Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. τι κάνουν τα μωράκια σας; μεγαλώνουν; κάνουν φωνούλες, κοιτούν τα χεράκια τους; 

 

Κακαριζει,τσιριζει, γελάει, χαμογελάει, προσπαθεί να μου μιλήσει σε ότι της λέω, βάζει όλη μέρα τη μπουνιτσα της στο στόμα... παρατηρεί χώρους, οθόνες, αντιδράει με ενδιαφέρον σε ήχους ομιλίες... Είναι σε αυτή τη φάση τώρα τα μωράκια μας ε;;!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 26/5/2023 at 10:33 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Υπομονή κορίτσια μου...

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το εξής...

Λογικά είμαι η πιο μικρή ηλικιακά στην ομάδα μας... Είμαι 24 χρόνων και ο άντρας μου 36... 

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν έχω αρκετή ωριμότητα ώστε να αντιμετωπίσω το θέμα της καισαρικής τομής μου... Είναι ηλικιακό ή συμβαίνει και σε άλλες;;; Είμαι παράλογη ή είναι λογικό να φοβάμαι;;

Κάτι με έχει πιάσει και δεν αντέχω να με κοιτάζω κάποιες φορές στον καθρέφτη βλέποντας την τομή της καισαρικής. Μερικές φορές με πιάνουν τα κλάματα, ειδικά όταν σκέφτομαι τη στιγμή μες το δωμάτιο του χειρουργείου. Ανατριχιαζω κι εύχομαι να μη ξαναζήσω κάτι τέτοιο. Δε μπορώ να ξεχάσω το ρίγος,την αγωνία,τη λύπη, το κρύο που ένιωθα μες την αίθουσα του χειρουργείου,τις ομιλίες των γιατρών,τις κινήσεις των χεριών τους στη μούδιασμενη μου κοιλιά τη στιγμή που έσπρωχναν το μωρό να βγεί. Δε μπορώ επίσης να ξεχάσω ποτέ και όλα τα υπέροχα συναισθήματα που ένιωσα όταν την είδα.  Έχω επίσης στιγμές του χειρουργείου στο κινητό μου που της τράβηξε η μαία μου εκείνη τη στιγμή που έβγαινε η μπέμπα μου. Της κοιτάζω και αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να συνέβη αυτό το θαύμα. Το παιδί μου! Πώς βγήκε από εκεί αυτό το ανθρωπάκι που κάθε μέρα με εκπλήσσει;;! Και από την άλλη τρέμω στην ιδέα να το ξαναβιώσω όλο αυτό. Είμαι τελικά τόσο φοβιτσιαρα όσο περίμενα, αλλά ταυτόχρονα στάθηκα πάρα πολύ ψύχραιμη και πολύ δυνατή για τα δικά μου δεδομένα και των ανθρώπων που με γνωρίζουν πολύ καλά. 4 μέρες πριν γεννήσω (37+4) στο άκουσμα ότι γενναω με καισαρική λόγω αλιγαμνιου,δεν ήθελα να το πιστέψω. είχα τρομοκρατηθει. 4 μέρες έκλαιγα από το φόβο μου για το χειρουργείο...

Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη και αηδιασμένη γενικότερα με το σύστημα των γυναικολόγων στη χώρα μας που έχουμε την πρωτιά στις καισαρικές. Δυστυχώς γίνονται και για ψύλλου πήδημα από ότι έχω ακούσει.... Στη δική μου περίπτωση που ήταν ολιγάμνιο- δε ξέρω αν θα γινόταν φυσιολογικός τοκετός για το λόγο ότι έπρεπε να επισπεύσει την διαδικασία... Εννοείται ότι θα κάνουμε ότι πρέπει ώστε να γεννηθεί υγιές το μωρό και τίποτα άλλο δεν έχει περισσότερη σημασία!!!

Αν τυχόν κάνω και άλλο παιδί ,θα ήθελα αφού το επιτρέπει η κατάσταση της εγκυμοσύνης μου ,να γεννήσω φυσιολογικά και ο τωρινός γυναικολόγος μου δεν αναλαμβάνει τέτοια περίπτωση μετά από καισαρική τομή,οπότε ήδη τον έχω βγάλει από το μυαλό μου. Μου είχε δείξει να καταλάβω σχεδόν από τα πρώτα μας ραντεβού για παρακολούθηση της εγκυμοσύνης ότι δεν αναλαμβάνει ιδιαίτερα φυσιολογικούς τοκετούς.. μου τα "μάσαγε* λίγο... 

