Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Murtw.st είπε:

Καλημέρα! Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Σήμερα θα πάρω να κλείσω λογικά για Τετάρτη.. αύριο μπαίνω στον 6ο, 22η εβδομάδα.. πιο πολύ αγχώθηκα με το ξαφνικό της υπόθεσης να είμαι ειλικρινής κ η αμνιοπαρακεντηση γι αυτό με αγχωσε αν το ήξερα από την αρχή δεν θα με στρεσαρε τόσο... 

Έχεις απόλυτο δίκιο να αγχώνεσαι. Στη καθεμία μας μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Στη β επιπέδου φαίνονται καταστάσεις που δεν φαίνονται με έναν απλό υπέρηχο ή στην αυχενική διαφάνεια . Γίνεται ενδελεχής έλεγχος των οργάνων του εμβρύου από ότι ξέρω. Ανυπομονώ κι εγώ να τη κάνω και δε σου κρύβω ότι έχω πολύ άγχος για αυτή την εξέταση! Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες τις εγκυουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Γεια σας βρε κορίτσια! Εμείς κάναμε β επιπέδου κ δεν είχαμε τόσο καλά νέα.. μας βρήκε σχιστια χείλους ευτυχώς μικρή βέβαια.. που σε συνδυασμό με μια αθώα κύστη στον εγκέφαλο μας στέλνει για αμνιοπαρακεντηση... όταν μας το είπε χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας.. τώρα όσο το ψάχνουμε προσπαθούμε να είμαστε πιο ψύχραιμοι. Ας ελπίσουμε ότι θα αποκλείσουμε κάποιο σύνδρομο αλλά μετά έχουμε δρόμο με παιδο ωρλ για συμβουλευτική... Είμαι πολύ στεναχωρημένη για να είμαι ειλικρινής, με αγχώνει κ η αμνιοπαρακεντηση.. έχει κάνει κάποια? 

Φαντάζομαι το άγχος σου κ την ανησυχία σου...δεν έχω προσωπική εμπειρία από αμνιοπαρακεντηση αλλά έκανε μια φίλη μου κ δεν ήταν κάτι τρομερό.. το άγχος της αναμονής  είναι το χειρότερο.. εύχομαι να είναι όλα καλά! <3 

@Arden μακάρι να είναι καλά γιατί όντως έχω αρχίσει να ανησυχώ! Δεν αντιδράει ούτε στο γλυκό όπως αντιδρούσε πριν λίγες μέρες...ευτυχώς μεθαύριο έχω γιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας! 

Είμαι 19 εβδ. πρωτη εγυμοσυνη και με το γιατρό που μέχρι στιγμής με έχει αναλάβει δεν υπάρχει επικοινωνία (γεννάει μόνο σε ιδιωτικό, και ειναι ο γυναικολογος που πηγαινα και  πριν την εγκυμοσυνη για τις τυπικες εξετασεις καθε γυναικας) δεν καταφέραμε ποτέ να κάνουμε την αυχενική διαφάνεια!! Ξέρω οτι σαν επιλογές για να δούμε εγω και ο αντρας μου οτι ολα ειναι καλα έχουμε την αμνιοπαρακέντηση ή μια εξέταση αίματος (Νιπτ). Φοβόμαστε για την αμνιοπαρακεντηση επειδη ειναι επικινδυνη και σκεφτομαστε για την νιπτ που ο γιατρος που με παρακολουθει (μασ την προτεινε κιολας) μας την κοστολογησε στα 400 ευρω. 

Πηρα μια πικρια με ολο αυτο που χασαμε την αυχενικη απο αδιαφορια και ασυννενοησια με τη γραμματεια του και το γιατρο και σκεφτομαι μήπως πριν κανω την νιπτ να παω και σε ενα δημοσιο να δω μηπως και εχω περιθωριο και εκει για καρτελα παρακολουθησης εγκυμοσυνης και να με αναλαβει και καποιος γιατρος απο εκει να ακουσω και μια δευτερη γνωμη, ειχαμε σκοπο να γεννησω με εκεινο τον γιατρο σε ιδιωτικο αλλα τωρα εχω χασει την συνδεση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , anaand είπε:

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας! 

Είμαι 19 εβδ. πρωτη εγυμοσυνη και με το γιατρό που μέχρι στιγμής με έχει αναλάβει δεν υπάρχει επικοινωνία (γεννάει μόνο σε ιδιωτικό, και ειναι ο γυναικολογος που πηγαινα και  πριν την εγκυμοσυνη για τις τυπικες εξετασεις καθε γυναικας) δεν καταφέραμε ποτέ να κάνουμε την αυχενική διαφάνεια!! Ξέρω οτι σαν επιλογές για να δούμε εγω και ο αντρας μου οτι ολα ειναι καλα έχουμε την αμνιοπαρακέντηση ή μια εξέταση αίματος (Νιπτ). Φοβόμαστε για την αμνιοπαρακεντηση επειδη ειναι επικινδυνη και σκεφτομαστε για την νιπτ που ο γιατρος που με παρακολουθει (μασ την προτεινε κιολας) μας την κοστολογησε στα 400 ευρω. 

