Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

Όσες έχετε διαβήτη κύησης είχατε κάποια συμπτώματα? Πως το καταλάβατε? Εμένα μου είπε μετά την 24η βδομάδα θα κάνουμε καμπυλη ζαχάρου...αν έχω νωρίτερα πως θα το καταλάβω??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Jiji είπε:

Όσες έχετε διαβήτη κύησης είχατε κάποια συμπτώματα? Πως το καταλάβατε? Εμένα μου είπε μετά την 24η βδομάδα θα κάνουμε καμπυλη ζαχάρου...αν έχω νωρίτερα πως θα το καταλάβω??

Μόνο από τις εξετάσεις αίματος, αν σου κάνει γλυκόζη νηστείας..  νομίζω. Ας μας πουν και τα κορίτσια πως το ανακάλυψαν τόσο νωρίς.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Efaki είπε:

Έκανες καμπύλη ζαχαρου ή από τις εξετάσεις του μήνα το βρήκες?

Έκανα καμπύλη 75γραμ.την 15η βδομάδα.Ισως επειδή τα χω τα κιλακια μου και τα χρονακια μου ο γιατρός την ζήτησε νωρίτερα και πέτυχε διάνα!

πρίν από 23 λεπτά , Jiji είπε:

Όσες έχετε διαβήτη κύησης είχατε κάποια συμπτώματα? Πως το καταλάβατε? Εμένα μου είπε μετά την 24η βδομάδα θα κάνουμε καμπυλη ζαχάρου...αν έχω νωρίτερα πως θα το καταλάβω??

Όχι δεν είχα κανένα σύμπτωμα.Λογω ηλικίας και κιλών έκανα νωρίτερα καμπύλη...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Όσες έχετε διαβήτη κύησης είχατε κάποια συμπτώματα? Πως το καταλάβατε? Εμένα μου είπε μετά την 24η βδομάδα θα κάνουμε καμπυλη ζαχάρου...αν έχω νωρίτερα πως θα το καταλάβω??

Σωστά σου είπε ο γιατρός σου, σε αυτές τις εβδομάδες κάνουμε καμπύλη. Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη το υποπτεύθηκε ο γιατρός μου επειδή στις αρχές του β τριμήνου είχα σάκχαρο νηστείας οριακό, περίπου 92 αν θυμάμαι καλά και με έβαλε νωρίτερα να κάνω καμπύλη και βγήκε παθολογική. Σε αυτή την εγκυμοσύνη είπα να το τσεκαρω μόνη μου, παρ όλο που το νηστείας ήταν φυσιολογικό. Το μόνο που αισθανομουν ήταν να στεγνώνει το στόμα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα!! Τα δικα μου νεα ειναι τα εξης..προχθες, ενω ημουν εκτος σπιτιου, με επιασε ενας φριχτος πονος που δεν μπορουσα ουτε να περπατησω, ενιωθα σαν να με ξεριζωνουν απο μεσα..φοβηθηκα τοσο πολυ..ο γιατρος μου ελειπε κ εκτος κ τλκ πηγα αρον αρον σε εναν αλλον που συνεργαζεται..ευτυχως ο μπεμπακος μου ηταν καλα, αλλα μου εκανε εισαγωγη μια μερα σε κλινικη κ μετα απο εξετασεις βρεθηκε οτι εχω ουρολοιμωξη! Δεν ειχα κανενα συμπτωμα κοριτσια..μονο την συχνοουρια που την εχουμε ετσι κ αλλιως..

μεσα στις εξετασεις επειδη ο γιατρος μου μου ειχε γραψει παραπεμπτικο απο πριν εκανα κ την καμπυλη ζαχαρου..η οποια ηταν αστα να πανε! Ενω το ζαχαρο νηστειας κ η γλυκοζιωμενη ηταν μια χαρα, το 60’ ηταν λιγο πιο ανεβασμενο, το 120’ δε δεν επεσε ιδιαιτερα..ακομα δεν εχω μιλησει στον γιατρο μου..τι κανω;; Τι διατροφη ακολουθειτε οσες εχετε θεμα; Κοψατε τελειως τα ψωμια, μακαρονια, ρυζια κ γλυκα; 

Για τα κοριτσια που ρωτησαν για τον θυροειδη ουτε εγω ειχα θεμα απλα επειδη θα επαιρνα ορμονες κ αυτες τον ανεβαζουν μου εδωσε μια μικρη δοση απο την αρχη, παιρνω τισοσιντ των 25..

