Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Με το καλό. Κι εγώ 37+4 γέννησα τη μπέμπα μου. Είναι το πρώτο σου μωράκι;;

Είναι το δεύτερο, έχω και ένα αγοράκι που το γέννησα στις 36 με έκτατη καισαρική λόγω προεκλαμψίας!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, DINA86 είπε:

Είναι το δεύτερο, έχω και ένα αγοράκι που το γέννησα στις 36 με έκτατη καισαρική λόγω προεκλαμψίας!! 

Να το χαίρεστε!!! Με το καλό και το δεύτερο ❣️❣️❣️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Μια χαρά!!! Συνηθίσε το σώμα μάλλον....Τα έχεις όλα έτοιμα ε;;!

Μια χαρά είμαι ....με ενοχλεί η τομή βέβαια. Τώρα επουλώνεται και έχω μια φαγούρα στη περιοχή της τομής. Την Τετάρτη βγάζω τη γάζα και επιτέλους θα μπορώ να κάνω μπάνιο ολόκληρη κι όχι τμηματικά όπως τώρα...δε πρέπει να πέσει νερό στη τομή για αυτό... Κατά τα άλλα μια χαρά...

 

εμένα μου τη βγάλανε από τη δεύτερη μέρα τη γάζα και έκανα κ μπάνιο...τελικά όλα πολύ διαφορετικά από Ελλάδα..εγώ είμαι μια χαρά πλέον σε 2 βδομάδες θα πάω γυναικολογο για έλεγχο...εντωμεταξύ σε θαυμάζω κ που θηλάζεις κ που αντέχεις την αυπνια,εγώ τα έχω παίξει αν κ είναι ήσυχη η μπουμπού όμως θέλει όλο αγκαλιά για να κοιμάται κ έτσι δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου...αύριο θα έρθει η μαία να τη ζυγίσει να δω που βρισκόμαστε όμως μεγάλωσε αρκετά ευτυχώς!

κορίτσια μου όσες μείνατε με το καλό να πάνε όλα τέλεια!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Jiji είπε:

εμένα μου τη βγάλανε από τη δεύτερη μέρα τη γάζα και έκανα κ μπάνιο...τελικά όλα πολύ διαφορετικά από Ελλάδα..εγώ είμαι μια χαρά πλέον σε 2 βδομάδες θα πάω γυναικολογο για έλεγχο...εντωμεταξύ σε θαυμάζω κ που θηλάζεις κ που αντέχεις την αυπνια,εγώ τα έχω παίξει αν κ είναι ήσυχη η μπουμπού όμως θέλει όλο αγκαλιά για να κοιμάται κ έτσι δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου...αύριο θα έρθει η μαία να τη ζυγίσει να δω που βρισκόμαστε όμως μεγάλωσε αρκετά ευτυχώς!

κορίτσια μου όσες μείνατε με το καλό να πάνε όλα τέλεια!!!

Καλημέρα κορίτσι μου. Εγώ έκανα ήδη μια αλλαγή στη γάζα και καθαρισμό και μεθαύριο θα τη βγάλω τελείως. Τελείωσα και όλη την αγωγή που δίνουν μετεγχειρητικά και όλα καλά. Ναι είναι τελείως διαφορετικο το σύστημα εδώ. Εδώ στην Ελλάδα είναι πιο προληπτικοί νομίζω. 

Εμείς ευτυχώς το έχουμε βρει. Μόνο για μια εβδομάδα περίπου κοιμόταν αγκαλιά μου, δηλαδή κοιμόμασταν μαζί,εγώ βασικά δεν κοιμόμουν. Τώρα κοιμάται δίπλα μου στο λίκνο και ξυπνάει κάθε 2,5 ώρες μέσο όρο για θηλασμό. Κατά τα άλλα όλα σούπερ. Έχω χάσει και δέκα κιλά άλλα 3 μου μένουν,κάνω δουλειές σπίτι,χθες πήγαμε τη πρώτη βόλτα με το καρότσι. Το έχουμε βρει νομίζω πια... σήμερα είναι 14 ημερών....

