Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , KasiaKat είπε:

Μιλησαμε και μου ειπε οτι θεωρει οτι δεν θα κατεβει γαλα λογω του ότι δεν ηταν πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη..θα το παρακολουθήσω και αναλογα θα δουμε.  Μπορω να το παρω μονη μου αυτο το χάπι?

Δυστυχώς δεν το γνωρίζω. 

Ίσως να ρωταγες σε ένα φαρμακείο. Πόσες.μερες έχουν περάσει από την διακοπή?

Αφού το στήθος σου είναι πολύ πρησμένο σημαίνει ότι ίσως να το χρειάζεται. Εμένα δεν πρηστηκε καθόλου μετά την όλη διαδικασία. 

Μην σου προκαλέσει χειρότερα προβλήματα αυτό, αν εν τέλη κατέβει γάλα και δεν 'βγαινει '

πρίν από 4 λεπτά , Mariam23 είπε:

Δυστυχώς δεν το γνωρίζω. 

Ίσως να ρωταγες σε ένα φαρμακείο. Πόσες.μερες έχουν περάσει από την διακοπή?

Αφού το στήθος σου είναι πολύ πρησμένο σημαίνει ότι ίσως να το χρειάζεται. Εμένα δεν πρηστηκε καθόλου μετά την όλη διαδικασία. 

Μην σου προκαλέσει χειρότερα προβλήματα αυτό, αν εν τέλη κατέβει γάλα αλλά δεν 'βγαινει '

Θα ρωτησω σε ενα φαρμακείο, διοτι δυστυχως ειμαι μακριά απο τη περιοχή μου, διοτι μου ειπαν να περάσω αλλα δεν γίνεται 

Διαφημίσεις

On 12/8/2022 at 6:48 ΜΜ, KasiaKat είπε:

Καλησπερα και πάλι...εχω μια απορια καθως το βιωνω. .ειχαν πριστει τα στηθη σου μετά τη διακοπη?

Καλησπέρα! Όχι εμένα δεν είχαν πρηστεί, αμέσως μόλις τελείωσε η διαδικασία μου έδωσαν χάπια για να μην κατέβει το γάλα (ήμουν και προχωρημένη). Αυτό που περιγράφεις όμως μου θυμίζει την αίσθηση όταν κατεβαίνει γάλα οπότε κοίταξε το μη το αφήσεις και σου κάνει καμία μαστίτιδα.. Χαίρομαι που τελείωσε επιτέλους αυτό το μαρτύριο κορίτσι μου, εύχομαι γρήγορη σωματική και ψυχική ανάρρωση..❤️

• Ευχαριστώ 1

1 ώρα πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλησπέρα! Όχι εμένα δεν είχαν πρηστεί, αμέσως μόλις τελείωσε η διαδικασία μου έδωσαν χάπια για να μην κατέβει το γάλα (ήμουν και προχωρημένη). Αυτό που περιγράφεις όμως μου θυμίζει την αίσθηση όταν κατεβαίνει γάλα οπότε κοίταξε το μη το αφήσεις και σου κάνει καμία μαστίτιδα.. Χαίρομαι που τελείωσε επιτέλους αυτό το μαρτύριο κορίτσι μου, εύχομαι γρήγορη σωματική και ψυχική ανάρρωση..❤️

Κατέβασα κανονικα και κατεβάζω. Αποψε θα πάω απο το νοσοκομείο να μου δώσουν το χάπι...

πρίν από 36 λεπτά , KasiaKat είπε:

Κατέβασα κανονικα και κατεβάζω. Αποψε θα πάω απο το νοσοκομείο να μου δώσουν το χάπι...

Ναι κοπέλα μου να πας να το πάρεις για να σταματήσει να μπορέσουν να ισορροπήσουν και οι ορμόνες σου σιγά σιγά.. Καταλαβαίνω τι περνάς να είσαι δυνατή και όλα θα πάνε καλά!