Πηρα μια πικρια με ολο αυτο που χασαμε την αυχενικη απο αδιαφορια και ασυννενοησια με τη γραμματεια του και το γιατρο και σκεφτομαι μήπως πριν κανω την νιπτ να παω και σε ενα δημοσιο να δω μηπως και εχω περιθωριο και εκει για καρτελα παρακολουθησης εγκυμοσυνης και να με αναλαβει και καποιος γιατρος απο εκει να ακουσω και μια δευτερη γνωμη, ειχαμε σκοπο να γεννησω με εκεινο τον γιατρο σε ιδιωτικο αλλα τωρα εχω χασει την συνδεση.

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σας!!!

Είναι περίεργο που δεν έκανες την αυχενική διαφάνεια. Είναι η πρώτη σημαντική εξέταση! Κι εμενα η γυναικολόγος που επισκέπτομουν και πριν την εγκυμοσύνη με παρακολουθεί τώρα και τα κανονίζουμε όλα μια χαρά. Στο ιατρείο της έχω κάνει την αυχενική διαφάνεια που ήρθε ειδική εμβρυολόγος και το ίδιο θα κάνουμε σε λίγες μέρες με τη β επιπέδου. Βέβαια εγώ είμαι από Κέρκυρα κι εδώ είναι διαφορετικά από ότι στη πρωτεύουσα ή τη συμπρωτεύουσα που υπάρχουν ειδικοί ιατροί για κάθετι.

Σχετικά με την παρακολούθηση σε δημόσιο νοσοκομείο κι εγώ αυτό θα κάνω γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική με τη γυναικολογο μου που είναι και μαιευτήρας.

Οπότε σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω να πηγαίνω στο δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου ώστε να δω τι και πως. Αν έχεις σκοπό να γεννήσεις σε δημόσιο είναι καλό να έχεις έναν γιατρό που σε παρακολουθεί και γνωρίζει το ιστορικό της εγκυμοσύνης σου. Να πάρεις εννοείται και έναν φάκελο με όλες τις εξετάσεις που έχεις κάνει από την αρχή της κύησης. Εγώ τα έχω συγκεντρώσει σε έναν ντοσιέ ανά ημερομηνία... 

Φιλιά πολλά και καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Γεια σας βρε κορίτσια! Εμείς κάναμε β επιπέδου κ δεν είχαμε τόσο καλά νέα.. μας βρήκε σχιστια χείλους ευτυχώς μικρή βέβαια.. που σε συνδυασμό με μια αθώα κύστη στον εγκέφαλο μας στέλνει για αμνιοπαρακεντηση... όταν μας το είπε χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας.. τώρα όσο το ψάχνουμε προσπαθούμε να είμαστε πιο ψύχραιμοι. Ας ελπίσουμε ότι θα αποκλείσουμε κάποιο σύνδρομο αλλά μετά έχουμε δρόμο με παιδο ωρλ για συμβουλευτική... Είμαι πολύ στεναχωρημένη για να είμαι ειλικρινής, με αγχώνει κ η αμνιοπαρακεντηση.. έχει κάνει κάποια? 

Καλημέρα Murtw.st ούτε εγω έχω εμπειρία από αμνιοπαρακέντηση αλλά νομίζω ότι από όλη την διαδικασία η αναμονή του αποτελέσματος είναι το πιο αγχωτικό.Ευχομαι καλα αποτελέσματα να πάνε ολα καλα!!!

1 ώρα πρίν, anaand είπε:

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας! 

Είμαι 19 εβδ. πρωτη εγυμοσυνη και με το γιατρό που μέχρι στιγμής με έχει αναλάβει δεν υπάρχει επικοινωνία (γεννάει μόνο σε ιδιωτικό, και ειναι ο γυναικολογος που πηγαινα και  πριν την εγκυμοσυνη για τις τυπικες εξετασεις καθε γυναικας) δεν καταφέραμε ποτέ να κάνουμε την αυχενική διαφάνεια!! Ξέρω οτι σαν επιλογές για να δούμε εγω και ο αντρας μου οτι ολα ειναι καλα έχουμε την αμνιοπαρακέντηση ή μια εξέταση αίματος (Νιπτ). Φοβόμαστε για την αμνιοπαρακεντηση επειδη ειναι επικινδυνη και σκεφτομαστε για την νιπτ που ο γιατρος που με παρακολουθει (μασ την προτεινε κιολας) μας την κοστολογησε στα 400 ευρω. 