@Marla@ ελπιζω να τελειωσει το μαρτυριο αυτο κ ολα να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Όμορφη και ξεκούραστη Κυριακή σας εύχομαι!

@N.Angel Περαστικά σου! Για τον διαβήτη κύησης θα πρέπει να μιλήσεις με ενδοκρινολογο, αυτός θα σε κατευθύνει σωστά. Γενικά τρώω αρκετό κρέας και σαλάτα και λίγους υδατάνθρακες. Μακαρόνια, ψωμί και ρύζι τρώμε σε μικρή ποσότητα και πάντα ολικής. Γλυκά δυστυχώς όχι πια. Άντε κανένα μπισκότο χωρίς ζάχαρη με τον καφέ (εννοείται σκέτος)..:(

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, N.Angel είπε:

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα!! Τα δικα μου νεα ειναι τα εξης..προχθες, ενω ημουν εκτος σπιτιου, με επιασε ενας φριχτος πονος που δεν μπορουσα ουτε να περπατησω, ενιωθα σαν να με ξεριζωνουν απο μεσα..φοβηθηκα τοσο πολυ..ο γιατρος μου ελειπε κ εκτος κ τλκ πηγα αρον αρον σε εναν αλλον που συνεργαζεται..ευτυχως ο μπεμπακος μου ηταν καλα, αλλα μου εκανε εισαγωγη μια μερα σε κλινικη κ μετα απο εξετασεις βρεθηκε οτι εχω ουρολοιμωξη! Δεν ειχα κανενα συμπτωμα κοριτσια..μονο την συχνοουρια που την εχουμε ετσι κ αλλιως..

μεσα στις εξετασεις επειδη ο γιατρος μου μου ειχε γραψει παραπεμπτικο απο πριν εκανα κ την καμπυλη ζαχαρου..η οποια ηταν αστα να πανε! Ενω το ζαχαρο νηστειας κ η γλυκοζιωμενη ηταν μια χαρα, το 60’ ηταν λιγο πιο ανεβασμενο, το 120’ δε δεν επεσε ιδιαιτερα..ακομα δεν εχω μιλησει στον γιατρο μου..τι κανω;; Τι διατροφη ακολουθειτε οσες εχετε θεμα; Κοψατε τελειως τα ψωμια, μακαρονια, ρυζια κ γλυκα; 

Για τα κοριτσια που ρωτησαν για τον θυροειδη ουτε εγω ειχα θεμα απλα επειδη θα επαιρνα ορμονες κ αυτες τον ανεβαζουν μου εδωσε μια μικρη δοση απο την αρχη, παιρνω τισοσιντ των 25..

@Marla@ ελπιζω να τελειωσει το μαρτυριο αυτο κ ολα να πανε καλα!!

Περαστικά σου!Για τον διαβήτη μην αγχώνεσαι.Αντιμετωοιζεται με κατάλληλη διατροφή και με φάρμακα αν χρειαστεί.Δεν κόβεις εντελώς υδατάνθρακες.Τους περιορίζεις.Φιλια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα....εγώ είμαι πτώμα... τρέξιμο πολύ δουλειά μετακόμιση.... εσύ;;;

Να ξεκουραζεσαι! Εγώ είμαι καλά κορίτσι μου! Πριν μείνω έγκυος είχαμε τακτοποιησει πολλές δουλειές, σπιτιου κτλ, και τώρα τρέχουν όλα στον αυτόματο. Νυστάζω αρκετά, κι αν και δεν έχει βάλει κρύο πολύ, μπορώ να πωω ότι κρυώνω κιόλας! Δεν ξέρω τι θα κάνω το χειμώνα που θα είναι και πανακριβη η θέρμανση!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα....εγώ είμαι πτώμα... τρέξιμο πολύ δουλειά μετακόμιση.... εσύ;;;