Κορίτσια τι λέτε; Είμαι περίεργη;;;

Τι γλυκό κορίτσι που είσαι!!Αν εσύ είσαι η μικρότερη της παρέας εγώ είμαι μάλλον η μεγαλύτερη.Στην ηλικία μου εσύ θα γίνεσαι γιαγιά!!! Γέννησα ανήμερα στα γενέθλιά μου.Εκλεινα τα 49 , Σπυριδούλα μου..Θέλω να ξέρεις λοιπόν το εξής.Επειδη,διαβάζω πάντα αυτά που γράφετε, άσχετα αν από κούραση και έλλειψη χρόνου δεν συμμετέχω συχνά,έχω να σου πω ότι σε θαυμάζω.Εισαι πολύ δυνατή και ταυτόχρονα πολύ τρυφερή και αγαπησιαρα με το μωράκι σου!!Και θηλάζεις κι αποκλειστικά που όσο κι αν είναι φυσικό δεν παύει να είναι άθλος!!! Είναι πολύ λογικό να τα αισθάνεσαι όλα αυτά που περιγράφεις.Δεν είναι αστείο πράγμα η καισαρική.Μην φοβάσαι όμως.Οταν με το καλό ξαναμεινεις έγκυος θα μπορέσεις να γεννήσεις και φυσιολογικά!Άλλαξε γιατρό αν αυτός φοβάται.Ολα θα πάνε καλά!Την αγάπη μου και την εκτίμηση μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2023 at 10:33 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Υπομονή κορίτσια μου...

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το εξής...

Λογικά είμαι η πιο μικρή ηλικιακά στην ομάδα μας... Είμαι 24 χρόνων και ο άντρας μου 36... 

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν έχω αρκετή ωριμότητα ώστε να αντιμετωπίσω το θέμα της καισαρικής τομής μου... Είναι ηλικιακό ή συμβαίνει και σε άλλες;;; Είμαι παράλογη ή είναι λογικό να φοβάμαι;;

Κάτι με έχει πιάσει και δεν αντέχω να με κοιτάζω κάποιες φορές στον καθρέφτη βλέποντας την τομή της καισαρικής. Μερικές φορές με πιάνουν τα κλάματα, ειδικά όταν σκέφτομαι τη στιγμή μες το δωμάτιο του χειρουργείου. Ανατριχιαζω κι εύχομαι να μη ξαναζήσω κάτι τέτοιο. Δε μπορώ να ξεχάσω το ρίγος,την αγωνία,τη λύπη, το κρύο που ένιωθα μες την αίθουσα του χειρουργείου,τις ομιλίες των γιατρών,τις κινήσεις των χεριών τους στη μούδιασμενη μου κοιλιά τη στιγμή που έσπρωχναν το μωρό να βγεί. Δε μπορώ επίσης να ξεχάσω ποτέ και όλα τα υπέροχα συναισθήματα που ένιωσα όταν την είδα.  Έχω επίσης στιγμές του χειρουργείου στο κινητό μου που της τράβηξε η μαία μου εκείνη τη στιγμή που έβγαινε η μπέμπα μου. Της κοιτάζω και αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να συνέβη αυτό το θαύμα. Το παιδί μου! Πώς βγήκε από εκεί αυτό το ανθρωπάκι που κάθε μέρα με εκπλήσσει;;! Και από την άλλη τρέμω στην ιδέα να το ξαναβιώσω όλο αυτό. Είμαι τελικά τόσο φοβιτσιαρα όσο περίμενα, αλλά ταυτόχρονα στάθηκα πάρα πολύ ψύχραιμη και πολύ δυνατή για τα δικά μου δεδομένα και των ανθρώπων που με γνωρίζουν πολύ καλά. 4 μέρες πριν γεννήσω (37+4) στο άκουσμα ότι γενναω με καισαρική λόγω αλιγαμνιου,δεν ήθελα να το πιστέψω. είχα τρομοκρατηθει. 4 μέρες έκλαιγα από το φόβο μου για το χειρουργείο...

Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη και αηδιασμένη γενικότερα με το σύστημα των γυναικολόγων στη χώρα μας που έχουμε την πρωτιά στις καισαρικές. Δυστυχώς γίνονται και για ψύλλου πήδημα από ότι έχω ακούσει.... Στη δική μου περίπτωση που ήταν ολιγάμνιο- δε ξέρω αν θα γινόταν φυσιολογικός τοκετός για το λόγο ότι έπρεπε να επισπεύσει την διαδικασία... Εννοείται ότι θα κάνουμε ότι πρέπει ώστε να γεννηθεί υγιές το μωρό και τίποτα άλλο δεν έχει περισσότερη σημασία!!!

Αν τυχόν κάνω και άλλο παιδί ,θα ήθελα αφού το επιτρέπει η κατάσταση της εγκυμοσύνης μου ,να γεννήσω φυσιολογικά και ο τωρινός γυναικολόγος μου δεν αναλαμβάνει τέτοια περίπτωση μετά από καισαρική τομή,οπότε ήδη τον έχω βγάλει από το μυαλό μου. Μου είχε δείξει να καταλάβω σχεδόν από τα πρώτα μας ραντεβού για παρακολούθηση της εγκυμοσύνης ότι δεν αναλαμβάνει ιδιαίτερα φυσιολογικούς τοκετούς.. μου τα "μάσαγε* λίγο... 

Κορίτσια τι λέτε; Είμαι περίεργη;;;

Μόλις είδα την ανάρτηση σου και ήθελα να σου πω ότι το πιθανότερο είναι πως σε λίγο καιρό η τομή δεν θα φαίνεται. Την πρώτη μου καισαρική την έκανα στα 30 και την δεύτερη τώρα.. η πρώτη δεν φαίνεται που ήταν μόνο η τωρινή λίγο.. επίσης δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεσαι αλλα επειδή εγώ εργάζομαι με βοήθησε πολύ να επανέλθω ψυχολογικά η εργασία και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Τι γλυκό κορίτσι που είσαι!!Αν εσύ είσαι η μικρότερη της παρέας εγώ είμαι μάλλον η μεγαλύτερη.Στην ηλικία μου εσύ θα γίνεσαι γιαγιά!!! Γέννησα ανήμερα στα γενέθλιά μου.Εκλεινα τα 49 , Σπυριδούλα μου..Θέλω να ξέρεις λοιπόν το εξής.Επειδη,διαβάζω πάντα αυτά που γράφετε, άσχετα αν από κούραση και έλλειψη χρόνου δεν συμμετέχω συχνά,έχω να σου πω ότι σε θαυμάζω.Εισαι πολύ δυνατή και ταυτόχρονα πολύ τρυφερή και αγαπησιαρα με το μωράκι σου!!Και θηλάζεις κι αποκλειστικά που όσο κι αν είναι φυσικό δεν παύει να είναι άθλος!!! Είναι πολύ λογικό να τα αισθάνεσαι όλα αυτά που περιγράφεις.Δεν είναι αστείο πράγμα η καισαρική.Μην φοβάσαι όμως.Οταν με το καλό ξαναμεινεις έγκυος θα μπορέσεις να γεννήσεις και φυσιολογικά!Άλλαξε γιατρό αν αυτός φοβάται.Ολα θα πάνε καλά!Την αγάπη μου και την εκτίμηση μου!

Με συγκινήσες.... Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια... Όλες μας είμαι σίγουρη ότι κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τα παιδιά μας και ευτυχώς η μία καταλαβαίνει την άλλη... Ευχαριστώ πολύ και πάλι... Στέλνω μια αγκαλιά ❤️❤️

πρίν από 33 λεπτά , DINA86 είπε:

Μόλις είδα την ανάρτηση σου και ήθελα να σου πω ότι το πιθανότερο είναι πως σε λίγο καιρό η τομή δεν θα φαίνεται. Την πρώτη μου καισαρική την έκανα στα 30 και την δεύτερη τώρα.. η πρώτη δεν φαίνεται που ήταν μόνο η τωρινή λίγο.. επίσης δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεσαι αλλα επειδή εγώ εργάζομαι με βοήθησε πολύ να επανέλθω ψυχολογικά η εργασία και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα!! 