Πηρα μια πικρια με ολο αυτο που χασαμε την αυχενικη απο αδιαφορια και ασυννενοησια με τη γραμματεια του και το γιατρο και σκεφτομαι μήπως πριν κανω την νιπτ να παω και σε ενα δημοσιο να δω μηπως και εχω περιθωριο και εκει για καρτελα παρακολουθησης εγκυμοσυνης και να με αναλαβει και καποιος γιατρος απο εκει να ακουσω και μια δευτερη γνωμη, ειχαμε σκοπο να γεννησω με εκεινο τον γιατρο σε ιδιωτικο αλλα τωρα εχω χασει την συνδεση.

Καλημέρα anaand με το καλό το μωράκι σας.Αν λόγω ηλικίας δεν είναι απαραίτητη η αμνιοπαρακέντηση κανε την nipt κ μια φίλη μ λόγω ηλικίας μπορούσε να διαλέξει κ έκανε την nipt.Όσο για το γιατρό εννοείται πως αν δεν είσαι ευχαριστημενη με τον γιατρό σου να πας σε δημόσιο κ ν βρεις άλλο γιατρό που θα σ έχει κ μέχρι να γεννήσεις.Κ μένα ο δικός μ Γιατρος κάνει γέννες σε ιδιωτικό αλλιώς αν τον είχα στο δημόσιο εννοείται πως θα πήγαινα δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, anaand είπε:

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας! 

Είμαι 19 εβδ. πρωτη εγυμοσυνη και με το γιατρό που μέχρι στιγμής με έχει αναλάβει δεν υπάρχει επικοινωνία (γεννάει μόνο σε ιδιωτικό, και ειναι ο γυναικολογος που πηγαινα και  πριν την εγκυμοσυνη για τις τυπικες εξετασεις καθε γυναικας) δεν καταφέραμε ποτέ να κάνουμε την αυχενική διαφάνεια!! Ξέρω οτι σαν επιλογές για να δούμε εγω και ο αντρας μου οτι ολα ειναι καλα έχουμε την αμνιοπαρακέντηση ή μια εξέταση αίματος (Νιπτ). Φοβόμαστε για την αμνιοπαρακεντηση επειδη ειναι επικινδυνη και σκεφτομαστε για την νιπτ που ο γιατρος που με παρακολουθει (μασ την προτεινε κιολας) μας την κοστολογησε στα 400 ευρω. 

Πηρα μια πικρια με ολο αυτο που χασαμε την αυχενικη απο αδιαφορια και ασυννενοησια με τη γραμματεια του και το γιατρο και σκεφτομαι μήπως πριν κανω την νιπτ να παω και σε ενα δημοσιο να δω μηπως και εχω περιθωριο και εκει για καρτελα παρακολουθησης εγκυμοσυνης και να με αναλαβει και καποιος γιατρος απο εκει να ακουσω και μια δευτερη γνωμη, ειχαμε σκοπο να γεννησω με εκεινο τον γιατρο σε ιδιωτικο αλλα τωρα εχω χασει την συνδεση.

Ξεκάθαρα πάρε 2η γνώμη όπου εκεί θα σε κατατοπισουν κ αν πρέπει να κάνεις nipt η όχι.. εξάλλου σε 2 εβδομάδες πας για β επιπέδου θεωρητικά.. εγώ που έψαξα πάντως για νιπτ νομίζωανάλογα με το πακέτο που θα διαλέξεις κοστολογείται. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κανετε? Εγώ είμαι πολύ αγχωμένη...ο άντρας μου έχει κορονοιο βγήκε θετικός σήμερα...κ φοβαμαι πολύ μην κολλήσω.. έχω κ τη Β επιπεδου την αλλη εβδομάδα κ δε θέλω να τη χάσω :(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Jiji είπε:

Κορίτσια τι κανετε? Εγώ είμαι πολύ αγχωμένη...ο άντρας μου έχει κορονοιο βγήκε θετικός σήμερα...κ φοβαμαι πολύ μην κολλήσω.. έχω κ τη Β επιπεδου την αλλη εβδομάδα κ δε θέλω να τη χάσω :(

Καλησπέρα!!! Αν έχεις τη δυνατότητα πηγαίνε να μείνεις στους γονείς σου η στα πεθερικά σου για λίγες μέρες ώστε να μη κολλήσεις αν δεν έχεις ήδη πάρει τον ιό. Εγώ έτσι έκανα μόλις βγήκε θετικός του Ιούλιο και δεν κόλλησα. Περαστικά του