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Οκτώ ημερών σήμερα ο μπεμπούλης, πήγαμε πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο και δόξα τω θεώ είναι υγιέστατος! Τα έχω παίξει από την αϋπνία και τα ξενύχτια! Είναι όλα τόσο πρωτόγνωρα και αγχωτικά! Δεν ξέρω τι μου γίνεται από την εξάντληση ειδικά το βράδυ... Θηλάζω, κοιμάται λίγο,γκρινιάζει ξανά στήθος!! Αυτό έχεις ένα αποτέλεσμα ένα κοιμάμαι το πολύ μία ώρα κάθε βράδυ. Ενώ τη μέρα είναι άλλο μωρό, ήσυχος και κοιμάται περισσότερο! Κάθε αρχή και δύσκολη λένε αλλά προσωπικά έχω απελπιστεί λίγο! 😳😳😳

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , Marilou7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Οκτώ ημερών σήμερα ο μπεμπούλης, πήγαμε πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο και δόξα τω θεώ είναι υγιέστατος! Τα έχω παίξει από την αϋπνία και τα ξενύχτια! Είναι όλα τόσο πρωτόγνωρα και αγχωτικά! Δεν ξέρω τι μου γίνεται από την εξάντληση ειδικά το βράδυ... Θηλάζω, κοιμάται λίγο,γκρινιάζει ξανά στήθος!! Αυτό έχεις ένα αποτέλεσμα ένα κοιμάμαι το πολύ μία ώρα κάθε βράδυ. Ενώ τη μέρα είναι άλλο μωρό, ήσυχος και κοιμάται περισσότερο! Κάθε αρχή και δύσκολη λένε αλλά προσωπικά έχω απελπιστεί λίγο! 😳😳😳

Έτσι είναι τις πρώτες ημέρες...θα το συνηθίσουμε. Θα μπούμε σε ένα πρόγραμμα...για όλες εμάς της πρωτομανουλες είναι πρωτόγνωρο όλο αυτό που ζούμε τώρα,αλλά ρε κορίτσια δε ξέρω πως να σας το εξηγήσω. Νιώθω σαν να το έχω ξανακάνει. Δε ξέρω. Δε με έπιασε πανικός ούτε στο πρώτο μπάνιο που την έκανα στο μαιευτήριο, ούτε και με το θηλασμό... ευτυχώς σιγά σιγά υποχωρεί και ο πόνος χάρη στα κοχύλια θηλασμού. Κορίτσια όσες θηλάζετε θα σας σώσουν πιστέψτε με!!!! Αρχικά μαζεύουν το γάλα (εγώ έχω πολύ) και πέφτει εκεί οπότε δε λερώνεστε και επίσης παίρνουν αέρα οι θηλές κι αυτό βοηθάει αν τυχόν έχετε πληγές. Εγώ με ενυδατικη κρεμουλα για τις θηλές της frezyderm και λανολίνη της Medela έχω σωθεί...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2023 at 10:19 PM, SpiridoulaK said:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Ποιες είστε στην γλυκιά αναμονή τώρα;;;έχω χαθεί 

Εγω αυριο βραδυ μπαινω στην κλινικη…αχ εφτασε η ωρα! Ποσες μειναμε αληθεια;;

3 hours ago, SpiridoulaK said:

Έτσι είναι τις πρώτες ημέρες...θα το συνηθίσουμε. Θα μπούμε σε ένα πρόγραμμα...για όλες εμάς της πρωτομανουλες είναι πρωτόγνωρο όλο αυτό που ζούμε τώρα,αλλά ρε κορίτσια δε ξέρω πως να σας το εξηγήσω. Νιώθω σαν να το έχω ξανακάνει. Δε ξέρω. Δε με έπιασε πανικός ούτε στο πρώτο μπάνιο που την έκανα στο μαιευτήριο, ούτε και με το θηλασμό... ευτυχώς σιγά σιγά υποχωρεί και ο πόνος χάρη στα κοχύλια θηλασμού. Κορίτσια όσες θηλάζετε θα σας σώσουν πιστέψτε με!!!! Αρχικά μαζεύουν το γάλα (εγώ έχω πολύ) και πέφτει εκεί οπότε δε λερώνεστε και επίσης παίρνουν αέρα οι θηλές κι αυτό βοηθάει αν τυχόν έχετε πληγές. Εγώ με ενυδατικη κρεμουλα για τις θηλές της frezyderm και λανολίνη της Medela έχω σωθεί...

