Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

5 hours ago, Amalia! said:

Καλημέρα κορίτσια! Από συμπληρώματα τι παίρνετε? Εμένα με ξεκίνησε σιδηρο και μαγνήσιο γιατί είχα κράμπες.. 

Καλησπέρα! Εγώ με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος μου είπε να παίρνω  Ω3 και μια πολυβιταμίνη:)
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Από συμπληρώματα τι παίρνετε? Εμένα με ξεκίνησε σιδηρο και μαγνήσιο γιατί είχα κράμπες.. 

Κι εγώ πολυβιταμινες παίρνω ,μέχρι στιγμής δε μου έδωσε κάτι άλλο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Jiji said:

Κι εγώ πολυβιταμινες παίρνω ,μέχρι στιγμής δε μου έδωσε κάτι άλλο...

 

 

Amalia εκτός από την πολυβιταμίνη παίρνεις έξτρα μαγνήσιο και σίδηρο; Δεν τα έχει μέσα όλα η πολυβιταμίνη που παίρνεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ακόμα τίποτα μόνο το filicine.  . . Τον Σεπτέμβριο που θα πάω λογικά θα μου γράψει εκ νέου αιματολογικες κ μετά θα μου δώσει σίδηρο σίγουρα.  . . @LouloudakiK εσένα σε βοηθήσε ο σίδηρος;;; ποιον παίρνεις;;; συνήθως το αντίθετο κάνει.  . .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Amalia εκτός από την πολυβιταμίνη παίρνεις έξτρα μαγνήσιο και σίδηρο; Δεν τα έχει μέσα όλα η πολυβιταμίνη που παίρνεις; 

Ναι μου έδωσε έξτρα έξτρα.. πιθανόν η πολυβιταμινη δεν έχει επαρκείς ποσότητες. Αλλιώς δε θα πάθαινα κράμπες κάθε βράδυ για παράδειγμα.. Νομίζω πως από κάποιο μήνα και μετά σε όλες τις γυναίκες δίνουν, γιατί ο σίδηρος μας πέφτει πολύ.. το πρώτο τρίμηνο μας καλύπτει η ποσότητα της πολυβιταμινης..

.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mar.Theo είπε:

Εμένα ακόμα τίποτα μόνο το filicine.  . . Τον Σεπτέμβριο που θα πάω λογικά θα μου γράψει εκ νέου αιματολογικες κ μετά θα μου δώσει σίδηρο σίγουρα.  . . @LouloudakiK εσένα σε βοηθήσε ο σίδηρος;;; ποιον παίρνεις;;; συνήθως το αντίθετο κάνει.  . .

Με βοηθήσε να ενεργηθώ γιατί είχα πάθει δυσκοιλιότητα λόγω ορμονών. Παίρνω σίδηρο amolin και μαγνήσιο trofocard . Ο σίδηρος από ότι έχω διαβάσει σε άλλες κάνει διάρροια και σε άλλες δυσκοιλιότητα

..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LouloudakiK είπε:

Με βοηθήσε να ενεργηθώ γιατί είχα πάθει δυσκοιλιότητα λόγω ορμονών. Παίρνω σίδηρο amolin και μαγνήσιο trofocard . Ο σίδηρος από ότι έχω διαβάσει σε άλλες κάνει διάρροια και σε άλλες δυσκοιλιότητα

..

Καλημέρα! Τον σίδηρο σε τι δοσολογία τον παίρνεις? Με άδειο στομάχι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλημέρα! Τον σίδηρο σε τι δοσολογία τον παίρνεις? Με άδειο στομάχι έτσι?

Όχι δεν μου έχει πει με άδειο στομάχι. Μετά το πρωινό μου μου έχει πει όπως και το φυλλικό. Παίρνω 2 την ημέρα. Πρωί βράδυ. Και μαγνήσιο μεσημέρι βράδυ. Ότι κρατάει ο οργανισμός μου δηλαδή... γιατί κάνω εμετούς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Κάναμε την αυχενική διαφάνεια τη Δευτέρα. Χθες βράδυ μου έστειλαν τα οριστικά αποτελέσματα. Οι πιθανότητες για τρισωμια 21 είναι 1/2694 και η αυχενική 1,9. Δεν μου ζητήθηκε κάτι άλλο, αν και εγώ λόγω ηλικίας(38) σκεφτόμουν να κάνω και το nipt τεστ.  Ωστόσο, άλλο με προβληματίζει περισσότερο.. ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση προτείνει να ξεκινήσω salospir των 160, γιατί μου βγάζει υψηλές πιθανότητες για προεκλαμψία, περιορισμό της εμβρυϊκής ανάπτυξης και τοκετό πριν τις 34 εβδομάδες. Ο γυναικολόγος μου θεωρεί πως δεν το χρειάζομαι και ότι η innohep που κάνω (λόγω αντιφωσφολιπιδικου συνδρόμου) αρκει, αλλά μου προτείνει να ρωτήσω και τον αιματολογο.. Έχω ήδη έναν πρόωρο τοκετό στο ιστορικό μου στις 22 εβδομάδες, αλλά μετά κατάφερα να αποκτήσω τα διδυμακια μου, όπου γέννησα προγραμματισμένα στις 35+2. Θα ρωτήσω και τον αιματολογο, αλλά όσο να το κάνεις ένα άγχος και μια ανασφάλεια την νιώθω..

Από φάρμακα εγώ παίρνω φυλλικό, σίδηρο, προγεστερόνη και innohep.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Jiji said:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω πάλι κάτι για φαΐ αχχαχαχχααχ 

Αυγα ματια τρωτε??

Έχω λυσαξει για αυγα ματια αλλά φοβάμαι λόγω του κροκου

Εμένα ο γιατρός μου τα αυγά μάτια και μελάτα μου τα απαγόρευσε. Και από όσο ξέρω υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας όποτε καλύτερα να το αποφύγεις τώρα στην εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο ας μην το διακινδυνευσω καλύτερα...

 

Αχ κορίτσια μ έχει φάει το άγχος...επειδή δεν έχω συμπτώματα ιδιαίτερα αγχώνομαι συνέχεια...είναι καλά άραγε το μωρακι? Αντε να αρχίσει να κλωτσάει να νοιώθω τουλάχιστον κάτι να είμαι πιο ήσυχη...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω πάλι κάτι για φαΐ αχχαχαχχααχ 

Αυγα ματια τρωτε??

Έχω λυσαξει για αυγα ματια αλλά φοβάμαι λόγω του κροκου

Κι εγώ ήθελα να φάω, αλλά δεν κάνει.. πρέπει να τα τηγανισεις καλά μέχρι να σφίξει ο κρόκος.. οπότε τι αυγά ματιά θα είναι τότε??? Βαλτα στη λίστα για μετά τη γεννα.. χαχα

16 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Ναι έχεις δίκιο ας μην το διακινδυνευσω καλύτερα...

 

Αχ κορίτσια μ έχει φάει το άγχος...επειδή δεν έχω συμπτώματα ιδιαίτερα αγχώνομαι συνέχεια...είναι καλά άραγε το μωρακι? Αντε να αρχίσει να κλωτσάει να νοιώθω τουλάχιστον κάτι να είμαι πιο ήσυχη...

Σε καταλαβαίνω.. κι εγώ πλέον δεν έχω συμπτωματα, αλλά έχουμε περάσει το επικυνδυνο πρώτο τρίμηνο, γιατί να μην είναι καλά το μωράκι?? Έτσι σκέφτομαι και ηρεμώ.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...