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα!!! Αν έχεις τη δυνατότητα πηγαίνε να μείνεις στους γονείς σου η στα πεθερικά σου για λίγες μέρες ώστε να μη κολλήσεις αν δεν έχεις ήδη πάρει τον ιό. Εγώ έτσι έκανα μόλις βγήκε θετικός του Ιούλιο και δεν κόλλησα. Περαστικά του

Προς το παρόν είμαι ενήλικη αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα...οι γονείς μου λείπουνε και τα πεθερικά είναι μακριά...οπότε δεν έχω την επιλογή να πάω σε άλλο σπίτι...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jiji είπε:

Κορίτσια τι κανετε? Εγώ είμαι πολύ αγχωμένη...ο άντρας μου έχει κορονοιο βγήκε θετικός σήμερα...κ φοβαμαι πολύ μην κολλήσω.. έχω κ τη Β επιπεδου την αλλη εβδομάδα κ δε θέλω να τη χάσω :(

Jiji αν δεν μπορείς να πας σε άλλο σπίτι, τότε ας μείνετε σε ξεχωριστά δωμάτια. Να αεριζεις καλά τους χώρους, μάσκες και αντισηπτικά εννοείται.. Όταν είχε κολλήσει ο άντρας μου, εγώ δεν κόλλησα παρ όλο που το βράδυ που ήταν θετικός κοιμηθήκαμε μαζί. Βέβαια με κόλλησαν τα παιδιά μου πιο μετά που το έφεραν από το σχολείο. Εύχομαι να μην  κολλήσεις! Περαστικά και στον άντρα σου! Έχει συμπτώματα?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 42 λεπτά , Jiji είπε:

Προς το παρόν είμαι ενήλικη αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα...οι γονείς μου λείπουνε και τα πεθερικά είναι μακριά...οπότε δεν έχω την επιλογή να πάω σε άλλο σπίτι...

Αρνητική* εννοείς μάλλον. Τι να πω ρε κορίτσι μου. Πολύ προσοχή τουλάχιστον!!! Περαστικά και σύντομα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Αρνητική* εννοείς μάλλον. Τι να πω ρε κορίτσι μου. Πολύ προσοχή τουλάχιστον!!! Περαστικά και σύντομα!!!

Χαχαχχα ναι αρνητική εννοούσα προφανώς χαχαχαχ ευχαριστώ!

πρίν από 18 λεπτά , Arden είπε:

Jiji αν δεν μπορείς να πας σε άλλο σπίτι, τότε ας μείνετε σε ξεχωριστά δωμάτια. Να αεριζεις καλά τους χώρους, μάσκες και αντισηπτικά εννοείται.. Όταν είχε κολλήσει ο άντρας μου, εγώ δεν κόλλησα παρ όλο που το βράδυ που ήταν θετικός κοιμηθήκαμε μαζί. Βέβαια με κόλλησαν τα παιδιά μου πιο μετά που το έφεραν από το σχολείο. Εύχομαι να μην  κολλήσεις! Περαστικά και στον άντρα σου! Έχει συμπτώματα?

Έχει μόνο πονόλαιμο ούτε πυρετους ούτε τίποτε άλλο...τον έχω απομονωσει στο δωμάτιο τον καημένο χαχχαα ας ελπίσουμε να τη γλυτώσω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Jiji said:

Κορίτσια τι κανετε? Εγώ είμαι πολύ αγχωμένη...ο άντρας μου έχει κορονοιο βγήκε θετικός σήμερα...κ φοβαμαι πολύ μην κολλήσω.. έχω κ τη Β επιπεδου την αλλη εβδομάδα κ δε θέλω να τη χάσω :(

Κοριτσι μου περαστικα στον αντρα σου! Απο την στιγμη που δεν εχεις αλλη επιλογη τοτε η απομονωση του ειναι η καλυτερη λυση, οπως κ το να φορατε μασκα κ οι δυο..αν δεν πηρε πολυ φορτιο τοτε δεν θα ειναι κ τοσο μεταδοτικος..υπομονη μερικες μερες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Χαχαχχα ναι αρνητική εννοούσα προφανώς χαχαχαχ ευχαριστώ!

Έχει μόνο πονόλαιμο ούτε πυρετους ούτε τίποτε άλλο...τον έχω απομονωσει στο δωμάτιο τον καημένο χαχχαα ας ελπίσουμε να τη γλυτώσω! Ευχαριστώ!

Περαστικά εύχομαι! Να μην κολλήσεις! 

Κορίτσια πως είστε? Εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω πολλούς πονοκεφάλους.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...