Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, LouloudakiK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Εγώ το νιώθω που και που . Όχι κάθε μέρα. Είμαι 18 εβδομάδων...η γιατρός λέει ότι από την 20η όλες σχεδόν μπορούμε να αντιληφθούμε τις κινήσεις τους γιατί σκληραίνουν τα κόκκαλα τους.... είναι φοβερό...ζούμε ένα θαύμα....εγώ νιώθω κατι περίεργο στη μήτρα όταν είμαι ανάσκελα ξαπλωμένη..σαν να κολυμπάει...

Αυτό το κολύμπι δεν το νιώθω. Η δικιά μου κλωτσάει κανονικά, το νιωθεις και με το χέρι δηλαδή... το βράδυ με είχε ταράξει! και κάθε φορά ξαφνιάζομαι βρε κορίτσια.. δεν το έχω συνηθίσει ακόμα! Που να γίνουν και δυνατές δηλαδή! χαχα λένε ότι όσο ζωηρό είναι στην κοιλιά, άλλο τόσο θα ναι κι όταν γεννηθεί.. τρομάζω λίγο!

πρίν από 5 λεπτά , Jiji είπε:

Εγώ ρε κορίτσια από χθες δεν το έχω νοιώσει και κάπως ανησυχώ! Όσες το νοιωσατε το νιώθετε κάθε μέρα το μπεμπακι?

Όχι δεν το νιωθεις κάθε μέρα και συνέχεια. Ειδικά στις αρχές μπορεί κάθε 2η μέρα και αν.. όσο περνάει ο καιρός θα γίνει κάθε μέρα. Εγώ το νιώθω κάθε βράδυ τωρα, αλλα το εχω νιωσει εδω και 2 εβδομαδες το πρωτο χτύπημα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , Amalia! είπε:

Αυτό το κολύμπι δεν το νιώθω. Η δικιά μου κλωτσάει κανονικά, το νιωθεις και με το χέρι δηλαδή... το βράδυ με είχε ταράξει! και κάθε φορά ξαφνιάζομαι βρε κορίτσια.. δεν το έχω συνηθίσει ακόμα! Που να γίνουν και δυνατές δηλαδή! χαχα λένε ότι όσο ζωηρό είναι στην κοιλιά, άλλο τόσο θα ναι κι όταν γεννηθεί.. τρομάζω λίγο!

Όχι δεν το νιωθεις κάθε μέρα και συνέχεια. Ειδικά στις αρχές μπορεί κάθε 2η μέρα και αν.. όσο περνάει ο καιρός θα γίνει κάθε μέρα. Εγώ το νιώθω κάθε βράδυ τωρα, αλλα το εχω νιωσει εδω και 2 εβδομαδες το πρωτο χτύπημα..

Αχ μη μου λες τέτοια γιατί αν κρίνω κ από τους υπερηχους που είναι υπερκινητικη καήκαμε αχχαχαχα γερά να είναι κ ας μας τρελάνουν τι να κάνουμε χαχαχαχ εγώ νοιώθω κ σαν να κολυμπάει αλλά που κ που νοιώθω κ χτυπήματα! Αλλά αγχώθηκα που δεν την έχω νοιώσει ακόμα από χθες το μεσημέρι! Ίσως όταν φάω!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Penny__ said:

@Ardenκορίτσια είμαι στο Μητέρα με αντιβίωση και φάρμακα για τις συσπάσεις. Αυριο θα μπω για περιδεση... Έχω πάθει σοκ για μια περιδεση 1400 χωρίς τον γιατρό... 

Τουλάχιστον να πάνε όλα καλά και χαλάλι του μπέμπη :grin::grin:

Σας φιλώ 

Μου πεσαν τα μαλλια τοσα πολλα;;;; Χαλαλι ομως κ παλι χαλαλι να ειναι καλα το μωρακι σου κ εσυ!!! 

7 hours ago, Jiji said:

Εγώ ρε κορίτσια από χθες δεν το έχω νοιώσει και κάπως ανησυχώ! Όσες το νοιωσατε το νιώθετε κάθε μέρα το μπεμπακι?

Ακομα δεν νομιζω πως την νιωθεις καθημερινα..απο οτι μου ειπαν παιζει ρολο κ η θεση του πλακουντα, αν ειναι προσθιος λειτουργει σαν μαξιλαρακι.

Εγω νιωθω κατι καποιες φορες αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη τοσο χαζη ειμαι;;; Κ χθες που πηγα στον γιατρο την ωρα του υπερηχου μου λεει να εδω σου εδωσε μια κλωτσια τωρα αλλα δεν καταλαβα τπτ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , N.Angel είπε:

Μου πεσαν τα μαλλια τοσα πολλα;;;; Χαλαλι ομως κ παλι χαλαλι να ειναι καλα το μωρακι σου κ εσυ!!! 

Ακομα δεν νομιζω πως την νιωθεις καθημερινα..απο οτι μου ειπαν παιζει ρολο κ η θεση του πλακουντα, αν ειναι προσθιος λειτουργει σαν μαξιλαρακι.

Εγω νιωθω κατι καποιες φορες αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη τοσο χαζη ειμαι;;; Κ χθες που πηγα στον γιατρο την ωρα του υπερηχου μου λεει να εδω σου εδωσε μια κλωτσια τωρα αλλα δεν καταλαβα τπτ! 

Ποσο είσαι τώρα?? 