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ναι κοπέλα μου να πας να το πάρεις για να σταματήσει να μπορέσουν να ισορροπήσουν και οι ορμόνες σου σιγά σιγά.. Καταλαβαίνω τι περνάς να είσαι δυνατή και όλα θα πάνε καλά!

Θα πάρω το χαπι...το γαλα που εχει κατέβει ήδη αραγε μέσα στο μαστο, πρέπει να αφαιρεθεί με θηλαστρο ή υποχωρεί με τα χαπια μονο του. .?

Θα πρέπει να ρωτήσω.  Η αλήθεια ειναι οτι με τράβηξε λιγο πισω όλο αυτό .. με το χρόνο βεβαια ολα περνάνε.  .

19 ώρες πρίν, KasiaKat είπε:

Θα πάρω το χαπι...το γαλα που εχει κατέβει ήδη αραγε μέσα στο μαστο, πρέπει να αφαιρεθεί με θηλαστρο ή υποχωρεί με τα χαπια μονο του. .?

Θα πρέπει να ρωτήσω.  Η αλήθεια ειναι οτι με τράβηξε λιγο πισω όλο αυτό .. με το χρόνο βεβαια ολα περνάνε.  .

Δεν γνωρίζω καθόλου κορίτσι μου τι πρέπει να κάνεις εκτός από το χάπι και αν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.. ο γιατρός θα σου πει αλλά μη φοβάσαι με το χάπι θα ξεμπερδεψεις αμέσως!

• Ευχαριστώ 1

On 8/7/2022 at 11:52 ΠΜ, Mariam23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

Η πρώτη εγκυμοσύνη μου διεκόπη στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης λόγω σπάνιου τύπου συνδρόμου Turner. 

Κάναμε τυχαία αμνιοπαρακέντηση (κάτι την απασχολούσε την γιατρό μου) και εν τέλη βγήκαν τα άσχημα νέα. 

Στο έμβρυο έκαναν μοριακό καρυότυπο στην αρχή μέσω του οποίου διαπιστώθηκαν οι ελλείψεις γονιδίων (ποσοτικός αριθμός) και μετά κάναμε συμβατικό καρυότυπο και εμείς και το έμβρυο για να διαπιστωθεί ο 'τυπος' του καρυότυπου. 

Εμάς ήταν φυσιολογικό (δόξα το θεό) του εμβρύου είχε πολλά .  

Εν τέλη διαπιστώθηκε ότι είναι ένα τυχαίο γεγονός. 

Μας είπε η γενετιστρια να μην κάνουμε άλλη εξέταση. Ήταν τυχαίο γεγονός.

Και συμφώνησε και η γυναικολόγος μου. 

Μας σύστησε όμως η γενετιστρια την επόμενη φορά να κάνουμε προληπτικά λήψη τροφοβλαστη. 

Η γυναικολόγος μου είπε ΜΟΝΟ αν κάτι πάλι δούμε να κάνουμε έξεταση. Δεν χρειάζεται να ριψοκινδυνεψουμε την νέα εγκυμοσύνη, αν όλα είναι καλά. 

Όσες είχαν θέμα με χρωμοσωμικες ανωμαλίες στο έμβρυο, κάνατε κάποια άλλη εξέταση?

Επίσης έχω να πω ότι : ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΎΕΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΎΕΤΕ ΟΤΙ ΟΑΝΤΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ. έτσι νόμιζα κι εγώ και ήμουν πολύ αρνητική στο να κάνω αμνιοπαρακέντηση μιας και δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος από τους υπερήχους και τις εξετάσεις μου, αλλά εμπιστεύτηκαν την γιατρό μου και πράγματι διαπιστώθηκε το πρόβλημα. 

Βλέπουν τόσα πολλά τα μάτια τους που κάτι ξέρουν!

Ακόμα και στο νοσοκομείο της είπε ο υπεύθυνος γιατρός της βάρδιας 'απορω πώς το εντοπίσατε '.

Η ηλικία μου 27. 

Λυπάμαι πάρα πολύ κορίτσι κ το ποσό σε νιώθω δν φαντάζεσαι!!! 