Ποναει τοσο πολυ το στηθος;; Τα εχω ακουσει τα κοχειλια..κανουν δουλεια δλδ! Μακαρι να καταφερω να θηλασω..πηρατε τιποτα βιταμινες για ενισχυση παραγωγης γαλακτος; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, N.Angel είπε:

Εγω αυριο βραδυ μπαινω στην κλινικη…αχ εφτασε η ωρα! Ποσες μειναμε αληθεια;;

Ποναει τοσο πολυ το στηθος;; Τα εχω ακουσει τα κοχειλια..κανουν δουλεια δλδ! Μακαρι να καταφερω να θηλασω..πηρατε τιποτα βιταμινες για ενισχυση παραγωγης γαλακτος; 

Με το καλό κορίτσι μου να πάνε όλα καλα!!!Εγω μπαίνω την Πέμπτη θα είμαι 39+2.Ανυπομονώ να ζησω όλη αυτή την εμπειρία.Κοριτσια όσες θηλάζετε σας θαυμάζω ευχομαι να τα καταφερω κ εγω το θέλω πολύ!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, N.Angel είπε:

Εγω αυριο βραδυ μπαινω στην κλινικη…αχ εφτασε η ωρα! Ποσες μειναμε αληθεια;;

Ποναει τοσο πολυ το στηθος;; Τα εχω ακουσει τα κοχειλια..κανουν δουλεια δλδ! Μακαρι να καταφερω να θηλασω..πηρατε τιποτα βιταμινες για ενισχυση παραγωγης γαλακτος; 

Με το καλό γλυκιά μου!!! 

Πονάει αρκετά. Τουλάχιστον το δικό μου. Αλλά οι περισσότερες λένε ότι στην αρχή πονάει πολύ ο θηλασμός μέχρι να συνηθίσουν οι θηλές. Φαντάσου ότι η θηλή μπαίνει στο στόμα του μωρού που έχει 37 βαθμούς κελσίου. Εγώ νιώθω λες και παίρνει κάποιος ένα μαχαίρι και μου τη κόβει. Καθόλου εμψυχωτικο δεν είναι αυτό που περιγράφω το ξέρω, Αλλά είναι η δική μου εμπειρία. Ο θηλασμός θέλει υπομονή, επιμονή και θέληση από ότι έχω διαπιστώσει εμπειρικά έως τώρα 

πρίν από 31 λεπτά , Efaki είπε:

Με το καλό κορίτσι μου να πάνε όλα καλα!!!Εγω μπαίνω την Πέμπτη θα είμαι 39+2.Ανυπομονώ να ζησω όλη αυτή την εμπειρία.Κοριτσια όσες θηλάζετε σας θαυμάζω ευχομαι να τα καταφερω κ εγω το θέλω πολύ!!!

Άντε λίγο έμεινε!!! 

Ναι βρε γιατί να μην τα καταφέρεις. Αν επιμείνεις και προσπαθήσεις θα τα καταφέρεις. Κι εγώ αυτό έλεγα μακάρι να τα καταφέρω να θηλάσω...το συνεχίζουμε έως εκεί που μπορούμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! 

Γέννησα κ εγώ την Κυριακή μια μικρούλα μπεμπουλα, 2330 γρ, 38 εβδομάδων. Όλα πήγαν καλά! Την έχω δίπλα μου και προσπαθούμε να θηλασουμε. Για τα κιλά της ευτυχώς τα πάει καλά! 

Με το καλό εύχομαι σε όσες μείνατε!

@geozak και @Laura♡ να σας ζήσουν! Γερά και καλότυχα να είναι!!!

@SpiridoulaK

Θαυμάζω την υπομονή και την αισιοδοξία σου για πρώτη φορά μανούλα!

Στις υπόλοιπες στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς γιατί την εμπειρία του νεογέννητου τη ζω τώρα στην ουσία, μιας και τα δίδυμα τα πήραμε 20 ημερών από την μονάδα και ρυθμισμένα ως προς τι ώρα θα φάνε. 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Amalia!εσυ και εγω μείναμε μόνο για να γεννήσουμε?Πως είσαι?εχεις δείγματα για τοκετό?

@Ardenνα σου ζήσει κορίτσι μου!!!καλοτυχη γερή κ δυνατή να είναι!!

@N.Angelπεριμενουμε νέα σου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arden said:

Γεια σας κορίτσια! 

Γέννησα κ εγώ την Κυριακή μια μικρούλα μπεμπουλα, 2330 γρ, 38 εβδομάδων. Όλα πήγαν καλά! Την έχω δίπλα μου και προσπαθούμε να θηλασουμε. Για τα κιλά της ευτυχώς τα πάει καλά! 