Εμένα φαίνεται.. 

Εγώ ζω στη Κέρκυρα και ασχολούμαι με τον τομέα του τουρισμού όπως και προ εγκυμοσύνης οπότε με βοηθάει η ενασχόληση με την δουλειά..... Το μόνο μου θέμα είναι η καισαρική τομή. Γενικότερα είμαι μια χαρά. Καλύτερα και από πριν όσον αφορά φυσική κατάσταση και ψυχολογία... Είχα πολύ καλή λοχεία..

Θα προσπαθήσω να δουλέψω μέσα μου το κομμάτι της καισαρικής .. δεν αλλάζει εξάλλου 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Με συγκινήσες.... Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια... Όλες μας είμαι σίγουρη ότι κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τα παιδιά μας και ευτυχώς η μία καταλαβαίνει την άλλη... Ευχαριστώ πολύ και πάλι... Στέλνω μια αγκαλιά ❤️❤️

Εμένα φαίνεται.. 

Εγώ ζω στη Κέρκυρα και ασχολούμαι με τον τομέα του τουρισμού όπως και προ εγκυμοσύνης οπότε με βοηθάει η ενασχόληση με την δουλειά..... Το μόνο μου θέμα είναι η καισαρική τομή. Γενικότερα είμαι μια χαρά. Καλύτερα και από πριν όσον αφορά φυσική κατάσταση και ψυχολογία... Είχα πολύ καλή λοχεία..

Θα προσπαθήσω να δουλέψω μέσα μου το κομμάτι της καισαρικής .. δεν αλλάζει εξάλλου 

κορίτσι μιυ έχω να σου πως πως κι εγώ σε θαυμάζω! ειδικά με τον αποκλειστικό θηλασμό που κανειε που το θεωρώ υπέροχο που το κατάφερες! να σου πω επίσης πως κάθε φορά που σκέφτομαι τη στιγμή της καισαρικης μου με πιάνει τρέμουλο! ήταν πολύ τρομακτική εμπειρία για μένα μιας κ ειχα κ την αποκόλληση με φοβερή αιμορραγία! γι αυτό κ όταν μου λένε για δεύτερο παιδί τους λέω ούτε καν! Κ όντως δεν θέλω να ξανά ζήσω κάτι τέτοιο! λατρεύω το μωρο μου όμως κ μόνο στην ιδέα ότι θα ξανά περάσω κάτι παρόμοιο με λούζει κρύος ιδρώτας! εύχομαι να το ξεπεράσω κάποια στιγμή! είχα κ δύσκολη εγκυμοσυνη λόγω διαβήτη,χτυπούσα ινσουλινες 4 φορές τη μέρα και είναι κάτι που δεν ξέρω ειλικρινά αν θέλω να ξανά ζήσω! οπότε μη νοιώθεις άσχημα όλα τα συναισθήματα μας είναι λογικά και φυσιολογικά,δεν κάναμε και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου! όσο για την τομή σου θεωρώ ότι επειδή είσαι πολύ μικρή σε λίγα χρόνια δε θα φαίνεται κάν! αυτά από μένα στέλνω μεγάλη αγκαλιά <3

12 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. τι κάνουν τα μωράκια σας; μεγαλώνουν; κάνουν φωνούλες, κοιτούν τα χεράκια τους; 

 

μεγαλώνουν κ μας τρελαίνουν! δεν μπορώ αν το πιστέψω πότε έφτασε 4 μηνων η μικρή μου! αρχίζει σιγά σιγά να προσπαθεί να κάτσει! κάνει φωνές,γυρίζει από ανάσκελα παλγια κ έπειτα μπρουμυτα! παρατηρεί πολύ όταν μιλάμε κ γενικά τον κόσμο γύρω της! βάζει οοοτι βρει στο στόμα! γι αυτό κ σκέφτομαι να σταματήσω την αποστειρωση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Jiji είπε:

κορίτσι μιυ έχω να σου πως πως κι εγώ σε θαυμάζω! ειδικά με τον αποκλειστικό θηλασμό που κανειε που το θεωρώ υπέροχο που το κατάφερες! να σου πω επίσης πως κάθε φορά που σκέφτομαι τη στιγμή της καισαρικης μου με πιάνει τρέμουλο! ήταν πολύ τρομακτική εμπειρία για μένα μιας κ ειχα κ την αποκόλληση με φοβερή αιμορραγία! γι αυτό κ όταν μου λένε για δεύτερο παιδί τους λέω ούτε καν! Κ όντως δεν θέλω να ξανά ζήσω κάτι τέτοιο! λατρεύω το μωρο μου όμως κ μόνο στην ιδέα ότι θα ξανά περάσω κάτι παρόμοιο με λούζει κρύος ιδρώτας! εύχομαι να το ξεπεράσω κάποια στιγμή! είχα κ δύσκολη εγκυμοσυνη λόγω διαβήτη,χτυπούσα ινσουλινες 4 φορές τη μέρα και είναι κάτι που δεν ξέρω ειλικρινά αν θέλω να ξανά ζήσω! οπότε μη νοιώθεις άσχημα όλα τα συναισθήματα μας είναι λογικά και φυσιολογικά,δεν κάναμε και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου! όσο για την τομή σου θεωρώ ότι επειδή είσαι πολύ μικρή σε λίγα χρόνια δε θα φαίνεται κάν! αυτά από μένα στέλνω μεγάλη αγκαλιά ❤️

μεγαλώνουν κ μας τρελαίνουν! δεν μπορώ αν το πιστέψω πότε έφτασε 4 μηνων η μικρή μου! αρχίζει σιγά σιγά να προσπαθεί να κάτσει! κάνει φωνές,γυρίζει από ανάσκελα παλγια κ έπειτα μπρουμυτα! παρατηρεί πολύ όταν μιλάμε κ γενικά τον κόσμο γύρω της! βάζει οοοτι βρει στο στόμα! γι αυτό κ σκέφτομαι να σταματήσω την αποστειρωση!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Σε ευχαριστώ πραγματικά!!! 

Όλες είμαστε πολύ δυνατές, υπάρχουν όμως και φορές που λυγίζουμε και είναι λογικό.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2023 at 10:33 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Υπομονή κορίτσια μου...

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το εξής...

Λογικά είμαι η πιο μικρή ηλικιακά στην ομάδα μας... Είμαι 24 χρόνων και ο άντρας μου 36... 

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν έχω αρκετή ωριμότητα ώστε να αντιμετωπίσω το θέμα της καισαρικής τομής μου... Είναι ηλικιακό ή συμβαίνει και σε άλλες;;; Είμαι παράλογη ή είναι λογικό να φοβάμαι;;

Κάτι με έχει πιάσει και δεν αντέχω να με κοιτάζω κάποιες φορές στον καθρέφτη βλέποντας την τομή της καισαρικής. Μερικές φορές με πιάνουν τα κλάματα, ειδικά όταν σκέφτομαι τη στιγμή μες το δωμάτιο του χειρουργείου. Ανατριχιαζω κι εύχομαι να μη ξαναζήσω κάτι τέτοιο. Δε μπορώ να ξεχάσω το ρίγος,την αγωνία,τη λύπη, το κρύο που ένιωθα μες την αίθουσα του χειρουργείου,τις ομιλίες των γιατρών,τις κινήσεις των χεριών τους στη μούδιασμενη μου κοιλιά τη στιγμή που έσπρωχναν το μωρό να βγεί. Δε μπορώ επίσης να ξεχάσω ποτέ και όλα τα υπέροχα συναισθήματα που ένιωσα όταν την είδα.  Έχω επίσης στιγμές του χειρουργείου στο κινητό μου που της τράβηξε η μαία μου εκείνη τη στιγμή που έβγαινε η μπέμπα μου. Της κοιτάζω και αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να συνέβη αυτό το θαύμα. Το παιδί μου! Πώς βγήκε από εκεί αυτό το ανθρωπάκι που κάθε μέρα με εκπλήσσει;;! Και από την άλλη τρέμω στην ιδέα να το ξαναβιώσω όλο αυτό. Είμαι τελικά τόσο φοβιτσιαρα όσο περίμενα, αλλά ταυτόχρονα στάθηκα πάρα πολύ ψύχραιμη και πολύ δυνατή για τα δικά μου δεδομένα και των ανθρώπων που με γνωρίζουν πολύ καλά. 4 μέρες πριν γεννήσω (37+4) στο άκουσμα ότι γενναω με καισαρική λόγω αλιγαμνιου,δεν ήθελα να το πιστέψω. είχα τρομοκρατηθει. 4 μέρες έκλαιγα από το φόβο μου για το χειρουργείο...

Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη και αηδιασμένη γενικότερα με το σύστημα των γυναικολόγων στη χώρα μας που έχουμε την πρωτιά στις καισαρικές. Δυστυχώς γίνονται και για ψύλλου πήδημα από ότι έχω ακούσει.... Στη δική μου περίπτωση που ήταν ολιγάμνιο- δε ξέρω αν θα γινόταν φυσιολογικός τοκετός για το λόγο ότι έπρεπε να επισπεύσει την διαδικασία... Εννοείται ότι θα κάνουμε ότι πρέπει ώστε να γεννηθεί υγιές το μωρό και τίποτα άλλο δεν έχει περισσότερη σημασία!!!

Αν τυχόν κάνω και άλλο παιδί ,θα ήθελα αφού το επιτρέπει η κατάσταση της εγκυμοσύνης μου ,να γεννήσω φυσιολογικά και ο τωρινός γυναικολόγος μου δεν αναλαμβάνει τέτοια περίπτωση μετά από καισαρική τομή,οπότε ήδη τον έχω βγάλει από το μυαλό μου. Μου είχε δείξει να καταλάβω σχεδόν από τα πρώτα μας ραντεβού για παρακολούθηση της εγκυμοσύνης ότι δεν αναλαμβάνει ιδιαίτερα φυσιολογικούς τοκετούς.. μου τα "μάσαγε* λίγο... 

Κορίτσια τι λέτε; Είμαι περίεργη;;;

Καλημέρα!!!ολες περνάμε τις φάσεις μας να σκέφτεσαι ότι αυτή η τομή έφερε στο κόσμο το μεγαλυτερο θαύμα της ζωής σου Αφού είσαι κ τόσο μικρή με το καιρό πιστεύω δεν θα φαίνεται πια ειδικά άμα έχεις κ δέρμα που δεν αφήνει σημάδια.Εγω  ακομα φοβάμαι το φλεβοκαθετηρα κ μόνο γιαυτο δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το ξανακάνω.Υπάρχουν φορές που νομίζω ότι πονάει το χέρι μου στο σημείο που τον είχα.Κ εντάξει ειναι ακομα νωρίς για να σκέφτομαι για δεύτερο ρουφάω την κάθε μέρα με την μικρή μου γιατί κ εγω μένω αρκετες ώρες μόνη μαζί της αν κ μου λειπει η δουλειά μ ώρες κ φορες αλλά αυτές οι στιγμές μαζί της δεν θα ξαναγυρίσουν.Είμαστε πολύ δυνατές αλλά σίγουρα όλες οι μέρες δεν ειναι ίδιες κ θα υπάρχουν στιγμές που θα λυγίζουμε.

13 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. τι κάνουν τα μωράκια σας; μεγαλώνουν; κάνουν φωνούλες, κοιτούν τα χεράκια τους; 

 

Είμαστε κ εμεις σε φαση που κάνει φωνούλες προσπαθεί να μου μιλήσει όταν της μιλάω παρατηρεί τα πάντα γύρω της ακολουθαει την κίνηση μας όταν περνάμε από μπροστα της κ τρώει τα χέρια της.Επίσης όταν την βαζω στην αλλαξιερα έχει αρχίσει κ σπρώχνει με τα πόδια της κ πάει προς τα πίσω το σώμα της κ άμα κρατιέται παλεύει να σηκωθει στον πισινό της.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. τι κάνουν τα μωράκια σας; μεγαλώνουν; κάνουν φωνούλες, κοιτούν τα χεράκια τους; 

 

Κάνει φωνουλες, λέει αααα εεεε αγκου και τώρα πρόσφατα είπε και ντε ντε ντε!😂😂 Όλη την ώρα τη μπουνίτσα στο στόμα και πιάνει όλα τα παιχνίδια που κρέμονται στο γυμναστήριο, συνέχεια το ρίχνει και πάω κ το σηκώνω!😂😂 Επίσης χθες γύρισε από μπρούμυτα ανάσκελα!!! Πρώτη φορά!😬😬 Αυτά από την πορεία ανάπτυξης μας! ☺️☺️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marilou7 είπε:

Κάνει φωνουλες, λέει αααα εεεε αγκου και τώρα πρόσφατα είπε και ντε ντε ντε!😂😂 Όλη την ώρα τη μπουνίτσα στο στόμα και πιάνει όλα τα παιχνίδια που κρέμονται στο γυμναστήριο, συνέχεια το ρίχνει και πάω κ το σηκώνω!😂😂 Επίσης χθες γύρισε από μπρούμυτα ανάσκελα!!! Πρώτη φορά!😬😬 Αυτά από την πορεία ανάπτυξης μας! ☺️☺️

Α εσείς είστε προχωρημένοι! πόσο είναι τώρα το μωράκι σου???τελεια ανάπτυξη και εξέλιξη μπράβο σας!!!!!

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Α εσείς είστε προχωρημένοι! πόσο είναι τώρα το μωράκι σου???τελεια ανάπτυξη και εξέλιξη μπράβο σας!!!!!

Σε μια βδομάδα γίνεται 4 μηνών. 😁😁😁 Τώρα θέλω να ξεκινήσω να του παίρνω κ μερικά βιβλία. Παρακολουθώ μια κοπέλα που ασχολείται με το μουσικοκινητικο παιχνίδι στα βρέφη και έχει μια μπεμπούλα κ αυτή. Από τόσο μικρή της άρχισε τα βιβλία και προτείνει αρκετα. Όχι ότι καταλαβαίνουν την ιστορία, αλλά να κοιτούν τις εικόνες, να τα αγγιζουν και να εξοικειώνονται με τα βιβλία σαν αντικείμενο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Marilou7 είπε:

Σε μια βδομάδα γίνεται 4 μηνών. 😁😁😁 Τώρα θέλω να ξεκινήσω να του παίρνω κ μερικά βιβλία. Παρακολουθώ μια κοπέλα που ασχολείται με το μουσικοκινητικο παιχνίδι στα βρέφη και έχει μια μπεμπούλα κ αυτή. Από τόσο μικρή της άρχισε τα βιβλία και προτείνει αρκετα. Όχι ότι καταλαβαίνουν την ιστορία, αλλά να κοιτούν τις εικόνες, να τα αγγιζουν και να εξοικειώνονται με τα βιβλία σαν αντικείμενο. 

Ποια κοπέλα λες??με ενδιαφέρει κι εμένα να τη δω.. 

Εμένα η δικιά μου την βάζω μπρούμυτα και δε θέλει καθόλου.. γκρινιάζει! Την βάζεις κάθε μέρα tummy time;; 

 

Επίσης κορίτσια εμείς έχουμε θέμα με το άγχος αποχωρισμού.. όποτε φεύγω κλαίει! Εσας;; έχουν προσκληθεί πάνω σας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Amalia! είπε:

Ποια κοπέλα λες??με ενδιαφέρει κι εμένα να τη δω.. 

Εμένα η δικιά μου την βάζω μπρούμυτα και δε θέλει καθόλου.. γκρινιάζει! Την βάζεις κάθε μέρα tummy time;; 

 

Επίσης κορίτσια εμείς έχουμε θέμα με το άγχος αποχωρισμού.. όποτε φεύγω κλαίει! Εσας;; έχουν προσκληθεί πάνω σας;

Αμαλία θα σου στείλω ινμποξ να σου πω. Κι εμένα πριν κάνα μήνα γκριναζε πολύ όταν τον έβαζα μπρούμυτα. Τώρα κάθεται κάνα τέταρτο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Amalia! είπε:

Ποια κοπέλα λες??με ενδιαφέρει κι εμένα να τη δω.. 

Εμένα η δικιά μου την βάζω μπρούμυτα και δε θέλει καθόλου.. γκρινιάζει! Την βάζεις κάθε μέρα tummy time;; 

 

Επίσης κορίτσια εμείς έχουμε θέμα με το άγχος αποχωρισμού.. όποτε φεύγω κλαίει! Εσας;; έχουν προσκληθεί πάνω σας;

Κι εμένα γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα εδώ και βδομάδες. Στις 30 του μηνός γίνεται 4 μηνών. 

Και η μπέμπα...οπότε δεν με βλέπει κλαίει... Είναι η φάση που περνάνε τώρα ε;

Η μπέμπα λογικό να είναι προσκολλημένη πάνω μου γιατί είναι όλη μέρα κάθε μέρα μαζί μου. Τον πατέρα της δεν τον βλέπει πολύ λόγω δουλειάς..

Τις τρεις τελευταίες περίπου μέρες έχει πάρα πολύ γκρίνια το απόγευμα. Δεν ξέρω πια τι να κάνω.... Λέτε να φταίνε τα ούλα της;; Εσάς κάνουν γκρίνια για τα δόντια;;;

Link to comment
Share on other sites

εμένα ακόμα δεν γυρνάει από λπρουμυτα ανάσκελα βρε κορίτσια κ έχουμε κλείσει τον 4ο...μόνο από ανάσκελα μπρουμυτα.. να ανησυχησω??? εμένα πάντως κάθεται κ με τον μπαμπά της κ με τη γιαγιά κ τον παππού! γενικά δεν κλαίει σχεδόν ποτέ! συνήθως γκρινιάζει αν δεν την κάνουμε βόλτες στην αγκαλιά αχχαχα

Κ εμένα δεν ήθελε καθόλου μπρουμυτα αλλά σιγά σιγά το συνηθίζει τη βάζω αρκετές φορές τη μέρα κ πλέον γυρνάει από μόνη της...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δε γύριζε ο μπέμπης και είχα φαγωθεί. Και γύρισε πολύ αργότερα- μετά τους έξι μήνες και μόνο από την μια πλευρά...

Ο παιδίατρος μου έλεγε να μην ανησυχώ, ότι είναι ψυχοκινητικά τέλειος και απλά δεν είναι τόσο "δραστήριος" όσο το μεγάλο μου παιδί που δεν πιανοταν (+ότι ήταν και πολύ πιο μεγαλόσωμος)!

Πέρασε τους έξι μήνες και άρχισα να ανησυχώ με το κάθισμα. Τον έβαζα καθιστό και ξάπλωνε. Πάλι επρηζα τον παιδίατρο, πάλι τον εξέταζε και μου έλεγε να μην ανησυχώ και ότι ΜΠΟΡΕΙ να καθίσει, αλλά δε ΘΕΛΕΙ να καθίσει!

Για να μην στα πολυλογώ, ο μπέμπης μου είναι πια εννιαμισι μηνών και κυριολεκτικά άρχισε να τα κάνει όλα... από προχθές! Ξύπνησε την Παρασκευή το πρωί και αποφάσισε να καθίσει, να μπουσουλήσει, να σταθεί πιάνοντας από τα έπιπλα, τι να σου πω!!!

Εδώ και δύο μέρες είναι άπιαστος και εγώ γελάω με τα χαζοάγχη μου. Πόσο μάλλον όταν πέρασα τα αντίστοιχα με τον μεγάλο που μέχρι δυομισι χρόνων δεν έλεγε λέξη και από μια μέρα και μετά, άρχισε να μιλάει κανονικά!

Να 'ναι το ζώδιο (είναι και τα δυο Λιονταρια); Να 'ναι το DNA; Να 'ναι αυτό που λένε και ξαναλένε οι παιδίατροι ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει τους ρυθμούς του;

Πρέπει να το λέμε και να το ξαναλέμε μέχρι να το πιστέψουμε. Αλλά πάω στοίχημα ότι, και τρίτο παιδί να κάνω, θα βρω κάτι άλλο να ανησυχώ πάλι...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...