Πριν 1,5 χρονο διακόψαμε κύηση στον 6ο μήνα μετά από αμνιοπαρακέντηση κ είδαμε ότι είχε σπάνιο σύνδρομο di George..αφού κάναμε απλό καρυότυπο με τν άντρα μ κ είδαμε ότι εμείς δν έχουμε κάτι,μας είπαν ότι είναι ήταν τυχαίο γεγονός..

Τώρα π ξανά έμεινα έγκυος ναι κάναμε στην αυχενικη βιοψία τροφοβλάστη σε περίπτωση π πάλι πήγαινε κάτι λάθος θα κάναμε διακοπή απλά θα ήταν νωρίς κ όχι τόσο προχωρημένη..δόξα το θεό όλα είναι μια χαρά,ένα φυσιολογικό παιδί!!

Η δική μ συμβουλή είναι,περνα τη θλίψη σ,κλάψε,φώναξε..αλλά πρόσεξε μη σε καταπιεί το θηρίο π λέγεται κατάθλιψη..γτ έφτασα σ αυτό το σημείο κ όταν ξεκινήσαμε πάλι τις προσπάθειες δν εμένα με τίποτα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ..

Έχεις τν αμέριστη συμπαράσταση Μ,χωρίς να σε ξέρω κ εύχομαι σύντομα να αποκτήσετε αυτό θέλετε!!

Εύχομαι ένα κόσμο χωρίς σύνδρομα,εύχομαι να είναι ολοι υγιής!!♥️

2 ώρες πρίν, Sofistel είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ κορίτσι κ το ποσό σε νιώθω δν φαντάζεσαι!!! 

Πριν 1,5 χρονο διακόψαμε κύηση στον 6ο μήνα μετά από αμνιοπαρακέντηση κ είδαμε ότι είχε σπάνιο σύνδρομο di George..αφού κάναμε απλό καρυότυπο με τν άντρα μ κ είδαμε ότι εμείς δν έχουμε κάτι,μας είπαν ότι είναι ήταν τυχαίο γεγονός..

Τώρα π ξανά έμεινα έγκυος ναι κάναμε στην αυχενικη βιοψία τροφοβλάστη σε περίπτωση π πάλι πήγαινε κάτι λάθος θα κάναμε διακοπή απλά θα ήταν νωρίς κ όχι τόσο προχωρημένη..δόξα το θεό όλα είναι μια χαρά,ένα φυσιολογικό παιδί!!

Η δική μ συμβουλή είναι,περνα τη θλίψη σ,κλάψε,φώναξε..αλλά πρόσεξε μη σε καταπιεί το θηρίο π λέγεται κατάθλιψη..γτ έφτασα σ αυτό το σημείο κ όταν ξεκινήσαμε πάλι τις προσπάθειες δν εμένα με τίποτα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ..

Έχεις τν αμέριστη συμπαράσταση Μ,χωρίς να σε ξέρω κ εύχομαι σύντομα να αποκτήσετε αυτό θέλετε!!

Εύχομαι ένα κόσμο χωρίς σύνδρομα,εύχομαι να είναι ολοι υγιής!!♥️

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχω ανάγκη από τέτοιες εμπειρίες ζευγαριών που τελικά τα κατάφεραν. 

Μπορείς να μου πεις ποια ήταν τα σημάδια της κατάθλιψης?

Επίσης μετά από πόσο καιρό προσπαθειών έμεινες έγκυος?

Είμαστε στην φάση που προσπαθούμε πάλι. Μπήκαμε στον 2ο μήνα προσπαθειών. 

Έχω ένα άγχος μέσα μου. Προσπαθώ όσο γίνεται να το αποβάλλω αλλά κάποιες φορές δεν φεύγει. Ανασαίνω βαριά όλη μέρα γτ δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά από το βάρος που νιώθω. Έχεις κάποια συμβουλή?

Χαιρομαι πολύ που όλα σας πήγαν καλά. Το ξέρω ότι κάποια στιγμή θα έρθει και για εμένα το θαύμα :)

απλα.ο.δρομος είναι δύσκολος....