Link to comment
Share on other sites

@Penny__ευχομαι να σου πάνε όλα καλα!!!θετικη σκεψη και χαλάλι τα λεφτά.Το θέμα είναι το μωράκι σου κ να συνεχίσει ομαλά η εγκυμοσύνη σου.

 

Κορίτσια και εγω κάπου κάπου νιώθω κάτι σαν μπουρμπουλήθρες αλλά δεν είμαι κ σίγουρη τώρα σήμερα δεν ξέρω αν ένιωσα κάτι η αν μου ξέφυγε κάποια κίνηση.Ανυπομονώ για την στιγμή που θα το νιώθω ξεκάθαρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Efaki είπε:

@Penny__ευχομαι να σου πάνε όλα καλα!!!θετικη σκεψη και χαλάλι τα λεφτά.Το θέμα είναι το μωράκι σου κ να συνεχίσει ομαλά η εγκυμοσύνη σου.

 

Κορίτσια και εγω κάπου κάπου νιώθω κάτι σαν μπουρμπουλήθρες αλλά δεν είμαι κ σίγουρη τώρα σήμερα δεν ξέρω αν ένιωσα κάτι η αν μου ξέφυγε κάποια κίνηση.Ανυπομονώ για την στιγμή που θα το νιώθω ξεκάθαρα.

Καλησπέρα!!! Υπομονή. Και γω είμαι στη 18η. Κάτι έχω νιώσει αλλά ανυπομονώ για τις ξεκάθαρες κινήσεις της κι εγώ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε;;; Πώς είστε; @Penny__ ευχόμαστε πραγματικά να είναι όλα καλά!!!

Εγώ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια με αυτή τη κατάσταση των εμετών και της αναγουλας....έχω κουραστεί...πότε θα σταματήσει μόνιμα αυτό ;; Με πιάνει παράπονο γιατί ακόμη δεν έχω καταφέρει να χαλαρώσω και να χαρώ αυτό το θαύμα που μου ήρθε τόσο εύκολα.....δεν θέλω να ακούγομαι αχάριστη. Το ξέρω ότι υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα αλλά ρε κορίτσια.... είμαι να σκάσω....με ρίχνει εντελώς στη καθημερινότητα μου. Δεν μπορώ να αποδώσω στη δουλειά μου ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 41 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;; Πώς είστε; @Penny__ ευχόμαστε πραγματικά να είναι όλα καλά!!!

Εγώ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια με αυτή τη κατάσταση των εμετών και της αναγουλας....έχω κουραστεί...πότε θα σταματήσει μόνιμα αυτό ;; Με πιάνει παράπονο γιατί ακόμη δεν έχω καταφέρει να χαλαρώσω και να χαρώ αυτό το θαύμα που μου ήρθε τόσο εύκολα.....δεν θέλω να ακούγομαι αχάριστη. Το ξέρω ότι υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα αλλά ρε κορίτσια.... είμαι να σκάσω....με ρίχνει εντελώς στη καθημερινότητα μου. Δεν μπορώ να αποδώσω στη δουλειά μου ....

Αχ κορίτσι μου φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι...κάνε υπομονή...το έχεις πει στο γιατρο σου? Επειδή έχει κ μια ξαδέρφη μου ακριβώς το ίδιο θέμα κ το είπε στο γιατρο κ τις έδωσε κάτι φάρμακα που δεν επηρεάζουν το μωρο κ ηρέμησε κάπως...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Jiji είπε:

Αχ κορίτσι μου φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι...κάνε υπομονή...το έχεις πει στο γιατρο σου? Επειδή έχει κ μια ξαδέρφη μου ακριβώς το ίδιο θέμα κ το είπε στο γιατρο κ τις έδωσε κάτι φάρμακα που δεν επηρεάζουν το μωρο κ ηρέμησε κάπως...

Το θέμα είναι ότι δεν δέχεται το στομάχι μου αλλά φάρμακα. Δεν δέχεται καν το μαγνήσιο και το σίδηρο. Ούτε το φυλλικό οξύ.... Η γιατρός λέει ότι ανήκω σε αυτό το μικρό ποσοστό γυναικών που υποφέρουν ακόμη και μετά το πέρας του 1ου τριμήνου...και ότι είναι οι ορμόνες που τα προκαλούν όλα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Το θέμα είναι ότι δεν δέχεται το στομάχι μου αλλά φάρμακα. Δεν δέχεται καν το μαγνήσιο και το σίδηρο. Ούτε το φυλλικό οξύ.... Η γιατρός λέει ότι ανήκω σε αυτό το μικρό ποσοστό γυναικών που υποφέρουν ακόμη και μετά το πέρας του 1ου τριμήνου...και ότι είναι οι ορμόνες που τα προκαλούν όλα αυτά..

Ίσως κάτι σε ενέσιμη μορφή?κουράγιο να σκέφτεσαι ότι είναι για καλό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jiji είπε:

Ίσως κάτι σε ενέσιμη μορφή?κουράγιο να σκέφτεσαι ότι είναι για καλό...

Ούτε ξέρω αλήθεια....έγιναν 7 οι εμετοί για σήμερα....ελπίζω να μείνουν εκεί....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LouloudakiK είπε:

Ούτε ξέρω αλήθεια....έγιναν 7 οι εμετοί για σήμερα....ελπίζω να μείνουν εκεί....

Αχ ξέρω δεν γίνετε να σε παρηγορησουμε αλλά να σκέφτεσαι μόνο ότι είναι για καλό...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...