειωμένο; με παραξενεύει που δε σου χε πει κάτι στα προηγούμενα ραντεβού σας.. Εμένα καθε φορά που πάω, λέει αμνιακο φυσιολογικό.. θεωρώ αν άρχιζε να μειώνεται θα μου το έλεγε, να πιω περισσότερο νερό γιατί βοηθάει κι αυτό.

Μου το έλεγε στους τελευταίους υπερήχους. Πίνω πολύ νερό γενικά του το έχω αναφέρει και μου είπε ότι είναι πολύ καλό αυτό...

πρίν από 53 λεπτά , Jiji είπε:

την επόμενη του χειρουργείο πονουσα απίστευτα σε σημείο που δεν μπορούσα να μιλισω...κ ενώ μου είχαν δώσει κ παυσίπονα δε με πιάσανε...από τη δεύτερη μέρα ένιωσα κιολας πολύ καλύτερα κ σήμερα που είναι η τρίτη μέρα είμαι ακόμα καλύτερα...βέβαια τσούζει μερικές φορές η πληγή αλλά λογικό...κ δεν μπορώ να τρέχω περπατάω ίσα ίσα σιγά σιγά...το στήθος ακόμα δε με πόνεσε μερικές φορές όταν πιπιλιζει η μπέμπα νιώθω κάτι τσιμπηματακια μόνο...μου έδωσαν κάτι φακελάκια για να είναι πιο μαλακα τα κακά σορρυ κιολας για την περιγραφή χαχαχαχ τελικά πήγα το μεσημέρι με πολύ ζόρι αλλά κάτι κατάφερα...

Όλα καλά δηλαδή κορίτσι μου!!! Πολύ χαίρομαι. Μεθαύριο πατε σπίτι σας;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό! 38 εβδομάδων σήμερα, ο μπέμπης 3340! Είναι ακόμα ψηλά μου είπε οπότε δεν το βλέπει να γεννάω ούτε αυτή τη βδομάδα! Κατά τ' άλλα όλα μια χαρά!!!Στην αναμονή... 💕💕

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Marilou7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό! 38 εβδομάδων σήμερα, ο μπέμπης 3340! Είναι ακόμα ψηλά μου είπε οπότε δεν το βλέπει να γεννάω ούτε αυτή τη βδομάδα! Κατά τ' άλλα όλα μια χαρά!!!Στην αναμονή... 💕💕

Ποπό θα βγάλεις αντρακλα!!!!! Δεν έχεις κανένα σύμπτωμα τοκετού;; Πονακια κτλ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Ποπό θα βγάλεις αντρακλα!!!!! Δεν έχεις κανένα σύμπτωμα τοκετού;; Πονακια κτλ;;

Κανένα κανένα!!!! Ούτε πονάκια έχω ούτε τίποτα! Και η κοιλιά μου είναι σχετικά μικρή, πίστευα θα έκανα μεγαλύτερη! Δεν ξέρω τι γίνεται... Το μόνο "πρόβλημα" είναι πως εκεί που είχα απαλλαχτεί από την αιμοροΐδα, μου ξαναβγήκε ρε γμτ! 😳😳 Και ξανά τώρα κρέμες και χάπια! 😤😤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marilou7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό! 38 εβδομάδων σήμερα, ο μπέμπης 3340! Είναι ακόμα ψηλά μου είπε οπότε δεν το βλέπει να γεννάω ούτε αυτή τη βδομάδα! Κατά τ' άλλα όλα μια χαρά!!!Στην αναμονή... 💕💕

Περπατάς καθόλου κορίτσι μου να το βοηθήσεις λίγο?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Amalia! είπε:

Περπατάς καθόλου κορίτσι μου να το βοηθήσεις λίγο?? 

Η αλήθεια είναι πως δεν περπατάω καθημερινά! Πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα κάθε μέρα για τις 2 βδομάδες που έμειναν!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κανένα κανένα!!!! Ούτε πονάκια έχω ούτε τίποτα! Και η κοιλιά μου είναι σχετικά μικρή, πίστευα θα έκανα μεγαλύτερη! Δεν ξέρω τι γίνεται... Το μόνο "πρόβλημα" είναι πως εκεί που είχα απαλλαχτεί από την αιμοροΐδα, μου ξαναβγήκε ρε γμτ! 😳😳 Και ξανά τώρα κρέμες και χάπια! 😤😤

Όλα στο πρόγραμμα είναι. Όπως πάτε θα βγάλεις έναν παίδαρο 4 κιλά σχεδόν!!! Πολύ μεγάλο μωρό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2023 at 3:37 ΜΜ, Jiji είπε:

γειά σας κορίτσια!!! συγνώμη αλλά άργησα λίγο να συνέλθω! λοιπόν τα νέα μας! γέννησα μια μπουμπού χθες με έκτακτη καισαρική η οποία μας ξεγέλασε όλους κ βγήκε 1400 γραμμάρια αντί για 2 λαό κάτι που τη μετραγαμε στους υπερηχους..ευτυχώς δηλαδή που την πήρανε γιατί δε μεγάλωνε σωστά στην κοιλια κ θα είχαμε αλλά...ήρθα χθες να με βάλουν για τεχνητους κ εκεί που περίμενα έπαθα αιμορραγία στα καλά καθούμενα από ένα αγγείο μου που έσπασε από κάτω και με βάλανε σε κλάσματα δευτερόλεπτο για καισαρική...ούτε που κατάλαβα πότε έγιναν όλα...ευτυχώς η μπέμπα μου είναι καλά,αν και στη θερμοκοιτίδα μέχρι να πάρει λίγο ακόμα βάρος...πηγαίνω κ τη θηλάζω κ πιάνει τη θηλή τελεια...έχω αρκετούς πόνους σήμερα που πέρασε η επισκληρηδιος όμως προσπαθώ να αντέξω...έχω πάρει πολλά παυσίπονα βέβαια!δεν ξέρω ακόμα πότε θα βγούμε..

ελπίζω να είστε όλες καλά!

Να σου ζήσει η μπεμπούλα κορίτσι μου γλυκό... 

Όσο για τη καισαρική αχχχχ ξέρω είναι βάσανο μεγάλο αλλά υπομονή όλα θα περάσουν κ θα ξεχαστούν.  Σημασία έχει ότι έχεις το παιδάκι σου αγκαλίτσα τώρα! 

Εγώ κορίτσια αύριο μπαίνω 36+0...δοξα τω Θεό που έφτασα μέχρι εδώ με 1,5 τράχηλο.. 

Έκανα κ τη μαγνητική εγκεφάλου του εμβρύου , όλα καλά από εκεί... Υπάρχει λίγο υγρό παραπάνω άνευ σημασίας και δεν έχει επηρεάσει τον εγκέφαλο... 

Έφυγε ένα μεγάλο βάρος.. 

Κατά τα άλλα έχω βαρύνει πολύ, η κοιλιά μεγάλωσε κιάλο και όταν κάθομαι όρθια νιώθω πολύ βάρος και πίεση .. 

Επίσης οι συσπάσεις τώρα τις νιώθω με πόνο και πετρωνει ολόκληρη η κοιλιά μέχρι το στομάχι.. 

Γιατρό εχω την επόμενη βδομάδα για να κανονίσουμε και την καισαρική στις 38..

Αυτα κορίτσια από μένα, λίγο έμεινε 🥰

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 57 λεπτά , Penny__ είπε:

Να σου ζήσει η μπεμπούλα κορίτσι μου γλυκό... 

Όσο για τη καισαρική αχχχχ ξέρω είναι βάσανο μεγάλο αλλά υπομονή όλα θα περάσουν κ θα ξεχαστούν.  Σημασία έχει ότι έχεις το παιδάκι σου αγκαλίτσα τώρα! 

Εγώ κορίτσια αύριο μπαίνω 36+0...δοξα τω Θεό που έφτασα μέχρι εδώ με 1,5 τράχηλο.. 

Έκανα κ τη μαγνητική εγκεφάλου του εμβρύου , όλα καλά από εκεί... Υπάρχει λίγο υγρό παραπάνω άνευ σημασίας και δεν έχει επηρεάσει τον εγκέφαλο... 

Έφυγε ένα μεγάλο βάρος.. 

Κατά τα άλλα έχω βαρύνει πολύ, η κοιλιά μεγάλωσε κιάλο και όταν κάθομαι όρθια νιώθω πολύ βάρος και πίεση .. 

Επίσης οι συσπάσεις τώρα τις νιώθω με πόνο και πετρωνει ολόκληρη η κοιλιά μέχρι το στομάχι.. 

Γιατρό εχω την επόμενη βδομάδα για να κανονίσουμε και την καισαρική στις 38..

Αυτα κορίτσια από μένα, λίγο έμεινε 🥰

 

Αχ πέρασαν αυτοί οι δύσκολοι μήνες....σαν χθες θυμάμαι που μας έγραψες ότι μπαίνεις για περίδεση....τα κατάφερες τέλεια έως το τέλος. Λίγο έμεινε να κρατήσεις τον μπέμπη σου!!!!! ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Penny__ είπε:

Να σου ζήσει η μπεμπούλα κορίτσι μου γλυκό... 

Όσο για τη καισαρική αχχχχ ξέρω είναι βάσανο μεγάλο αλλά υπομονή όλα θα περάσουν κ θα ξεχαστούν.  Σημασία έχει ότι έχεις το παιδάκι σου αγκαλίτσα τώρα! 

Εγώ κορίτσια αύριο μπαίνω 36+0...δοξα τω Θεό που έφτασα μέχρι εδώ με 1,5 τράχηλο.. 

Έκανα κ τη μαγνητική εγκεφάλου του εμβρύου , όλα καλά από εκεί... Υπάρχει λίγο υγρό παραπάνω άνευ σημασίας και δεν έχει επηρεάσει τον εγκέφαλο... 

Έφυγε ένα μεγάλο βάρος.. 

Κατά τα άλλα έχω βαρύνει πολύ, η κοιλιά μεγάλωσε κιάλο και όταν κάθομαι όρθια νιώθω πολύ βάρος και πίεση .. 

Επίσης οι συσπάσεις τώρα τις νιώθω με πόνο και πετρωνει ολόκληρη η κοιλιά μέχρι το στομάχι.. 

Γιατρό εχω την επόμενη βδομάδα για να κανονίσουμε και την καισαρική στις 38..

Αυτα κορίτσια από μένα, λίγο έμεινε 🥰

 

Ωχ με πόνο?? Που πονάς δηλαδή? Μέση και κοιλιά παντού που λένε? Εγώ δεν έχω αρχίσει ακόμα να ποναω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Amalia! είπε:

Ωχ με πόνο?? Που πονάς δηλαδή? Μέση και κοιλιά παντού που λένε? Εγώ δεν έχω αρχίσει ακόμα να ποναω..

Οι συσπάσεις είναι πιο έντονες τώρα, για 30 δευτερόλεπτα νιώθω πόνο σε όλη τη κοιλιά και πέτρωμα από πολύ χαμηλά μέχρι πάνω στο στομάχι.   

Έχω 2 συσπάσεις την ώρα οπότε ακόμα δεν ανησυχούμε... 

Αργότερα ιδωμεν... 

Έχω βαρύνει κ πολύ κ δεν μπορώ να κάνω δουλειές κ πλυντηρια κ διαφορα κ λόγω περιδεσης αποφευγω τα πολλά πολλά ... Αναγκαστικά περιμένω τη πεθερά να μου τα κάνει αυτά κ να με βοηθήσει. ... Η μανούλα μου δεν είναι στη ζωή οπότε λίγο πίκρα λίγο αλλά οκ.. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Penny__ είπε:

Οι συσπάσεις είναι πιο έντονες τώρα, για 30 δευτερόλεπτα νιώθω πόνο σε όλη τη κοιλιά και πέτρωμα από πολύ χαμηλά μέχρι πάνω στο στομάχι.   

Έχω 2 συσπάσεις την ώρα οπότε ακόμα δεν ανησυχούμε... 

Αργότερα ιδωμεν... 

Έχω βαρύνει κ πολύ κ δεν μπορώ να κάνω δουλειές κ πλυντηρια κ διαφορα κ λόγω περιδεσης αποφευγω τα πολλά πολλά ... Αναγκαστικά περιμένω τη πεθερά να μου τα κάνει αυτά κ να με βοηθήσει. ... Η μανούλα μου δεν είναι στη ζωή οπότε λίγο πίκρα λίγο αλλά οκ.. 

 

Μέχρι στιγμής εγώ έχω αρκετές συσπάσεις αλλά χωρίς πόνο. Μόνο νιώθω αυτό το πέτρωμα και το τεντωμα στην κοιλιά το οποίο είναι ενοχλητικό. Βοηθεια έχω μόνο από τον σύζυγο, γιατί κι εγώ δεν κάνω δουλειες λόγω τραχήλου. Αφού φτάσαμε μέχρι εδώ καλά είμαστε! 

Το ραμμα πότε θα το βγάλεις? Όταν μπεις στην 37η?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penny__ είπε:

Οι συσπάσεις είναι πιο έντονες τώρα, για 30 δευτερόλεπτα νιώθω πόνο σε όλη τη κοιλιά και πέτρωμα από πολύ χαμηλά μέχρι πάνω στο στομάχι.   

Έχω 2 συσπάσεις την ώρα οπότε ακόμα δεν ανησυχούμε... 

Αργότερα ιδωμεν... 

Έχω βαρύνει κ πολύ κ δεν μπορώ να κάνω δουλειές κ πλυντηρια κ διαφορα κ λόγω περιδεσης αποφευγω τα πολλά πολλά ... Αναγκαστικά περιμένω τη πεθερά να μου τα κάνει αυτά κ να με βοηθήσει. ... Η μανούλα μου δεν είναι στη ζωή οπότε λίγο πίκρα λίγο αλλά οκ.. 

 

Εσύ που έχεις ζήσει άλλες δύο φορές στο παρελθόν τον τοκετό,τι θα συμβούλευες εμάς τις άπειρες σχετικά με τη γέννα; Έχω πολύ άγχος και φόβο.... γενικά πιστεύω ότι όσες φορές και να γεννήσει μια γυναίκα θα έχει άγχος γιατί η καθεμία φορά είναι διαφορετική από την άλλη,αλλά όταν έχεις εμπειρία ίσως είναι πιο εύκολο να διαχειριστείς τη κατάσταση και τα συναισθήματα γενικότερα.....κάθε βράδυ σκέφτομαι τη γέννα και δε μπορώ να κοιμηθώ......  Είμαι σίγουρη ότι με νιώθουν πολλές κοπέλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...