Με το καλό εύχομαι σε όσες μείνατε!

@geozak και @Laura♡ να σας ζήσουν! Γερά και καλότυχα να είναι!!!

@SpiridoulaK

Θαυμάζω την υπομονή και την αισιοδοξία σου για πρώτη φορά μανούλα!

Στις υπόλοιπες στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς γιατί την εμπειρία του νεογέννητου τη ζω τώρα στην ουσία, μιας και τα δίδυμα τα πήραμε 20 ημερών από την μονάδα και ρυθμισμένα ως προς τι ώρα θα φάνε. 

 

 

Συγχαρητηρια κοριτσι μου κ σε σενα!! Να χαιρεσαι την μικρουλινα σου, να ειναι γερη παντα! 
 

22 minutes ago, Efaki said:

@Amalia!εσυ και εγω μείναμε μόνο για να γεννήσουμε?Πως είσαι?εχεις δείγματα για τοκετό?

@Ardenνα σου ζήσει κορίτσι μου!!!καλοτυχη γερή κ δυνατή να είναι!!

@N.Angelπεριμενουμε νέα σου

Αυριο φανταζομαι απογευματακι βραδακι θα σας εχω νεα..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Arden είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Γέννησα κ εγώ την Κυριακή μια μικρούλα μπεμπουλα, 2330 γρ, 38 εβδομάδων. Όλα πήγαν καλά! Την έχω δίπλα μου και προσπαθούμε να θηλασουμε. Για τα κιλά της ευτυχώς τα πάει καλά! 

Με το καλό εύχομαι σε όσες μείνατε!

@geozak και @Laura♡ να σας ζήσουν! Γερά και καλότυχα να είναι!!!

@SpiridoulaK

Θαυμάζω την υπομονή και την αισιοδοξία σου για πρώτη φορά μανούλα!

Στις υπόλοιπες στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς γιατί την εμπειρία του νεογέννητου τη ζω τώρα στην ουσία, μιας και τα δίδυμα τα πήραμε 20 ημερών από την μονάδα και ρυθμισμένα ως προς τι ώρα θα φάνε. 

 

 

Να σου ζήσει η μπέμπα σου. Υγιής και καλότυχη να είναι κορίτσι μου.

Ναι έχω και υπομονή και επιμονή και θετικές σκέψεις μόνο. Γενικά η περίοδος της λοχείας μου είναι πολύ καλή. Καμία σχέση με την εγκυμοσύνη μου που ένιωθα ότι είχα χάσει τον εαυτό μου με όλες τις σωματικές και ψυχολογικές αλλαγές. Τώρα έχω ήδη χάσει 11 κιλά και μένουν άλλα τρία να φτάσω στα κιλά που ήμουν πριν. Έχω καλή διάθεση έχω πάρει τα πάνω μου. Εύχομαι όλες έτσι να είστε κορίτσια μου. Αλλά και να μην είστε και να δυσκολεύεστε σκεφτείτε ότι είναι η αρχή αυτή και κάθε αρχή είναι δύσκολη. Σας στέλνω τη θετική σκέψη 🥰❣️❣️❣️

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Γεννησα κι εγώ! Εχω μια υγειεστατη κορουλα κ είμαι ξετρελαμενη! Όλα πάνε καλά με τον θηλασμό, κι όπως είπε και η @SpiridoulaKυπάρχει μια ενόχληση και πονος στις θηλές αλλά τίποτα που να μην ξεπερνιέται! Με το καλό στα κορίτσια που θα γεννήσουν τις επόμενες μέρες!! Να το χαρείτε κορίτσια μου... Είναι μοναδική στιγμή!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Γεννησα κι εγώ! Εχω μια υγειεστατη κορουλα κ είμαι ξετρελαμενη! Όλα πάνε καλά με τον θηλασμό, κι όπως είπε και η @SpiridoulaKυπάρχει μια ενόχληση και πονος στις θηλές αλλά τίποτα που να μην ξεπερνιέται! Με το καλό στα κορίτσια που θα γεννήσουν τις επόμενες μέρες!! Να το χαρείτε κορίτσια μου... Είναι μοναδική στιγμή!

Να σου ζήσει κοπέλα μ καλοτυχη γερή κ δυνατή να είναι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...