Συμπάσχω! Σήμερα μπήκαν τα πατώματα και συνεχίζουμε! Δεν κάνω πολλά άλλα μόνο που είμαι εκεί όλη μέρα κουράζομαι πολύ...κατά τα άλλα νομίζω ξαφνικά η κοιλιά μου έγινε τεράστια! Χαχαχχχα

πρίν από 23 λεπτά , Arden είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Βγήκε το nipt τεστ και είναι όλα καλά!

@LouloudakiK ξεκουράσου και άσε τους άλλους να τρέχουν :)

Χαίρομαι που είναι όλα καλά! Μόνο τέτοια να ακούμε! :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Jiji είπε:

Συμπάσχω! Σήμερα μπήκαν τα πατώματα και συνεχίζουμε! Δεν κάνω πολλά άλλα μόνο που είμαι εκεί όλη μέρα κουράζομαι πολύ...κατά τα άλλα νομίζω ξαφνικά η κοιλιά μου έγινε τεράστια! Χαχαχχχα

Χαίρομαι που είναι όλα καλά! Μόνο τέτοια να ακούμε! :)

Συμπάσχω και στα δύο...και κούραση και κοιλιά έτσι ξαφνικά χαχαχα.. υπομονή 

πρίν από 56 λεπτά , Arden είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Βγήκε το nipt τεστ και είναι όλα καλά!

@LouloudakiK ξεκουράσου και άσε τους άλλους να τρέχουν :)

Καλησπέρααα...υπέροχα νέα!!!! 

Ευχαριστώ πολύ αλλά δε γίνεται...αν δεν ελέγξει το γυναικείο μάτι...

1 hour ago, Amalia! είπε:

Να ξεκουραζεσαι! Εγώ είμαι καλά κορίτσι μου! Πριν μείνω έγκυος είχαμε τακτοποιησει πολλές δουλειές, σπιτιου κτλ, και τώρα τρέχουν όλα στον αυτόματο. Νυστάζω αρκετά, κι αν και δεν έχει βάλει κρύο πολύ, μπορώ να πωω ότι κρυώνω κιόλας! Δεν ξέρω τι θα κάνω το χειμώνα που θα είναι και πανακριβη η θέρμανση!!! 

Αχ τι ωραία!!! Εμείς είχαμε τη μετακόμιση στο πρόγραμμα πριν μείνω έγκυος... έμεινα με μια επαφή..ούτε καν το σκέφτομασταν οπότε τώρα έχει τρέξιμο ώστε να επισπευθουν όλες οι εκκρεμότητες...του τρελού 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ενώ μέχρι το Σάββατο με ταραζε στις κλωτσιές το μωρό, χθες και σήμερα είναι πολύ ήσυχο! Χθες την άκουσα αργά το βράδυ,  και σήμερα πολύ λίγο το πρωί.. τι γίνεται!! Με αγχώσε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Amalia! είπε:

Βρε κορίτσια ενώ μέχρι το Σάββατο με ταραζε στις κλωτσιές το μωρό, χθες και σήμερα είναι πολύ ήσυχο! Χθες την άκουσα αργά το βράδυ,  και σήμερα πολύ λίγο το πρωί.. τι γίνεται!! Με αγχώσε!

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το αγχος σου...τα μωρά όταν είναι τόσο μικρά απ ότι μου είπε η μαία μου δεν είναι το ίδιο ζωηρά κάθε μέρα...όπως κι εμείς άλλωστε! Δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες! Δοκίμασε αν θες να φας λίγη μαύρη σοκολάτα ή σοκολάτα γενικά και κάτσε μετά ήσυχη για λίγο να δεις αν αντιδράσει! Ή αν αγχώνεσαι πολύ κλείσε έναν υπερηχο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...