Κορίτσια καλησπέρα. Όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα την ιστορία μου πάλι και την αγωνία μου αυτές τς μέρες για τα αποτελέσματα τ ΝΙΠΤ. Στην Β επιπέδου βρήκε ο γιατρός εκτοπη εκφυση δεξιάς υποκλειδιας αρτηρίας στην καρδούλα, από μόνο του δεν είναι κάτι απλά μια παραλαγη του φυσιολογικού, ενώ όμως συσχετίζεται με σύνδρομο down και DiGeorge. Πολύ σπάνιο είπε ο γιατρός έχοντας βέβαια μια πολύ καλή αυχενική με ποσοστό 1/16000 και τώρα στην Β χωρίς κανένα άλλο εύρημα έπεσε πόνο αυτού 1/5000. Πείτε μου  βρε κορίτσια με τέτοιο πόσοστο υπάρχει περίπτωση; Όλα τα αλλά φυσιολογικά, όπως το ονόμασε και ο εμβρυολογος έχουμε μηα πολύ καλή Β επιπέδου και ένα πολύ καλό έμβρυο. Σας ευχαριστώ εν των προτέρων 

Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , Aniia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα την ιστορία μου πάλι και την αγωνία μου αυτές τς μέρες για τα αποτελέσματα τ ΝΙΠΤ. Στην Β επιπέδου βρήκε ο γιατρός εκτοπη εκφυση δεξιάς υποκλειδιας αρτηρίας στην καρδούλα, από μόνο του δεν είναι κάτι απλά μια παραλαγη του φυσιολογικού, ενώ όμως συσχετίζεται με σύνδρομο down και DiGeorge. Πολύ σπάνιο είπε ο γιατρός έχοντας βέβαια μια πολύ καλή αυχενική με ποσοστό 1/16000 και τώρα στην Β χωρίς κανένα άλλο εύρημα έπεσε πόνο αυτού 1/5000. Πείτε μου  βρε κορίτσια με τέτοιο πόσοστο υπάρχει περίπτωση; Όλα τα αλλά φυσιολογικά, όπως το ονόμασε και ο εμβρυολογος έχουμε μηα πολύ καλή Β επιπέδου και ένα πολύ καλό έμβρυο. Σας ευχαριστώ εν των προτέρων 

Καλημέρα Aniia, εφόσον ο γιατρος κ ο εμβρυολογος είναι καθυσηχαστικοι τι παραπάνω να πούμε εμείς? Μήπως η αμνιοπαρακεντιση θα σε βοηθούσε να βγάλεις κάθε σενάριο από το μυαλό σου?❤

πρίν από 9 λεπτά , Zenia82 είπε:

Καλημέρα Aniia, εφόσον ο γιατρος κ ο εμβρυολογος είναι καθυσηχαστικοι τι παραπάνω να πούμε εμείς? Μήπως η αμνιοπαρακεντιση θα σε βοηθούσε να βγάλεις κάθε σενάριο από το μυαλό σου?❤

Έχω κάνει ΝΙΠΤ, απλά ξέρεις πολλές κοπέλες που μπορεί να έχουν περάσει η να περνάνε κάτι παρόμοιο με την εμπειρία τους θα με βοηθούσαν πολύ με αυτή τη έννοια έψαχνα γνώμες.❤️ 

• Μου αρέσει 1

On 9/9/2022 at 12:11 ΜΜ, Aniia είπε:

Έχω κάνει ΝΙΠΤ, απλά ξέρεις πολλές κοπέλες που μπορεί να έχουν περάσει η να περνάνε κάτι παρόμοιο με την εμπειρία τους θα με βοηθούσαν πολύ με αυτή τη έννοια έψαχνα γνώμες.❤️ 

Τα αποτελέσματα βγήκαν?

Τι να σου πω. Εγώ δεν έχω καλό παράδειγμα για να σε βοηθήσω. 

Αυτό που θα σου πω είναι να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου. Εμένα εκείνοι (γυναικολόγος και εμβρυολογος) με βοήθησαν να βρούμε ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα